DOOR HITTE „VAN DE KOOK" Eindelijk zomer" juichte men, maar duizenden Op jacht naar een koeltje Zes zwemmers verdronken Koningin Juliana verrast Zeeuwse mensenredder ZOMER Familievete uitgevochten achttien doden; 25 gewonden „Realistisch" antwoord van Macmillan aan Boelganin BOSBRANDEN BRAND WAS GEBLUST, MAAR,,. Katwijkse logger verdween plotseling in de golven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' o.w. Middelburger Middelburger ernstig gewond Vliegtuigongeluk bij Moskou Gehele bemanning kon worden gered t Het blijft nog I Hoofdkantoor; L. Vorst straat 90, Qoes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor; Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 874289. Bijkantoren; Middelburg; Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. <01184) 826; Terneuzen; Dijkstr. 26-28. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwscli Dagblad 13e Jaargang No. 3729 Hoofdredacteur; r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 17 juni 1957 "Y VROUWENKIESRECHT RAMP OF ZEGEN? (pagina 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u. Maan op 23.51 u., onder 10.47 u. Hoogwater dinsdag 18 juni; Vlissingen: 5.43 u. 1.86 m., 17.57 u. 1.73 m.; Terneuzen: 6.12 u. 2.03 m., 18.27 u. 1.90 m.; Wemeldinge: 7.23 u. 1.65 m„ 19.41 u. 1.37 m.; Zierikzee: 7.08 u. 1.41 m., 19.19 u. 1.14 m. HET WATER, waartoe duizen den de afgelopen dagen hun toe vlucht zochten heeft ook nu weer zijn tol geëist: zes zwemmers kwamen gedurende het weekein de om het leven, o.w. de 18-jarige Middelburger J. J. Alleman, die In de IJssel bij Dieren verdronk. De jongeman, die in Dieren in een opleidingsinternaat gedomicileerd was, ter gaan zwemmen. Plotseling werd was met enkele kameraden in dit wa- hij onder water gezogen. Zijn vrienden probeerden hem nog te redden. Een van hen kon hem onder water grij pen, doch moest hem weer loslaten. Het dreggen van de Dierense politie had na een half uur succes. Toen wa ren de levensgeesten echter geweken. De familie in Middelburg werd spoedig hierna van dit tragisch ongeval op de hoogte gesteld. Bij het zwemmen in de omgeving van het strand bij het Maas- en Waal kanaal te Nijmegen is de 31-jarige G. Th. D. uit Nijmegen in de diepte ver dwenen. D. was met vrouw en kinde ren aan het strand. Tijdens het zwemmen in het Am sterdam-Rijnkanaal te Utrecht is gis termiddag de 24-j. F. A. van O. uit de Meern verdronken. Tot het invallen van de duisternis heeft de politie ge dregd, doch men slaagde er niet in het stoffelijk overschot te bergen. Hettienjarig jongetje J. P. van D. te Rotterdam, dat niet zwemmen kon en in het zgn. kinderbadje aan de Kra- lingse plas was gegaan, had zich even buiten de omrastering gewaagd. Onop gemerkt moet hij verdronken zijn. Zijn lijkje werd drijvend aangetroffen. Op het noorderstrand bij Schevenin- gen is een tot nu toe niet geïdentifi ceerde man verdronken. Het ongeluk gebeurde tegen twaalf uur gisteren waarschijnlijk is de man in eeft kuil gestapt. Het lijk is een kwartier later aangespoeld. De 16-jarige Roedie Kluin te Utrecht is zaterdag tijdens het zwemmen in het Amsterdam-Rij nkaanal verdronken. De jongen die de zwemkunst niet ge heel meester was, begaf zich ondanks waarschuwingen van zijn broertje te ver van de walkant. Zondagmiddag ontstonden bosbran den bij Rosmalen en op Oostvoorne. Foto boven: „Oef", pufte ook de typiste zaterdag, die buiten haar werk voortzette Foto onder: In Parijs moest men genoegen nemen met een „voeten- bad langs de Seine In het bos- en heidegebied „Eijkelen- burg" dat eigendom is van de gemeen te Rosmalen is het vuur vermoedelijk ontstaan door een achteloos wegge worpen sigaret. Er is ongeveer een hectare bos verloren gegaan. Vermoedelijk tengevolge van het roken ontstond ook brand in de duinen nabij het voormalige vliegveld te Oost voorne. In een bergdorp in Noord-Libanon zijn zondag achttien personen om het leven gekomen en 25 gewond, toen twee families een reeds lang bestaande vete, welke nog was aangewakkerd door politieke tegenstellingen, uitgevochten. Dit is meegedeeld door de Libanese minister van Joessef Hitti. Het gevecht ging tussen leden van de familie Frangieh, van wie er een voor de verkiezingen op dertig juni kandidaat is voor het pro-Egyptische nationale front, en leden van de fa milie Doewehi, die de regering steunt. Bij