1 VIER LEDEN VAN Zwaar onweer trok van west naar oost over Nederland SOW JET-PRESIDIUM ONTSLAGEN Molotof Malenkof, Sjepilof en Kaganowitsj aan kant gezet en veroorzaakten •atsen brand Zestien doden in Egypte bij verkiezingen A'griep kan blijven sluimeren tot de winter Zij trachtten verdeeldheid te zaaien in de partij Bloedbad in Algerije Belastingvoorstellen maken goede kans PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tienduizenden guldens schade Meer dan 100 gewonden Oppositie Reacties Slachtoffer in Rotterdam Twee straaljagers bij Ede neergestort Dr. Drees telegrafeert Eisenhower Medewerking van Tweede Kamer Hoofdkantoor: U Vorststraat 80, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3744 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Donderdag 4 juli 1957 Wees zuinig met water (zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.27 u., onder 21.01 u. Maan op 14.31 u., onder 0.03 u. Hoogwater vrijdag 5 juli: Vlissingen: 7.47 u. 1.88 m., 20.13 u. 1.73 m. Terneuzen: 8.13 u. 2.06 m., 20.39 u. 1.91 m. Wemeldinge: 9.19 u. 1.70 m., 21.43 u. 1.43 m. Zierikzee: 9.02 u. 1.50 m., 21.22 u. 1.23 m. Blikseminslagen bij de vleet, overstromingen en grote schade zijn gistermiddag veroorzaakt door een onweer, dat met een snelheid van zestig kilometer per uur van west naar oost over ons land trok. Boerderijen brandden af en treinen kwamen tot stilstand en straten en wegen kwamen onder water te staan door zware regenbuien. De buien werden voorafgegaan door een donkere wolkenwals, waaruit windstoten kwamen tot een snelheid van 90 km per uur. Op vele plaatsen veroorzaakten de buien een bijna nachtelijke duisternis. Er is in ons land, hoofdzakelijk boven de Moerdijk, voor tiendui zenden guldens schade aangericht tussen twaalf uur en half zes. Daar na verdween de onweerswolk over de Duitse grens. Den Haag De eerste grote stad waarboven het onweer woedde was Den Haag. Het was daar zo donker, dat de straat verlichting werd ontstoken en het verkeer met de lichten op reed. Van ernstige schade is geen melding ge maakt. In Delft kwamen bij de brandweer vier meldingen van brand binnen tengevolge van blikseminslag. Een van deze branden woedde in een schakel station van het elektriciteitsbedrijf en breidde zich later uit tof een hoeveel heid in dit gebouw opgeslagen rub ber, waardoor een zware rookontwik keling ontstond. Enkele duizenden liters olie raakten in brand. Het ver keer langs de rijksweg Rotterdam Den Haag werd tijdelijk omgelegd. Rotterdam In Rotterdam liepen kelders onder. Twee fabrieksschoorstenen moesten het bij blikseminslag ontgelden. Die van het elektriciteitsbedrijf werd ge deeltelijk vernield. Het tramverkeer had hier en daar vertraging doordat de bovenleidingen werden getroffen. Ook in de hoofdstad zat men in liet donker. Het verkeer moest met licht rijden, maar de straatverlichting werd niet ontstoken, omdat het on weer maar van korte duur was. Ook Amsterdammers hadden last van on dergelopen kelders. Nijmegen Ook uit het oosten van Neder land kwamen schademeldingen bin nen. In Haaksbergen stortte een pla fond van een fabriekskantoor in. In Nijmegen konden de deksels van de rioolputten de druk van het vele water niet houden. Er kwamen niet minder dan 65 gevallen van onder gelopen kelders voor. Sommige plei nen in de stad leken binnenmeertjes. De Spoorwegen hebben eveneens ernstige overlast van het onweer ondervonden. Op talloze plaatsen ont stond storing en vertraging. Tijdens het noodweer, dat boven zuid-oost Friesland woedde is de 33- jarige veehouder Th. W. de J. uit Wijnjeterp toen hij beschutting zocht in een schuurtje, door de bliksem ge troffen en gedood. Ruim 1000 kinderen werden