arbeiders Koude rillingen in jungle van Zweden KABOUTERS r Fa. E. J. 80S Zaterdag 22 Juni 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina I Gzn I f i gesloten Dr. J. GOSSES GEBRS. KARELSE KAMER(S) V. PILASTRO COMBINARE E. J. SINKE-DE GRAAG Modern Bureautje Stalen slaapkamers Half wollen dekens LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ NV. vaste dienst woningen FEESTELIJKHEDEN DE RUYTERHERDENKING 1957 Willem en Joseph in het hoge Noorden Woedend gebrul van de lynx Wonden JOSEPH A. BRUSSE Gouden jubileum Ambachtschool Bergen op Zoom <*|n ajrt cA*> 4 Op woensdag S6 juni a.s. hopen D.V, f 4 onze geliefde Ouders 4 A. J. van Willegen 1 T en 3" 4 E. C. van Willegen- f Gerstel T hun 25-jarige echt- F t vereniging te her- r denken. 4 Dat zij nog lang ge- s spaard mogen blij- ven is de wens van hun dankbare kin- deren Gerard, Arnold, T Annie 1 Gelegenheid tot fe- I" liciteren van 35 i uur, in hotel „De[ 1_ Zwaan" te Kapelle. 3" Kapelle, juni 1957 1 CijU bJW U^I t»j«J Heden nam de Here nog vrij onver wachts van ons weg onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder Neeltje van den Broeke, geb. Tissink, op de leeftijd van ruim 74 jaar. Uit aller naam: W. v. d. Broeke Vrouwenpolder 20 juni 1957 Vrouwenpolderse- weg 21. De begrafenis zal plaats hebben maan dag 24 juni, om 1 u. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Pleternella Wisse Wed. van J. Geschiere betuigen wij onze harte lijke dank, inzonderheid aan Dr. Frima voor de goede behandeling en aan Zuster Meinders voor de liefderijke verpleging. Familie Geschiere Meliskerke, 20 juni 1957 Voor de vele blijken van belangstelling, geduren de de ziekte en de be wijzen van deelneming, ontvangen na het over lijden van mijn lieve Vrouw, Zuster, Behuwd zuster en Tante Jacomina Schout betuig ik allen mijn har telijke dank, inzonder heid H.H. doktoren en het verplegend perso neel van het Gasthuis te Middelburg. J. Koppejan Zoutelande, juni 1957 A. J. VAN WILLEGEN Gzn Goud, Zilver, Uurwer ken, Optiek, Naai machines woensdag 26 juni CHIRURG Veranderde spreekuren zijn: Gasthuis dinsdag en vrijdag 1415 uur St. Joanna maadag en donderdag 1415 uur Te koop in Goes: Het Woonhuis met erf en tuin met vrije door gang, staande Kleine Kade 41. Binnenkort vrij te aanvaarden. Bezichtiging elke werk dag van 24 uur. Inlich tingen bij de bewoner. AARDBEIEN- EN BESSENPLUKKERS EN PLUKSTERS gevraagd. Gelegenheid tot kam peren op het bedrijf. Ook zonder tent. J. WISSE, Dijkwel - Kapelle, tel. 336. H. H. LANDBOUWERS Wij hebben een nieuwe MAA1BALK aangeschaft, waar mede wij ons be leefd bij aanbeve len voor het maaien van Uw gras, gras zaad en erwten. Koudekerke, tel. K 1180-4039 De ringrijders van Sint- Laurens zeggen hartelijk dank aan allen, die heb ben medegewerkt tot het welslagen van onzering- rijderij op de 3e Pink sterdag. Tentoonstelling van reisschetsen van Liesbeth Binkhorst in het Kunstmuseum, Schuttershofstraat 5, Middelburg, van 24 juni tot en met 6 juli. Zaal open van 1417 uur en van 1922 uur. 