CRÉGHEL KABOUTERS Evang. Lutherse Synode vergaderde in A'dam Misdaad bij de Huttenberg Van leidinggevend personeel wordt thans meer geëist MAKEN VAN WINST IS BIJNA SCHANDE Bij winstdeling ook geen aanvaarding van verlies Vacantietijd I Fototijd! Het Barthianisme PROFESSOR „O". Minister Staf over de ontwapening Ned, Chr, Beambtenbond Geen gemakkelijke tijd voor chr. vakbeweging Merzagora geeft opdracht terug Woentdag 19 Juni 19§7 I—W .1 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina SMWd CEYLON MELANGE ENGELSE MELANGE THEEZAKJES per doosje van 20 stuks per doosje van 10 stuks ROOD-MERK GRIJS-MERK GROVE THEE Ingeruild: een Singer Zig-Zag naaimachine en nog enkele prima hand- naaimachines. Schriftelijke §arantie. Billijke prijzen, logaert, L. Delft 59, Mid delburg. Tel. 2127. Wie heeft in de laatste week juni een verhuizing naar N.-Holland, om mijn meubels van Heiloo naar Goes mee terug te nemen? Heernisseweg 37, A. v. d. Hoek. Pracht kollektie Jung- hans wekkers, mooi en duurzaam. D. Lievense L. Vorststr. 87, Goes. Tel. 3280 Zomerse Zonneschijn. Babyvestjes 3,55; 5,95; 6,50 Manteltjes met muts 6,98; 7,30: 8,95; 11,55; Angora vestjes 5,60; 9,80. Schoen tjes 1,98; 3,75; 4,25. Zie eta lage! Speciaalhuis „De Weefstoel", Langeviele 3, Middelburg. mm De vereniging van sui kerzieken afd. Walcheren vergadert zaterdag 22 juni a.s. te 2,30 uur in het Schut tershof te Middelburg. In gang Schuttershofstraat. Na. de afwerking van de huishoudelijke zaken, hoopt de weled. zeergel. heer Dr. L. P, Roegholt te Middelburg te spreken over het onderwerp: „Be handeling der Suikerziek te." Na de pauze een op wekkingswoord door de heer Van Sorgen te Rot terdam. Ook niet leden hebben vrije toegang. Het bestuur. mm Fa. A. J. van Oevelen Zn. Reparaties van alle merken naaimachines. Vakkundig, Vlot en Voor delig. Gratis afhalen en be zorgen. Lange Delft 113, Middelburg. Tel. 3864. Mantelkostuums, jersey pakjes, mantels, kinder mantels, regenmantels, he renkostuums, regenjassen, kombinaties vanaf 1,50 p. w. Onze coupeur bezoekt U met collectie aan huis. Br. A 4896 bur. v. d. blad Goes Wasmachinefabriek heeft snelwasmachines met lichte emaillebeschadiging, gloed nieuw met garantie ƒ145,-. Langzaamwasse'rs 259, Centrifuges 150,Desge wenst afbetaling. Depot: Nieuwstraat 28, Terneuzen, Tel. 2410 Laat uw films vergroten tot „prints", kleine ver grotingen. Wij maken die voor u in eigen bedrijf. Vraag inlichtingen. Foto les Lamain, L. Noordstraat 27, Middelburg Neem een camera mee en leg de leukste momenten nu vast voor later. En doe op zonnige dagen eens een kleurenfilm in uw camera. U kunt dan tel kens weer genieten van uw vakantie. Laat bij ons uw films ontwikkelen en af drukken. Wij drukken ze dan meteen af op onze JUMBO PRINTS (de vergrote afdruk) zonder prijsverhoging. FOTOHANDEL PIET VREKE Korte Delft 2 (hoek Nieuwstr.), Middelburg De tweede druk van door Dr. C. Smits in strijd met Schrift en Belijdenis Prijs f 1.50 Verkrijgbaar bij de boek handel of rechtstreeks bij OOSTERBAAN LE COINTRE N.V. ■GOES Hom of kuit „Tot nu toe gaat alles goed," mompelde Kits, „als Knots nu maar geen domme fouten gaat maken, dan zal alles wel loslopen." Maar juist, terwijl Kits dit zo zei, maakte Knots zijn eerste domme fout. Zonder het te merken was hij San heteinde van de loopplank geko men en voelde hij ineens geen grond meer onder zijn voeten. Met een rauwe kreet tuimelde hij voorover. De koffer vloog uit zijn handen en kwam met een smalt op het dek terecht. Het was een lawaai van jewelste. Michiel, die op de brug stond, keek er van op. „Drommels", schrok hij, „wat