begrafenis De strijd ontstond bij een begrafenis, die door beide families werd bijge woond. Na een handgemeen gingen de partijen..over tot het gebruik van ge weren en machinegeweren. Gendarmes moesten de orde herstellen. Dergelijke veldslagen tussen families zijn in noord-Libanon niet ongebruikelijk. Elders in het land, waar zondag al werd gestemd, verliepen de verkiezin gen over het algemeen rustig. Alleen Appelen en peren naar Engeland Het Engelse ministerie van Handel heeft bekend gemaakt dat ook in het tweede halfjaar van 1957 de invoer van appelen en peren in Engeland ge- contingenteerd zal blijven. Voor appelen is een globaal contin gent vastgesteld van 500.000 pond sterling (f5.300.000.—) en voor peren een globaal contingent van 1.175.000 pond sterling (f 12.455.000.Deze contingenten zijn gelijk aan die welke voor het tweede halfjaar van 1956 hebben gegolden. De invoer op deze contingenten kan plaats vinden uit een groot aantal landen, waaronder ook Nederland. In andere jaren nam Nederland vooral van het perencontingent steeds een belangrijk deel voor zijn rekening. Of dit nu weer het geval zal zijn valt te betwijfelen, gezien de slechte tot zeer slechte perenoogst welke ons land verwacht. bij een vechtpartij in het dorp Bourge el Brajni liepen drie personen ver wondingen op. GEEN VACCIN TEGEN GRIEP Naar aanleiding van berichten dat er een vaccin tegen griep zou zijn ge vonden in ons land, vernemen wij van bevoegde zijde dat dergelijke berich ten uit de lucht gegrepen zijn. Een dergelijk nieuw vaccin bestaat ook in het buitenland niet en vroegere vac cins tegen griep worden als waarde loos beschouwd. „OEF-OEF" luidt de nieuwe slogan, die men elkaar sinds en kele dagen toeroept. Het is de machteloze reactie van ons Ne derlandse volk, dat vele maanden zijn gal heeft uitgespuwd over de kou, de regen en de mist. „Wan neer krijgen we nu eens een echte zomer", jammerden al die duizen den, wier vakanties in zicht kwa men. Welnu het is zomer, al een dag of wat en wanneer De Bilt gelijk krijgt dat duurt nog wel eventjes. HET IS TEVEEL GEWEEST. Trans pirerend en zuchtend gaat men aan 't werk. Zelfs vele vakantiegangers kun nen het in de zon niet meer harden en zoeken de koelte van de schaduw. Slechts enkelen kunnen op volle, zelfs meer dan volle kracht werken: de ijscoman, de caféhouder en de bad meester. TOT DIT ILLUSTERE DRIETAL hebben duizenden de afgelopen dagen dan ook hun toevlucht gezocht. „Dan nog liever een strenge winter", zeggen de klagers, die altijd zo om een hitte- golfje smeekten. Half Nederland is door de hitte van de kook geraakt. DAT WAS HET BEELD van dit weekend: Zaterdag: een algehele vlucht naar de waterkant, van waar men als kreeften zo rood terugkeerde; Zondag: een "algemeen gepuf van lusteloze mensen. Onafgebroken files van auto's en motoren, in een hoog tempo, om toch maar zoveel mogelijk wind te vangen. Kerkgangers in luch tige bloesjes. Langzame wandelaars, op zoek naar schaduw. Het is écht zomer in Nederland. Met volop zon, waarnaar wij een jaar lang hebben gesnakt. Ondanks bestedings- '•■eperking en huurverhoging geeft de zon ons het volle pond. Nederland kan naar hartelust genieten! IN DE NOG KOELE VROEGTE van de zondagmorgen zijn de vijf opvaren den van de onfortuinlijke haringlogger „Prinses Beatrix" afkomstig uit Kat wijk (KW 72), in IJmuiden aan wal gezet door de kustvaarder „Jokurma", die zaterdagavond omstreeks tien uur de logger, die met een lijn aan de kustvaar der was verbonden, achter zich in de Noordzee zag verdwijnen. Het was het einde van een scheepvaartongeluk, dat geen slachtoffers heeft geëist maar voor de betrokkenen wel een paar spannende momenten had opgeleverd. Het was ook het einde van een klein drama ter zee, dat zaterdagmorgen om streeks tien uur was begonnen met een klein brandje in de machinekamer van de KW 72, dat toen ter hoogte van Teschelling voer. Zaterdagmiddag, omstreeks vijf mi nuten voor zes, gebeurde op het kruis punt Herengracht-Volderijlaagte te Middelburg, even over de Herenbrug een verkeersongeval waarbij de 39- jarige timmerman-aannemer L. G. te Middelburg ernstig werd gewond, en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Op de fiets botste de heer G. tegen een bestelauto, bestuurd door de heer L. J. M. v. d. B. uit Vlissingen, die uit de Stadhuisstraat