's Zon dags gesloten. Lerares zoekt in Middelburg per 1 sept., met kook- en stook- gelegenheid. Brieven aan Mej. R. MONS - Ten Hovestraat 48, Den Haag. Een goed horloge is een examen geschenk bij uitnemendheid! Ruime keuze in de betere kwaliteit vindt U steeds bij: L.RERKSTR. 30 - GOES TE KOOP: Mooie biggen. J. A. Kos ter, Vrouwenpolder. •m I.g.st.z. bromfiets. C. de Korte, Vlissingsestraat 29, Koudekerke. Statenbijbel in pr. staat, wit poreeleinen staande lamp, vuurduivel, twee waswringers, geschilderde dekenkist, vier eiken stoe len met pluche bekleding, theemeubel, stampton, eiken ligstoel met kussens. P. Stroo, Koudekerkseweg 1, Biggekerke, tel. 359. Mooie biggen. J. Marl- nissen en Zn., Middelburg, Noordweg 139. Mooie hennen a. d. leg. Nieuw Erve, Aagtekerke. Jonge hennen 10 weken en oudere. J. Verlare, Bree- weg 42, Yerseke. Tel. 01131 —201. TE HUUR: Zomerhuisje te Vrou wenpolder. 6 pers. juli en na 17 augustus. Te bevr. Molenwater 75, Middelburg DIVERSEN: Jongem. (P.G.) zoekt per 1 aug. kamer of pen sion te Goes of omgeving. Brieven onder no. AB 56 bureau Z.D., Goes. Laatste inlevering Land bouwbonnen. Voor on- en georganiseerden, van half acht tot half negen n.m. in café Westdorp te Seroos- kerke (W.) op Woensdag 26 juni. Voor een vakkundige uitvoering van al Uw be spuitingen met modern ma teriaal en voor de levering van alle bestrijdingsmidde len naar Gebrs. Karelse. Koudekerke, tpl. K 1180— 4039. Autorijschool „Van Zweeden" leidt U op voor alle rijbewijzen! Luxe wa gen, motor, vrachtwagen en bus. Erk. en gedipl. door B.E.A. en F.N.O.P., Schuit- vlotstr. 11, Domburg. Tel. 01188370. Gratis gehaald en thuisgebracht. Heeft U geen telefoon? Schrijf even een briefkaart en U krijgt inlichtingen. Gratis gehaald en thuisge bracht over geheel Wal cheren. Autorijschool „Van Zweeden", Domburg. Wij verhuren voor ƒ9,75 per jaar babyboxen met verhoogde vloer, door geheel Nederland. Gorre- dijk's verhuurinrichting. K.G. 149 Kortezwaag. Tel. 298 K 5133. Een waardevol bezit zijn onze gouden dames- en he- renringen. Keurige kollek- tie en goedkoop. D. Lieven- se. L. Vorststraat 87, Goes. Tel. 3280. m. Oude schilderijen. Tin, Porselein, Kristal koopt H. Dekker. Zend briefkaart of tel. 2027 p/a. Wilhelmi- nastraat 55, Vlissingen. Getuig met ons in volk en kerk, dat oorlog vloekt met Christus' werk. Kerk en Vrede. Inl.: Piet Hein- straat 26, Middelburg -• Apart geklede bruidjes kochten de bruidszijde in „Schrijver's Stoffenhuis", Goes. De speciaalzaak voor bruidszijde, ook in gekleurd Opril Markt, Tel. 2751 bij de Kade Deze advertenie Is 11,— waard! Rechtstreeks van de Vlaardingse rijwiel- fabriek „Excelsior" DAMES- OF HERENRIJWIEL, geheel compleet, 146.Tegen in levering van deze advertentie geven wij In de maanden juni en juli 11, korting op onze rij wielen. Op Excel sior wasmachines en centrifuges geven wp ƒ24,korting; is ook geldig op lederen kleding. Vraagt gratis prijs courant met kor tingsbonnen. Rijwieifabr. „Excel sior", Markt 39 Vlaardingen, telef. K 1898-3632. E R O, de vulpen zonder klachten in prijzen v. 3.45, 5.75, 8.95, 10.95 e. a., met doorlopende garantie. Den Boer, L. Vorststr. 