Vriendelijklieidsactie Geheim van de dodencel door aardbeving opgelost ZEEUWSE UU OUDELANDE OP JACHT NAAR EEN KAPPER Gevangenissen en kampen in Hongarije zijn vol Architect verrichtte „executies" Opzienbarende onthulling in Italië Met verlopen paspoort naar Frankrijk Doktersrekening. aaró Vlugschriften roepen Hongaarse arbeiders op tot sabotage OPLEIDING VOOR STRAATGEVECHT Minder animo voor scboenmakersvak Wie helpt hen uit kan het toch niet Wijven" de pruikenbandEERST EENS MET die meneer Artemis Honderd geheime gevangenissen Maandag 24 juni 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 WIJ LAZEN ONLANGS, dat men in een Belgische stad een vriendelijk- heidsactie heeft gevoerd en wij kregen bericht, dat er ook in Nederland der gelijke voornemens bestaan. Wij juichen dat toe en wij begrijpen het niet. Wij juichen het toe, omdat wij van vriendelijkheid houden en omdat wij vaak constateren, dat dat element in veler leven ontbreekt. En wij begrijpen het niet, omdat wij niet kunnen verstaan, waarom niet al le mensen vriendelijk tegen elkaar zijn en dat er dus een vriendelijkheids actie .nodig is. Daarom willen wij een misschien door sommigen voorbarig geachte po ging doen, om vriendelijkheid te pro pageren. ER IS VEEL ONVRIENDELIJK HEID in het leven. Neen, wij bedoelen nu niet, dat het leven hard is en veel zorgen meebrengt. Dat is een ander chapiter. Wij denken er nu uitsluitend aan, dat de mensen vaak zo weinig vrien delijk tegen elkaar zijn. Het kwaad schuilt feitelijk overal. In de gezinnen, hoewel men door een toch hogere liefdesband gebonden is, verzuimt men de gewone vriendelijk heden van regelmatige groet en weder kerige behulpzaamheid. In het ver keer met de buren, met de leveran ciers en bezorger aan de deur ont breekt dit element. En zo kan men doorgaan. Bij het verkeer op straat geeft men een snauw, inplaats van 'n vriendelijke of desnoods schertsende opmerking en veronachtzaamt men de verontschuldiging, waartoe men in fei te verplicht zou zijn, omdat men een fout heeft gemaakt. In de werksfeer ontbreekt eveneens de vriendelijkheid, die toch het werken zoveel aangena mer zou maken. Er is geen groet, er is geen belangstelling voor eikaars wedervaren, er is geen prettige toon bij het maken van een opmerking of bij het ontvangen daarvan. En zo zou men kunnen doorgaan tot in het ont spanningsleven toe. Wij zeggen niet, dat dit alles regel is. Gelukkig ontbreekt de vriendelijk heid niet geheel. Maar toch wel al te veel en al te vaak. ER IS DAARBIJ OOK zo weinig Stabiliteit. Een onprettige ervaring, een gevoel van onbehagen door lichamelijke of geestelijke oorzaken wordt afgerea geerd op de omgeving. Ochtend- mid dag- en avorldhumeur schijnen kwalen te zijn, die vrij veel en in allerlei om ïtandigheden optreden. De omgeving Schijnt te moeten weten „hoe de muts staat". Staat die verkeerd, blijf dan uit de buurt! Wij zeggen niet, dat die mentaliteit bij deze of gene groep het meest voor komt. Ze werkt zowel van boven naar beneden als in omgekeerde richting. Onze taal kent veel spreekwijzen, die dit verschijnsel aanduiden. De één „zit er onmiddellijk bovenop" en de ander „is gauw op zijn teentjes ge trapt". Aan de één „kun je geen goed woord kwijt", maar van de ander „kun je geen goed woord krijgen". De één is „een vaatje zuur bier", de ander „net een stekelvarken". Bij dit alles vergeten we een andere spreekwijze, die misschien zelfs ouder wets geacht wordt, nl. „een