Wandelprominenten uit heel Nederland komen L Franse regering kreeg het vertrouwen Monument voor gevallenen te Duinkerken Het Atoom PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 13e Jaargang No. 3736 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Dinsdag 25 juni 1957 Ontslag ingetrokken Zoli blijft eerste minister Slecht weer in Europa Po-delta K.L.M. „SEVEN SEAS" NAAR JOHANNESBURG vrijdag en zaterdag i 3 naar de eerste Zeeuwse 100 km mars Verpleegsters en militairen BELANGRIJKSTE PUNTEN: DE BILT ZEGT: Koud. Vijfde kernproef in Las Vegas C.N.V. verheugd over besluit van N.V.V. ?raó DOOR DE WERELD Libanon beschuldigt Syrië V.S, willen overleg met Rusland op T.V.-gebied Belastingvoorstellen in het geding HELIKOPTER MAAKTE NOODLANDING Australische minister naar Hollandia Arabier bij Gaza doodgeschoten Grootste schroef wordt verscheept Hoofdkantoor: L. Vorsu,u «ai „„a TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. TeL (01180) 2009 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL (01184) 326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad WANDELCRACKS NAAR ZEELAND (Zie pagina 3 Directeur: JACQ DE SMIT Op- en ondergang %*an Zon en Maani Woensdag: Zon op 4.21 u., onder 21.04 u.; Maan op 3.14 u., onder 19.34 u. Hoogwater woensdag 26 juni: Vlissingen: 0.29 u. 1.72 m., 12.58 u. 1.89 m.; Terneuzen: 0.57 u. 1.88 m„ 13.27 u. 2.04 m.; Wemeldinge: 2.08 u. 1.54 m., 14.40 u. 1.71 m.; Zierikzee: 1.54 u .1.30 m., 14.26 u. 1.46 m. De Italiaanse eerste minister Zoli, heeft maandag meegedeeld, het ont slag van zijn kabinet te hebben inge trokken. Eerder is gemeld, dat presi dent Gronchi het ontslag, dat Zoli 10 juni indiende, niet heeft aanvaard. De leider van de Italiaanse sociaal democratische partij, Saragat, heeft maandag verklaard, dat zijn partij van mening is dat de tijd rijp is om een democratische oppositiepolitiek te ont wikkelen. Hij nodigde de socialistische partij van Nenni uit om zich bij deze politiek aan te sluiten, welke naar zijn mening onvermijdelijk op een socialis tische vereniging zal uitlopen. In het Franse Alpengebied is maan dag opnieuw veel regen gevallen. Het treinverkeer moest worden omgeleid. Honderden automobilisten en mo torrijders, die door het noodweer wer den overvallen, moesten hun voertuig aan de kant van de weg laten staan. Persoonlijke ongelukken zijn niet ge meld. Onweders, vergezeld van hagel, hebben veel schade aangericht. Ook in de omgeving van Toulouse heeft het hard geregend. Sinds 1829 heeft men daar niet zoveel neerslag gemeten. Verder wordt slecht weer gemeld uit Noord-Italië, Engeland en Texas. In dit laatste gebied raakten twintig mensen gewond door hagelstenen die zo groot als tennisballen waren. Een tweede eiland in de Podelta, Adria, wordt het overstroming be dreigd. Laaggelegen stukken van het eiland staan reeds blank, maar het wa ter heeft de bevolkte gedeelten nog niet bereikt. Op het zwaarst getroffen eiland in de delta, Ariano gaat de evacuatie van ongeveer 30.000 mensen voort. Iets meer dan de helft van het eiland staat onder water. Op 3 juli zal voor de eerste maal door de K.L.M. een DC7c op de lijn dienst naar Johannesburg worden in gezet, dit is mogelijk, omdat zes van de tien bestelde „Seven Seas" reeds van de Douglasfabrieken te Santa Monica naar Schiphol zijn overgevlo gen, n.l. de „Rode Zee", de „Gele Zee", de „Zwarte Zee", de „Ierse Zee", de „Arabische Zee", en de „Oostzee". In de loop van de maand juli komen, overigens precies volgens plan, de vier resterende DC7c's in Nederland aan, n.l. de „Caraibische Zee", de „Middel landse Zee", de „Zuiderzee" en de Adriatische Zee". De dienst op New York wordt reeds sedert 2 juni met de DC7c gevlogen. In augustus volgt de Amsterdam-Mon- treal-route, waarop de nieuwe Dou- glasmachines worden ingezet en later in het jaar zullen de „Seven Seas" de DC6b vliegtuigen op de route naar Zuid-Amerika vervangen. li ,M w bi] v 'f' fjpJ\ 1 - Jfr ffllÉÉ ALLE VERWACHTINGEN