VERHOGING PENSIOENEN IN DE LANDBOUW 60-65-jarige weduwen krijgen pensioen Staking bij schoen- en lederfabriek te Best DE TOUR Hervormde Synode voor geheimhouding in ambt Huurcompensatie personeel van rijk en gemeente Opgenomen in kerkorde OOK IN ENGELAND IS HET WARM Dinsdag 2 juli 1957 Tuinder door bliksem getroffen Raadslid bleef thuis bij bezoek van C. d. K. Amerika helpt Spanje Tweehonderd Belgen legden werk neer „Stony Point" op de Noordzee Hongersnood in Zuid-China „Het verraad van Imre Nagy" jaarvergadering O.G. Kruis Atoomgeheimen niet uitgelekt De heer Lovink naar Austfalië ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De Christelijke pers in Nederland, be- steeds geen aandacht aan de z.g.n. Torn de France, een onzinnige fietswedstrijd, die momenteel in Frankrijk wordt ge houden. Ook het Zeeuwsch Dagblad zwijgt over de Tour. Waarom? In „De Rotterdammer" lazen wij een artikel, waarin de redactie het afwijzende stand punt uiteen zet. Wij zijn het met de strek king van dit artikel dat wij hieronder laten volgen, eens. Het is ook ons stand punt: Op een r.k. conferentie over de pers, in 1955 in Frankrijk gehouden, stelde een r.k. krantendirecteur de vraag: kan men zich een krant indenken, die de Tour de France niet publiceert? Deze directeur had blijkbaar niet over de grenzen ge keken; de protestantse kranten in Ne derland „brengen" de Tour niet en ze la ten dat welbewust. Nu dit merkwaardige sportfestijn weer begonnen is, weten wij eigenlijk niet, in hoeverre het nog nodig is, van deze houding van onthouding verantwoording af te leggen. Misschien echter kan het zijn nut hebben, er een enkel woord over te schrijven. Dan mogen wij desnoods ten over vloede wel met nadruk stellen, dat wjj van harte voorstanders zijn van een ge zonde sportbeoefening. Onder sportbeoefening verstaan wij dan ook graag sportbeoefening in de ei genlijke zin. Vandaar bijvoorbeeld dat wij ons zonder onderbreking volijverige propagandisten hebben betoond voor een deelneming van zovelen ais slechts mo gelijk is aan de sport. In gemoede menen wij, dat dit stand punt, door ons met kracht voorgestaan, resultaten haeft opgeleverd waarvoor men dankbaar mag zijn. Het inzicht in de waarde en betekenis van de sport heeft onder ons belangrijk gewonnen. Dat met name de zaterdag- sport in ons land een verheugend hoge vlucht heeft genomen, is zeker in recht streeks verband te brengen met de stu wende en stimulerende aandacht, door onze pers daaraan gegeven. Wij hopen er mee voort te gaan. Deze positieve houding jegens de sport geeft ons te groter recht en te groter vrijmoedigheid ook om jegens een ge beurtenis als de Tour de France te gaan staan met de grootst mogelijke reserve. Want de Tour is een duidelijke uitwas. Zeker, het is ons bekend, dat de be langstelling voor de Tour nog bij velen leeft. Maar even sterk als deze weten schap is onze indruk, dat deze belang stelling nu toch aan het afnemen is. Men komt meer en meer tot bezinning en voelt zich bij de neus genomen. Stellig niet altijd een prettig, maar onder om standigheden wel een heilzaam gevoel. Ons moderne leven is toch eigenlijk wel arm geworden, wanneer we het moe ten hebben van een zaak als de Tour en van de in feite trieste spanning en op winding, die zij teweeg tracht te bren gen. Kenners spreken er van als van een koorts, die zelfs in een delirium over gaat. Men kan dit toch nauwelijks nog gezond noemen. Geheel in deze lijn trouwens ligt, dat, naar bij de laatste Tourritten nog gebleken is, de rijders een gretig gebruik maken van bedwel mende middelen, in de vaktaal „doping" geheten. De Tour is dan ook geen sport meer. Zij is voor degenen die er op een of an dere manier bij betrokken zijn een zaak, een business, een broodwinning, en dank zij het feit dat zovelen zich bij de neus laten nemen bovendien nog een lucra tieve broodwinning. Het merkwaardige is, dat dezelfde dagbladschrijvers die zich inspannen in de befaamde Tour-stijl te