DIJKEN VAN RIVIER DE PO DOORGEBROKEN Brandende „Stony Point" op weg naar Falmouth f I AARDBEIEN MARS BREDA-MIDDELBURG OP 28-29 JUNI Meer dan 50.000 Italianen moesten reeds evacueren n Om inspiratie op te doen... Aanvaring in de mist eiste dertien doden Watersnood teistert Noord-Italië Wie duikt er mee naar de zeebodem bij Vlissingen? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen herhaling van ramp-1951 Trein in Brazilië ontspoord: 15 doden sé SÉ SÉ Inwoning Nieuwe CAO voor dagbladjournalisten Het regent op MARS DODENTAL TOT 13 GESTEGEN BIJ DE „DE RUYTERFEESTEN DUIKERPAKKEN STAAN KLAAR Dag vervroegd i.v.m. de zondag foofdkantoori L. Vorststraat 90, Goes el. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. (01184) 326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3733 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Vrijdag 21 juni 1957 r GOED JAAR VOOR DE ZEEUWSE VISSERS (Zie pag. 2) Ojj- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 4.20 u., onder 21.03 u. Maan op 0.53 u., onder 15.10 u. Hoogwater zaterdag 22 juni: Vlissingen: 9.08 u. 1.43 m., 21.31 u. 1.35 m.; Terneuzen: 9.32 u. 1.61 m., 21.55 u. 1.53 m.; Wemeldinge: 10.32 u. 1.43 m., 22.56 u. 1.19 m.; Zierikzee: 10.16 u. 1.24 m., 22.35 u. 1 m. De dijken van de Italiaanse rivier de Po zijn gisteren bij de delta gebroken. Militairen, politie en brandweerlieden werken, tezamen met eilandbewoners, met man en macht aan het bouwen van een der tien kilometer lange dijk over het midden van het eiland Ariano, dat door de doorbraak met overstroming wordt bedreigd. Men wil, door deze dijk, de voornaamste plaatsen van het eiland,Ariano en Corbola, voor overstroming behoeden. De 32.000 eilandbewoners worden ge- evacueerd.- De 20.000 bewoners van het eiland Porto Tolle, dat meer landin waarts in de Po-delta ligt, begonnen donderdag eveneens, op last der autoriteiten, hun woningen, die door het stijgende water worden be dreigd, te ontruimen. Donderdag drong het sterk gezwollen Po-water, dat duizenden tonnen mod der met zich voert, de ontruimde huizen van Riva (vierduizend Inwoners) binnen. Het stroomt thans in de richting van Taglio di Po en Ariano, met res pectievelijk ruim negen- en bijna twaalfduizend inwoners. een centimeter per uur daalt. Hij voegde hieraan toe dat slechts het op steken van een krachtige windk die golven in het water zou doen ontstaan, tot nieuwe dijkdoorbraken zou kun nen leiden. Geweigerd Alle bioscopen en openbare gebou wen in het overstromingsgebied zijn van regeringszijde gevorderd voor het onderbrengen van gevluchte bewoners van de eilanden Ariano en Porto di Tolle. Po-water daalt Een woordvoerder van het te Rovi- go gevestigde hoofdkwartier voor de bestrijding van het overstromingsge vaar heeft verklaard, dat de door braak van de Po-dijken dicht genoeg bij zee is geschied, om, zoals het er thans uitziet, herhaling te voorkomen van de rampzalige overstromingen van november 1951, toen 273 personen het leven en 223.000 mensen have en goed verloren. De woordvoerder bevestigde, dat het peil van de Po-thans met ongeveer Een Braziliaanse expresstrein, die op weg was van Rio de Janeiro naar Campos, is donderdag nabij Sasliniro de Abreu ontspoord. Tenminste vijf tien mensen zijn om het leven geko men. Men vreest, dat vele doden on der de overblijfselen van de trein be dolven liggen. Twee rijtuigen werden volkomen verwoest. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Campos ligt ongeveer 220 km. ten noordwesten van Rio de Janeiro. kM SÉ SÉ SÉ SÉ SÉ SÉ SÉ SÉ In 's-Grauenliage woont een jong echtpaar, dat geen huis heeft en inwoont bij de 52-ja- rige mevr. A. M.-B. aan de BiU derdijkstraat. Het vrouwtje, de 20-jartge W. R.