£*aM£n? Bakkers kunnen prijsstijging niet zelf opvangen Internationale kredietbrieven van de A.N W.B, Rode Kruis verzorgt heerlijke vakantie tussen dennebomen Drink melk, Weinig moeilijkheden met Nederlanders in Canada Prof. Grosheide trad af als voorzitter van Jachin" dm NEUROTONIC ISS smalfilms. Zaterdag 29 juni 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 11 Voorstel van Zeeland voor eigen bondsbureau aangenomen Fietser vond goudklomp Hertog van Edinburgh had aanrijding Knoeierijen na watersnoodramp Emigreer op jonge leeftijd Schoolinfecties t.b.c. toegenomen Zijn opvolger is ds» J. B. v» d. Sijs Influenza in India eist doden Eenvoud is het kenmerk van het ware HET IS NU DE TIJD VAN DE INDUSTRIE-AARDBEIEN Goed jaar voor chr. blindenbond Russische basis op Koerillen? Nieuw geweer AGFA ISOPAN (Van één onzer redacteuren) Getooid met blauw-witte cocardes de bondskleuren trokken vele bak kers en bakkersvrouwen woensdag het Groothandelsgebouw te Rotterdam binnen, waar de Chr. Bond van Bak kerspatroons in Nederland zijn jaar vergadering hield. De voorzitter, de heer P. Koning, drukte hen in zijn openingswoord op de actuele vraag stukken uit hun bedrijf. Hij verklaar de o.m. dat het zo loonintensieve bak kersbedrijf onmogelijk alle kostenstij gingen van de laatste tijd dragen kan, zonder deze gedeeltelijk door te bere kenen in de prijzen. Billijkheidshalve zal daarom met deze loonsverhogingen en met de huurverhogingen voor be drijfspanden rekening gehouden moe ten worden, als de prijsvaststelling in deze branche weer aan de orde komt. Anderzijds wekte spr. de bakkers op om de produktiekosten zo laag moge lijk te houden, mede door toepassing van mechanisatie, opdat ook in het be drijf zelf door produktiviteitsstijging enige compensatie voor de hogere kos ten gevonden kan worden. Spr. betoonde zich ook zeer afke rig van de invoering van een ploe- genstelsel voor nachtarbeid in de bak kerij. Dit zou de sociale positie van werknemers en werkgevers verslech teren en ongelijke verhoudingen scheppen tussen het grootbedrijf ener zijds en het midden- en kleinbedrijf anderzijds. In de S.E.R.-commissie, die de bakkersparagraaf in de Arbeidswet bestudeert, heeft spr. dan ook voorge steld om 6 uur als gelijk begin-uur voor alle bedrijven te stellen met de mogelijkheid dat de patroon 1 uur voor-arbeid verricht. In bedrijven waar dit nodig is zou 1% uur voor- arbeid verricht kunnen worden. De huidige zaterdagregeling zou dan ge handhaafd kunnen blijven. Eén of twee Het is nu ruim een jaar geleden dat de zes patroons- en gezellenbon- den samen een aanvraag indienden voor de instelling van een Bedrijf schap. Er kwam nog niets van, omdat de grote bakkerijen een afzonderlijk bedrijfschap voor het grootbedrijf wil len. De heer Koning verklaarde, dat hierdoor tegenstellingen in de bedrijfs tak worden gesuggereerd, die er niet zijn. Hij is dan ook van mening, dat geen bedrijfschap beter is dan twee. £>e wacht is nu op de mening van de organisatie-commissie van de S.E.R. „Mocht deze tot twee „schappen" be sluiten, wat niet te verwachten is, dan hebben wij de handen nog geheel =>rij", aldus spr. De heer W. H. Neefjes sprak na mens de Chr. Middenstandsbond en reikte aan elf oudere leden de oor konde van verdienste uit voor hun werk in de organisatie. Onder hen wa ren de heren L. Turkstxa te Beetgu- mermolen, S. C. de Wolff te Middel- Het vroegere goudsmijnstadje „Bea- libe", ongeveer 190 kilometer ten noordwesten van Melbourne, is plot seling gegrepen door een soort van