Kleverskerke met Arnemuiden verenigd: 1857 Nieuws uit de Provincie BEURS MARKT VEILING Dorp met twee straatjes Vroeger de kleinste gemeente van Zeeland cJ^ezenó grijpen naar de pen G.S. keurden uitbreidingsplan Vlissingen goed MODELWONING TE GOES Vast voor cultuurwaarden Stichting „Kunstzaal van Benthem en JuttingJ MIDDELBURG Saterdag Ï2 ju»l 1937 ijiai W P*GBLA£) Pagina 7 Deze keer gaan we eens naar Kleverskerke. Een klein plaatsje met slechts twee straatjes en in de omgeving enkele boerderijen. Een schooltje met ongeveer 12 leerlin gen, die enkele jaren geleden eens bijna opgeheven is, maar op het laatste nippertje nog mocht blij ven bestaan. Sinds 1840 wordt als schoolgebouw 'n verbouwd woon huis gebruikt. In dat jaar was een zekere v. d. Wal de onderwijzer, iemand die een goede naam had als opvoeder van de Kle- verskerkse jeugd. Zoals toen de ge woonte was, moest de schoolmeester ook dienst doen als voorlezer en kos ter, tevens was hij bode van het ge meentebestuur en bij afwezigheid van de predikant moest hij preeklezen. Al lemaal betrekkingen die zijn lage traktement een ietsje verhoogden. Toen waren er in dit dorpje van bijna 200 inwoners in de winter nog ruim 20 kinderen op school. In de zomer waren de banken leeg, dan hielpen de kinderen op het land, een leerplichtwet bestond toen nog niet. Nu is Kleverskerke geen zelfstan dige gemeente meer. Juist 100 jaar geleden, op 13 juni 1857 is het ver enigd met het veel grotere Arnemui den. Het was toen de kleinste ge meente van Zeeland. Op het ogenblik ls dit Serooskerke op Schouwen met tt 180 inwoners (de kleinste gemeen te van ons land). Reeds in 1825 wilde men de ge meente samensmelten met Arne muiden, maar door het verzet van het gemeentebestuur is het toen niet doorgegaan. De tegenstelling tussen beide plaat sen was ook nogal groot. Behalve de predikant, de schoolmeester, de tim merman en de smid bestond de bevol king van Kleverskerke uit landbou wers, die van Arnemuiden voor een groot deel uit vissers. De kerk Ik heb nog niet verteld dat er ook een kerk staat op Kleverskerke. Uit de naam is het eigenlijk al af te leiden. Hebt u er wel eens op gelet hoeveel dorpen in Zeeland er ein digen op het woord kerk? Allemaal plaatsen waar het dorpsleven zich afspeelde rond de kerk, die meestal midden in het dorp stond. Nog zijn de bewoners van de Zeeuw se dorpen meestal kerkse mensen. Hoewel die kerk-in-het-midden ge woonlijk niet door het grootste aantal dorpelingen wordt bezocht. Dat was wel het geval toen het de enige kerk was. Een paar eeuwen is dit het geval geweest, maar in de vorige eeuw zijn er op haast ieder dorp een of meer kerken bijgekomen, meest van diverse Gereformeerde richtingen. De oude dorpskerk is de Ned. Herv. kerk ge bleven. Zo ook op Kleverskerke, waar ze trouwens de enige kerk is. Zoals op de meeste plaatsen begonnen als een Roomse kerk, we lezen dat hier in 1251 een kapel stond. Volgens sommigen was de kerk ge wijd aan Cleophas, een van de twee Emmaüsgangers (Lucas 24 18). Ze stond onder het patronaat van de moe derkerk uit Middelburg, de St. Pie- ters- of Noordmonsterkerk. HAGEPREKEN Ook lezen we dat in de tijd van de Hervorming aan de Kleverskerkseweg hagepreken werden gehouden door 'n zekere Valerius, predikant der Weder dopers. In 1670 werd een nieuwe Hervorm de kerk gebouwd die door Ds. Ewal- dus