"«fes®®- - Vier en twintig uur per week vrije tijd 4 Bijna helft van de bevolking laat de bioscoop koud KADAR-VERTEGENWOORDIGERS NIET ERKEND Vijf voorwaarden van V.S. voor schorsing atoomproeven Landbouwvoorlichting moet op intern, niveau komen Voorzichtig I Voorzichtig II INTERNA TIONALE ARBEIDSORGANISA TIE WEIFELENDE HOUDING DER REGERINGEN EERBEWIJZEN VOOR KONINGIN EN PRINS Conferentie te Wageningen Chefarine „4' Woensdag 3 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Hebt U al Radion in huis? Ja? Let dan vrijdag a.s. op! Kijk goed èn U kunt winnen, U kunt rijk worden. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING Voetbal en politiek Kloof groter Ds. W. Doorenbos overleden Geen vakantie voor Tweede Kamer Vrouwen drukkei Smaak beroemde geneesmiddelen in 1 tablet zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet IN DEZE WARME DAGEN zou er aanleiding zijn, om in vele opzichten tot voorzichtigheid te manen. Wij kun nen ze niet alle uitputen. Doch geluk kig zijn er vele wijze ouders en oude ren, die in hun omgeving de overge leverde, uit ervaring geboren nuttige lessen geven. Laat ieder daarnaar wil len luisteren. Juist de zomertijd, die zo uitermate gezond is, omdat ze ons als het ware een reserve biedt voor de komende, hardere wintertijd, heeft zijn aparte gevaren. Voor gezondheid en leven. En ook voor het bezit, dat in soms tientallen jaren is gespaard en waar van wij de plicht hebben, het, indien mogelijk vergroot, over te geven aan volgende geslachten. In dit verband denken wij aan het ge"aar van het vuur in deze zo droge tijd. Een achteloos weggeworpen sigaret tenpeuk, een met niet voldoende zorg uitgeklopte pijp, een vuurtje, dat om goede redenen ontstoken is, kunnen oorzaak zijn van een brand, die na tuurschoon, huizen en gebouwenbezit grondig vernietigt. Er zijn reeds voorbeelden van te vinden in de kranten van de laatste weken. Wij behoeven er niet meer van te zeggen, dan: voorzichtig. HEEL LANG WORDT DE LIJST van hen, die dit jaar in het water om het leven kwamen. Van het verkoelende water gaat in deze dagen een sterke lokkende kracht uit. Na de tocht erheen, is de neiging, om het water ook over zich heen te doen spoelen, heel sterk. Toch past ook hier het woord: voor zichtig. Wie niet zwemmen kan, ga niet te water, tenzij hij absoluut weet, dat hü de vaste bodem onder zich houdt. Wie zwemmen kan, ga niet op een plek te water, waarvan hij niet over tuigd is, dat er geen stromingen kun nen optreden, die zijn zwemkunst niet weerstaan kan. Wie goed zwemmen kan, bedenke toch, dat in het water ongeweten kracht kan schuilen, waar hij niet te gen op zal kunnen, terwijl ook zijn lichaamsconditie op bepaalde momen ten een gevaar kan gaan opleveren. In elk geval vermij de men het, te water te gaan, als er geen geoefende zwemmers in de buurt zijn, die de om standigheden van de (water)-omge- Ving kennen en die in voorkomend noodgeval zouden kunnen ingrijpen. De krant brengt het nieuws. Maar meermalen denken wij in deze dagen, als wij „nieuws" op dit gebied moeten doorgeven: hoeveel daarvan had ongeschreven kunnen blijven, in dien de mensen zich van hun verant woordelijkheid tegenover God, zichzelf en hun naasten bewust waren geweest. (Ingezonden mededeling adv.) (Speciale correspondentie) Eindelijk is het dan in de Internationale Arbeidsorganisatie tot een openlijk en duidelijk conflict met de Russen en hun satellieten ge komen. De Hongaarse tragedie was de aanleiding. Tegen de mandaten van de Hongaarse zogenaamde arbeidersafgevaardigden waren door het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen en door het Inter nationaal Christelijk Vakverbond bezwaren ingebracht. Betoogd werd, dat deze heren, die door het