Ziekenfondswezen in mineurstemming Nieuws uit de Provincie Fruitveilingen moeten personeel ontslaan Merkwaardige ingezonden brief pe Vermindering V.S.-troepen in Japan PUZZLE Het Zeeuwsche Landschap verloor geen natuurruimte Gevolg van nachtvorst Franse premier stelt vertrouwenskwestie Toestand in Po-delta verbeterd VANDAAG EENS Naar oplossing tandartsconflict Verslag over het jaar 1956 P.Z.E.M. verhoogt tarieven Verplaatsing zendingsinitiatief Maandag 24 juni 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 De gevolgen van de strenge nacht vorsten voor de Betuwe en Limburgse fruitstreken zijn ernstiger, dan men aanvankelijk verwachtte. Het is ge bleken, dat de perenoogst ongeveer 30 procent en de appeloogst 50 procent van de normale oogsten zullen bedra gen. Niet alleen de fruitboeren, die reeds van een „rampjaar" spreken, ondervinden hierdoor grote schade, maar ook de fruitveilingen zien zich genoodzaakt personeel te ontslaan, we gens gebrek aan werkzaamheden bij zulke kleine oogsten. Dit personeel zal gedeeltelijk op wachtgeld worden gesteld en gedeel telijk worden ondergebracht bij be vriende bedrijven en instellingen. On der andere is dit al gebeurd bij de Midden-Betuwse veiling te Zetten- Andelst. In Zeeland heeft de fruit oogst weinig schade geleden tengevol ge van vorst. Hoewel een kleinere fruitoogst dan normaal prijsstijgingen veroorzaakt, De Franse premier, Bourges Mau- noury, heeft vrijdag de vertrouwens kwestie gesteld inzake de voorgestelde nieuwe noodbelastingen, waarmee hij Frankrjjks schatkist hoopt te redden. Maandagmiddag om drie uur zal men tot stemming overgaan. Togni, de Italiaanse minister van openbare werken, die in Rome is te ruggekeerd van een bezoek aan de Po-delta, heeft verklaard, dat de toe stand overal „langzaam beter wordt". De helft van het eiland Ariano is ondergelopen. Duizenden mensen trachten een nooddijk over het eiland op te werpen. Het merendeel van de 35.000 zielen tellende bevolking ls reeds naar elders vertrokken of brengt de nacht in de open lucht door. Volgens Togni zakt het peil van de Po twee tot drie centimeter per uur. zullen de prijzen toch niet zeer hoog oplopen, daar de fruitgebieden in Ita lië geen schade hebben geleden. Men verwacht, thans veel aanvoer van Ita liaans fruit op de internationale mark ten. De door vorst getroffen gebieden in Europa zijn Zwitserland, België, 'n gedeelte van Duitsland en Nederland. Rijkskabinet in speciale zitting bijeen Het rijkskabinet, met inbegrip dus van de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Antillen in ons land, dr. R. Pos en de heer W. F. M. Lam- pe, is zaterdag in speciale zitting bij eengekomen ter bespreking van de moeilijkheden, die zijn gerezen rond om de positie van de procureur-gene raal in de Nederlandse Antillen. De Antilliaanse premier, de heer E. Jonckheer, die de afgelopen week ln Den Haag besprekingen heeft gevoerd over deze kwestie, woont de zitting bjj. Ingezonden mededeling (adv.) 2 a 3 z President Eisenhower heeft vrij dag in een gemeenschappelijk Amerikaans-Japans communique meegedeeld, dat de V.S. het aan tal van hun veiligheidsstrijdkrach ten in Japan in het komende jaar aanzienlijk zullen verminderen. Hiertoe behoort een snelle terug trekking van alle Amerikaanse landgevechtstroepen. Voorts wordt verklaard, dat de V. S. het nodig oordelen de vol ledige controle over Okinawa te handhaven, maar zij beloven hun politiek van verbetering van de wedstand der