Reijnvaen uit Veere werd inge wijd. Het volgend jaar kreeg Klevers kerke een eigen predikant in Ds. Francois Ros. Hij kwam uit Yarmouth In Engeland en stamde uit een aan zienlijke handelsfamilie, die veel han del met de Oostzeelanden dreef. Daar om noemde hij zeker de pastorie die hij op eigen kosten liet bouwen „Dan- Zig". Deze pastorie bestaat niet meer, ln 1915 is een nieuwe gebouwd. In 1687 vertrok Ds. Ros naar Veere, waar zijn broer Johan burgemeester was, bijgenaamd „Jantje bij nachte", omdat hij met zijn vrienden dikwijls tot diep in de nacht vrolijke feesten en drinkgelagen hield. Bijna 200 jaar heeft deze kerk dienst gedaan, in 1861 is ze afge broken. Het volgend jaar werd de nieuwe nog bestaande kerk ge bouwd door de aannemer Marinus Vos uit Kortgene voor 7400, (daar bouw je nu nog geen arbei dershuisje voor!) De eerste steen werd gelegd door de Elaatselijke predikant Ds. J. J. H. 'oorenbos, een steen boven de deur herinnert eraan. Hij leidde ook de eerste dienst in het knusse kerkje, waar nog voor geen honderd mensen plaats is. Toen had Kleverskerke dus een ei gen predikant. Een van de oud-predi kanten Ds. Semmelink is nu professor In Groningen. Na het vertrek in 1930 van Ds. H. v. d. Linde naar Drachten is het dorp voor de geestelijke verzorging gecom bineerd met Veere. De ambachtsheerlijkheid Misschien is het dorp ook wel ge noemd naar de oude beschermheilige van de kerk Cleophas. Het zou dan heten Cleophaskerke. In 1251 wordt het genoemd Claverskercke, later Clauwertskerke en Cleeuwerskerke. Het wapen is een rode arendsklauw op een geel veld. Het kan ook ge noemd zijn naar de persoonsnaam Kleewaart-Gissingen, genoeg dus, waaruit dan door verbastering in de loop der tijden de tegenwoordige naam Kleverskerke is ontstaan. In 1567 kocht Middelburg deze am bachtsheerlijkheid uit de insolvente boedel van Maximiliaan van Bourgon- dië uit Veere. Iets ten zuiden ervan lag de heerlijkheid Nieuwerkerke, eens een gehucht met een kerk, de hoofdkerk zelfs van Arnemuiden. Toen deze plaats groter werd en tot bloei kwam, werd er een kerk ge bouwd en die van Nieuwerkerke af gebroken (het wat hoger gelegen blok land heet nog oude kerkhof). Maar Middelburg kocht ook deze heerlijk heid waarin het nieuwe Arnemuiden gebouwd was. Het was naijverig op de grote voorspoed van deze voorha ven aan de Arne en wilde zodoende hier wat te zeggen hebben. In 1679 had Middelburg gebrek aan goed en verkocht de heerlijk heid Kleverskerke aan Johan Pieter v. d. Brande, die dus de ambachts heer werd. Een kleinzoon van hem woonde tegenover de kerk op het „huis Kleverskerke", nu een hof stede. De tegenwoordige ambachtsheer is Dr. M. W. R. van Vollenhoven te Ma drid. Achter in de kerk onder het or gel heeft hij een speciale bank, met wapens versierd. Ook het oude wapen van Kleverskerke, de adelaarsklauw is daar te zien. Water en ziekte In vroeger jaren stierven er ieder jaar honderden aan de pokken. Zo le zen we ook van een ambachtsheer (Mr. Joh. Adr. Wilhelmius) die in 1779 aan deze kinderziekte stierf, nog maar 25 jaar oud. Drie weken te voren was zijn vrouw Sabina Jacoba Mogge Pous eveneens aan dezelfde ziekte gestor ven. Ook had men vroeger veel last van water, zowel het binnen- als het bui tenwater. Soms was het dorp vanaf geen enkele der omliggende plaatsen Middelburg, Veere of Arnemuiden te