Michiel de Ruyter zette opnieuw voet aan wal in Vlissingen ZEEUWSE Gelijktijdig met verkoop van herdenkingszegels op „De Zeven Provinciën"startte feestweek Geef ons een kapper Z.L.M.-dagen zijn weer goed voorbereid Getrouwe nabootsing van plechtigheid op 15 juni 1666 hoofdpijn aaró [Woensdag 3 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 LANDING AKKERTJES' Orgelconcert in Goes Commissaris opende tentoonstelling SCHRANDER OPPER-HOOFT EER VOOR GROTE ZOON Veel haren rijzen ten berge: BAAR(D)LAND ZONDER SCHEERSALON STUDIE ZEVEN JAAR MIS GEEN GEZICHT Jongen verdronken in Schelphoek Minister Mansholt verhinderd Zangmiddag op Vrederust Mulo ^examens te Goes Gelijktijdig met de verkoop van de eerste De Ruyterzegels is gisteren aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", op de rede van Vlissingen, de feestweek ter herdenking van de 350ste geboortedag van Michiel Adriaanszoon de Ruyter officieel begonnen. Deze eerste twee zegels, één van 10 cent met de afbeelding van De Ruyter en één van 30 cent met de afbeelding van diens vlaggeschip „De Ze ven Provinciën", werden verkocht door de direc teur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. v. d. Toorn aan de commandant van de huidige „De Ze ven Provinciën", kapitein ter zee G. J. Platerink. Ter gelegenheid van deze plechtigheid werd de heer Platerink, eveneens door ir. v. d. Toorn, een ingelijst vel van de Ruyterzegels aangeboden, ter wijl mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen van de directeur-generaal der P.T.T. in een map twee vellen herdenkingszegels werden aangeboden. Burgemeester Kolff reikte hierop de zilveren De Ruyterpenning van de stad Vlissingen aan ir. v. d. Toorn uit. In de namiddag van deze eerste feestdag vond een hoogtepunt van deze feestelijke herdenking plaats met de historische landing van De Ruyter, een getrouwe nabootsing van de landing op 15 juni 1666 van onze nationale zeeheld. De Ruyter was toen juist tevoren als overwinnaar uit het strijdperk getreden: in een vierdaagse zeeslag ver nietigde onze vloot een sterke Engelse vloot. In zijn toespraak aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" gis termorgen herinnerde ir. v. d. Toorn aan deze grootse daden van Vlissings grote zoon Michiel de Ruyter. Om de herinnering aan De Ruyter en aan zijn daden levendig te houden worden nu herdenkingszegels uitgegeven, aldus de heer v. d. Toorn, die er voorts zijn dankbaarheid over uitsprak dat de eerste tegels verkocht konden worden op dit typisch plekje vaderland, zoals hij het uitdrukte. In de geschiedenis van het postale verkeer is slechts één keer eer der een zegel uitgegeven waarop niet de beeltenis voorkomt van een lid van ons vorstenhuis. Dat was in 1907 tijdens de herdenking van de 300ste ge boortedag van De Ruyter. Verder bracht ir. v. d. Toorn enige typische histo rische feiten uit de geschiedenis van de posterijen in herinnering. Kapitein ter zee Platerink sprak er «veneens zijn vreugde over uit dat de Verkoop van deze zegels aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" plaats had. Om een kettingreactie te Ontketenen, zoals de heer Platerink 't noemde, besloot hij zijn korte toe spraak met de vraag: „Mag ik er één van 10 en één van 30? Uit handen van ir. v. d. Toorn ontving hij hierop de eerste De Ruyterzegels. De plechtig heid aan boord werd besloten door de opening van het postkantoortje waar herdenkingszegels en enveloppen met de beeltenis van De Ruyter erop ver krijgbaar waren. Duizenden Vlissingers en niet-Vlis- slngers zijn gisteren getuige geweest van een onvergetelijk schouwspel: de historische