Amerika zal Peking-China niet erkennen Wandelaars zijn op weg naar Middelburg Dam van nylon zandzakken in de „Pluimpot" Beperkingen op de handel worden niet opgeheven In september krijgt Tholen een carillon Zomerweer Prins Bernhard opende ,Het Atoom' op Schiphol Geert Boonstra aan de hop Proeven te Gouderak Vrouw levend verbrand PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VN geen gesticht Landbouwschuur te Oostkapelle afgebrand Achttien jaar geëist wegens moord Bouw van 40 woningen in Kr abb en dij ke Grote belangstelling te Breda Verschil in tempo POGING TOT REVOLUTIE INDIJKBOUW Ook in Veerse Gat? De Ruyter-cantate te Vlissingen Dorpshuis in Rilland-Bath Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad J' VOETREIS NAAR MIDDELBURG (In dit nummer) 13e Jaargang No. 3740 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Zaterdag 29 juni 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 4.23 u., onder 21.04 u.) Maan op 7.55 u., onder 22.20 u. Hoogwater zondag 30 juni: Vlissingen: 3.25 u. 2.25 m., 15.43 u. 2.31 m.; Terneuzen: 3.55 u. 2.39 m., 16.13 u. 2.46 m.; Wemeldinge; 5.17 u. 1.94 m., 17.41 u. 1.84 m.; Zierikzee: 5.50 u. 1.68 m., 17.24 u. 1.58 m. Minister Dulles heeft gisteren verklaard, dat de V.S. onder de huidige omstandigheden hun politiek om communistisch China niet te erkennen zullen voortzetten en hun beperkingen op de handel met het Chinese vasteland zullen handhaven. „Wat anderen ook mogen doen, zeker moeten de V.S., die een zware taak ten aanzien van de veiligheid in de Chinese zee hebben, niet de militaire macht van hun potentiële vijand helpen opbouwen". De minister verwierp het „de facto" argument, dat de V.S. China moeten erkennen, omdat de communisten al zo lang aan het bewind zijn, terwijl hij ook de stelling dat erkenning uit eindelijk onvermijdelijk is, van de hand wees. Toelating van Peking-China tot de V. N. achtte Dulles niet in het belang van de V.S. of de V.N. „De Verenigde Na ties zijn niet een verbeteringsgesticht voor slechte regeringen", zo zei hij. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor drie brak brand uit in de land- bouwschuur van de hofstede „Duin oord", gelegen aan de Duinweg en be woond door de familie S. i. Wonder- gem. In minimum van tijd sloegen de vlammen door het dak en de gealar meerde brandweer, die spoedig ter plaatse was met volledig materiaal, concentreerle alles om het aange bouwde dubbele woonhuis te behou den. Dank zij dit snelle ingrijpen, de gunstige wind en de stenen gevel tus sen woonhuis en houten schuur kon de woning behouden worden. Met be hulp van omwonenden en vele bad gasten was het huisraad tijdig in vei ligheid gebracht. De schuur en het wagenhuis met de hele landbouwin- ventaris (w.o. tractor, wagen, brom fietsen en rijwielen) ging verloren. De oorzaak van de brand is nog onbe kend, hooibroei wordt niet voor on mogelijk gehouden. Verzekering dekt de schade. De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Assen heeft een gevangenisstraf van achttien jaar geëist tegen de 43-jarige Ambonees J. L. M. uit het woonoord „Schattenberg" te Westerbork, die er van werd be schuldigd zijn echtgenote door het toe dienen van een tablet sublimaat om het leven te hebben gebracht. Philippine Air Lines heeft bij Fok ker twee Friendships besteld. Russische nota aan W est-Duitsland Het Sowjetrussische ministerie van buitenlandse zaken heeft, wat onge bruikelijk is, de volledige tekst van de aan de Westduitse ambassadeur te Moskou overhandigde Russische nota op een persconferentie bekendge maakt. In de nota zegt