goudkoorts na de ontdekking van een goudklomp ter waarde van ongeveer drie duizend gulden. In dezelfde plaats weTd 88 jaren geleden de grootste goudklomp ter wereld gevonden, die toen een waarde had van ruim 100.000 gulden. Een inwoner van het stadje vond de goudklomp toen hij gisteren van zijn fiets afstapte om zijn ketting te repa reren. Zijn oog viel toen op iets glin sterend- langs de weg, hetgeen de goudklomp bleek te zijn. Na het be kend worden van deze vondst trokken andere bewoners van het stadje er op uit om naar goud te zoeken, doch de vinder houdt de plaats, waar hij het goud heeft gevonden geheim totdat hij zijn claim zal hebben vastgelegd. 'Ingezonden mededeling adv.) Bereidt U zich voor op het hef preparaat, dai Uw zanuwen niei verdooft maar Uw geest helder houdt Na rede over veilig verkeer De auto, waarmee koningin Eliza beth van Engeland en de hertog van Edinburgh op weg waren van het pa leis Buckingham naar het kasteel Windsor, is in botsing gekomen met een kleine auto. De hofauto, die door de hertog werd bestuurd, werd licht beschadigd. Het was sinds 1948 het vierde ongeluk met een auto, waarin leden van de koninklijke familie za ten. Bij alle keren zat de hertog aan het stuur. Enige uren voor het ongeluk had prins Philip voor de vereniging van automobilisten een rede gehouden over de veiligheid op de weg. Tram contra kanon ïuen gistermiddag op het Kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam een tram een 10-wielige legerauto met aan gekoppeld kanon wilde voorbijrijden kwam het tot een treffen. Het voor- balcon van de tram werd geheel in gedeukt en ontzet. burg en H. Jonkman te Winsum. De heer J. Vink werd gehuldigd, omdat hij al een kwart eeuw lang de pen ningen van de bond op voorbeeldige wijze beheert. Een voorstel van het Gewest Zee land om een fonds tot aankoop van 'n eigen bondsbureau in het leven te roe pen werd aanvaard. Als gevolg van een amendement van Groningen om daarvoor jaarlijks ook een bedrag op de begroting te plaatsen, werd onmid dellijk f2000 in het fonds gestort. De vergadering werd besloten met een rede van ds. A. S. Timmer, geref. pre dikant te Rotterdam, over „Moed in de storm". De gehele dag heeft dc Bredase recht bank zich bezig gehouden met een oude zaak, die dateert van de watersnoodramp in 1953. De aannemer H. uit Willemstad, werd veroordeeld tot zes maanden ge- verduisterd zou hebben door het invul len van valse loonstaten, knoeien met uren en uurlonen, het in rekening bren gen van zandzakken die hem niet toebe hoorden en het knoeien met vrachtauto's. Bovendien had hij zijn mede-verdachte bewogen een hogere rekening in te die nen voor het restaureren van het Bel gisch monument in Willemstad. De officier van justitie hield het bij de eis van een jaar gevangenisstraf Mr. Boekwinkel voerde het pleidooi en zei, dat H. moest dienen als de bok, die d ewoestijn ingestuurd was. Hij noemde de grontmij. de allesbeheersende iiguur in deze zaak. Deze voerde de administra tie, waarvan H. geen verstand had, met te onervaren en jonge krachten. De uitspraak werd aan het einde van de zitting bepaald. De heer P. C. Elfferieh te Delft, vice-voorzitter van de Christelijke Emigratie Centrale, is teruggekeerd van een zevenweekse reis, welke hij, in opdracht van de C.E.C., heeft ge maakt naai Canada. Hij heeft daar contact opgenomen met de Neder landse emigratie-attaché en zijn mede werkers, ambtenaren van het Cana dese departement voor immigratie en tenslotte met tal van Nederlandse emigranten en hun gezinnen, welke