landing van Michiel de Ruyter. Net als het in 1666 het geval was, was ook nu heel Vlissingen uitgelo pen om „zijn" Michiel te begroeten. Meer dan duizend schoolkinderen, ge stoken in 17e eeuwse kledij, verleen den aan dit historische spel door hun aanwezigheid 'n extra fleurige noot. B. en w. van Vlissingen deden voor de schooljeugd niet onder en verschenen eveneens in 17 e eeuwse kledij op dit feest. Uren van tevoren reeds verdrongen de toeschouwers zich rondom de lan dingsplaats om toch maar niets van dit unieke en kleurrijke schouwspel te missen. Omstreeks half zes, juist op het moment van doodtij, dus voordat de ebstroom intrad, begon de landing. Intussen was op de landingsplaats een vendel van 12 musketiers, 24 pie- keniers en bovendien twee tamboers en een vaandeldrager, vanzelfspre kend eveneens in 17e eeuwse uniform, aangetreden. Op het moment dat de chaloepen de aanlegplaats naderden weerklonken van „De Zeven Provin ciën" saluutschoten als eerbetoon voor raadspensionaris Johan de Witt, die met zijn gevolg aankwam op de lan dingsplaats bij de koopmanshaven. Weinige tijd later kwam de eerste chaloep langszij. In deze twee eerste chaloepen, ge tooid met de vlag van Zeeland, zaten de schout bij nacht Evertsen en de vi ce admiraal A. Banckert, beiden van de admiraliteit van Zeeland, in de twee daaropvolgende sloepen, waarop de vlaggen van Friesland en het Noor derkwartier, de schout bjj nacht R. Coenders (Admiraliteit van Friesland) (Ingezonden adv.) die niet wijken wil helpen direct Voor het orgelconcert, dat gister avond op het orgel van de Geref. Westerkerk te Goes werd gegeven ter nagedachtenis van Jan Zwart, be stond grote belangstelling. Het was jammer, dat Dirk Jansz. Zwart in verband met ziekte, dit concert niet kon verzorgen. In de Rotterdamse or ganist Jan Randwijck bleken de aan wezigen een waardige plaatsvervanger te hebben. Hij begon 't concert met de uitvoering van de psalmen 25 en 6 van Jan Zwart, gevolgd door het pre ludium en fuga in G-dur van J. S. Bach. Hierna speelde Randwijck trom pettune, aria en allegro van Handel en vervolgens twee liedbewerkingen van Jan Zwart: Vrees niet, o mijne ziele en Morgendans der eeuwigheid. Een prachtig slot vormde een fan tasie over het Lutherlied met samen zang (staande) in het koraal. en luitenant admiraal J. Meppel met de vice-admiraal C. Schram, beiden van de admiraliteit van het Noorderkwar tier. In de laatste twee sloepen zaten de vice admiraal J. de Liefde en de luitenant admiraal A. van Nes, beiden van de Admiraliteit van de Maze. se wettige Overheyt, gehoorsaem. t. .- ze Hooft-Officieren Cornelis Tromp, Aart van Nes, Jan Meppel, Adriaan Banckert, Jan de Liefde, R. Koenders Van Schram en Cornelis Evertsz heb ben met groote vierigheit ende kloek- hertigheyt hunne diensten aan den vryen Staet bewesen. Ende van ge- lycken de 2200 Schippers ende Ma- troosen. Ik dank allen voor hun cou rage ende getrouwheit. Altesamen hebben wij deze victorie bevochten. d' Engelschen toonden dat ook sy- lieden dappere zeeluyden syn, dien 't aen geen moedt ontbrack. Dogh doen de onsen eyndelycke resolveerden met onse gantsche Vloot op den Vyant in te breeken ende elck syn man aen boort te leggen, syn sy alle in groote onorde ende confusie op de vlught ge- raeckt. De prys der zegen komt ons, van de Lampsins aan de Nieuwe Dijk. Hier bracht de burgerlijke overheid van Vlissingen hulde aan zijn grote zeeheld. De Baljuw zei o.m.: De stadt Vlissingen reekent het voor groote eer, dat gy huyden, na de jong ste betailje op nieu in U geboortestadt syt aengekomen, alweer gy U kints- heyt sleet in de