de Russische rege ring kennis te hebben genomen van de belofte van West-Duitsland om geen atoomwapens te vervaardigen. Dit zou zeer verheugend zijn, zo wordt gezegd als West-Duitsland niet trachtte deze atoomwapens uit het buitenland te be trekken. De regering van India heeft be paald dat ter besparing van deviezen niemand het land mag verlaten als dat niet beslist noodzakelijk is. Ir. N. BUISERT, TERNEU ZEN DIRECTEUR GEM, WERKEN TE ALPHEN a. d. RIJN In de gisteravond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Al phen aan de Rijn is de heer ir. N. Buisert, waarnemend directeur van de Centrale dienst Bouw- en woningtoe zicht Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen be noemd als directeur van Gemeente werken te Alphen aan de Rijn. Nehroe over gebruik Suezkanaal door Israël „Ik ben van mening, dat Israël het recht heeft van het Suezkanaal ge bruik te maken". Dit heeft premier Nehroe van India naar uit welinge lichte bron wordt vernomen op de conferentie van premier van het ge menebest te Londen verklaard. In september a.s. komt in het ge meentehuis van Tholen weer een ca rillon. De klokken zijn al gegoten en het monteren van de installatie en de klokken kan zo spoedig mogelijk be ginnen. Dit deelde burgemeester Van der Hoeven te Tholen gistermorgen in de raadsvergadering mee toen 1 at voor stel tot restauratie van het carillon ter sprake kwam. Het krediet, dat hiervoor al vroeger verleend was van ƒ21.000 bleek niet voldoende te zijn want er komt nog een bedrag van 1600,bij. De raad ging hiermede akkoord. Er komen geen wijzerplaten meer op het toren tje, want er komen nu aan de grote kerk aan alle vier zijden grote wijzer platen, zodat de tijd in het hele dorp daar te zien is. Een krediet van f 1975,werd ver leend voor de verbouw van een mo torkamer van de voormalige gasfa briek, die wordt verhuurd aan de Hud son fabrieken te Roosendaal. Aan mevr. Biert-Quakkelaart werd een perceel grond aan de Rondweg verkocht voor ƒ8688, Het stralende zomerweer in Enge land en de landen van het West- Europese continent, met uitzondering van de Scandinavische landen, komt op rekening van een omvangrijk hoge- drukgebied waarvan het zwaartepunt zich van Frankrijk naar Oostenrijk verplaatste. Talrijke plaatsen hadden maximum temperaturen van 30 gra den of hoger, met name in Oost-Enge- land, West-Frankrijk, hier en daar in België en bij ons in Noord-Brabant. Een koele wind uit zee zorgde er echter voor, dat het vlak langs de kust De dichtstbijzijnde storing ver niet warmer werd dan 25 graden, plaatste zich van Ierland naar Schot land en trekt vandaar, vergezeld van een regengebied, verder oostwaarts. He' laat zich aanzien, dat zich boven Fi nkrijk een warmtestoring gaat ont wikkelen, maar deze zal het weer in ons land niet voor zondag beinvloe- den. Het wordt zaterdag dan ook op nieuw een warme dag, waarbij in het midden en zuiden maximumtempera turen van 30 graden en meer bereikt kunnen worden. Een stevig zeewindje zal in de kustgebieden echter voor een aangename verkoeling van het weer zorgen. HET WEER VANDAAG Zonnig en warm tot zeer warm weer, met een matige en langs de Wadden af en toe vrij krachtige zuid westelijke wind. De havenverlichting vormde een onderwerp waar langer over werd ge sproken. Het plan van de PZEM vond b. en w. ietwat te veel aan de luxe kant. Inplaats van 7 masten zullen er 5 komen. Kosten ƒ4000, Voor de riolering en bestratingen in de Hofstraat is een bedrag nodig van 17.000,Dit werd verleend. In besloten vergadering werd nog gesproken over het intrekken van een