hij gedurende zijn reis door Canada heeft bezocht. Uit gesprekken met emigranten is hem gebleken, dat allen een moeilijke tijd moeten doormaken, doch dat de- (Ingezonden mededeling adv.) In een interpellatie in de vergade ring van de Delftse gemeenteraad heeft dokter D. P. Kok opgemerkt, dat op een aantal scholen in ons land In de laatste maanden een groot aantal schoolinfecties is voorgekomen. In Arnhem waren er 19 gevallen, in Doe- tinchem 15, Voorburg 13, Dordrecht 6, Hazerswoude 6, Leiden 4, Andijk 7, Den Helder 10 en Eindhoven 18. Het is te verwachten, aldus de heer Kok, dat in de toekomst een uitbreiding van deze schoolinfecties zal plaats vinden. genen, die weten vol te houden, wel slagen. Dit is trouwens, deelde hij ons in een onderhoud mee, ook de mening van de Canadese autoriteiten, die met de Nederlandse emigranten weinig moeilijkheden hebben. Persoonlijk meende de heer Elfferieh, dat het het beste is op jonge leeftijd te emigreren en dat jonge echtparen vooral de meeste kans van slagen hebben. Een belangrijke eis is echter, dat zij zich grondig voorbereiden en o.a. de taal goed leren. Dit kan door alle emi granten worden bevestigd. De heer Elfferieh, die ook in 1949 een reis door Canada had gemaakt, zei zeer getroffen te zijn door de enorme ontwikkeling, die het land doormaakt. Het is een gebied, dat door zijn bodemrijkdom een grote toe komst heeft als het over voldoende mensen en voldoende geld kan be schikken. Dit betekent echter geens zins, zei hij, dat elke emigrant er zijn bedje gespreid vindt. Er moet worden aangepakt. En flink ook. Doch voor hen, die willen werken, valt er zeker iets te bereiken. Over de resultaten van zijn reis zal hij in het bestuur van de C.E.C. ver slag uitbrengen. (Van één onzer verslaggevers) Op te Arnhem gehouden 81ste jaar vergadering van de Geref. Zondags schoolvereniging „Jachin" had een niet alledaagse gebeurtenis plaats. De voorzitter, prof. dr. F. W. Grosheide te Amsterdam gaf de hamer in han den van ds. J. B. van der Sijs, gere formeerd predikant te Bredevoort. Niet korter dan 43 jaren had de hoog leraar deze hamer gehanteerd „recht vaardig, wijs en zacht", zoals werd opgemerkt. Prof. Grosheide blijft nog zitting houden in het bestuur van „Jachin". Dat is niet het geval met de heer A. R. Koster te Ede, die zijn secre tarisfunctie neerlegde na een periode van 22 jaar. De heer A. R. Koster werd benoemd tot erelid van „Jachin". Het lag voor de hand, dat prof. Grosheide, nu hij voor de laatste maal zijn openingswoord sprak, een blik terugwierp. BLEK TERUG. „Jachin", opgericht 14 november 1871, omdat de Ned. Zondagsschool vereniging de gereformeerde belijde nis niet als grondslag voor haar werk wilde kiezen, vertoonde aanvankelijk nog duidelijk de sporen van zijn herkomst uit het reveil. De vereniging had geen band met de kerk. Dit werd ook niet nodig ge acht. In de gereformeerde kerken stond men trouwens nogal onwennig ten opzichte van het verschijnsel zondagsschool, ja er waren predikan ten die het een belachelijk gedoe vonden. Men drukte er gauw het eti ket „methodistisch" op. Ook de evan gelisatie had toen niet de sympathie van de kerk. Laat staan de evangeli satiezondagsschool. Maar prol Gros heide heeft van stonde aan het pleit gevoerd voor de zondagsschool als sector van het evangelisatiewerk. Kin deren van kerkleden horen daar als regel niet thuis. GEEF HET KIND ZIJN ZONDAG. Bij zijn afscheid wilde prof. Gros heide niet uitsluitend aan het ver leden denken. Het kerkelijk karak ter van de