OPNIEUW ONTPLOFTE BRITSE H-BOM r Derde en laatste in huidige serie Aanvaring in de mist: 11 doden, 15 gewonden Grote ellende in N.'Italië Hitte en water eisten, honderden slachtoffers Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen worstelt met ernstige problemen Dringend beroep op prot. chr. bevolking van Zeeland Veel zon met frisse wind 28 juni Het Atoom PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BIJ FRANSE KUSTPLAATS OUESSANT Vragen over verkorting diensttijd in België De thermometer daalde ietsmaar VOORZITTER f. MOLL: „ZO KAN HET NIET LANGER Overleg in Den Haag opening Lfnt&mcUionale LfetUconVelIiny PERKEN OM TE BETREDEN 7 In Amersfoort zal een aantal bordjes, die het „betreden der Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 174289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. (01184) 326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per jn.m. Zeeuwse! Dagblad N.C.V.B.-landdag in Goes (Zie pag. 2) 13e Jaargang No. 3732 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Donderdag 20 juni 1957 0p- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u.; Maan op 0.31 u., onder 14.03 u. Hoogwater vrijdag 21 juni: Vlissingen: 8.08 u. 1.54 m., 20.23 u. 1.40 m.; Terneuzen: 8.29 u. 1.72 m., 20.47 u. 1.58 m.; Wemeldinge: 9.32 1.47 m., 21.51 u. 1.17 m.; Zierikzee: 9.17 u. 1.28 m, 21.28 u. 0.98 m. Woensdag hebben zes groepen ouden van dagen op het paleis te Soestdijk voor H.M. de Koningin gedefileerd We zien op deze foto de 101-jarige mevrouw Van Delft uit Voorburg, terwvl z'7 een boeket bloemen C nnorhrfnAirft De derde Britse waterstof bom is woensdag op grote hoogte boven het centrale ge- Volgens de laatste berichten die ons vannacht bereikten, zouden elf zeelieden om het leven zijn gekomen en twintig gewonS, van wie tien ernstig, ten gevolge van de aanvaring tussen het Griekse schip Ioannis (9345 ton) en de Amerikaanse tanker Stony Point (10506 ton). Deze aanvaring had gistermorgen bij dikke mist plaats, 15 km ten westen van de Franse kustplaats Ouessant. Reële cijfers staan echter nog niet ter beschikking; aangenomen wordt dat er ongeveer 40 over levenden zijn. Direct na de aanvaring geraakten beide schepen in brand; de Amerikaanse tanker vervoerde een lading olie. Door de in de buurt varende Duitse deelte van de Stille Oceaan ontploft. In een verklaring van het ministerie van bevoorra ding wordt meegedeeld, dat de ontploffing de laatste is in de huidige serie van Britse proe ven. De bom, die door een bommenwer per van het type „Viliant" werd uit geworpen, werd in hetgebied van Christmas Island tot ontploffing ge bracht. De proef was voorzover bekend de twaalfde Britse kernontploffing en de derde in de huidige serie in het gebied van Christmas Island. Vier vroegere series explosies werden in of nabij Australië gehouden. De Britse premier, Harold MacMil- lan, heeft onlangs verklaard, dat de eerste twee ontploffingen van de hui dige serie Engelands eerste water stofbommen met veel succes te weeg waren gebracht. De hoeveelheid radio-actieve neer slag was zeer gering. De eerste waterstofbom ontplofte 15 mei j.l. en was een betrekkelijk klein wapen, in tegenstelling tot de tweede, van 31 mei. BEPERKING De regering heeft order gegeven de proeven te beperken, als gevolg van de Labouroppositie en de openbare me ning wegens de gevaren van radio actieve besmetting. Tot beperking der proeven, zo zei men, was ook beslo ten, omdat het succes zo groot was, dat zij niet behoefden te worden voort gezet. Het tweede kamerlid de beer Fens heeft aan de minister van buitenland se zaken" gevraagd, of de minister kan mededelen of het juist