In Caïro zal een Algerijnse regering worden gevormd CTBTB nu nog van meer belang Andere belangrijke besluiten zijn te verwachten Tien bergbeklimmers in Zwitserland gedood Textielbedrijf in Hulst geheel in de as gelegd Jonge boeren moeten kunnen meespreken Tropische orkaan eist 200 doden in Ver. Staten PRO! ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND JT JO VAN DOORN: Verrassing van de dag Leiders van bevrijdingsfront in conferentie Ernstig ongeluk in Bergen op Zoom Na waarschuwing van gids Tito voor TV in Amerika AUTO TEGEN BOOM: vijf gewonden Groot aantal vermisten Luxemburger in Domburg verdronken Het Bestuur van de jubilerende Zeeuwse CJBTB Geslaagd zilveren feest Processen in in Jordanië Geen publikatie V.N.- rapport in Hongarije M teraó DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Eubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3741 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 1 juli 1957 DE HONDERD zit er op (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.25 u., onder 21.03 u. Maan op 10.38 u., onder 23.12 u. Hoogwater dinsdag 2 juli: Vlissingen: 5.01 u. 2.24 m., 17.19 u. 2.20 m. Terneuzen: 5.32 u. 2(40 m., 17.54 u. 2.37 m. Wemeldinge: 6.49 u. 2.02 m., 19.11 u. 1.77 m. Zierikzee: 6.34 u. 1.77 m., 18.48 u. 1.54 m. Dat het geen hardloopwedstrijd is geweest vrijdag en zaterdag j.l. tij dens de 100 km tocht BredaMid delburg, is een ieder bekend. Maar het wil toch wel iets zeggen, dat een man die tot voor kort alleen nog maar hard liep, de honderd kilometer in ruim VIJFTIEN uur heeft gelopen. Deze prestatie werd groter zaterdag, toen de vier vol gende tippelaars een uur na hem binnen kwamen. Deze kereld uit Wolfaartsdijk heeft een wilskracht aan de dag gelegd, die een ieder stomverbaasd heeft doen staan. Natuurlijk vroegen wij Van Doorn na afloop, waarom hij zo snel naar de finish is „gerend". Zijn antwoord laat zijn bescheidenheid en eerlijk heid duidelijk blijken: Nou, tot 's-H. Hendrikskinderen heb ik veel steun gehad van de vier wandelaars, die om kwart voor één binnen kwamen. Maar nadat ik mijn uitsmijter in dat dorp had opgegeten, voelde ik, dat, wilde ik op normale manier het eindpunt halen, ik direct weer weg moest gaan. Nou, en dat heb ik ge daan. Jo van Doorn is spoedig weer uit 's-H. Hendrikskinderen vertrokken. Hij liep achter elkaar de laatste "kilo meters uit. Toen wij hem vlak voor Middelburg oppikten en voor hem gingen rijden, viel het ons op, dat hij nog steeds vlug liep, dat hij geen last had van zijn voeten, en dat zij zo nu en dan met een beetje verwrongen gezicht naar zijn lin kerbeen greep: kramp. Van Doorn, wij zijn er trots op, dat het een Zeeuw was, die deze prestatie heeft geleverd. Wij zijn er heel goed van doordrongen, dat het geen snelheidswedstrijd was, maar het deed ons groot plezier, dat JU het was, die de honderd in 15% uur liep!! (Voor een uitvoerig relaas zie pag. 2.) De voornaamste leiders van het Algerijnse bevrijdingsfront zijn in Cairo aangekomen voor een conferentie, waar zij belangrijke militaire en politieke besluiten zullen nemen, zo meldt het Egyptische blad Al Ahram. De besluiten zullen op 4 juli bekend worden gemaakt, zo meldt het blad. Eerder deze week is in Egyptische bladen verklaard, dat er wellicht een Algerijnse regering zal worden gevormd, die door de Arabische landen zal worden erkend. De drie leiders van het bevrijdings- front zijn zondag op uitnodiging van koning Saoed uit Damascus naar Sa- oedi-Arabië vertrokken. Zij zullen met de koning gaan spreken over de Alge rijnse kwestie. De aanwezigheid van de Algerijnse leiders valt samen met het begin van de eerste openbare