Kadar-regime waren benoemd, niet kon den worden beschouwd als vertegenwoordigers van de Hongaarse arbeiders. De werkgeversgroep had een soortgelijk bezwaarschrift ingediend tegen de zogenaamde werkgeversafgevaardigde van Hongarije. Maar bovendien hadden de werk gevers uit de vrije landen 't mandaat van de Hongaarse regeringsafgevaar digden betwist. In hun memorandum ontkenden zij, dat het Kadar-regime, dat steunt op de Russische tanks, kan worden erkend als een vertegenwoor diging van het Hongaarse volk. Het laatstgenoemd bezwaarschrift werd het eerst behandeld. Bij de stem ming bleek er tenslotte wel een meer derheid te zijn, om het mandaat der Hongaarse regeringsgedelegeerden te weigeren, doch de vereiste twee-derde meerderheid kon helaas niet worden bereikt (94 tegen 88 met 52 onthou dingen). Het overgi'ote deel der regeringen bleek het standpunt in te nemen, dat dit een politieke kwestie is, die eerst door de Verenigde Naties behoort te worden beslist. De grote westerse lan den onthielden zich daarom van stem ming. Men moet zich overigens met ernst afvragen, hoe lang het nog kan duren vóórdat de V. N. eep beslissing nemen. Bovendien: de I.A.O. is een zelfstandige organisatie, die dus ook zelfstandig over de geloofsbrieven der afgevaardigden kan beslissen. Voorts is intussen het rapport van de Commis sie van vijf van de V. N. betreffende de Hongaarse tragedie verschenen. Voorzover dit rapport nog nodig was, kan iedere regering in elk geval thans Minister Suurhoff heeft medege deeld dat vaccin tegen kinderverlam ming tot dusver slechts voor particu liere rekening uit België is geïmpor teerd in kleine hoeveelheden. Nog dit jaar zal evenwel een hoe veelheid van ruim 400 liter Ameri kaans vaccin worden geimporteerd voor rekening van het rijk. Het in Nederland geproduceerde vaccin zal vermoedelijk in 1959 kun nen worden afgeleverd. Elke jaar klasse omvat in Nederland rfc 220.000 kinderen. Hoeveel jaarklassen ten slotte ingeënt zullen worden, valt nog niet te overzien. Wel kan als uitgangs punt worden aangenomen, dat ten minste alle kinderen tot en met de schoolplichtige leeftijd moeten worden ingeënt. Van rijkswege zal tegen het najaar van 1957 gelegenheid worden gegeven voor inenting op grote schaal. Dan zullen met een tussenpoos van een maand twee inentingen worden gege ven, terwijl de derde in het voorjaar van 1958 zal volgen. De bedoeling is, dat voor deze eer ste inenting in aanmerking zullen ko men kinderen, die in 1955 zijn gebo ren. De uitvoering zal onder toezicht van de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid en onder verantwoor delijkheid van de provinciale organi saties voor de kinderhygiene en de provinciale kinderartsen plaatselijk geschieden. Goedgevonden is, dat ter dekking van de kosten op basis van vrijwilligheid van de ouders een bij drage van maximaal 1 per injectie wordt gevraagd. De beperking van de eerste inenting tot één jaarklasse heeft verschillende redenen, waarvan de belangrijkste is, H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard ontvingen op het pa leis te Soestdijk een afvaardiging van de Amerikaanse oud-strijders organi satie „Veterans of Foreign wars of the United States". Tijdens deze ontvangst werd aan Prins Bernhard het „Gold grand cross" van de organisatie uitge reikt en werd aan H. M. de Koningin een gouden broche met diamanten aangeboden. De foto links laat zien hoe Mrs. Clerc H. M. Koningin Juliana de broche opspelde. De rechterfoto toont hoe kolonel Howard C. Dulin (links) Prins Bern hard de onderscheiding omhing. Officiële kringen in Djakarta hebben verklaard, dat de Indo nesische regering bezwaar heeft tegen het houden van voetbal wedstrijden tussen de nationale elftallen