schaüw der St. Ja, eobskercke, alwaer gy opgroeidet tus- schen scheepen, masten, stengen, sey- len ende touwwerck ende verstont, dat gy móest vaeren, daer U hert naer jookte. De bestuurderen van U Edelheids doorluchtige Koopstadt syn fier op U. Wij prijsen in U Ed. U styfsinnigheit ende schrandere voorsichtigheit, ey- genschappen van den Zeeuw, U ge- trouheit totter doodt, U ongekreukte kloekmoedigheyt, U rypheit van oor deel, U overedel gemoet. Mijn Heere, Lieutenant-Admiraal Michiel Adri- aenszoon de Ruyter, U Stadt begroet U. Ed. ende inwooners danken U uit 'sherten gront. Gij weet, hoeseer de burgers van U vaderlijcke stadt ver- veerd syn voor d' Engelschen vyant. Door U weergaloose victorie van 11 14 deeser loopender maendt (juni) bevochten, hebt gy de gemoederen al hier dienthalven volkomentlyck ge rust konnen stellen. Gy reddet U vae- derlandt, U gewest,'U stadt. Wij wee ten dat de gemeene saeke bij U. Ed. domineert. Maer de gemeene saeke is (Vervolg op pag. 5) Na afloop van de plechtigheid aan boord van Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën gistermorgen, had om 12 uur in de tuin van het stadhuis de ontvangst plaats van 74 nazaten van admiraal De Ruyter, waarna in de middaguren in de De Ruyterschool aan de Noordzeeboelevard de opening plaats vond van de De Ruyter-ten- toonstelling door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Morgen hopen wij uitvoeriger hierop terug te komen. Dan stijgt de spanning merkbaar en zag men uit naar het hoogtepunt van deze historische landing: de aankomst van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Toen elf saluutschoten weerklonken, die van „De Zeven Provinciën" werden gelost, maakte de admiraalschaloep zich van de kruiser los en naderde langzaam de wal van Vlissingen. De kustbatterij loste elf saluutschoten en onder daverend gejuich van toe schouwers en schooljeugd zette admi raal De Ruyter voet aan land in zijn geboortestad. Allerhartelijkst werd hij begroet door raadspensionaris De Witt, waarbij luitenant admiraal J. Evert sen de Oude zich aansloot. Het vendel musketiers en piekeniers werd vervol gens geïnspecteerd en tenslotte be groette Johan de Witt met klare, 17e eeuwse taal admiraal De Ruyter op Vlissingse bodem. Mijn Heere Lieutenant-Admiraal, gij hebt 's Landts dienst naer vermoo- gen betracht, gij hebt d' Engelsche Vloote t' eenemael verstrooit, capitae- le schepen reddeloos geschooten ende onze reputatie ter zee is niet alleen herstelt, maer sy blinkt met meer luyster dan ooit voor deesen. Gij waert een schrander en voor- sichtig Opper-Hooft over 's Landts Vloote ende hielde steeds naauwe or- dre ende strenge tucht in het boots- volck, om de moedwil in toom te hou den ende weerspanningheit vóór te koomen: saeken van de alderhoogste importantie, d-welcke U Ed. stempe len tot een weergaloosen Zee-heldt. Dichters sullen den lof van de man haftige heldt Michiel Adriaenszoon de Ruyter trompetten in suiver Duitsch, welcker galm ende naclanck sal aen- houden, lang nadat sy uyt heeft. Geen Zee-Heldt was er die Nederlandt meer verpligte ende het verdiende dat men syne daeden ende diensten den na- zaeten tot navolginge voorhield. De Ruyter antwoordde: Ik dank de Heeren Gedeputeerden ende Gevolmachtigden van hunne Hoog. Moog. ende U, mijn Heere, voor de lof reedenen, daer men myn naem door soekt te verheerlycken. Wij heb ben, mijns bedunckens, gedaen het geen onse pligt is: den Vaedeflande getrouw ende den Heeren Staeten on- overwinneden, op veel bloedts te staen. Wij gedencken den beklagely- cke doodt van de Hooft-Officieren Cornelis Evertsen ende Van