Wil P. v. d. A. nationalisatie of socialisatie Autobusje in volle vaart op personenauto „SCANIA" NA ZES MAANDEN GELICHT Janse precies de 15e voor Breda Middelburg Spionnageproces in Cairo Thans bijna zestig deelnemers Laaiende vuurzee op schip in Rotterdamse haven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De Pachtwet in de Tweede Kamer Aantal amendementen thans 39 Toestand gevaarlijk in Italië 40 stralen bestreden brand in salpeterdading van Duits motorschip uit Hamburg In totaal 14 gewonden Tegen wijding van locomotieven Na langdurige en zware arbeid Voor verder herstel in Vtissingse buitenhaven Luthers in het Spaans Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 eent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3738 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Donderdag 27 juni 1957 Diakenen hebben een belangrijke taak (Zie pagina 2). Op- en ondergang van Zon en Maan» Vrijdag: Zon op 4.22 u., onder 21.04 u.j Maan op 5.19 u., onder 21.12 u. Hoogwater vrijdag 28 juni: Vlissingen: 1.58 u. 2.04 m., 14.20 u. 2.14 m.; Terneuzen: 2.26 u. 2.19 m., 14.53 u. 2.28 m.; Wemeldinge: 3.45 u. 1.75 m., 16.15 u. 1.76 m.; Zierikzee: 3.34 u. 1.48 m., 16.00 1.50 m. «|o t*fo nfo njo i»fo «Jfl «Jo i*fo »|o nfu njo ctfo nf» 4 t V parlementaire redacteur) Het aantal amendementen op de nieuwe pachtwet is uitgegroeid tot 39. Na de verdediging van de ministers Mansholt en Samkalden zal de Tweede Kamer aan deze „amendementenslag" moeten be ginnen, waarmede geruime tijd gemoeid zal zijn. In het debat van gisteren is een uitlating van de socialistische afgevaardigde, de heer Vredeling, het meest opge vallen. Deze bepleitte n.l. een se rieus onderzoek (op hoog niveau!) naar de vraag of de grond geen gemeenschapsbezit kan worden. Deze uitlating was dus een kleine reprise van de behandeling der landbouwbegroting in de Eerste Ka mer. De heer Schermerhorn (soc.) verklaarde zich daar voorstander van socialisatie Van de bodem. En minister Mansholt voegde daaraan toe, dat, naar zijn persoonlijk oor deel, deze socialisatie een weldaad zou zijn. Ditmaal betoogde de heer Vredeling (soc.) dat socialisatie voor de socialis ten geen kwestie van principe, maar van doelmatigheid is. De heer Vrede ling meende, dat een onderzoek naar het grondbezit zin zou hebben, omdat de heer Biesheuvel (A.R.) destijds bij de behandeling van de landbouwbe groting in de Tweede Kamer heeft verklaard, dat de socialisten niet het kolchozensysteem willen, maar dat zij toch het particuliere bedrijf in stand willen houden. Gematigd De heer Biesheuvel, die onmiddellijk op zijn betoog inging, zeide, dat hij zich bij de landbouwbegroting gema tigd heeft uitgelaten, hetgeen echter niet wegneemt, dat, volgens „de weg naar vrijheid" de socialisatie van de landbouwgronden ernstig moet wor den overwogen. Terecht had de A.R.- woordvoerder de indruk, dat het prin cipiële socialistische betoog de bedoe ling had, de uitlatingen van de P.v.d. A.-sprekers in de Eerste Kamer te verzachten. De heer Vredeling had zich ook ge- ergerd aan het blad van de C.B.T-B., waarin naar aanleiding van de rede voering van prof. Schermerhorn was geschreven, dat prof. Schermerhorn dertig jaar geleden sprak op vergade ringen van Landbouw en Maatschap pij, welke organisatie een voorportaal was voor de N.S.B. Over zulke leuzen en verdachtmakingen wilde de socia listische woordvoerder niet discus siëren. Het hangt er maar van af, hoe men een artikel wil lezen. Tot deze conclusie kwam eigenlijk de heer Bies heuvel, die overigens kon concluderen, dat prof. Schermerhorn voor de oorlog voor de boeren sprak in de trant van „boerenland in boerenhand", terwijl hij nil het boerenland wil socialiseren. Adviescommissie Geen speciale V.N.