110, Goes en Nieuwediepstraat 36, Terneuzen Wij leiden ip voor het rijbewijs personenauto, scooter, motor, vrachtauto en bus. Autorijschool Jasperse, Erkend en gedipl. door de F N.O.P. Koude kerke. tel. 01185—343 Bezoekt onze verkeers- lessen wekelijks in Middel burg, Vlissingen en Veere. Autorijschool Jasperse, Er kend en gediplomeerd door de F.N.O.P. Koudekerke, tel. 01185—343 Wij hebben aan onsles- materieel toegevoegd een nieuwe V W. de Luxe Autorijschool Jasperse, Er kend en gediplomeerd door de F.N.O.P. Koudekerke. tel. 01185—343 Scooterles! Wi; hebben thans aangeschaft een spe ciaal ingerichte gloed nieuwe les-scooter. Auto rijschool Jasperse. Erkend en gediplomeerd door de F.N.O.P. Koudekerke, tel. 01185—343 Wij stellen ons ten doel u op te leiden tot een vol waardig weggebruiker Autorijschool Jasperse, Er kend en gediplomeerd door de F.N.O P Koudekerke tel 01185—343 Milcop-stencilmachine. Géén inkt, géén stencils. 7 kleuren in één drukgang. 1000 afdrukken van één moederblad. Compleet ƒ135.—. Vraagt demonstra tie van dit stencilwonder aan Int. Import Central, Selterskampweg 14, Ben- nekom. a. Antieke meubelen te koop gevraagd, o.a. kabi netten, gebogen bureaus, kisten, tafels e.d. Kan ook ingeruild worden voor nieuwe meubelen. A. J. v. d. Sanden, Wouwsestraat 12, Bergen op Zoom, Telef. 1067 Orgels. Zeldzaam mooie voorraad. Levering franco huis. Vele jaren garantie. Reiskosten worden vergoed Vraagt prijslijst. BOOT'S Orgel- en Pianohandel, Bo degraven 1001 MOGELIJKHEDEN Kan steeds horizontaai en verticaal uitge breid worden. Maak zelf met de talrijke onderdelen de meest artistieke wand en breng de juiste sfeer in uw huis. Muurstrips, wit of zwart: 50 cm 2,70 75 cm 3,90 100 cm 4,80 Platen, zwart, grijs, wit, rood, geel: 20x73 cm 9,30 20x38 cm 7,35 28x73 cm 12,— 28 x 38 cm 9, Schrijfblad 45x73 cm 18,— Schrijfblad met lade45 x 73 cm 34,50 Plaat met lade 28 x 38 cm 25,50 Plaat met lade 28 x 73 cm 39, Serveertafel met 2 afneemb. bladen 39, Krantenbak 38 cm 9,45 Brievenbak 38 cm 9,45 Geperforeerd lectuurrek 73 cm 15, Geperforeerde lectuurbak 73 cm ƒ30, Geperforeerd opbergbakje 73 cm 9,90 Alle prijzen van platen zijn inclusief ophang- beugels. MEUBELMAGAZIJN KLOKSTRAAT 7 - GOES - TELEFOON 2710 De Secretaris der Schade-enquête-commissie voor de Provincie Zeeland deelt hierbij mede dat zijn bureau te Middelburg, Koepoortstraat 6 per 1 juli 1957 wordt opgeheven. De archieven van de Schade-enquête-commissie en van het Rampschadebureau worden per genoemde datum overgebracht naar de Schade-enquête-com missie te Rotterdam, Insulindestraat 236, tel. 87410. Middelburg, 22 juni 1957 De Secretaris voornoemd, A. J. Schot ideaal voor jongens- of meisjes kamer, bladmaat 100 x 60, 2 laden ƒ85, 2-pers. met 2 stoelen ƒ135,—, ƒ145,—, 165,enz. extra voordelige zomerpr}jzen Zeer grote keuze in karpetten, gordijnen, tafelkleden, enz. Lange Delft 43, t/o Segeerstraat Middelburg, tel. 3415 Mantelkostuums, jersey pakjes, mantels, kinder mantels, regenmantels, he renkostuums, regenjassen, kombinaties vanaf 1,50 p. w. Onze coupeur bezoekt D met "olieetie aan huis. Br. A 4896 bur. v. d. blad Goes Een verzorgster en een huishoudelijke hulp gevr. Prot. christ. Inwonend. Meerdere hulp aanw. Rust