raadsbesluit over de exploitatie van bouwgronden door particulieren. Binnen e engoed uur heeft de raad van Krabbendijke gisteravond onder leiding van burgemeester Cnossen een 20 punten tellende agenda afgewerkt. De raad ging akkoord met de bouw van 28 woningen in liet bouwplan Centrum. Op een desbetreffende vraag van de heer Weststrate antwoordde de burgemeester, dat de huur rond de 10 zal liggen. Voorts zullen nog drie woningen aan de tweede Vlietweg te Oostdijk worden gebouwd, alsmede 2 voor particulieren aan de Westweg ten behoeve van het rijkspolitiepersoneel, aangezien b. en w. het een gemeente belang achten, dat leden der rijkspoli tie in dienstwoningen ondergebracht worden. Het voorstel tot het bouwen van acht woningen aan de Doelstraat vanwege de Bouwkas van Ned. Ge meenten ontlokte enige discussie, omdat volgens de heer Weststrate de huurprijs veel te hoog is 16,50 per week), b. en w. verklaarden, dat er zelfs personen buiten de gemeente interesse hebben. Tenslotte werd het voorstel met 6 tegen 1 aanvaard. De heer A. Wagenaar kreeg op zijn verzoek eervol ontslag als havenmees ter-weger; zijn opvolger wordt de heer D. Wagenaar. Per 1 maart 1959 wordt uit de Centrale Dienst Bouw- en Wo ningtoezicht getreden. Tot onderwij zers aan de o.l. school werd benoemd mej. I. Buysse te Kruiningen. De subsidie voor het Groene Kruis zal verhoogd worden met 500 per jaar. Uit het fonds ten behoeve van de door de watersnood getroffen gebieden werd de gemeente een bedrag van 7000 toegewezen, dat bestemd zal worden voor een gebouw van maat- schapplijk en cultureel werk. Onder ideale weersomstandigheden is gisteravond om kwart over acht bij het Nassaumonument in Breda een leger van bijna zeventig wandelaars gestart voor de lange afstandsmars BredaMiddelburg. Terwijl honderden inwoners van de stad met belangstelling de stoet van vele bekende wandelaars gadesloegen, stelde de rij zich om kwart over acht achter de reportagewagen van Zeeuwsch Dagblad op en onder het uitroepen van enthousiaste kreten ging het leger van cracks want alleen deze zullen bij voorbaat overtuigd zijn van de eind overwinning op weg. Op weg naar Etten. Nog maar en kele kilometers was gelopen, toen de blonde Fries, Geert Boonstra, al aan de kop ging, niet omdat hij dacht dat de wandeltocht een wedstrijd is, maar eenvoudig omdat hij gewoon is te lo pen. Deze sympathieke Fries is bij de P.T.T. in dienst. Direct daarop volgden enkele mili taire groepen, die dit was onmid dellijk te constateren gewoon zijn volgens een bepaald schema te lopen. Aangezien er bij deze wandelmars geen schema te pas kwam, kon ieder dus zijn eigen tempo regelen, Dat dit ook gebeurde, bleek reeds bij Etten, ongeveer twee kilometer na de start. De tijden, waarop de eerste en de laatste tippelaar vanmiddag in Mid delburg zullen aankomen, moeten dus vrij ver uit elkaar liggen. Helaas moest luitenant Sanders met vijf kor poraals uit Breda verstek laten gaan. Kort voor het startsein vertelde hij ons dat de commandant te elfder ure toch zijn toestemming niet had gege ven. Jammer, want zijn groep behoor de tot de eersten, die zich aanmeldden voor de splinternieuwe wandeltocht van honderd kilometer, die in Zeeland wordt gelopen. m Hoevelen zullen het eindpunt halen? Tal van lezers hebben ons gis teren verzocht om de tijden van aan komst in de diverse plaatsen op te geven. Dit is echter uitermate moei lijk, want het tempo was gisteravond en vannacht hoger dan vooraf was verondersteld. Het is wel zeker, dat de wandelaars van de koele nacht ge bruik maken om een flink eind op te