CRÉGHEL De Magnee .U zoekt geld' KABOUTERS De domineesvrouw zat te broeden op haar nest N.V. DE VITRITE FABRIEK Onderwijzer Jaarlijkse algemene vergadering I KEUKEN INSCHRIJVINGSFORMULIER Pagina 6 L. A. van Opstal&Zoon pakPACTOLAN OOSTERBAAN LE COINTRE N.V. jongedame of juffrouw PROFESSOR Jnóóe en hartige lelzhemijen en lii de loterLi op en bif iam UIT DE Hiermee geef ik me op als abonné op het „ZEEUWSCH DAGBLAD" J betalen Pastorie tussen de struiken JOSEPH A.BRUSSE Maandag 1 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Voor de vele blijken van deelneming na het over lijden van onze geliefde tante, weduwe LETERME-GABRIËLSE betuigen wij onze harte lijke dank. Uit aller naam: P. van Sighem LAz. Westkapelle, 1 juli i 57. Voor de zeer vele blijken van belangstelling ter ge legenheid van ons huwe lijk ondervonden, zeggen wij, mede namens onze ouders, alle familieleden, vrienden en relaties onze hartelijke dank. L. HENDRIKSE J. HENDRIKSE- VAN VAARDIGEM Westkapelle, 1 juli 1957 Koudorpstraat 24. Off. Publikatie Bijzondere rooilijnvoorschriften Het hoofd van het ge meentebestuur van Goes brengt ingevolge het be paalde in artikel lp der woningwet ter openbare kennis, dat vanaf heden gedurende 30 dagen ter secretarie dezer gemeen te voor een ieder ter in zage is nedergelegd een ontwerp van een besluit tot vaststelling van bij zondere voorschriften ter bepaling van de voorge velrooilijn aan enkele ge deelten van de Westsin gel en de Zuidvlietstraat te Goes en tot intrekking van de bijzondere rooi lijnvoorschriften, vastge steld bij raadsbesluit van 12 september 1956 nr. 14. Gedurende bovengenoem de termijn van 30 dagen kunnen belanghebben den bij de gemeenteraad van Goes bezwaren in dienen tegen dit ont werp. Goes, 1 juli 1957. De ouden van dagen van Biggekerke, zeggen har telijk dank aan allen die hebben medegewerkt tot het welslagen der prach tige reis naar en rond Tholen. op hypotheek of op an dere objekten? Wij hebben altijd een lantrekkelijke aanbieding voor U. Makelaarskantoor Jacoba van Beierenstr. 1 te Goes, tel. 2584. The Vitrite Works MIDDELBURG Chr. lagere Landbouwschool Oostkapelle Per 1 sept. '57 gevraagd een voor de zaterdagmorgen lessen (a.v.o.). Sollicita ties vóór 15 juli te rich ten aan het hoofd der school, M. A. v. Strien, die gaarne inlichtingen verstrekt. TE KOOP GEVRAAGD Grote en kleine partijen slachtkippen. M. Kaljouw en Zoon, Grijpskerke, Tel. 1189—304 DIVERSEN -i Antieke meubelen te koop gevraagd o.a. kabi netten, gebogen bureaux, kisten, tafels e.d. Kan ook ingeruild worden voor nieuwe meubelen. A. J. v. d. SANDEN, Wouwsestr. 12, Bergen op Zoom, tel. 1067. Kienzle auto-klokken. Horlogerie D. Lievense, L. Vorststraat 87, Goes van aandeelhouders op woensdag 17 juli 1957, des voormiddags te 11.00 uur te Middelburg, in de bo venzaal van Hotel De Burg, Groenmarkt. De Directie. Ten kantore der vennootschap liggen de balans en winst- en verliesrekening over 1956 met toelichting voor aandeelhouders ter inzage. ROKERSHOEST? •m Vermager zonder dieet met GRACIAL. 50 dragees 1.84. Bij apoth. en drogist Vraagt gratis zicht- zending. Eén van de grootste contantzaken le vert herenkostuums, kom- binaties, regenjassen, re genmantels, mantelkos tuums, jèrseypakjes reeds vanaf ƒ5,p. maand. Strikte geheimhouding. Brieven onder no. A 4929 bureau van dit blad Goes mm Een schip vol van on gewoon fijne Virginia tabak kwam in mei in Nederland aan. Daar wordt nu Sterling shag van gemaakt. En nu ligt Sterling in kwaliteit ver aan de kop. Profiteer daar van; vergeet niet de vol gende keer Sterling shag te vragen TE KOOP Mooie biggen. Zwanen- burg, Oostkapelle UITGEVERS - GOES vraagt voor de bediening van de Adresso- graph adresseermachine en voor eenvoudige abonnementenadministratie een Sollicitaties aan de directie Weer boven water 464. Knots pakte het anker beet en probeerde er mee naar boven te zwemmen, maar hfj kon net zo goed proberen om de vis, die juist voorbij zwom, het A.B.C. van buiten te leren, want het anker was veel