zijn overtroffen! „Er zullen wel niet meer dan 25 deelnemers kunnen worden üigeschreven, vanwege de hoge eisen", schreven we in ons eerste bericht. Thans drie dagen later nadert het aantal in geschreven deelnemers (sters) reeds de vijftig. Onder hen zijn tal van prominenten uit de wandelsport. Uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Friesland, Zeeland en Brabant. Onder hen is ook de drievoudige Nederlandse kampioen snelwandelen Toon Kluyskens uit Haar lem (rechts op de foto), de internationaal vermaarde Herman Henkelaar alom bekend als „de Friese reus" (links) en Geert Boonstra uit Heerenveen, (midden). Maar er zijn meer verrassingen on der de deelnemers: vele Zeeuwen, o.w. vier dames en tal van enthousiaste militairen. Op pag. 2 (Zeeuwse Babbelaars) vindt men uitvoerige bijzonderheden. Voor de goede gang van zaken nog even de belangrijkste punten: 9 De mars start vrijdagavond om 20 uur in het centrum van Breda (rotonde). Als ingeschreven deelnemers gel den zij, die het inschrijfgeld heb ben voldaan aan onze sportredac tie en een medische verklaring van goede gezondheid kunnen overleggen. Het inschrijfgeld bedraagt f 5 voor individuele deelnemers uit Zeeland en Brabant, f 2,50 voor deelnemers buiten Zeeland of Brabant en f 1,voor militairen en verpleegsters in groepsverband. Hoewel de wandelaars vrij worden gelaten in het regelen van hun tempo, is de mars GEEN WED STRIJD! Tijdstip van binnen komst: tussen 14.0018.00 uur. Elke deelnemer, die de mars vol gens de voorschriften uitloopt, ontvangt een fraai bekertje en de leden van een groep elk een her inneringsteken. Alle informaties en inlichtingen: Redactie Zeeuwsch Dagblad, Goes, Telefoon 2438. Enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Matige, af en toe krach tige noordwestelijke wind. Koud weer. De Liberische olietanker,, Stony Point" is getrokken door de Nederlandse sleepboot „Thames", de haven van het Engelse plaatsje Falmouth bin nengesleept, waarvan de linkerfoto een beeld geeft. Rechts ziet men de tanker en de plaats waar het Griekse vrachtschip „Ioannis" de „Stony Point" aanvoer, waardoor een fikse brand ontstond die 14 mensen het leven kostte. De Britse admiraliteit heeft de Ne derlandse sleepboot Thames, die het Amerikaanse tankschip „Stony Point" naar Hamburg sleept, verzocht, de Engelse kust niet te naderen. De tanker en de sleepboot bevinden zich nu bij de Engelse kust tegenover Cornwall. De „Stony Point" is de vorige week in brand geraakt na een aanvaring met het Griekse schip „Ioannis", ter hoogte van Ouessant. Volgens de Britse admiraliteit loopt nog steeds een grote hoeveelheid olie uit het Amerikaanse tankschip, die over het Britse strand zou kunnen vloeien. De vijfde kernontploffing, de groot ste in de huidige serie, is maandag op het proefterrein van Las Vegas, in de V.S. teweeggebracht. Er was een harde knal te horen. Het licht van de ontploffing van het kernapparaat, dat aan een ballon op 200 meter hoogte was bevestigd, was als een tweede zonsopgang, aldus waarnemers, die op een afstand van ruim zestig km ston den. Er ontstond een wolk, die de vorm van een bloemkool aannam. De lichtflits was zo sterk, dat zij zelfs bij daglicht verblindend werkte. Door de kracht van de ontploffing werden op een afstand van meer dan 20 km deuren uit de hengsels gerukt. De explosie was de krachtigste van deze serie en de eerste die bij daglicht is teweeggebracht. Op 480 km afstand was de ontploffing nog als een ge rommel te horen. 800 varkens werden aan de ontplof fing blootgesteld. Een aantal was be dekt met materiaal, dat in militaire kleding wordt gebruikt. Het verbondsbestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft met waardering kennis genomen van de verklaring, dat het N.V.V. geen be letsel kan en wil vormen voor herstel van de samenwerking tussen de bona fide vakcentralen. In 1954 bestreed het C.N.V. het naar zijn mening ten onrechte tegen dit verbond gerichte deel van de N.V.V.