der Hulst, die op het bedde van eere syn ge- bleeven. Ook onse schepen ende fre gatten van oorloge syn werckelijck beschaedigt en 't getal der dooden be liep vele menschen. Daerom syn wy naer de Wielinge teruggeseylt. Wy sullen korts alles moeten prepareren dat noodigh is op 's Landts Vloote om d' Engelschen van nieus aen te treffen ende te bevechten opdat eenmael eyn- delijck eene eerlycke ende vaste vree- de geconsequeert moge werden. Hierna begaf het gezelschap zich voorafgegaan door de musketiers en piekeniers en omstuwd door „poor ters en poorteressen", door het oude stadsdeel van Vlissingen naar 't huis Ter gelegenheid van de plechtig heid aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" gistermorgen, werd door de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. v. d. Hoorn, aan de commandant van de kruiser, kapitein ter zee G. 3. Platerink (links) een ingelijst vel met honderd zegels waarop de afbeelding van het vlagge schip van De Ruyter „De Zeven Pro vinciën" als geschenk overhandigd. De bedoeling is dat deze lijst aan de wand zal worden gehangen in het bemanningsverblijf. KAPELLE Nutsspaarbank. Op het plaatselijk kantoor van de Nutsspaarbank werd in de maand juni ingelegd f 5109,17 en terugbetaald f 5652,65. Het tegoed op het einde der maand bedroeg f 61697, 92. Het aantal rekeninghouders steeg tot 84. Nóg geen kapper in Oudelande! Oef, oef, en dat met dit weer! Opa Marien uit Oudelande zuchtte gisteren eens, toen zijn kleinzoontje Rien hij is naar mij vernoemd meneer, kijk eens wat een pienter ventje het paadje voor zijn huisje op kwam. Opa Marien is zogezegd gepen sioneerd. Hij heeft ruim zestig jaar op de vruchtbare akkers rond Oude lande gewerkt en nu geniet hij van de rust, die hem toekomt. Rusten? Nou ja, opa doet wel eens „wat", voor de kinderen en de klein kinderen en zo. Tot zijn vaste karweitjes behoort ook het met zijn klein kinderen naar de kapper gaan. Dat is niet wat-zou-dat in Oudelande. Welnee, dat betekent „een reis gaan maken". Zoals in deze rubriek u al eens kond is gedaan heeft Oudelande niet het voorrecht een kapper of barbier 't is om het even te bezitten. Tot groot verdriet van alle ingezetenen. Uit Oudelande zouden ze naar Kwadendamme kunnen gaan voor het bewerken van de hoofdschedel. Mis, ook Kwadendamme heeft geen kapper. Zelfs Baarland is verstoken van zo'n onmisbare midden stander. Opa Marien uit Oudelande moet deswege met zijn kleinzoon naar 's-Gravenpolder om daar diens haardos te laten millimeteren. Dit doet ons denken aan dat ver haaltje van een andere opa hij kwam uit Kwadendamme als we ons niet vergissen die ook met zijn kleinzoon naar de kapper moest. Eerst was opa aan de beurt. Hjj liet zich lekker knippen en toen werd kleinzoon in het voor de jeugd bestemde hoge stoeltje ge zet. Hoe moet jij geknipt worden, vroeg de kapper, scheiding rechts of links? Links, zei het ventje en als het kan, ome kapper, kunt U mij dan ook zo'n gat achter in het haar maken, net als opa heeft? Over kappers gesproken, weet U hoe het misschien komt dat in Zeeland zo'n groot gebrek aan deze onmisbare mensen is? Niet, omdat het geen mooi beroep is. Nergens worden de mensen uiterlijk „beter" gemaakt, dan in een barbierssalon. Bij onze kapper hing vroeger daar over deze wijsheid aan de muur op een Delfts blauw bord met sier lijke krulletters: Een proper hoofd, een gladde kin, daar steekt dei- mannen schoonheid in. Wie wil daar niet aan meewerken, aan het verhogen van de schoonheid der mannen? 