SIBAJAK in Suezkanaal aan de grond gelop en Teun Vet, de held van de Zwarte Zee, overleden Militaire deelname aan mars Breda-Middelburg ZEEUWSE VISSERS ZIEN TOEKOMST ZEER DONKER IN Schade viel wonder boven wonder mee Bourges-Maunory behaalt Geperforeerde dam in de Oosterschelde bepleit PROTESTANTS-CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND s >- Reis kon s avonds worden voortgezet Frans verzoek aan premier Kadar Legendarische figuur ging heen Sleepbootkapiteindie het bestond onderzeeër met dieptebommen tot zinken te brengen Na het stellen van vertrouwenskwestie Andere dijk in Po-delta loopt gevaar Veel doden bij brand in Foesan DE „ZEEUWSE HONDERD KILOMETER" COMMANDO'S KOMEN! Belastingsvoorstel in het geding „Regering, stelt nóg een forse daad'F Felle strijd tussen beide China's CANADEES VLIEGTUIG VERONGELUKT Russische T.V.-uitzen- ding in Nederland ontvangen Staking helikopter piloten geëindigd Premier Nehroe: Hongaarse opstand was nationaal Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. TeL (01180) 2009 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. (01184) 326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwse*) Dagblad 13e Jaargang No. 3735 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Maandag 24 juni 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.21 u., onder 21.04 u.; Maan op 2.27 u., onder 18.31 u. Hoogwater dinsdag 25 juni: Vlissingen: 12.10 u. 1.77 m., u. m.; Terneuzen: 0.06 u. 1.774 m., 12.37 u. 1.93 m.; Wemeldinge: 1.14 u. 1.41 m., 13.48 u. 1.65 m.; Zierikzee*. 0.58 u 1.19 m., 13.33 u. 1.42 m. De Sibajak van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd is zaterdag morgen in het Suezkanaal aan de grond gelopen, 's Avonds is men er in geslaagd het 12.342 ton me tende schip, dat onderweg is van Indonesië naar Nederland, weer vlot te krijgen. Direct daarna heeft een duiker de onderkant van het vaartuig onderzocht en geconstateerd, dat geen noemenswaardige schade was aangericht. De Sibajak had al ruim 20 uur ver traging doordat het bij Suez had moe ten wachten voordat het het kanaal kon binnenvaren. Door het vastlopen van de Sibajak is een konvooi Russische oorlogssche pen, dat door het kanaal in noorde lijke richting voer, opgehouden. Een zuidwaarts varend Russisch konvooi had eveneens vertraging tengevolge van het vastlopen van een Turks vaar tuig, het tankschip Semira. Twee Russische torpedobootjagers hebben aparte toestemming gevraagd door het kanaal te mogen varen. Zij worden vandaag In Port Said ver wacht. Vooraanstaande communistische i tellectuelen hebben zondag samen met Franse schrijvers premier Kadar van Hongarije verzocht het leven van twee Hongaarse schrijvers, Jozef Call en Cyula Obersovszky, die ter dood zijn veroordeeld, te sparen. De communistische schilder Picasso, de communistische dichter Louis Ara- gon en Denis de Rougement, voorzit ter van het congres voor culturele vrij heid, behoren tot degenen die tele grammen aan Kadar hebben gezonden. Het verzoekschrift van de schrijvers is o.m. getekend door Frangois Mau- riac, Jean-Paul Sartre en Louis Mas- signon. Een van de beroemdste en meest onderscheiden sleepbootkapiteins van de wereld, Teunes Vet, is gisteren op 63-jarige leeftijd te Maassluis overleden, juist nadat even tevoren het vlaggeschip van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, de „Zwarte Zee", waar hjj bijna 24 jaar lang kapitein op was geweest, weer van een lange reis in de haven van Maassluis terugkeerde. Teun Vet was reeds enige tijd erns tig ziek, daarom is zijn gouden jubi leum indertijd niet in het openbaar ge vierd en werd hem op zijn ziekbed de gouden medalje van de rederij voor een halve eeuw trouwe dienst uitge reikt. Merkwaardig is de loopbaan van de ze man geweest. Hij begon als dek jongen op de havensleepboot „Daisy", maar was sinds 1933 gezagvoerder op de „Zwarte Zee", met welke boot het vlaggeschip van L. Smit en Co hij de gehele tweede wereldoorlog in dienst van de geallieerden heeft ge varen en in die jaren 52 getorpedeer de of op mijnen gelopen geallieerde schepen veilig binnen heeft gebracht, tezamen ongeveer 250.000 brt aan scheepsruimte. De sensationele activiteiten van de „Zwarte Zee" tijdens de oorlog onder zijn commando zijn bijna legendarisch In