-motivering voor de verbreking van de gereglementeer de samenwerking in de Raad van Vak centralen, maar bleef steeds tot sa menwerking tussen de drie vakcen tralen bereid. Overigens stelt het C.N.V. in ver band hiermee vast, dat de samenwer king tussen de drie vakcentralen in belangrijke aangelegenheden steeds heeft plaats gevonden, ook nadat in 1954 het N.V.V. de gereglementeerde samenwerking verbrak. Een voor de toekomst geldige regeling voor de sa menwerking ontmoet bij het bondsbe- stuur van het C.N.V. dan ook geen bezwaar. De vorm van zulk een regeling zal naar zijn mening echter nader over wogen moeten worden. Het bondsbe- stuur wacht de ontwikkeling van de dingen af en zal de zaken in de eerst komende vergadering van de ver bondsraad van het C.N.V. aan de orde stellen. O Engeland heeft onder bepaalde voorwaarden zijn grootste kolonie, Ni geria, onafhankelijkheid aangeboden. Nigeria wil in 1959 onafhankelijk wor den. De drie regionale premiers van de kolonie zijn teleurgesteld over de Britse voorwaarden. Een afdeling Franse artillerie is, vrijdag jl. tussen Aumale en Boe Saa- da, in Zuid-Algerije in een hinderlaag gevallen. Zestien militairen sneuvel den, twee anderen worden vermist. 9 De scheepsmachinisten in Le Havre en Marseille die tien dagen lang ge staakt hebben, hebben maandagavond met grote meerderheid besloten weer aan het werk te gaan in afwachting van de voortzetting der onderhande lingen over loonsverhoging. 9 Het neerstorten van het Poolse pas sagiersvliegtuig op 14 juni jl nabij Moskou, waarbij negen inzittenden de dood vonden, is veroorzaakt doordat het toestel te laag vloog en een ver keerde landingsmethode volgde. 9 De Chinese communisten hebben maandag 9.000 granaten afgevuurd op de nationalistische Quemoy-archipel. Het was da zwaarste beschieting tot dusver. 9 Op 5 juli zullen te Warschau be sprekingen worden geopend tussen een Nederlandse en een Poolse dele gatie ter regeling van het handelsver keer tussen beide landen voor de pe riode van 1 augustus 19571 augustus 1958. 9 Bij de verkiezingen van zondag voor de gemeenteraden en districtsbe- sturen in Oost-Duitsland is 99,52 pro cent van de uitgebrachte geldige stem men op de communistische eenheids- lijst uitgebracht. Slechts 0,48 procent had tegengestemd. Het percentage on geldige stemmen had 0.36 bedragen. Libanon heeft maandag de tekst van een aantal met Syrië uitgewisselde nota's gepubliceerd, waarin dit laatste land van opzettelijke aantasting van Libanons goede naam wordt beschul digd. Op 15 juni had Syrië aan Liba non gevraagd een bericht uit een Frans tijdschrift tegen te spreken dat Libanon geheime besprekingen met Is raël voerde. Libanon had geantwoord dat er in de betrokken passage slechts gewaagd werd van besprekingen met „aangrenzende Arabische landen" en dat men deze opzettelijk verdraaide vertaling, waarmee Libanons reputatie wordt aangetast, diep betreurt. In een memorandum aaii de Sowjet- Unie stellen de Verenigde Staten een regelmatige uitwisseling van ongecen- sueerde radio- en televisieuitzendin gen voor. Daardoor zou men tot een vrijere uitwisseling van nieuwe ideeën' over belangrijke ontwikkelingen in de wereld kunnen komen. Amerika heeft in deze met zijn bondgenoten overleg gepleegd. c»?o De Franse regering heeft maandagavond, volgens een officiële uitslag, een vertrouwensvotum gekregen met een meerderheid van 41 stemmen. (251210), Premier Bourges-Maunoury had de vertrouwenskwestie gekoppeld aan de belasting- en bezuinigingsvoorstellen der regering. De belastingvoorstellen zullen van daag aan de Raad van de Republiek (senaat) voorgelegd worden. Wanneer deze ze aanvaardt zullen zij woens dag door de Nationale Vergadering in tweede lezing behandeld worden. Dit zal echter louter een formaliteit zijn, tenzij de raad van de republiek wijzi gingen aanbrengt in het desbetreffen de wetsontwerp, hetgeen niet ver wacht wordt. In de buurtschap Wiessel, gemeente Apeldoorn, heeft gisteren