Vorst bracht zestig miljoen gulden schade aan fruit toe Alle Arabische landen onder Egyptische vlag Gevolgen zijn bij lange na nog niet te overzien Staking in bouwbedrijf bijna geheel opgeheven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gelderse maatschappij voor landbouw maakt de balans op Vijftien miljoen Aantal misdaden in Polen neemt gestadig toe Amerikaanse hulp aan Griekenland Borgstellingsfonds Vele doden bij rampen in V.S. Belgische metaalarbeiders staken door START VAN 100 KILOMETERMARS IN BREDA Egypte heeft bepaalde rechten Nasser heeft machtig leger nodig Nasser voor de Britse TV DOOR DE WERELD Dertien talen op n Het Atoom Pakistaans lijntoestel wordt vermist BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN BILLY GRAHAM TELEVISIEKAMPIOEN Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwscli Dagblad 13c Jaargang No. 3742 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Dinsdag 2 juli 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.25 u., onder 21.02 u. Maan op 11.56 u., onder 23.37 u. Hoogwater woensdag 3 juli: Vlissingen: 5.52 u., 2.15 m., 18.14 u. 2.02 m. Terneuzen: 6.22 u. 2.32 m., 18.46 u. 2.19 m. Wemeldinge: 7.36 u. 1.95 m., 20.00 u. 1.68 m. Zierikzee: 7.21 u. 1.72 m., 19.38 u. 1.45 m. De schade die het afgelopen voorjaar aan het Nederlandse fruit door de nachtvorst is toegebracht, wordt geschat op 60 miljoen gulden. In het gebied van het consulentschap Kesteren wordt de oogst van hard fruit slechts geschat op negen a tien miljoen kilogram. Dit had bij een normale oogst minstens 45 miljoen kilogram kunnen zijn. Voor hen die direct of indirect bij de fruitteelt betrokken zijn, is dit een bijzonder grote schade, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. Hoe groot uiteindelijk de schade zal zijn, die door de nachtvorst aan de fruitteelt en alles wat daarmede verband houdt, is toegebracht, valt zelfs niet bij benadering te zeggen. Wel staat thans dit vast, dat de di recte schade wordt geraamd op f 60.000.000,—. Tijdens een excursie die de Gel derse Maatschappij van Landbouw door het getroffen gebied heeft ge maakt werd men geconfronteerd met de harde feiten. Er zijn be drijven die normaal 325.000 kilo gram fruitoogst hebben en nu de 25.000 kilo nauwelijks halen. In het gewest van het consulentschap Kes teren deelde ir. Van Stuivenberg mee, dat op het 10.000 hectare gro te fruitareaal in een normale fruit oogst 45.000.000 kilogram fruit ge haald kan worden. Dit jaar zal het hoogstens 10.000.000 kilogram be dragen. Hierbij komt, dat vooral de goudreinet, die hier vooral als be- waarappel wordt geteeld, bijzonder zwaar door de nachtvorst is getrof fen, Tijdens de bloei had men de oogst nog op 15.000.000 kilogram geschat, thans zal er slechts 600.000 kilogram vergaard kunnen worden. De opbrengst van Cox Oranje Pip pin is wat beter, maar blijft nog ver onder de verwachting. Op een conferentie van Poolse openbare aanklagers te Warschau is aangedrongen op verbetering van de methoden bij het opsporen en vervol gen van misdaden. De procureur-generaal, prof. Zurda, heeft op de maandag geëindigde con ferentie gezegd, dat de toeneming van het aantal misdaden een groot gevaar betekent voor het gezag van de staat. In 1954 waren op de Poolse parketten 317.419 zaken behandeld, in 1956 425.705. Volgens prof. Zurda is het niet juist, dat de misdaden in Polen hoofdzakelijk het gevolg zijn van de lage levensstandaard. Het hoofd van de dienst voor toe zicht op de recherche, Majewski, schreef de toeneming van het aantal misdaden toe aan gebrek aan toezicht door chefs in fabrieken en kantoren, het niet aanbrengen van strafbare fei ten, verzwakking