fooiiwoph iQrfhhr j Mansholt kan moei impasse komen ilijk uit Landbouwkundige toetsing vormt bron van moeilijkheden Melkprijs in± Lange afstand-mars trok nimmer zoveel deelnemers Herv. kerk heeft een grote taak in Deltagebied Synode behandelde rapport Behandeling pachtwet geschorst Goede bedrijven hoge productie Afroming eind dit jaar verwacht „Stony Point" naaf Antwerpen Rapport Hongarije in Ver. Naties BREDA-MIDDELBURG IS 100 KM Schip in bfand Prins Bernhard verjaart Ilsy niet meer in het westen Verband tussen roken en longkanker EXTRA BERICHT Minister Zijlstra vraagt om prijsverlaging Hoofdkantoor: LVoi..^. J V Hooiled.00'(01100^ ^2503?" Cheirca. 1 II 1 ZILVEREN C.J.B.T.B. j Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) B E?™™ H 610 BH SR B H R I 1 B S H M 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. B J w 'O w E| IflBn V» 1 W 1 H 3 H H 9 I I IB M 1 E Q O'p- en ondergang van Zon en Maant o— ;:?S£L,v„Goes. ÊiUU 11 VI OU11 UlltlfJlUU Abonnementsprijs ƒ0.56 per week, Hoogwater zaterdae ■f2 40 ner maand f7 Der kwartaal» Vlissingen. 2.42 u. 2.17 m., 15.01 u. 2.23 f2 L„sr:ummersi3Peent. P R O T E S T A N T 5 - C H RIS T E L IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Rvbrbik'^Kahouters\oTent fdwwrd. 13e Jaargang No. 3739 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Vrijdag 28 juni 1957 m.f^^'u2 LS^m"^"' 4^° 1 (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER MANSHOLT HEEFT GISTERMIDDAG in de Tweede Kamer enige belangrijke concessies gedaan. Hij verklaarde zich be reid de bepalingen voor de landbouwkundige toetsing van pachtover eenkomsten aanzienlijk te wijzigen. Een voornaam deel van het amen dement Droesen (kath.v.) kan door hem worden overgenomen. Het is echter nog maar zeer de vraag of daardoor een bevredigende oplos sing voor dit moeilijke vraagstuk is gevonden. Dat zal volgende week blijken. De Kamer gaat dinsdag a.s. eerst de belastingontwerpen be handelen. De bewindsman van landbouw wees er op, dat het structuurbeleid voor de landbouw een essentiëel onderdeel van de regeringspolitiek is. De landbouw is niet alleen maar gebaat bij finan ciële steun, ook de produktieomstan- digheden dienen verbeterd te worden. De heer Mansholt noemde de land bouwpolitiek „een stuk rechtvaardig heid in onze volkshuisvesting, dat ge heel past in het sociaal-economisch b--'eid". De regering streeft dus naar e de bedrijven met een hoge produk- '°it. Nu begreep minister Mans- holt dat er critiek is tegen het feit, dat deze pachtwet wordt gebruikt voor sa neringsdoeleinden. Maar naar zijn me ning is het vraagstuk van de externe produktieomstandigheden zo ingewik keld, dat het niet alleen door een spe ciale saneringswet kan worden gere geld. Iedere wet, die daarvoor geschikt is, moet gebruikt worden om een bete re produktie mogelijk te maken. VERKAVELING Minister Mansholt wil in leder ge val voorkomen dat reeds verkaveld land (of land in de IJselpolders) door nieuwe pachtovereenkomsten weer verkleind worden. Ook voor de toe komst wil de bewindsman van land bouw niet toestaan dat pachtovereen komsten leiden tot ondoelmatige ver kaveling. Op dit punt moet de land- Wij verwachten, dat de melkstandaardisatie in Zeeland aind van dit jaar een feit zal worden. Deze uitspraak deed ir. J. D. Dorst (Goes), de (onpartijdige) voorzitter van de Zeeuwse Melkfederatie, (de samen werkende organisaties van melkveehouders, melkfabrieken en melk- slijters in onze provincie) tot twee maal toe in de gisteren gehouden ledenvergadering. De eerste maal was het in zijn openingswoord dat een