Laten wij nu met bezuinigen gaan beginnen SAROMA Wilt U even uw gezin tellen Veertig miljoen moeten zelf verdiend worden Leuke onderjurk „O, kom er eens kijken het is grote optocht sar0ma met aardbeien Voor Sadrach en zijn vriendjes u... Mevr. Nuijendijk uit Zierikzee Zeeuws theezetkampioene ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 10 V erantwoordelijkheid WIJZE VAN BESTELLEN Nuttig Tien tegen één! Vermist trouwboekje bracht f 100,- op Dubbel feest met muziek Verrukkelijken in één minuut klaar! eieroon voor Glorie Ploeteren Zaterdag 29 juni 1957 Wilt u even tellen hoe groot uw gezin is? Ja, goed, dat weten we zonder tellen toch wel. Maar ik wil dat getal eens zien, want als ja als er eens iets niet gebeurde, dan kregen we allemaal per hoofd bijna vier gulden cadeau ofwe zouden die minder behoeven uit te geven, wat op hetzelfde neerkomt. Erg duidelijk ben ïk niet he? Toegegeven. Ik las een berichtje in Elseviers Weekblad en daarover ben ïk aan het piekeren geslagen. Ze hebben in genoemd Weekblad een rubriek: „Kaleidoscoop", waarin korte berichtjes voorkomen, die betrekking hebben op het „Vrouwenleven"Interessant om te lezen. Doch het eerste nieuwtje luidde aldus: „Natuurschoon. In Nederland wordt per jaar voor veertig miljoen gulden vernield in bossen, plantsoenen en parken. Een triest cijfer, waarmee Nederland aan de top schijnt te staan." Ik schreef al, dat alle berichtjes over ons, vrouwen gaat en speciaal voor ons bedoeld zijn. Zo was er o.a. een meer verheugend nieuwtje, n.l. dat de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen in 1956 119 medailles en oorkon den heeft uitgereikt aan trouw huis personeel, dat tien tot zestig jaar een en dezelfde familie diende. Het is wel niet zo'n hoog percentage, maar goed, dat oude getrouwe geslacht bestaat toch nog, en daarover kun je je zelf innig verheugen. En ge ziet, dat raakt „de vrouw" terdege. Oppervlakkig bezien, zou je geneigd zijn te zeggen, „Bericht nummer Eén", schuiven ze ons wel op ons dak, maar wij, vrouwen, maken ons daar heus niet aan schuldig. Denken we eenvou dig niet aan en bovendien, we hebben Simpelweg de kans niet, omdat we, bij gebrek aan tijd (ook al omdat het percentage trouw huispersoneel zo ge ring is) zoveel uren niet in bos en plantsoen door te brengen, dat we maar eventjes met elkaar voor veer tig miljoen dierbare Hollandse guldens kunnen beschadigen. Intussen, deze treurmars staat bo venaan de lijst voor vrouwennieuw tjes. We kunnen het ons voor ge zegd houden enterecht ook, want al rukken wij geen takken van bo men en breken geen bloemen in knop, dat gezamenlijke Nederlandse kroost (naar boven nogal ruim in jaren te meten), doet het dan toch wél en voor dat gezamenlijke kroost zijn de moeders al te gader verant woordelijk. Ziet ge wel, het komt toch voor ons deurtje terecht. Ik denk, dat de re dactie, die deze korte berichtjes groe peerde, ook wel met een schuin oog naar ons keek, al worden we met woorden niet genoemd. Niet leuk, dat te lezen, dat er zómaar veertig mil joen guldens „naar de maan zijn", pleegt men dan te zeggen. Daar heb ben we niets voor. Als we met elkaar Als patroon No. 245 plaatsen we nu een leuke onderjurk van katoen met ruimvallende klokrok in de maten 42, 44, 46. De strook en .het bovenstuk is op het model van katoenen kant wat erg mooi is. Nodig is het echter niet, een smal strookje rondom voldoet ook erg. Ben. stof 3 meter a 90 cm breed zonder kant; met kant 80 cm minder. Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten het frankeerzegel, het verschuldigde bedrag 1,05) aan geldige postzegels en adresseer deze aan da redactie van het Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90, Goes. Aan de an dere zijde vermeldt u uw naam, adres, maat en nummer (no. 244) van het ge wenste model. Plak nooit meer dan 1,05 aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waarde loos. Bestellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patronen worden niet geruild. De redactie heeft geen pa tronen in voorraad, het persoonlijk ko men afhalen aan ons kantoor heeft dus geen zin. dat vandalisme eens onder de knie kregen, doordat we wëllicht iets „an ders" eens wat meer óver de knie moesten leggen, dan hielden we veer tig miljoen gulden in onze gezamen lijke Nederlandse portemonnaie. Die hoefden we dan niet uit te geven. Ja, wij hoefden die niet uit te geven. Het is immers zo, dat al wat er gebeuren moet in stad en land van belasting gelden moet worden betaald. Nu zijn de meeste zaken wel zeer dringend no dig. Ik noem er maar een paar op. We genbouw, verzorging van ■dijken, on derwijs. Dat is broodnodig en wij al len hebben daar profijt van, maar die veertig miljoen, die besteed moeten worden om de aangebrachte schade te herstellen, is weggegooid geld. Elsevier zet dus dit sinistre nieuw tje in ons buurtje neer. Aardig is dat niet, maar misschien wel nuttig, want nu gaan we wellicht met elkaar het besluit nemen om die veertig miljoen zélf te verdienen, door het deeltje van jong Nederland, datvoor onze verantwoording ligt, eens bij te gaan brengen, wat dat vandalisme kost aan ons allen te samen. En nu zeggen we nog geen enkel woord over de vergane schoonheid, die achterblijft als een bepaald slag jeugd daar is langs gegaan. En eigenlijk weegt dit nog zwaarder dan veertig miljoen gulden, die uit ons aller zak ken moeten komen. De politie schijnt dit kwaad niet aan te kunnen. Dan moeten „zwakke" vrouwen het maar aanpakken. Zo is het nu altijd. Je bent als vrouw nooit eens klaar. En als de mannen het niet meer aankun nen, draaien wij vrouwen er voor op! MAJA. Aan TANTE TRUUS Zeeuwsch Weekond GOES Onder Mijn beste nichtjes en neven, Moeder heeft jullie, hoop ik, vorige week wel even gezegd, dat voor een keertje „Sadrach en zijn vriendjes" naar een ander plekje in de krant ver huisd was? Dan hebben jullie toch ge lezen, wat er binnenkwam. Ook deze keer kan ik weer vertellen wat er binnengekomen is. Lees maar en. tel je duiten eens na, want blijf nog denken om „Sadrach en zijn vriend jes". En verder, hebben jullie goed dat plaatje bewaard uit ons hoekje. Zorg dat -het niet zoek raakt, want dan kun je niet meedoen aan de kleurwedstrijd en dat zou jammer zijn. Ook nu weer komt er een hoekje bij. Gauw uit knippen en.... bewaren, tot de hele plaat bij elkaar is. Dan kan het kleu ren beginnen. Blondje te Serooskerke krijgt de prijs. En nu gegroet van jullie tante Truus bloemen in of ook een beetje groenten voor moeder? En welke bloemen heb jij wel? Bij mij staan er nu aardig wat in bloei. Wat een bof, dat je nog niet met huiswerk geplaagd wordt.. De oplossingen zijn: I. Dakpannen. II. Eeuw-leeuw. III. Zwaan-Zaan. Nieuwe raadsels: I. Ingezonden door Korenbloem ta Westkapelle. Op de kaart van Europa staat ae naam van een grote stad van negen letters. 7-8-3 doe je in de winter om voor de kou. 4-1-2 is het tegenovergestelde van wild. 7-8-9- ligt in sommige rivieren. De 6-5-9 van een auto moet goed zijn, anders gebeuren er ongelukken. II. Ook van Korenbloem: Korenbloem te Koudekerke. Houd moed, de vakantie komt al vlak in de buurt. Ik hoop, dat het dan ook zo lekker warm is en dan mag je de hele dag in het water spartelen. Fijn, dat ik over een poosje weer mag uitkijken naar een duit voor Sadrach als jij eens een duik, niet in het water, maar op nieuw in je spaarpot doet. Dank voor je nieuwe raadsels. Blauwkous