-E. moet samen met haar van de keuken gebruik maken. Zij heeft thans vrij ern stige brandwonden aan hals, schouders, rug en armen, omdat de hoofdbewoonster bij een woordentwist over het gebruik van deze keuken een -pan met kokende bloemkool instede van in de gootsteen heeft afgegoten over het hoofd van het jonge vrouwtje. Mevr. A. M.-B. is door de politie gearresteerd. Naar wij vernemen heeft het College van Rijksbemiddelaars goedkeuring ver leend aan de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor dagbladjournalisten, welke onlangs is getekend door de ver eniging van dagbladdirecteuren „de Ne derlandse dagbladpers" en de drie jour nalistenkringen. V.S. gaan moderne wapens naar Zuid-Korea zenden De V.S., bij wie het verenigd opper bevel in Korea berust, hebben van daag bekendgemaakt, dat zij onmid dellijk zullen beginnen met het zen den van moderne wapens naar Zuid- Korea. Hiertoe zullen onder meer straalvliegtuigen behoren. Eerste blindentuin in Europa te Den Haag 'tls een klein geurig paradijs, waar aan de blinden hun hart kunnen opha- halen, zei vanmiddag mevrouw Kolf schoten, echtgenote van de burge meester van Den Haag, bij de officiële opening van de eerste blindentuin in Nederland, op het gehele vasteland van Europa, in het zuiderpark in Den Haag. Volgens persberichten hebben land arbeiders op Ariano, die pas een sta king hebben beëindigd, geweigerd aan de bedreigde dijken te werken. „Het land is niet van ons en wij zien niet in, waarom wij het zouden verdedigen", zo zouden, de arbeiders gezegd hebben. Op Mars regent het en mogelijk be staat er ook organisch leven, zij het dan in een vorm, die wij op aarde niet kennen, zo heeft dr. Slipher, voorzitter van de internationale commissie voor onderzoek van de planeet Mars verklaard. De commissie heeft een verslag opge steld over de waarnemingen die vo rig jaar zijn verricht toen Mars bij zonder dicht bij de aarde kwam, d.w.z. op een afstand van 56 miljoen kilometer. Dr. Slipher zei donderdag te Flagstaff in de Amerikaanse staat Arizona in een toelichting op dit rapport, dat de atmosferische omstandigheden op de rode planeet gelijken op die van de aarde, maar dat de temperatuur schommelingen veel groter zijn. In het poolgebied van Mars zijn mine ralen die ook op aarde voorkomen, bedekt door een dikke laag ijs. Bo ven het poolgebied zijn witte wolken waargenomen. De donkere vlekken die men soms op Mars kan waarnemen worden ver moedelijk door regen veroorzaakt. Van tijd tot tijd worden bepaalde stukken van Mars door een geheim zinnig blauw schijnsel verlicht, waar door de waarnemingen vergemakke lijkt worden. Het rapport is gebaseerd op tiendui zenden foto's die vorig jaar in alle delen van de wereld ziju genomen. LANGZAAM MAAR ZEKER stoomt de sleepboot „Thames" van L. s -- Smit en Co's internationale sleepdienst (Rotterdam) op naar Fal- J ge~enfkon wmden aanWd mouth, met de nog altijd brandende „Stony Point die enkele graden T genomen door het Britse fregat Zoals gisteren reeds heeft zich voor de Franse e kust bij Ouessant wo.ensdag in J dichte mist een aanvaring voor- f gedaan tussen het Griekse vracht c schip „Ioannis" (bijna 10.000 ton) T en de Amerikaanse, onder Libe- riaanse vlag varende, tanker i Stony Point". Beide schepen "t raakten in brand; een deel van de gewonden, kon worden aan boord genomen door het F slagzij maakt, achter zich aan. De snelheid kan niet meer bedragen f „Ulster" gemeld, j, dichte mist een aanvaring voor- 3" f dan anderhalf 5 twee mijl per uur, omdat anders door de luchtver- De foto t00nt overIevenden aan plaatsing het vuur teveel zou worden aangewakkerd. Bovendien zul- boord van de „Ulster" bij het bin- len de vlammen toeh eerst