Tijdelijke opschorting van kernproeven mogelijk Naar Dulles' mening behoeft communistisch China niet te worden ingeschakeld Felle brand in Nijkerk Eerste Kamer aanvaardt ontwerp-Politiewet Belangen van Ned. Nw.Guinéa zijn in goede handen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Na aanvaarding door Rusland van beginsel van inspectie VLISSINGSE FEESTWEEK BEGON OP „DE ZEVEN PROVINCIËN" Minister Dulles India DUINENBESCHERMING Zonder hoofdelijke stemming Opleiding accountant aan Vrije Universiteit ENGELSE POSTDUIVEN OP NEDERLANDS SCHIP Rusten en„ blijven Australische minister Hasluck Alle lof voor organisatie Senator in V.S. wil onafhankelijkheid voor Algerije M teraó DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goe» TeL (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3743 Hoofdredacteur: R. HAGOORT DE RUYTERFEESTEN (zie pagina 2) Directeur: JACQ DE SMIT Woensdag 3 juli 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 4.26 u., onder 21.02 u. Maan op 13.15 u., onder u. Hoogwater donderdag 4 juli: Vlissingen: 6.47 u. 2.03 m., 19.10 u. 1.88 m. Terneuzen: 7.16 u. 2.20 m., 19.39 u. 2.06 m. Wemeldinge: 8.26 u. 1.83 m., 20.47 u. 1.54 m. Zierikzee: 8.09 u. 1.62 m., 20.26 u. 1.34 m. Op de ontwapeningsconferentie te Londen heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, namens Engeland, de V.S., Frankrijk en Canada verklaard, dat de aanvaarding door Rusland van het be ginsel van inspectie een tijdelijke opschorting van proeven met kern wapens mogelijk heeft gemaakt. Volgens een Amerikaanse functionaris heeft de afgevaardigde van de Sowjet-Unie zich over de westelijke verklaring verheugd, maar hij moest de tekst nog bestuderen, terwijl hij hoopte nog een toelich ting te zullen krijgen. Minister Lloyd stelde namens de vier landen een bijeenkomst van deskundigen voor om te beraadslagen over een stelsel van toezicht op naleving van een eventueel akkoord over opschorting van kernwapen proeven. Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde, heeft gisteren meegedeeld, dat de voorstellen tot een akkoord over ontwapening in het eerste stadium opschorting van proeven voor de tijd van tien maanden om vatten. Ten aanzien van dit voorstel, dat volgens Amerikaanse suggestie aan tijd gebonden moet zijn, verklaarde de Franse afgevaardigde Moch, dat opschorting van de proeven en van de produktie van atoomwapens niet noodzakelijkerwijs samen behoeven te gaan, maar dat deze twee maat regelen aan elkaar verbonden kunnen worden. Op een persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Foster Dulles, gisteren ge zegd, dat er aan de eisen voldoend inspectiestelsel voor ontwapening kan worden ontworpen, zonder de deel neming van communistisch China. ,.Ook al zouden er daar atoomwapens worden vervaardigd", zo verklaarde Dulles, „dan zou dit waarschijnlijk ook zonder een overeenkomst inzake inspectie worden ontdekt." Volgens het persbureau Tass heeft de Rus Zorin geëist, dat er een In- DE BILT ZEGT: Warmer Zonnig weer maar tijdelijk meer be wolking. Op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige oostelijke wind. dische afgevaardigde aan de werk zaamheden van de subcommissie voor ontwapening deel moet nemen. Zorin vond, dat, nu de premier van India, Nehroe, zich in Londen bevond, dit nu het geschiktste ogenblik is om India uit te nodigen de vergaderin gen van de subcommissie bij te wonen. Prinsessen Beatrix en Irene naar Frankrijk De prinsessen Beatrix en Irene zijn gistermiddag vertrokken ten einde het huwelijk van de oudste zoon van de „Comte de Paris" bij te wonen. Zij stellen zich voor, na afloop een korte vakantie in Frankrijk door te brengen. INCIDENT IN EGYPTE BIJ VERKIEZINGEN Voor het eerste heeft zich dinsdag een incident voorgedaan in de overi gens rustige verkiezingscampagne voor de eerste Egyptische nationale vergadering sedert de afschaffing van het parlement in 1952. In Sohag, Op- per-Egypte, schoot een geestdriftige supporter bij een demonstratie voor 'n plaatselijke kandidaat in de lucht, maar raakte ongelukkigerwijs een man uit het publiek wiens verwanten de schutter doodsloegen. Pakistaans toestel maakte noodlanding Het sedert maandag vermiste Paki staanse lijntoestel blijkt in het Noa- chali-district in Oost-Pakistan een