te Vee- re. Ja, dat begrijp ik, dat je met dit kostelijke weer, wat we hadden, lie ver in het water dook, dan met een boek in een hoekje weg te kruipen. Alles op zijn tijd. Als er weer donkere en kille dagen komen, krijgt een boek vanzelf weer het ereplaatsje. Het is leuk, dat je nu al een aardige verza meling boeken hebt. Wees er zuinig op. Later is hét fijn je jeugdboeken nog te bezitten. Blondje te Seroosker ke. Gezellig, dat jullie met elkaar een fietstocht maakten. Jij treft het toch maar goed, dat je niet zo heel ver vgn het strand afwoont. Ik moet er een heel eind voor reizen. Ja, met warm weer krijgen de planten in de tuin ook veel dorst, net als wij. Gelukkig, dat die geen trek in limonade hebben, want dat zou wat worden. Jullie heb ben vader kostelijk verwend op va derdag. Was hij er blij mee? Adrie B. te Wolf aartsdijk. Daar kan ik van meepraten hoor, want ik werk ook graag in mijn tuin. Heb jij er enkel Hoeveel-boterhammen kun je van een heel brood snijden? III. En ook de derde komt van onze Korenbloem: Welk dier drinkt zout water als het leeft en slorpt zoet water als het dood is? De oplossingen kunnen met vermel ding van voornaam, naam (schuilnaam als je die hebt), leeftijd en adres tot zaterdag 6 juli worden gezonden aan tante Truus, Redactie Zeeuwsch Week end, Goes. (Ingezonden mededeling adv.) Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DU RYE A gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA ejjn mislukkingen uitgesloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maïzena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DURYEA. Dan pas weet fcjj, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Gistermiddag heeft de burge meester van Culemborg de ge- bóorte-akte opgemaakt van Cu- lemborgs twaalfduizendste inwo ner, Gerrit Jan van Os, de eerste zoon van de meubelmaker C. H. van Os, die reeds vier dochters heeft. Gerrit Jan was al op maandag geboren, maar toen zijn vader dinsdag aangifte wilde doen mis te hij zijn trouwboekje. Gister morgen vond hij het waardevolle document terug, ging aangifte doen en hoorde dat zijn zoon door deze samenloop van omstandig heden de 12.000-ste Culemborge- naar is geworden. Juist tevoren wasnamelijk door migratie van twee personen het bevolkingsge tal van 11.999 bereikt. Gerrit Jan is nu door de burgemeester geno teerd en heeft van de gemeente een spaarbankboekje met f 100,- inleg gekregen. Wij zijn niet mis op ons dorp! Als we iets aanpakken, doen we het goed ook. Ons Weekend komt bij u in de bus, precies als onze Prins Bernhard jarig is. Dan is het feest bij ons en wel dubbel feest, want we beginnen tegelijk een „Winkelweek". Het zal zaterdag grandioos zijn. Ik weet er alles van, want dit nu nog komende feest heeft de allergrootste activiteit en zeer veel hoofdbrekens van me gevraagd. Er komt n.l. een optocht. Beter deed ik met dit woord in hoofd letters te schrijven, want het zal geweldig zijn. Voor uw eigen bestwil hoop ik, dat ge kans ziet, dit weeroverzicht nit ons schoolgebied nog in de morgen te lezen, zodat ge u kunt haasten naar ons dorp tegen de middag om te zien, wat wij voor elkaar kunnen brengen. Bijzonderheden vertel ik niet, want het is niet aardig te voren alles te weten en zo ge het niet te voren leest, zoudt ge, indien ge het achteraf pas te weten komt, tranen schreien van spijt, dat ge dit gemist hebt. (Ingezonden mededeling adv.) Iets heel bijzonders: Heerljjke pudding en verse aardbeiendat wordt smüllen. En zo'n tractatie bereidt u nu zo gemakkelijk: met SAROMA - zonder kokenEén minuut kloppen in koude melk en... klaar is die mmm-zo-lekkere, romige pudding. Zorg dat u altijd SAROMA in huis hebt. Iedereen is er dol op en één pakje is voldoende om vier tot zes personen te verwennen. PUDDING ZONDER KOKEN Een Van Nelle product Drie dames zullen op donderdagavond 4 juli in de Rivièrahal te Rotter dam met elkaar in het strijdperk treden om uit te maken wie de titel thee iet-kampioene zuid-west- Nederland toekomt. Het lijn mevrouw J. Taams, Dordrecht, mevrouw W. Nuijendijk, Zuidwellestr. 