zondagsschool is nu ge waarborgd en ook wordt zij als evangelisatie gezien. Maar vandaag zijn er andere dingen aan de orde. De 400.000 - leden van de A.N.W.B. kunnen voortaan met een geruster de- viezenhart naar het buitenland gaan, dan voorheen. Bij ernstige reparaties, vooral op de terugweg van een (vakan tie) tocht komt het vaak voor, dat automobilisten niet voldoende geld bij zich hebben om garagerekeningen te voldoen. De A-.N.W.B., lid van de „Alliance Internationale de tourisme" behoort thans tot de 15 Europese landen, die een onderlinge betalingsregeling voor hun leden hebben gesloten. Automo bilisten kunnen een krediet brief voor totaal 500 Zwitserse franken mee op reis nemen. In noodgevallen kan men hiermee aan garagehouders rekenin gen boven de 50 Zwitserse franken betalen. De garagehouder verrekent deze kredietbrief met zijn nationale organisatie en de A.N.W.B. krijgt de rekening door en ontvangt van zijn lid het verschuldigde bedrag. Deze De influenza-epidemie heeft tot dus ver in India aan tweehonderd mensen het leven gekost. Sinds het uitbreken van de ziekte, zes weken geleden, is het aantal patiënten tot bijna een half miljoen gestegen. Het ergst getroffen gebied ls de staat Bombay, waar zich 136.000 ge vallen hebben voorgedaan, waarvan 91 met dodelijke afloop. A.I.T.-regeling is wederkerig voor Duitsland, Oostenrijk, België, Dene marken, Spanje, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Italië, Luxemburg, Noor wegen, Nederland, Portugal, Zweden, Zwitserland en Joegoslavië. Prof. Grosheide meende, dat de methode van werken nog wel voor verbetering vatbaar is. Eerste voor waarde voor hen, die de kinderen onderwijzen is liefde en tact. Maar daarnaast verdient het toch alle aan beveling wanneer aan de psychologi sche en theoretische voorbereiding iets wordt gedaan. Totnogtoe is dit niet zoals het wezen moet. Naast het werken voor de goede methode komt de strijd om de zon dag. Telkens blijkt, dat de zondags scholen minder leerlingen trekken omdat er, tengevolge van de verbete ring der sociale omstandigheden, zo veel andere mogelijkheden voor 'de kinderen bestaan. Het staat echter wel vast, dat de wijdere perspectieven inzake de zon dag geenszins hebben geleid tot een beter gebruik van deze dag. Daarom herhaalde prof. Grosheide met- nadruk het in de Ned. Zon- dagsschoolveremging al jaren ach tereen aangeheven adagium „Geef het kind zijn zondag", met andere woorden: blijf het kind de gelegen heid bieden om door middel van de zondagsschool het evangelie te horen op de daarvoor bestemde dag. (Ingezonden mededeling adv.) ooooooooooooooo O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Het eenvoudige Aspirin*) be staat uit één van de wondër- lijkste stoffen die de mensheid ooit heeft uitgevonden. Het heeft een krachtige pijn stillende werking, doet de lichaamstemperatuur dalen bij koorts, maar niet wanneer de temperatuur normaal is. Juist bij de jongste research op het gebied van de reumatiek is Aspirin*) weer in het centrum van de belangstelling gekomen. Aspirïntabictten bestaan uit sluitend uit deze won derlijke stof zonder bijmen ging van andere bestanddelen. Aspirin*) wordt vervaardigd door Bayer, een der grootste geneesmiddelen fabrieken ter wereld. gedeponeerd handelsmerk O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O - O O O O O O O O O O O O ooooooooooooooo. Het is weer al veertien dagen ge leden dat het volop seizoen was voor de aardbeienkweker, welke een pro- dukt teelde vopr verse consumptie. Dat bracht toen vooral