van Indonesië en Israël in Djakarta en Tel Aviv. Dit standpunt Is gebaseerd op het feit, dat tussen beide landen geen diplomatieke betrekkingen be staan. De premiers van het Gemenebest hebben gesproken over de voorstellen aangaande de kernenergie-aspecten van een gedeeltelijke ontwapening, die Stassen deze week aan de ontwape ningssubcommissie van de V.N. in Londen zal voorleggen. Van de zijde van de Gemenebest conferentie wordt vernomen, dat de Amerikaanse voorstellen, die door En geland, Frankrijk en Canada worden onderschreven, een schorsing van de atoomproeven koppelen aan een prin cipiële overeenstemming over: 1. Een eerste vermindering der con- dat met een inenting op zo grote schaal de nodige ervaring moet wor den opgedaan, zodat een voorzichtige aanvang gewenst is. In het voorjaar 1958 zal zo mogelijk tot inenting van meer jaarklassen worden overgegaan. ventionele bewapening en troepen sterkte. 2. Een doeltreffend systeem van in spectie. 3. Voldoende controlemaatregelen tegen een plotselinge aanval. 4. Een zekere mate van inspectie uit de lucht. 5. Het vaststellen van een datum voor staking van de produktie van materiaal voor kernwapens. 0 Een herdershond, die verscheidene uren in een geparkeerde auto in Madrid was opgesloten, heeft zijn leven weten te redden door de claxon in werking te stellen. Het dier was de verstikkingsdood nabij tengevolge van de verschrikkelijke hitte in de auto. Voorbijgangers, die op het lawaai van de claxon te hulp snel den, wisten een raampje open te maken en de hond te bevrijden. weten, wat het Kadar-regime voor een bewind is. Alleen de regeringen van Nederland, Luxemburg, Zuid-Afrika, Spanje en enkele Zuid-Amerikaanse staten gaven hun steun aan de weigering van het mandaat der Hongaarse regeringsge delegeerden. De overige stemmen kwamen van de werkgevers- en arbei dersafgevaardigden uit vrijwel alle vrije landen. De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk, Duitsland, Canada en Italië ont hielden zich van stemming. België, de Scandinavische landen, Egypte en In dia stemden zelfs tegen een weigering van het mandaat. Kennelijk zagen de Hongaarse rege ringsafgevaardigden na deze stemming die wel een meerderheid doch geen twee-derde meerderheid had opgele verd, in, dat het met de mandaten van de zogenaamde werkgevers- en werknemersafgevaardigden uit Hon garije wel eens slechter zou kunnen aflopen. En terecht! Vlak voor de stemming over deze mandaten lazen zij daarom een brief voor van de Hon gaarse regering met de mededeling, dat de aanwijzing van de werkgevers- en arbeidersafgevaardigden .werd in getrokken! Een beter bewijs, dat deze zogenaamde werkgevers- en arbeiders afgevaardigden inderdaad marionetten in handen van Kadar zijn en derhalve geen vrije vertegenwoordigers van vrije mensen, was moeilijk te leveren. Onmiddellijk eisten de Russen, dat, nu de geloofsbrieven van deze afge vaardigden waren ingetrokken, het punt verder van de agenda zou wor den afgevoerd. Ook Engeland en Frankrijk meenden, dat de zaak daar mede af was, doch dat „namen" de vrije werkgevers en arbeiders niet; de Hongaarse heren hadden immers drie weken lang aan de conferentie. deel genomen. Ondanks een sabotage van de Rus sen en hun satellieten, die enkele uren duurde („punten van orde" e.d.), werd tenslotte toch gestemd. Eerst liepen de Russen de zaal uit en vervolgens de satellieten. Alleen de Yoegoslaven bleven zitten. Met 141 tegen 7 stemmen en 35 ont houdingen werden de geloofsbrieven van de Hongaarse zogenaamde werk geversafgevaardigden geweigerd. En met 141 tegen 5 stemmen en 20 onthoudingen ondergingen de Hon gaarse zogenaamde arbeidersafgevaar digden hetzelfde lot. Van dat ogenblik af was er met de Russen en