heb ik nou aan mijn roer hangen!" Toen bemerkte hij Kits en Knots. „Wel alle haaien, wat doen die lui op mijn schuit? Daar moet ik hom of kuit van hebben," gromde hij en vlug daalde hij de trap af. JOHN H1DDENS one lagelijh vervolgverhaal 62) En Jantien zegt moederlijk dat ze dan maar gauw moeten gaan eten, zij heeft er immers op gerekend, zij heeft brij gekookt. Evert heeft na de lange reis wel trek. Maar toch heeft hij een paar maal het gevoel, dat hij niet slikken kan. De pap is goed, o ja, Jantien kan koken als de beste maar dat moeder ze niet -heeft gekookt. Hij moet nog heel erg wennen aan de leegte in het huis.... Ze zijn nog maar nauwelijks klaar, als ook Hendrik Sprint binnenkomt. Evert had al van Jantien gehoord, dat ze verkering met hem heeft, en hij heeft dadelijk gezegd, dat Hendrik een goeie kerel is. Trnslotte zien ze ook nog Jantiens vriendin verschijnen. „Even", zegt Lumina. „Dag volk. Evert dat is een hele poos geleden, hè?" Daarna geeft ze ook Eta een hand. En dan zitten ze. daar eventjes ge noeglijk bijeen, maar Eta moet nog verder en als ze nu nog langer wacht, wordt het wat al te laat. Evert zal haar over de heide brengen, naar haar ouderlijk huis. „Was dat Jantien haar vriendin?" vraagt ze, als ze nog maar net de Huttenberg voorbij zijn. „Ja, dat was Lumina Linning. Vroe ger speelden wij vaak met ons drie- en". Eta's stem klinkt onwelwillend. „Wat is er?" vraagt hij. „Ik kan niet zeggen, dat ik haar aardig vond. 't Was net of ze mij wel wegkieken wou". Hij heeft er niet op gelet hoe Lu mina keek, maar 't zou hem niets verwonderen als Eta tbij het rechte eind had. Een tijdlang wordt er gezwegen. „Wat ben ie toch stil," zegt ze in eens, ontevreden. „Waar denk ie toch aan? Daar in Kienekuil zeiden ie ook al niet veel, toen het over Den Haag ging. Daar wil ie toch niet naar toe?" ,,'k Weet niet.Dadelijk nog niet. „Ik zou niet weten, wat of ie er zoeken wilden. Om 't verdienen hoeft 't toch niet „Och, men leert overal wat, en ik wil ook best wat meer verdienen". „Meer verdienen, meer verdienen. Ze wordt snibbig, ,1e liekt ja je oom Wiecher wel, die zo schraapt.... Dat zal toch wel niet nodig wezen, dunkt mij. Ene die zijn moeders huus zo maar verbouwt, die dat zomaar be kostigt, zoals een ander een half pond tabak koopt, die kan zich vast wel redden!" „Wat?vraagt hij zwaar. „Wat zeg ie daar, Eta? Meen ie dat werke lijk?" „Ja, vanzelf. Anders dóét men zulks toch niet?" „Nou, dan vergis ie je. Ik wil je nou dan wel vertellen, dat ik voor die ver bouwing net zo lang spaard heb, tot ik genoeg had. En toen was ik ook meteen door al mien centen heen. Dat, nou begriep ie wel, dat ik nog niet op oom Wiecher liek". Ze kijkt hem aan Hij ziet, dat ze geschrokken is Ontgoocheling staat op haar gezicht. Gelijktijdig herinnert hij zich haar woorden over die duivenkooi en hun toekomstig huisHeeft ze dan wer kelijk nogal verwachtingen van zijn bezit gehad? „Nouzegt ze met een vreemde stem. ,Ja!" bevestigt hij hard. Een korte stilte volgt. Ze staan tegenover elkaar. „Als dat waar is", zegt ze langzaam en bitter, „dan...." Ze kijkt even opzij. „Ja, zég 't maar!" valt hij uitdagend in. „Dan houd ik er mee op", besluit ze plotseling. „Zo!" Zijn stem klinkt hard en koud. „Ja.... eh...." Hij ziet, dat ze verlegen is. „Ik.... eh...." „Ie hadden dacht, dat ie beter van mij werden", zegt hij ijzig. „Ie hadden dacht, dat ik een vent was met geld, omdat ik mien moeders huus liet op knappen. Wie heeft dat aan de grote klok hangen? Albert Achterbinnen- kamp? Of Grittinus Almet? 