Budgetrecht moet worden gemeenteraad geëerbiedigd ZEEUWSE UU Drie maal verstoorde begroting Raad Middelburg Brandweer te weinig krediet; Zwembad-water te donker Betrekkingen Bedrijfsleven- Onderwijs moeten verbeterd Benoemingen waterschappen VIER ZEEUWSE DAMES LOPEN DE 100 KM MEE ZEEUWSCH DAGBLAD Debat over woning in Raad Baarland aaró Burgemeester Bolkestein in Middelburgse raad: Minister Mansholt spreekt op ZLM* dagen, Zierikzee Op de bres voor zondagrust H. A. Mol, Kapelle kampioen hand boog schieten Zeeuws Departement Ned. Mij. Nijverh. en Handel Voorzitter De Vink afgetreden Wandelcracks uit geheel Nederland Artemis Dinsdag 25 Juni 1957 Pagina 2 De begroting 1956 is drie maal sluitend geweest en ook drie maal is het evenwicht verstoord door onverwachte omstandigheden. Deze woorden sprak wethouder Kögeler (A.R.), toen hij gisteren in de Mid delburgse raad een aantal opmerkingen van de financiële commissie op de 43e wijziging van de gemeentebegroting 1956 beantwoordde. Hij herinnerde eraan, dat indertijd bij de aanbieding de begroting sluitend was. Maar bij de openbare behandeling was er. al een nota van wijziging, waardoor er een tekort van f 138.500,was. Wel was het uitkeringspercentage van het gemeentefonds verhoogd van 128 op 138, maar de uitkering van f 145.000,voor salarisverhoging, waarop gerekend was, was f 33.000,lager. De begroting voor uitbreiding en vernieuwing van het Gasthuis was verhoogd met f 45.000,De gemeente was verplicht, de tarieven van het elektriciteitsbedrijf met een halve cent te verlagen, omdat de P.Z.E.M. dat ook had gedaan. De afschaffing van de omzetbelasting, waarop b. en w. gerekend had den, moest ten goede komen aan de consumenten; dat scheelde f 27.000,Bovendien was de kolenprijs voor het gasbedrijf verhoogd en meenden b. en w., dat rente en aflossing van de vernieuwing van de school aan de Zuidsingel op de begroting gebracht moesten wor den. Tenslotte was er nog de post voor de ziekteverzekering van de ambténaren. Het tekort van f 138.500,liep eerst op tot f 170.000, omdat het verlies op het gas- en het elektriciteitsbedrijf erbij kwamen en werd f 252.400,door de hogere kosten van het nijverheidsonder wijs, de maatschappelijke zorg, de nieuwe salarisverhoging en de kleuterscholen. Maar toen was de redding ook nabij. Ér kwam een verhoging van de sub jectieve uitkering uit het gemeente fonds met f 2,50 per inwoner, de uit kering van 138 uit dit fonds werd ge bracht op 140. Die uitkering onder vond ook gunstige gevolgen van de verhoging van het aantal inwoners. Ook was er een mogelijkheid om de tekorten af te schrijven uit de over schotten van 1954 en 1955. Toen bo vendien het nadelig saldo van het gas bedrijf minder bleek, was het tekort weer gedekt. Maar een nieuwe verstoring kwam door de 6 pCt loonsverhoging in sep tember 1956 en andere kosten, totaal f 44.000,Dit kon worden gedekt, doordat een na-uitkering kwam uit het gemeentefonds, terwijl verschil lende kapitaalsiasten kwamen te ver vallen. Daardoor is nu de begroting werkelijk reëel sluitend geworden. Nog nooit heeft spr. het zo moeilijk meegemaakt, maar b. en w. hebben het genoegen, te kunnen constateren, dat er een evenwicht is verkregen. Direct ingaande op de opmerkingen van de commissie van financiën, stel de spr. vast, dat er bij hen geen me ningsverschil is met deze commissie inzake het budgetrecht van de raad. Uitgaven, die de begrotingsposten overschrijden, dienen aan de raad ter goedkeuring te worden voorgelegd. Als dit niet gebeurd is, is dat geen op zet, maar een onwillekeurig verzuim. Drinaende voorzieningen B. en w. maken hier echter een