in Kapelle en omgeving een grote drukte met zich mee, want hier heeft zich een be langrijk centrum ontwikkeld van vroege-aardbeienteelt. Het is nog steeds aardbeientijd in deze plaats en de omgeving hiervan. Alleen is het nu gebeurd met de vroege aardbeien en ook grotendeels met de aanvoer van aardbeien voor verse consumptie. Het zijn nu de aardbeien voor de fabriek welke elke dag opnieuw in grote kwantums hun weg vinden naai de veiling en vandaar naar de con- servenfabrieken in binnen- en buiten land. Op het ogenblik zit men volop in de pluk van Jucunda en Madame Moutot. Er zijn op het ogenblik in Kapelle dagaanvoeren van rond 40 ton aardbeien. Overigens is de aanvoer in Kapelle nog maar een peuleschillietje verge leken met de aanvoer in het belang rijkste centrum van industrie-aardbei en, de streek rond Breda. Op de vei lingen van Breda en Zundert samen zijn op het ogenblik dagaanvoeren van rond 400 ton. Op het ogenblik is de prijs van de aardbeien zeer bevredigend maar toch belangrijk lager dan het vorig jaar. Voor de goede kwaliteiten Ju cunda ligt de prijs nog boven een gulden per kg, maar de Madame Moutot kan op het ogenblik geen gul den per kg. meer halen. Dat is wel een groot verschil met het vorig jaar want toen lag de prijs voor de industrie-aardbeien in Kapelle gemiddeld rond f1,50 per kg. Verwacht mag worden dat de aard beienoogst in de komende week in Zeeland haar hoogtepunt zal bereiken. (Vervolg van eerste Weekend-pag.) lectuur en last but not least de laatste aanwinst en de trots van alle bewoners: een enorm televisietoestel! De handenarbeid neemt een belangrij ke plaats in tijdens deze vakantieweek. Met raffia, touw, wol en klei worden de leukste dingen gemaakt, van grappige schemerlampjes tot artistieke kussens toe. Al deze kunstprodukten worden de laatste dag van de vakantieweek uitge reikt aan een groep bejaarden, die een kijkje komt nemen. Prachtwerk! Het is werkelijk prachtig werk, dat hier door het Rode Kruis verricht wordt. Invaliden, die nooit de deur uitkomen, die door him familie soms uit valse schaamte ergens in een achterkamertje worden verstopt of die zich nutteloos en minderwaardig voelen, brengen in het Dunanthuis de heerlijkste week van hun leven door. Hier zijn ze onder elkaar en niemand draait met nieuwsgierige of medelijdende ogen z'n hoofd om als hij hen ziet. Hier ontdekken ze, dat er altijd nog wel ernstiger gevallen van invalidi teit bestaan dan het hunne en hier zien ze ook, dat ze met doorzettingsvermogen vaak nog heel wat kunnen bereiken in het leven. In het bad Er zijn er onder de gasten, die nog nooit in een echt aad hebben gezeten. En het is voor hen dan ook iedere dag weer een groot feest, als zy door de verpleegsters of de helpsters in de gro te kuip worden getild. Er zijn er ook, die nog nooit in een winkel, een res taurant of een museum zijn geweest, maar op het programma van het Rode Kruis komen al deze uitjes voor. Ja, als ze thuiskomen worden de rollen precies omgedraaid. Dan zijn zij het die over hun helevenissen en erverin- gen vertellen en dan zjjn het de ge zonde mensen die luisteren Met hart en ziel De Rode Kruis-mensen in het Dunant huis vervullen hun taak met hart en ziel. Ze zijn van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig en vaak 's nachts ook nog, maar de vreugde en de soms ontroerende dankbaarheid van de invaliden, vormen de mooiste beloning die zij zich kunnen bedenken. En daarom is het ook niet zó verwonderlijk, dat er helpers zyn, die nu al in vier jaar geen vakantie