't Kan mij ook niet schelen. Ik weet nou, wat ie van mij dachten „Ach Evert....", sust ze, „zo moet ie 't nou óók niet opvatten. Ik mócht je wel. Wérkelijk. En nóg wel. Maar" „Als 't ene bij 't andere komt, dan mag ie mij wel. Maar nou de centen ver valt, nou wordt 't toch wel wat be zwaarlijk. Nou. Eta, dan zulle wij me kaar maar goeiedag zeggen". „Ie bent kwaad op mij, Evert". Hjj zwijgt en kijkt nors opzij. Moet men dan altijd met ruzie uit elkaar gaan? Inderdaad was Oébegien hevig ver ontwaardigd, nu is hij het. En is dat zo'n wonder? Voor een deel is het im mers om zijn geld geweest, dat ze ach ter hem aanliepl (Wordt vervolgd) Podijken houden het nog steeds De dijken langs de benedenloop van de Po hebben de sterk gezwollen ri vier binnen haar oevers gehouden. Het peil stijgt echter nog steeds. De gehele nacht hebben Italiaanse arbei ders aan de bescherming van het del tagebied gewerkt. Aan de jaarlijkse zitting van de Evangelisch Lutherse synode is ook dit jaar weer de generale kerkelijke vergadering vooraf gegaan. Deze ver gadering wordt gevormd door de le den van de synode, de predikanten en afgevaardigden van de kerkeraden. De voorzitter, dr. J. P. van Heest, con stateerde in de Maarten Lutherkerk in Amsterdam een grote belangstelling voor deze vergadering. De tweede secretaris van de synode, dr. H. J. Jaanus, bracht verslag uit over de staat van de kerk in 1956. We derom moest een kleine achteruitgang in zielental worden geconstateerd. Dr. C. H. Lindijer vroeg bijzondere aan dacht voor het Evang. Luth. week blad, dat als enige publikatie van de kerk, de moeilijke taak heeft om theo logische, stichtelijke en zakelijke arti kelen op te nemen. Prof. dr. W. J. Kooiman hield een inleiding over het theologische rap port voor de derde assemblé van de De Nederlandse minister van defen sie, ir. C. Staf, heeft maandag te Los Angeles tegenover een correspondent van Reuter gezegd dat „men de Sow- jets niet moet geloven of vertrouwen" in zaken van internationale kerncon trole of ontwapening. „Ik hoop op een uiteindelijke beperking van kernpro- duktie aan beide zijden van het ijze ren gordijn, maar we kunnen een der gelijke beperking slechts aanvaarden indien we zeker van de controle erop zijn". De bewindsman zei te verwachten dat binnen korte tijd Nederlandse mi litairen in de V.S. zullen aankomen om voor het gebruik van de Nike-pro- jectielen opgeleid te worden. De mi nister was in Los Angeles op doorreis uit Australië. Luth. Wereld-federatie, die in augus tus in Minneapolis zal worden gehou den. (De Evang. Luth. kerk zal hier vertegenwoordigd zijn door dr. J. P. van Heest, mej. H. M. Westermann en de heer W. Mudde, terwijl ook twee jongeren de vergaderingen zullen bij wonen). Verder werd uitvoerig van gedach ten gewisseld over vele praktische vragen. In het bijzonder werd aan dacht gegeven aan de nog steeds on bevredigende situatie van de pen sioenregeling voor de predikanten. In de oude kerk op het Spui werd daarna de eerste zitting gehouden van de 152ste vergadering van de Evang. Luth. synode. Voor het eerst na een aantal jaren heeft weer een vrouwe lijk lid intrede gedaan in de synode, nl. mej. H. M. Westermann uit Am sterdam. Dr. J. P. van Heest werd herkozen tot president. Gouverneur Van Tilburg vertrokken De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, is vergezeld door zijn echtgenote gistermorgen van het vliegveld Schiphol vertrokken met be stemming Lissabon. In de Portugese hoofdstad zullen de heer en mevrouw Van Tilburg enkele dagen vertoeven alvorens op 21 juni de reis naar Para maribo voort te zetten. De heer Van Tilburg deelde op Schiphol mede, dat hij