in de grandioze RADION PUZZELWEDSTRIJD BOUILLON Vlissingse Michiel weer in zijn Melkverbruik neemt af Bijna 102 miljoen munten vervaardigd in 1956 se „De winst is al weg" TïhcVi I I Let goed op de krant van morgen èn... ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Minister Zijlstra sprak met middenstand Ziekenfondsen en tandartsen Twee jaar geëist tegen gemeentesecretaris Zonneontploffing Zuivelschap over melkprijs Gedwongen sparen in Denemarken Velen vielen naast het bed Aardbeving in Pakistan Duitse bondsdag wijst amendement weer af BOERDERIJ TE ROSMALEN UITGEBRAND Magiër in flora's tuin Rijwieltentoonstelling gaat niet door Ds Zeijdner naar Australië S X 5 6 n s n s s n s n s V.S. willen niet de plaats van Engeland in Jordanië innemen Defect aan strijkijzer Meisje gedood „Lieveling van de sjah" gaat trouwen Waar bleven Russische oorlogsschepen? Brand op kustvaarder Eén dode en twee gewonden Belgische metaalbewerkers nog in staking Stagnatie in treinverkeer door onweer Verruiming Britse invoer Toegangsweg tot Hoedekenskerke in slechte staat DOOR DE WERELD Buitenlandse keukenprinsesjes enthousiast ontvangen van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 cf per dubbel tablet 4 juli 1957 (Ingezonden mededeling adv.) *A0. Si .00 i»' De minister van economische zaken prol Zijlstra heeft het reeds aangekon digde gesprek gehad met vertegenwoor digers van de gezamenlijke centrale mid denstandsorganisaties en van de raad voor het midden en kleinbedrijf, waarin ook de werknemers zijn vertegenwoor digd. Dit gesprek ging over een aantal problemen die naar de mening van de or ganisaties in de middenstand zijn gerezen als gevolg van het prijsstabilisatiebeleid. Volgens een door het ministerie van economische zaken verstrekt communi que heeft de minister er begrip voor ge toond, dat in het midden en kleinbedrijf als gevolg van de recente lastenverzwa ringen moeilijkheden kunnen zijn opge treden. Overeengekomen werd, dat na dere onderzoekingen per bedrijfstak no dig zijn om vast te stellen of en waar deze moeilijkheden optreden. Aan de hand van de resultaten van deze onder zoekingen kunnen dan, met inschakeling van de centrale organisaties, op korte termijn besprekingen worden gevoerd tussen daarvoor in aanmerking komende bedrijfstakken en het ministerie van eco nomische zaken. De Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst heelt gisteren uitgespro ken dat weldra een einde zal komen aan het tandartsenconflict. Het hoofdbestuur van de Maatschappij meent dat de ziekenfondsen zich bij deze lange duur van het conflict niet langer kunnen onttrekken aan hun plicht de verzekerden voor te lichten omtrent de zorg voor hun gebit. In verband met het aanvankelijk gegeven advies de hulp van de tandarts uit te stellen, welk advies verband kon houden met de verwachting, dat men in staat zou zijn de achterstand in te lopen bij het bereiken van over eenstemming, komt dit het hoofdbestuur der maatschappij des te meer noodzake lijk voor" Dinsdagmiddag is in feestvierend Vlis- singen, dat de 350ste geboortedag van Michiel Adriaanszoon de Rityter op grootse wijze herdenkt, een heropvoe ring gegeven van de landing welke De Ruyter daar in 1666 deed na in de Vierdaagse Zeeslag de Engelse vloot te hebben vernietigd. De foto laat zien hoe de vermaarde vlootvoogd na zijn landing de erewacht van stram in de houding staande muskettiers en pieke- niers inspecteerde. Voor de Zwolse rechtbank is twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de gewezen gemeentesecretaris van Hei- no, de 36-jarige D. van der B. Deze werd begin van dit jaar gearresteerd op be schuldiging van het plegen van finan ciële onregelmatigheden. Twee gevallen van valsheid in ge schrifte waren