Jordaanse bannelingen beiden in Syrië hun kans LEXINGTON Hongaren schonden grens „om vluchteling te redden" Tempo verkeerswetgeving te traag «Wij haten de Amerikanen meer dan de Britten" Verkeers wetgeving achter bij verkeersontwikkeling IN EEN VOLKSWIJK VAN DAMASCUS Pluk de dag en neem het er van met Honderden slachtoffers van orkaan in V.S. Water en een zuurtje Jaarvergadering A,N W.B. Nalatigheid kost mensenlevens Ned. oorlogsschepen gaan oefenen Thuisreis „Sibajak" Tsjechisch oorlogstuig, naar Jemen? Doodvonnis in Hongarije Despotische koningen Maanday ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina (Ingezonden mededeling adv.) Hongarije heeft in een nota aan Oos tenrijk toegegeven dat twee Hongaar se militaire personen Oostenrijks grondgebied hebben geschonden. Zij hadden dit echter gedaan „om het le ven van een gewonde soldaat te red den", die trachtte te vluchten. In de nota, een antwoord op een Oostenrijks protest van 1 juni, staat, dat de be trokken soldaat door zijn vlucht naar Oostenrijk hoogverraad pleegde en dat Hongaarse grenswachten op hem scho ten, Zij raakten hem in het been, maar desondanks passeerde de man de grens en bleef in een veld liggen, op een vijftig meter afstand van de grenslijn. De Hongaren schreeuwden hem toe, dat hij terug moest komen. De man begon te kruipen maar het was duide lijk, dat hij het niet klaar kon spelen. Derhalve waren de beide Hongaren, die niet precies wisten waar de grens liep, een dertig meter Oostenrijks ge bied binnengegaan om de gewonde soldaat te helpen. Later waren beiden ter verantwoording geroepen en er waren „strenge instructies" uitgevaar digd om herhaling van dergelijke in cidenten te voorkomen. AMERICA'S BEST TOBACCOS De orkaan, die met windsnelheden van 160 km per uur de kust van de Amerikaanse staten Louisiana en Te xas trof, heeft honderden slachtoffers geëist. Dit kan men opmaken uit de voorlopige berichten, waarin ook ge sproken wordt van grote schade. Belgrado tegen bespreking Hongarije-rapport Een woordvoerder van de Zuidsla- vische regering heeft verklaard, dat Zuid-Slavië van oordeel is dat het be leggen van een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering der V. N. ter bespreking van het rapport over Hongarije niet tot iets constructiefs kan leiden, maar integendeel een ne gatief effect zal hebben op de interna tionale toestand. Amerikaanse geleerden hebben een nieuwe energiebron ontdekt op circa 100 km boven het aardoppervlak. Op die hoogte wordt zuurstof door de zonne stralen gesplitst en ontstaat atomische zuurstof, die volgens de deskundigen kan worden aangewend als brandstof voor motoren van een kunstmaan, waardoor deze voor een vrijwel onbeperkte tijd om de aarde kan blijven cirkelen. Bijna 2000 verkeers ongelukken te Amsterdam in mei 1957 Een voorlopige, door het Amsterdamse bureau van statistiek gehouden telling, heeft uitgewezen, dat er in mei van dit jaar JS33 verkeersongevallen ter kennis van de politie kwamen. Dit aantal is 1,9 pet hoger dan dat over mei 1956 toen 1897 ongevallen werden gerapporteerd. In de afgelopen meimaand hadden 251 ongevallen (13 pet) de dood, ernstig let sel of zware schade ten gevolge, 531 per sonen werden min of meer ernstig ge wond. De verkeersongevallenthermo meter voor 1957 wees eind mei 8460 aan. Sedert 1 januari van dit jaar werden 21 pet meer slachtoffers geteld in 1956. Het Libanese kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat de pre ventieve hechtenis voor journalisten weer mogelijk maakt. z Terwijl ik in de warme dokters kamer zit te praten komen er an dere bezoekers binnen. Allen stel len zich voor als politieke vluchte lingen. Er worden stoelen gehaald en bij gebrek aan beter krijgt ieder een glas lauw leidingwater en een zuurtje. Het lijkt me een goed ogen blik om afscheid te nemen. Dr Sho- cair komt vanwege zijn stijve been moeizaam overeind. Hij houdt ook mij de doos met zuurtjes voor. In de wetenschap dat men in de Ara bische samenleving een dergelijk aanbod niet mag afwijzen neem ik er een. Dan leidt hij me naar de deur. „Waar gaat u van Damascus heen...?" vraagt hij. „Naar Amman Hij knikt enigszins afwezig. „Als de Amerikanen het land uit zijn kom ik ook. Goede reiszegt Jordaanse militaire rechtbanken zijn nog steeds bezig met de berechting van hendie beschuldigd worden van communistische