vriende lijk gezicht geeft overal licht", of „een goed woord vindt overal ingang". TOCH WILLEN WE voor die laatste gedachten pleiten. Vriendelijkheid kost niets, maar geeft grote winst, hoorden we wel eens zeggen. En inderdaad, wie er naar streeft, vriendelijk te zijn, ervaart dat. Het is, dat willen we er bij zeggen, soms een opgave. Het vraagt zelfover winning, om de moeilijkheden, die men zelf ervaart, niet te wreken op ande ren. Het vraagt vooral zelfoverwin ning, als men tegenover een onvrien delijkheid komt te staan. Maar die zelfoverwinning geeft ook weer voldoening. HET VRAAGT OOK TACT, om vriendelijk te blijven. Eén onzer vrienden, een wijs man, die helaas reeds betrekkelijk vroeg heenging, werd eens door een conduc teur afgesnauwd, omdat hij inderdaad op een verkeerde plaats in de trein was gaan zitten. „Wat doe jij hier!" bulderde de conducteur. Hij ging er niet direct op in, maar vroeg „Sinds wanneer spreken de conducteurs de klanten van de spoorwegen met je en jij aan?" Het werd zo vriendelijk ge vraagd, dat de conducteur onmiddel lijk een andere toon aansloeg en de zaak was geregeld. Een fabrikant zei tegen een ambte naar: „Die ambtenaren zijn allemaal stommerds". Het wederwoord was en het gaf de basis voor een verder gesprek „Natuurlijk, anders zouden ze wel fabrikant geworden zijn". Men begrijpt ons: wij bedoelen met vriendelijkheid niet zoetsappigheid, waarbij men „alles maar neemfmaar het gebruik van het zachte woord, dat naar Bijbelse wijsheid de grim migheid afkeert. Vriendelijkheid, hoffelijkheid, be leefdheid het behoort alles bij el kaar. Als we onszelf in de toepassing daar van oefenen, zullen we er zeker zegen van ervaren. Wij weten dat die vriendelijkheid in wezen een diepere grond moet heb ben. De grond van de liefde, die God ons gebood, ook tot onze naaste. Maar daarover spreken we wel eens een andere keer. Thans willen we alleen nog zeggen, dat die grondslag ook voorkomt, dat de vriendelijkheid ontaardt in een tac tiek, maar dat ze blijft, wat ze moet zijn: een levenshouding. 9 De minister-president van de Neder landse Antillen, de heer Jonkheer en de gevolgmacktigd minister van de Neder landse Antillen, de heer Lampe, hebben besprekingen gevoerd met minister-pre sident dr. Drees, de vice minister-presi dent mr. Struycken en de minister voor zaken overzee mr. Helders. Griekenland heeft verklaard, dat de Britse autoriteiten op Cyprus „haar toevlucht hebben genomen tot poli tiepraktijken en wolteringen", welke een „veel ontstellender omvang" heb ben dan die welke in het rapport der V.N. over Hongarije zijn onthuld. (Speciale correspondentie) „Het mysterie van de dodencel" is opgelost en da architect, die tien jaar geleden de moderne gevangenis van Calabares in Venezuela bouwde, wacht thans in zijn „eigen" dodencel op de voltrekking van zijn vonnis. Op 12 augustus 1951 vond in Calabares de eerste raadselachtige gebeurtenis plaats. In de dodencel zat een zekere Art Newdale, die na een bankoverval de kassier en een agent van politie had neergeschoten. Toen men hij het ochtendgloren zijn cei betrad om hem te halen voor zijn laatste gang, bleek de vogel te zijn gevlogen, zonder enig spoor achter te laten. Niets was er beschadigd, zelfs devast, dat de drie spoorloze verdwij- tralies niet. De directeur van de in richting ging met vervroegd pensioen en de pers van Venezuela hield zich drie maanden met het geval bezig. Toen keerde langzaamaan de rust terug. Drie