bereiken. In 1806 werd het Heilig Avondmaal voor onbepaalde tijd uitgesteld wegens de hoge waterstand, zodat de mensen de kerk zeker niet konden bereiken. In dat jaar had Ds. P. Hofman een beroep naar hier aangenomen en wilde in april overkomen. Men ver zocht hem hiermee tot juni te wach ten, dan was het wat gemakkelijker voor het transport van zijn inven taris. De armen waren er niet slecht mee als een dominee uit de omgeving door het vele water niet komen kon om een vacaturebeurt te vervullen. Voor iedere niet vervulde preek kregen ze 6.30, sommige jaren bracht dat heel wat voor hen op. De hoge waterstand kwam door de vele regens en de slechte waterafvoer. Stoomgemalen kende men toen nog niet. En Kleverskerke ligt in een lage streek, wie er van Middelburg uit naar toe gaat, kan dit goed zien. Ook van het zeewater had men wel last. Dikwijls kwamen er dijkbreuken voor. De vluchtheuvel vlak bij het dorp zal dan wel eens dienst gedaan hebben als tijdelijke verblijfplaats. Ook op 1 februari 1953 werd deze streek overstroomd en kwam het wa ter op het dorp, de kerk die wat hoger ligt, is drooggebleven. Het water is hier maar ruim een week gebleven, maar heeft toch veel plantenleven vernietigd. Tijdens de inundatie van Walcheren in 1944 is deze kerk, door dijken be schermd, droog gebleven. Klevers kerke heeft toen aan veel Walcherse vluchtelingen een schuilplaats gebo den. L. v. W. BORSSELE Gebrandschilderd raam. Oud-leer lingen van de o.l. school hebben in 'n vergadering besloten in de nieuwe o.l. school een gebrandschilderd raam te plaatsen. 's-H. Abtskerke. Collecte. De collecte voor het Rode Kruis heeft f84.40 opgebracht. KAPELLE Wedvlucht. Met 30 duiven nam de P. V. „O.W.T.B." deel aan een wedvlucht vanuit St. Ghlstain. De uitslag was als volgt: 1i J. Ridderhof; 25 P. Glas; 3. P. v. d. Vliet; 67 J. C. Nijsse. Uitslag vlucht vanuit Angoulene: 1. M. J. Nelisse; 2. P. D. de Boe; 34 J. Sehrier; 5. J. op 't Hof. Uitslag vlucht vanuit Noyon (74 dui ven): 1. J. C. Nijsse; 2. P. I. Butler; 3. A. A. van Driel; 4. W. C. Hunders- marek; 5. M. J. Nelisse; 6. M. Pieterse; 79 B. Ridderhof; 8. A. van Iren; 10. P. v. d. Vliet. KRUININGEN Reis bejaarden. Op een vergadering van autobezitters, die werd gehouden onder leiding van de burgemeester, werd besloten een autotochtje voor de ouden van dagen te maken naar de Warande te Oosterhout op woensdag 3 juli 1957. Waar schijnlijk zal ook het vliegveld Woens- drecht worden bezocht. Geslaagd. Mej. J. J. de Visser slaagde te Dordrecht voor het examen kleuterleidster, diploma A. NISSE E.H.B.O. Dokter Griep uit Goes heeft in de o.l. school de E.H.B.O. exa mens afgenomen. Na 't examen sprak dr. Griep de geslaagden toe. Dokter Zonnevijlle, de docent, en de wijkzus ter woonden de examens bij. De ge slaagden zijn: de dames D. de Jonge te 's-H. Abtskerke; R. Bosman, E. Timmerman en A. J. Boonman en de heren G. Kramer en G. Minnaard te Schelde-zwemwedstrijd De organisatoren van de traditio nele Schelde zwemwedstrijd, ditmaal op 13 juli a.s. te houden, worstelen zoals ieder jaar met het probleem van de financiering hiervan. Vele instanties geven reeds geheel belangeloos hun materiële en perso nele steun, zoals de Koninklijke Ma rine, de K.M. „De Schelde", het Rode Kruis, de beide Loodswezens, de Red dingsbrigade, de Zeevaartschool, de Zeeverkenners, etc. Dit