hun slaven weliswaar geen huis meer te houden, maar het is toch goed, dat de heren nu eindelijk pre cies weten, hoe de wereld van de ar beid denkt over hun optreden in Hon garije. Ook en vooral voor het Hon gaarse volk zelf kan dit van belang zijn. „Ongetwijfeld is het lage peil van de landbouwproduktiviteit en de vaak daarmee verband houden de welvaart ten plattelande, zoals deze in een aantal landen bestaat, van economische en sociale aard", aldus de heer J. M. van Bommel van Vloten, voorzitter van de Landbouwhogeschool en voorzit ter van het Internationaal Agra risch Studiecentrum te Wagenin gen, in de rede, die hij gisteren heeft gehouden ter opening van de internationale conferentie over organisatie en ontwikkeling van het landbouwvoorlichtingswerk. „Maar tevens kan men het er alge meen over eens'zijn, dat er ook een tech nische voorwaarde is, nl. het versterken van de landbouwvoorlichtingsdiensten, gebaseerd op gelijke studiemogelijkhe den en gesteund door agrarisch onder zoekingswerk, hetgeen betrekkelijk klei ne financiële uitgaven eist en dat een ogenschijnlijk lange, maar zekere weg naar werkelijke vooruitgang vervult". De heer Van Bommel van Vloten zei voorts, dat het tezamen brengen op in ternationaal niveau van ervaringen op het gebied van methoden en programma- opzet van landbouwvoorlichting, ten goede zal komen aan produktie, kwali teit en kwantiteit en aan de afzetgebie den. Intussen zullen hierdoor de produk- tiekosten eerder dalen dan stijgen en dat zal de levensstandaard ten plattelande zowel als in de steden ten goede komen. De kloof tussen beter en minder ont wikkelde landen schijnt groter in plaats van kleiner te worden, aldus spreker, en hetzelfde geldt voor beter en slechter Te Apeldoorn is tengevolge van een hem in zijn woning overkomen ongeval in de ouderdom van ruim 66 jaar overle den ds. W. Doorenbos, emeritus predi kant van de Gereformeerde kerken. Ds. Doorenbos studeerde aan de Theo logische Hogeschool te Kampen en werd in 1923 predikant bij de Gereformeerde kerk van Midwolda. Deze gemeente dien de hij tot 1926, toen hij naar Gerkes- klooster-Strobos vertrok. In 1931 werd hij predikant op Urk, waar hij is werk zaam geweest tot aan zijn emeritaat op 1 maart 1952. Daarna vestigde hij zich te Apeldoorn. ontwikkelde landbouwgebieden in een meer ontwikkeld land, waar de ontwik keling niet op harmonische wijze verliep en waar achterafgelegen boerderijen en verwaarloosde plattelandsgroepen zijn. Hier is een gezamenlijke inspanning op nationaal en internationaal niveau ver eist. Een ruime en efficiënte programma- opzet bij de landbouwvoorlichting, een voornaam deel van dit studiecentrum, is van uitermate veel belang voor de land bouwontwikkeling, zo vervolgde de heer Van Bommel van Vloten. Kwaliteit is niet te vervangen, vooral voor de landbouwconsulenten, die reke ning houden met de altijd groeiende vraag naar kwaliteit en kwantiteit. Daar om worden studiecentra in landbouw voorlichting hetgeen zich tot .een nieuwe wetenschap ontwikkelt steeds belangrijker. Spreker feliciteerde de or ganisatoren van de cursus met het nieu we handboek over methodes en program ma-opzet voor plattelandsvoorlichting, dat zij hierover hebben uitgegeven en dat ook gebruikt kan worden in nationale studiecentra en door landbouwconsulen ten, die niet in de gelegenheid zijn deze cursus bij te wonen. De Tweede Kamer zal in tegen stelling tot de verwachting deze week nog niet op reces kunnen gaan. Het is de voorzitter namelijk gebleken, dat de regering prijs stelt op een spoe dige behandeling van de wetsontwer pen: beperkingswet Nederlandse toe slagen op Indonesische pensioenen, toeslagwet Indonesische pensioenen 1956, goedkeuring van de op 22 juni 