agitatie. mocratisch bestuur, vrijheid, gelijk heid dingen die de Amerikanen hier bestrijden onder het mom het communisme te .bestrijden. Het is" echter onzin te trachten ons ervan te overtuigen dat er in dit deel van de wereld een communistisch ge^ vaar bestaat. Dat is er niet, maar er is wel een imperialistisch ge vaar Hedenavond omstreeks 8 uur wordt het m.s. „Sibajak" in Rotterdam te rugverwacht van de eerste reis, die het schip, na gedurende bijna 15 jaren te hebben gevaren in dienst van ver schillende overheidsinstanties, thans weer in eigen beheer van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd heeft gemaakt, in een nieuwe passagiersdienst van de Lloyd: Rotterdam, Panamakanaal, Nw. Zeeland, Australië, Indonesië, Suezka- naal, Rotterdam. Op deze thuisreis ver voerd de „Sibajak" in totaal 867 passa giers, onder wie 278 kinderen beneden 12 jaar, waarbij niet minder dan 40 zuigelingen. Uit Nieuw Zeeland ko men 50 passagiers en uit. Australië 23, onder welke laatsten een alleenreizend zusje en broertje van resp. 6 en 3 jaar. Onder de uit Indonesië repatriërende passagiers zijn er 39 boven de 70 jaar. In het extra hospitaal, dat indertijd voor de repatriëring van zieken uit Indonesië speciaal aan boord werd in gericht, worden ditmaal 47 patiënten (lichte psychiatrische gevallen, chro nische zieken en invaliden) naar Ne derland gebracht. Ten behoeve van hen is er een extra medisch team aan boord, bestaande uit een arts en 13 verpleegsters. Het staat onder leiding van mej. dr. R. Samkalden, zuster van de minister van justitie en arts te Doetinchem, die hiertoe met 10 ver pleegsters per vliegtuig naar Soerabaia reisde. Als boordgeestelijke fungeert ds. P. H. van Eijk, de 87-jarige geref. predikant van Maartensdijk (Utr.), die ook op de uitreis van het schip als geestelijk verzorger der emigranten optrad. Onder de overige passagiers bevindt zich ds. W. van der Hoek, zendings predikant. hij en verdwijnt weer naar binnen waar de andere bannelingen wach ten. Zij hebben zich niet willen uitlat' i over hun activiteiten in ballingschap, maar er is weinig twijfel aan dat zijn nauw contact onderhouden met hun communisti sche en extreem-nationalistische geestverwanten in Syrië en Egypte. De kansen op enig positief resultaat ervan zijn voorlopig echter gering ook al heersen er dan vooral in het westen van Jordanië (waar de bulk van de 600.000 ontevreden Palestijn se vluchtelingen verblijven) bij ve len een oppositie en een zeker ver zet tegen de politiek van koning Hoessein. Daar het parlement naar huis gezon den is en de staat van beleg nog steeds van kracht is bestaat er wei nig gelegenheid om daar in het openbaar uiting aan te geven. En met steun van koning Saoed, koning Feisal en het westen werkt Koning Hoessein intussen ijverig aan de consolidatie van zijn positie. De gewezen Jordaanse minister van buitlandse zaken, dr. Abdoellah Rina- wi, in gesprek met onze reporter. De heer P. F. Zimmerman, voorzitter van de A.N.W.B., zeide in zijn toespraak tijdens de jaarvergadering in het Palacehotel te Scheveningen, dat de officiële onverschilligheid tegenover het in beslagnemen van recreatieruimte voor vliegvelden, wegenbouw etc. schrikbarend is. Met belangen van vakantie- en recreatiezoekenden wordt weinig rekening gehouden, getuige het plan, straaljagers op Deelen bij de Hoge Veluwe te stationeren. De heer Zimmerman wenst een ambtelijke instantie op hoog niveau, die over recreatie- en vakantiebelangen moet waken, dit in het be lang van de geestelijke en lichamelijke gezondheid van ons volk. Het ministerie van verkeer en wa terstaat loopt rustig achter de dyna mische ontwikkeling van het verkeer aan. Voor 1970 moeten, gezien de prog nose van de verkeersontwïkkeling, nog meer dan 550 km rijksweg worden veranderd in kruisingsvrije autowegen metdubbele, gescheiden rijbanen. Bo vendien moeten nog 450 km weg van minstens drie (gevaarlijke) rijstroken worden aangelegd. Spr. vroeg zich af, of rijkswaterstaat eigenlijk wel een plan heeft, om die 1000 km weg in 12 jaar te verwezenlijken. Ons wegennet is hef zwaarst belast van geheel Europa. Goede en doelma tige. verbindingen inplaats van steeds te laat komende, voor de hand liggen de voorzieningen, zijn nodig. Hef erg ste is, dat gevaarlijke situaties niet ver beterd worden, omdat ze niet op de