20 te Zierikzee en Mien Veldhuizen te Rhoon. Deze dames komen voor deze finale in aanmerking, omdat zij de hoogste aan tallen punten behaalden tijdens plaatselijke thee- set-wedstrijden gedurende ■nei en juni in 21 plaatsen ran zuidelijk Zuid-Holland on Zeeland. Mevrouw Nuijendijk uit Zierikzee mag zich nü reeds Zeeuws kampioene noemen, doch om mee te dingen naar het landelijk kampioenschap zal zij haar krachten in Rotterdam inoeten meten met die van 'haar mededingsters uit Dordt en Rhoon. De winnares van deze finale komt automatisch in aanmerking voor deelne ming aan de wedstrijd om het landelijk kampioen schap theezetten, waar voor ook kampioenen uit andere delen van het land kandidaat zijn. De finale in' de Rivièra hal te Rotterdam wordt opgeluisterd door een aantal radio-artisten, w.o. Jan Boots, Sonja Ooster man, Gerard van Krevelen e.a. "tonden mededeling (ad-.. O De bijna 3-jarige Adriaan S. M. Strooper uit Heerhugowaard is in een sloot nabij de ouderlijke woning ver dronken. Volgens berichten uit Midden-Java is de vulkaan de Merapi weer actief. Als gevolg van aardverschuivingen zijn grote delen van de beddingen van de rivieren Apu, Senowo, Trising, Blongkong en Lomat aan de voet van de berg opgevuld. Het is wel met heel grote vreugde, dat ik deze week verslag uitbreng over de stand van zaken voor onze Sadrach. Er komt goede gang in. Ont vangen tot donderdagmorgen van: Mevr. De K. te Souburg f5; Boerin netje en Sneeuwklokje te Aagtekerke f2; J. S. te Wemeldinge f5; Mevr. V. V. te Middelburg f2; Mej. Van D. te Middelburg f 1; N. N. zonder enige plaatsaanduiding maar verder met zeer hartelijke groet f2; Mevr. N. N. te Middelburg f25 en dan tot slot nog f 20 zonder enige aanduiding, waar deze schat vandaan kwam. Maar blij zijn we met dit alles. Zo ontving ik deze week f 62. Vorige week was het totaal f 67.75. Zo hebben we nu dus bij elkaar f 129.75. Nu schreef ik aan het begin van dit overzicht al, dat de goede gang er in komt, maar dat houdt wel in, dat ik hoop, dat men zal voortgaan, want... driehonderd kinderen willen we toch graag met elkaar blij maken. Daarom het gironummer van het Zeeuwsch Dagblad is: 274289. Intussen: een zeer dankbare Maja, omdat u zo meehelpt! In Amsterdam (west) is weer eens de bekende telefoontruc toegepast. Een winkelier werd door een buurman aan de telefoon geroepen. Hij liet zijn zaak enkele ogenblikken ongesloten en onbeheerd achter. Een onbekende bestelde per telefoon schroeven. Toen de winkelier, die argwaan had gekre gen na twee minuten terugkwam en zijn colbertjasje controleerde was zijn portefeuille met circa 5000 gulden er uit verdwenen. Er is dus een optocht, met muziek. Ons bloedeigen muziekcorps zal al de tijd dat we „optochten", spélen. Niet zo nu en dan maar een deuntje en verder veel tromgeroffel, neen, ze zullen spélen, Dat is een machtig iets. Ja, ja, want Japie's vader speelt er de „lange toeter". Kunt u nu be seffen, hoe ons Japie zich deze da gen voelt? Dat is eenvoudig niet te benaderen. Maar we zijn er nog niet. Meer de len in de glorie, want die vader van Japie is tevens de oom van Mieke en Leo. Ze pochen tegen elkaar op. Doch nu die optocht! Het is niet zo maar gewoon een optocht, neen, want er komt zeer veel versiering bij te pas. Alles mag versierd worden wat maar in een optocht