te zwaar en er was geen beweging in te krijgen. Knots kreeg het benauwd onder water en hij wilde juist naar boven zwemmen, toen het anker omhoog ging. Dat kwam niet omdat Knots er zo aan gerukt had, nee, aan dek van de sleepboot stond Kits uit alle macht aan de ankerspil te draaien. „Schiet op", riep Michiel, „misschien hangt die overgehaalde potvis wel aan het anker, dan kunnen wij hem nog redden". Nu, Kits deed zijn best en het lukte hem om Knots en het anker in een paar tellen boven water te hijsen. Knots spuwde eerst al het water uit, dat hij naar binnen had gekregen en keek stralend in het rond. „Dat heb ik maar weer fijn opgeknapt", lachte hij, „je moet wel een Knots zijn om zo'n zwaar ding naar boven te kunnen brengen". Kom kijken en ont dek dat Vrouwe Mode deze zomer éxtra haar best heeft gedaan! U zult verrast zijn. het jurkje dat u past, vindt u vast bij FA. H. JOOSSE ZONEN MIDDELBURG AJiOOROSTR, 10-13 BERGEN OP ZOOM. KREMERSTR. 2,-26 SPORT EN RUITEN. Wij hebben ergens een zomerhuisje staan. Vlak er tegen aan is een sportveldje of speelweide van een vakantiebedrijf. Daar wordt ook veel met balspelen de tijd door ge bracht. Maar het gevolg is, dat heel vaak de bal bij ons door de ruiten gaat. De eigenaar wil nooit de scha de vergoeden en verwijst ons naar de spelers met de boodschap: daar zit de dader, zoekt u hem maar op. Is hier nu geen verandering in te brengen? Wel, als deze toestand blijvend is, zouden wij de eigenaar van het vakantiebedrijf door een deurwaar der voor de schade laten aanspre ken. Hij is, als eigenaar van dit be drijf, aansprakelijk en hij moet maar zien de schade weer te ver halen op de spelers zelf, of door netten (of iets anders) maatregelen treffen, dat u van die overlast wordt bevrijd. HET RADIOTOESTEL Wij kochten een duur radiotoestel van een niet onbekend merk. Al heel spoedig verloor het geluid aan waar de en wij waarschuwden de leve rancier. Deze deed er wat aan, het geen niet hielp. Nog eens terug weer geen baat. Nu kregen wij het weer thuis met deze boodschap: het is niet te voor komen, dat tussen serie-toestellen eens een exemplaar schuilt, dat niet helemaal in orde is. Dat is nu een maal het risico van de koper. Terecht, lezer, maakt u de opmer king, dat deze redenering slechts voortkomt uit gemakzucht van die leverancier. Want niet u als koper, maar de verkoper draagt het risico. Hij en niemand anders. U kocht 'n nieuw toestel en dus nadrukkelijk een toestel zonder gebreken. Nu rest u de mogelijkheid, tegen die han delaar te gaan procederen. Dat kost alleen veel, omdat u de fouten zult moeten bewijzen aan de hand van rapporten van deskundigen. Maar gezien de prijs van het toestel is een en ander wellicht verantwoord. Maar let u wel op het bewijs, want dat moet u afdoende leveren, OVER DE KEUKEN De keuken van ons luis was volkomen onbruikbaar geworden. Met de eigenaar hebben wij lange gesprek ken hierover gehad en kwamen tot een oplossing, waarbij hij de nodige dingen zou laten herstellen en wij een nieuwe aanrecht zouden betalen en het schilderen verzorgen. Een en ander is nu in orde ge maakt. Maar ik krijg de hele re kening met de boodschap: volgens afspraak. Er staat niets van de af spraak op papier. Natuurlijk wei ger ik te betalen en nu dreigt Hij met een stevige huurverhoging. Uit de bijgevoegde nota blijkt ons dat hier zeer duidelijk sprake is van herstellingen, behoudens dat aanrecht. Nu is de eigenaar ver plicht, om te zorgen, dat het ver huurde in goede en bruikbare staat is. Hij heeft ook de opdrachten ge geven. Zodoende raden wij dit aan: op 't standpunt staan, dat de onder houdskosten voor hem zijn. U be taalt volgens afspraak alleen die aanrecht. De uitgaven, die de eige naar voor herstelling deed, mogen nooit aanleiding zijn tot huurver hoging. Mocht hij toch iets derge lijks willen proberen, dan moet u zich wenden tot de huuradviescom missie. U houdt zich eenvoudig aan de gemaakte afspraak. NIET EENS. In een familie heerst (dat komt nog al eens voor) onenigheid over een