ge< slaagde noodlanding te hebben ge maakt. De 24 passagiers zijn allen on gedeerd. Zes Amerikaanse maatschappijen hebben een vaccin tegen de. Aziati sche griep gemaakt. Men verwacht, dat er tegen oktober voldoende grote hoeveelheden kunnen worden gepro duceerd. De epidemie zal dan naar verwachting haar hoogtepunt be reiken. Aan het strand ter hoogte van Callantsoog in Noord-Holland, is men op het ogenblik bezig de golfbrekers, die het uiterst smalle duinengebied beschermen tegen de steeds opdringende zee, te verzwaren voor de komende na jaarsstormen. Op de foto ziet men de arbeiders, die de zeskantige stenen aanbrengen in 't zilte nat. Twee sloepen met genodigden voeren gistermorgen uit de Vlis- singse haven naar Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" voor bijwo ning van de verkoop van de eerste De Ruyter-zegels door de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. If. v. d. Toorn. De over tocht verliep zonder moeilijk heden. De foto geeft weer het moment van aankomst van de eerste sloep waarin o.m. het col lege van B. en W. van Vlissin gen. Jantjes op de kruiser kijken belangstellend toe. Gisteravond is een felle brand uit gebroken in een montagehal te Nij kerk. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat in een ogenblik tijd het stenen gebouw, waarin transporteurs en landbouwmachines worden ge maakt, in lichter laaie stond. Er'was een enorme rookontwikkeling en een vonkenregen, hetgeen gevaar oplever de voor de omgeving. De gemeentelijke vrijwillige brand weer nam evenals alle fabrieksbrand- weren, aan het blussingswerk deel. De hal, die 20 bij 20 meter groot is, is geheel uitgebrand. Voorts wer den een 25-tal transporteurs en zes broedmachines een prooi der vlam men. De schade wordt geschat op en kele tienduizenden guldens. Vier zuurstofcylinders die in de hal ston den, wist men er nog tijdig uit te halen. Binnenlandse situatie in Indonesië kritiek De Indonesische minister-president Djuanda Kartawidjaja heeft dinsdag verklaard, dat de binnenlandse situatie in Indonesië nog steeds kritiek is. „De regering wordt onafgebroken gecon fronteerd met moeilijke problemen, voornamelijk op militair, politiek en economisch gebied", aldus de eerste minister tijdens een receptie in Dja karta ter gelegenheid van de „indu strie- en handwerkweek. De goederenprijzen moeten naar zijn mening wel stijgen, met of zonder nieuwe uit- en invoerbepalingen. De premier gaf toe, dat de nieuwe rege ling tot op zekere hoogte een zware slag voor het zakenleven in Indonesië betekent. Het voornaamste doel van de nieuwe maatregelen is echter om de huidige economische moeilijkheden te boven te komen. Volgens berichten in de kranten van Tel Aviv zullen met ingang van de volgende week Israëlische vissers voor het eerst hun netten in de Rode Zee uitwerpen. De thuishaven van de vissersboten is Eilath aan de Golf van Akaba. (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gisteravond r.h.s. het ontwerp-Politiewet aangeno men. Slechts de heer Reyers (C.H.) liet aantekenen, dat hij „geacht wenst te worden te hebben tegengestemd". Drie burgemeesters, een oud-burge meester en een oud-commissaris der Koningin hebben gistermiddag het woerd gevoerd over dit wetsontwerp, dat eind maart onder heel wat koeler weersomstandigheden met 106 tegen 4 stemmen door de Tweede Kamer is aanvaard. Dit ontwerp, dat in grote lij nen een aansluiting is bij de bestaande toestand, bevat een nadere regeling van de taken en bevoegdheden van rijks- en gemeentepolitie. Bepaald is, dat gemeenten met meer dan 25.000 inwoners recht hebben op gemeente politie. Er is echter ook een lijst op gesteld van kleinere gemeenten, die ook hun eigen politie mogen hebben. In gemeenten met minder dan 10.000 inwoners komt rijkspolitie. Ook hier voor is echter een lijst met uitzonde ringen opgesteld. De burgemeester treedt op als hoofd van de plaatselijke politie wanneer het gaat om de hand having van de openbare orde. De heer Reijers (c.h.) oud-burge meester van Kamerik en Zegveld, Tjalma, burgemeester van Hoogeveen en baron De Vos van Steenwijk, oud commissaris van de Koningin in Dren te, konden maar weinig waardering opbrengen voor het wetsontwerp. De heer Reijers zou niets liever gezien hebben, dan dat het ontwerp zou zijn teruggenomen om te worden omge werkt tot een meer bruikbaar geheel. Dat in het wetsontwerp zo uitdruk kelijk de bevelsbevoegdheid van de minister van justitie is neergelegd, is onjuist. Onze tijd vraagt één politie organisatie onder leiding van de mi nister van binnenlandse zaken. De liberale baron De Vos van Steen- wijk kwalificeerde het ontwerp als „koud noch heet, vlees noch vis". Hij zou het dan ook het liefst „uit zijn mond willen spuwen", maar daar het toch enige verbetering zal brengen in de bestaande toestand (die bepaald niet mag voortduren) wilde de V.V.D.