andere bewoners van de doden cel ontliepen hun vonnis niet, maar op 28 maart 1953 was het weer mis. Een nieuwe bankovervaller, Robert Parson, die tevens enkele Braziliaan se grootgrondbezitters om het leven had gebracht, verdween een uur voor de terechtstelling op even mysterieu ze wijze als zijn voorganger. In november van het vorige jaar herhaalde de geschiedenis zich met Jenkins David, die een brievenbestel ler beroofd en gewurgd had. Ook hij bleek een uur voor de terechtstelling in het niets te zijn verdwenen. De onderzoekers stelden deskundig De AU.W.B. heeft bekend gemaakt dat de onderhandelingen, die gevoerd worden met Frankrijk en Duitsland over een wederzijdse verlichting van de paspoortplicht, tot resultaat te heb ben gehad, dat het thans mogelijk Is een bezoek aan Frankrijk te brengen met een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen is. De regeling, die on middellijk is ingegaan, bestaat reeds jaren voor België en Luxemburg. De Fransen en Duitsers, die Neder land bezoeken, behoeven geen pas poort meer over te leggen, als ze in het bezit zijn van het in hun land gel dige identiteitsbewijs. De besprekin gen met Duitsland duren nog voort. ningen uitsluitend betrekking hadden op personen, die een grote buit in veiligheid hadden weten te brengen; ter dood veroordeelden zonder buit verdwenen niet. Een tweede punt dat tot nadenken stemde, was, dat men er nimmer in slaagde de vluchtelingen op te spo ren, hoewel hun verdwijning-telkens al heel spoedig werd ontdekt. Omdat het vernuft van de Venezulaanse speurders in gebreke bleef, besloot de natuur een handje te helpen: de aardbeving van maart j.l. wierp het deel van de gevangenis, waarin de dodencel lag, in puin. Men ontdekte op deze wijze, dat er een onderaard se gang was, die de dodencel met de vrijheid verbond. De directeur van de gevangenis en de commissaris van politie van Cala bares daalden als eerste in de don kere gang af. Na vijftig meter te heb ben gelopen stieten hun voeten tegen iets hards: drie skeletten Moordenaar moordenaars der In alle stilte werd het onderzoek voortgezet en thans wacht in dezelf de dodencel de architect, die de ge vangenis bouwde, op de voltrekking van ziji, vonnis. Want ook hij werd tot de doodstraf veroordeeld. Tijdens de bouwwerkzaamheden had hij een vertrouweling een on deraardse gang laten graven, die de dodencel met de huitenwereld verbond. Een deel van de vloer, slechts vanuit de gang te openen en te sluiten, was beweegbaar ge maakt. De vertrouweling was kort na het Het echtpaar Hooper, dat vorige maand een ureselijke etmaal heeft doorgemaakt toen hun zevenjarige zoontje Benny beneden in een smal le put, waarin hij al spelende ge vallen uias, bekneld zat, kreeg ver leden week een nieuwe schok: de doktersrekening, ad vijftienhonderd dollar. De dokter verklaarde zelfs gerechtigd te zijn het dubbele be drag te declareren, dat hij in totaal honderd uren bij Benny heeft door gebracht, eerst tijdens de reddings werkzaamheden bij de put, en later in het ziekenhuis, waar de jongen van zijn angstig avontuur bekwam. Zijn tarief is dertig dollar per uur, zei hij. De ouders van Benny zeggen deze som niet te kunnen opbrengen. Zij had den wel van alle kanten giften ge kregen, maar tot een totaal van vierhonderd dollar. De televisie maatschappij, die Benny voor de ca mera gebracht heeft, betaalde met twee cheques van elk duizend dol lar. Een daarvan is aangeboden aan de brandweerlieden