geldinzameling voor de slachtoffers van de Algerijnse vrijheidsstrijd. Algerijnse opstandelingen hebben vrijdagnacht bij Charon, nabij Orleans- ville, een Franse leger jeep en een an der voertuig in een hinderlaag laten rijden en de elf inzittenden levend verbrand. Franse strijdkrachten hebben een karavaan onderschept, die uit Marok ko Algerië binnenreed en voor een grote waarde aan medicamenten, kle ren en explosieven vervoerde. Zaterdagmiddag stak de heer De Keijzer, een patiënt van de inrichting Vrederust, op de fiets de verkeersweg bij de Noordsingel over, zonder dat hij aan een militaire auto voorrang ver leende. De man werd tegen de grond geslingerd en bekwam verschillende inwendige verwondingen en enige kneusingen. Per ziekenauto werd hij naar de inrichting vervoerd. Tien Italiaanse bergbeklimmers, onder wie twee vrouwen, zijn za terdag bij een beklimming van de berg Piz Palue in zuid-oost-Zwit- serland nabij Pontresina in een af grond van 300 meter diepte ge stort en gedood. Slechts de gids en twee anderen van het gezelschap, allen leden van de Italiaanse Al pinistenvereniging, werden niet in de diepte gesleurd. De gids had even tevoren nog gewaarschuwd zich niet te dicht bij de rand van de afgrond te begeven, maar de sneeuw gleed al weg. 's Morgens waren de Alpinisten ver trokken voor een tocht naar een van de toppen van het gebergte. Er was 'n President Tito van Zuid-Slavië heeft in een vraaggesprek met een Amerikaanse televisiemaatschappij, dat zondag in de Verenigde Staten is uitgezonden, verklaard, dat zijn land dezelfde doeleinden als Rusland wil verwezenlijken, namelijk de ves tiging van het socialisme en het com munisme, maar dan op een andere wijze. In dit verband zei de president het eens te zijn met het staatshoofd van communistisch China, Mao tse Tjoeng, dat er ook in een communis tische staat meningsverschillen kun nen ontstaan tussen de leiding en de bevolking. Tito is van mening, dat de situatie in Polen zeker van politieke invloed is op de omringende landen. Over de hereniging van Duitsland zei Tito, dat men deze niet met geweld tot Btand kon brengen. De kwestie van de ontwapening vond hij primair. Tenslotte gaf het Zuid-Slavische staatshoofd de toestand in het Mid den-Oosten weer. Hij was van me ning, dat dit deel van de wereld een broeinest van gevaar blijft. Dit komt hoofdzakelijk doordat de Verenigde Naties verzuimd hebben, na de aan val van Israël, Engeland en Frankrijk economische steun aan de landen van het Midden-Oosten te verlenen. Tenslotte oefende Tito kritiek uit op de Leer-van-Eisenhower. Een arts in Dusseldorf heeft volgens het Westduitse blad „Bild" een tele fonische noodkreet om hulp ontvan gen van een vrouwelijke collega in Boedapest, waar een kinderverlam mingsepidemie heerst. „U moet onze kinderen helpen. 600 kinderen verkeren reeds in levensge vaar", aldus deze oproep uit de Hon gaarse hoofdstad. andere groep vooruit gegaan en deze bergbeklimmers waren er getuige van, dat de anderen naar beneden stortten. Vermoedelijk zijn de verongelukte klimmers op slag dood geweest. Onmiddellijk zijn reddingsploegen uit het gehele gebied begonnen de slachtoffers uit de sneeuw te graven. Zondagmiddag te omstreeks half vijf is bij de Wittelterburg te Diever een personenauto tegen een boom ge botst. In de wagen bevonden zich twee vrouwen van Engelse nationa liteit en drie Engelse militairen van de luchtbasis Gelsenkirchen, die een bezoek aan een tentoonstelling te Groningen hadden gebracht. Een van de militairen kreeg een schedelbasisfractuur en een van de vrouwen een ingedeukte borstkas. Twee personen werden licht gewond en de bestuurder kwam