schrijven, te gelijk gewagen van hun verachting voor dit bedrijf. „Gore praktijken" van „gore medicijnmanen", „de cultus Bobet" het zijn zo maar enkele uitdrukkingen uit hun berichten die ons zijn bijgeble ven. Nu willen we niet op een bijzonder hoog voetstuk gaan staan. De krant heeft een bescheiden, zij het nog altijd belang rijke taak. Maar voor de Tour de France achten wij ons papier toch te kostbaar en achten wij onze lezers te goed. En wij menen te mogen vertrouwen, dat zij ons dit niet ten kwade zullen duiden en dat zij het desnoods niet altijd openlijk, maar dan toch in hun hart zullen we ten te waarderen. Waarom zouden wij er toe bijdragen, dat onze lezers zich druk gaan maken over dingen, waarvan zij zich de volgen de dag alleen maar in gemoede kunnen afvragen: waarover heb ik me nu toch eigenlijk zo druk gemaakt? Nog eens: wij zijn de gedachte van een gezonde sportbeoefening van harte toe gedaan. Vandaar ons verweer tegen „verambtelijking" van de sport, zoals deze zich in Rusland openbaart. Vandaar ons bezwaar tegen sportverdwazing, waarin wij voor een gezonde sportbeoefening een wezenlijke bedreiging zien. Vandaar onze bedenkingen tegen de Tour. Vandaar óók ons hartelijk en stellig voornemen, in de kolommen van onze krant een gezonde en reële beoefening van de sport te blijven steunen, waar en in welke vorm ons daartoe maar de kans geboden wordt. Al enige tijd is sprake van een tijdelijke verhoging van de invalidi- teits-, weduwen- en wezenpensioenen van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw en van een daarmee gepaard gaande verhoging van de premie. Thans kan worden bericht, dat de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn goedkeuring heeft gehecht aan de desbetreffende wijzigingen van het Algemeen Reglement van het Fonds en dat zowel de pensioenverhoging als de premieverhoging op 1 juli 1957 ingaan. Tijdelijk, d.w.z. tot de inwerkingtre ding van algemene wettelijke maatre gelen betreffende de invaliditeits-, weduwen- en wezenverzekering, doch uiterlijk tot 1 juli 1960, geldt nu voor de pensioenen onderstaande regeling: a. Met ingang van 1 juli 1957 wordt op de invaliditeits-, weduwen- en we zenpensioenen een toeslag verleend van 150 pet.. Deze verhoging geschiedt voor de lopende pensioenen automa tisch. Men behoeft er dus geen stap pen voor te doen. Om administratieve redenen was het echter niet mogelijk de toeslag over juli al dadelijk met het pensioen over die maand uit te keren. Vandaar dat deze toeslag op 1 augustus betaalbaar wordt gesteld, te gelijk met het verhoogde pensioen over augustus. b. De toeslag op het invaliditeits pensioen vervalt, wanneer de gepen sioneerde 65 jaar wordt. c. Weduwen van 60 jaar of ouder (tot dusver genoten deze geen pen sioen) hebben thans tot hun 65e jaar Te Vuren (Gld.) is gistermiddag tijdens een hevige onweersbui de 27- jarige tuinder B. van Lith, die met zijn vrouw druk bezig was om het wasgoed van de lijn binnen te halen, door de bliksem getroffen en op slag gedood. Zijn vrouw is levensgevaarlijk gewond. In de gemeenteraad van Nieuwpoort is een lel debat gevoerd over het niet ver schijnen van twee raadsleden in de ver gadering van de gemeenteraad, waarin ook de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland aanwezig was. De betrokkenen, de heren A. Terlouw (A.R.) en H. Rietveld (geschorst lid van de S.G.P.), waren zonder kennisgeving afwezig en op een vraag van de Commis saris, waarom de raad niet voltallig was, moest de voorzitter het antwoord schul dig blijven. De buurgemeester deed de raad een voorstel toekomen, waarin de raad zijn afkeuring uitspreekt over het zonder kennisgeving afwezig zijn van de beide raadsleden. Na een felle discussie werd dit voorstel aanvaard. De heer Terlouw merkte hierbij op dat hij de Commissa ris zijn excuses zou aanbieden, doch hem eveneens op de hoogte zou brengen van de gang van zaken op gemeentelijk ter rein, waaraan volgens hem, wel het een en ander mankeerde. Hij betoogde dat de raadsvergadering met de Commissaris der Koningin hem te kort leek voor een zinvolle gedachtenwisseling met de Com- De Amerikaanse ambassadeur te Madrid heeft de Spaanse ministers van buitenlandse zaken en handel mede gedeeld, dat de Amerikaanse regering besloten heeft aan Spanje aanvullende hulp te verlenen tot een bedrag van 20 miljoen dollar. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendge maakt, dat de V.S. opnieuw een kre diet van tien miljoen dollar aan Jor danië hebben toegekend, bedoeld als economische hulp. Hiermee is het to taal van de Amerikaanse hulp sedert april op 30 miljoen dollar gekomen. Gistermorgen zijn bij 'n schoen en leder.fabriek te Best ruim 200 Belgische arbeiders en arbeidsters in staking gegaan. Zij verlangen verhoging van de zogenaamde compensatietoeslag op het maxi mum van het C.A.O.-loon, welke toeslag op het ogenblik tien pro cent bedraagt. Het vorige jaar is van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid bezwaar gemaakt te gen doorbetaling van deze toeslag. Er is toen op 18 december 1956 een be spreking gevoerd tussen de raad van bestuur in arbeidszaken en vertegen woordigers van de Belgische werkne mersorganisaties, waarbij werd over eengekomen de toeslagvergunning te verlengen. Thans verlangen de Belgi sche arbeidskrachten een verhoging van deze toeslag. Daarover heeft een deputatie van het district Turnhout van het algemeen christelijk vakver bond een bespreking gehad met de di rectie van de schoen- en lederfabriek, welke laatste zich echter strikt wil houden aan de overeenkomst van de cember van het vorig jaar. De be spreking leverde dan ook geen resul taat op. Gistermorgen weigerden ruim 200 Belgen de fabriekspoort binnen te gaan. Na een uur staken meldden zij zich weer aan de fabriek, doch nu werd hen de toegang geweigerd. Later op de morgen zijn de Belgen met au tobussen naar huis teruggekeerd. De stakers zijn merendeels ongeschoolde arbeidskrachten in de rubberfabriek. Het Zweedse fonds „Redt de kin deren" heeft bekend gemaakt dat het twee ijzeren longen naar Hongarij zal zenden om de kinderverlammingsepi demie in dat land te helpen bestrij den. aanspraak op een pensioen van f 7.50 per week. Het pensioen van weduwen, die thans nog geen 60 jaar zijn, wordt bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd automatisch omgezet in een pensioen van f 7.50 per week. Voor dit pensioen komen voor wat na 1 juli 1957 lig gende tijdvakken betreft eveneens in aanmerking de weduwen, die vóór 1 juli 1957 reeds 60 jaar werden en wier pensioen derhalve vervallen is, alsmede de weduwen, die geen pen sioen ontvingen, omdat zij ten tijde van het overlijden van hun echtgenoot reeds 60 jaar of ouder waren. Wedu wen behorende tot de beide laatstbe doelde categorieën dienen zich zo spoe dig mogelijk met de districtsagent in verbinding te stellen. d. Evenals het gewone weduwen- pensioen, vervalt ook het weduwen- pensioen van f 7.50 per week bij her trouwen en overlijden. Bij hertrouwen van een weduwe van 60 jaar of ouder wordt echter geen uitkering ineens verstrekt. Premieverhoging De premieverhoging, welke mede dient voor een noodzakelijk geachte versteviging van de grondslagen voor het ouderdomspensioen, houdt in, dat de werkgevers met ingang van 1 juli, dus te beginnen met het 3e kwartaal, zegels moeten plakken van de navol gende waarden: voor arbeiders van 17 t.m. 20 jaar weekzegels van f 1.75 resp. dagzegels van f0.35; voor arbeiders van 21 tot 64 jaar weekzegels van f 3.50 resp. dagzegels van f 0.70. Vanzelfsprekend wordt ook de waar de der zegels voor vrijwillige voort zetting alsmede van de spaar- en blok- zegels met 1/6 verhoogd. Zegels van de nieuwe waarden zijn vanaf 1 augustus verkrijgbaar bij de Boerenleenbanken, waar oude zegels tot 1 december tegen contanten kun nen worden ingeleverd. Uiteraard moet ook van de ver hoogde premie de helft op het loon der arbeiders worden