de Herengracht op wilde rijden. Op dit moment naderde G. uit de Volderijlaagte en is op nog onverklaarbare wijze tegen de bestel auto gebotst.Hij liep een schedelbasis- fractuur op en werd in ernstige toe stand naar het ziekenhuis overge bracht. De doktoren W. W. Stevens en H. Boerwinkel verleenden de eerste hulp. Bestelauto en fiets werden licht beschadigd. In verband met dit ongeval ver zoekt de Commissaris van politie in Middelburg, personen die hiervan ge tuige waren, zich bij hem te melden (Lange Giststraat 40) voor het ver strekken van inlichtingen. Bij Moskou is zaterdagnacht, kort voor middernacht, een Pools lijnvlieg- tuig verongelukt. Negen mensen, o.w. Het toestel, van de „Lot'Muchtvaart- vier leden van de bemanning, zijn om het leven gekomen, maatschappij was met 13 passagiers op een normale lijnvlucht van Warschau naar Moskou. Onder de omgekomenen bevinden zich twee Amerikanen. Drie van de vier overlevenden zouden Amerikanen zijn. Eén van hen zou evenwel ernstig gewond zijn. De minister van buitenlandse handel van Mongolië is ook een van de slacht offers van het ongeluk, aldus nader gemeld. In de steenkolenmijn Le Gosson te Jemeppe is een Nederlandse mijn werker J. van de Waele uit Elsloo om het leyen gekomen. Hij werd getrof fen door een stuk van een metalen stut, die doorbrak. OPGEPAST! De Haagse reddingsbrigade moest verschillende malen in actie komen omdat baders zie hte ver in zee had den gewaagd. Twee jongetjes van 10 en 11 werden gered, een 6-jarig ventje en een 11-jarige knaap. Van genoemde zijde wordt gewezen op het gevaar bij het zich in zee be geven met opgepompte banden, lucht bedden en rubberboten (bij politie verordening). Vooral bij oostenwind bestaat de kans dat men dan niet meer op eigen kracht kan terugkeren. GORDON PIRIE is sedert zijn te rugkeer uit Nieuw Zeeland voor het eerst weer in Engeland op de drie mijl gestart. De race leverde hem evenwel geen overwinning op want hij werd door Laurie Reed naar de tweede plaats verwezen. De Britse premier, Harold Macmillan, heeft premier Boelganin van de Sowjet Unie op diens brief van 20 april ge antwoord, dat hoewel Engeland en de Sowjet-Unle van mening verschillen over veel kwesties, dit toch een ont wikkeling naar een praktischer ver houding tussen de twee landen niet mag belemmeren. Macmillan's brief is vrijdag in Mos kou aan Boelganin overhandigd. De Britse premier zeide o.m. dat in de eerste plaats vorderingen gemaakt die nen te worden op het gebied van de Schipper M. v. d. Klooster (93) te Colijnsplaat in de bloemetjes TERWIJL H. M. KONINGIN JULIANA zaterdagmorgen in het paleis Soestdijk aan twaalf Nederlanders, die zich door ver dienstelijke daden voor de Ne derlandse scheepvaart hebben onderscheiden, de „De Ruyter- medalje" uitreikte, was het on geveer op hetzelfde moment feest in het Ned. Hervormde rusthuis te Colijnsplaat. Hier verblijft namelijk de oudste van de in leven zijnde 60 dragers van de De Ruy termedal je, de 93-ja- rige M. van den Klooster temid den van ongeveer 30 oudjes. Als schipper van de reddingsboot te Burghsluis heeft hij meermalen verdienstelijke reddingen ge daan. BRIEF In verband met zijn hoge leef tijd kon de heer Van den Kloos ter de plechtigheden in het pa leis Soestdijk niet bijwonen, doch de Koningin wilde op deze dag ook hem in de huldiging be trekken. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene verraste de bewoners van het rusthuis met taarten, sigaren en bonbons, een geschenk van H. M. de Koningin, die zich ook in een persoonlijk schrijven tot de heer Van den Klooster had gericht. In de met bloemen versierde recreatiezaal van het rusthuis deed burge meester Schuit voorlezing van dit schrijven. EERSTE MAAL De De Ruytermedalje werd voor het eerst in 1907 uitgereikt. Tot nu toe werd deze onder scheiding door of namens de mi nister uitgereikt en het was thans de eerste maal, dat H. M. de Koningin deze door haar moeder ingestelde onderschei ding persoonlijk uitreikte. ontwapening, zowel wat betreft gewo ne als atoomwapens, als men tot een betere verstandhouding wil komen. Sow jet-voorstellen voor een collec tief veiligheidspact gebaseerd op de verdeeldheid van Duitsland blijven voor Engeland onaanvaardbaar. De Britse regering zou een uitbrei ding van de handel met de Sow jet- Unie toejuichen, aldus de brief. Reacties Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag verklaard dat de brief die de Britse premier MacMillan aan zijn Sowjetrussische ambgenoot maar schalk Boelganin heeft gestuurd in Franse officiële kringen als „zeer rea listisch" is verwelkomd. „De Franse regering heeft vooral MacMillan's uiteenzettingen over ont wapeningszaken en een hereniging van Duitsland gewaardeerd. Zij is het- ge heel met de Britse premier eens", al dus de woordvoerder. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Heinrich von Bren- tano, heeft zaterdagavond te Wenen, waarheen hij bondskanselier Adenau er heeft vergezeld, verklaard, dat de inhoud van MacMillans brief „wer kelijk uitstekend" is. En uit Washington meldt „Reuter" dat in Amerikaanse officiële kringen ook algemeen van waardering voor de brief werd blijk gegeven. In de Oranje Vrijstaat is het voortaan verboden zondags in het openbaar te dansen. Op overtreding van het verbod staat een boete van maximaal duizend gulden. Daar bevond de logger zich met een vracht haring op weg naar de thuis haven, toen de motordrijver bemerk te, dat in de voedingskabel van het lichtnet kortsluiting was ontstaan. Er deed zich rookontwikkeling voor in de nabijheid van de oliebunker, waar de ze tegen de houten huid van het schip aan lag. De motordrijver maakte alarm. Men wist de brand af te dem pen door de motorkamer luchtdicht af te sluiten. Inmiddels had men reeds noodseinen uitgezonden, maar men hield op met het uitzenden van deze seinen toen de motorkamer was afge sloten. Op het nippertpe De naar IJmuiden op weg zijnde met hout voor Zaandam geladen kustvaar der „Jokurma" was in de nabijheid ge komen evenals de Katwijkse logger „Stern", die beide de noodseinen had den opgevangen. Hoe het zich allemaal daarna heeft toegedragen herinneren de mannen van de „Prinses Beatrix" zich niet pre cies meer. Wel weten zij dat de KW 72 toen hij eenmaal achter de „Jokurma" aan het sleeplijntje mee opstoomde na dat de motor weer op gang was ge bracht, plotseling achterover in de diepte verdween. De twee aan boord van de KW 72 achtergeblevenen kon den zich maar op het nippertje het ve ge lijf redden, blij dat de „Jokurma" toch maar „stand bij" had gehouden, al scheen het gevaar bezworen. Schot bezweek De lijn, waarmede de logger aan de kustvaarder was vastgemaakt moest in allerijl worden gekapt en het vletja van de KW 72, dat naast de logger was uitgebracht, raakte in het hekwerk van de zinkende logger toen schipper A. van der Plas uit Katwijk en zijn plaats genoot A. van Klaveren, de motordrij ver, probeerden van de zinkende log ger weg te komen. Het is de twee man nen te elfder ure toch nog gelukt op de „Jokurma" te komen zij het met de schrik in de benen en zonder dat zij al te veel persoonlijke bezittingen heb ben kunnen redden. Het schip moet water hebben ge maakt toen de brandhaard het pek tussen de naden heeft doen smelten en er een Waterdicht schot bezweek. „Link werk" De andere drie opvarenden die zich al aan boord van de kustvaarder be vonden, de stuurman, de lichtmatroos en de kok, hebben de logger zien zin ken. Zij waren dolblij dat schipper en motordrijver zich konden redden op dat ogenblik met het hulkje-van-een- vlet dat bij aankomst in IJmuiden als een laatste overblijfsel van de verdwe nen logger achter de houtboot aan dobberde met een enkel watertonnetje op de bodem. Stuurman Jan de Beste karakteriseerde het ongeluk met „link werk". maakt? DE ZIGEUNERKONING Peulen- gro is zondag in Littlehampton in En geland op 90-jarige leeftijd overleden. Hij werd in de tweede wereldoorlog bij miljoenen radio-luisteraars bekend door zijn praatjes over manieren om nieuwe gerechten te maken uit krui den. t*Ln M-5 Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo DE BILT ZEGT: Hoewel onweerstoringen boven Frankrijk zich langzaam naar het noorden uitbreiden, zodat van middag en vanavond in Zeeland en Noord-Brabant een kans op onweer bestaat, blijft het zomer weer nog aanhouden. Het ziet er naar uit, dat men in Zeeland, en ook elders in ons land, ze ker nog tot woensdag van het warme en zonnige weer zal kunnen blijven genieten. De wind is inmiddels al iets ge draaid, hetgeen een licht koeltje zal veroorzaken. De wind is vandaag overwegend oostelijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1