van de activiteit van de politie en gebrek aan volharding bij de rechercheurs. De Amerikaanse admiraal Arleigh Burke heeft maandag voor zijn ver trek naar Ankara in Athene ver klaard, dat Griekenland in de loop van dit jaar en in begin 1958 van de V.S. 2 duikboten, 2 torpedojagers en verscheidene kleinere oorlogsschepen te leen zal krijgen? Over de levering van Russische onderzeeboten aan Egypte merkte Burke op, dat de Russen in novem ber van het vorig jaar begonnen zijn met een duikboot aan Egypte te leve ren. Deze moest echter naar Rusland terugkeren. Volgens de admiraal zal Egypte de Russische onderzeeboten niet gebrui ken om de geallieerde mogendheden te bestrijden. Ook was hij van me ning dat deze duikboten het machts evenwicht ter zee in het oostelijke bekken van de Middellandse Zee niet zullen verstoren. De admiraal achtte het mogelijk dat de Russen een Middellandse-zee- vloot opbouwen, maar dit zal „op geen enkele wijze wijziging brengen in de Amerikaanse plannen. De Amerikaan se zesde vloot is sterk genoeg om elke situatie het hoofd te bieden". DE BILT MELDT: Vrij warm Zonnige perioden en op de meeste pl..atsen droog. Langs de kust hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. De perenoogst is ook bedroevend. Normaal zou men vijftien miljoen kilogram peren kunnen verwach ten en thans bedraagt dit slechts anderhalf miljoen kilogram. De to tale schade in het gewest van het rijkstuinbouwconsulentschap Keste ren wordt ruw geraamd op f 15 miljoen. De minister van Landbouw en Voedselvoorziening heeft naar aan leiding van vragen uit de Tweede Kamer over de schade medegedeeld, dat de gedupeerde fruittelers gehol pen zullen worden door het Borgstel lingsfonds. In fruitteeltkringen is men echter van oordeel, dat een aanvul lende regeling hier niet achterwege kan blijven. Jordaanse ambassade te Cairo gesloten De Jordaanse ambassade te Cairo is maandagavond officieel gesloten. De naamborden werden van het gebouw verwijderd. De Jordaanse ambassadeur werd on langs op Egypte's verzoek terugge roepen, nadat Jordanië een Egyptische militaire attaché en consul-generaal had uitgewezen. Deze laatsten waren beschuldigd van het beramen van een komplot, gericht tegen leden van het koninklijk gezin en de regering. De diplomatieke betrekkingen tus sen beide landen zijn echter niet ver broken. De Nederlandse fruitteeltorganisa tie heeft deze aangelegenheid in stu die en zal binnenkort een nota hier over uitbrengen. Velen stellen zich ongetwijfeld de vraag, of een derge lijke ramp niet voorkomen kan worden. Ir. Van Stuivenberg deelde hierover mede, dat verscheidene pogingen in dit opzicht werden aangewend. De resultaten waren echter niet hoop gevend, alleen de berekening had nog de beste resultaten. De kosten hiervan zijn echter bijzonder hoog. De investering ligt tussen de f 5000 en f 9000 per hectare. Door de hoge kosten kunnen de meeste fruittelers tot dergelijke maatregelen niet over gaan. De stormen en overstromingen, die zondag de Amerikaanse staat Missouri hebben getroffen, hebben minstens aan zeven personen het leven gekost. Wegen en spoorwegen werden door grondverschuivingen versperd. Intussen wordt het aantal doden in zuidwest-Louisiana en zuidoost Texas tengevolge van de orkaan „Audry" en de hierop volgende vloedgolf op ruim vierhonderd geschat. Eisenhowers ver tegenwoordiger ter plaatse, Val Peter son, meldde Washington, dat plaatse lijke autoriteiten vreesden dat het aantal slachtoffers tot vijfhonderd zal stijgen. De kustplaats Cameron is „onbe woonbaar" verklaard door het hoofd van de dienst van volksgezondheid in het getroffen gebied. In de overstroom de straten huizen talloze vergiftige slangen en de aanwezigheid van de rottende overblijfselen van vele die ren betekent een grote kans op epide mieën. 