is echter niet voldoende en de organisatoren doen daarom een beroep op de Vlissingse bevolking aan wie immers een unieke zwemwedstrijd met zwemsters en zwemmers van naam, gratis wordt aangeboden, haar waar dering en belangstelling hiervoor te tonen door het geven van een beschei den bijdrage. Op deze wijze wordt de wedstrijd bovendien meer dan voor heen een door en voor de bevolking georganiseerde typische Vlissingse ge beurtenis, aldus aan waarde winnende en bewijzende dat op het behoud van deze Schelde zwemwedstrijd door de Vlissingse bevolking zelve wordt prijs gesteld. Bijdragen kunnen worden gestort op giro no. 181967 van de penningmeester C. J. Kesteloo, Vincent van Goghlaan no. 16, Vlissingen. RITTHEM Geslaagd. Voor het diploma costu- miere slaagde te Eindhoven mej. P. Osté. ST. ANNALAND Voor het Suppletiefonds. Voor het Sup pletiefonds „Draagt Elkanders Lasten" werd over 1957 te Sint Annaland een be drag van ƒ29,50 bijeengebracht. ST. PHILIPSLAND Wedvlucht. De P.V. „De Reisduif' hield een wedvlucht uit St. Dents. De uitslagen zijn: Th. Bakker 1 en 9; J. Reyngoud 2 en 6; G. van Nieuwenhuizen 3 en 8; J. Verwijs 4; A. Ponteyne 5; A. Faasse 7; W. Reyngoud 10. WAARDE Baden. In het gemeentelijk badlokaal zijn in de maand mei 523 douchebaden genomen. YERSEKE Benoeming. Met Ingang van 1 juli is tot onderwijzeres aan de chr. school (Kakeldans) benoemd mej. H. J. Boon te St. Laurens. Bulletin. Het eerste bulletin van dr. Korringa is weer verschenen. De eer ste larven zijn reeds in de Schelde ge constateerd, wat evenwel nog niet zeg gen wil, dat ze rijp genoeg zijn om reeds te „vallen". Onder vallen wordt verstaan het zich vasthechten op de collecteurs. De eerste grote broedval kan verwacht worden in de tweede week van juli. ZOVTELANDE Geslaagd. De heer J. de Pree, ge meentesecretaris van Zoutelande, slaagde in Den Haag voor het examen 2e deel gemeentefinanciën. Geslaagd. De heer P. Sanderse te Sint Laurens, adjunct-commies A ter provinciale griffie, slaagde voor het examen gemeente-flnanciën leel II. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES Ned. 1953 9054 90 Ned. 1953 90 8934 Ned. 1947 87 87 Dollarl. 1947 95Ü 9514 Ned. 196-'64 9054 901! N. Handel Mij 15911 160!! Cultuurb. 4514 5214 N. Handelsb. 159!! Amst. Rubber 77'/. 80Ü Bandar Rubber 118 118 Ver. Deli Mü 96 '4 9754 HVA 12514 127!! Jav. Cultuur 55 57 NISU 99/4 100 De Oostkust 107 108 Senembah 63 64 Vorstenl. 2754 3114 Serbadjadi 36'/ 39 AKU 200)4 19854 Berkels Pat 209 208 Calvé Delft 362 360 Ned. Ford 27351 25614 K. Hoogov. 313 31214 Miiller Co. 382 w Kabelfabr. 293 293 Philips Gloeil. 29914 29654 id. 6 pet. pref, 155 154 'A Unilever 47714 471 Wilton Fijen. Biliton II rubr. 274 284/ Dordtse Petr. 1062)4 1044 id. pref. Kon. Olie 220.60 218.40 id. 1000,—) 220.55 218.10 Moeara Enim 1580 1562 H. Am. Lijn 176!4 178 Java Ch. Pktv. 16514 Kon. Boot 14754 147 K. Paketv. 164 16654 Gelder Zonen 19554 St. Mij Ned. 188)4 187 Omm. Scheepv. 264 2615b K. Rott. Lloyd 167 171 N. Schpv. Unie 17554 176 Telev. Electr. 