meegevoerd kan wor den. Dat beperkt zich voor onze school tot autopeds, fietsjes en fietsen, en karretjes. De zevende klas komt als geheel me.t iets indrukwekkends. Meer zeg ik er nu niet van. Dat is vanmiddag te zien. Eendrachtig heeft het pedagogen- stel met heel de zevende klas samen gewerkt. Als er wat te hameren en te spijkeren viel bleken de heren kerels van„slavast" te zijn. Onwaardeer! Maar op mij drukte de zware verant woordelijkheid kleuren te kiezen, rangschikking der bloemen te veror- Uiï mijn klas denen en te zeggen hoe het besturend paar er uit moest zien. Ik heb er niet van geslapen. Voeg daarbij de zorg van tientallen autopeds en fietsjes, en echte fietsjes. Ja, nu ben ik opeens voor een week bij ons ganse schoolpu- bliek in tel geweest, en was ik niet alleen maar de „juffer" voor de klein tjes. Ondanks alle drukte deed me dat groeien. Vanmiddag, vrijdag, de slotacte, die dreigde te eindigen in een onver zoenlijke vete tussen klas drie en mijn eigen onderdanen. Allereerste aanleiding en oorzaak is Japie met zijn autoped en de fiets van Ineke uit „drie". Japie heeft het in zijn hoofd gezet, dat zijn autoped het al- ler-allermooist moet zijn, want zijn vader speelt toch in de „meziek", waar of niet? en dat geeft verplich tingen. Bovendien heeft Japie ons te ver staan gegeven, dat wij onze school vlak achter de „meziek" magge lo pen, daar zorgt zijn vader voor(?) Als ik Japie op een kilometer afstand zie lopen, denk ik: autoped-meziek-vader. Die vader ook, want ik heb van Japie opdracht goed naar zijn vader te kij ken als we door het dorp schrijden. Dat heb ik wel beloofd, maar toch hoop ik, dat dit niet al te veel in de gaten loopt. Maar nu dan, we ploeteren met ons zevenen tussen en met al het gerij voor morgen. Ik ben druk bezig met Ineke's fiets. Haar vader heeft er al zoveel aan gedaan, dat we op de morgen van 'het feest er alleen maar de bloemen tussen al de touwtjes kunnen stoppen en de linten in sierlijke bogen er bij voegen. Er is helaas een belangrijke ver bindingsschakel losgeschoten en Ine ke is de wanhoop nabij. Omdat dit niet met spijkers geklaard moet worden, peuter ik aan de touwtjes, wat werkelijk goed resultaat blijkt te geven. Net als ik de twee piete peuterige eindjes touw aan elkaar poog te knopen, waardoor de hele zaak gered is, krijst Japie zo onver wachts en met zulk geluidsvolume, dat ik van schrik de eindjes laat schieten en een deel van de takelage van Ineke's fiets in zwijm valt, wat Ineke naast een vreselijke schrik ook een woedebui aanbrengt. Ze zegt een onbehoorlijk woord, dat ik zeker in de krant niet herhalen mag, aan het adres van Japie, die zijn autoped in mijn buurt poogt te bren gen, waardoor ook zijn versiering een veer moest laten, wat ook bij hem verkeerde reacties te voorschijn roepr, want hij wil eenvoudig Ineke te lijf. Hij zegt; ,,'t Is mién juffrouw en mién autoped mot ze mooi maeke Wat kun je met het manvolk toch 'n spul hebben. Hoe het gegaan is, weet ik achteraf niet eens meer te zeggen, maar Ineke's fiets zou in een wedstrijd de prijs ge wonnen hebben, en Japies autoped heb ik zo gekregen, dat hij als zoon van de man met de lange toeter, die vader geen schande aan zal doen. Ik hoop dat u dit intijds leest en u zich dan gedwongen zal voelen te komen kijken in ons dorp, want ik vrees, ach ik vrees, dat er anders geen kijkers zullen zijn, omdat héél ons dorp, except mensen van boven de tachtig, aan onze optocht met mu ziek meedoet. En ik zal naast Japie, vlak achter de muziek mee marche ren. Zult u nou eens op mij letten? Ik kijk, volgens Japies opdracht, naar zijn vader. Maar féést zal het zijn!

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 10