van Manorville voor het door hen verrichtte red dingswerk en de andere duizend dollar zijn voor Benny op de spaar bank gezet. De dokter beschouwt de betaling van zijn honorarium als een beginsel kwestie. Hij zegt geen vrijwilliger bij de redding te zijn geweest maar door de politie te zijn ontboden. YERSÉKE RÜwielzaak. De fa. van Oeveren heeft vrijdag een prachtige rijwielzaak ge opend. Een pand in de Vierstraat heeft de firma geheel laten opknappen met als re sultaat een naar de eisen des tijds inge richte winkel en werkplaats van rijwie len. Een keur van tweewieiers is daar te vinden. gereed komen van de gevangenis spoorloos verdwenen, uit de weg geruimd door de architect. In de drie verdwijningsgevallen was de architect door de onderaardse gang gekropen om de ter dood veroordeel den te verlossen. In de donkere gang had hij de moordenaars zijn pldn meegedeeld: „Zeg mij waar de buit is verstopt. We zullen hem samen delen en ik geef je de vrijheid...." Onmiddellijk nadat de misdadigers hem hun geheimen hadden meege- deeld, had hij hen om het leven ge bracht, al zijn schone beloften ten spijt. Aanvankelijk hield hij hardnek kig vol, niets met het gebeurde te maken te hebben, maar nadat het bewijsmateriaal zich opstapelde, legde hij een volledige bekentenis af. De man die moordenaars vermoordde, wacht nu zelf op zijn terechtstel ling Het betrouwbare weekblad „Infor mations Danubiennes" in Wenen meldt, dat in arbeiderswijken in Boe dapest clandestiene vlugschriften zijn verspreid, waarin de arbeiders worden opgeroepen de produktie te saboteren. In de pamfletten werden alle beloften die de regering-Kadar niet is nageko men, opgesomd. Te Kecskemet zouden pamfletten in het Russisch zijn verspreid, bestemd voor Russische militairen. Daarin werd gezegd, dat de Russische regering de vrijheid van de Hongaarse arbeiders onderdrukt De Russische soldaten werden opgeroepen in geen geval tegen het Hongaarse volk te vechten. Dokters gemarteld Uit Miskolc in noordoost-Hongarije meldt het blad, dat medische keskun- digen en leden van de staatsveiligheids dienst alle mensen die tussen 24 ok tober en 1 mei wegens verwondingen door dokters behandeld zijn, onder vragen. 132 mensen die in die periode in het ziekenhuis van Miskoic zijn ver pleegd geweest, zijn gearresteerd. Ook in andere plaatsen zouden de autoriteiten deze werkwijze volgen om deelnemers aan de opstand op te sporen. Er zouden zelfs dokters en verpleegsters gemarteld zijn, die geen namen van verpleegden wilden noemen. Als gevolg van een en ander heeft het ziekenhuis van Miskolc met een te kort aan dokters te kampen. Het blad verklaart voorts, dat de arbeidersmilitie in de Hongaarse hoofdstad door Russische officieren op geleid wordt voor straatgevechten. Woningen in de buurt van strategische punten in de stad worden aan be trouwbare leden van de militie toege wezen en ingericht als fort. Ook wor den in het geheim alle politiebureaus in Boedapest in vestingen herschapen. John Diefenbaker, leider der Ca nadese gematigd-conservatieve partij, die bij de jongste verkiezingen de meeste stemmen behaalde, heeft een nieuw kabinet gevormd, uit uitsluitend 0 Mohammad Razif, oud-hoofd van de afdeling Afrika van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken, die is benoemd tot de eerste Indonesische ge zant in het onafhankelijke Malakka, zal de volgende maand naar Kuala Lumpur vertrekken. (Van een onzer verslaggeefsters) De