- woordvoerder het wel aanvaarden. Niet in een hand In zijn antwoord wees de minister van binnenlandse zaken, mr. Struy- cken het denkbeeld van de heer Rey ers om een politie-organisatie onder leiding van de minister van binnen landse zaken, te creëren, van de hand. Uit het oogpunt van efficiency en mo biliteit zou het nog te rechtvaardigen zijn. „Het gevolg zou immers zijn, dat te veel macht in een hand zou komen", aldus minister Struycken, die met deze opmerking de heer Reyers met zijn eigen wapéns bestreed. Er is gestreefd naar een oplossing, die aansluit op de historisch gegroei de toestand. Ingaand op de opmer king, dat de regering meer oog heeft gehad voor het evenwicht, dat er 'n goede gezagsverhouding komt, merk te de minister op, dat evenwicht een waarborg is voor een goede gezags verhouding. Het wetsontwerp moet worden ge zien als een alternatief, dat beter is dan hetgeen was. Directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben de heren L. van Kampen Jr. te 's-Gravenhage en J. Nathans te Amsterdam, beiden ac countant, benoemd tpt respectievelijk buitengewoon hoogleraar en lector voor de nieuw ingestelde accountants opleiding in de faculteit der economi sche wetenschappen. De heer Van Kampen ontving zijn opleiding aan de Nederlandse Econo mische Hogeschool te Rotterdam, de heer Nathans aan het Nederlands In stituut van Accountants. Beide heren hebben reeds geruime tijd bemoeienis met de opleiding tot accountant. De (volledige) accountantsopleiding zal beginnen met ingang van de cur sus 1957-1958. Het ligt in de bedoeling de accoun- tancycolleges te concentreren op één dag (vermoedelijk vrijdag) in de week, teneinde de studenten in de gelegen heid te stellen naast hun studie te vens in de praetijk werkzaam te zijn. De duur der opleiding is geprojecteerd op twee collegejaren. Prins Bernhard is gistermiddag op de Spaanse ambassade in Den Haag geïnstalleerd als lid van de ko ninklijke Spaanse academie. Uit han den van de Hertog van Baena ontving hij zjjn insigne en zijn geloofsbrief. Na de installatie gebruikte de Prins de lunch op de Spaanse ambassade. Toen het emigranten schip „Waterman", in beheer bij de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, dezer dagen in het Engelse Kanaal voer, op weg naar Halifax, kwamen op een morgen zeven postduiven aan boord vliegen, die doodmoe bleken te zijn. Zij lieten zich door de bemanning van het schip gemakke lijk vangen en werden aan boord op een rustig plekje gedeponeerd om op verhaal te kunnen ko men. De gezagvoerder, ka pitein J. C. Flach, be sloot de dieren 's avonds als ze wat waren uitge rust en bijgevoederd wa ren, bij het passeren van de Scilly-eilanden los te laten. Dit gebeurde ook en men zag de dieren in derdaad in de richting van de eilanden koersen. Maar in de loop van de dag zaten er weer zes van de zeven aan dek van de „Waterman"; ze schenen er zich behaag lijk te voelen. Kapitein Flach heeft ze toen maar als verstekeling van on bekende nationaliteit be schouwd. Ze behoefden geen corvee te doen, zo als gebruikelijk, en hij liet zelfs twee comforta bele hokken voor hen bouwen. Bij aankomst in Halifax ging de kapitein direct de wal op om zelf het beste duivenvoer te gaan inslaan. Zo leeft het zestal sindsdien vorste lijk. Bij terugkeer van de „Waterman" te Rotter dam zal een vertegen woordiger van de Rotter' damse postduivenhou- dersbond de dieren in ontvangst gaan nemen en er voor zorg dragen, dat zij bij hun rechtma tige eigenaars belanden. Uit de vermeldingen op de ringen, die de duiven om een poot hebben, meent de secretaris van deze bond, de heer A. Romein, te mogen aflei den, dat het Engelse postduiven zijn, die