TlA^yAtl I ^wWffOUU JUUUU1UU OOK ANDERSDENKENDEN IN CHINA GEDULD Rede van Comm.-Ch ina 's leider gepubliceerd niet ten einde TELEVISIE- UITZENDING IN AUTOBUS V.S# willen emigratie van boeren financieren Scholieren stalen benzine en gramofoonplaten ,M#Z£rh™nlTM PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND IETS LAGERE TEMPERATUREN, MAAR Franse invoerbeperkingen treffen vooral duurzame verbruiksgoederen PRINSES IRENE HAALDE DIPLOMA Italië, Japan en Nederland THEE GOEDKOPER Jongen uit Zijpe (15 j.) verdronken Maandag in Nederland Hoofdkantoor! L. Vorststraat 90, Goes J V 874289. Bijkantoren: Middelburg: Kor- M IÉ 0 *S 11 |ll f 9 Ij BPfü B^| fl VNS I (pagina 8) J te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009 en Mf «UB BsB 9 Jfl t Hk K B .tffl B B B B B JB fl t 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. K»2*®1 Ej8*-''!sa KI |S C|B| H BH BB ~-Pfc B fl B B B 'nf.-: B B (01184) 326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. M i B W B W BB |||l B W fl fl B fl fl fl fl fl fl H fl fl H H I Op- en ondergang van Zon en Maan: Rubriek Kabouters 10 cent per woord. T xxr j in mcT 1-53 m., 20.57 u. 1.25 m.; Zierikzee: Advertentieprijs 24 cent per m.m. 13e Jaargang No. 3731 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Woensdag 19 juni 1957 8.25 u. 1.33 m., 20.35 u. 1.06 m. Record verbruik van water in Den Haag De duinwaterleiding van Den Haag heeft maandag een record hoeveelheid water afgeleverd: 91.000 kub. meter water. Het record tot nu toe was 77000 kub. meter (1955). De situatie in het bedrijf is normaal, er zijn geen moei lijkheden bij de aanvoer en zuivering In Londen heeft de Engelse Konin gin-moeder op het Dorset Square no. 1 een plaquette onthuld ter nagedach tenis aan de laatste wereldoorlog ge vallen Franse verzetsstrijders. Het ge bouw op dat nummer werd nl. tijdens tie tweede wereldoorlog gebruikt als hoofdkwartier voor het Franse ver zet in Londen. De foto toont de Koningin-moeder bij haar aankomst, geëscorteerd door (links) de Franse kolonel Chateau- Jobert, commandant van het regiment „Parachutistes Colonaux' en (rechts) de nieuwe Franse premier Maurice Bourges Manoury. Deze laatste kreeg in Engeland zjjn opleiding tot verzets leider in de laatste oorlog en was toen bekend onder de schuilnaam „Mr. Po- lycon" Te Peking is gisteren de tekst gepubliceerd van de rede, welke pre sident Mao T&e Toeng op 27 februari jl. gehouden heeft over „de juiste behandeling van meningsverschillen onder het volk". Het staatshoofd constateert, dat er „zekere meningsverschillen tussen de regering en de bevolking bestaan". Deze verschillen kunnen in twee soorten worden verdeeld: die welke er tussen de Chinezen en hun buitenlandse en binnenlandse vijanden bestaan en die welke zich voordoen tussen de bevolkings groepen en tussen de staat en de bevolking. Diplomatieke waarnemers in Londen zien in de rede -van Mao Tse Toeng een aanwijzing dat het ideologische leiderschap in de Marxistische wereld niet langer het monopolie van Moskou is, doch nu door Peking gedeeld wordt. Eén van Mao's opvattingen dat in een communistisch land „meningsver schillen" kunnen bestaan tussen regering en volk wijkt af van de officiële Russische opvatting. De Sowjet-partij-secretaris Chroesjtsjef verklaarde on langs nog in het vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie, dat in Rusland zulke tegenstellingen niet bestaan. VOLGENS HANDELSKRINGEN te Parijs, zai de beperking van de in voer, waartoe de Franse regering maandag heeft besloten, waarschijn lijk betrekking hebben op duurzame verbruiksgoederen, zoals elektrische toestellen voor huishoudelijk gebruik, textielgoederen en dergelijke indus- trieprodukten, landbouw- en kantoor