huis v. ouden v. dagen der Geref. Kerk R'dam-Delfs- haven, Tidemanstraat 18. tel. 36911 VLAARDINGEN In ons oeurjji is in de komende maanden plaats voor die, bij gebleken geschiktheid, in kunnen worden aangesteld. Dit houdt mede in, dat van bedrijfszijde voor zal worden gezorgd Leeftijd tot plm. 40 jaar Inlichtingen kunnen worden verkregen bij de Gewestelijke Arbeids bureaus te Goes, Oostsingel 150 en te Kruiningen, Burgem. Vogelaar straat 17. Tevens op dinsdag 25 juni a.s., 's avonds 8 uur, in hotel „De Koren beurs", Markt te Kruiningen en op woensdag 26 juni a.s., 's avonds 7.30 uur, by het Gewesteiyk Arbeidsbureau te Goes, Oostsingel 150. te Vlissingen Regeling kaartverkoop OPENLUCHTSPEL „BESTEVAER MICHIEL" door Drs. L. Lockefeer Opvoeringen 3, 5, 8 en 10 juli. Plaats: Oude Markt. Aanvang: des avonda om 8.30 uur. Aantal medewerkenden 200. Speciale zittribune VOOB 2000 personen. KAARTVERKOOP: van 26 juni af aan de volgende adressen: Vlissingen: Sigarenmagazpn Ter Meulen, Walstraat 34, tel. 01184-2341. Sigarenmagazijn Lagaay, Badhuisstraat 12, tel. 01184-2690. Sigarenmagazijn Weka, Hogeweg 68.' Sigarenmagazijn Huysman, Bonedijkstraat 145, tel. 01184-2996. Drukkerij v. d. Hoeven Knuyt, Noordstraat 44, tel. 01184-2077. Middelburg: V.V.V., Lange Delft 23, tel. 01180-2112. Zontelande: Slagerij C. van Sorge, Duinweg 3, tel. 01186-233. Domburg: Fa De Kam's Winkelbedrijven, 't Groentje 6, tel. 01188-302. Goes: V.V.V., Auto Mij Zeeland, Westsingel 1, tel. 01100-2200 en 3321. Breskens: West Zeeuwsch-Vlaanderen Boek- en Muziekhandel „De Luit", Spuiplein 37, tel. 01172-637. Oostburg: Boekhandel en uitg. mij A. J. Bronswijk N.V., Brouwerijstraat 10, teL 01170-13. Aardenburg: „De Kleine Bazar", Fa. H. Praat, Brouwerijstraat 2, teL 01177-567. Sluis: Kantoorboekhandel en Souvenirhuis Fa J. B. van Damme, Kade 2, teL 01178-292. - Op 3, 5, 8 en 10 juli zal een extra boot varen. Vertrek Vlissingen om 23.30 n. Eventuele resterende kaarten op de avonden van de opvoeringen hij drukkerij Geelhoed, ingang Vronwestraat, van 18.30 tot 19.30 uur PRIJZEN DER PLAATSEN: Tribune ƒ2,— p. p.; Parterre ƒ1,25 p. p. Parkeerterrein auto's: Spuistraat, Grote Markt en Wilhelminastraat. Rijwielstalling: Branderijstraat. De plaatsen moeten om 20.15 uur zijn ingenomen III HISTORISCHE LANDING op 2 juli om 17.15 uur aan de Voorhaven. Kaartverkoop voor de tribune op het De Ruyterplein van 26 juni at aan de volgende adressen: Boekhandel C. A. Bikker, Badhuisstraat 15, Vlissingen, tel. 01184-2481. Boekhandel Geijsen, Walstraat 101, Vlissingen, tel. 01184-2029. Boekhandel D. Goetheer, P. Krugerstraat 41, Vlissingen, tel. 01184-2781 Boekh. De Vey-Mesdagh, Bellamypark 58, Vlissingen, tel. 01184-2188. Eventuele resterende kaarten op de dag van de opvoering van 17.00— 17.15 uur bij de ingang De Ruyterplein. Prijs der plaatsen 1,50 per persoon. DE RUÏTER-CANTATE op 28 juni, om 19.00 en 21.00 u. in de St.