overzicht gaf van het vele gebeuren in de melkwereld in het af gelopen verenigingsjaar. De boeren hebben te maken met drieërlei garantieprijzen, de fabrieken en de melkslijters met de voortdurend stijgende kosten. En voor de consument stijgen de prijzen. Het aantal koeien daalde in Zeeland van 20.500 tot 19.500, maar de melk- produktie bleef op 79 miljoen kg. Per koe steeg de hoeveelheid melk. Ook het vetgehalte ging iets omhoog. In '55 werd aan de fabrieken afgeleverd 38 miljoen kg, in 1956 40 miljoen. Het verbruik van consumptiemelk en melkprodukten daalde met 2 pCt. De secretaris, de heer C. Zee (Mid delburg), gaf een uiteenzetting van 't melkprijsbeleid der regering. De prijzen De garantieprijs voor de boer werd met 5,4 cent verhoogd. Wel is gespro ken over afschaffing van de subsidie op de melk, maar deze is gehandhaafd. De 6 cent prijsverhoging, die maandag ingaat wordt volledig weggeheven (niet onaardig vroeg de heer Scheele uit Axel, later, of dit werkelijk weg- geHeven moest zijn dan wel, op zijn Zeeuws verstaan: weggeGeven). De consument betaalt nog steeds niet de kostprijs. Er is 9 cent per liter subsi die op de volle melk. De 6 cent ver hoging gaat geheel naar het Zuivel- for "s. dat een bodem in de markt legt. Totnogtoe was de afdracht daaraan 7 cent per liter, ze wordt nu 13 cent. De overheid erkent, dat de kosten van de veehouders en de fabrieken ge stegen zijn en komt hen tegemoet, maar de melkslijters niet, hoewel toch ook hun kosten omhoog gingen, ter wijl tengevolge van de prijsverhoging een omzetbelasting verwacht moet worden. Maar alle pogingen om hun winstmarge verhoogd te krijgen, mis lukten. Economische zaken houdt een kritisch oog op de melkhandel. Ook al is de vorig jaar afgekondigde prijs- stop opgegeven, dit betekent geenszins dat de prijs nu vrij is. Het zal aan getoond moeten worden, dat verho ging van de winstmarge noodzakelijk is. Maar dat zal weer tot verhoging van de consumentenprijs leiden. De heer Zee legde er nog de nadruk op, dat de prijsverhoging in Zeeland voor losse consumptiemelk en de daar mee bereide produkten .6 cent is, voor karnemelk en de daarmee bereide pro dukten 2 cent. De prijzen van room- soorten e.d. blijven onveranderd. De prijs voor de volle melk wordt dus 37 cent, waarin een marge voor de melk- slijter zit van 714 cent. De slijter be taalt dus 2914 cent aan de boer, maar later wordt weer zoveel geheven, dat die 20,4 cent overhoudt. Komt er een nabetaling, dan wordt een gedeelte daarvan (0,8 pCt) geblokkeerd. De heer Zee berekende, dat de boeren over 19561957 ongeveer 5 'A ct meer zullen ontvangen dan over het jaar daarvoor. Afroming Inzake de standaardisering herinne- de de voorzitter aan het enige tijd ge leden door het Produktschap Zuivel aanvaarde (door ons blad weergege ven) rapport, waarin de standaardi satie (afroming vetgehalte tot 2Vi pCt) voor Zeeland technisch mogelijk werd verklaard. Indien dit, zoals ver wacht wordt, eind van dit jaar in wer king treedt, zullen de 181 slijters, die gedeeltelijk hun melk bij de boer en de 313 melkveehouders, die zelf de melk uitventen, de melk van de fa briek moeten gaan betrekken. Willen de laatste zelf blijven venten, dan zul len ze voor de melkverzorging een lo kaal moeten bouwen, dat 200 meter van de boerderij ligt. Dat brengt vele kosten mee. Bij stopzetting van het slijtersbedrijf zullen ze een vergoe ding krijgen van de jaaromzet, ver menigvuldigd met de winstmarge. De voorzitter achtte het voor vele kleine boerenbedrijfjes, die door de melkslij- terij een nevenverdienste van bijv. 40 gulden