machines en niet-essentiële machines. Men verwacht geen scherpe beperking van de invoer van machinewerktuigen, die van vitaal belang zijn. Ook zal waarschijnlijk de invoer van indus triële grondstoffen, behalve wellicht kolen en olie, weer worden gecontin- genteerd. In ambtelijke kringen te Parijs ver wacht men geen tegenmaatregelen van andere Europese landen tegen de Franse uitvoer. De O.E.E.S. verwacht binnen enkele dagen een rapport van de Franse regering over het nieuwe versoberingsprogramma van Frank rijk. MEEVALLERTJE Na de eerste sombere geluiden, die wij van de zijde der Zeeuwse mossel- ltwekers en fruitexporteurs vernamen, betekenen bovenstaande Franse be richten zeker een meevallertje. Het laat zich aanzien, dat in Zeeland zeker geen grote klappen zullen vallen. De opmerkzame lezer zal inmiddels wel uit ons bericht van gisteren heb ben begrepen, dat het genoemde uit- voerkwantum aan komkommers een landelijk cijfer betrof. Tengevolge van een misverstand, ontstaan in de nach- Een Nederlander heeft maan dagavond een roofoverval gepleegd op het plaatskaartenbureau van het spoorwegstation Emden-west in Duits land. Een tweemotorig lesvliegtuig van de Swissair een DC-3, is dinsdag in het Bodenmeer gestort. De negen inzitten- DE BILT ZEGT: Plaaselijk onweer In de noordelijke provincies zonnig, elders veranderlijke bewolking en drukkend weer met plaatselijk onweer. Matige maar langs de kust .vrij krach tige wind tussen noord en noord oost. Over het algemeen iets minder warm. telijke telefoongesprekken met een onzer informatiebronnen, noemden wij de Zeeuwse groenten als belang rijk exportartikel naar Frankrijk. Ook dit slaat echter op de Nederlandse groentenuitvoer. Prinses Irene heeft gisteren met goed gevolg het eindexamen Middelbare Meisjesschool van het incrementum van het Baarns lyceum afgelegd. De uitslag werd omstreeks vier uur bekend gemaakt. De diploma-uitrei king geschiedde in één der lokalen van 't schoolgebouw. H.M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bernhard waren hierbij, met de ouders van de andere examenkandidaten, aanwezig. De waarnemers hechten ook veel belang aan Mao's verklaring, dat de pogingen om in Tibet een communis tisch stelsel in te voeren, voor minstens vijf jaar en misschien zelfs langer, zullen worden opgeschort. De Hongaarse opstand De analyse van „vijandige" tegen stellingen tussen klassevijanden en het volk en „niet-vijandige" meningsver schillen tussen het volk en zijn com munistische heersers ziet men in Lon den als een Chinese bijdrage aan het Marxistische denken, voortgekomen Uit de beroeringen van de Hongaarse opstand van eind vorig jaar. Aangezien men in de Sowjet-Unie tot dusver deze analfse niet aanvaard heeft, vraagt men zich af of dit deel van Mao's rede in de Sowjet-pers zal worden gepubli ceerd. Men merkt op, dat de Poolse communisten het op dit punt met de Chinezen eens zijn en dat de Poolse partij ook toegegeven heeft dat er ver schillen tussen volk en regime bestaan. Gomulka, de Poolse partijleider, gaf toe, dat er zich Mao's Invloed groter Volgens de waarnemers is de invloed van communistisch China sedert het overlijden van Stalin in 1953 geleide lijk groter geworden, aangezien in de Sowjet-Unie geen dominerende figuur meer bestaat. In december jl. tikte de Chinese par tij in een officiële verklaring president Tito van Zuid-Slavië op zijn vingers wegens het verdelen van de commu nistische beweging. Stalin werd weer wat opgetrokken met de mededeling, dat hij zowel zijn goede als zijn sleehtè zijde had. Die verklaring werd, even als in de rede van Mao Tse Toeng, ge wezen op de noodzaak dat China pro fijt trekt van de Russische ervaringen, Doch de mededeling dat de Sowjet- Unie de leidster