nalatenschap. Nu wil men ons eigen lijk laten beslissen, wat een onmo gelijkheid is. U moet de notaris in schakelen. Wel willen wij hier nog aan toevoegen, dat het nodig kan zijn, de beslissing van de rechter in te roepen, wanneer een aantal van de erven beslist weigert, zich bij een oplossing neer te leggen. Ten slotte moet immers die nalatenschap aan een eind komen. Ket is alleen de vraag, wat er na al die kosten nog over blijft VERHUUR NIET NAGEKOMEN. Wij hadden voor de eerste Pinkster dag een auto zonder chauffeur be sproken. Toen wij 's morgens kwa men, bleek er geen wagen ter be schikking te zijn. Kunnen wij nu schadevergoeding eisen? In principe zeker. Er was een overeenkomst tot stand gekomen. Nu de verhuurder deze overeen komst niet na komt, is hij aanspra kelijk voor de daaruit voortvloeien de kosten en schaden. U zult die schade natuurlijk moeten bewijzen. TACT. In onze rubriek is al vaker naar vo ren gekomen de kwestie: tact bij de opvoeding. Hetgeen u ons schrijft over de meningsverschillen tussen u en uw zoons, doet ons vragen, of u voldoende tact heeft getoond. U wilt de dingen forceren, hetgeen fout is. Veel dingen in de opvoeding moet men laten groeien, omdat men eer bied moet hebben voor de in ieder mens aanwezige persoonskern, die tot ontwikkeling moet komen. Daar voor is de jeugd-periode nodig. Koppigheid en drift behoren nu eenmaal zowel tot de periode van de drie-jarige, als tot de puber periode. U moet weten, wanneer u moet ingrijpen maar ookwan neer u het maar moet laten gaan. U kent in de politiek het begrip provoceren? Ook in de opvoeding komt dit voor met in principe de zelfde gevolgen. Geduld en tact zijn nu eenmaal zaken, die de opvoeden de ouder primair nodig heeft. MARVA. Mijn dochter wil persé bij de Marva, maar ik weet helemaal niet hoe het daar gaat. Kunt u me daar wat over zeggen? Wel, voor de administratieve (telefo niste, telexiste) en de Geneeskundige dienst (tandarts- en doktersassistente) is Mulo nodig. De opleiding is koste loos, het salaris bedraagt voor de 3e klas (aanvangsrang) ƒ65,per maand, met kost, kleding en inwoning. De eer ste maand wordt besteed aan Algeme ne Militaire Vorming, daarna Vh tot 3 maanden vakopleiding. Dan volgt overplaatsing naar een van de marine centra in Nederland. Om bij de Marva te komen, is de minimum leeftijd 18 en de maximum leeftijd 35 jaar. Het adres waar u nog nadere inlichtingen kunt inwinnen, is: Marva Recruterings Of ficier, Lange Voorhout 7, Den Haag. Het vraagstuk „wat eten we op de boterham" is 's zomers niet moeilijk op te lossen. Naast de gebruikelijke vleeswaren, de vis, kaas en eierge- rechten zijn vele smakelijke belegsels te vinden in het groenten- en vruch tenrijk. Niet alleen om hun smaak en voedingswaarde, ook om hun kleurige fleurigheid gebruikt een ieder graag sla, tomaten, komkommer, peterselie, de zachte vruchten zoals aardbeien, bessen en later in de tijd pruimen. Het gebruik van kropsla als enige belegging van de boterham is in ons land niet zeer populair. Zelfs wanneer sla als garnering van een schaaltje met vlees of visbeleg wordt gegeven blijft het vaak ongebruikt liggen. Toch is sla, vooral voor degenen, die brood van huis meenemen, als onderdeel van de belegging zeer aan te bevelen: het houdt het brood frisser. Bij een wat vochtige belegging, zoals vis uit blik, roerei, gebakken tomaat, voorkomt 'n blaadje sla, dat het brood zelf nat wordt. Over tomaten hebben we het al meer gehad. Zij staan gezellig als garnering en smaken bovendien goed op een bo terham met vlees of vis. Wilt U het niet zo dubbel-op doen, dan zijn to maten zomaar met wat zout of peper, met slasaus, met zeer fijngehakte pe terselie of dille, of tevoren gemari neerd in een mengsel van olie en azijn, een gewaardeerd broodbelegsel. Even gebakken in de koekepan zijn plakken tomaat ook heel lekker. Dit alles geldt ook voor komkommer. De stevige groene komkommers zijn én als garnering én als broodbelegging het meest geëigend. Zij behoeven voor het gebruik niet