13H 1354 Amst. Bank 20454 20314 Rott. Bank 175 173 Twentse Bank 179 180 Albert Heijn 239 244 Aniem 5334 5554 Borneo-Sum. 7054 73 Internatio 95 95 Overz. Gas 172 172 De Schelde 185 185 R.S. Stokvis 158 15554 Unilever 122'5 12254 158 3554 10754 854 1454 51 19154 V. Machinef. K. Zwanenb. Esc. Bank Canad. Pacific Int. Nickel Am. Motors Am. Radiator Am. Smelting Anac. Copper Baltimore Bethl. Steel Chesap. Ohio 6354 Cities Serv. 7054 Cont. Oil 6854 Curt. Wright 405b Gen. Motors 4254 Jones Steel 5654 Kenn. Copper 11254 M. Kans. Texas N. Y. Central Pennsylv. Philips Oil Rep. Steel Shell Oil Sunray Oil Tide Water U.S. Steel Wilson 15754 340 3554 107 734 1454 6654 6654 2056 5056 5554 8854 29 40 6714 1454 192 63 6834 6754 4034 4254 56)4 11154 2054 4954 5556 8634 2954 3936 6854 1454 Wel enige opmerkingen Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben weliswaar goedkeuring ver leend aan een herziening van het uit breidingsplan Vlissingen 1953, hoewel de opzet van dit plan het college niet geheel bevredigde en de op het plan schematisch aangegeven bebouwing te kort doet aan de rechtzekerheid van het plan. ^Bovendien betreurden G.S., dat door de tweezijdige bebouwing langs de Willem Klooslaan het con tact met het Nollebos nagenoeg ge heel werd afgesloten. Gedeputeerde Staten verzochten daarom aan het gemeentebestuur van Vlissingen te willen overwegen in hoeverre het plan alsnog gewijzigd kon worden. B. en w. hebben overleg gepleegd en dit resulteerde in een voorstel om de bebouwingsvoorschriften in die zin te wijzigen, dat de bebouwing van de westzijde der Willem Klooslaan een meer open karakter krijgt. Aan het verlangen om de rechtszekerheid te verhogen wordt voldaan door de be stemming van de gronden op een an dere wijze aan te duiden en de be bouwingsvoorschriften aan te vullen met een tweetal artikelen. Aan de op merking van G.S. om meer ruimte om de flatgebouwen aan te brengen kon niet worden voldaan, daar reeds ge ruime tijd geleden een gedeelte van de rond de ontworpen flatgebouwen gelegen grond werd verkocht of in optie gegeven. Hierdoor kon men ook niet meer de woningen in groepjes bij eenbrengen. B. en w. van Vlissingen stellen voor het uitbreidingsplan op nieuw te wijzigen. Het college stelt vervolgens voor aan de Vereniging tot verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten een geldlening te verstrekken van ten hoogste 555.000 gulden voor de bouw van 32 woning wetwoningen aan de Kanaalstraat op het zgn. eiland. Geslaagden Chr. Kweekschool Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg werd dezer dagen de onder wijzersakte behaald door de dames: J. Broers te Bergen op Zoom, H. J. Boon te St. Laurens, S. A. J. Bostelaar te Kapelle, W. Damen te Middelburg, A. H. Geuze te B. op Zoom, M. H. Ma- hakena te Koudekerke, F. Swennen te Biggekerke, M. P. van Tuil te Middel burg en J. A. G. Venhuizen te Amers foort en de heren A. C. Dourleijn te Middelburg, M. C. Dróogers te Oud- Vossemeer, J. Goedbloed te Middel burg, M. P. F. Haak te Terneuzen, T. R. de Haan te Middelburg, D. J. Kloosterman te Oudelande, C. M. de Meester te Ellewoutsdijk, W. A. Mie ras te Axel, W. C. Riemens te Terneu zen, T. Schoonaard te Middelburg en E. Tange te Souburg. Alle kandidaten zijn geslaagd. Ingezonden mededeling (adv.) Van de door Bredero's Bouwbedrijf N.V. aan de M. D. de Groot straat te Goes voor verkoop gebouwde woningen is het pand no. 85 tot en met 13 juli a.s. op alle werkdagen van 1417.30 en van 1921 uur ter bezichtiging opengesteld. Deze woning werd volgens ontwerp van het Adviesbureau Woning inrichting van de Zeeuwse Afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen ingericht door de volgende Goese zaken: meubilering en stoffering huishoudelijke artikelen glas- en aardewerk verwarming knutselwerk sportartikelen wandversiering A. J. M. JACOBS Lange Kerkstraat 11 FIRMA VAN WUYCKHUYSE Lange Vorststraal 39 O. M. BROEKSTRA Koningstraat 5 J. 6. HOLLESTELLE Noordeinde 16 HOBBYHUIS Lange Vorststraat 4 VAN STRIEN Ganzepoortstraat 2 STURM Lange Kerkstraat 5 De drukte van de beurs was gisteren verlegd van de hoeken der interna tionale waarden naar die van de cul tuurwaarden. Dit alles was gebaseerd op het nieuwe systeem in Indonesië voor deviezencertificaten ten aanzien van de import en export, alsmede de transfers, waaTdoor een vrije valuta koers voor de roepiah wordt vastge steld. Na een kalme opening in deze sector kwam midden beurs steeds meer publieke vraag opdagen waar door de koersen snel aantrokken en op het hoogste punt van de dag sloten. Zo waren HVA's circa 2 punten beter evenals Deli Mij, terwijl Amsterdam Rubbers zich 4 punten konden verbe teren. Ook in de minder actieve waar den bestond veel belangstelling en zelfs werden cultuurbanken mede op gunstig jaarverslag in een open hoek JJ Boekhandel Van Benthem Jutting heeft de laatste 8 jaar regelmatig ten toonstellingen georganiseerd, o.a. van Zeeuwse kunstenaars en daarnaast (met behulp van enkele musea in den lande) tentoonstellingen van oudere meesters. Een en ander is mogelijk ge weest door steun van het ministerie van O., K. en W. Aangezien het losmaken van deze activiteiten van de boekhandel gro tere mogelijkheden ten opzichte van publiciteit en subsidie zal bewerk stelligen, is een stichting „Kunstzaal Van Benthem Jutting" opgericht, waarin de volgende personen zitting hebben genomen: Jhr. I. F. den Beer Poortugael, bur gemeester te Veere; C. F. Frumeau, arts te Middelburg; Mr. J. F. Hornstra te Middelburg, namens stichting Zee land voor het Maatschappelijk Cultu reel werk; Mr. dr. A. J. J. M. Mes te Heirikenszand; Mr. J. C. J. van Scha- gen, kunstschilder en auteur te Dom burg; P. Scherft, rijksarchivaris te Middelburg; Jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer te Middelburg; P. van der Veen, bankier te Middelburg; Mr. L. J. F. Wijsenbeek te Den Haag, directeur van de gemeentelijke dienst voor schone kunsten te Den Haag en B. P. Carrière boekverkoper te Middelburg, als di recteur. Als eerste expositie zal de stichting „Kunstzaal Van Benthem Jutting" van 6 juli t.m. 7 september een ten toonstelling van tekeningen en aqua rellen van Hokusai, de Japanse Rem brandt, uit de verzameling Tikotin te Wassenaar organiseren. Minimumprijzen voor kleinfruitprodukten Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft dit jaar weer voor een aantal kleinfruitprodukten minimumveilingprijzen vastgesteld. Beneden deze prijzen mogen de be treffende produkten in het komende seizoen niet worden verkocht. Zo geldt voor rode bessen een mini mumprijs van 30 ct. per kg. Bij even tuele doordraai krijgt de kweker voor de kwaliteiten 1 en 2 een vergoeding van 30 ct. Voor dit produkt zal geen heffing worden ingehouden. Ook geen heffing zal worden ingehouden voor bramen. Hiervan is de ophoudprijs 40 ct. per kg. en de vergoedingsprijs 32 ct. Dit geldt echter enkel voor de pro vincie Zeeland. Voor de bramen in an dere delen van het land is dit jaar geen regeling getroffen. Voor frambozen