9 Drie Westduitse gemotoriseerde divisies infanterie zijn maandag zon der officieel vertoon bij de NAVO- strijdkrachten ingedeeld. Terwijl de staking in het bouwbedrijf in België vrijwel geheel is opgeheven, is de staking onder de metaalarbeiders algemeen. De grote meerderheid van de fabrieken en bedrijven liggen al ruim een week stil door wilde stakingen, maar gistermorgen hebben andere arbeiders zich aangesloten. Het aantal stakers in de metaalbe drijven in de provincie Antwerpen wordt ruw geschat op 40.000 mensen. Wat Brussel betreft ligt dat aantal op ongeveer 9000. Ook in Charleroi is de staken algemeen. Hier hebben onge veer 35.000 personen het werk neerge legd. De arbeiders, die aangesloten zijn bij de christelijke centrale in de Gentse metaalnijverheid, hebben het werk hervat. Alleen in Antwerpen staken ook de leden van de christelijke cen trale. Men heeft daar besloten de sta king voort te zeten. In St. Niklaas hebben de arbeiders gistermiddag ver gaderd of zij het werk zouden hervat ten. Egypte heeft het recht alle Arabi sche landen onder zijn vlag te ver enigen. Dit moet president Nasser ge zegd hebben in een geheime rede tot een groep van zijn officieren, waar van de tekst maandag is gepubliceerd in het Iraakse blad „AI Sjaab". Nas ser verklaarde, dat Egypte in staat is de strijd, die het sinds vijf jaar op eigen grondgebied tegen de vreemde lingen voert, over te brengen op de nabuurlanden, daar Soedan, Libië, Tu nesië en de Arabische landen langs de Perzische Golf nog niet geheel vrij zijn. Om de Arabische eenheid tot stand te kunnen brengen heeft Egypte" een machtig leger nodig, zo betoogde de president, want het is noodzakelijk om langs alle grenzen van Egypte belangrijke troepen sa men te brengen, terwijl de Egypti- Prof. dr. M. van Haaften overleden Eerst thans is bekend geworden, dat op 24 juni te Velp op 76-jarige leeftijd is overleden prof. dr. M. van Haaften, oud-directeur van de Hol landse Sociëteit van Levensverzeke ringen en van 19301951 buiten gewoon Hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit. Prof. Van Haaften, die in de ver zekeringswereld een zeer vooraan staande plaats innam en vooraan stond in de wetenschappelijke beoefe ning van dit bedrijf, schreef o.m. een studie over „Verzekering en Voor zienigheid", waarin hij uiteenzette, dat de wetenschap, dat wij in Gods hand zijn, ons juist aan het werk moet zetten. Hij nam ook een vooraanstaande plaats in in de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam en als reserve-kolonel in de kringen van de christen officieren. Hij was ridder in de orde van de Ned. Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De begrafenis heeft op zijn verzoek in alle stilte plaats gehad. sche luchtmacht zo snel mogelijk in staat moet kunnen zijn zowel Tel Aviv, als Tripolis, Khartoem en Riad te bereiken. Niettemin hoopte Nasser, dat Egypte nimmer derge lijke acties zou behoeven te onder nemen. Om de sterkste strijdmacht van het Midden-Oosten te verkrijgen heeft Egypte in de Sowjet-Unie niet alleen jachtvliegtuigen maar ook bommen werpers besteld. Voor de eerste maal na de Brits- Franse interventie in Egypte heeft Nasser voor de Britse televisie een vraaggesprek toegestaan, dat was op genomen in de tuin van Nassers wo ning te Cairo. Nasser antwoordde naar aanleiding van een vraag over de Leer van Eisen hower, dat het Midden-Oosten op het ogenblik wordt overheerst door het nationalisme en niet door het com munisme. Wat betreft het onderhouden van betrekkingen met