bewoners voort te letten. President Eisenhower juicht de Ja panse plannen voor de opbouw van zjjn defensiestrijdkrachten toe. Afge zien van de belofte vermindering der Amerikaanse strijdkrachten in het ko mende jaar zijn de V.S. van plan hun strijdkrachten nog verder te beper ken naarmate de Japanse defensie macht sterker wordt. Er zal een intergouvernementele commissie in het leven worden geroe pen, welke de problemen zal bestude ren, die voorkomen uit het veiligheids verdrag tussen beide landen. Hierin wordt de kwestie van de aanwezigheid der Amerikaanse troepen in Japan ge regeld. HORIZONTAAL: 1 alleenheerser, 8 verfsoort, 9 vruchtvliesje, 11 bijwoord, 14 rondhout, 15 maling, 17 richting, 19 plaats die iemand inneemt, 21 vissoort, 22 vogel, 24 rivier in Italië, 26 dicht bij, 27 lichaamsdeel, 29 onbep. voor naamwoord, 31 schrikbewind. VERTICAAL: 2 maat, 3 vruchtennat, 4 energie aanduding, 5 voorzetsel, 6 veld, 7 schel, 10 tussenvoegsel, 12 ver slag, 13 dwaas, 16 oestervat, 17 kolen emmer, 18 boom, 20 kledingstuk, 21 plaats in België, 23 voedsel, 25 schei ding der continenten, 28 pers. voor naamwoord, 29 meester in de rechten, 30 thans. De V.S. zullen de Japanse regering waar mogelijk raadplegen over de le gering en-het gebruik van de Ame rikaanse troepen in Japan. President Eisenhower deelde Kisji mee, dat op de ontwapeningsbespre»- kingen te Londen rekening wordt ge houden met Japans verzet tegen de proeven met kernwapens. De president erkent Japans recht op handel, maar hij legt de nadruk op de „blijvende noodzaak van controie op de export van strategisch materiaal naar die landen, welke de onafhanke lijkheid van de vrije landen door uit breiding van het internationale com munisme bedreigen". De staatslieden bevestigen hun verlangen naar een in tensieve handel tussen beide landen. ■d De verhouding tussen de V.S. en Japan gaat een nieuw tijdperk in, dat gebaseerd is op gemeenschappelijke belangen en vertrouwen. Hoewel het gevaar van een algeme ne oorlog enigszins is afgenomen, blijft het internationale communisme een grote bedreiging. De president en de premier zijn het er daarom over eens, dat de vrije landen hun kracht en een heid moeten bewaren aldus het com munique. De opening van de landelijke raad van de federatie van door ver zekerden en medewerkers bestuurde Ziekenfondsen (V.M.Z.), zatérdag in Utrecht gehouden, kon de voorzitter, de arts A. van Leusen, weinig opgewekte geluiden laten horen. Deze mineur-stemming achtte hij gerechtvaardigd door het feit, dat allen het er over eens zijn, dat er iets moet veranderen, maar dat er zelfs op geen onderdeel eensgezindheid van mening bestaat, op welke wijze het moet veranderen. Als we naar een uitgangspunt zoeken waarop we een grotere eensgezindheid zouden kunnen bouwen, dan vinden we dit in een vrijwel eensgezinde opvatting over hetgeen eigenlijk moest worden be reikt. Dit doel omschreef spr. als volgt: le: een duidelijker afgrenzing van wat tot het zelf-bestuur van het ziekenfonds behoort en wat niet, waarbij we erken nen, dat overheid en bedrijfsleven een duidelijk en begrijpelijk belang hebben bij de functionering van het zieken fondswezen. 2e: een financierings-systeem, waarbij premiehoogte niet boven de draagkracht van grote bevolkingsgroepen gaat en zo enigszins mogelijk toch de vrijheid van het individu en persoonlijke verant woordelijkheid worden bewaard. 