hem ten laste gelegd en verdachte had deze bekend. Het eerste geval betrof het fingeren van een reke ning van een aannemingsfirma, die Van der B. van de handtekening en het ak koord van de gemeen*earchitect voorzag, het tweede geval was de verandering van een rekening voor onderhoud van zijn auto in een rekening aan de gemeen te voor het reviseren van een wegschaaf. Hiervoor maakte verdachte een beta lingsmandaat, waaronder hij de handte kening van de burgemeester en een van de wethouders plaatste. Dit soort verval singen zou tussen 1953 en 1957 vele ma len zijn gepleegd. Hij vergreep zich, aldus de president van de rechtbank, ook aan collectegel den, aan verenigingsgelden en hij dien de gefingeerde of te hoge reis- en ver blijfkosten in. Volgens het onderzoek van de Verifi catie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zou verdachte zich ongeveer 11.000 hebben toegeëigend. Het geld werd gebruikt voor de inrichting van de ambtswoning en onderhoud van de auto. Een Zweedse groep sterrekundigen op het eiland Capri heeft gistermor gen bekendgemaakt dat zij een van de grootste zonne-explosies die ooit zijn opgetekend heeft waargenomen. Een woordvoerder van het Italiaanse centrum voor het geofysische jaar zei dat de explosie stellig binnen 20 uur op de aarde merkbaar zou zijn, o.a. door noorderlichtverschijnselen in aan de polen en in de poolgebieden. Ook zullen er hevige storingen komen In de radiomagnetische velden. Drie uren na de eerste waarneming duurde de ontploffing nog steeds voort. De explosie had zich in hetzelfde centrum voorgedaan, waar ook die van 28 en 30 juni waren waargeno men, maar had veel grotere kracht. In een brief aan de minister van economische zaken betuigt het Pro- duktschap voor Zuivel zijn spijt, dat de minister het melkprijs-advies van de na het opheffen van de prijsstop consumptiemelk ingestelde advies commissie niet heeft opgevolgd. Geen oordeel uitsprekende over de slijtersmarge was de commissie van mening, dat verwarring op prijzenge- bied moest worden voorkomen en dat dus de verhoging in de gesaneerde en Het Deense lagerhuis heeft een wet aangenomen, die aan alle kost winners met een inkomen van meer dan 14.000 kronen per jaar en aan de niet-kost-winners met een inko men van meer dan 12.000 kronen per jaar een spaarplicht oplegt. Deze wet, die deel uitmaakt van een geheel complex van maatregelen tot beperking van de koopkracht der Deense bevolking en tot verbe tering van de Deense deviezenposi- tie, schrijft voor, dat de bedragen die gespaard moeten worden groter worden, naar mate het inkomen ho ger is. De spaargelden moeten aan de regering worden overgedragen in ruil voor staatsobligaties met een looptijd van 30 jaar. De hoofdstad van Oost-Pakistan, Dac ca, is maandagnacht door een aardbeving getroffen, bestaande uit een reeks van vijf schokken. De inwoners belandden naast hun bed en de huizen trilden, maar radio Pakistan, die dit bericht omriep, gewaagde niet van persoonlijke ongeval len of schade. De Westduitse bondsdag heeft voor de tweede maal een amendement op de grondwet, dat het mogelijk moet maken atoomenergie voor vredesdoeleinden op te wekken, afgewezen. Het kreeg niet de vereiste meerderheid van twee derden. Het kwam twee stemmen te kort, even als de vorige maal. niet-gesaneerde gebieden integraal 6 cent per liter gestandaardiseerde melk zou moeten zijn in plaats van resp. 6 en 5 cent. Gistermiddag is de boerderij van de landbouwer J. de Bijl te Rosmalen, ge heel uitgebrand. De landbouwinventaris en inboedel gingen vrijwel geheel verlo ren. De boerderij is slechts gedeeltelijk verzekerd. Vijf kalveren en een aantal varkens met biggen konden worden gered. De oorzaak van de brand is niet be kend. De man, die