en zwarte bessen geldt een ophoudprijs van 60 cent per kg. en een vergoedingsprijs bij even tuele doordraai van eveneens 60 ct per kg. voor de kwaliteiten 1 en 2. Voor frambozen moet dit jaar 2 ct per kg. heffing worden betaald en voor zwar te bessen 3 ct per kg. W andelconccrt door „Excelsior" De route van het tweede wandelcon cert door de muziekvereniging „Excel sior" en de signaalafdeling van de gymnastiekvereniging „Achilles" op dinsdag 25 juni des avonds om 8.15 uur luidt als volgt: Singelstraat, Schuit- vlotstraat, Rouaansekaai, Punt, Dwars straat, Oud Arnemuidsvoetpad, Ka- relsgang. Oud Arnemuidsvoetpad, Veersesingel, Veerseweg, Prinses Ma- rijkeplein, Jacob Catsstraat, Rozenstr., Sportlaan, Jasmijnstraat, Leliestraat, Veersesingel, Molenwater, Koepoort laan, Bleek, Balans, St. Pieterstraat, Lange Delft, Markt, Plein 1940, Gort straat, Nieuwe Haven, Koningsbrug, Stationsstraat, Stationsplein, daarna met de ouden van dagen, die een uit stapje hebben gemaakt, Stationsstraat, Segeerstraat, Lange Delft, Markt. verhandeld op 51 pet. tegen gisteren 45%. Vorstenlanden boekten een rui me winst van 3 punten op 31 pet (28 pet.). Behoudens een enkel stuk in Kon. Olies en Unilever ging er in de inter nationale waarden bijna niets om. De gespannen toestand in Parijs door va lutamoeilijkheden, veroorzaakte vraag noch aanbod van die zijde en door ge brek aan handel op de overige inter nationale beurzen, kon de arbitrage in Amsterdam rustig een kopje thee gaan drinken. Hierdoor was de han del tot een minimum beperkt. Kon. Olies waren wederom lager ingevolge de slotkoers van New York en bleven f 2.50 ondar eergisteren. Philips 2 punten lager en Unilevers 4 punten beneden eergisteren. AKU's deden mee in de daling en verloren 2 punten. K.L.M. circa f 0,50 lager. Staatsfondsen prijshoudend zonder affaire en in de scheepvaartwaarden werd het verlies van eergisteren gro tendeels teruggenomen. De fondsen noteerden over de hele linie tot 2 punten beter.. Dividendvoorstel houthandel Jonge- neel 12 pet. (10 pet.): advieskoers 160 (156). Participatiebewijzen uranium- fonds f 470. Prolongatie 3% pet. KAPELLE. 21 juni. Industrie- en exportveiling: Kruisbessen 45.80— 50.65, Aardbeien zonder dop Jucunda 1 129.40, 2 127.70—129.40, Mad. Mout. 2 118.30—120.40, Climax 1 en 2 135.30 Regina 2 114.70—113.30, Mach. Fr. 13 en 2 114.80115.90, Deutsch Evern 2 109, Bowa 2 60, Sengana 80; diversen afwijkende 90. Frambozen in kratten voor de industrie 1 182; 2 159, Aan- voerveiling: Kasperziken per stuk 34, Kersen per doos Early Rivers I 3642, 2 24; per kg 1 128—158, 2 99—117, 3 1646, Rode bessen per doos: Jhr van Tets 1 77106, 2 4781, Aardbeien p. doos van 2 ons Regina 1 3747; 2 30 42, Mach. Fr. 1 38—42, 2 27, Climax 1 44—56, 2 37—47, Mad. Lef. 1 34—36, 2 24—31, Ydun 2 30—37, Soldwedel 1 35, 2 22; Mad. Moutot 1 29—39, 2 23, Sen gana 1 28, Talisman I 51, Bowa 1 42— 45; Aardbeien per kg. in chips 1 132 —158, 2 91—128, afw. 52—93, Fram bozen per doos Malling Promise 1 30 46, 2 2231, Nieuw eeland 1 27, Oude aardappelen 1 56.5, 2 1,52,5, Eerstelinge 1 2024, 2 17, driel. 