hebben gehad, omdat zij de enige twee vakantie weken van het hele jaar in het Dunant huis doorbrengen, waar zij de invaliden in en uit hun wagentjes tillen, op de stoelen met „wieltjespoten" zetten, in bed helpen, duwen op lange wandel tochten en soms helpen met eten en drinken. Daarom is het ook niet vreemd, dat een hofdame van Koningin Juliana hier de meeste dagen van de week achter de wasmachine staat en met een vrolijk gezicht de ontelbare lakens, hemden, jurken en tafelkleden boent. Veel aanvragen Natuurlijk zijn er in Nederland veel meer dan 350 invalide jonge mensen, die graag een week in Zeist logeren. En dat maakt de selectie extra moeilijk. Al tijden van te voren is dokter M. G. Schiphorst (hoofd van de medische af deling B van het Ned. Rode Kruis) daar mee bezig. Daar komt nog bij, dat veel artsen de aanvraagformulieren voor hun patiënten te laat of te onduidelijk invul len en dat brengt weer veel extra ge telefoneer en geschrijf met zich mee. Dokter Schiphorst reist stad en land af, om degenen die zich hebben aange meld, op te zoeken. Hij kijkt of de in validiteit niet te licht of niet te erg is, en hij probeert het intellect te beoor delen (de personen waaruit een groep bestaat kunnen nu eenmaal niet te ver uit elkaar lopen wat hchamelijke con ditie en intelligentie betreft). Vooral dat laatste is heel erg moeilijk, want de meeste invaliden zijn wel achter omdat zij weinig kans krijgen om onderwijs te volgen, maar achterlijk zijn ze heel be paald niet! Jessie de Bruin, sociaal me dewerkster van het Rode Kruis en een onmisbare figuur in het Dunanthuis legt ook heel wat bezoekjes af, om zich te verdiepen in de sociale achter gronden van de patiënten. In de kast Soms komen de dokter of Jessie situ aties tegen, die men in een land als het onze niet zou verwachten. Zo vonden zij b.v. eens een invalide meisje van een jaar of dertig, dat door haar ouders erg goed werd verzorgd. Maar aan de andere kant schaamden deze mensen zich zó voor hun gebrekkige kind, dat ze haar als er bezoek kwam, in het aanrecht kastje verborgen Eenzaam Maar ook al worden zij niet opzettelijk achteraf gehouden, toch voelen invaliden vooral op het platteland zich vaak eenzaam, omdat er nu eenmaal geen mo gelijkheden zijn hen ar eens uit te halen of met lotgenoten in contact te brengen. En wanneer „zij een week naar Zeist gaan, is dat een gebeurtenis waar ze een half jaar van te voren al naar uitzien en waarop ze de volgende zes maanden nóg teren. Ook voor de ouders betékent, het werk van het Rode Kruis erg veel. Vaak zijn zij in geen jaren samen uit geweest, om dat hun kind van minuut tot minuut hun aandacht nodig had en nu kunnen zij zelf ook eens op reis gaan om zorgeloos te genieten. Ja, heel onopvallend en heel stilletjes, zonder dat de buitenwe reld er ook maar iets van merkt, worden er door de werkers in het Dunanthuis vele mensen 'n beetje gelukkig gemaakt. En dit is moge lijk dank zij de Nederlandse jeugd. Want de vakantieweken voor invalide jonge mensen wor den zoveel mogelijk betaald uit de opbrengst van de acties die zijn ondernomen door de gezonde jon gens en meisjes. De Nederlandse Huishoud.ra.ad koopt, dat de hogere melkprijs per 1 juli geen aanleiding voor de huisvrouwen zal zijn minder melk te kopen. Melk is, aldus de Huishoudraad in een breed verspreid vouwblad, als dagelijks voedsel onmisbaar, vooral voor kinderen. Deze onmisbaarheid wordt be paald door het dierlijk eiwit en kalk, in melk, nodig voor groei en instandhouding van het li chaam. Indien men de