een simpel zakboekje had Vet alles uit die tijd bijgehouden. Heel eenvou dig was daarin het relaas over de „An- tinous". Vet was in september 1942 op weg van Bermuda naar dat schip, dat door een torpedo was getroffen. Juist had hij het getroffen schip op sleep touw genomen, toen hij twee torpedo's op zich zag afkomen. De ene ging ra kelings langs de „Zwarte Zee" heen, de andere trof opnieuw de „Antinous". Dat schip was nu kennelijk verloren en ijlings moest de kabel gekapt wor den. Opeens werd ook de periscoop van een onderzeeër zichtbaar. Beden kend, dat de aanval nog altijd de beste verdediging is, commandeerde Teun Vet „volle kracht vooruit", stevende linea recta op de onderzeeër af, liet dieptebommen afwerpen en heeft de onderzeeër nooit weer teruggezien. In datzelfde zakboekje heeft hij een simpel Nederlands rijmpje geschre ven, dat hem geheel en al typeerde: Wie zijn plicht met blij gezicht en lust verricht valt alles licht. Kapitein Vet was o.a. Ridder in de Orde van Oranje Nassau, drager van de gouden De Ruytermedalje en werd door Koning George van Engeland onderscheiden met het Distinguished Service Cross en een „Mention in Despatches". Hij was ook geëerd met het oorlogskruis 194045 met drie gespen en de spe ciale vermelding: Normandië 1944. Wereldbekend zijn ook geworden zijn beide reizen met het Singaporedok. De tweede keer bracht hij het als wrak in Engeland terug. In de Podelta werd zaterdag op nieuw alarm gemaakt toen een dijk, die het eiland Totte omgeeft, onder de aanhoudende druk van de gezwollen Po begon af te brokkelen. Een ploeg van driehonderd man ging er 's mor gens vroeg heen om versterkingen aan te brengen. Een doorbraak door deze dijk zou een rechtstreekse bedreiging zijn voor de grote landbouwplaats Porto Tolle met 20.000 inwoners. In Piemont is het weer slechter ge worden. Hagelstenen ter grootte van kippe-eieren hebben ernstige schade aangericht. Ook in Lombardije heeft een storm, gepaard met hagel, gewoed. De rivie ren de Adda en de Mallero zijn sterk gewassen. Door een lek In een Amerikaanse pijpleiding is in de Zuidkoreaanse ha venstad Foesan brand uitgebroken. Drie en twintig mensen zijn levend verbrand, acht worden vermist. Vijftig personen zijn In het ziekenhuis opge nomen. Een duizendtal Is dakloos ge worden. HET NIEUWS VAN de gladiatorenmarsBredaMiddelburg (100 km), die vrijdag en zaterdag „onder de voet" zal worden ge lopen, blijkt alom in den lande met gejuich te zijn ontvangen bij de liefhebbers-van-de-lange-afstand. Zaterdag hebben onze redactietelefoons niet stil gestaan. Even in 't kort het laatste nieuws van de Zeeuwse Honder Kilometer: Er bestaat grote belangstelling bij de militairen. Reeds vijf solda ten van Van Heutz uit Bergen op Zoom, o.l.v. sergeant Engelsman, meldden zich aan. De Commando's komen ook. Hoeveel is nog niet hekend, maar de befaamde „groene baretten" zul len erbij zijn. Sportleiders van garnizoenen te Breda, Woensdrecht en Rucphen belden onze redactie om inlichtin gen. Nadere berichten volgen. IN DE PERS 0 De tocht heeft alom in de pers wereld grote belangstelling ge wekt. Vandaag maken de belang rijke Zeeuwse en Brabantse dag bladen het nieuws wereldkundig, terwijl de landelijke pers en A.N.P. morgen aandacht aan de Zeeuwse Honder Kilometer zullen schenken. Het secretariaat van het Zeeuw se Marscomité is: sportredactie Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorst straat 90, Goes. Tel. 2438 (bij geen gehoor 3621; 's avonds 3991). Ook kan men zich wenden tot ons bij kantoor te Middelburg. Morgen volgen ten in ons blad. nadere berich- Zonder dat zij het zelf wisten is een groep van de herv. vrouwenvereniging uit 's H.H. Blinderen het half miljoen bezoekers aan de vlieghaven Schip hol volgemaakt. „Er waren bij onze groep tien vrouwen in Zeeuwse kle derdracht. Een van de heren van Schiphol kwam naar hen toe en vroeg of zij voor een groot vliegtuig wilden gaan staan. En toen is er een kiekje gemaakt" zo vertelde ons de leidster van de groep, mevr. Van der Graaff uit Goes. „Wij wisten helemaal niet, dat zij de half miljoenste waren". Het is voor de vrouwen een zeer plezierige reis geweest. Na een rondvaart door de Amsterdamse grachten en een be zoek aan Schiphol werd vla Utrecht en het palels Soestdijk naar