in Den Haag zijn leven lang de bloemetjes buiten heeft gezet, de heer Simon Godfried Albertus Dooren- bos, heeft op de 50ste verjaardag van de dienst der gemeenteplantsoenen afscheid als directeur genomen. Wethouder D. W. Dettmeyer, die hem namens het gemeen tebestuur tijdens een receptie dank en hulde bracht, gaf hem als eretitel „Ma giër in flora's tuin" mee. De Friese domineeszoon Doorenbos werd na een studie in Europa en Ame rika tussen 1922 en 1926 in Utrecht, tuin architect van Rotterdam en aanvaardde 30 jaar geleden de functie, waaruit hij gisteren afscheid nam. Als „tuinbaas van Den Haag" verzorgde hij het wereldwijd- beroemde Zuiderpark van ruim 100 hec taren en de talloze plantsoenen en par ken, waaraan de residentie de naam „Tuinstad van Europa" ontleent. Onder zijn handen groeide en bloeide het in de oorlog deerlijk verminkte stedenschoon opnieuw op. Van de zijde van de R.A.I. wordt mede gedeeld: „De rijwieltentoonstelling die de R.A.I. in het najaar van 1957 zou orga niseren, gaat naar alle waarschijnlijk heid niet door, daar het aantal inschrij vingen voor de expositie beneden de ver wachtingen is gebleven. Op 12 augustus zal ds. W. A. Zeijdner, praeses van het college van visitatoren- generaal der Nederlands Hervormde Kerk, per emigrantenschip naar Austra lië vertrekken, teneinde aldaar bespre kingen te voeren met de twaalf Her vormde predikanten, die in Australië werkzaam zijn, en hen ook in hun ge meenten te bezoeken. Ds Zeijdner zal In de loop van december terugkeren. In het muntverslag over het jaar 1956 wordt o.m. meegedeeld, dat er in totaal 101.950.000 munten werden gefabriceerd, waarvan voor Nederland 101.100.000 en voor de Nederlandse Antillen 850.000. De produktie van nikkelen specie wordt nog steeds geremd door moeilijkheden bij de materiaalvoorziening. In verband hiermede kan de vervanging der thans nog circulerende zilveren dubbeltjes (geschat op 90 min. stuks) slechts in een langzaam tempo plaats vinden. Van september 1948 toen een begin werd gemaakt met de aanmaak van munten overeenkomstig de muntwet 1948, tot ultimo 1956 zijn aan 's-rijksmunt 1.078.400.000 munten geslagen, hetgeen neerkomt op 90 munten per hoofd van de bevolking. Naast verscheidene soorten stempels en medaljes werden in 1956 bovendien 3.331.800 gas- en electriciteitspenningen, automaten- en reclamepenningen door het staatsmuntbedrijf afgeleverd. De provinciale staten van Zuid- Holland hebben gisteren 'n voor stel van gedeputeerde staten aan genomen om aan het Instituut voor Stad en Land een renteloos rekeningcourant-crediet tot een maximum van f 10.000 te ver strekken, voorlopig voor vijf ja ren om een fragmentendepot te exploiteren. Er werd flink over gediscussi eerd of dit crediet nu renteloos moest zijn of niet. Jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck (a.r.) kwam met een amendement, me de-ondertekend door enige leden van andere fracties om een rente van 41,4 procent in rekening te brengen. Voordat dit amendement in stemming kwam zei de voor zitter, Commissaris van de Ko ningin mr. J. Klaasesz: „Dat le vert de provincie per jaar f425 op. Ik mag de statenleden erop wijzen dat als al de woorden, aan dit voorstel gewijd, straks ge drukt zijn, dit zoveel heeft ge kost dat de winst van de eerste jaren al verdwenen is. Het amendement werd met 34 tegen 27 stemmen verworpen. Minister Dulles heeft op zijn pers conferentie verklaard, dat het Ameri kaanse besluit om koning Hoessein economische en militaire hulp ter waarde van dertig miljoen dollar te verstrekken voornamelijk een gevolg is van het feit dat Egypte en Syrië hun verplichtingen jegens Jordanië niet nakomen. De-minister zei, dat het de V.S. ple zier zou doen als Jordanië meer hulp van zijn