voorbehoud voor dringende voorzie ningen, waarvan de noodzaak, om eerst een voorstel te doen, dat dan nog door Ged. Staten moet worden goedgekeurd tot langdurige vertra ging zou kunnen leiden. Als voorbeeld daarvan noemde spr. de verbetering van de afwatering van het woonwa genkamp. De aanschaffing van een motor met zijspan voor de politie kon uit de re- servepost geput worden. De kosten voor de viering van het zilveren jubileum van de brandweer waren verantwoord, omdat de vrij willigers daarin een waardering van hun arbeid mochten zien. De bouw van een schuilgelegenheid op het parkeerterrein was door de commissie gemeentewerken goedge keurd. Spr. erkende, dat voor de aanschaf van schoolmeubilair voor de uitbrei ding van de Uloschool Dwarskaai ver zuimd was, een krediet aan te vragen. Maar het behoorde toch aangeschaft te worden. Budgetrecht De heer Hoek (A.R.), rapporteur van de financiële commissie, kon slechts zijn persoonlijke visie op het antwoord van de wethouder geven, nu dit niet tevoren schriftelijk was gege ven. Hij legde er de nadruk op, dat de commissie wel voor de noodzaak staat, om de vinger te leggen bij begrotings overschrijdingen, omdat het budget recht van de raad nu eenmaal één der belangrijkste democratische rechten is. Wat abnormaal is, mag niet normaal worden. Spr. erkent de moeilijkheid, waarvoor b. en w. meermalen staan, maar de raad onkundig laten, is niet juist. Hij geeft b. en w. in overweging, in gevallen, waar een officieel voorstel niet mogelijk is, de raad officieus in te lichten en te horen. Nadat de heer Kögeler verklaard had, deze wenk gaarne ter harte te zullen nemen, kwamen ook de heren Hesselink (Lib.) en Van Empel (C.H.) op het betoog van de wethouder terug. De eerste stipte aan, dat de telkens wij zigende uitkering ujk het gemeente fonds een stabiel beleid bemoeilijkt. Beide legden er de nadruk op, dat het feit, dat de goedkeuring van vorige begrotingen zo lang op zich laat wach ten, de situatie ook veel moeilijker maakt. De heer Van Empel meende echter officieuze raadpleging van de raad te moeten ontraden. De heer Hubregtse (P.v.d.A.) achtte het niet voldoende, als alleen de com missie van bijstand gehoord werd. De heer Kögeler wees daartegenover op het delegatiebesluit, dat deze regeling z.i. bjj het bestaan van eenstemmig heid wel aangeeft. De begrotingswijziging werd hierna in zijn gewijzigde vorm z.h.st. aange nomen. De raad van Baarland heeft in haar vergadering besloten aan de commis sie van voorbereiding van de op 3 juli a.s. te Kwadendamme te houden schoolsportdag een subsidie te verle nen van 60 cent per leerling. Aan de fa M. van Doorn en Zn te Baarland werd opgedragen de levering van een rijwielrek voor 50 rijwielen, te plaat sen tussen het verenigingsgebouw en het badhuis voor f 210. B. en w. stel len verder voor aan de heer A. C. Koole te Baarland op te dragen het leggen van een pannendak op het ver enigingsgebouw. De raad beloot hier toe. Drie aanvragen voor pre Vie wo ningverbetering waren binnengeko men. De heer Driedijk vond het nogal druk: drie aanvragen tegelijk. Maar de burgemeester vertelde, dat de gemeen te zich gelukkig mag prijzen, dat deze woningen worden verbeterd. Tot dus ver is het geen bezwaar geweest voor de gemeente-kas en ook nu worden de bedragen opgevangen met een reser- vepost op de begroting. De raad stelde f 1500 beschikbaar. In verband met haar vertrek uit de gemeente heeft mej. C. van Damme eervol ontslag gekregen als schoon maakster der o.l. school. Mevr. J. Mol- Schipper werd in haar plaats benoemd. Voor een nog niet verhuurde wo ningwetwoning, gebouwd in het