huis gereden. Op deze foto ziet U de vrouwen uit 's H.H. Kinderen voor het vliegtuig. Maurice Bourges-Maunoury heeft, zoals wij verleden week reeds publi ceerden, de vertrouwenskwestie ver bonden aan het voorstel tot belasting verhoging in het kader van het door hem opgestelde soberheidsprogramma. Ingewijden verwachten, dat de Franse premier een krappe meerderheid zal behalen. Men vermoedt, dat het voorstel er met een meerderheid van 20 tot 40 stem men zal doorkomen. Dit is afhan kelijk van het aantal conservatieven dat zijn afkeer voor nieuwe belas tingen zal laten overwinnen door de tegenzin om een nieuwe kabinets crisis te veroorzaken. Bourges-Maunoury is zeker van 100 socialistische stemmen en ongeveer 70 of 80 stemmen van zijn eigen ra dicale partij en andere middenpar tijen. Tegenover hem staan de 150 commu nisten en hun aanhangers en de 37 Poujadisten. Het resultaat van de stemming zal af hangen van de verdeling van de on geveer 175 stemmen van de volks- republikeinen en de conservatieven. De koning van Laos heeft Bong Soevannavong, voormalig president van de nationale vergadering, belast met de vorming van een nieuwe re gering. DE BILT ZEGT: Minder zon Toenemende bewolking met vooral in het zuidoosten van het land kans op regen en onweer. Matige, langs de kust later vrij krachtige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als zon dag, of iets lagere. ONS BESTAAN WORDT BEDREIGD. Het toekomstbeeld is voor de Zeeuwse vissers uitermate donker. Dit merkte de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van de Vereniging tot behartiging van de Zeeuwse visserijbelangen op in de vergadering van deze organisatie, die zaterdag in Goes werd gehouden. De afsluiting van de zeearmen bij de uit voering van het Deltaplan zal voor velen van ons voortzetting van de be drijfsvoering onmogelijk maken, meende de heer Lockefeer. Weliswaar doet de regering moeite om redding en uitkomst te zoeken voor de Zeeuw se vissers, doch de voorzitter meende uit de woorden van de ministers te moeten concluderen dat de resultaten van de pogingen niet met optimisme tegemoet moeten worden gezien. Het is wel zeker, dat het Deltaplan door de volksvertegenwoordiging wordt aange nomen, aldus de voorzitter, doch niet temin hebben de Zeeuwse vissers toch de taak om zich te verzetten tegen het gehee! doen verdwijnen van hun bron nen van bestaan. De heer Lockefeer deelde mede, dat de regering het maken van een ge perforeerde dam in de Oosterschelde afwijst, omdat de kosten daarvan te hoog zouden zijn, veel hoger dan een afdamming van de Oosterschelde zon der meer. Een geperforeerde dam zou de redding hebben kunnen betekenen van de oesterteelt in de Oosterschel de. In bewogen bewoordingen schetste de heer Lockefeer de spanning, waar mee veel Zeeuwse vissers de toekomst tegemoet gaan, ook de grote vrees, die zich van velen heeft meester gemaakt, vrees dat zij straks brodeloos zullen worden. Er stijgt uit Zeeland, aldus spr. een kreet op, die ik wil overnemen: „Re gering, behoudt toch de Oosterschelde voor ons! Gij hebt een forse daad wil len stellen: het Deltaplan. Stel nu dan nog een andere forse daad: perforeer de dam in de Oosterschelde!" Staat in Nederland de visseren op het derde plan? vroeg de heer Locke feer. Dat mag niet, vervolgde hij. Het Deltaplan mag niet de vloek zijn voor het paradijs, waarin de oester en de mossel leeft. Vooral voor Veere en voor Arne- muiden is op het ogenblik de situatie ernstig. Eenheid De heer Lockefeer deed een drin gend beroep op alle Zeeuwse vissers om een hechte en krachtige organisa tie te vormen, want „het gaat nu om het behoud van de Zeeuwse visserij". Spr. zeide vervolgens dat-de belan gen van de visserij in het beleid van de regering sterker naar voren dienen te komen. Niet voorniets is geprobeerd een staatssecretaris voor de visserij te krijgen, want de visserij heeft een zeer eigen problematiek, die niet zon der meer past in het kader van land bouw en voedselvoorziening. De heer Lockefeer zeide dat in regering en volksvertegenwoordiging meer des kundigen nodig zijn op het gebied van de visserij. Hebben wij er geen recht op, zo vroeg spr. dat onze belangen rustig worden bekeken? Moeten zij in een haasttempo worden afgedaan? De voorzitter bracht vervolgens