is, dat de Bel gische regering, na gepleegd overleg met de NAVO, besloten heeft de diensttijd van 18 maanden tot 15 maan den terug te brengen. En zo ja, kan de minister dan mededelen, of „na overleg met de NAVO" betekent, dat de NAVO-raad het besluit der Belgi sche regering heeft goedgekeurd? nfn rep, nin enjr. De bovenste foto toont een helikop ter, welke medikamenten aanvoerde boven een groep mannen, die in de buurt van Turijn, aan de'voet van de Alpen met een nooddijkje het water de weg trachten te versperren in het Maira-dal. Onder: Dit bleef over van een brug over de rivier de Dora bij Turiin In het grootste deel van Europa hield de hittegolf woensdag nog aan, ook al zakte het kwik plaat selijk aanzienlijk als gevolg van onweersbuien. In Noord-Noor- wegen heeft men echter met een koudegolf te kampen en in noord- oost-Italië dreigen overstromin gen schepen „Eric Reckman" en „Keitum" werden de eerste overlevenden aan boord genomen. Een van de schepen seinde om doktershulp, waarop het oorlogsschip Chevreuil met een arts en een verpleger aan boord uit Brest vertrok. Behalve de genoemde sche pen begaven zich ook andere schepen naar de plaats van de aanvaring, o.w. de Nederlandse onderzeebootjager „Rotterdam", oveel mogelijk hebben alle schepen een aantal overlevenden als ook doden en gewonden aan boord genomen. Onderwijl vertrokken Amerikaanse watervliegtuigen uit Brest, maar door de slechte weersomstandigheden kon den zij weinig uitrichten; hefschroef- vliegtuigen konden hierdoor helemaal niet worden ingeschakeld. In de loop van de dag werden door de Britse tor- pedobootjager „Ulster" in Brest vijf doden en 27 overlevenden aan wal ge bracht. Geblust Gistermiddag is een deel van de be manning van het Griekse schip weer aan boord gegaan en heeft de brand geblust. Later heeft het schip, bege leid door een Franse sleepboot, zich op weg begeven naar een Franse haven. l. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam sloot giste ren nog een contract af met de re derij van liet Amerikaanse tank schip. Getracht zou worden het schip te bergen. Reeds nadat de noodsei nen gistermorgen waren opgevan gen, voer de sleepboot Thames van l. Smit en Co naar de plaats van de ramp en terwijl hetachterschip nog een vlammenzee was, slaagden Ne derlandse zeelieden er in aan boord te komen en met acht stralen het blussingswerk te beginnen. Getracht zou worden in de loop van de avond de „Stony Point" op sleeptouw te nemen en koers te zetten naar een haven afhankelijk van de windrich ting). O Een Frans militair vliegtuig is woensdagavond, tijdens mist, boven Blida, in een bergachtig gebied van Algerië, tegen een bergtop gevlogen. De zes inzittende zijn om het leven ge komen. DE BILT ZEGT Opklaringen Droog weer met op de meeste plaat sen zonnige perioden, maar aanvan kelijk nog hier en daar wolkenvelden. Matige en vooral langs de kust tijde lijk vrij krachtige noordelijke wind. Maximum temperaturen van circa 13 graden langs de kust tot 23 graden in het zuiden van het land. HET PROTESTANTS-CHRISTELIJKE streekziekenhuis voor Wal cheren „Bethesda" te Vlissingen kampt met grote zorgen, die ieder jaar toenemen. De verpleegdagen laten een steeds dalende lijn zien, ondanks de toenemende bevolking. Het bestuur van het ziekenhuis zoekt daarom ernstig naar wegen en mogelijkheden om de exploitatie gunstiger te maken. Het is dringend noodzakelijk, dat de protestanten het ziekenhuis Bethesda niet vergeten en dat er besef komt voor het feit, vooral in de gemeenten op Walcheren, dat men bij ziekenhuis opname volkomen vrij is in de keuze van het ziekenhuis. De moeilijk heden waarmee het