met de schrik vrij. De gewonden zijn naar het zie kenhuis te Meppel vervoerd. Voor het leven van de ernstig gewonde mili tair wordt gevreesd. De auto werd geheel vernield. Een felle uitslaande brand heeft zondagmorgen de bedrijfsgebouwen van het Postorderbedrijf Zeeuwse Textielcentrale te Hulst volledig in de as gelegd. Dit complex werd vorig jaar in gebruik genomen. Omstreeks drie uur in de morgen werd brand ontdekt. Hoewel de brand weer onmiddellijk met alle beschik baar materiaal ter plaatse was kon het gebouw niet behouden blijven. Bin nen anderhalf uur was het tot de grond toe afgebrand. De ontwikkelde hitte was zodanig, dat de politie geen moeite had belangstellenden op een afstand te houden, want zelf zochten zij de veilige afstand van minstens 300 meter op. In het verwoeste gebouy. was o.a. een voorraad textielgoederè& opgeslagen, die een waarde vertegen woordigde van ruim één miljoen gul den en eveneens een prooi der vlam men werd. Bovendien is de gehele administratie in vlammen opgegaan. Naar de oorzaak der brand wordt 'n onderzoek ingesteld. Verzekering zal een deel der scha de betalen, doch ook de brandpolis- sen zijn door de brand verloren ge gaan, zodat op dit moment weinig definitiefs valt te zeggen. Een tropische orkaan heeft vele slachtoffers geëist in de Ver. Staten. President Eisenhower heeft gezegd, een bericht uit Lousiana ontvangen te hebben, dat tot dusver 211 doden zijn geteld. Het aantal vermisten wordt geschat op 200 tot 300. De wervelstorm Audrey is het binnenland ingeraasd over Lousia na, Mississipi en Tenessee en vond zijn einde boven het dal van de Ohio. Naar een ruwe schatting be draagt de schade aan olie-installa ties alleen al een 15 miljoen dollar. De vloedgolf, die volgde op een wervelstorm, vernielde het plaatsje Cameron vrijwel geheel. Hier alleen zijn reeds 150 doden geteld. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn en dat hun lijken door het water zijn meegesleurd naar de Golf van Mexico. Er is een grote reddingsoperatie gaande. Het Rode Kruis heeft ver teld, dat het de zorg heeft voor 40.000 mensen in het gebied van Louisiana en Texas. Ten oosten van Cameron is een grote kudde vee, circa 30.000 stuks door het water verzwolgen. In Lake Charles en omgeving zijn reeds 20.000 mensen uit de getroffen gebieden aangekomen. Velen hebben al hun bezittingen verloren. De wervelstorm is nog niet uitge raasd. Er vallen zware regenbuien, waardoor plaatselijke overstromingen ontstaan. President Eisenhower heeft de ge troffen gebieden tot noodgebied ver klaard, dat in aanmerking komt voor staatshulp. De 21-jarige Luxemburger J. Pelu is tijdens het zwemmen te Domburg verdronken. Hij was met een Duitse familie uit Keulen per auto naar Domburg gekomen. De familie zou gisteravond naar Amsterdam vertrek ken. Met een vriendinnetje was de Luxemburger gaan zwemmen. Tijdens het zwemmen werd hij echter onwel. Op hulpgeroep van zijn vriendin scho ten badgasten te hulp en pasten kunstmatige ademhaling toe, Het mocht echter niet meer baten. Een ontboden arts constateerde de dood. In de Jordaanse staatscourant is zaterdag een speciaal militair tribu naal krachtens de staat van beleg, ge machtigd personen te berechten, die van medeplichtigheid aan een samen zwering tegen koning Hoessein en de regering beschuldigd worden. Men verwacht dat de processen maandag beginnen. Sommige beklaagden zullen bij verstek veroordeeld worden daar ze inmiddels naar het buitenland zijn gevlucht. Hieronder bevinden zich de generaals Ali Noewar en Ali Hiyar-i, voormalige bevelhebbers van het Jordaanse leger. Een woordvoerder van het Hon gaarse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag verklaard, dat het niet waarschijnlijk is dat het V.N.