-zitting over Hongarije De 24 landen, die indertijd hebben voorgesteld door een commissie een onderzoek naar de gebeurtenissen in Hongarije te laten instellen,hebben sa men met de vijf leden van de commis sie besloten de V.N.-assemblee niet dadelijk in bijzondere zitting bijeen te roepen om het door de commissie uit gebrachte rapport te bespreken, maar begin september bijeen te komen, kort voor het begin van de normale zitting. Stoffelijk overschot van Crabb gevonden Een lijkschouwer heeft uitgemaakt dat het lijk van een kikvorsman dat onlangs in de haven van Chichester is opgevist, dat van commander Lionel Crabb is, die verdween tijdens een be zoek van Russische oorlogsschepen aan Engeland. De doodsoorzaak heeft men niet kunnen vaststellen. Het hoofd en an dere lichaamsdelen ontbreken. In het gebied van Trente is de Adi- ge opnieuw buiten haar oevers getre den. Enige hectaren van de streek van Ischia di Isera zijn ondergelopen. Te Cavarzerne, 70 km van Venetië, is het peil van de rivier onrustbarend hoog. In de streek van Suse, waar het wa ter van de Dora het station van Ulzio heeft overstroomd, is de toestand iets verbeterd. Over het eiland Ariano, in de Po- delta, waait sinds woensdagochtend een vrij sterke wind. Het water beukt de dijk van San Basilio naar Taglo di Po. In de omgeving van Mantua is het peil van de Po opnieuw gestegen. De laatste étappe van deze eerste ronde heeft overigens niet veel nieuws meer opgeleverd. De heren Biesheu vel (A.R.) en Van Rijckevorsel (Kath. V.) hebben nog hun bezwaren geuit f f f f f v f f f f f „Ja, met Janse uit de Leliestraat in Goes. Ik ben net thuisgëko- men en daar lees ik in de krant, dat er vrijdagavond een 100 kilo-* tegen de inschakeling van een com- meter-wandeltocht start in Breda. Daar doe 'k an mee." Zo cm-3' r^len^llemene^^regeT^b^ 4 geneer verliep het telefoongesprek met de 54ste deelnemer. Metf stuur voor de hoogst toelaatbare nog twee liefhebbers uit Middelburg, de heer A. v. d. Does en Jj* pachtprijs. Eerstgenoemde zeide, dat s Cujé (een broer van Hein Cujé) komen we dus langzamerhand i het geheel in de lijn der P.B.O.-ont- aan de zestig deelnemers. f wikkeling ligt, om het landbouwschap als college van advies te erkennen, i Bovendien vreesde hij, dat de land- arbeiderselement in deze commissie niet vertegenwoordigd zal zijn. De c - - T zestig En dan te bedenken, dat er aan de start velen staan te trappelen van ongeduld om ingeschreven te worden!! heer Vredeling betoogde, dat de pacht prijzen niet meer verhoogd mogen worden dan de huidige garantieprijzen toelaten. Hij vreesde, dat de pachter de dupe wordt van het verschil in pachtprijsbeleid en het produkten- prijsbeleid. Een andere A.R.-spreker in dit de bat was de heer Meulink. Hij was van mening, dat dit wetsontwerp tè gede- dailleerd en daarom te „pietepeuterig" is. Beter had men kunnen volstaan met enkele ingrijpende veranderingen in het huidige pachtbesluit, daar deze nieuwe pachtwet binnenkort in het B.W. moet worden geïncorpereerd. De heer Meulink vond het ontwerp „cen tralistisch". Hij vroeg zich dan ook af, of deze gedetailleerde regeling niet 'n aantasting is van de privaatrechtelijke overeenkomst, die de pacht nu een maal is. Van de zijde der A.R.-fractie is een amendement ingediend, ondertekend door de heer Biewenga, dat tot strek king heeft om de landbouwkundige toetsing niet in de wet op te nemen. Daarover zal ook het laatste woord nog niet gezegd zijn. De heer Droesen (Kath. V.) heeft over dit onderwerp n.l. een minder verstrekkend amende ment ingediend. Hij wil de landbouw kundige toetsing alleen aanvaarden, om achteruitgang van de bestaande toestand tegen te gaan, niet om be staande situaties te verbeteren. Vervolg op pagina 3). 