schieten, zodat zij vandaag als de zon hoog aan de hemel staat het kalm aan kunnen doen. 9 Natuurlijk zal men overal de tip pelaars, die het hebben aangedurfd zich te laten inschrijven voor deze grootste Zeeuwse wandeltocht, die ooit werd gehouden, willen begroeten. Onze reportagewagen zal enige tijd voor de wandelaars in een dorp of stad arriveren, en de komst van de ki- lometerverslinders door middel van een geluidsinstallatie melding maken. Helaas heeft gisteravond de heer Hoeksma uit Goes, die vol moed aan de tocht was begonnen, reeds moeten opgeven, daar hij last kreeg van een verrekte spier. Vanochtend vroeg, voor het af sluiten van deze editie, deelde onze sportredacteur ons nog mede, dat de stemming onder de tippelaars opper best is. Velen van hen bevonden zich toen al op Zeeuws grondgebied. Gisterochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard, in tegenwoordigheid van H.M. Koningin Juliana, de tentoonstel ling „Het Atoom" op de terreinen van de luchthaven Schiphol, geopend. Bij hun aankomst kregen H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins respec tievelijk een bouquet bloemen en een catalogus aangeboden. Vervolgens opende de Prins de tentoonstelling door met een stafje een geigerteller aan te raken waardoor de symbolische atoomsplitsing in werking werd ge steld. Enorme geweven nylon zakken, gevuld met zand, zijn de hoop van een aantal deskundigen op het gebied van de dijkbouw om een revo lutie op dit terrein te ontketenen. Met deze nylon zandzakken, elk bijna tweeduizend kilogram zwaar, worden proeven genomen om tijdelijke dammen in stromend water te bouwen. Gelukken deze proeven, dan verwacht men aanzienlijke vereenvoudiging in de dijksbouw. Het kan dan mogelijk worden dam men van deze of grotere nylon-zandzakken in de „aanvalskant" van het water te bouwen. Achter deze beschermende dam kan dan de eigenlijke dijk in rustig water worden gemaakt. Grote besparingen aan materiaal en arbeid zouden op die manier kunnen worden ver kregen. Zinkstukken immers zijn in (vrij) rustig water doorgaans niet nodig, terwijl de door transport kostbare stortsteen in aanzienlijk ge ringere hoeveelheden nodig zou zijn. Volstaan zou kunnen worden met het opspuiten van een zanddijk, achter de zakkendam waar omheen de ver dedigende laag uit klei, zandasfalt of anderszins kan worden aangebracht. Door ontbreken van zware stromingen zou weinig materiaal verloren gaan terwijl veel sneller kon worden ge werkt onder meer ongunstige weers omstandigheden zelfs, dan thans het geval is. Voorlopige proeven met de bijzon der sterke nylonzakken zijn genomen op het emplacement van een aanne mer te Gouderak. Het vullen der zak ken, het overbrengen door met spe ciale grijpers voorziene draglines en het plaatsen in het water is nauwkeu rig bestudeerd. Het plan werd uitge werkt in samenwerking met de Rijks waterstaat en de Zeeuwse provinciale waterstaat. Van officiële zijde heetf men wel enige fiducie in het geval. Besloten is dan ook een praktijkproef te nemen in de „Pluimpot" die wegens dijkzwakte moet worden afgesloten. Eerst zal dus een dam van nylon zandzakken door de „Pluimpot" wor den gebouwd. Men zal dan van twee kanten beginnen. De nylonzakken worden niet geheel gevuld en zullen zelfs bij 3,5 tot 4 meter tij verschil zich hecht in elkaar vleien. Het sluitgat van 18 tot 20 meter zal in enkele uren moeten worden gedicht. Dammen van nylonzakken zijn bij beproeving zo sterk gebleken, dat zij een op rijplaten rijdende 20 tons dragline gemakkelijk kunnen torsen. Grote voordelen Achter de dam zal