-Jaeobskerk. Toegangskaarten thans verkrijgbaar aan de laatstgenoemde adressen. Prijs der plaatsen 0,50 per persoon. Tekst der cantate 0,10. VLOOTSCHOUW van de Koninklijke Marine in de eerste binnenhaven van 38 juli. Bezoektijden der schepen, afvaartplaats en tijden instructie- tochten voor de jeugd, regeling kaartverkoop, enz. Zie programma Bezichtiging der schepen en instructletochten voor de jeugd slechts 0,10 per persoon! Kaartverkoop van 26 juni af bij de V.V.V. Vlissingen, Coosje Buskert- straat 137, tel. 01184-2345. TENTOONSTELLING MICHIEL DE RUYTER in het nieuwe tehuis voor bejaarden (ingang Pr. Rooseveltlaan) van 3 juli tot 16 september. Toegang f 0,50 per persoon, groepen 20 reductie. Kinderen 0,25, Scholen onder geleide 0,10 per persoon. Voorziet U tijdig van toegangskaarten en programma's. Een mens denkt gauw wat van zichzelf. We hadden nu al ettelijke dagen door Zwedens hoofdstad gedwaald en de voornaamste bezienswaardigheden hadden we om zo te zeggen in onze vestzak zitten. En daarom meenden we Zweden al aardig te kennen. Maar toen we op een goede avond een bezoek brachten aan Oscar Lundberg, waren we van dit waandenkbeeld spoedig genezen. Deze Oscar Lundberg, een natuur speur der, was ons door enkele ken nissen uit Holland aanbevolen als iemand, die misschien wel genegen zou zijn met ons een grote tocht te maken naar enkele afgelegen delen van zijn vaderland. Nou, dat was een vraagstuk, waarover we niet zo lang behoefden te bekvechten. Nog dezelfde avond werd het krijgsplan opgesteld en drie dagen later had ons ver trek in alle stilte plaats. Good bye Stochholm. Tot wederziensl „Jullie Zweden kennen?" lachte hij, toen de begroetings- en kennismakings ceremoniën achter de rug waren, „laat naar je kijken. Pak de atlas eens. Zie je Stockholm liggen? Nou, jullie zijn ons land bij Helsingborg binnengekomen, aiet? Zie je nu wel, dat de afstand Hel- singborg-Stockholm, waar je zowat een hele nacht over gereden hebt, nog niets is vergeleken bij de afstand Stockholm'- Kiruna in het hoge Noorden? Sterker nog: van hier tot aan Noord- Zweden is practisch even ver als van hier tot Holland. Ziezo, nou jullie weer!" Hij had gelijk. Wat verbeeldden we ons wel! Schaamte „Jullie zijn nu een dag of tien hier", vervolgde Oscar, toen wij van schaamte bleven zwijgen. „Wou je in tien dagen een heel land leren kennen? Belachelijk! Wat heb je gezien? Een paar musea ze ker? En het stadhuis? Prachtig! Maar dat is Zweden nog niet. Nee, mannetjes, ver beeld je maar niks. Maar weet je wat we doen? Ik neem jullie mee op een tocht door het andere Zweden, het échte Zwe den. Dan zul je nog eens wat zien en be leven. Ik was toch al van plan eerstdaags mijn biezen te pakken en op stap te gaan, dus dat komt mooi uit. Wat denken jullie ervan? Ga ik alleen of gaan we met ons drieën?" Het vehikel, waarmee we onze trip maakten, een klein bestelwagentje, door Oscar „Jenny" genoemd, bracht ons in een paar dagen tijd langs steigende wegen tot dicht bij de Noorse grens. Er was daar een groot woudgebied, zodat het kampe ren niet veel moeilijkheden opleverde. In een ogenblikje hadden we dan ook onze tent opgezet en begonnen we aan ons middagmaal. Daarna zaten we nog geruime tijd wat te praten, tot we einde lijk, moe van de opgedane indrukken, in slaap sukkelden. door Midden in de nacht werd ik wakker doordat ik een vreemd