15 ZEEUWEN 4 Het verhaal van de heer Janse i geeft ongeveer weer, hoe groot het j enthousiasme is onder de ras-wan- T delaars. Het klinkt voor niet-lief- 4 hebbers misschien ongeloofwaardig, maar dergelijke sportliefhebbers zijn er wild op om die honderd ki lometer te verslinden. En daarom is het maar te hopen, dat de weersomstandigheden van dien aard zijn, dat alle tippelaars die zich tussen vrijdagavond acht en zaterdagmiddag zes uur op de weg Breda-Middelburg bevinden, het zo gemakkelijk mogelijk krij gen. In ieder geval zal het de deelne mers aan belangstelling onderweg niet ontbreken. Uit Zeeland hebben zich wel geteld 15 tippelaars opgege ven. Hier komt de lijst: G. Budde, H. van Eenenaam, P. Hoogesteger en A. v. d. Does, allen van de Vitrite Wandelclub te Middelburg, J. de Ridder, Amemuiden, sgt. De Bil uit Dreischor, M, Zuijd-, weg uit A. J. Polder, Karelse (Zandweg 10), Schore, Sandee (Biezelingsestraat 5), Kapelle, mej. Berty Jager uit Biezelinge en mej. Annie Elenbaas uit Poortvliet (beiden verpleeg ster op „Vrederust"), Hoeksma te Goes, M. Harthoorn te Oost- dijk, L. Janse (Leliestraat 55), Goes en J. Cujé, Middelburg. Vijf officieren uit de leger plaats Ossendrecht, allen be horende tot de luchtdoelartille rie (Lua), hebben zich gisteren aangemeld. „Misschien komen we wel met meer", belde een van hen, maar vijf kunt u al vast inschrijven". O. 355 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4' 4 4 4 OfO Ojo C De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, zal vrijdag te San Francisco een rede wijden aan de politiek van de V.S. ten opzichte van Communistisch China. De vakbonden van spoorwegperso neel in Frankrijk hebben de regering met staking gedreigd als de commissie die opgericht is om de looneisen te onderzoeken niet voor 1 juli vergadert. Een nationalistisch Chinese krijgs raad heeft woensdag elf personen schuldig bevonden aan deelneming aan de anti-Amerikaanse ongeregeld heden en tot gevangenisstraffen varië rend van een maand tot een jaar ver oordeeld. Het Rode Kruis Zuid-Beveland- West, afd. Goes rijdt geduren de de mars met een speciale Rode Kruiswagen mee. Drie chauffeurs zullen elkaar aan het stuur aflossen. De medi sche verzorging is dus in goede handen, o.l.v. de heer De Jong. De marechaussees van Hans- weert hadden een strop. En thousiast gaven ze zich op, maar later kwam er een spaak in het wiel. De dienst liet niet toe, dat ze vrijaf konden krij gen. Op pagina 2 leest u alles over de te volgen route Breda Middelburg. Uft» ufo ufo ufo ufo ufo ufo ufo ufo ufo ufo Ufo De commissie van buitenlandse za ken van de Franse nationale vergade ring heeft zich met 23 tegen 16 stem men uitgesproken voor ratificatie van de Europese vedragen. Een foto van het spionageproces dat de laatste weken in Cairo Is gevoerd. We zien hier James Swin- burn van het Arabische persagent schap, terwijl hij wordt weg geleid, na tot 5 jaar dwangarbeid te zijn veroordeeld. Het was reeds lang donderdag toen de felle brand in ruim twee van het 5729 brt. metende ms. „Tanga" uit Hamburg, dat in de Merwedebaven te Rotterdam lag, was geblust. Daartoe waren meer dan veertig stralen nodig en tientallen brandweerlieden, terwijl de langszij liggende blusboten ook de nodige liters water in de vuurzee wierpen. Op de Zuiderzeestraatweg te Olde- broek is gisteravond een autobusje, waarin tien arbeiders gezeten waren, ln volle vaart in botsing gekomen met een van tegenovergestelde richting ko mende personenauto. De arbeiders konden met moeite uit het geheel ver wrongen busje worden bevrijd en wa ren alle tien ernstig gewond. Ook de vier inzittenden van de personenauto liepen ernstige verwondingen op. Alle gewonden, waarvan twee ernstig, wer den na voorlopig door ijlings ontboden artsen te zijn geholpen, met zieken auto's naar ziekenhuizen in Zwolle vervoerd. De beide wagens kwamen in volle vaart met elkaar in botsing. De be stuurder van