1956 te Washington gesloten overeen komst tussen het Koninkrijk der Ne derlanden en de Verenigde Staten van Amerika betreffende het niet-militaire gebruik van atoomenergie en goedkeu ring van het op 26 oktober 1956 tot stand gekomen statuut van de inter nationale organisatie voor atoomener gie. De minister van buitenlandse zaken, die deze wetsontwerpen moet verde digen, vertoeft tot en met 5 juli te Genève met het oog op de vergade ring var\ óe Economische en Sociale Raad der Verenigde Naties. Op woens dagochtend 10 juli moet hij daarheen terugkeren, zodat hij dus alleen op dinsdag 9 juli in de Kamer aanwezig kan zijn. De voorzitter zal nu voorstellen ge noemde wetsontwerpen aan de orde te stellen op dinsdag 9 juli. 0 De Zwitserse regering ontwerpt op het ogenblik een plan, waardoor de re clame in de uitzendingen van de Zwit serse televisie tot een minimum beperkt zal worden. Uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingesteld on derzoek blijkt, dat de huiselijkheid in ons volksleven nog steeds een zeer centrale plaats- inneemt en dat slechts een klein gedeelte van de ontspanning buitenshuis wordt gezocht. Uit „avond- en weekendbesteding", het tweede deel van de reeks publikaties waarin de resultaten van een uitvoerige enquete, gehou den in de winter van 1955-56 naar de vrije-tijdsbesteding van het Nederlandse volk, wordt vermeld, blijkt onder meer dat overwerk, studie, slapen, eten en andere verplichte bezigheden 60 procent van de avond- en weekenduren in beslag nemen, zodat slechts het kleinste deel van de „vrije tijd" vrij is. De laatsbedoelde, de „echte" vrije tijd, bedraagt ongeveer 24 uur per week voor de gemiddelde Nederlander. Tweederde van deze 24 uur wordt in huiselijke kring doorgebracht met het lezen van boeken, kranten, tijdschriften, met luisteren naar de radio, met het ontvangen van bezoek, e.d. De vrouwen hebben gemiddeld beslist minder vrije tijd dan de mannen (vrou wen 20 uur per week en mannen 28 uur p. w.), hetgeen uiteraard voortvloeit uit de vele huishoudelijke bezigheden van de vrouw. Onder de vormen van vrije-tijdsbeste ding buitenshuis komen het meest voor: bezoeken afleggen, wandelen en fietsen, kaarten feestjes en bioscoopbezoek. Dit bioscoopbezoek neemt slechts twee procent van de totale voor niet-verplich- te bezigheden beschikbare vrije tijd in beslag. Voorts blijkt, dat 43 procent van de Nederlandse bevolking nooit een bios coop bezoekt. Gemiddeld gaat de Neder lander van 12 jaar en ouder maar 8 maal per jaar een film zien. Er is een duidelijk verband tussen leeftijd en bioscoopbezoek: hoe ouder men is, hoe minder men naar de film gaat. Opmerkelijk is ook, dat mensen, die een middelbare schoolopleiding gevolgd hebben veel meer naar de bioscoop gaan dan zij, die slechts lager onderwijs heb ben, terwijl de universitair gevormden de film het meest bezoeken. Het meest gewaardeerde filmgenre is de categorie „liefde en sentiment", dat in 27 procent van de gevallen genoemd werd. Na deze groep komen als meest gewaardeerde films voor de genres „show- en muziekfilms", „probleemfilms" en „Nederlandse speelfilms". De omvang van China's buiten landse handel zal dit jaar volgens de huidige plannen ongeveer 3.4 procent kleiner zijn dan in 1956. 0 Volgens het Poolse persbureau neemt de dronkenschap in Polen schrikwekken de afmetingen aan. Het land verdrinkt in de alcohol, aldus het persbureau. 0 In Rabat zijn 800 hutten, gemaakt van oude pakkisten, golfijzer en benzine- blikken, door een brand vernield. 3.000 mensen zijn hierdoor dakloos geworden. (Ingezonden mededeling adv.) Bij pijnen, griep ol ..landertg' gevoel doet een enkel tablet werkelijk wonderenl

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3