Rusland, was naar zijn mening iets geheel anders. Egyp te evenals India willen bevriend zijn met alle landen, terwille van de vrede. Op de vraag of hij van mening was, dat hij een risico loopt als Rus land zijn positie in het Midden-Oosten versterkt, antwoordde Nasser, dat Egypte gekant is tegen overheersing van het Midden-Oosten, door wie dan ook. Voornaamste militaire problemen in Oost-Indonesië opgelost De woordvoerder van het Indone sische leger in Djakarta heeft ver klaard, dat de chef-staf van de land macht generaal-majoor Nasution, die van een bezoek aan Oost-Indonesië in Djakarta is teruggekeerd, erin is geslaagd een oplossing te vinden voor de meeste militaire problemen in Oost-Indonesië. 9 De Amerikaanse vissersboot „Ke- turah", die met het oog op een motor storing naar New Orleans werd ge sleept, is zeventien km uit de kust op een olieboorinstallatie gestoten en on middellijk gezonken. Negen opvaren den worden vermist. 9 De seismografen van Tokio hebben gisterochtend een krachtige aardbe ving geregistreerd, waarvan het cen trum vijfhonderd km ten noordwesten van het Baikahneer in Siberië lag. 9 De nieuwe opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties, ge neraal Decker, heeft .n Zuid-Korea ver klaard dat de troepen van de V.N. als gevolg van het besluit om moderne wa pens in Zuid-Korea in te gaan voeren met „Atoomwapens" zullen worden uit gerust. 9 Van het 66 zetels tellende Liba nese huis van afgevaardigden zullen er 53 worden Ingenomen door pro- Westerse afgevaardigden. 9 Bij een actie van drie dagen in de Kabylische heuvels hebben Fran sen 50 opstandelingen gedood en 17 gevangen genomen. Weinig buitenlanders die een bezoek brengen aan de ten toonstelling „Eet Atoom" op Schiphol zullen met taal moeilijkheden te kampen hebben. Een geselecteerde ploeg werkstudenten, onder wie vele buitenlanders, zorgt ervoor dat de bezoekers van „Het Atoom" in dertien ta len te woord kunnen worden gestaan. Bij de rondleidingen worden behalve in de Euro pese talen namelijk ook ex plicaties gegeven in het Ara bisch, Russisch, Indonesisch, Chinees en Esperanto. Een Pakistaans lijntoestel wordt vermist op een vlucht van Chittagong naar Dacca in Oost-Pakistan. Er zijn 20 passagiers en een bemanning van vier personen aan boord. De route loopt voor een groot deel over onher bergzaam gebied. Verbindingen gestoord door ontploffing op de zon Tengevolge van een grote ontplof fing op de zon, die zich enkele dagen geleden heeft voorgedaan, zijn van daag bij het begin van het geofysisch jaar, ernstige storingen opgetreden in de transatlantische radioverbindingen, aldus heeft dr. A. H. Shapley, onder voorzitter van het comité voor het internationale geofysische jaar, mede gedeeld. De ontploffing heeft magne tische stormen hoog in de atmosfeer van de aarde veroorzaakt. De droogte in ons land Hilversum, 1 juli De droogte en de zeer hoge temperaturen van de af gelopen maand hebben vooral in het noordoosten van ons land grote scha de toegebracht aan landbouw en vee teelt, zo vernemen wij van de afd. landbouw van het K.N.M.I. Vooral de zomergranen in de pro vincies Groningen, Friesland en Dren te hebben ernstig te lijden gehad. Ook weidegebieden van de hogere gronden hebben met de droogte te kampen. Hitte en droogte stellen overigens ook de landbouwbedrijven in andere delen van het land voor grote moei lijkheden. Alleen zuid-Limburg, waar verleden week veel regen is gevallen, maakt hierop een gunstige uitzonde ring. De 20-jarige dpi. militair B. T. Twintelo, die gelegerd was in 's-Her- togenbosch en afkomstig was uit de provincie Drente, is gistermiddag bij het zwemmen te Vught verdronken. Bij