sociaal-economische positie van de schoenmakers is er na de oorlog zichtbaar op vooruit gegaan en ook de werknemers in dit ambacht werken onder gunstiger omstandigheden. Des ondanks moest de voorzitter van de Chr. Bond van Schoenmakerspatroons, de heer M. Tiemens uit Groningen, woensdag op de jaarvergadering in Utrecht met bezorgdheid constateren, dat het animo voor dit beroep steeds kleiner wordt. Vlak na de oorlog, in 1945, was ons land ongeveer 14.000 zelfstandige schoenmakers rijk. In 1955 was het aantal bedrijven echter al teruggelo pen tot 9050 en nu, nauwelijks twee jaar later, zijn er nog maai' 7965 over. Deze teruggang valt te verklaren uit het feit, dat de positie van de schoen makerspatroon, hoewel verbeterd, nog lang niet bevredigend te noemen is. Zo moeten de meeste schoenmakers na hun 65ste verjaardag blijven doorwer ken, omdat zij niet genoeg hebben kunnen sparen voor de oude dag. Ze zitten er echt een beetje mee. Zelfs in de gemeente raad is het aan de orde geweest. En daarom gaat de gehele gemeente MEN ZAL IN ELK GEVAL niet kunnen zeggen, dat het in Oudelande een kale boel is. 't Is me niet opgevallen, toen ik daar onlangs door het dorp scharrelde, maar daar zullen wel heel wat mensen met de centen van de kapper in de zak lopen. Uit zuinig heid? O, neen, dan kent u de Oudelanders niet. Reuze hartelijke lui, die graag iets voor een ander over hebben. 't Ligt heel anders. In Oudelande zitten ze al sedert enkele maanden om een kapper te schreeuwen. Er is zelfs in de gemeen teraad over gesproken, want de nood stijgt hoger en de haren groeien snel. En in de nabuurdorpen Ellewoutsdijk, Baarland en Driewegen is het van hetzelfde kapperslaken een pak. 7 lijk niets aan worden gedaan? Zo j f j WEGWIJZER Buteijn gaan praten, dacht uw zo- HOE ZIT DAT nu eigenlijk pre- juist-met-een-nieuwe-CAO-ver- oies. Met die kwellende vraag raste-verslaggever. Daarginds snorde schrijver dezes door de Zak woont-ie, rechts, op een boerderij, van Zuid-Beveland. In Oudelande vertelde de slager. Bij een hofstede aangekomen (u weet wel: het dorp terechtgekomen, klampten we een manspersoon aan, die druk bezig was een stenen paal uit de grond te sjorren. Weet u ook, waar Buteijn woont? Jazeker, die woont hier. Dat huis daar. Dank u. De Bella geparkeerd, paadje af gelopen, achterom (deur op slot), weer voorom. „Is meneer Buteijn ook thuis, mevrouw? Ja, daarginds aan de weg is hij aan het werk Daar stond maar één man de zelfde van daarnet. „Ja, u vroeg toch waar Buteijn woonde?" was even later zijn breedlachend com mentaar. Diezelfde meneer Buteijn nu on derstreepte het belang van 'n kap per in het dorp nog eens duidelijk. ,,'t Is werkelijk nodig, vooral voor de mensen, die moeilijk ter been zijn, voor mannen, die niet gere geld. in Goes komen en ook voor de jeugd". BURGEMEESTER W. N. v. Liere troffen we thuis. „Niet te vroeg bellen", had zijn gezellige gade mij verteld, „want mijn man is naar een vergadering en u weet, hoe mannen kunnen praten Dus kwamen we laat. Met succes. De echtgenote van de Haagse burge meester, mevrouw Kolfschoten-Her- da, heeft in Den Haag het kostuum museum geopend. Onze fotograaf maakte In het museum deze opname van een der .stands": een keuken uit 1730. ....Komt u misschien uit Oudelande, meneer van de „knienenkatte") heb ik mijn licht eens opgestoken bij onze cor respondent, bij boeren, burgers en buitenlui. En overal kwamen de klaagzangen me van verre tege moet: wie wil