Prot. Chr. ziekenhuis kampt, maakt het nood zakelijk, dat allen actief blijven, want zoals het nu gaat, gaat het niet goed. Op de gehouden algemene leden vergadering te Vlissingen heeft de voorzitter, de heer J. Moll nog eens met nadruk gewezen op de belang rijkheid van het actief blijven. De behaalde resultaten over het afge lopen boekjaar 1956 zijn zeer on gunstig, en naar hij opmerkte „Zo als het nu gaat, kan het niet langer. Het gaat niet goed". Reeds nu is bekend, dat de zorgen in 1957 nog groter zullen zijn en het bestuur onderneemt ernstige pogingen om de financiële mogelijkheden te ver beteren. Daartoe werden reeds be sprekingen geopend met het depar tement van Sociale zaken en Volks- verpleegprijzen te komen. Donder- gezondheid om tot verhoging der dag is er hierover een persoonlijk contact. TEKORTEN De toegenamen moeilijkheden bij „Bethesda" zijn duidelijk naar voren gekomen uit de jaarverslagen van penningmeester en secretaris. Bedroeg het exploitatietekort in 1955 een be drag van f30.298,50, in 1956 was dit reeds opgelopen tot f 63.131,29. Omge slagen ove- het aantal verpleegdagen bedroeg het tekort in 1955 per ver- pleegdag f 0.485, en in 1956 is dit ge stegen tot f 1.01, In 1956 werd gemid deld per Verpleegdag ontvangen f 13.14 tegenover f 12,31 in 1955.Deze stijging is voor een groot deel het gevolg van een toegestane verhoging der verpleeg- prijs, tengevolge van verbetering der salarissen en sociale voorzieningen. De uitgaven in 1956 zijn echter be langrijk gestegen. Per verpleegdag werd uitgegeven: f 11.55, tegenover f 10,34 in 1955. Deze stijging wordt voor meer dan de helft veroorzaakt door de hogere salarissen. De directe voedingskosten per verpleegdag be droegen vorig jaar f 1,23. REORGANISATIE Reeds in 1955 was het bestuur doordrongen van de noodzaak van de reorganisatie der administratie en liet men zich deskundig voorlich- Tijdens graafwerkzaamheden voor een klooster bij de Italiaanse stad Arpino is men gestoten op de resten van wat eens het huis van Cicero moet zijn geweest. De foto toont een marmeren buste wel ke tussen de ruïnes van het huis werd gevonden en welke naar alle waarschijn lijkheid de redenaar en dichter zelf voor stelt. ten. Dit heeft tot gevolg gehad, dat op 1 jan. 1957 deze reorganisatie werd ingevoerd. Uit de verslagen bleek voorts, dat er in 1956 in totaal 2700 patiënten wer den verpleegd, d.i. 80 meer dan in 1955. Het aantal verpleegdagen toont echter een vermindering en bedroeg in 1956: 62.211, tegenover 62.323 in 1955 en 68.949 in 1954. De meeste patiënten waren afkomstig uit Vlissingen, nl. 1622, tegenover 1609 in 1955, daarop gevolgd door Souburg met 302 (244). In totaal kwamen uit Walcheren 2293 patiënten of 17 minder dan in 1955. Noord-Beveland leverde 13 pa- tienten (31), Tholen 5 (1), Zuid-Beve land 62 (84), Schouwen-Duiveland 12 (10), O.-Zeeuwsch-Vlaanderen 20 (17), West-Zeeuwsch-Vlaanderen 123 (126), buiten Zeeland 44 (32), buitenland 7 (12), zodat buiten Walcheren dus 286 (310) werden opgenomen. STEUNPUNTEN Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredenden, deheren J. van der Meulen en H. A. Antheunisse her kozen, terwijl men in de plaats van de heer J. Marijs (namens CNV) heeft gekozen de heer J. Lodder uit Vlissin gen. De heer Marijs stelde zich i.v.m. zijn leeftijd niet meer beschikbaar. De voorzitter bracht de heer Marijs die bijna 25 jaar lang zitting in het be stuur heeft gehad, dank voor zijn in tensief meeleven met het wel en wee van Bethesda en overhandigde hem een blijk van waardering. Tijdens de rondvraag heeft men zich ernstig beraden over de ledenwerving, die thans in handen is van