over vallen in het openluchtbad „Seve- ningen" te Kampen. Terwijl wind vlagen het zand omhoog deden wer velen en overal kledingstukken rond werden geslingerd, trachtten ouderen de kinderen in de badhok jes te helpen. De kinderen werden ook naar een dichtbij gelegen boer derij gebracht. Terwijl het transport aan de gang was sloeg de bliksem in. een boom. Men trof midden in het noodweer en het rondwervelen- de zand een jongen van zes jaar aan, die op zijn jongere broertje en zusje was gaan liggen, teneinde deze tegen het noodweer te be schermen. Velen werden later in hun bad pak naar Kampen teruggebracht. Bourges-Maunoury kan vertrouwenskwestie stellen Het Franse kabinet heeft premier Bourges-Maunoury gemachtigd desge wenst de vertrouwenskwestie te stel len bij de stemming in de nationale vergadering over de Europese verdra gen en over de verlenging van de spe ciale volmachten ter bestrijding van de opstand in Algerië. De nationale vergadering is dinsdag met het debat over de Europese ver dragen begonnen. Het zal vermoedelijk tot zaterdag duren. De meeste waar nemers achten ratificatie verzekerd. Franse ambtenaren hebben woens dag te Algiers meegedeeld, dat Alge rijnse opstandelingen in het gebied van Titteri in de bergen ten zuiden van Algiers ruim honderd opstandige Kabylen hebben vermoord. De Kaby- len zijn Mohammedaanse bergbewo ners, wier taal en zeden dateren van voor de Arabische invasie in Noord- Afrika. DE BILT ZEGT: Zeer warm Warm tot zeer warm, overwegend zonnig weer en een kleine kans op on weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Na jarenlang zoeken is de 75- jarige Friedrich Budig er in ge slaagd een roei-mechanisme te construeren dat berust op de vin nen van hagedissen, die miljoenen jaren geleden geleefd hebben. Aangedreven door voetbepalen en roeibewegingen met de armen, worden de vinnen op en neer in het water bewogen. De uitvinder roeit met zijn boot per dag on geveer 40 km. stroomopwaarts tegen een gewone kano 10 tot 15 km. per dag. De Egyptenaren zijn woensdag bij de eerste algemene verkiezingen se dert de afschaffing van het parlement in 1952 in groten getale opgekomen. Met de telling der stemmen zal men vandaag beginnen. Bij ongeregeldheden zijn 16 personen gedood en 6 gewond. In verscheidene steden deden zich botsingen yoor. In Disna werden meer dan honderd mensen gearresteerd. In Mansoera, Benha en Damanhoer in beneden-Egypte, kwamen eveneens botsingen voor. Kiezers werden hier door kogels gewond. Ongeregeldheden braken ook uit in Kena in opper- Egypte. Zoals bekend sfeunen alle kandi daten president Nasser. Er is stem plicht voor mannen. De vrouwen, die voor het eerst aan een algemene ver kiezing deelnemen, waren de geest- driftigste kiezers in Cairo. Vijf vrou welijke kandidaten hebben haar cam pagne gevoerd met eigen leuzen, zo- Duizend doden in Perzië Naar schatting zijn minstens dui zend mensen omgekomen bij de aard beving, die maandag een gebied in Perzië ten noordoosten van Teheran heeft geteisterd, aldus heeft de direc teur van het Perzische Rode Kruis, Hoessein Atibi, woensdagavond mee gedeeld. Het aantal gewonden be draagt waarschijnlijk 4000 tot 5010 en het aantal daklozen 50.000. Premier Nehroe van India zal op tien juli, komende uit Nederland, te Cairo aankomen voor een ontmoeting met president Nasser. als afschaffingen van de polygamie en gemakkelijker echtscheidingsbepalin gen voor vrouwen. Er zijn 200.000 vrouwelijke kiesgerechtigden. In de dorpen was de verkiezing 'n feestelijke aangelegenheid. In de stra ten werd gedanst. Op kamelen gzeten. kandidaten trachtten op het laatste ogenblik nog de steun der kiezers te verwerven. Wegens het vormen van