geschild te worden. Voor kinderen, die hun gebit flink moeten oefenen, is 'n slaatje van niet te fijn geraspte wortel uitstekend. Ter afwisseling kan de wortel vermengd worden met geraspte bloemkool of fijn gesneden bladgroente. Het» geheel wordt met zout of olie en azijn of met slasaus op smaak gebfacht. Worden de boterhammen belegd en wel opge diend, dan kan op ieder sneetje een blad sla en daarop een bergje van groentesla worden gelegd. De randen kunnen versierd worden met peterse- lie, augurkjes of mayonaise en we heb ben een aardig uitziend geheel. Peterselie-boter of -mayonaise is heerlijk voor een boterham met vlees, vis, gekookt ei, tomaat enz. enz. Hij wordt gemaakt door zachtgeroerde bo ter of mayonaise te vermengen met zeer fijngesneden peterselie tot een geurig, goed gespikkeld smeerseltje. In plaats van brood met beleggingen kunt u op warme dagen een grote schotel klaarmaken en er sneetjes brood of toast zo maar bij geven. Die koude schotel kan bestaan uit een ge mengde sla, bijvoorbeeld haringsla, hu zarensla, sla van vis uit blik of een aardappelsla met groente en/of vlees erdoor. Hij kan ook gemaakt zijn van koude gevulde tomaten, van gekookte eieren met kleine koude groente-hap jes erbij, of koude gekookte of gebak ken vis. Aan een feestelijke koffietafel vindt een dergelijke schotel meestal veel waardering. Voor een koude dag kunt u uw gas ten aan de lunch onthalen op 'n warm hapje, bijvoorbeeld tomaten gevuld met ragout of roerei, komkommer of paprika met een pittig rijstmengsel of een puree- of rijstrand met een ragout van gemengde zomergroenten of in de cantarellentijd met deze padde stoelen. Opgemaakte boterhammen. Hiervoor kan zowel bruin- als wit brood genomen worden. Brood met: plakjes hardgekookt ei en komkom mer, gegarneerd met tomatenketchup of -puree. gekookte worst en plakken tomaat (mosterd), gekookte vis en peterseliemayonaise, geraspte wortel met slasaus, gebakken tomaat met paprika, kropsla met gebakken bacon of ont bijtspek, per week Ik wil per maand per kwartaal Naam v... Adres ■/I Woonplaats Invullen en in gesloten enveloppe opzenden aan „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. gekookte lever met plakken tomaat, nieuwe haring met plakken komkom mer en tomaat, ham met fijngehakt hardgekookt el en slasaus, (fijngemaakte) sardines en kropsla. Recept voor 4 personen Koude gevulde tomaten met vlees, vis of garnalen. 4 middelmatig grote tomaten, 50 g of meer vlees- of visresten of garnalen, 4 gekookte aardappelen, flink wat pe terselie of prei, slabaderen, mayonai se of slasaus of azijn, olie, peper, zout en aroma. De tomaten wassen, door midden snijden, uithollen en van binnen be strooien met peper en zout. De aard appelen in blokjes snijden, de garna len wassen en goed laten uitlekken of de vlees- of visresten fijn snijden. De peterselie of prei wassen en zeer fijn snijden. De aardappelen, de garnalen, de vis of het vlees en de peterselie of prei vermengen met mayonaise. In plaats van mayonaise kan slasaus of een mengsel van azijn, olie, peper, zout en aroma gebruikt worden. De tomaten met het mengsel vullen, met fijngehakte peterselie bestrooien en opdoen op een met slabladeren bedek te schotel. De overige tomatenresten in soep of saus verwerken. Mechanische loonadministratie bij Ned. Heide Mij. Op 1 juli a.s. zal een begin worden gemaakt met de mechanische berekening der lonen van de werknemers in dienst der Ned. Heide Mij in de provincie Zee land. Op het zgn. ponsdocument worden en kele gegevens, zoals reis- en rijwielver goeding, vakantiebon, pensioenzegel, overwerk enz. ingevuld. Vanaf dit pons document worden per arbeider kaarten geponst op de centrale ponsafdeling ta Goes. Deze kaarten gaan daarna naar de machine in Arnhem, waar verder alle lonen geheel mechanisch worden bere kend. Bij de uitbetaling krijgt elk een loon- slip, waarop de gehele samenstelling van het loon is te zien. Zelfs een zieken fondscoupon en de zegel voor het pen sioenfonds zitten geperforeerd aan deze slip. Met het geld gaat de slip in een doorzichtig loonzakje, dat na plaatsen der handtekening wordt afgegeven. 