van het socialistische kamp is een mededeling die in Sta- lins tijd nooit ontbrak heeft men nu in de rede van Mao gemist. Drie varianten De waarnemers onderscheiden drie communistische varianten in de we reld, die één zijn in hun vijandschap ten aanzien van het kapitalisme. Dit zijn: 1) het Sowjet-communisme, dat door de meeste Oosteuropese partijlei ders wordt gesteund; 2) het Chinese communisme, onaf hankelijker van Moskou, min of meer gevolgd door de Polen; 3) het Zuidsla vische communisme, dat voornamelijk is ontwikkeld se dert de breuk met Stalls in 1948, en dat het denkbeeld van decen tralisatie en arbeidersraden in het communisme heeft gebracht. Deze recente foto van het Konink lijk gezin werd door H. M. de Koningin exclusief ter beschik king gesteld van het Prins Bern hard Fonds en de Anjerfondsen, voor de jaarlijkse inzameling van deze maand voor het Nederlandse culturele leven. Foto M. O. Meyboom. In Washington wordt vernomen, dat vertegenwoordigers van de betrokken landen met de Amerikaanse autoriteiten besprekingen voeren over de financiering door de Amerikaanse regering van de emigratie van Italiaanse, Nederlandse en Japanse boeren naar Zuid-Amerika. De Amerikanen stellen veel belang In deze kwestie met het oog op de economi sche en sociale ontwikkeling van Latijns Amerika. In een aantal Zuidamerikaanse hoofd steden wordt onderhandeld over de ves tigingsvoorwaarden. De ambassadeur van Brazilië in Was hington, Paixoto, heeft gewezen op het succes van de Nederlandse kolonisten die zich, in het begin dezer eeuw gevestigd hebben in de staat Sao Paulo. De Amerikaanse senator Homer Cape- hart, die voorstander is van een massale emigratie naar Latijns Amerika, heeft verklaart te hopen, dat er ook voor niet- boeren, die naar Zuid-Amerika willen iets kan worden gedaan. Onder het programma voor de weder zijdse hulpverlening werd in het vorige budgetjaar in de Ver. Staten ook een be drag uitgetrokken voor de hulpverlening aan Zuid-Amerikaanse landen, bij het uit voeren van projecten voor de economi sche en sociale ontwikkeling. In dit verband wordt ook gedacht aan de ontwikkeling van de landbouw, met name in Brazilië, waar de Nederlandse Naar wij uit vakkringen vernemen, is met ingang van vandaag de thee- prijs over de hele linie voor alle soor ten met 4 cent per 100 gram verlaagd. kolonisaties veel indruk hebben gemaakt 'en nog onlangs door een vertegenwoordi ger uit Brazilië in zijn land tot voorbeeld werden gesteld. OPNIEUW BEREIKTE gisteren het kwik op vele plaatsen weer tropische waarden. In het zuiden en oosten van Nederland, evenals in Duitsland kwam het kwik tot 30 a 32 graden, zodat wij tot het warmste plekje van Europa be hoorden. Vlak langs de kust ech ter zorgde een zeewindje er af en toe voor dat koelere lucht binnen stroomde en bereikte het kwik standen van 20 tot 25 graden. Boven Frankrijk, België en ons land ontwikkelden zich bij de grote verhit ting flinke donder buien, die plaatse lijk in alle hevigheid hebben gewoed. In Zeeland echter hoegenaamd niet. Het hogedrukgebied tussen IJsland en Noorwegen houdt de wind in de n.o.-hoek, zodat het zomerweer nog geen einde neemt, al zullen voorna melijk in de kuststreken de tempera turen wat lager worden. In het zuidoosten van het land kan de temperatuur weer tot bij de 30 gra den oplopen en blijft de kans op on weer bestaan. In Zeeland niet. VERDRONKEN Ook gisteren zijn weer vier mensen bij het zwemmen verdronken. Onder hen is een 15-jarige jongeman uit Zij- pe, Piet van Dam, die bij Urk in het IJsselmeer aan het zwemmen was. Hij verdween plotseling onder water. Het ongeval gebeurde zo snel, dat niemand van de in de omgeving vertoevende personen hulp kon bieden. Het stoffe lijk