angstaanjagend geluid hoorde, dat het midden hield tussen het kwaadaardig gegrom van een waakse hofhond en het brommen van een beer. Wat was dat? Zo voor zichtig mogelijk wekte ik Willem en Oscar en maakte hen opmerkzaam op het woedende gebrul daar buiten. „O", zei Oscar, als gold het een alle daagse gebeurtenis, „dat is een lynx". Een lynx? Asjeblieft! Al dikwijls had ik over deze Europese miniatuurtijger horen spreken, maar dat ik ooit nog eens zo dicht in zijn buurt zou komen, wie had dat kunnen denken? Nog verschillende malen hoorden we het geluid, nu eens tamelijk vlak bij, dan weer wat verder af en iedere keer op nieuw, liep er een koude rilling langs mijn rug. Dit was nu de jungle! De Het kan in Zweden flink win teren! Kijkt u maar eens naar deze foto van twee arbeiders aan de ondergrondse van Stockholm, die even staan bij te komen. De ijzige achtergrond lijkt wel een bevroren waterval Zweedse jungle! Overigens, Oscar stoorde zich weinig aan de briesende lynx. Hij sliep al weer verder. Maar Willem en iknee, aan onze nachtrust was voor ditmaal een einde gekomen en we waren zielsgeluk kig, toen de zon eindelijk haar eerste stralen begon uit te zenden over het prille landschap. Die dag trokken we er te voet op uit om de omgeving te verkennen. En ook de volgende dagen waren we van zonsopgang tot zonsondergang onafgebro ken in touw. Toen, tijdens een van die omzwervingen gebeurde het, dat Oscar, die steeds voorop liep, ineens als een standbeeld zo stil, bleef staan. En instinct matig deden wij hetzelfde. We bevonden ons juist op een tamelijk hoge bergtop en voor ons lag het dal, waarin tussen de zware begroeiing van diverse soorten struiken een nauwe rotskloof zichtbaar was. En in die rotskloof stond in al zijn majesteit:' de lpnx. Welk een moment! Vol bewondering stonden we daar te kijken naar de over weldigende grootse pracht der natuur. En 't was of alles in ons en om ons wilde uitbarsten in een luide jubelkreet. Een lynx. Een echte lynx. „Ze bespeurt onraad" fluisterde Oscar, als was hij bang, dat zijn stemgeluid door het dier gehoord kon worden. „Waar schijnlijk heeft ze jongen". Inderdaad zagen we na een poosje aandachtig door de veldkijker getuurd te hebben, een drietal allerliefste poesjes opduiken, die echter door moeder met een ferme tik tot de orde werden geroepen, waarna ze zich weer haastig achter de muur van groen terugtrokken. De lynx, ook wel los genoemd, bereikt gewoonlijk een lengte van 1-1,3 m en een hoogte, die varieert van 50 tot 75 centimeter. Opvallend zijn de zwarte haarpluimpjes op de beweeglijke oor schelpen en de bakkebaarden (een soort manen) aan weerszijden van de kop. Wat de kleur betreft, van boven is het dier roodachtig grijs, afgewisseld met wit en aan de buikzijde is hij nagenoeg helemaal wit. Verder zijn rug en zijden als het ware bezaaid met ronde roodbruine en grijze vlekken. De lynx is tegenwoordig een zeld zame verschijning. Alleen op de Bal kan, in Portugal, in Rusland en in Skandinavië komt hij nog voor. Enkele honderden jaren geleden zag men hem ook nog vrij algemeen in Duits land, tot dicht bij de Nederlandse grens toe. Maar