begroting staan of wegens investe ringsbeperking niet worden uitge voerd. Daar vallen de doden en ge wonden. „De rijksoverheid belast zich door dit soort bezuinigingen wel met Veenbrand in Oost-Friesland Verscheidene honderden hektaren veengrond in oost-Friesland tussen Eemsland en Oldenburg bij Esterwegen, zijn door onbekende oorzaak in brand geraakt. De sterke zuidwestenwind wak kert het vuur nog aan, ïodat de talrijke brandweereenheden uit Eemsland, Oost- Friesland en de stad Oldenburg voor een zware taak staan. Ook de bevolking is in groten getale te hulp geschoten. De schade is nog niet te schatten. een heel grote verantwoordelijkheid", riep de heer Zimmerman uit. Spr. hekelde voorts het gebrek aan daadkracht op het gebied van de ver- keerswetgeving. Het tempo houdt geen rekening met de dynamiek van het verkeer. Deze nalatigheid kost men senlevens. Toe te juichen is het feit, dat de mi nister zich vèrzekerd heeft van de voorlichting van een aantal deskundi gen. Deze commissie-procedure schijnt echter volgens de heer Zimmerman uit te groeien tot een eindeloze zaak. Men kan niet blijven „bestuderen" en „overwegen". Er moet een stadium komen, dat men moet „regeren". In het zuidelijke deel van de Noord zee zal tussen 2 en 11 juli onder leiding van de Navo-bevelhebber S. van het betrokken gebied een uitgebreide mij nenveegoefening „Stern Chase" ge naamd, worden gehouden, waaraan meer dan zeventig schepen van de Bel gische, Franse, Portugese, Britse, W.- Duitse en Nederlandse zeemacht zullen deelnemen, tezamen met vliegtuigen van de Britse en Nederlandse marine luchtvaartdienst. Van de Koninklijke Marine zullen aan deze oefening deelnemen H. Ms. onder zeebootjager Rotterdam, squadron mij nenvegers 123, bestaande uit Hr. Ms. Blaricum, Brouwershaven, Borne, Brul- nlsse enBreukelen. Squadron mijnenvegers 127, bestaan de uit Hr. Ms. Wildervank, Steenwijk, Goes, Lisse, Leersum en Sneek en squa dron 320 van de marineluchtvaartdienst hetwelk bestaat uit Lockheed „Neptu ne"-lange afstands patrouillevliegtui gen. Franse voetballer doodgeschoten De voetballer Christian Labalette van Soihaux, een international, is don derdagavond door onbekenden dood geschoten terwijl hij met vrienden op een caféterras in Montmartre zat te praten. Uit een passerende auto werd met een stengun een salvo gelost in zijn richting. Labalette werd zwaar ge wond en is anderhalf uur later in een ziekenhuis overleden. De politie neemt aan dat de kogel voor een andere cafébezoeker bestemd was Tijdens een persconferentie heeft mr. J. M. Harmsen namens de A.N.W.B. verklaard, dat de veTkeerswetgeving" ver achterblijft bij de verkeersontwik keling. Op grond van de gepubliceerde recht- Van betrouwbare zijde wordt uit Je men vernomen, dat verleden week in dat land een zending oorlogstuig aan gekomen. Zij bestond onder meer uit. vier hefschoefvliegtuigen, vijftig pant serwagens, zes tanks van 60 ton, tien batterijen kustgesehut, verscheidene migstraaljagers en militaire vrachtwa gens. Egypte kan slechter met Amerika overweg All Sabri, chef van het kabinet van president Nasser, heeft voor radio- Cairo verklaard, dat de betrekkingen met Amerika slechter zijn geworden doordat de Amerikaanse leiders Egypte niet toestaan langer een politiek van positieve neutraliteit te voeren. „Maar wij stappen tot geen enkele prijs van die politiek af", aldus Sahri. Amerikaans bezwaar tegen landingsrecht KX.M, De organisatie van Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen heeft ver klaard, dat er een einde moet komen aan het „weggeven" van luchtlijnen aan buitenlandse luchtvaartmaat schappijen. De organisatie veroordeel de o.a. het toekennen van extra-lan dingsrechten aan Nederland. De K.L.M. verkreeg onlangs lan dingsrechten in Houston. spraak blijkt, dat gestuit wordt op tal van onvolkomenheden en onduidelijkhe den. Soms is het doen van een uit spraak onmogelijk. De wetgeving vol doet in vele opzichten niet aan goed overwogen formulering en overzichte lijkheid. Van tijdige aanpassing aan nieuwe vervoerstechnieken en beveili gingen is geen sprake. Mr. Harmsen wees in dit verband o.m. op het onleesbare voorrangsarti kel, op de trolleybus (die volgens de Hoge Raad wettelijk met een handkar gelijk staat), op noodzakelijke onder scheidingstekens voor bromfietsen (waaraan al 6 jaar gedokterd wordt), op