een helikop ter wegens een motorstoring een nood landing moeten maken. Het toestel, af komstig van het vliegveld Deelen en eigendom van de koninklijke lucht macht, werd zonder brokken aan de grond gelet. Het was op weg naar Steenwijkerwold. Nadat de storing was verholpen, vervolgde het toestel, bestuurd door de 31-jarige kapitein E. R. zijn reis. Ingezonden mededeling (adv.) AMSTERDAM SCHIPHOL dacelijks van 10-22 uur zondags van 12-22 uur 9 «ntrcs 50 cent (toegang luchthaven Inbegrepen) De Australische minister P. Hasluck, zal 30 juni met een Australisch vlieg tuig voor een kort beleefdheidsbezoek in Hollandia aankomen. Met hem rei zen de hoogste gezagsdragers van Au- stralisch-Nieuw-Guinea, brigade-gene raal Cleland (die vorig jaar maart met zijn echtgenote reeds de gast was van gouverneur Van Baal) en de onder secretaris van het departement van minister Hasluck, de heer Howse. Zij zullen verschillende instanties te Hol landia bezoeken, waarna zij op 2 juli naar Australië terugkeren. 3 COflO t Dit is het indrukwekkende oor- f I logsgedenkteken te Duinkerken, T opgericht ter nagedachtenis van y t de ruim 4.700 gevallen militai- t ren van de Britse expeditionaire T strijdmacht, die het leven lieten y l in de strijd, welke leidde tot de l I beruchte evacuatie van Duin- t kerken in 1940. Het monument y l zal op zaterdag 29 juni a.s. door f de Engelse Koningin-moeder worden onthuld. Het hoofdkwartier van het Israëli sche leger heeft medegedeeld dat een Israëlische patrouille ten westen van de nederzetting Urim, nabij de grens met Gaza, een Arabier, die poogde op Israëlisch gebied door te dringen, heeft doodgeschoten. Twee Arabieren poogden op Israë lisch gebied door te dringen. Een Isra ëlische patrouille, die hen zag, riep hen aan, doch de Arabiereh gaven geen gehoor aan de oproep om te blij ven staan. Hierop schoot de patrouille waardoor een der Arabieren werd ge dood. De andere wist te ontkomen. Syrische troepen hebben maandag avond met machinegeweren gevuurd op een Israëlische politiepost te Misj- mar Hayarden en het dorp Gadoth, ten zuiden van het Hoelehmeer, aldus heeft een woordvoerder van het Isra ëlische leger gezegd. De politie en dorpelingen beant woordden het vuur. In Gadoth werd een vrouw gedood. Van Israëlische zijde is de laatste dagen melding gemaakt van schiet partijen in hetzelfde gebied, waarbij de Syriërs zonder aanleiding met schieten waren begonnen. Phs van Ommeren N.V. te Rotterdam zal, als agente van Lips schroeven- gieterij N.V. te Drunen, de grootste schroef verschepen, die ooit in on3 land werd gemaakt. De scheeps schroef heeft een gewicht van 25% ton met een diameter van 7010 mm, is vijfbladig en gemaakt van Cunial- brons. De schroef is bestemd voor een van 's werelds grootste tankschepen, nl. een van 84.730 ton deadweight, die in opdracht van de „National Bulk Carriers Ltd" te New York in aan bouw is bij de „Kure Dockyard" te Kure (Japan). Aangezien het binnenlands vervoer met het oog op de grootte van de schroef niet over de weg mag ge schieden, wordt zij morgen, 25 juni per zolderschuit van Heusden naar Rotterdam vervoerd, vanwaar de verscheping naar Norfolk (Virginia) volgt op 19 juli a.s. per „Black Eag le" van de „Black Diamond Lines Ltd". De rederij „National Bulk Carriers" zal zelf het aansluitend vervoer van Norfolk-Kure verzorgen. Volgens een niet-officiële raming was de waarde van de door Polen op zojuist geëindigde Jaarbeurs te Poz- nan gesloten transacties ruim 448 mil joen roebel. 9 Atoomgeleerden hebben president Eisenhower maandag meegedeeld, dat de V.S. thans een waterstofbom kun nen maken, waarvan de radio-actieve uitstraling 95 procent kleiner is dan die van de vroegere bommen. 9 Egypte en Joego-Slavië hebben een handelsovereenkomst op lange ter mijn gesloten, waarin zal worden voorzien in een goederenruil t.w.v. 10 miljoen pond sterling per jaar, in bei de richtingen. of*} nffi

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1