3e: een samenwerking tussen verze kerden en medewerkers, gebaseerd op onderling vertrouwen in de erkenning dat er in groter verband gezieh feitelijk geen belangentegenstellingen bestaan als we ons realiseren, dat beide groepen in gelijke mate gebaat zijn bij redelijke honoreringsregelingen en er dus alle reden is, om gemeenschappelijke verantwoordelijkheid te dragen. De V.M.Z.-voorzitter, die uitvoerig de mislukte fusiepogingen op ziekenfonds- gebied besprak, betreurde het, dat de be zwaren, die in eigen kringen en van bui ten de federatie, met name door de Kon. Ned. Mij tot bevordering van de Genees kunst, aangevoerd tegen de voorgestelde fusie-richtlijnen, slechts kritisch-afwij zend zijn, zonder enige aanwijzing, hoe dan wel iets in deze richting te realise ren is. Over het conflict met de tandartsen wilde de voorzitter met nadrnk vaststel len, dat de V.M.Z. het conflict diep be treurt en meent, dat het rampzalige be dreigingen bevat voor de zelfstandigheid van de ziekenfondsen, voor de beroeps vrijheid der medewerkers en niet in het minst voor de gezondheidsverzorging van de verzekerden, die zo goed moet zijn, als maar enigszins mogelijk is. De V.M.Z. stelt een goede samenwerking met de Maatschappij voor Tandheelkun de op hoge prijs. De V.M.Z. blijft de arbitrage zien als een noodoplossing, die eerst aan de orde dient te komen als aan alle andere mo gelijkheden uitgeput zijn. Van dit laatste is de voorzitter niet overtuigd. Boven dien is z.i. intussen wel gebleken, dat het zeer moeilijk is, om zelfs over de arbi trage-procedure tot overeenstemming te geraken. Ten eerste over de vraag, waar over de arbitrage zal gaan (de grenzen van het conflict) en ten tweede onder welke voorwaarden partijen zich aan ar bitrage zullen onderwerpen. Bijna dage lijks rijzen nieuwe aspecten in dit con flict. De federatie is desnoods bereid, arbi trage te aanvaarden, omdat het geen kans wil laten voorbijgaan, die tot een oplossing zou kunnen leiden, maar blijft streven naar hervatting der onderhande lingen tussen tandartsen en ziekenfond sen. Het jaar 1956 verliep voor de Stichting Het Zeeuwsche Landschap zonder dat grote verliezen aan na tuurruimte in onze provincie plaats vonden. Helaas is men er tot dusver echter niet in geslaagd terrein aan te kopen. Want, al moge aankoop van waardevoll natuurgebieden niet steeds een algehele garantie bieden voor het behoud dezer terreinen, de stichting toch ten opzichte van menig terrein gaarne in een steviger positie staan bjj het streven voor het behoud er van. ZWIN. Ook dit jaar is dit terrein bewaakt gedurende het broedseizoen. Een nieuwe broedvogel in het Zwin was de Bontbekplevier, waarvan zich een paartje vestigde. VEEREGAT - NOORDSLOE - ZANDKREEK. Wat de broedvogelbevolking van de schorren in dit gebied betreft, valt een sterke uitbreiding van de Grote Stern te vermelden. Voor de bewa king,der vogelkolonies ontving de stichting wederom de zeer gewaar deerde financiële hulp van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Het broedseizoen verliep zeer gunstig doordat de schorren nim mer geheel onderliepen. Wet trad ten gevolge van de abnormaal gure zo mer geheel onderliepen. Wel trad ten gels op. Intussen zijn de voorberei dingen voor de afsluiting van deze wateren in volle gang en alom wordt gewerkt aan plannen voor de bestem ming van de gronden en wateren tus sen de afsluitdammen. De particuliere sector van de na tuurbeschermingsinstellingen heeft hiertoe de „Delta-Werkgroep" ge vormd, een wergroep van de Con tactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming. Een rapport over de landschappe lijke aankleding en de ligging van natuurterreinen en recreatiegebieden in 't gebied tussen Walcheren, Noord en Zuid-Beveland is nagenoeg gereed. Dit bestemmingsplan, waaraan des kundigen op het eebied van de recrea tie, de visserij, de landschapsverzor ging en de „natuurwetenschappelijke" natuurbescherming hebben meege werkt, zal een basis vormen voor een verantwoorde bestemming en behan deling van de betrokken gebieden. KALOOT. De toekomst van dit fraaie gebied, bestaande uit een strandwal met ach terliggende schorren, is door zijn lig ging aan de Wester-Schelde in zo verre gegarandeerd, dat de invloed van het getij hier voorlopig niet zal verdwijnen. Wel is inpoldering van het naburige Zuidsloe over een jaar of vijf te verwachten en het terrein zal daardoor een „diepte" verliezen. Men acht de belangrijkheid van dit terrein echter zo groot, dat de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels is overgegaan tot het in stellen van een permanente bewaking, waarmee de heer J. F. Griep te Bors: sele zich zal belasten. MOERMOND. In april 1956 is een aanvang ge maakt met de egalisatie van het oude boscomplex om het terrein zo moge lijk in november beplantingsklaar te hebben. In augustus is besloten het paviljoen in te richten als jeugd- recreatiezaal met aan de noordzijde daarvan enige blokhutten of bunga lows, aansluitend aan een speelweide en sportvelden. Intussen wacht de uitwerking der plannen nog op een definitief akkoord met Zweden omtrent de bestemming van Moermond ten behoeve van de jeugd. Het algemeen bestuur der Stichting werd uitgebreid met de heren J. van Halst, P. Heering, J. C. W. Jobse, A. L. S. Lockefeer, H. K. Michaëlis en Mr. L. A. Kakebeeke. Het ledental per 31 december 1956 bedroeg 212, vorig jaar 199. In verband met de gestegen kosten zal de P.Z.E.M. met ingang van de meteropneming in juli de kWh-prij- zen voor licht- en .huishoudelijk ver bruik (uitgezonderd nachtstroom) en voor het zgn. klein krachtverbruik de vastrechtbedragen en de vaste kosten (meterhuur e.d.) verhogen. De verhogingen van de kWh-prijzen bedragen bij toepassing van gewoon lichttarief 1.5 cent per kWh; half vastrechttarief 1 cent per kWh, van gewoon of speciaal vastrechttarief een halve cent per kWh en bij toepassing van het tarief voor klein kracht 1 tot Op een vergadering van de Ameri kaanse Raad van Kerken heeft dr. Charles Ranson, algemeen secretaris van de Internationale Zendingsraad, voorspeld, dat het zendingsinitiatief zich van het Westen naar Azië zal verplaatsen. Hij bracht rapport uit over de onlangs in Prapat (Indonesië) gehouden Oost-Aziatische Christen conferentie. Hij noemde deze vergade ring een van de meest belangrijks Christelijke conferenties van deze eeuw en meende, dat zij waarschijn lijk een nieuw tijdperk in de zen dingsgeschiedenis zal inluiden. De kerken in Azië en in andere delen van de wereld beginnen het zendingsini tiatief, dat zo lang het monopolie is geweest van het Westen, over te ne men. Dr. D. T. Niles van Ceylon, een Aziatisch Christen en secretaris van de afdeling Evangelisatie van de We reldraad van Kerken, legde er de na druk op, dat de zendingscorporaties in het Westen „geen afstand kunnen doen van hun verantwoordelijkheid", maar de Aziaten moeten behandelen als „gelijken in een nieuwe samen werking". Hij wees er op dat nieuwe wegen gevonden moeten worden