gedoofd moeten zijn, wil men toestemming J nenvaren van de haVen van Brest i krijgen om een haven binnen te lopen. Het aantal doden is Inmiddels tot dertien gestegen daar gisteravond twee 9 De Iraakse senator Ali Jawdat gewonden in een ziekenhuis te Brest is donderdag beëdigd als premier. Hij zijn overleden. Bovendien is er nog volgt Noeri el Said op, die om gezond- een vermiste. heidsredenen is afgetreden. Het vuur woedt nog steeds in de achterste twee tanks. Uit het aanva- ringsgat, achter aan stuurboord, vloeien scheuten brandende olie in zee. Men neemt daarom aan, dat de twee tanks op deze wijze langzaam maar zeker leeglopen. De gezagvoerder van de „Thames", de 64-jarige kapitein M. Engels uit Maassluis, heefUgoede hoop dat men het vuur dan spoedig onder de knie heeft en het casco behouden kan 'blijven. Gisteravond laat is de bergingsploeg van vijf man, die aan boord van de „Stony Point" was gegaan, weer op de „Thames" teruggekeerd, omdat het voor hen in de nacht op de brandende tanker te gevaarlijk zou zijn, temeer nu het weer niet bijzonder gunstig is. Zodra de omstandigheden zich echter ten goede keren zal opnieuw een ber gingsploeg worden overgezet. Ingezonden mededeling (adv.) 3 z zo snel de kioontjes «af! Bn toch gave aardbeien, scho ne handen en nagels! Ja, dat kan! Dankzij een vinding van TOMADO: de handige, verchroomde aardbei- ontkronet. Daar zult u juist nü plezier van hebben. Ovetil veikiijgbaar, prijs slethts 35 cent! 1 9 De snel sprintende Belg André Noyelle heeft dinsdagmiddag te Oost ende een wegwedstrijd voor professio nals gewonnen. De Zeeuw Westdorp werd derde. EEN NIEUWE SENSATIE zullen de toeschouwers bij de De Ruy- terfeesten in Vlissingen aan den lijve kunnen ondervinden. In plaats van de afgelaste duikbootoefeningen, wordt het publiek in de gelegen heid gesteld zelf in duikerskostuum naar de bodem van het kanaal af te dalen. Deze duikerdemonstraties vinden op donderdag-, vrijdag- en zaterdagmiddag (4, 5 en 6 juli) plaats. Gegadigden moeten gezond zijn en de leeftijd van 2145 jaar hebben. Zij moeten zich tevoren op geven aan de officier van de wacht aan boord van Hr. Ms. Heems- kerck. Het volledige programma van de De Ruyterfeesten is thans gereedge komen, waarin zoals bekend hoogtepunten zijn: de majestueuze landing van De Ruyter (anno 15 juni 1666) en de opvoering van het open luchtspel „Bestevaer Michiel". Uit het verdere programma, waar over wij reeds verschillende malen uitvoerig hebben geschreven, tippen wij nog de volgende punten aan: 9 Vrijdagavond 28 juni om 7 en 9 uur: uitvoering kinderkantate „Mi chiel Adriaanszoon De Ruyter", waar aan 600 schoolkinderen meewerken. 9 Dinsdag 2 juli, des morgens om 10 uur wordt de vloot op de rede van Vlissingen verwacht. Deelnemende schepen: Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" (lO.OOOton), de onderzeebootja ger Hr. Ms. „Noord-Brabant", het fre gat Hr. Ms. „Jaguar, de patrouille vaartuigen Hr. Ms. „Balder", „Bulgia" en „Hefring", vier mijnenveger (type „Dokkum"), de nettenlegger Hr. Ms. „Cerberus", Hr. Ms. Onderzeeboot 0-21 en de Engelse onderzeebootjager Hr. Ms. „Russell". 9 Aan boord van de „Zeven Provin ciën" vindt om 11 uur het officiële be- Woensdag was een aantal voor het merendeel uit Den Haag afkom stige kunstschilders en schilderes sen de gast van de Koninklijke Lucht macht. Per vliegtuig gingen zij van de luchtbasis Ypenburg naar de vlieg- bases Leeuwarden en Volkel om inspi ratie op te doen voor hun kunstwerken Foto boven geeft een beeld van het echtpaar Van KlaverenExel, dat op de vliegbasis Volkel zo verdiept raakte in het object, dat zij de dalende en vertrekkende vliegtuigen niet meer horen of zagen De foto onder laat