het busje, komende uit de richting Harderwijk, wilde enkele in dezelfde richting rijdende militaire jeeps passeren. Te laat merkte hij de uit de richting Zwolle komende perso nenauto op. Hij trachtte nog, sterk remmend, iets uit te wijken, waardoor het busje, over het rechter voorwiel draaiend, over de kop sloeg. Op dat ogenblik werd de bus door de perso nenauto gegrepen. De federatie van Zwitserse protes tantse kerken heeft geprotesteerd bij de autoriteiten van de bondsstaat te gen de wijding van nieuwe locomo tieven door de r.k. geestelijkheid. De protestantse kerken zetten in haar protest uiteen, dat de Zwitserse spoor wegen het hele Zwitserse volk toe behoren en niet onderworpen mogen zijn aan de godsdienstige ceremoniën van het een of andere kerkgenoot schap. Een vuilgrauwe romp, door aan zetting van slib en pokken, een bovenbouw, zwart van stookolie, aan bakboordzijde zwaar bescha digd, dat is het beeld wat de toe schouwer thans krijgt van de Zweedse vrachtboot „Scania", die op 21 januari tot en met gister morgen half tien gezonken lag in de buitenhaven van Vlissingen. Thans ligt het schip, in afwach ting op verder herstel aan het eind der Buitenhaven. Het bergingsbedrijf van Van den Akker is er woensdagmorgen in ge slaagd dit Zweedse vrachtschip weer boven water te brengen en te bergen. De Scania zonk in de nacht van 21 ja nuari na in aanvaring te zijn gekomen met het Franse schip CHILI. De Sca nia liep aan bakboordzijde een flinke scheur op en zonk vrijwel onmiddel lijk. De opvarenden konden ternau wernood gered worden. Het bergingsbedrijf Van den Ak ker nam vrijwel onmiddellijk de berging van dit schip dat na her stel weer in de vaart zal worden ge bracht ter hand en na vele moei zame pogingen was men dinsdag avond zover, dat het bergen kon be ginnen. Doch daarvoor hebben de mannen van de bergingsvaartuigen Zeearend, Temi IX, Jacomina, Arij, Insulinde, onder aanvoering van de bergingschef Mange gezwoegd als paarden. Ook tijdens de geslaagde bergingspogingen van gisteren. Moeilijkheden De SCANIA was geladen met fosfaat en eerst moest deze loodzware iading verwijderd worden, voordat noodher- stellingen onder water konden worden uitgevoerd. Toen heeft men in totaal zeven luchttanks aangebracht om het schip een grotere opwaartse druk te verlenen, waarna men kon beginnen met het trekken van kabels onder het schip. Onverwachte moeilijkheden de den zich voor doordat de bodem waar op de Scania rustte keihard was en het buitengewoon moeilijk was hierin gleuven voor de kabels te spuiten. Toen kreeg men opnieuw onverwachte tegenslagen, want het bleek, dat de Scania terecht was gekomen op resten van een oud wrak. En deze delen zorgden er voor, dat de zware staal draadkabels, zelfs ankerkettingen, in minder dan geen tijd finaal door wer den gesneden. Groot hefvermogen Woensdagmorgen om vier uur trok ken de mannen van Van den Akker naar de buitenhaven om de Scania te lichten. Compressors werden aange slagen en begonnen met het inpersen van lucht in de aangebrachte tanks en de dubbele bodem van het schip. De grote drijvende bokken Colossus en Atlas begonnen langzaam aan te tillen. Wanneer de tanks en de dubbele bo dem vol lucht gepompt zouden zijn, zou men, mét de krachten van de beide bokken, in totaal beschikken over ruim 1700 ton hefvermogen, dat vol doende moest zijn voor het lichten van dit vrachtschip. Het was ook voldoen de. Gelukt Gespannen tuurde men naar het wa teroppervlak en om half negen sloeg men elkaar op de schouders: de Sca nia steeg. Eerst langzaam, toen in snel ler tempo kwam het achterschip boven water en langzaam aan volgde toen ook het voorschip, totdat om half tien de „Scania" vrij van de bodem was. De sleepboot „Temi II" trok aan het voorschip, de „Van Woelderen" had van achter vast gemaakt en beide