voor samenwerking tussen de traditionele zendingsinstanties en de landen, die in het verleden werden beschoüwd als „zendingsvelden". Hij legde er de na druk op, dat samenwerking niet be tekent, eenvoudig alle verantwoorde lijkheid overdragen aan de Aziaten; 2 ct. per kWh, afhankelijk van ver- °°k ^et Westen blijft verantwoorde- bruik en tijdstip van afname. lijkheid dragen. BIGGEKERKE Verkeersdiploma's. Aan de school voor C.V.O. vond de uitbreiding plaats van de door de leerlingen behaalde verkeersdi ploma's. Na enkele inleidende woorden door de heer E. Visser van de Vereniging voor Veilig Verkeer uit Middelburg nam de burgemeester het woord. In een korte toespraak wenste hij de geslaagden geluk met het behaalde resultaat. De burge meester drukte hen echter op het hart om het hierbij niet te laten. Hierna ont vingen de geslaagden uit handen van de burgemeester hun diploma's. De heer Visser wekte de leerlingen op, door het goed volgen van het verkeersonderwijs en de toepassing van het geleerde op de weg mee te helpen om dit grote aantal slachtoffers te verminderen. De namen van de geslaagden zijn: Lou den Hollander, Piet Meulenberg, Krijn de Witte, Jaap Jakobsen, Rita Simpelaar, Lena Schreijenberg, Lies Schreijenberg, Corrie Schreijenberg, Rina Meijers, Jan Willem Barentse, Kobus Simpelaar en Huib Roelse. Het schriftelijk gedeelte van het exa men stond onder toezicht van de Post- commandant der Rijkspolitie, de heer P. C. Babijn. BORSSELE Collecte. De Rode Kruiscollecte heeft de som van ƒ320,opgebracht. DOMBURG Raad. Woensdagavond om acht uur komt de raad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. voor stellen tot benoeming van een gemeen tewerkman en toetreding tot de Zeeuw se Muziekschool. Z.-Koreaanse militairen teruggeroepen Alle Zuidkoreaanse militairen zijn van verlof teruggeroepen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie is dit een voorzorgsmaatregel. Hij weigerde te zeggen of er in Noord- Korea troepenbewegingen plaats vin den maar zei wel, dat de kans op een reparatie Noordkoreaanse aanval altijd groot Is. ren er nog vrij veel stenen Inschrijvingsformulier voor de zesde Zeeuwsch Dagblad wandeltocht op zaterdag 13 juli 1957. Start om half drie van de Grote Markt in Goes. GROEPSINSCHRIJVING Groep:personen (tenminste 10 leider) Naar vereniging: Adres secretaris: Afstand:km. (10, 15 of 25). INDIVIDUEEL Naamt Adres: Leeftijd: Afstand: Het inschrijfgeld bedraagt f 0.75 voor deelnemers tot en met 15 jaar en f 1.25 voor deelnemers van 16 jaar en ouder. Het moet gestort worden op girorekening 274289 ten name van het Zeeuwsch Dagblad te Goes onder vermelding van: Zesde Z/eeuwsch Dagblad-wandeltocht. KAMPERLAND Serenade. Donderdagavond bracht het muziekgezelschap „Ons Genoegen" een serenade bij het echtpaar J. Westerweele- Goulooze aan de Spuidijk, dat 40 jaar ge leden in het huwelijksbootje stapte. KRABBENDIJKE Zomerreis. De plattelandsvrouwen van de afdeling Krabbendijke hebben een zomerreisje gemaakt. Des morgens wer den de AaBefabrieken te Tilburg be zocht, waarna men naar de bossen van Oisterwijk vertrok. In de middaguren stond een bezoek aan de kassen van da fa. Van der Dussen te 's Gravenmoer op het programma. Via Breda en de Wouwse Plantage werd de terugtocht aanvaard. Uitstapje. De leerlingen van de her vormde en uloschool hebben een uitstap je gemaakt naar slot Loevestein en da Warande, het natuurbad. De reis werd gemaakt per trein. ST. ANNALAND