op de terugreis waren van Frankrijk of misschien Spanje. „Het is geen geheim, dat naar de mening van Australië, de belangen van ■westelijk Nieuw-Guinea bij de Nederlanders in betere handen zijn dan bij welk ander land of organisatie ook. Nederland en Australië koesteren dezelfde idealen en tussen beide landen bestaat dan ook de wens tot een volledige samenwerking in aangelegenheden van gemeenschappelijk belang. Wij hopen nog heel lang buren te zullen blijven". woners immers de beslissende factor Dit verklaarde de minister voor Australische beheersgebieden, de heer P. Hasluck, die op het ogenblik een beleefdheidsbezoek brengt aan Neder lands Nieuw-Guinea. Terwijl hij in Hollandia was ver klaarde de heer Hasluck, dat het hem altijd had getroffen, dat ten aanzien van het grondgebied van Nederlands Nieuw Guinea één ding over het hoofd wordt gezien: Het belang van de be volking, daar de welvaart van de be- De Amerikaanse democratische se nator John Kennedy, voorzitter van de subcommissie van de senaat voor bui tenlandse betrekkingen, heeft maan dag in de senaat een resolutie inge diend, waarin een beroep wordt ge daan op beide huizen van het congres de Amerikaanse regering te machtigen om via de NAVO, Marokko of Tunesië haar invloed aan te wenden om te ko men tot de politieke onafhankelijkheid van Algerië. Kennedy verklaarde voorstander te zijn van een'blijvende Franse invloed in Noord-Afrika maar achtte het be reiken van de onafhankelijkheid van Algerije langs de wegen waarop Ma rokko en Tunesië onafhankelijk wa ren geworden de eerste noodzakelijke stap die gedaan moet worden. In antwoord hierop heeft minister Dulles dinsdag op een persconferentie verklaard, dat de Amerikanen, die zich met het vraagstuk van het kolo nialisme willen bezig houden, een be ter doelwit kunnen vinden dan de verhouding tussen Frankrijk en Alge rije. De minister was van mening, dat men beter het kolonialisme in „de lam den onder het communistische juk" kan bestrijden. Hij legde er de nadruk op, dat de Amerikaanse .regering het dienstiger acht, zich niet te mengen in een probleem dat niet tot haar be voegdheid behoort. Bovendien achtte hij het onrechtvaardig Frankrijk er van te beschuldigen, dat het reactio nair op het gebied van koloniale kwes ties zou zijn, terwijl dit land in de af gelopen jaren aan vijf landen onaf hankelijkheid heeft verleend, nl. Viet nam, Laos, Cambodja, Tunesië en Ma rokko. vormt. In een beschouwing over de samen werking tussen Nederland en Austra lië vergeleek de Australische minister beide gebieden met naast elkaar wo nende boeren, die af en toe over de afrastering heen een praatje met el kaar maken en daarbij iets van elkaar opsteken. Het had indruk gemaakt op de heer Hasluck hoe op het Nederlandse deel van Nieuw Guinea de malaria bestrijding werd aangepakt. Hij was dankbaar voor de samenwerking, die er tussen de beide delen bestond. Tenslotte verklaarde hij alle lof te hebben voor de wijze waarop de Ne derlanders de zaken aanpakken. De op de Amsterdamse lucht haven Schiphol ingerichte internatio nale tentoonstelling „Het Atoom" heeft sinds de opening vrijdagmiddag tot en met maandagavond een be zoekersaantal getrokken van vijf duizend. De ministers van de Zweedse liberale partij in Finland hebben bij president Urho Kekkonen hun ont slag ingediend. De regering is een coalitie van de agrarische partij en de liberalen. De zuidkust van de Kaspische zee, in Perzië, is door een aardbeving getroffen, die aan 60 mensen het leven heeft gekost. Er zijn verscheidene honderden gewonden. Men vreest dat zondag 32 men sen zijn omgekomen doordat de vier schepen, waarmee zij ter hoogte van Okinawa bezig waren munitie uit de laatste wereldoorlog te bergen, in de lucht zijn gevlogen. In Thessalië (Griekenland) is de tabaksoogst door hagel en overstro mingen verloren gegaan. Meer dan 6000 schapen en geiten zijn ver dronken. De vakverenigingsleiders van de 700.000 Britse mijnwerkers hebben besloten aan te dringen op onmiddel lijke verkorting van de arbeidstijd. Zij willen een werkweek van 40 uur voor bovengrondse arbeiders en een 7-urige werkdag voor de ondergrond se (thans 7%). Verder eist men een extra week vakantie met vol loon.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1