in enkele maan den tijds de definitieve afsluitdijk door de „Pluimpot" kunnen worden gebouwd. De aannemer verwacht van zijn nylon-zanddam zulke grote voor delen, dat de totaalprijs van het werk vermoedelijk niet hoger zal zijn, dan uitvoering van de dijk op de tradi tionele manier in open water. Op groter schaal Slaagt deze kleine revolutionaire onderneming voor Tholen, dan zal een proef op grotere schaal in het drie- eilandenplan in vrijwel volle zee, na melijk in het Veerse Gat worden ge nomen. Zou men ook hier slagen, dan openen zich vermoedelijk wijde pers- pektieven voor de verdere deltawer ken. Na het gereed komen van een dijk zal men over het algemeen de zand zakken weer kunnen afbreken, waar na de tamelijk kostbare zakken op nieuw kunnen worden gebruikt. Indien men bedenkt, dat stortsteen plm. 35 gulden per kubieke meter kost, nog afgezien van de kosten van rijshouten zinkstukken en het plaat sen daarvan, terwijl zand 85 cent per kubieke meter kost, dan springen de financiële voordelen van de zakken dam naast de technische en doelma tigheids-voordelen, duidelijk in het oog. Plastic lappen Ook wordt nog steeds gewerkt aan een projekt om dunne plastic lappen verzwaard met steen, op de zeebodem aan te brengen. De gedachten gaan nu uit naar een vliesdun nylonweefsel, waterdicht gemaakt met andere kunst hars, om de zeebodem bij waterbouw kundige werken op zijn plaats te hou den. Het werk in de Pluimpot zal over ongeveer drie weken beginnen. Ingezonden mededeling (adv.) hazetfabrieken te zevenbergen In de oude St. Jacobskerk, waar 350 jaar geleden Michiel Adriaanszoon de Ruyter werd gedoopt, vond gistera vond te zijner ere de uitvoering plaats van de De Ruytercantate. Deze cantate werd in 1906 gecompo neerd door de heer A. Lijsen, destijds leraar muziek aan de Rijkskweek school te Middelburg, op een tekst van zijn collega aan dezelfde school, de heer Haselbach. Zij geeft een over zicht van het leven van De Ruyter. Ruim 600 leerlingen van de vijfde klassen der lagere scholen te Vlissin gen, voor het overgrote deel gekleed in 17e eeuwse costuums, hebben tot tweemaal toe de cantate gezongen. De versterkte Vlissingse orkestver eniging, onder leiding van Jan Kuiler (Middelburg), die ook de orkestpartij verzorgde, verleende medewerking. Tal van genodigden, onder wie b. en w. van Vlissingen woonden deze uit voering bij. Burgemeester mr. B. Kolff bracht aan het eind der uitvoering de dank over van het gemeentebestuur voor de gevoelvolle en ontroerende zang en muziek. Hij reikte aan Jan Kuiler de bronzen De Ruyter-penning der gemeente Vlissingen uit. Dit concert vormt de inleiding tot de feestelijke herdenking van de 350e geboortedag van onze grote zeeheld. Na autobotsing Op de weg Grave Mill ter hoogte van het kruispunt „Het Hoekske" zijn om half elf gisteravond een personen auto en een bestelwagen met elkaar in botsing gekomen. De bestelwagen, be stuurd door de heer J. Verberk uit Langenboom, gemeente Mill, sloeg om en vloog in brand. Mevrouw Verberk, die bij haar man in de wagen zat, kon niet meer uit de brandende wagen weg komen en verbrandde levend. De heer Verberk is met zeer ernstige brand wonden naar het ziekenhuis te Nijme gen vervoerd. De personenauto werd beschadigd, de inzittenden bleven ongedeerd. De gemeenteraad van Rilland-Bath heeft gisteravond in principe besloten tot de bouw van een dorpshuis annex hadhuis. In de volgende raadsverga dering zal hierover uitvoeriger van gedachten worden gewisseld. De beide wethouders waren afwezig.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1