Verkoping. In de garage van de heer Bruynzeel heeft de dameskrans Indone sië een verkoping georganiseerd. De op brengst hiervan bedroeg ƒ1500. ST. LAURENS N.C.V.B. De Nederl. Chr. Vrouwen bond kwam voor de laatste maal in dit seizoen bijeen o.l.v. mevr. D. H. Baas Kemp. De heer I. van Noppen uit Mid delburg sprak in deze bijeenkomst over „Augustinus". De secretaresse bracht verslag uit van de in Utrecht gehouden algemene ver gadering en van de landdag gehouden in Goes. De volgende samenkomst werd vastgesteld op donderdag 26 september. Collecte. De te Sint Laurens gehouden collecte voor de samenwerkende Kinder bescherming organisaties bracht op 35.53 STAVENISSE Gerstehalm met vier aren. De land bouwer I. de Vos ontdekte in zijn blok met gerst een halm, waarop vier aren zaten. Dat dit wel een unicum is be hoeft verder geen betoog. Hertje geboren. In het hertenkamp had weer „gezinsuitbreiding" plaats, n.l. een vrouwelijk exemplaar. Dit is nu voor de derde maal. De eerste twee zijn echter kort na de geboorte gestorven. RITTHEM Boerenleenbank. Het gebouw van de coöp. boerenleenbank is vorige week of ficiéél geopend. Burgemeester Daniëlse verrichtte de plechtigheid. In „Ons Dorpsleven" zijn nog door verschillende sprekers toespraken gehouden, nadat de heer H. M. van de Putte een openings woord had gesproken. Bloemstukken en een elektrische klok werden aangebo den. WEMELD1NGE Geslaagd. De heer M. J. van Iwaarden ambtenaar ter secretarie is te Den Haag geslaagd voor het diploma gemeente administratie. In de Manchester Guardian zo schrijft „Dagblad van het Oosten" staat een merkwaardige ingezonden brief, die de redactie „een voorbeeld van stoïcisme" noemt. De brief zou afkomstig zijn van een metselaar in Barbados, en gericht zijn aan de aannemer voor wie die man werkt. De brief luidt: „Geachte heer, Bij het gebouw bemerkte ik dat door de orkaan enke le stenen aan de bovenzijde van het gebouw losgeraakt en verdwenen waren. Ik heb toen een balk met een katrol eraan boven op het gebouw vastgemaakt en daarmee een vat vol stenen op gehesen. Toen ik met de gereed was, wa- over. Ik heb het vat weer om hoog gehesen en het touw beneden vastgemaakt. Toen ben ik naar boven gegaan en heb ik de stenen die overgebleven waren, in het vat gedaan. Daarna ben ik weer teruggegaan naar be neden en heb ik het touw losgemaakt. Helaas was het vat met stenen zwaarder dan ik. Voordat ik wist wat mij overkwam begon het vat te dalen en werd ik omhoog getrokken. Ik besloot me vast te houden. Halverwege ontmoette ik het vat, waar van ik bij het passeren een harde slag tegen de schou der kreeg. Ik werd omhoog getrok ken, totdat ik met mijn hoofd tegen de balk sloeg en mijn vingers bekneld raakten tussen de katrol en het touw. Toen het vat de grond raakte was de bodem gebarsten en waren alle stenen eruit gevallen. Ik was nu zwaarder dan het vat, waardoor ik met grote snelheid begon te da len. Halverwege ontmoette ik het vat, waarvan ik bij het passeren een harde slag tegen de schenen kreeg. Toen ik beneden was kwam ik bovenop de stenen te recht, welke aanraking mij verschillende verwondin gen toebracht. Op dit punt moet ik mijn tegenwoordigheid van geest verloren hebben, want ik heb het touw losgelaten. Het vat kwam daarop terug naar beneden en landde met een harde slag op mijn hoofd. Ik ben in het zieken huis. Ik heb de eer u te ver zoeken mij ziekenverlof toe te staan."

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5