ons knippen? WEG WAS-IE Een paar jaar geleden was er een heuse kapper. Hij had er een goede broodwinning en hij knipte en schoor tot ieders volle tevreden heid. Maar deze vieve Figaro zag elders een kansje schoon, en hup weg was-ie! Toen nam iemand de nobele taak op zich om, als zijn werk bij de Heidemij achter de rug was, 's avonds de dorpelingen die daaraan behoefte gevoelden, bij de neus te nemen. Zo baande hij zich een schone weg door baarden en scalpen en velen werden geholpen. Maar dikwijls had de goede man geen tijd, en hoe zou trouwens een schare van 367 manspersonen ge regeld bediend kunnen worden in de avonduren? Het resultaat Was, dat de meeste klanten nu naar el ders gaan. „Even naar Goes (25 km v.v.) om m'n haar te laten knip pen". Anderen bezoeken Ovezande, waar de enige kapper in heel de wijde omtrek zich als een bezetene door de kruinen moet haasten, want „er zitten nog massa's te wachten". ....Van vader op zoon.... ,,'t Is niks gedaan zo", zeggen ze in Oudelande. En in Ellewoutsdijk, Baarland en Driewegen zitten ze met hetzelfde probleem. In de jongste raadsvergadering trok raadslid Buteijn de stoute schoe nen aan bij de rondvraag: „Meneer de voorzitter, kan daar nu werke- „Figaro! Figaro!". „Er zou zeker een goede boter ham voor een kapper inzitten". Dat is de mening van de burgemeester, die ervan overtuigd is, dat de klanten uit buurdorpen, waar ook geen kapper is, naar Oudelande zouden stromen. „Maar ja, hoe kom je aan een kapper", sprak de bur gervader, die het toch wel wat vreemd zou vinden als b. en w. op de kapperjacht zouden gaan. „Mag ik u helpen, burgemeester?" Hoe bedoelt u dat? „U kent toch onze Zeeuwse Bab belaars? In die kolommen gaan we eens iets over de kappernood van uw gemeente schrijven. U zult zien, dat het succes heeft". Heel graag, Artemis. In Oude lande zullen we vol spanning af wachten. Zeeuwse coiffeurs en kap pers- van elders, het woord is aan u. En de daad. Jonge rid ders van schaar en kam, grijpt deze kans, en helpt Oudelande uit de pruikenbrand. Dat spoe dig de kappers van heinde en verre op Oudelande komen af stormen, als vliegen naar de suikerpot, dat is de vurige wens van uw welwillende De internationale commissie van ju risten, waarin vooraanstaande rechts kundigen uit zestien landen, waaron der Nederland zitting hebben, heeft n.a.v. de openbaarmaking van het rapport der Verenigde Naties over de toedracht van de Hongaarse opstand, een verklaring uitgegeven, waarin er op aan wordt gedrongen, dat Honga rije onverwijld een uit rechtskundi gen bestaande onafhankelijke commis sie van onderzoek zal toelaten. De commissie verklaart voorts dat de regering-Kadar, volgens een conser vatieve schatting, twee- tot vijfdui zend personen om het leven heeft doen brengen. Hieronder bevinden zich de genen, die door de geheime politie zijn gedood. Gevangenissen en interneringskam pen in Hongarije zijn vol tegenstan ders van de regering. Volgens een matige schatting zijn 20.000 personen op last van Kadar c.s. gearresteerd. Bovendien zijn 12.700 gevangenen, die gedurende de oktober-revolutie op vrije voeten waren gesteld, opnieuw gearresteerd. Er bestaan in Hongarije ongeveer honderd geheime gevangenissen. Er zijn bijzonderheden bekend gemaakt omtrent twaalf kampen voor dwang arbeiders en twee interneringskam pen, waarin grote aantallen opgeslo- tenen op onmenselijke wijze op elkan der zijn gepakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3