-rapport over Hongarije in Boe dapest zal worden gepubliceerd. „Het zou geen zin hebben op staatskosten zulk een verzameling leugens uit te geven", aldus de woordvoerder. Deze verklaarde desgevraagd voorts dat telegrammen van buitenlandse intellectuelen aan de Hongaarse pre mier op geen enkele wijze Invloed op Hongaarse rechtbanken kunnen uitoefenen. Is het niet dwaas, in een tijd, waarin de wereld wordt bewogen door vrees en schrik, het 25-jarig bestaan te gaan vieren van een Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond? Hebben we het er soms zo goed afgebracht? Neen, want er had veel meer gedaan kunnen zijn. De land- en tuinbouw ontmoet bij regering en volk steeds minder belangstelling. De boerenstand loopt terug in aantal. We zijn nog maar lZ'/i pet. van het Nederlandse volk en het zal wel teruglopen tot de 5 pet., die de boerenstand in Amerika nog is. Ons land wordt hoe langer hoe meer van een landbouwstaat omgezet in een industrie staat en jaarlijks gaan een 4000 ha kostbare cultuurgrond verloren aan wo ning-, wegen- en industriebouw. Is het dan tijd om te feesten? Deze vragen stelde drs. J. J. Knibbe aan het begin van zijn feestrede, die hij hield in de herdenkingssamen komst van de Zeeuwse C.J.B.T.B., za terdag in „De Prins van Oranje" te Goes. Het was warm. Maar toch vulden honderden de grote zaal, waarin het feest gevierd werd. Gevierd op de wijze, die de heer Knibbe ook aangaf in zijn rede: God hartelijk danken voor wat Hij gege ven heeft in het voorwerp van het feest. Daarom was de zaal sober en waar dig versierd. Prijkten op het podium de letters: C-J-B-T-B-, naast een groot model van het insigne: een eikestam, wortelend in het „alfa" en „omega", dat zijn grond vindt in de Bijbel. Prachtige zang Daarom begon de samenkomst ook met de zang van het „Grote God, wij loven U" (gez. 149). Daarom was een ander hoogte punt in het eerste deel van de bij eenkomst de uitvoering van de Can tate „Psalm 104", die men als een echt Zeeuws stuk mag zien. De tekst werd immers bewerkt door mevr. Poly-Scheele, de muziek gecompo neerd door de heer J. van Westen. De laatste had ook de directie bij helemaal. De uitvoerenden waren ook behalve de drie violisten uit eigen provincie. Het christelijk gemengd koor „Jubi late Deo" uit Goes, was hiertoe ver sterkt met leden van „De Lofstem" uit Borssele. Ook de solisten kwamen uit de eigen kring. De heer J. J. de Roo (Kloetinge) verzorgde de pianobege leiding. De uitvoering duurde ongeveer een uur. Dat al die tijd de zaal in gro te aandacht luisterde, bewijst wel, dat hier een uitvoering van hoge kwaliteit geboden werd. Zang en muziek boei den. En het stemmenmateriaal bleek van uitnemende kwaliteit. Psalm 104 bezingt des Heren heerlijkheid in de schepping. De keus van deze psalm, die als cantate speciaal voor het jubi leum bewerkt werd, mag dus als zeer gelukkig gezien worden. Drs. Knibbe kon daar in zijn rede bij aansluiten, toen hij zei: wij loven U, o God, dat gij 25 jaar geleden jonge kerels hebt doen besluiten, dit nood zakelijk werk aan te vatten, hen be reid hebt gemaakt en de talenten daar voor hebt gegeven. Nu nog meer Hij schetste het moedig begin, de vele bezwaren en de tegenwerking. Wij vormen geen christelijke organi satie, omdat wij menen, beter te zijn de uitvoering en gaf zich daarin dan anderen, maar juist, omdat wij weten, gro*e zondaars te zijn en Chris tus nodig hebben, om onze organisatie zonden te bestrijden. Crisis, oorlog, watersnood hebben aan het gebouw van de C.j.B.T.B. ge schud. Maar God heeft het in stand gehouden. Drs. Knibbe