sleepboten hielden de Scania in posi tie. Op dat moment kon het slepen naar een veilige plaats beginnen. Geborgen Opnieuw dreigde er een kink in de kabel te komen want Rijks Waterstaat verleende aanvankelijk geen toestem ming het schip te doen verslepen naar het eind van de Buitenhaven. Bespre kingen werden begonnen of de „Sca nia" ai dan niet de buitenhaven verder ingebracht mocht worden, dan wel, dat het schip veilig gesteld zou moeten worden op hoge gronden buitengaats. Doch om kwart over twaalf kon het sein gegeven worden: varen maar. De binnenhaven in. Omstreeks half twee lag de „Scania" achter in de buitenhaven en kregen de mannen van Van der Tak eindelijk ge legenheid éven uit te blazen en een korte maaltijd te gebruiken. Toen be gon het verdere werk: dekken schoon maken en ruimen leegpompen, waar mee ettelijke dagen gemoeid zullen zijn. De „Scania" is echter geborgen. De „Tanga" was gistermiddag uit Antwerpen in Rotterdam aangekomen. Om half zes was ongeveer 50 van da 100 ton salpeter, die geladen moest worden, aan boord, toen een van da bemanningsleden om water schreeuw de. Ruim twee stond in lichter laaie. Spoedig was de Rotterdamse brand weer met de vier grootste spuitwagens op de kade. De grote rookontwikkeling maakte het werken voor de blussers niet gemakkelijker, maar omstreeks kwart voor acht was men van mening, dat de brand, waarvan de oorzaak on bekend is, niet zou overslaan tot de andere ruimen. Wel heeft men om op alle gebeur lijkheden voorbereid te zijn een loods op 20 meter afstand van de vuurzee nat gehouden. In de loop van de nacht is men het vuur zo goed als geheel meester ge worden. De Lutherse theologische faculteit in Argentinië is onlangs haar derde studiejaar begonnen. Er zijn twaalf studenten, afkomstig uit Argentinië, Columbia, Venezuela. Het ligt in de bedoeling, dat het seminarie een bloemlezing uit Luthers werk in de Spaanse taal uitgeeft. De Sowjet-Unie en de vier weste lijke mogendheden hebben op de ont- beginsel overeenstemming bereikt over de wijze waarop de klassieke be wapening moet worden verminderd In het eerste stadium van het ontwape ningsplan. De Amerikaan Stassen heeft voorge steld, dat deze vermindering geschiedt op basis van onderling goedgekeurde lijsten. Het oorlogsmateriaal dat op deze lijsten wordt geplaatst, komt in depots te berusten onder internatio naal toezicht. Het blijft evenwel op het grondgebied van het bezittende land. Stassen heeft de Sowjet-Unie uitge nodigd een lijst op te stellen, waarop ongeveer 15 procent van het aanwezige oorlogsmateriaal voorkomt. Amerika zal dan hetzelfde doen. Het moet mo dern materiaal zijn. De Rus Zorin zei, dat hij het Ameri kaanse voorstel in beginsel aanvaard de. Wel vroeg hij nog nadere inlich tingen. Frankrijk, Engeland en Canada waren het ook in principe met Stas sen eens. Zij maakten echter het voorbehoud, dat er overeenstem ming moet zijn tussen bewapening en troepensterkte. De Sowjet-Unie en de V.S. hebben namelijk een overschot aan wapens. Stassen zei, dat zijn voorstel alleen voor de eerste ontwapeningsetappe zou gelden en uitsluitend voor Amerika en de Sowjet-Unie. De landen die geen wapenoverschot hebben, zouden hun lijsten op andere wijze kunnen invul len. Zorin vroeg nog, welke kwesties Stassen op het oog had, toen hij dezer dagen zei, dat de overgang van het eerste stadium naar de volgende af hankelijk zou zijn van de oplossing van bepaalde politieke problemen. Stassen wees er toen op dat president Eisenhower en bondskanselier Ade nauer onlangs in Washington hebben afgesproken, dat een veelomvattende ontwapeningsovereenkomst een her eniging van Duitsland vooronderstelt. DE BILT ZEGT: Warmer Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen. Warmer dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1