uit breidingsplan aan de Prinses Wilhel- minastraat is advies van de commissie binnengekomen, nl. een meerderheids advies ten gunste van de heer H. Goet- heer en een minderheidsadvies ten gunste van de heer D. Melio. B. en w. stelden voor deze woning te verhuren aan de heer Melio, mede in verband met de bepalingen, waarop de heer Goetheer de thans bewoonde woning C 68 heeft aanvaard. De heer de Bruy- ne zei, dat hier een verzoek ligt van de heer Goetheer om deze woning te kunnen huren, welk verzoek nu in be handeling komt waarmede duidelijk voorkeur wordt gegeven. Spreker vond het nu een duistere zaak geworden. De heer Traas vond het daarentegen hele maal niet duister. Het voorstel werd tenslotte met 4 tegen 3 stemmen aan genomen. Bij de rondvraag in de gisteren gehouden zitting van de Middel burgse raad kwamen nog enkele belangrijke punten aan de orde. De heer Hesselink (Lib.) informeerde naar de veiligheid in het zwembad. Door de donkere kleur van het water en de enorme toe loop is controle erg moeilijk. Hij zou enige verlichting van de drukte willen verzoeken door weer mogelijkheid te geven, in het kanaal te zwemmen. Zoals bekend zullen in Zierikzee op 4, 5 en 6 juli a.s. de Z.L.M.-dagen wor den gehouden. De eerste dag zal een landbouwtentoonstelling worden ge opend. In de algemene vergadering der Z.L.M., die hierop volgt, zal minister Mansholt spreken over „Prijspolitiek en structuurproblemen". Voor vrijdag 5 juli staan o.m. keurin gen. een défilé en demonstraties en een concert door de Johan Willem Friso- kapel op het programma, voor zaterdag 6 Juli een springconcours en verschil lende wedstrijden. Sportdag 25 juni 1957 10 0010.20 halve finale 100 m (3 series) 10.2010.35 1500 m 10.3511.05 hoogspringen 11.0511.25 verspringen 11.25—11.35 finale 100 m 11.3512.20 volleybalwedstrijd 12.20—12.35 80 m. 14.3016.15 voetballen. Prijsuitreiking. WAARDE Op reis. De leden van de vrijwillige brandweer, vergezeld van hun dames, hebben per autobus het jaarlijkse uit stapje gemaakt naar Valkenburg, terwijl ook een bezoek werd gebracht aan het Drielandenpunt. De burgemeester deelde mee, dat een rapport van het rijks over deze materie te laat kwam, om voor dit seizoen nog iets te doen. Het stelt kostbare en ingrijpende maatregelen voor om het water minder donkerge kleurd te maken (uit gezondheidsoog punt levert de huidige toestand geen gevaar op). Binnen niet al te lange tijd zullen b. en w. voorstellen op dit punt doen. Het zwemmen in het ka naal roept weer andere gevaren op. Het duidelijker aangeven van de route naar Domburg, waarnaar de heer Hesselink eveneens gevraagd had, zal overwogen worden. Verder zal spr. onderzoeken, wat de oorzaak was, dat hij een ongeval, dat onlangs gebeurde, de slachtoffers drie kwar tier moesten wachten, eer ze werden vervoerd. Brandweer De heer Hubregtse (P. v. d. A.) in formeerde naar de toestand van het brandweermateriaal, waarover in sep tember alarmerende berichten waren. De burgemeester deelde mee, dat van de aangevraagde 180.000 nu een be drag van 100.000 is toegestaan. De commandant van de brandweer heeft reeds met de inspectie overleg ge pleegd, wat nu aangeschaft kan wor den. Het zal echter maar de helft zijn van wat indertijd nodig werd geacht. Verder zal het van de levertijden af hangen, wanneer dit arriveert. Nadat nog aan de heer Westerhout (P. v. d. A.) was toegezegd, dat een waarschuwingsbord voor het overste ken van schoolkinderen geplaatst zal worden in de Koepoortstraat, bracht de heer Hoek (A.R.) nog een belang rijk punt ter sprake. Zondagsrust Hij herinnerde eraan, dat vorige zondag de zondagsrust in