ging vervolgens de gro te veranderingen na, die in de land bouw hebben plaats gehad en die nog op til zijn. Het beeld van het platte land en van de bedrijfsvoering zijn to taal gewijzigd. Ook het normbesef on dervond daarvan alle invloed. Dage lijks moeten we meermalen een keus maken. Daarom is juist nu een C.J.B. T.B. nog meer noodzakelijk dan vroe ger. Wij moeten erop blijven staan, dat van de vele plattelandsinstanties het bestuur in eigen handen blijft. Maar daarom is het ook nodig, dat de boe- renjeugd de hersens opscherpt, om in staat te zijn, overal, waar dit nodig is, het woord te spreken en het bestuur te voeren, opdat dit niet aan allerlei functionarissen komt. In gemeentera den en staten zijn jonge boeren nodig, die daar toezien, dat voor allerlei doel einden niet meer cultuurgrond wordt gebruikt, dan absoluut nodig is. Naast de school is de c.j.b.t.b. nodig en la ter de c.b.t.b., om over deze zaken met elkaar te spreken op de grond slag van Gods Woord. Dat geldt ook voor zware onderwerpen als de Euromarkt e.d. De C.J.B.T.B. heeft grote betekenis voor de persoonlijke sfeer, maar ook voor het gezamenlijke werk, omdat men door het gemeenschappelijk ge sprek in de C.J.B.T.B. elkaar wapent tegen de aanvallen van andere be drijfstakken en gevaarlijke stellingen. Wat dit laatste betreft vroeg spr. aan dacht voor de roep om socialisatie van de landbouwgrond, die tegenwoordig weer klinkt, zelfs uit de mond van re geerders. De geestelijke verwarring is groot. Daarom hebben we elkaar no dig. Voor de toekomstige strijd wees spr. als voorbeeld aan Nehemia, die met zijn mannen uit allerlei beroep het aandurfde, om Jeruzalem te gaan her bouwen, tegen zware tegenstand in. Maar die vertrouwde in Gods leiding en ook hierop: onze God zal voor ons strijden. (Zie vervolg pag. 2) Later aan verwondingen overleden Zaterdagmiddag is de 50-jarige voorman van de Ned. Heide Mij J. Bouwens uit Nieuwvliet, terwijl hij op weg was naar de feestelijke her denking van het eerste lustrum van de afsluiting der Braakman, met zijn motor te Groede op een uit een ga rage komende vrachtauto gereden. In zorgwekkende toestand is hij overge bracht naar het ziekenhuis te Oost burg, waar hjj in de loop van zondag is overleden. Zomerwoning afgebrand in Oostkapelle In de nacht van zaterdag op zon dag is op het zomerwoningenterrein bij boerderij „Burgvliet" te Oost kapelle een brand uitgebroken. Mate riaal van nog niet gemonteerde zo merwoningen lag daar opgeslagen. Een zomerwoning was afgebrand. Als vermoedelijke oorzaak wordt genoemd het verbranden van in de nabijheid gelegen afval, waarbij vonken zijn overgeslagen. 9 President Eisenhower heeft een bijzondere kabinetscommissie inge steld, welke moet onderzoeken of ruwe olie in de Verenigde Staten in zodanige hoeveelheid wordt ingevoerd, dat de veiligheid van het land er door in gevaar wordt gebracht. 9 In Nepal zijn de laatste tijd 200 mensen van honger gestorven, heeft een politieke leider in de hoofdstad Katmandoe verklaard. In deze stad zijn heftige betogingen tegen de over heid gehouden wegens de slechte voed selvoorziening. 9 Te Nieuwerkerk aan de IJssel is een dumpmateriaaldepot uitgebrand. O.a. gingen drieduizend jeepmotoren en andere auto-onderdelen, die zich in een loods bevonden, verloren. De oorzaak van de brand is niet be kend. 9 Vernomen wordt, dat de aan de bouwvakarbeiders in België toegeken de loonsverhoging 4 pet zou bedragen voor de drie categorieën: geschoolde, geoefende en niet-geschoolde arbei ders. Op 1 maart 1958 zou hun een aanvullende verhoging van 1 pet wor den verleend.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1