elke dag van zijn verblijf in Nederland de gou verneur van Suriname was op 19 mei in ons land aangekomen gebruikt had om besprekingen te voeren. Niet temin betrof het slechts een routine- bezoek, dat over een jaar zal worden herhaald. Prins Bernhard en Prinses Beatrix hebben gisterochtend een vergadering bijgewoond van de Raad van State. Onder voorzitterschap van de heer T. Hokken heeft gisteren ln Utrecht de be roepsgroep van leidinggevend en toezicht houdend personeel in de Ned. Christelij ke Beambtenbond zijn jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord zeide de voor zitter dat de positie van het leidingge vend personeel in de huidige omstandig heden niet gemakkelijk is geworden en dat veel meer wordt geeist dan vroeger het geval was. De veranderde omstandig heden vragen een geheel andere instel ling van de chef in het a'-emeen. Bij de Invoering van de automa ering zal dat, naar zijn mening, weer geheel anders worden. Hierover hield in de namiddagvergade- ring de penningmeester van de Neder landse Christelijke Beambtenbond, de heer J. M. Harthoorn, een inleiding. Hoewel automatisering soms lijkt op ver doorgevoerde mechanisatie moeten deze twee begrippen niet worden ver ward, zo betoogde de inleider. Bij de me chanisering moet telkens weer de mens worden ingeschakeld. Automatisering is een produktiewijze waarbij arbeiders, die routinewerkzaamheden verrichten, geheel worden vervangen door mechanische hulpmiddelen. In de plaats van het men selijk denken komt dan de machine, die met een computer is uitgerust. Deze com puter beheerst de bewerkingsmachines, die er op zijn aangekoppeld en geeft in structies en zo nodig corrigerende beve len. De ontwikkeling van de elektronica heeft, volgens de heer Harthoorn, deze gang van zaken mogelijk gemaakt, door dat automatisering impliceert, dat de ma chine in staat Is tot het nemen van beslis singen aan de hand van werkinstructie, die door middel van een codering in ds machine is gebracht. De heer Harthoorn ziet als verloop vaij de ontwikkeling: dat bij de doorvoering van de automatisering men met mind®# leidinggevend personeel kan volstaan» maar dat door de produktie van nieuw» artikelen de behoefte aan leiding etc. gro» ter wordt. Bij een snelle ontwikkeling, die door de grote kapitaalbehoefte neg niet te voorzien valt, kunnen toe- en a*j> neming elkaar in evenwicht houden, al zal dit niet kunnen voorkomen dat er in» cidenteel ongunstige gevolgen uit voort» vloeien. Wanneer het hooggeschoold» vaklui betreft, is hun plaats, waar daü ook, verzekerd, aldus de inleider. Als compenserende factoren voor het gevaar van werkloosheid van werkne mers ziet spreker de volgende: er zijn slechts bepaalde bedrijfstakken die zioll voor automatisering lenen (tien procent van het totaal aantal arbeiders omvat tend). De automatisering heeft tijd nodig om zich te ontwikkelen, want de technie* is nog in een stadium van ontwikkeling- Voorts is er een wereldtekort aan intel lect en zal de automatisering zich gelet» delijk voltrekken, tenzij de conjunctuur tot een andere toepassing noopt. Economisch gezien ontstaat bij stl}» gende welvaart behoefte aan meer diffe rentiatie en een stijgende behoefte aan diensten. Met toepassing van deze com penserende factoren achten, volgens de inleider, deskundigen een produktiviteii mogelijk, die zal leiden naar een verho ging van de levensstandaard. Dit alles omvattende, achtte spreker het de taak van de Christelijke vak- beweging erop toe te zien, dat door de toepassing van de automatisering de naaste wordt gediend. Dit betekent, aldus de heer Harthoorn, dat