nadat in 1745 de laatste West- faalse los en in 1818 de laatste lynx uit de Harz was neergeschoten, telde het land van onze oosterburen dit prachtige roofdier niet meer tot haar bewoners. Nachtdier De los is een nachtdier. Overdag houdt hij zich verborgen. Maar zodra de sche mering is ingetreden, gaat hy op pad. Hele afstanden legt hij af. Toch blpft hy meestal lang in eenzelfde streek. In ieder geval waagt hp zich nooit in de buurt van de mens. Bloeddorstig is de lynx in hoge mate. Hij doodt veel meer dan hy voor zyn onderhoud nodig heeft. Boven dien neemt hy van zijn slachtoffers, ten zij voedselgebrek hem wat minder kies keurig heeft gemaakt, slechts het beste deel tot zich (vooral het bloed!). De rest laat hp achter voor de wolven. Geen en kel dier is voor de los veilig. Hij vangt hazen'en konijnen, verschalkt zo nu en dan een vogel, maar bespringt, naar Os car ons vertelde, ook zonder blikken of blozen een eland of een edelhert. Of hy de mens aanvalt? Ons zijn daar van geen voorbeelden bekend. Wel heb ben we er even over gedacht dit vraag stuk persooniyk te gaan onderzoeken, maar by nader inzien ontbrak ons daar voor toch, eerlpk gezegd, de moed. We kunnen U dus geen proefondervindelijk bewUs leveren, helaas. Donderdag is het gouden bestaan van de Bergen op Zoomse ambachtsschool feestelijk herdacht. In de grote zaal van Thalia waren vele autoriteiten en genodigden bijeen gekomen om dit feit te herdenken. Drs. J. R. L. Smits sprak als voor zitter van het schoolbestuur een ope ningsrede uit. Nadat hij alle autoritei ten en genodigden welkom had ge heten, gaf hij een historisch overzich van het ontstaan en de bloei van de school. Hij wijdde speciaal de aandacht op de bestedingsbeperking, waardoor de scholen in het algemeen geremd wor den in hun uitbreiding. Wanneer hierin geen verandering komt ziet het er naar uit dat het in 1959-'60 niet meer mogelijk is de leerlingen op te vangen wegens ge- ,brek aan ruimte. Nadat hij een dankwoord had uit gesproken aan de bedrijven bracht hy hulde aan notaris Van Gruting, die 23 jaar secretaris van de vereniging is. Inspecteur Hennequin, die hierna namens het ministerie sprak vergeleek de plaats van de ambachtsschool by de oprichting met die van thans. Burgemeester Peters wees op het grote belang van de school voor de in dustrie en de streek. Hierna voerde het woord de huidige directeur, de heer Tomesen, die even eens woorden van dank sprak en na mens het personeel een foto-album aanbood. Enige leerlingen boden een encyclopaedic over onderwijs en op voeding fian. Een der eerste leerlingen, de heer Stuart uit Bergen op Zoom, bood na mens d ellOO oud leerlingen ymbolisch enige gebrandschilderde ramen aan, die in het nieuwe gebouw zullen wor den aangebracht. In Oost-Servië is een 50-jarige schaapherder tweemaal kort na elkaar door de bliksem getroffen en overle den. De eerste keer trof de bliksem hem toen hp op een open veld bij zijn kudde stond. Hp viel bewusteloos neer. Toen vrienden hem wegdroegen trof de bliksem hem weer, ditmaal met dodelijk gevolg. De vrienden ble ven ongedeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 6