de middag N.C.H.V. bijeen De afdeling Goes van de Ned. Chr. Handelsvertegenwoordigersvereniging hield vrijdagavond in de zaal Ver- burgt te Krabbendijke haar laatste bijeenkomst van dit seizoen. Na opening door de voorzitter, de heer J. Riedijk uit Krabbendijke, hield het hoofdbestuurslid, de heer T. Wal- hout uit Bergen op Zoom, een lezing over „Verkoopt u ook zo?" Hierin be handelde hij de psychologische zijde van de verkooptechniek. Hierop volgde een levendige discus sie, die werd verlucht met diverse bij zondere voorvallen, welke de heren vertegenwoordigers zelf hadden be leefd. De heer Walhout deelde voorts me de, dat het college van rijksbemidde laars de verhoogde minimum-salarië ring voor vertegenwoordigers hadden goedgekeurd. ernstig verstoord is door een hard loopwedstrijd, die voordien op zater dagmiddag gehouden werd. Hij sprak hier zijn grote teleurstelling over uit. De burgemeester meende, dat hier tegen geen bezwaar gemaakt kan wor den in verband met de nieuwe zon dagswet. Die maakt een duidelijk on derscheid tussen wat voor en na 1 uur gebeurt. Spr. is in verband daarmee zeer soepel met wat na 1 uur gebeuren mag. In Terneuzen bekampten de Zeeuw se „keizers" en „koningen" van de schutterssociëteiten elkaar om het handboogkampioenschap van Zeeland. Negen keizers en zestien koningen be twistten elkaar in spannende strijd de hoogste Zeeuwse schutterseer. Het was tenslotte H. A. Mol van „Willem Teil" uit Kapelle, die in de tweede ronde de titel wist te verove ren. Bovendien verwierf hij daarmede voor zijn club de organisatie van de Zeeuwse kampioenschappen in 1958. Na de kampioenschappen volgde nog een algemene schieting, waaraan 51 schutters deelnamen. Niemand slaagde er in de hoogvogel af te schie ten. De zijvogels werden neergehaald door C. Nagelkerke van Vooruitgang uit Kwadendamme en W. de Jonge van A.D.L.M., eveneens uit Kwaden damme. De heer Nagelkerk schoot ook een der kallen, de andere was voor J. Bruggeman van Sint Sebastiaan uit Westdorpe. In navolging van het hoofdbestuur zal thans ook het Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel de betrekkingen tussen Onderwijs en Bedrijfsleven trachten te bevorderen. Er heerst een ont stellend wanbegrip bij zeer vele middelbare scholieren ten aanzien van het bedrijfsleven en men verwacht dat men hierin verbetering kan brengen door het instellen van een speciale Commissie „Onderwijs en Bedrijfsleven". Het ligt in de bedoeling dat de leden van het departement met morele steun van het bestuur zitting nemen in deze Commissie terwijl vanzelfsprekend de steun van belangrijke Zeeuwse industrieën onmisbaar is. Doch staande ter vergadering zegden enkele leden reeds hun volle medewerking toe en uit de besprekingen bleek, dat men hoge verwachtingen koestert. Dit belangrijke idee werd ter tafel gebracht door Ir. J. P. Berdenis van Berlekom op de Algemene Jaarverga dering van het departement Zeeland, maandagmiddag in Vlissingen gehou den. Op deze jaarvergadering nam men tevens afscheid van enkele be stuursleden, die de wens te kennen hadden gegeven, heen te gaan als be stuurder. De voorzitter Ir. M. de Vink was van mening, dat hij als ambtenaar reeds té lang de voorzittershamer had gehanteerd en zou hem graag overt dragen aan iemand uit het bedrijfsle ven. Nieuwe voorzitter Ir. J. P. Berdenis van Berlekom werd tot zijn opvolger gekozen. De penningmeester A. J. van Heel moest voor zijn functie bedanken in verband met een voorgenomen langdurige reis. Voor hem in de plaats kwam de heer W. de Boer uit Middelburg. Periodiek aftredend, doch niet herkiesbaar was de vertegenwoordiger van de