deze Christelijke vakbeweging geen gemak kelijke tijd tegemoet gaat. (Van een onzer redacteuren) DE VOORZITTER van de Christelijke Middenstands Bond, de heer H. de Mooy, heeft in de bondsraadsvergadering, van de C.M.B. met grote nadruk levensruimte ontplooiingsmogelijkheden en het recht tot vrij ondernemingsschap voor de mid denstandsondernemer gevraagd. Op het ogenblik dreigt de overheid de taak van de ondernemer over te nemen, vandaar dat het bedrijfsleven alleen de tweede rangs vraagstukken voorgezet krijgt. In dezelfde mate dreigt dit gevaar voor de publiekrechtelijke bedrijfsorga nen. Als voorbeelden van deze overheids bemoeienis noemde de heer De Mooy, de prijsstabilisatie, die steeds meer in plaats van een incidenteel een structureel ka rakter gaat dragen. En in het kader van deze prijsstabilisatie wordt met name een zekere winstbeperking doorgevoerd. Het behalen van winst wordt bijna ongeoor loofd geacht, maar over de tweede factor van het vrije ondernemerschap, het ver lies wordt niet gesproken. Maar men dient wel goed te verstaan, aldus de heer De Mooy, dat wanneer men aan de winst knabbelt de middenstandsondernemer ook de verliesfactor niet meer zal kun nen aanvaarden. Alle winstbeperking werkt hier verlammend op de onder nemer. De overheid dient bij haar beleid ook een gerechtvaardigde plaats in te ruimen voor het klein- en middenbedrijf, dus het middenstandsbedrijf. De heer De Mooy voegde hier op ern stige toon aan toe: „De overheid zjj ge waarschuwd, dat zij niet komt aan de le- levensruimte van de zelfstandige onder nemer en aan de ontplooiing van het vrije bedrijf. Wat betreft de interne aangelegenheden van de C.M.B. noemde de heer De Mooy de reorganisatie die thans doorgevoerd wordt en waarbij o.m. afzonderlijke ra den worden ingevoerd voor de verschil lende middenstandssectoren, noodzakelijk in verband met de ontwikkeling in de toekomst. Met name achtte hij ook een versterking van de plaatselijke en regio nale activiteiten van grootbelang. De Ko ninklijke Middenstandsbond en het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen werken reeds in deze richting. Andere punten die de heer De Mooy ter bestudering aanbeval waren het oprich ten van jeugdorganisaties in de vakbon den en eventueel het in het leven roe pen van vrouwenorganisaties, daar de middenstandsvrouw beslist niet gezien mag worden als slechts een onbezoldigde werkneemster. Bij de behandeling van het jaarverslag bracht de heer De Mooy nog de vertegen, woordiging van de C.M.B. in de S.E.R. naar voren. De C.M.B. zal het nimmer tolereren, dat haar plaats in de S.E.R. bij toerbeurt zou moeten worden afgestaan aan het nog steeds goeiend Nederlands Verbond van Middenstandverenigingen, dat thans als vierde middenstandsorgani satie geen van de drie beschikbare mid denstandszetels bezet. Tot buitendienst-functionaris in de rang van adjunct-secretaris is aangesteld de heer M. D. Kleisen te Apeldoorn. De voorzitter van de Italiaanse senaat, Merzagora, die zaterdag van president Gronchi opdracht kreeg om na te gaan, op welke wijze er een nieuwe regering kan worden gevormd, heeft zijn opdracht teruggegeven, nadat hij had geconstateerd, dat er geen middel te vinden was om een coalitieregering van centrum partijen te vormen. De informateur deelde mee, dat hij de mogelijkheid had onderzocht van een samengaan van de christen-demo craten en de republikeinse beweging. De liberalen en de christendemocraten hadden echter een zodanig standpunt ingenomen, dat er geen hoop bleef op de vorming van een coalitie.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4