de groep „Vrienden van Bethesaa". Men streeft er naar steunpunten te krijgen en zal daartoe de medewerking van de ker keraden in de dorpen op Walcheren verzoeken. Bij Rovigo is de Po op twee plaatsen buiten haar oevers ge treden. Overstromingen bedreigen 32.000 mensen op het vruchtbare eiland Ariano in de Podelta. Dui zenden mensen kamperen met hun vee op de hoge dijken. In het gebied van Bordeaux is door zware onweersbuien schade aange richt aan wijngaarden, boomgaarden, en te velde staande gewassen. Zes mensen zijn sedert dinsdag in Frankrijk door een zonnesteek of bij liet baden om het leven gekomen. In Parijs was het woensdag iets minder warm dan dinsdag, toen het kwik een recordhoogte van 31 graden bereikte. In de Zwitserse Alpen is de toe stand, na de overstromingen van vo rige week, weer vrijwel normaal. De spoorlijn van Visp naar Zermatt is hersteld. Watergebrek In Wenen heerst een „catastrofaal watergebrek". Ondanks waarschuwin gen van de autoriteiten gebruiken de Weners om de hitte te verslaan meer water dan ooit. In het noordelijk deel van Noorwe gen, tot Trondheim toe, is het echter koud. Daar kan men zijn winterjas nog niet missen. Op vele plaatsen sneeuwde het woensdagochtend nog. In het zuiden van Noorwegen was het echter heerlijk zonnig. Stormen Aan de hittegolf in Engeland is woensdag door zware onweersbuien een einde gemaakt. Plaatselijk deden zich, in het zuiden van het land ever stromingen voor. Te Aberdair in Wa les brak door blikseminslag brand uit in een grote radiofabriek. Het midden-westen van de Ver. Staten kreeg woensdag enige verkoe ling door koude lucht uit Canada. Se dert zaterdag zijn in de Ver. Staten 225 mensen door hitte, overstromin gen en stormen om het leven geko men. c»$o ofo o o$o t>?o f»?o c»fn «?o f De onweershaard die dinsdagavond en woensdagnacht tot over een groot deel van Nederland reikte, verplaatste zich naar Duitsland en Polen, waar in de namiddag talrijke buitenvielen. In middels bevindt zich tussen IJsland en Noorwegen nog steeds het zwaarte punt van een krachtig hogedrukgebied dat een uitloper heeft in zuidelijke richting. Als gevolg hiervan bevinden wen ons in een noordelijke luchtstroming, waarmee droge en koelere lucht wordt aangevoerd, de bewolking wordt ge leidelijk minder en de zonnige perio den krijgen de overhand. Toch zullen de temperaturen niet zo hoog meer oplopen en lijken maxi ma van 19 graden langs de kust tot 23 graden landinwaarts het meest waarschijnlijk, waarbij de noordelijke wind vooral langs de kust tijdelijk vrij Ingezonden mededeling (adv.) AMSTERDAM SCHIPHOL dagelüks van 10-21 uur 't zondags van 12-22 'uur e entree SO cent (toegang luchthaven Inbegrepen) 0 De Franse regering heeft vandaag besloten de benzinerantsoenering op 1 juli a.s. af te schaffen. Op dezelfde datum zal de prijs van de gewone kwaliteit benzine wordenverhoogd van 76.60 tot 90 frank per liter. o4n c»br> ofr, o?« 4 i J perken" vefbieden, verdwijnen. t B. en w. van Amersfoort hebben namelijk besloten bij wijze 4 van proef plantsoenen en groenstroken van de stad voor spelen- de kinderen en recreatie zoekende volwassenen open te stellen. 4 Het college meent hiermee aan een gebleken behoefte tegemoet s te komen. Met de maatregel hoopt men tevens bij te dragen tot het aan- kweken van grotere waardering voor wat er in plantsoen en 1 parken groeit en bloeit. Het is uiteraard aan de bezoekers van f 4 deze recreatieterreinen niet toegestaan aldaar te kamperen, te y voetballen of op andere wijze de grasmat te vernielen of schade j. toe te brengen aan planten, heesters enz. j.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1