9 Gisteren nog hebben wij een kapper gesproken, die het had over de geringe belangstelling van jongelieden voor het edele vak. Weet u, zei de man, 'tis haast niet meer je doen tegenwoordig, om kapper te worden. Zeven jaar moet je studeren, alvorens de papiertjes worden uitgereikt, waarmee iemand zich als kapper mag vestigen. Drie tot vier jaar duurt de opleiding tot bediende en twee jaar de studie voor patroon. Dan mag dus iemand na al dit zwoe gen zeggen: Ik ben kapper? Mis, want dan moet hij nog de nodige bescheiden, verbonden aan het middenstandsdiploma in zijn bezit zien te krijgen. Laat ons zeggen, dat die naar een eigen kappers zaak hunkerende jongeman over veel vrije tijd beschikt, en goed kan studeren, dan nog doet hij een jaartje over de studie voor het middenstandsdiploma. Bij elkaar geteld, moet de a.s. figaro dus on geveer zeven jaar aan de studie zijn. Wat kost dat een tijd, wat kost dat een geld! Kunt u nu begrijpen, dat er veel jongelui zijn, die omdat de studie zo lang duurt meer voe len voor een baan in een fabriek dan in een scheersalon? Zoals de zaken nu staan, gaat het echter hopeloos mis met de knipperij. In diverse plaatsen in Zeeland kent men het genot van een kapper niet eens, in veel an dere plaatsen roept men ach en wee, omdat men bij de kapper zo lang moet wachten, voor men ein delijk aan de beurt is. En de kap perpatroon? Ook hij klaagt, want er is niet aan personeel te komen. Er zou, zo is ons gisteren door tal van mensen, die wij over deze materie aan hun jas hebben ge trokken, misschien een oplossing kunnen komen voor dit probleem, als er in Zeeland of in Zuid-Hol- land een erkende vakschool voor kappers zou komen. De mensen, die hierover wat te zeggen hebben moeten eens met hun ongeknipte haren bij dit pro bleem gesleept worden, meent onze buurman. Hij is wat radicaal. „Zet een grote kop in de krant; Zeeland roept om kappers! zei ons gisteren de vrouw van een vooraanstaand burger in ons gewest. Weet u, vertrouwde ze ons toe, mijn man heeft het enorm druk in zijn werk. Hij kan er echt de tijd niet voor nemen, om een uur bij de kapper te gaan zitten wachten op zijn beurt. Nu gaat hij maar één keer in de zes weken. Meneer, zei ze en ze zuchtte diep, heel diep, het is geen gezicht, zo als mijn man er soms uit ziet! Zijn haar roept om een kapper In een van de diepste stroomgaten van de watersnood van februari 1953 is gistermorgen de 18-jar. M. Beken- kamp uit Zierikzee in de Schelphoek onder de gemeente Serooskerke op Schouwen-Duiveland verdronken. De jongeman zou met zijn werk gever aan boord gaan van een boot. Daarbij viel hij echter tussen de aan legsteiger en de boot in het water. Zijn oom, schipper v. d. M., heeft verschillende malen gedoken. Hij kon hem echter niet redden. Na ongeveer een half uur wist men het lichaam op het droge te krijgen, dgch kunst matige ademhaling kon toen niet meer baten. B. is de enige zoon van een weduwe. De organisatoren van de ZLM-ten- toonstelling die donderdag, vrijdag en zaterdag te Zierikzee wordt gehouden, hebben in de afgelopen maanden niet stil gezeten. Al het mogelijke is ge daan om de ZLM-dagen weer tot een succes te maken, tot hoogtepunten in het leven van deze landbouworganisa tie. Het „Zeeuws Landbouwblad" is met een speciaal nummer verschenen, waarin veel lezenswaardige artikelen zijn opgenomen, meest geïllustreerd. Schouwen-Duiveland wordt in dit nummer uiteraard op de voorgrond ge plaatst en vele facetten van het leven en werken op dit eiland zijn op pret tige en deskundige wijze belicht. Helaas is minister dr. S. L. Mans- holt, die donderdag op de algemene vergadering der ZLM zou spreken, verhinderd aan zijn voornemen uit voering te geven in verband met de