overschot is nog niet gevonden. Bij het baden even buiten Bergum is gisteravond de 14-jarige Sjouke Groenwoud verdronken. In West-Duitsland verdronken de afgelopen dagen 90 mensen. In Amerika werden temperaturen bereikt van 37 graden. In Texas wer den alle records gebroken met 42 gra den in Presidio. Volgende week, te beginnen maan dag, zal er tussen Den Haag een Lon- dense dubbeldeksbus rijden, waarin op de onderste verdieping een televisie- Deze loto geeft een beeld van de ver woesting in het Noorditaliaanse dorp Passo Valie Scuro, dat door een orkaan werd getroffen. Vijf personen kwamen om het leven, terwijl vijftig anderen werden gewond. programma wordt verzorgd, dat op de bovenste verdieping is te zien. De bus zal passagiers vervoeren, die de ten toonstelling in de stadsgehoorzaal te Leiden gaan bezoeken die daar wordt gehouden als onderdeel van de „Cam- bridge-week". De bus wordt gereden door een En gelse chauffeur, die ook weer door televisie de in- en uitgang van de bus in het oog kan houden, en voorts rijdt er een Engelse conductrice mee, die is gekleed in uniform van de uni versiteit van Cambridge. Die conduc trice zal de passagiers onderweg ver tellen over alles wat er aan dit merk waardige voertuig te pas komt. Ten slotte is er gelegenheid via een mobi- lifoon-installatie te spreken met bezoe kers van de tentoonstelling in Leiden. Echte 'pub' De tentoonstelling in de stadsgehoor zaal zal worden geopend door lord Gosford, staatssecretaris van het Engel se ministerie van buitenlandse zaken. De openingsplechtigheid zal worden bijgewoond door o.m. staatssecretaris directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn. In de stadsgehoorzaal zal ook een Engelse „Pub" worden ingericht, waar voor men 10.000 flesjes heeft laten aanrukken met het „zeer geestrijke vocht", dat speciaal voor de universi teit van Cambridge wordt gebrouwen. Derek Ibbotson, de 24-jarige En gelse hardloper, die in het Ibrox park te Glasgow uit pure vreugde over het geboortebericlit van zijn dochtertje Christine, de mijl liep in de nieuwe Engelse record-tijd van 3.58,4 heeft na deze prestatie glunderend zijn vrouw Madeleine en zijn dochtertje opgezocht in de kraamkliniek. De foto toont het gelukkige ge zin. Voor de tweede maal in veertien dagen heeft de Haarlemse politie een aantal leerlingen van middelbare scho len aangehouden. Het zijn zes jongens van 17 en 18 jaar, die verdacht worden van diefstal van gramofoonplaten en benzine. Met z'n tweeën of drieën trokken de jongens er op uit en na men uit muziekhandels gramofoon platen en onderdelen van muziekin strumenten weg, die zij aan medescho lieren verkochten. Verder stalen zij benzine uit geparkeerde auto's en verkochten dit aan een vriend, die bij een benzinestation werkte. Deze ver kocht ten eigen bate de benzine met een mengsel aan bromfietsers Het geld werd gebruikt voor bioscoopbe zoek, ijsjes en consumpties. Vorige keer zijn twaalf jongens en meisjes aangehouden, die betrokken waren bij diefstal van bromfietsen, der G. M. J. Veldkamp en door de fietsen en een motor. BLIKSEMINSLAG Bleef Zeeland vrijwel gespaard voor blikseminslag, elders in ons land woedden hevige donderbuien. Te Dreumel werd een boerderij door de bliksem getroffen, die daarna geheel uitbrandde. In Veldhoven moest de brandweer driemaal uitrukken. Eerst ging een kapitale boerderij in vlam men op, daarna brandde een winkel woonhuis gedeeltelijk uit en tenslotte trof het hemelvuur een zuivelwinkel, waar men echter de brand kon be dwingen. In Heemse heeft brand gewoed in een blok woningen, waarbij de 21-j. mejuffrouw Gerda Meijer om het le ven is gekomen. Vier gezinnen zijn dakloos gewor den.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1