0 De Messerschmitt-vliegtuigfabrieken te Augsburg beginnen per 1 november weer met de vervaardiging van vliegtui gen, voorlopig 210 oefenstraaljagers van het Franse type „Fuga Magister". WANNEER JE in het hartje van de zomer, als de zon brandend aan de hemel staat, ineens een paar bonte kraaien ziet overvliegen, sta je wel eens raar te kijken. Bonte kraaien! Ze roepen herin neringen wakker aan een mistige koude winterdag, aan rode neuzen en prikkeltenen en daarbij zijn ze zo ver verwijderd van alles, wat met het begrip warmte samen hangt, dat onze verwondering over deze midzomerse kraaien- ontmoeting alleszins te begrijpen is. door Maar we hadden het kunnen weten, dat de bonte kraai, die ten onzent alleen veel voorkomt als broedvogel. Niet minder groot was onze verrassing, toen we op onze tocht langs allerlei ver laten plekjes in het land der blonde Noorderlingen, plotseling kwamen te staan tegenover enkele leden der lijster familie, die ook al weer bij ons op en kele uitzonderingen na, alleen tijdens het koude seizoen worden waargenomen. We bedoelen de kraanvogel, de koper wiek en de befiijster. Van de laatste vogel vonden we zelfs een nest. Het lag goed' verborgen tussen het ge bladerte van een paar lage struiken. Het wijfje, kennelijk verbaasd over het on verwachte bezoek uit het verre Holland, keek ons met grote, glanzende oogjes aan. Maar toen we al te opdringerig werden (je moet oppassen met dat man volk!) maakte ze zich snel uit de „wie ken", ons op die wijze de gelegenheid gevend een blik te werpen op haar eieren. Het waren er vijf. De kleur was van een prachtig blauw-groen, dus ongeveer als bij de eieren van de merel. Daaren boven waren ze bedekt met hele kleine bruine en geelachtige vlekjes. Nadat we aldus van onze belangstelling hadden blijk gegeven, stelden we ons verdekt in een naburig bosje op om de terugkomst van onze „vriendin" af te wachten. Nu, lang behoefde ons geduld niet op de proef gesteld te worden. Na ongeveer een kwartier keerde madame terug op haar nest, waarbij ze echter schroomvallig en wantrouwend onze richting uitkeek en ook uit bleef kijken, een hele tijd, nadat ze haar oude plaatsje weer had ingenomen. Dominee De gelukkige echtgenoot en toe komstige vader liet zich niet zien. Waarschijnlijk had hij het te druk met het werk in de gemeenteU moet namelijk weten, dat de befiijsterdie nagenoeg geheel donkerbruin gekleurd is, in bepaalde streken ook wel domi nee genoemd wordt. Dit vanwege de brede witte streep, die in een halve cirkelvorm over zijn borst loopt (cle bef!) en die liet stemmige bruin op een alleraardigste wijze onderbreekt. Een andere naam, die de goegemeente hem toegedacht heeft maar dat klinkt wel een beetje oneerbiedig tegenover de dominee, vindt u niet? is dasmannetje. Ook liet vrouwtje draagt de bef, al valt dit bij haai- minder op, doordat haar verenkleed over het algemeen iets valer is. De Skandinavische befiijster is een trekvogel in hart en nieren. Reisje Wanneer het broedseizoen achter de rug is en de winter zich aankondigt (wat in Zweden uiteraard vroeger geschiedt dan bij ons), gaat hij op reis naar zuide lijker streken. In september-oktober kunnen we hem in ons land verwachten (talrijk op de Waddeneilanden). Dan, nadat hij zich te goed heeft gedaan aan alles wat de herfst aan besvruchten op levert, vervolgt hij de reis om ergens in Zuid-Europa of Noord-Afrika zijn win terkwartier op te slaan. In het volgende voorjaar keert hij dan natuurlijk weer terug naar zijn broedgebied in het noor den. Al met al een aardig reisje. Het is onze dominese overigens niet aan te zien, dat ze zo wereldwijs is. Rus tig en bijna onbeweeglijk zit ze op haar eieren en kalm wacht ze het ogenblik af, waarop haar spruiten de eischaal zullen doorbreken. Zo lang kunnen wij ons echter in deze streek niet ophouden, hoe zeer ons dat ook spijt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 6