ingehouden. De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk te Driebergen bijeen, heeft er zich voor uitgesproken, dat in de kerkorde het ambtsgeheim voor predikanten, ouderlingen en diakenen verplicht wordt gesteld. Een en ander naar aanleiding van de reeds princi pieel door de synode hierover geno men beslissing. Bij de discussie over de vastlegging van deze materie in de kerkorde en in de orden van dienst drong prof. Smelik er met klem op aan de ver plichte geheimhouding voor de ambts dragers zo duidelijk mogelijk vast te leggen. Daarmede buigt de generale synode het karakter van het predik ambt wel om naar de zijde van het pastoraat. Spreker achtte dit echter noodzakelijk omdat de gemeenteleden te weinig vertrouwen hebben in de veiligheid van wat zij vertrouwelijk aan predikanten en ambtsdragers me dedelen. Prof. Smelik achtte het on juist dat persoonlijke en gezinsmoei lijkheden hoe langer hoe meer terecht komen bij de psychiater, in plaats van bij de predikant, een ontwikkeling die vanuit het pastoraat moet worden te gengegaan. Prof. Smelik zeide persoonlijk te menen dat de geheimhouding in de bevestigingsvragen moet worden op genomen. Er ontspon zich over een en ander een brede discussie, die hierin resul teerde dat in de kerkorde zal Svorden opgenomen, dat „zij, die een ambt dragen en een bediening of functie vervullen verplicht zijn tot geheim houding van al datgene wat uit hoof de van het dragen van een ambt en het vervullen van een bediening of functie vertrouwelijk ter kennis van de betrokkene komt". Vrouw in het ambt De wijziging die de kerkorde be hoeft in verhand met de aangenomen toelating tot de ambten van de vrouw, worden door de commissie ad hoc in bespieking gebracht en toegelicht bij monde van ds. van Beusekom. Uit de hierna gevolgde dicussie bleek dat met het begrip dispensatie ten aanzien van de toelating tot het predikambt van de vrouw wordt bedoeld, dat deze zal worden verleend voor bepaalde werkzaamheden in een bepaalde ge meente. De synode besloot in principe tot aanvaarding van de voorgesteld wijzigingen met dien verstande dat de kerkrechtelijke inpassing aan het breed moderamen zal worden overgelaten. Een en ander zal vervolgens aan de classicale vergaderingen worden voor gelegd. Besloten werd voorts om de lid- matenbijdragen voor de generale kas te verhogen van f 1 tot f 2.50. Twee luchtfoto's van de tanker „Stony Point", die over de Noordzee wordt gesloopt door de slepers „Thames" en „Hudson" Boven het schip met de sleepboten, onder een „Close-up" vanuit de lucht, waarop duidelijk de schade te zien is die op het schip is aangebracht (Luchtfoto A.N.P. foto) Twaalfduizend mensen in de zuid- Chinese provincies Kwantoeng en Kwangsi lijden honger, aldus verluidt te Hongkong uit Chinese bron. De hongersnood zou reeds talrijke slacht offers hebben gemaakt. Nieuwe directeur Marinierskapel De commandant van het korps Ma riniers, generaal-majoor der Mariniers H. O. Romswinckel, heeft gistermor gen op het exercitieterrein voor de Van Ghentkazerne te Rotterdam de eerste luitenant van de marinierskapel, kapitein der mariniers H. C. van Lijn- schooten beëdigd. Vervolgens heeft de directeur van die kapel majoor der marinierskapel G. Nieuwland, de lei ding' over de kapel overgedragen aan de eerste luitenant der kapel H. C. v. Lijnschooten. De Hongaarse minister van staat Ma- rosan, lid van het politieke bureau van de Hongaarse communistische partij, heeft op een nationale conferentie van de partij verklaard dat de Hongaarse com munisten het recht hebben hun opinie te uiten wannéér zij het niet met een be slissing van de partij eens zijn maar dat zij die beslissing toch moeten uitvoeren. Jozsef Revai, die een der machtigste partijmannen was tussen 1949 en 1953, zei ter conferentie dat de partij zich moest verzetten tegen „vergoelijking van het verraad van Imre Nagy" die tijdens de opstand premier was. Nederlands aandeel in geofysche jaar Het Nederlandse aandeel in