een aantal kunste naars zien die zich verdiepen in de artistieke lijnen van de militaire vlieg tuigen DE BILT ZEGT: Zonnige perioden Droog weer met zonnige perioden. Matige en langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noord graden langs de kust tot 23 graden in het zuiden van het land. VOOR HET EERST in de Zeeuwse wandelhistorie gaat zoals wij woensdag reeds schreven een aantal Zeeuwse jonge man nen in één etappe de afstand van Breda-Middelburg lopen. Een bij zondere prestatie, gelijk te stellen met een monstertocht als de Elf stedentocht per schaats, waaraan ook alleen de sterksten der ster ken en de taaiste volhouders kun nen deelnemen. De data zijn nu ook definitief vastgesteld: gestart wordt op vrijdagavond 28 juli om 8 uur te Breda, en tussen drie en vier zullen de stoere tippelaars zaterdagmiddag 29 juni in Mid delburg aankomen. Niet op zondag Het is dus niet juist, dat er zoals van verschillende zijden werd gemeld, op 29 juni wordt gestart. Aan vankelijk was men wel van plan, om 's zaterdags te starten. Na enig overleg heeft onze redactie thans de organisa toren beïfeid gevonden de start één dag te vervroegen, zodat de zondagsrust niet in het geding komt. Ongeveer twintig uren zal de mars duren, die ook 's nachts gewoon door gaat. 't Zaterdagsmorgens tegen het ochtendkrieken (pi.m. om zes uur), zullen de cracks de Zeeuwse grens overschrijden. In de loop van de morgen passeren zijn dan a.e.v. Rilland, Kapelle, Krui- ningen, Goes, waarna zij tussen drie en vier uur 's middags op de Markt in Middelburg zullen arriveren. Spoedig zullen wij nadere bijzonder heden over dit unieke wandelgebeuren in zuid-Nederland bekend maken. gin der feestelijkheden plaats. De di recteur-generaal zal op symbolische wijze de verkoop van de speciale De Ruyterherdenkingszegels openstellen en aan een deputatie van 10 a 12 man deze herdenkingsserie aanbieden. Soevenir 9 De tentoonstelling „Michiel de Ruyter" welke in het nieuwe tehuis voor bejaarden werd ondergebracht wordt des middags om half drie offi cieel geopend. Het comité heeft zorg gedragen, dat men in het bezit kan komen van een zeer origineel soeve nir; catalogie met een afdruk van het originele (lak)stempel van De Ruyter. 9 Omstreeks vijf uur des middags is dan het eerste hoogtepunt van deze feestelijke herdenking: de historische landing van De Ruyter. De stoet volgt de roete: Bellamy- park, Kerkstraat, Oude Markt, Sint Jacobsstraat, Walstraat, Nieuwedijk, des avonds wordt een taptoe door de Marinierskapel op het Beursplein ge houden. 9 De eerste opvoering van het openluchtspel zal plaats vinden op woensdagavond 3 juli om half negen. Des middags wordt een militaire mars door de stad gehouden en des avonds om 7 uur is er een défilé van jeugd- en sportverenigingen langs het stand beeld De Ruyter. 9 Donderdagsavonds vinden roei- wedstrijden in het kanaal door Wal cheren plaats, een revue van zeil- en motorjachten. Een tweede opvoering van het open luchtspel volgt op donderdagavond. Zaterdagavond sluit een groots vuur werk aan de Nolledijk deze feestelijke viering. „De Schelde" vrij 9 In deze De Ruyterweek houdt de Koninklijke Marine in de Eerste Bin nenhaven een grootse Vlootschouw. Alle deelnemende schepen, ook de En; gelse onderzeebootjager zijn te bezich tigen. Toegangskaarten zijn in voor verkoop gegeven bij het kantoor der V.V.V. te Vlissingen a tien cent., 9 De directie der Kon. Mij. „De Schelde" heeft besloten op dinsdag middag 2 juli de werktijd op de fa briek te sluiten om half vijf en voor de ploegendienst om 7 uur. Dit om zo veel mogelijk mensen de grootste his torische landing te kunnen doen ijb- wonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1