per week halen, een strop. Uit de vergadering gingen evenwel stemmen op, dat het slechts een ver schuiving is, omdat die strop toch in 1961 zou komen, als men aan zware eisen (bijv. een koelgelegenheid) moet voldoen. Nu krijgt men nog een ver goeding. De voorzitter legde er de nadruk op, dat er een ruime overgangstijd zal moeten komen, om de melkdistributie met name in kleine plaatsen niet in gevaar te brengen. Het bestuur is niet enthousiast over deze ontwikkeling. Melkrijk! Het bestuur besloot, in beroep te gaan t.a.v. de vaststelling van de mar ge voor de slijters. Eventueel zal ook aan de regering geadresseerd worden.' De voorzitter drong er op aan, het be stuur de nodige gegevens te verschaf fen over de kostprijsverhoging. Uit de discussie bleek, dat, als de subsidie en de standaardisatie afge schaft zouden worden, de consument een prijs van 46 cent per liter voor volle melk zou betalen. Toch gingen er stemmen uit de vergadering op, dat het beter zou zijn, als daarnaar ge streefd werd. De secretaris citeerde in dit verband een Amerikaans oordeel: Nederland is het melkrijkste land, maar de bevol king drinkt vervalste melk, smeert margarine op zijn brood en snijdt de kaas zo dun, dat je ze niet proeft. De jaarverslagen werden goedge keurd. De voorzitter kon ter vergadering bouwkundige toetsing dus gehand haafd blijven. Deze wil hij echter wel laten vervallen bij overdracht van het gehele bedrijf van vader op zoon. Overdracht van los land van vader op zoon zal alleen getoetst worden op de verkaveling, niet meer op de criteria die gelden voor bedrijfsgrootte en ne veninkomsten. Nu is er nog de moeilijkheid, dat minister Mansholt de resterende pachtovereenkomst wil toetsen aan een ondoelmatige verkaveling „onge- acnt de voordien bestaande toestand". Een toetsing aan bedrijfsgrootte en nevensinkomsten geldt dus niet voor overdracht van vader op zoon. Toch blijven waarschijnlijk deze criteria in de wet genoemd. Minister Mansholt verklaarde zich nl. bereid een amen dement Droesen (kath.v.) over te ne men, waardoor kan worden bepaald, dat een pachtovereenkomst niet wordt goedgekeurd als de algemene belangen van de landbouw worden geschaad. De behandeling van dit wetsont werp wordt door de vele amendemen ten zeer bemoeilijkt. Daarom zal er morgen overleg met minister Mans holt worden gevoerd om te trachten uit de impasse te women. De behandeling van het wetsont werp is enkele dagen geschorst. De sleepboot „Thames" van L. Smit en Co"s internationale sleepdienst te Rotterdam, die dagen voor Falmouth heeft liggen wachten om toestemming te krijgen de „Stony Point" naar bin nen te slepen, is het wachten moe ge worden en heeft koers gelet naar Ant werpen, de haven waarvoor de lading van dit tankschip bestemd was. In overleg met de rederij is besloten de sleep naar Antwerpen te laten koer sen. Een reparatieploeg van de „Tha mes" heeft de kieren, ontstaan door dat de wanden van de tanks door de brand waren ontzet voorlopig gedicht. Het Griekse schip „loannis" dat voor Brest in aanvaring is geweest met de „Stony Point", zal van Brest naar Bremen worden gesleept. Ver wacht wordt dat het Griekse schip in Bremen gerepareerd zal worden. Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft een resolutie goedge keurd, waarin de regering verzocht wordt, pogingen in het werk te stellen om de Algemene Vergadering der V. N. zo spoedig mogelijk bijeen te doen komen ter bespreking van het rapport van een speciale commissie der V.N. over Hongarije. De Amerikaanse senaat heeft later dezelfde resolutie goedgekeurd. De wandeltocht BredaMiddelburg heeft meer deelnemers dan ooit aan een lange afstandmars heeft meegedaan. Bij informatie bleek ons, dat de tochten AmsterdamLeeuwarden en Rotter damBrussel gemiddeld 25 deelnemers hadden. De marsen van de L.A.T. trekken, over het algemeen dertig tot veertig deel nemers. En thans zijn we al boven de zestig. Niet minder dan 68 wande laars hebben ingeschreven. Zeeland sleept dus ook met deze, tot een nationale manifestatie uit gegroeide lange-afstand-wandel- toeht de eer weg. In ieder geval moet er bij de start rekening worden gehouden met een aantal inschrijvers, dat de weers omstandigheden heeft afgewacht. En dat is helemaal niet erg, icant van het weer hangt het welslagen van de tocht in grote mate af. Wanneer we ons alles nog eens goed realiseren is dus een onbete kenend weddenschapje binnen twee weken het idee kwam op 19 juni j.l. in Kapelle uitgegroeid tot een landelijk gebeuren, die een hele goede kans maakt een „klassieker" te worden. En vooral de laatste dagen blijkt hoe moeilijk het in vele gevallen voor militairen is, zich plotseling vrij te maken. Niettemin zijn ver schillenden erin geslaagd toch ver lof te krijgen. Van de LUA in Os- sendrecht komen nu definitief vijf officieren en één onderofficier. Uit Laren komen zes militairen van de mobiele colonne. Maar het kan ook gebeuren, dat de Commando's verstek moesten laten gaan. Waren we een week eerder geweest met het plan, dan had de wandeltocht in het program ma ingelast kunnen worden, zo ver telde men in Roosendaal. En tenslotte nu bijna de zeven tig is gepasseerd, gaan we streven naar de honderd!! N.B.t Startplaats is: Eind Willemstraat Breda Een recente ojjnume van Z. K. H. Prins Bernhard, die morgen zijn 46ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom) De Franse nationale vergadering heeft met 294 tegen 230 stemmen het financiële wetsontwerp der regering in derde lezing goedgekeurd. Naar aanleiding van het antwoord van b. en w. op vragen welke in de Delftse raad waren gesteld naar aan leiding van de op Ypenburg gehouden vliegfeesten betoogde een der leden dat van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart, waaraan b. en w. inlichtingen hadden gevraagd, moeilijk een ander antwoord had kunnen worden ver wacht, dan dat de demonstraties geen gevaar opleverden. Dit lid handhaafde de zienswijze, dat dergelijke demon straties in het dichtbevolkte westen niet op hun plaats zijn en verzocht b. en w. aan de organisatoren te verzoe ken in de toekomst de demonstraties te geven boven een minder dicht be volkt gebied en in elk geval op de groptste voorzichtigheid aan te drin gen. Burgemeester D.^de Loor antwoord de overtuigd te zijn, dat de grootste voorzichtigheid in acht wordt geno men en het dus geen zin heeft daarop aan te dringen. Wel wilde hij, namens het gemeentebestuur, de organisatoren verzoeken in overweging te nemen om in de toekomst de vliegdemonstraties elders te houden, nl. daar waar de be volking minder dicht is. 9 Joego-Slavië heeft te Belgrado zijn eerste handelsovereenkomst op lange termijn met Egypte gesloten. De Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk heeft een rap- de gezondheidsdienst voor dieren, dr. J. Tesink, de zuivelconsulent ir. W. L. Harmsen, de vertegenwoordiger van het Produktschap J. J. Opstalten en de vertegenwoordiger van de Melk-Af- zet-Organisatie Goeree-Overflakkee C. Lodder (Ouddorp). De laatste, die een gebied vertegenwoordigde, waarin thans ook nog volle mei gebruikt nog volle mei wordt, deelde mee, dat zijn organisatie zich bij de Zeeuwse