de „Blauwe Sluis" onder Ros malen, is gistermiddag de 28-jarige Th. Lommers uit Vught, die niet kon zwemmen, in het diepe gedeelte van de Maas geraakt en verdronken. Hij was gehuwd en vader van twee kin deren. In de Rijn nabij de steenfabriek „De Blauwe Kamer" is verdronken de 20-jarige Hongaarse student Lasz- lo Horvath-Sarrodi. De Hongaar, die in november uit zijn vaderland was gevlucht, studeerde sinds enige maan den aan de Landbouwhogeschool. Gisteravond laat is de 29-jarige J. Holleman uit Streefkerk bij het zwemmen in de rivier De Lek bij Streefkerk verdronken. Bezoek van Chroesjtsjef aan Tsjecho-Slowakije uitgesteld Van de zijde van het Tsjechische ministerie van buitenlandse zaken is gisteren medegedeeld, dat het bezoek van Chroesjtsjef aan Tsjecho-Slowa kije uitgesteld is tot „omstreeks 10 juli". De Russische partijleider werd aan vankelijk op 2 of 3 juli in Praag ver wacht. De reden waarom het bezoek is uitgesteld was niet bekend. Studieweek over streek- ontwikkeling De economische wedstrijd tussen 't communistische blok en de vrije we reld stelt de democratische „planning" voor een nieuwe taak want de weste lijke wereld mag deze race niet ver liezen. Aldus verklaarde de Neder landse minister van landbouw dr. S. L. Mansholt op de gistermorgen ge houden openingsbijeenkomst van het internationale seminary over streek plannen en streekontwikkeling dat door de stichting voor internationale samenwerking der Nederlandse uni versiteiten van 1 tot 7 juli in het voor malige paleis Noordeinde te 's-Gra- venhage wordt gehouden. Wij gullen bereid moeten zijn tot beslissingen, zo ging minister Mans- holt voort, die, hoewel in volle vrij heid genomen, zeer wel zekere beper kingen van wat wij als onze vrijheid beschouwen kunnen inhouden. Met name dient onze „planning" meer dan tot dusver gericht te zijn op de ont wikkeling onzer economische struktuur op lange termijn. Het wezenlijke van de vrijheid is niet de negatie, maar de aanvaarding van offers en beperkin gen, naar eigen inzicht, teneinde te voorkomen dat zij ons worden opge legd. Deze vrijheid is in onze huidige maatschappij zonder „planning" on denkbaar, betoogde de minister. Mollct naar Israël uitgenodigd De Israëlische regering heeft oud premier Guy Mollet van Frankrijk uitgenodigd een bezoek aan Israël te brengen. Drie gemeenten hebben be sloten nieuwe straten naar de voor malige premier te noemen uit dank voor de hulp die hijIsraël heeft ge boden. DIKKE MIST OP NIEUWE WATERWEG Scheveningen-radio heeft gisteravond omstreeks kwart voor twaalf gewaar schuwd voor dikke mist op de Nieuwe Rotterdamse Waterweg. Nog steeds is Billy Graham in New- brieven binnen op deze uitzending, York bezig met de grote evangelisa tiecampagne. Voor een gehoor van 15 tot 20.000 mensen spreekt hij avond aan avond. Dezer dagen liet hij zich verleiden een keer voor de televisie te spreken. Op dezelfde wijze als an dere avonden bracht hij het evange lie. Maar hij was er niet best over te spreken. De opname-apparatuur had hem geducht gehinderd en ze nuwachtig gemaakt. „Ik heb God ge mist", verklaarde hij. Niettemin kwamen er 35.000 bedank- Er hadden dan ook zeven miljoen Amerikanen naar dit programma ge keken. Daarmee staat Billy Graham aan de spits van de televisiekampioe nen. Beroemde komieken als Jackie Gleason en Perry Como, die via een andere zender tegelijkertijd optraden, ondervonden geducht concurrentie van Billy Graham. Natuurlijk moet men het kampioenschap van Billy Graham niet al te hoog opnemen. Want de vraag is of de belangstelling zou blij ven indien hij geregeld ..op het scherm" kwam.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1