1217 kriel 5,511, Boskroten 1218, krop sla 39, doperwten 5160, dubb. pr. bonen 177183, sjalotten 6; bosselde- rie 16, bloemkool 2636, rabarber 26 28, bospeen 2330, spitskool 16. komkommers 47, peulen 91. GOES, 21 juni. Industrie veiling: kruisbessen 45, Mad. Mout. 106.70 115, Jucunda 122,20, Mach. Fr. 119, Climax 121, Regina 119, Suidwedel 73, aardbeien afw. 53, Aardbeien per doos van 2 ons: Regina I 4056, II 2041, afw. 1620, Mad. Mout. I 3440, II 30—36, afw. 26, Mach. Fr. I 32—41, II 21—33, afw. 19, Climax I 42—44, II 17. Aardbeien per kg: Regina I 8090, M. Moutot II 110—150, afw. 80—110, M. Frühernte II 110, Climax I 160, II 130, Kersen: Earle Rivers I 185192, II 142 167, Frambozen per doos I 2332, II 1923, Rode bessen per doos I 7287 id, per kg 1 170, Perziken per stuk I 1835, afw. 13, Pruimen: June Blud pper stuk 12. De eerste pruimen werden aange voerd door de heer Th. Stevens te 's-Heerenhoek. Groenten: Kropsla A II 711, B I 5, Bloemkool A I 30, A II 20—28, B I 15 22, afw. 1018, Komkommers A I 45—52, B I 33—42, C I 33—36, afw. 27, alles per stuk. Doperwten 3757, Peulen 75160, Dubb. pr.bonen 180 200, Stamsnijbonen 180, Tuinbonen 31 41, Rabarber 3134, Gr. sav. kool 9 —13, Postelein 2435, Aardappelen grote 18—23, drielingen 1420, kriel 1114, alles per kg. Wortelen 4756, Kroten 1214, Selderij 1516, Uien 1718, alles per bos. KRABBENDIJKE, 21 juni. Indus trieaardbeien Jecunda I en II 119,50, D. Evern I en II 106.70, Regina I en II 106,70, Mach. Fr. I en II 106.70, Mach. Fr. I 27—34, II 12, Regina I 36—38, II 1627, Deutsch Evern II 1233, Mad. Mout. I 27—37, Climax II 12—28, Je cunda I 27, II 25, alles per doos. Aard beien 57112 per kg. Rode bessen Jhr van Tets I 7386, II 7378, per doos. Frambozen Malling Promise I 2633 per doos. MIDDELBURG, 21 juni. Aardap pelen: groten 2537, drieling 1626, kriel 1423, aanvoer 35 ton. Fruit: Golden Delicious: K 1.01, Aardbeien 1.241.72 per kg., idem 2749 p. ds., Kersen 3538 per kg., idem 1.381.48 per kg., Frambozen 3549 per ds., Bessen 1.071.17 per kg, idem 4361 per ds., Perziken 1953 per st., Prui men 9 per st., Asperges 1.902.58 per bos.Groenten: Bloemkool A 1231, B 10, C 10, Komk. A 32—50, B 22—45, C 9—38, D 15, Sla A 5—13, B 3—4, Andijvie 723, Postelein 418, Rabar ber 518, Spinazie 811, Dubbele princessebonen 1.481.70, Saxa 1.53 1.56, Snijbonen 1.131.21, Bospeen 27 45, Waspeen 3648, Boskroten 13 24, Sav. kool 1213, Spitskool 1320, Doperwten 4267, Tuinbonen 1630, Peulen 2.09. Woensdag werden de eerste kasprui- men ook aangevoerd door: Fa. den Bokx, Nadorstweg 43, Middelburg. ST. ANNALAND, 21 juni Doré gew. 2830, driel. 1619, kriel 1013. Aanvoer 25 ton. SCHERPENISSE, 21 juni Doré; gew. 28, driel. 16, kriel 9. Aanv. 4'A t. ST. MAARTENSDIJK: 21 juni Doré I 30.20, driel. I 177.90, kriel 8. Aanvoer 180 kisten. THOLEN, 21 juni Eerstelingen bonken 34, gew. 28.3327.04; poters 18.48—18.03, kriel 12.77—11.97; Doré I 30.8330.32. Aanvoer 34 ton. BERGEN OP ZOOM, 21 juni. Andijvie 1322, bloemkool 1041, komkommers 2552, sav. kooi 6,513, sla 314, bospeen 3442, waspeen 10 47, boskroten 412, stamboon dubb. princessen 1.102.10, erwten 1150, peulen 6380, tuinbonen 12—19, ra barber 1323, postelein 712, kasto- maten 901.69, snijbonen 1.46, aard appelen 1327, aardbeien 451.75, rode bessen 521.41, kersen 451.38, frambozen 791.45, kaspruim 519, kasperzik 231. Aspergeveiling; AA, extra 2.10, AA. I, 1.60, A. extra 2.00, A. I. 1.60, B. extra 1.95, B. I. 0.92, C. extra 1.00, C. I. 0.54, D. I. 0.42, E. II. 0.35, F. I. 1.05, stek 0.24, ondereind 0.12.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7