federatie hoopt verwelkomen: de nieuwe directeur van aan te sluiten. Een felle brand heeft gewoed in het in Rotterdam liggende Duitse vracht' schip „Tanga" uit Hamburg, waarin juist een lading salpeter was gestuwd, Een uur na de brandmelding waren veertig stralen op het vuur gericht. Pas uren later was de felle vuurzee, welke een vieze, verstikkende rook verspreidde, nagenoeg bedwongen. De foto toont het bluswerk in volle gang. port behandeld over het Deltaplan, dat is samengesteld in samenwerking tus sen het sociologisch instituut en de stichting practische, psychologische en paedagogische arbeid. Zij hebben de betekenis van de Deltawerken nage gaan voor de Ned. Herv. Kerk en het kerkelijke leven in dit gebied. Op drachtgeefster was het commissariaat voor maatschappelijk werk. Drs. P. de Jong, directeur van het soc. instituut, lichtte het rapport toe. Met het Deltaplan komt een menselijk vraagstuk naar voren: problemen van verschuiving in arbeidsgewoonten op de eilanden, massarecreatie, die een grote rol gaat spelen, het probleem van de dijkwerkers in deze gebieden. Daarachter komt de vraag van de nieuwe vestigingen. Enige zekerheid heeft men uit ervaring elders. Het zal gaan om industrialisatie, massarecrea tie en verstedelijking. Hellevoetsluis bijv. zou tussen de 50.000 en 100.000 inwoners kunnen krijgen. In deze ves tigingen zal een nieuwe categorie mensen ontstaan, n.l. die ervoor zor gen dat anderen kunnen werken, de zgn. verzorgende beroepen. Men zal zich moeten afvragen hoe de kerk hen begeleiden zal. De toekomst van de vreemdeling in de kerkelijke gemeen ten schept problemen, ook voor de ge meenten. Oriëntering Ds. F. H. Landsman, voorzitter van de Deltacommissie van het commissa riaat voor maatschappelijk werk, wees er op dat dit rapport oriëntering wil geven. De eigenlijke arbeid zal in de gemeenten moeten geschieden, maai de verschillende kerkelijke instanties zullen hun arbeid dienen te coördine ren, met medewerking van andere or ganen van bijstand. De Hervormde Kerk heeft hier een grote taak omdat liet Deltagebied zeer overwegend Hervormd is. Toch is voorzien in contact met andere ker ken. Het Deltaropport, zo stelt de com missie zich voor, dient in de verschil lende kerkelijke vergaderingen bestu deerd en besproken te worden. De synode machtigde tot voortze ting van deze studie. Brits rapport In een verslag van de Britse raad voor wetenschappelijk geneeskundig onderzoek wordt verklaard dat het meer roken van sigaretten de enige afdoende verklaring vormt voor het geconstateerde feit, dat het aantal sterfgevallen aan longkanker in Enge- landin de afgelopen tien jaar is ver dubbeld. Ingezonden mededeling (adv.) Het is bekend, dat het streven van de regering en met name van de Minister van Economische Zaken erop gericht blijft op een zo breed moge lijk vlak tot prijsverlaging te ge raken. Daaraan gehoor gevend heeft RUTON, naar wij vernemen, .besloten de prij zen van zijn wasmachines als volgt te verlagen: RUTON type PRS (ronde pulsator- wasmachine) f 258.- wordt f 238.-. RUTON type ARS (ronde agitator wasmachine) f328.- wordt f298.-. RUTON type ASV (vierkante agïla- torwasmachine) f 420.- wordt f 398.-. RUTON geeft een goed voorbeeld, dat de Nederlandse huisvrouwen ze ker met enthousiasme zullen be groeten! DE BILT ZEGT: Droog en zonnig Droog en overwegend zonnig weer. Matige en in het noorden van het land vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen van 22 graden in het noordwesten tot 29 gra den in Zuid-Limburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1