behandeling van de pachtwet in de Tweede Kamer. Het bestuur van de ZLM is er echter in geslaagd hoewel de tijd kort was toch nog een spreker voor deze ver gadering te krijgen. Ir. S. Herweyer te Utrecht, directeur van de Cultuur Technische Dienst hoopt een causerie te houden over structuurproblemen in de landbouw, een aangelegenheid, die met name boeren en tuinders in Zee land interesseert. EXTRA BOTEN Ten gerieve van de bezoekers der ZLM-dagen laten wij hieronder de dienstregeling volgen van de extra boten tijdens de landbouwdagen: ZIERIKZEE-KATSEVEER v.v. Op 5 april 's morgens zal het m.s. „Zandkreek" om 7.15 uur en het m.s. „Oosterschelde" om 7.50 uur een extra vaart naar Zierikzee maken. Het m.s. „Oosterschelde zal direkt terugkeren en zonodig om 10 a 10.30 uur nogmaals naar Zierikzee varen, 's Avonds zijn beide schepen weer beschikbaar in Zierikzee voor extra-vaarten terug naar Katseveer. De laatste reis zal uiterlijk te 23.00 uur in Zierikzee aan vangen. ANNA JACOBAPOLDER-ZIJPE v.v. Tijdens de Landbouwdagen zal een extra boot worden ingelegd. Uiteraard heeft deze tweede boot een beperkter capaciteit dan de „Krammer". Boven dien geeft het varen met twee boten bijzondere moeilijkheden. Niettemin is deze boot een welkome aanvulling. De tweede boot zal uitsluitend per sonenauto's laden aan het veer waar door grote drukte hieraan behoefte is ('s morgens te Anna Jacobapolder en 's avonds te Zijpe). COLUNSPLAAT-ZIERIKZEE Extra vaarten op: 4 juli 13.30 uur uit Colijnsplaat. 5 juli 10.30 uit Colijnsplaat. 6 juli 11.00 uur uit Colijnsplaat. VEERE-ZIERIKZEE Voor de deelnemers aan de rijtoer uit Walcheren vaart op 5 juli 'n extra boot. Vertrek Veere 6.45 uur ('s mor gens), vertrek Zierikzee 19.00 uur. Zaterdag 6 juli a.s. zal op de inrich ting „Vrederust" in het kader van de ontspanning voor patiënten en opwonen- den een zangmiddag worden gehouden, waaraan alle koren van de Ring van de zangersverenigingen van het eiland Tho- len hun medewerking zullen verlenen. Gastvrouwe is de zangvereniging Zang- lust van Vrederust. Er komen 2 koren uit St. Maartensdijk en een uit Stavenis- se, St. Annaland en Oud Vossemeer. De zangmiddag begint om 4 uur en wordt buiten op de kiosk bij het hoofd gebouw gehouden. Voor het gisteren te Goes gehou den mulo-examen slaagden voor het diploma-A: G. A. Klaassen en P. A. Dieleman te Terneuzen, P. M. Snoep te Colijnsplaat, mej. A. C. G. Dees te Wissekerke, mej. C. J. J. Mar- cus'se te Kamperland, mej. J. E. Watti- mena te Kruiningen, mej. J. E. Moens te Vlissingen, B. E. D. Raad te Goes, H. Roelse te Westkapelle, J. M. Huij- bregtse te Middelburg, L. v. d. Have te Oosterland, mej. C. E. Vinke te Hoofdplaat, M. Seijbel te Zierikzee, C. J Tjebbes te Axel, mej. J. P. Bak ker te Middelburg, mej. W. C. de Rijke te Souburg, mjj. J. v. d. Bosse te Vrouwenpolder, mej. S. Dinge- manse te Middelburg, mej. M. Koster en mej. M. van Meenen te Bres- kens, P. A. de Smidt te Oostburg, mej. M. M. Ruijsscher te Breskens, mej. N. J. C. Westveer te Axel, mej. M. J. Hakke te Sas van Gent en mej. G. J. de Jonge te Axel. Afgewezen 5 kandidaten. Het diploma-B werd behaald door: mej. S. Bom te Waarde, H. de Jonge te Yerseke, C. A. Sturm te Kamper land, mej. A. van Elven te Wisse kerke, K. S. H. van Doeland, J. San ders en A. M. Lagendijk te Goes, mej. M. G. Lindhout te Hoedekenskerke, J. J. Schijf te 's-Gravenpolder, mej. P. A. Wartena te Kattendijke en M. P. Koster te Kortgene. Afgewezen 1 kandidaat. ZOUTELANDE Geslaagd. Te Delft slaagde voor werk tuigkundig ingenieur de heer R. Jobse.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2