Kon. Mij De Schelde in het bestuur, Ir. C. Kap- senburg en in zijn plaats werd be noemd de heer G. N. van Ginkel. In de vacature drs. H. J. P. Verschaffel werd gekozen Ir. J. F. Denie uit Terneuzen. Vele woorden van waardering werden gericht tot de aftredende voorzitter Ir. M. de Vink en als stof felijka herinnering aan zijn vrucht bare voorzittersperiode bood men hem een langspeelplaat aan. Uit jaarverslagen bleek, dat het ledental is gestegen van 218 tot 233 terwijl men een batig saldo wist te behalen van ƒ2.879,72, waardoor de kasposi- tie in 1956 met 979,11 verbeterde. St. Annaland, 24 juni. Doré ge woon 35.50 tot 36.50. Doré drielingen 22.50, Doré kriel 14.50. Aanvoer ^0 ton. Scherpenisse, 24 juni. Doré gewoon 34.50, Doré drielingen 21.50, Doré kriel 13.50. Aanvoer 8 ton. De Provinciale griffie deelt mee, dat benoemd zijn tot: dijkgraaf van de Moerbekepolder A. A. de Clerck te Overslag; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Moerbekepolder R. Latheijne te Overslag. bestuurslid van het waterschap Hulster-en-Axeler-Ambacht F. van Hoeve te Axel; en O. J. E. Verhaegen te Westdorpe; dijkgraaf van de polder Willem III A. Koster te Zaamslag; dijkgraaf van het calamiteuze wa terschap Oud-en-Jong-Breskens A. J. Cambier te Breskens; dijkgraaf van de Stroodorpepolder (Axel) H. H. S. de Caluwé te West dorpe. Reeds nu zijn alle verwachtingen overtroffen. Afgezien van de militairen heeft het aantal deelnemers voor onze grote mars de 40 reeds overschreden. Hieronder zijn tal van bekende wandelcracks en., U HEBT HET natuurlijk allang gehoord het gaat prima met de belangstelling voor de eerste Zeeuwse Honderd Kilometermars BredaMiddelburg, die vrijdagavond van start gaat. De presta tiemars, ontsproten als een bescheiden opgezet plaatselijk initia tief van Rinus v. d. Vliet in Biezelinge, is uitgegroeid tot een nationaal wandelsportevenement, zoals Zeeland nog nooit heeft gekend. Op het moment dat we dit schrijven maandagmiddag hebben al meer dan veertig enthousiaste tippelaars zich op onze bureaus laten inschrijven. Befaamde wandelcracks uit Holland, militairen uit Brabant en Zeeland, maar ook Zeeuwse wandel vrienden. Zelfs een 62-jarige heer eneen dame. Dachten we de vorige week, dat het al druk liep. Maar maandag morgen nog midden in onze ochtendziekte begon het pas echt. Tjonge-jonge-jonge, de sport redactie zat er tot over de oren in en smeekte om versterking. Zo is het de gehele maandag doorgegaan. Telefoontje zus, tele foontje zo: Mogen dames ook mee doen? Hoe laat moet je binnen zijn? Hoe laat passeren ze ons dorp? Hoeveel deelnemers zijn er al? enzovoorts, enzovoorts. STAPELS! Dat zal zo de hele week wel blij ven. Want ofschoon we elke dag in ons ochtendblad het laatste nieuws over de Zeeuwse Honderd Kilome ter meenemen, en hoe dikwijls we ons beijveren met het aanplakken van bulletins voor onze bureau- ramen, er is nog altijd het aller- allerlaatste nieuws. Daarvoor zor gen de vele geïnteresseerde Zeeu wen en niet-Zeeuwen wel. En onz« redactie en ondergetekende niet in het minst is daarmee ten zeerste ingenomen. Hoe meer tele foontjes hoe liever. Een teken, dat onze opzet weerklank heeft gevon den. Vóór me op het bureau ligt een reuze-stapel aanmeldingen en in formatiebrieven. Waar zullen we 't Oefent u ook al voor de Zeeuwse Honderd Kilometer? eerst eens mee beginnen. Vooruit, dames gaan voor. En zeker die ene Middelburgse dame, die kordaat de eerste durft te zijn van haar sexe- genoten onder de deelnemers. OOK EEN VROUW Ja, meneer, wat denkt u er van. Mogen dames ook meedoen? Dat was de eerste vraag van mej. Lahr uit Middelburg, die