dank aan het Provinciaal bestuur van Zeeland ter vergadering vertegen woordigd door de gedeputeerde M. J. van Poelje te Vlissingen voor de betoonde belangstelling voor de Zeeuwse visserij. Te ambtelijk Aan het slot van zijn openingsrede merkte de heer Lockefeer op, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie op het gebied van de visserij nog te veel in de ambtelijke sfeer ligt. Hier aan moet, aldus spr. een einde komen. Wij willen als vissers zelf over onze belangen beraadslagen. Ook voor ons is democratisch mede-beslissen nodig. Uit het financiële overzicht van de penningmeester, de heer A. C. Wil- lemsen, burgemeester van Yerseke; bleek, dat de uitgaven de inkomsten met een derde hadden overtroffen. Een nieuwe contributieregeling bracht verbetering in de financiële positie van de vereniging. Zaterdag, bij het aanbreken van d« dag, heeft een hevig duel gewoed tui sen artillerie van de door de Chinese Nationalisten bezette eilanden Gue- moy en Matsoe en kustgeschut dei Chinese communisten. De eilanden zijn slechts door een smalle zeestraat van het Chinese vasteland gescheiden. Volgens het Nationalistisch-Chines# ministerie van landsverdediging zijn alle enop Guemoy een kleine vijfhon derd granaten afgevuurd. Bü Fort Hardy op het eiland Van couver is zondag een Canadees passa giersvliegtuig kort na de start veron gelukt. Dertien van de 18 inzittenden zijn om het leven gekomen. Onder da overlevenden bevindt zich de stewar dess. Zaterdag en zondag heeft men op het scherm van het televisie-apparaat in hotel „De Koerheuvel" te Rhenen Russische televisie-uitzendingen ont vangen. De staking van de piloten van da helikopters der Belgische luchtvaart maatschappij Sabena is afgelopen. Da diensten zuilen maandag hervat wor den, daar er een overeenkomst tussen de Sabena en vertegenwoordigers der stakers tot stand is gekomen. Het aantal arbeiders in de Luikse metaalindustrie, dat het werk heeft neergelegd, wordt thans op ongeveer 50.000 geschat. De staking in Luik is officieel er kend door het socialistische vakver bond. De staking zou zich over alle metaalindustrieën uitbreiden zodat in deze sector tegen 2 juli de staking to taal zou zijn. De christelijke vakver enigingen zullen maandag officieel hun standpunt bepalen. De staking van bouwvakarbeiders in België omvat nu 50.000 man. Visserijschool De vergadering hechtte goedkeuring aan een door het bestuur reeds in principe genomen besluit om een vis serijschool te stichten in Vlissingen. Aangedrongen werd op het doen func tioneren van het Visserijschap. Mede gedeeld werd dat het Visserijschap binnenkort een secretaris zal aanstel len, waarna met de werkzaamheden kan worden begonnen. Gedeputeerde Van Poelje accentueerde de betekenis van de stichting van een visserijschool en sprak de wens uit dat de minister van O., K. en W. op de volgende be groting een post voor deze school zal opnemen. Het weer De heer dr. G. H. Klamer, adjunct- directeur van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bilt, hield ver volgens een interessante causerie over „De weersverwachting". Premier Nehroe van India heeft za terdag in Oslo gezegd, dat de Hon gaarse revolutie in de herfst van het vorige jaar over het algemeen be schouwd een nationale opstand is ge weest en er bestond geen twijfel, dat hij door Russische troepen was onder drukt. Op een persconferentie voor zijn vertrek uit Oslo, na een officieel be zoek van drie dagen, zei Nehroe, dat de Hongaarse revolutie een van de grootste tragedies van onze tijd is. Hoewel het Hongaarse drama ook anderen aanging, was het toch in de eerste plaats een zaak van Hongarije. Men diende deze kwestie te beschou wen met het oog op het welzijn van het Hongaarse volk en niet slechts als een „speelbal" in een internationaal spel waarin het arme Hongarije leed. De Indische premier is zaterdag met zijn eigen vliegtuig uit Oslo naar Stockholm vertrokken. Hem werd uit geleide gedaan door premier Garhard- sen en minister van buitenlandse za ken, Lange. Nehroe zal tot dinsdag a.s. in Zwe den blijven. Die dag vliegt hij door naar Londen, waar hij de aldaar te houden bijeenkomst van ministers-pre sidenten van landen-leden van het Britse gemenebest zal bijwonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1