een tegen de partij gerichte groep zijn Malenkof, Kaganowitsj, Molotof en Sjepilof uit het pre sidium van het centrale comité der Sowjet-Russische commu nistische partij en uit het centrale comité zelf gestoten. Het presidium, dat uit elf personen bestond, telt nu vijftien leden. Bij haar pogingen om de politieke lijn van de partij te wij zigen, gebruikte deze groep tegen de partij gerichte methoden teneinde de samenstelling van de leidende organen, gekozen door 't centrale comité, te veranderen. Zij trachtten de Leninis tische politiek van vreedzame coëxistentie tussen-de staten met verschillende sociale stelsels tegen te werken, evenals de po gingen om de internationale spanningen te verminderen en vriendschappelijke betrekkingen te vestigen tussen de Sowjet- Unie en de volkeren ter wereld. De betrokkenen hadden de laatste jaren voortdurend oppositie ge voerd tegen de reorganisatie in de industrie en de oprichting van economische raden. Zij hadden dit verzet voortgezet, zelfs nadat de plannen op vergaderingen in het gehele land waren goedgekeurd en tot wet waren geworden. Uit al deze feiten, zo wordt in een communique verklaard, is gebleken, dat de vier de „weg van de fractie- strijd" zijn ingeslagen en de partij statuten hebben geschonden. Het is nog niet bekend, wat er met de vier betrokkenen zal gebeuren, Molotov en Kaganowitsj zijn vice-premier en Ma lenkof is behalve vice-premier ook mi nister van elektrische centralen. Het nieuw gekozen presidium ziét er nu als volgt uit: A. B. Aristof, N. I. Beljajef, L. I. Brezjnef, N. Boelganin, J. Foertsewa, N. G. Ignatief, A. I. Kiritsjenko, N. Chroesjtsjef, F. R. Kozlof, O. Kuusi- nen, A. Mikojan, N. M. Sjwernik, M. A. Soeslof, K. Worosjilof en G. Zjoe- kof. De Sow jet-minister van defensie, maarschalk Zjoekof, mevrouw Jekate- rina Foertsewa, Brezjnef en Sjwernik zijn van toegevoegd (kandidaat) lid volledig lid van het presidium gewor den. Als toegevoegd lid konden zij de vergaderingen van het presidium wel bijwonen, maar zij hadden geen stem recht. Kuusinen werd gekozen tot lid van het secretariaat van het centrale comité. Als toegevoegde leden zijn gekozen N. A Moechitdinof, P. N. Posbelof, J. E. Kalnbierzin, D. S. Korotsjenko, A. P. Kirilenko, A. N. Kosygin, K. Mazoerof, N. P. Mzavanadze en M. Perwoechin. Laatstgenoemde, een vice-premier, was tot dusver volledig lid van het presidium. Het ontslag van de vier leidende Russische communisten is in Bonn als een verrassing gekomen. Volgens een woordvoerder van de Westduitse bondsregering blijkt, dat de spanning in de communistische partij voort duurt. Het heeft bevreemding gewekt, dat de Aziatische griep zich tot nu toe nog niet, of nauwelijks, elders in de wereld heeft voorgedaan, dan in zuid-oost- Azië, Singapore en Hongkong. Er was genoeg reden om aan te nemen, dat de influenza zich snel zou verspreiden, omdat de ziekte voorkwam onder de bemanning en passagiers van vliegtuigen en schepen, die op weg waren naar andere delen van de wereld. In Australië heeft men de griep kunnen localiseren tot de staat Victoria. In Amerika heeft men verspreiding kunnen voorkomen. In Washington werd gezegd, dat het nu zeker schijnt, dat Chroesjtsjef de teugels nauwer aanhaalt en een nog overheersender positie gaat innemen dan thans het geval is. Ook in Belgrado stond men ver baasd. De Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, gaf als zijn mening te kennen, dat men in de Sowjet-Unie altijd de indruk wil wekken van een eensgezinde regering. Men laat het echter steeds weer op uitbarstingen aankomen. „Mijns inziens kan men wel aannemen, dat het hier een con flict in de Russische leiding betreft aangaande de buitenlandse