Arabische buurlanden zou krijgen en als het land tenslotte zich zelf zal kunnen verzorgen. De V.S. hadden echter geen toezeggingen ge daan voor de toekomst en zij waren niet bezig de plaats in te nemen, die Engeland vroeger in Jordanië innam. Het 17-jarige meisje A. Rikers te Maastricht is gistermorgen tijdens het strijken gedood tengevolge van een defect aan het elektrische strijkijzer. Prinses Tsjahnaz, de 17-jarige dochter van de sjah van Perzië zal over ongeveer drie maanden in het huwelijk treden met Ardetsjir Zahedi, de zoon van een voor malige Perzische premier generaal. De naam van de prinses betekent „lie veling van de sjah". Men heeft te Londen, van Britse noch van Amerikaanse zijde, inlich tingen kunnen krijgen over de bewe gingen van de vier Russische oorlogs schepen een kruiser en drie torpe- •dobootjagers die een week geleden de Straat van Gibraltar in westelijke richting passeerden. Vijf dagen daar voor was gemeld, dat de Russische kruiser Mikhail Koetoezof en twee torpedobootjagers door de Dardanellen de Middellandse Zee waren binnenge varen. Gistermorgen heeft een brand het logies van de 400 ton metende Neder landse kustvaarder „Nijenburgh", die in de haven van Antwerpen gemeerd lag, geheel vernield. De 19-jarige Wim Roeleveld uit Scheveningen, die zich in de badkamer bevond, kwam door verstikking om het leven. Twee andere matrozen, de 18_jarige Nicolaas Tuyneryer uit Scheveningen en de 23-jarige Herman Halter uit Roterdam kregen zware brandwonden, toen zij door de vuurpoel naar buiten vluchtten. De brandweer moest ruim twee uur werken om het vuur te blussen. De schade is zeer aanzienlijk, hoewel de lading onaangetast bleef. In België staakten dinsdag meer dan 200.000 metaalbewerkers om hun eis voor een dubbele vakantietoeslag kracht hij te zeten. Er waren nog geen twintigduizend arbeiders op het werk verschenen. Volgens de stakers is de vakantie toeslag nu gelijk aan zes dagen loon. Vlak bij het station Hollandse Spoor in Den Haag is gistermiddag tussen kwart over één en halftwee een ge deelte van de bovenleiding ten ge volge van blikseminslag naar beneden gekomen. Hierdoor stond stagnatie in het treinverkeer op de lijn Amster- dam-Roterdam. De Britse regering heeft medegedeeld, dat zij een groot aantal artikelen, welke door de industrie worden gebruikt, zal vrijstellen van invoercontrole. Dit zal voornamelijk invoer betreffen uit Cana da, de Verenigde Staten en andere lan den in het dollargebied. Deze maatregel gaat 1 augustus in. PROF. GROSHEIDE RECTOR-MAGNIFÏCUS Prof. dr. G. H. A. Grosheide Fzn is met ingang van het begin der nieuwe cursus benoemd tot rector-magnificus van. de Vrije Universiteit te Amsterdam. De raad van Hoedekenskerke ver gaderde voor de eerste maal in het nieuwe gemeentehuis. In zijn ope ningswoord bracht burgemeester Stie- ger ter gelegenheid van deze gebeur tenis de raad dank voor bet genoten vertrouwen bij de voorbereiding en de uitvoering van de bouw. Gezien de overweldigende belangstelling op de dag van de opening, meent hij te mogen veronderstellen, dat de ge meente trots mag zijn op dit nieuwe gebouw. Namens de raad beantwoordde de heer Boone de rede van de burge meester en dankte b. en w. voor het vele werk, dat zij hebben verzet en sprak de hoop uit dat de raad in een geest van vriendschap met b. en w. mag voortgaan. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten, waarbij b. en w. in kennis worden gesteld van het feit, dat de woning op de hoek Noordweg-Molenstraat is aangekocht door de provincie voor wegverbetering. De voorzitter zei dat het hem verheugt dat Ged. Staten dit besluit hebben genomen, doch spreekt er tevens zijn teleurstelling over uit, dat Ged. Staten niet enige jaren terug hebben ingegrepen toen de mo gelijkheid om hier een radicale op lossing te bereiken, veel groter was. Unaniem is men van mening, dat Ged. Staten hier het getij hebben la ten verlopen. Toch drongen alle raads leden er op aan dat b. en w. steeds zich weer tot het college van Ged. Staten zullen wenden om verbete ring te bepleiten. De toegangsweg tot het dorp Hoe dekenskerke verkeert in een toestand die men vrijwel nergens op Zuid- Beveland meer aantreft. Was de weg in onderhoud bii de gemeente, dan zou deze reeds lang in een toestand zijn gebracht, die meer in overeen stemming met de belangrijkheid van deze weg is dan dit op het ogenblik het geval is. D< heer Boogaard ver wachtte dat de nieuwe rijksweg ook nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. De raad meende echter dat zulks niet betreurd moet worden, daar deze weg niet in het belang van de Hoedekenskerkse middenstand is, en daar de capaciteit van het veer naar Terneuzen „c klein is voor gro te vrachtwagens kan de weg door het dorp behouden blijven, mits enkele scherpe bochten worden gecorrigeerd. Een stukje grond aan de Schelde- straat werd verkocht aan J. Wirtz voor de bouw van een woning. De gemeente stelt zich garant voor rente en aflossing op een door het Bouw fonds verstrekte geldlening aan een ingezetene der gemeente. Met algemene stemmen werd be sloten de straat in het Uitbreidings plan te Kwadendamme „Vreeland straat" te noemen. Bij de rondvraag kreeg de heer Boogaard de toezegging, dat de her- verkavelingsdienst zal worden ver- zocht de sloot bij de boerderij van Leendertse aan de Noordweg te dem pen. Ook de bluswatervoorziening in de C-wijk zal in verband met een vraag van de heer Boone, met de herverkaveling worden besproken. Het bureau van president Eisenhower heeft medegedeeld dat twaalf juli in ver scheidene Amerikaanse steden driedaag se atoombesehermingsoefeningen zullen worden gehouden. John D. Rockefeller 3, de voorzit ter van de Rockefeller-foundation, is dinsdagmorgen met vrouw en dochter in Djakarta gearriveerd. Rockefeller, die een observatiereis door de Aziati sche landen maakt, zeide twee weken in Indonesië te zuilen blijven. De instemming van de Westduitse bondsregering met eventuele instelling van een Europese inspectiezone in het kader van een ontwapeningsakkoord geschiedt onder het voorbehoud dat daardoor de verdeling van Duitsland niet erkend en de zonegrens niet tot inspectiegrens wordt, aldus een mede deling van de Westduitse voorlich tingsdienst. (Ingezonden mededeling adv.) Ze komen uit Zwitserland en er ko men er steeds meer. Omdat vooral de Nederlandse vrouwen zo bijzonder op hen zijn gesteld. Vandaar die enthou siaste ontvangst. Wat die keukenprin sesjes doen? Van alles en nog wat op culinair gebied. Nu eens zorgen ze dat er kostelijke soep op tafel komt, pa relend van pure bouillon. Dan weer voorzien ze jong en oud van een heer lijk verkwikkende dronk. Een andere keer tonen ze hun talenten met ver rukkelijke groenten, pikante sausen, pittige ragouts. Hun naam? Hoe kan het anders: Knorr. Knorr vleesbouil lon tabletten. Met één zo'n dubbel ta blet maakt u in twee tellen een liter sprankelende bouillon. Getrokken van kostelijk rundvlees en uitgezochte verse groenten. Kant en klaar met zout en kruiden! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug- klaar recepten: alle met die parelende Knorr Bouillon als smaakverfijner. U kunt het zó aanvragen: sluit een post zegel van 10 ct, met uw naam en adres in een gefrankeerde envelop en adres seer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. ZWITSERLAND Vervaardigd onder licentie en controle von Knorr A.G. Thoyngen Zwitserland, door Monda N.V. Brussel,

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3