al vier Vierdaagsen achter de rug heeft en dus niet uit de weg gaat voor een kilometertje meer of minder. Natuurlijk hebben we deze Zeeuw se een eervolle plaats toebedeeld in het legertje globetrotters. Onder voorwaarde, dat zij zich evenals alle deelnemers eerst hiervoor door een arts laat keuren. DE ZEEUWEN Nog een provinciegenoot, die een woord van hulde verdient is de heer G. Budde (Vlasmarkt 49) te en zich desondanks vast besloten Middelburg, die al 62 jaar oud is heeft aangemeld. Samen met de he ren H. van Eenenaam, P. Hoogeste- ger en A. v. d. Does, allen uit Mid delburg. Zij zijn niet de enige Zeeuwen met wandelbloed in de aderen. Zo meldden zich ook de heer M. Zuijd- weg uit Anna Jacobapolder (mo menteel in militaire dienst), serge ant De Bil uit Dreischor (gelegerd in Bergen op Zoom) en de heer J. de Ridder met een wandelmakker. Enniet te vergeten de twaalf stoere mannen van Kapelle, Scho- re en Souburg, door wie alles ei genlijk aan het rollen is gebracht. STERREN Uw rubriekschrijver schrok wel eventjes, toen hij de indrukwek kende lijst aanschouwde van de niet-Zeeuwse wandelcraks. Dat zijn niet de eersten-de-besten. Het puik- BREUA—MIDDELBURG .ei-ei. je van de Nederlandse wandelsport. Neem nu bijvoorbeeld de Neder landse kaïfipioen snelwandelen An- toon Kluyskens uit Haarlem. Even iets uit zijn „waslijst" citeren? 10 maal Amsterdam-Leeuwarden, 12 maal Vierdaagse, 3 maal Elfsteden tocht (1 x per schaats) en drievou dig snelwandelkampioen. Een andere beroemdheid is Her man Hekelaar, die de afstand Am sterdam-Maastricht (200 km!) heeft gelopen en in vele buitenlandss tochten is uitgekomen. Dan komt ook de „Friese reus", zoals de be kende twee meter lange, forse, blonde Geert Boonstra uit Heeren veen in wandelkringen wordt ge noemd. Behalve vier Amsterdamse Lan ge Afstand Tippelaars (L.A.T.), ko men er twee uit Den Haag en vier uit Rotterdam, o.w. de veelbeloven de sportman Hans Spoel. Zojuist ontvingen we telefoon tjes van de Kon. Militaire Acade mie in Breda en van de school voor Artillerie Res.-officieren aldaar. Maar de militaire liefhebbers is een hoofdstuk apart. Morgen zal U daarover meer worden verteld door Uw zich-blarenschrijvende DRIE VERPLEEGSTERS En tot onze grote verrassing kregen we gisteravond om tien uur bericht van enkele leerling-ver- Komop Rinus, speule! Daar komme de tippelaars pleegsters uit Vrederust, Bergen op Zoom, dat ook zij mee willen lo pen!!! Op onze gebruikelijke vraag: „Hebt U ervaring"?, kwam al da delijk van drie kanten „ja, we heb ben verleden week juist nog een prima training gehad. In totaal was toen 115 kilometer afgelegd met grote tussenpozen." Het zijn Berty Jager uit Bieze linge, Hannie Arendse uit Souburg en Annie Elenbaas uit Poortvliet. Al weer dus laat Zeeland zich van zijn beste zijde zien. Met de vedpieegsters van pav. 9 uit Vrederust mee, zullen er dus vier dames meelopen. plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Noord-bij-Neuzen A. J. Dees te Terneuzen; gezworene van de polder Zeven- Trinités W. Dekker Pzn. te Terneuzen; dijkgraaf van de Catharinapolder J. Koster Wzn. te Vogelwaarde; lid van de Dijkraad cal. Zimmer- manpolder J. Q. C. Lenshoek te Kloe- tinge en J. M. Kakebeeke te Goes als vertegenwoordigers van de calamiteu ze Zimmermanpolder; dijkgraaf van het waterschap Oud- Wolphaartsdijk J. Goetheer te Wol- phaartsdijk, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; gezworene van het waterschap Waarde C. Mol te Waarde. Ontslag verleend aan J. J. van Mal- degem, als gezworene van het water schap Waarde.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2