politiek", aldus dr. Drees. Vier inzittenden door schietstoelen gered Gisteren zijn twee straaljagers neer gestort, een in de buurt van Beunin- gen aan de Waal, een ander in de omgeving van Ede. De piloten en twee inzittenden konden zich met hun schietstoelen en parachutes redden. De beide toestellen zijn geheel ver nield. De piloot van het bij Ede neer- gestortte vliegtuig kon men aanvan kelijk niet vinden. Men vreesde dat hij was omgekomen. Met een laag- vliegende helikopter en door militai ren werd gezocht. Men vond de vlie ger op de heide. Het bij Ede neer gestorte vliegtuig explodeerde en brandde uit. Een hectare bos ging eveneens in de vlammen op. De inzittenden waren eerste luite- annt-vlieger A. Snijders, tweede lui tenant-vlieger T. H. de Groot, serg.- vlieger H. Peerenboom en serg.-vlie- ger P. Vrolijk. Belgische straaljagers verdwenen Tijdens een vlucht, waarop zij bo ven de Noordzee de geluidsmuur zou den doorbreken, zijn dinsdag twee Bel gische straaljagers van het type Thun- derstreak verdwenen. De opsporings- werkzaamheden zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. De minister-president dr. W. Drees heeft president Eisenhower een tele gram gezonden naar aanleiding van da natuurramp, die het zuiden van da Verenigde Staten heeft getroffen. „Diep getroffen door de berichten over de omvang van de ramp, die Louisiana en aangrenzende staten heeft getroffen, geef ik namens het Nederlandse volk en de regering uit drukking aan mijn oprecht mede leven", aldus het telegram. In Nederland zijn de laatste da gen een aantal ziektegevallen ge constateerd. In Rotterdam is een 15- jarig meisje overleden. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat zij het slachtoffer was van de A-griep. De directeur van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst zei, dat er vooralsnog geen reden tot bezorgdheid bestaat. Door de klinisch-bacteriologische sub-commissie van de ministeriële commissie voor influenza-bestrijding bestaat, dat het in Europa en Amerika geïmporteerde virus „ergens" tot de winter blijft sluimeren. Men houdt dan ook rekening met 'n eventuele influenza-epidemie, binnen kort of in de winter. Wanneer de om standigheden gunstig zijn, dat wil zeg gen vaccinatie op de juiste tijd en met een vaccin van het juiste virus type, mag, naar men hoopt, een rede lijke kans op individuele bescherming, eventueel bij gevaccineerde groepen van personen, enige daling van het is meegedeeld, dat de mogelijkheid ziektecijfer worden verwacht, In een tropische hitte begon de Tweede Kamer gistermiddag de laatste ronde van het debat over de beste dingsbeperking. Zonder twijfel zullen de voorstellen van de regering om eni ge belastingen te verhogen met een zeer ruime meerderheid worden aan genomen. Een poging van de K.V.P.- fractie om de helft van de verhoogde vennootschapsbelasting voor 1 januari 1968 weer te rest'+ueren, is ongetwij feld kansloos. Het amendement-Lucas (kath. v.) werd slechts door de S.G.P. gesteund. De Kamer had over de belasting- ontwerpen eigenlijk niet veel te zeg gen. Reeds bij het debat over de be stedingsnota was gebleken, dat de be reidheid bestond om aan deze belas tingverhoging mee te werken. Belas tingverhoging is nu eenmaal een ge ijkte methode om de bestedingen wat af te remmen. Maar sinds het begin van dit jaar is 's lands financiële po sitie er niet beter op geworden. De be groting van dit jaar zal een groter te kort opleveren dan aanvankelijk was geraamd en de positie van de beta lingsbalans is bepaald ook niet ver heffend. Deze steeds slechter worden de situatie was wel een probleem, waar vrij uitvoerig over gediscussieerd moest worden. Voor de heer Lucas (kath. v.) was dat een aanleiding om te betogen, dat de staatsuitgaven omlaag moeten. De heer Van Eysden (A.R.) deed minister Hofstra een concreet denk beeld aan de hand. Kan de regering het sparen niet bevorderen door het uitgeven van belastingcertificaten te gen een aantrekkelijke rente? zo vroeg hij. Het moet toch mogelijk zijn ons volk duidelijk te maken dat de beste dingen in de consumptiesector moeten worden beperkt, omdat daardoor de woningbouw met kracht kan worden voortgezet. Het was een aantrekkelijke gedachte. Het veranderen van de spaarge- woonten, de opvoering van de produk- tiviteit, vond minister Hofstra goede zaken. Zij bieden echter geen oplos sing voor de huidige concrete moei lijkheden. Deze kunnen alleen worden opgelost door het afremmen van de investeringen, door overbodige con sumptieve uitgaven achterwege te la ten en door te zorgen dat het rijk zich zo goed mogelijk kan redden. De mi nister van fianciën zette nogmaals de zorgelijke toestand uiteen. Deze belas tingverhogingen zijn nu niet alleen meer nodig om de bestedingen te be perken, maar ook om het begrotings tekort enigszins weg te werken. Het is onverantwoord om nu een be leid te voeren, dat er rekening mee houdt, dat er over enige jaren wel ruimte op de begroting zal zijn. „Als wij de weg van de minste weerstand kiezen komen we in een situatie dat wij de toekomst offeren aan het voor deel op korte termijn". Amendement Lucas Deze uitlating sloeg ongetwijfeld op het amendement-Lucas. Deze K.V.P.- afgevaardigde wil het stelsel van be lastingcertificaten invoeren voor f 50 miljoen verhoogde vennootschapsbe lasting. Deze belasting wordt met vier punten verhoogd: twee punten om de industriële bedrijvigheid af te rem men (f 50 min.) en twee punten om de nieuwe landbouwpolitiek te finan cieren. Deze twee laatste punten wa ren niet in het SER-advies over de be stedingsbeperking begrepen. Daarom wilde de heer Lucas bewerken, dat de vennootschappen dit bedrag uiterlijk 31 december 1967 weer terugkrijgen, mits het geld wordt besteed in het be lang van de werkgelegenheid. Het amendement is zeer slecht ont vangen. De socialistische afgevaardig de, de heer Vondeling, sprak van een gedwongen geldlening via de weg van belastingcertificaten. Zijn grootste be zwaar was wel, dat de moeilijkheden van vandaag door dit amendement op de toekomst worden afgeschoven. Waar het omgaat De wetsvoorstellen van de rege ring om de belasting te verhogen hebben betrekking op de volgen de onderwerpen: 1. Verhoging van de vennoot schapsbelasting met 4 punten. Op brengst 100 miljoen. 2. Verhoging van de personele belasting. Opbrengst 7 miljoen. 3. Verhoging van de ontzetbelas- ting. Opbrengst 24 miljoen. 3a. Het tussentarief wordt ver hoogd van 8 tot 10 maar be halve voor gedistilleerde dran ken. (6 miljoen). 3b. Het weeldetarief wordt ver hoogd van 15 tot 18 behalve voor personenauto's en motor rijwielen. (3 miljoen). 3c. Radio- en televisie-appa raten vallen onder het nieuwe tussentarief. Was 5 (12 mil joen). 3d. Voor nieuwe banden van personenauto's en motorrijtuigen zal 15 omzetbelasting worden betaald. Was 5 (3 miljoen). Onder het tussentarief vallen zeer vele artikelen: chocolade, cho coladewerken, suikergoed en sui kerwerken (voor zover deze arti kelen niet voor broodbelegging worden gebruikt), leren hoeden, horloges, enz. 4. Weigering van de financiële verhouding tussen rijk en lagere publiekrechtelijke organen als ge volg van de verhoging van de per sonele belasting. De Tweede Kamer heeft twee weken geleden reeds een belasting- ontwerp behandeld, namelijk de schorsing van de investerings aftrek.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1