het ge ofysche jaar, dat gisteren begon, zal uit verschillende waarnemingen be staan. Zoals bekend, zal een speciaal op Curasao ingericht station zich in het bijzonder met lengte- en breedte bepalingen bezig houden. Nieuwe ge ofysche stations te Paramaribo en te Hollandia zullen de radio-activiteit in de lucht meten, het aardmagnetisme bepalen, peilingen in de ionosfeer ver richten met behulp van radiosignalen en door middel van radiospiegels de radiostraling van de zon meten. In Nederland zelf zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld naar de radio-activiteit van de lucht, waarbij ons land internationaal de leiding is toegekend. Onder voorzitterschap van dr. Joh. van der Spek heeft het Oranje Groene Kruis, de bond van Prot. Chr. Vereni gingen voor wijkverpleging in Neder land, in Utrecht zijn 19e jaarvergadering gehouden. De aftredende bestuursleden werden, allen herkozen en besloten werd de afde lingscontributie op een bedrag van ƒ40 per" wijkverpleegster te handhaven. Fa cultatief werd een vrijwillige bijdrage van 20,per wijkverpleegster gesteld voor het vormen van een weerstandskas. 's Middags sprak dr. H. J. Jaanus, evangelisch-Luthers predikant te Rot terdam, een wijdingswoord. Verlucht met lichtbeelden volgde hier na een inleiding over de gezondheids zorg in Suriname. Hieover sprak de arts P. A. de Groot, thans geneesheer-direc teur van het diaconessenhuis te Den Haag, die lange tijd in Suriname ver bleef en daar o.m. het Prinses Juliana hospitaal in Kabel stichtte. Voorts voerde dr. M. A. van Melle, ge neesheer-directeur van het Diaconessen- huis te Utrecht, het woord. Dr. Van Mel le maakte onlangs een studiereis naar Suriname in opdracht van de stichting Diaconessenarbeid Suriname. De Britse admiraliteit heeft gisteren ontkent, dat er op het hoofdkwartier van de admiraliteit in Bath in het westen van Engeland geheime gege vens over met kernenergie aangedre ven oorlogsschepen zijn uitgelekt. De „Neuws Chi-onicle" had bericht dat de hulp van de Britse geheime dienst en Scotland Yard was ingeroepen toen men ontdekt had dat er zonder de benodigde toestemming te Bath af drukken waren gemaakt van docu menten en blauwdrukken van gehei me ontwerpen voor met atoomkracht aangedreven duikboten en andere oorlogsschepen. Niet alleen bij ons is het warm; de Londenaars kunnen er ook een woordje over meepraten. Daarom zochten zij met duizenden tegelijk verkoeling in Hyde Park. Hoe druk het daar was laat deze foto zien. In het gehele rampgebied bij de Amerikaanse plaats Lake Charles heerst gebrek aan drinkwater. Er hangt een sterke rottingslucht. Vele slachtoffers, vooral negers, die men niet heeft kunnen identificeren, zijn in massagraven begraven. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer A. H. J. Lovink, momenteel Harer Majesteits ambassa deur te Ottawa, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Can berra. De heer Lovink zal te Canberra de heer A. M. L. Winkelman opvol gen, dit de buitenlandse dienst met pensioen zal verlaten. Voor het rijk en lagere publiekrech telijke lichamen zal dezelfde regeling ten aanzien van de looncompensatie in verband met de huurverhoging per 1 augustus a.s. worden toegepast als de regering heeft voorgeschreven voor het vrije bedrijf. Bij het rijk zal de uitbetaling geschieden in twee uitke ringen over 1957, n.l. in augustus en in oktober, zoals in het voornemen ligt. De minister van binnenlandse zaken heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat er geen bezwaar fegen bestaat dat de uitbetaling door de ge meenten op de gebruikelijke manier geschiedt. Voor het overheidspersoneel zal wat de kindertoelage betreft een voor schot worden gegeven volgens de re geling, vermeld in de thans nog; bij de Tweede Kamer aanhangige wijziging der kinderbijslagwetten. Dit voorschot zal bij het rijk wat dit jaar aangaat worden uitbetaald tweemaal over drie maanden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3