het nog steeds niet verplicht stellen van veilige richtingsaanwijzers en con- fouraanduiding van brede vrachtwagens en waarschuwlngsseinen voor trekkers met opleggers of aanhangers, het re- flekterend maken van achterspatborden van fietsen en het verbieden van scher pe versieringen op auto's. Het lijkt de A.N.W.B. overbodig om jarenlang met noodzakelijke maatrege len, waarom de verkeersorganlsaties vragen, te wachten. Aansporing tot staking Naar het Hongaarse persbureau MTI heeft gemeld, is te Kecskemet de Hongaar Lajos Nagy te dood veroor deeld wegens diefstal van 200.000 fo- rint uit de communistische partijkas en aansporing tot staking tijdens de Hongaarse opstand eind vorig jaar. De medebeschuldigde Ferenc Bognar is veroordeeld tot gevangenisstraf voor de tijd van tien jaar. (Van onze speciale verslaggever Alfred van Srang) DAMASCUS, juni 1957. EEN kleine, bescheiden-ingerichte doktersspreekkamer in een volks wijk van Damascus is sinds enkele weken de plaats waar Jor daanse politieke vluchtelingen contact met elkaar hebben. De gastheer is dr. Abdoel Rachman Shoeiar, arts en politicus. Enkele maanden geleden was hij nog de actieve leider van het extreem-linkse Nationale Front in Nabloes (Jordanië) waar hij ook faam genoot als een dokter die alleen de rijken rekeningen zond en de armen pro deo behandelde. Nu is hij een van de ongeveer tweehonderd Jordaniërs die om politieke redenen in de Syrische hoofdstad asyl gezocht hebben. In een witte doktersjas zit hij achter een schrijftafel waarop een stetoscoop en een bloeddrukmeter liggen. Op rustige, innemende toon geeft hij zijn visie op de gebeurtenissen in Jordanië. „Het Jordaanse volk is met ons en de koning is met de Amerika nen. betoogt hij. „En het leger „De bedoeïnen zijn voor de koning omdat ze veel geld van hem ge kregen hebben, maar de rest van het leger staat aan de zijde van het volk. Jordanië wordt op het ogen blik echter geregeerd door een stel landverraders die vijanden van het volk zijn. Maar de grootste vijan den zijn de Amerikanen. Zij zijn uiteindelijk verantwoordelijk voor wat er in Jordanië gebeurd is. Het volk haat hen meer dén het ooit de Britten gehaat heeft Het is geen wonder, dat dr. Shocair een verbitterd man is. Tweemaal heeft men hem vlak voor de parle mentsverkiezingen gevangen gezet waardoor hij geen kans kreeg om gekozen te worden. Om een derde arrestatie te ontlopen is hij moeten vluchten met achterlating van zijn gezin. „"Wij strijden niet alleen tegen de koning maar vooral tegen de Ame rikanen. Wij moeten niets van het Eisenhowerplan hebben. Wij streven naar positieve neutraliteitnaar vreedzame co-existentie met alle an dere volkeren Een man die veel feller in zijn kritiek is, is de vroegere minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Abdoellah Ri- mawi. Ook hij is gevlucht toen de bakens in Jordanië verzet werden. Hij was toen secretaris-generaal van de Arabisch-Socialistische Baath Partij; een partij; dié een soort Arabisch communisme nastreeft ge heel los van Moskou. „Spreekt u Engelsvraag ik hem. „Helaas welantwoordt hij en die twee woorden verraden al zijn houding jegens het westen. Hij is boordevol beschuldigingen en ver wijten en het eist weinig moeite hem aan het praten te krijgen. Als jurist weet hij zijn gedachten scherp en duidelijk te formuleren. „De Amerikaanse politiek in Jorda nië is een volkomen mislukking on danks de resultaten, die men ermee bereikt heeftbeweert hij, „de toekomst zal bewijzen dat men meer verloren dan gewonnen heelt. De Amerikanen willen het volk door dspotische koningen regeren en ze begrijpen niet dat dat niet meer kan. Het Jordaanse volk in in grote meerderheid tegen de Amerikaanse politiek, die pro-Israël, pro-imperia listisch en anti-Arabisch is. Zij wil len een politiek die gebaseerd is op sterke banden met Syrië en Egypte en niemand kan hem daarvan weer houden Het is de fanatieke Arabische natio nalist die aan het woord is: Iro nisch genoeg heeft hij zijn opleiding gehad op de Amerikaanse Universi teit in Beiroet: de bron, die zoveel latere vijanden van het westen ge produceerd heeft. „Daar heb ik waarden leren kennen die voor de Amerikanen van vitaal belang zijnzegt dr. Rimawi met een sarcastisch lachje op zijn gezicht, „zelfbeschikkingsrecht, de-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3