hogere prijs wil opvangen door minder melkverbruik, dan zou men, zo als later zou blijken, het gezin te kort doen. De Huishoudraad geeft iedere huisvrouw dan ook dringend de raad het huishoudbudget zo te wijzigen, dat ieder gezinslid zijn dagelijks noodzakelijke hoveel- heid melk ook tegen de hogere prijs zal blijven drinken. De Nederlandscke Christelijke Blin- bond heeft in hotel „Boschlusf te Zeist zijn 33ste jaarvergadering gehouden. De tweede voorzitter, mr. J. de Boer, deelde in zijn openingswoord mede, dat de besprekingen tussen de vertegen woordigers van de gezamenlijke blinden bibliotheken in ons land enerzijds, en een fabriek die opname-apparatuur vervaar digt, anderzijds, na langdurige onder handelingen tot resultaat hebben geleid, zodat nu kan worden begonnen met het verstrek]?;en van apparaten aan blinden, waarmee zij naar gesproken boeken zul len kunnen luisteren. Het jaarverslag over 1956 maakte mel ding van een voorspoedig verenigings- jaar, waarbij in de eerste plaats werd gedacht aan de totstandkoming van de z.g. blindenrente, die aan blinden, die niet in staat, of in de gelegenheid zijn om te werken, een minimuminkomen ver zekert. Het ledental vertoonde in 1956 een stijging van 8 pet. (576 eind 1955, 622 eind 1956). Tijdelijke scheepsvracht- foeslagen Van de .zijde der Kon. Ned. Stoom boot Mij wordt medegedeeld: met in gang van 1 juli 1957 ondergaan de tij delijke vrachttoeslagen in het verkeer naar en van onderstaande landen resp. havens de volgende wijzigingen: Portugal wordt 2J> pet„ Spanje wordt 2.5 pet. en Denemarken wordt 2.5 pet. De tijdelijke toeslagen voor versche pingen van en naar Libanon, Syrië, Egypte, Israël, Cyprus en Malta komen met ingang van 1 juli 19577 geheel te vervallen. De tijdelijke toeslag in het verkeer tussen Amsterdam en Ham burg v.v. vervalt eveneens met ingang van 1 juli 1957. NAVO KRIJGT ONDERRICHT IN ATOOMWAPENS Binnenkort zal militair personeel van de NAVO uitgenodigd worden in Te xas een cursus in het gebruik van atoomwapens te volgen, aldus de staf chef van de Shape in Farrjs, generaal Schuyler. De leiding van de Japanse inlicht- tingendienst heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie begonnen is met de aanleg, op een der zuidelijke Koeril len (eilandengroep ten noorden van Japan), van een militaire basis, die even belangrijk zou moeten worden als de Amerikaanse basis op Okinawa. Het geweer dat volgens een over eenkomst met Fairchild (Ver. Staten) door de artillerie inrichtingen Hem- brug te Zaandam zal worden gepro duceerd draagt de naam „Armalite a r 10". De artillerie inrichtingen verwier ven de licentierechten voor vele Euro pese landen. Het wapen is van een geheel nieuw model. Het heeft om. een magazijn voor 20 gestandariseerde na- to patronen. Als automatisch geweer gebruikt heeft het een zeer grote vuur- snelheid. In het bedrijf worden thans de werk zaamheden uitgevoerd, die noodzake lijkerwijze aan de eigenlijke produktie voorafgaan. Hongaars oorlogsmateriaal naar het Midden-Oosten? Op last van de Sowj et-autoriteiten is uit Hongarije oorlogsmateriaal ter waarde van ongeveer 500 miljoen gul den weggevoerd en voor zeventig pro cent aan lander in het nabije oosten geleverd, zo wordt door het tijdschrift „Informations Danubiennes" in Wenen gemeld Dit wordt door een voormalige Hon gaarse journalist uitgegeven, die over betrouwbare bronnen in Hongarije zegt te beschikken. Ingezonden mededeling (adv.) Bij donker weer filmen?

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 11