Jongste burgemeester groeide uit tot enthousiast Commissaris mts in Nederlands bestel GOD WAAGT HET MET DE VRIJHEID In „halfdonzen" dekens zitten veren van zeventien centimeter „Normaal was het nooit!" WONDEREN VAN DE PLAN-ECONOMIE Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid UIT DE SCHRIFT VIJF EN TWINTIG JAAR MAGISTRAAT OP DE BRES Met hart en ziel KANSELRUIL IN WEERT De laatste kwam terug Republiek van vele federatiesx DOMINEES STEEN ZAT EOS Verbindingen ARM MAAR SLIM Studie SLAKKEN 't Zeenwscli Weekend HET IS ALTIJD weer een genot, in gesprek te zijn met onze Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Zeker als het gesprek over Zeeland gaat en dat kómt aan de orde, als men met hem spreekt krijgt men te doen met een enthousiast man, die het Zeeuw-zijn onder de Zeeuwen" niet opvat als een soort Mon- roeleer, want ieder, die Zeeland dienen wil, is hem welkom, doch dit als een levenswerkelijkheid beleeft, wellicht al sinds het eerste moment van zijn bewust leven als Middelburgse jongen, maar zeker sinds hij nu 25 jaar als magistraat in Zeeland werkzaam is. Ja, het is vandaas, 15 juni, 25 jaar geleden, dat de jonge mr. De Casem broot burgemeester werd van Westkapelle. Hij was jong. Nog maar net 25 jaar, toen hij in 1932 werd geïnstalleerd. Een tijd lang was hij de jongste burgemeester van Nederland. Maar hij bracht zijn levende liefde voor Zeeland en zijn bewoners mee en het enthousiasme, om iets voor de mensen, over wie hij het bestuur kreeg, te doen, een enthousiasme, dat hem trouwens nimmer verlaten heeft. Ga nu in Westkapelle rond en vraag, wat men van burgemeester De Casem broot denkt. Ge hoort niets dan goeds. En zelf is hij er nog thuis als weinigen en kent de burgers voor een goed deel nog bij naam en toenaam. Toch was het geen gemakkelijke tijd, die hij daar had. De werkloosheid teis terde de wereld en ook ons land. West kapelle bleef er niet vrij van. Van de 1050 mannen waren er 350 werkloos! 200 gezinnen leefden van de steun. Werk- loosheidszorg, werkverschaffing, kleine boerensteun en wat niet al vroegen de aandacht. „Ach, ik heb feitelijk nooit een wat je noemt „normale tijd" meegemaakt", zei de Commissaris ons, toen we hem dezer dagen aan zijn komend jubileum herin nerden en met hem spraken over zijn er varingen in die 25 jaar. En hij somde ons op: Eerst de werk loosheid, in 1940 de oorlog. Aan het eind van dat jaar werd hij in 1939 lid van de provinciale staten geworden lid van gedeputeerden. Maar het was bezet tingstijd. En hij verloochende zijn Ne- derlandschap niet. Mei 1943 werd Bij door de Duitsers ontslagen Hij concentreerde weer al zijn aandacht op zijn gemeente. En nu ja, alles wat daar in een bezettingstijd omheen hing. Maar de Westkappelse zeedijk werd stuk gebombardeerd. Zijn gemeente werd ge- inundeerdDoch vlak daarop kwam de bevrijding. Het hoge ambt van waar nemend Commissaris werd hem opgedra gen. En vrijwel tegelijkertijd de bevoegd heid van militair commissaris. Hoe stond hij' in die dagen we heb ben er ervaring van voor zijn zwaar getroffen Zeeland op de bres! In 1946 keerde hü weer naar zijn ge liefde Westkapelle terug. Doch slechts voor zeer korte tijd. Want nu werd hij definitief geroepen tot de functie van gezagsdrager in de provincie. En hij gaf zich gaarne, want het gold zijn Zeeland, waarin nog zoveel op te bouwen was. prachtig hersteld en vooral voor Vlissin- gen zie ik nog een grote toekomst. Zeeuws-Vlaanderen heeft weer een mag nifieke welvaart en is ook schitterend herrezen. Tholen is feitelijk het meest een zor genkind. De zuigkracht van Holland is daar sterk, omdat er niet voldoende werkgelegenheid is. We moeten daar de bevolking zien te hinden door landbouw èn industrie. Er zijn natuurlijk meer moeilijkheden, als ik bijv. aan de toekomst van Veere denk. Maar we moeten wegen zoeken, om dat alles op te vangen". Al sprekende was zijn tempo steeds hoger geworden, zodat we niet alles kon den opschrijven, wat hij zei, misschien zelfs iets niet precies noteerden. Maar het was de vaart, die eta man, die nog veel werk voor zich ziet in zijn provincie zelfs in zijn woorden moest leggen. Zijn provincie heeft hij lief. En zijn ambt enthousiasmeert hem. „Dit is het aantrekkelijke van mijn werk, dat het zo variabel is". Er zullen, zo ziet hij het, nog grote veranderingen komen. Zee land heeft er onder geleden, dat de prognose, de voorspellingen over zijn toekomst rampzalig wa- Jhr. Mr. A, F. C. DE CASEMBROOT „Terugziende op mijn loopbaan, moet ik zeggen: „Het was nooit normaal!" Hij gaf zich met hart en ziel en met al de krachten van lichaam en geest. Maar 1 februari 1953 kwam. "Weer trof een ?r Een paar jaar geleden heeft in het dorp Scharendijke op Schouwen, de kanselruil tussen de Hervormde en Ge reformeerde predikant nogal de aan dacht getrokken. Nadat men geduren de een paar maanden (in de periode van de ramp) deze ruiling had gekend, Is zij weer afgeschaft. De Gerefor meerde kerken zijn er huiverig voor om predikanten uit andere kerken op haar kansels toe te laten. Toch is er een plaats in Nederland, waar het ge regeld gebeurt, namelijk te Weert in Limburg. In Weert wonen maar enige tiental len Gereformeerden; zij horen kerke lijk bij het 20 km. verder gelegen Roermond. Er wordt echter iedere zon dagmiddag in de Hervormde kerk een Gereformeerde dienst belegd. Hier ko men gemiddeld vijfentwintig mensen. Een enkele keer gaat de Gereformeer de predikant van Roermond hier voor, maar de meeste diensten worden ge leid door ds. R. J. van Pagée, die als legerpredikant in Weert woonachtig is. Ds. Van Pagée behoort echter tot de Christelijke Gereformeerde kerk. Eindelijk is het de laatste in Li- tauen verblijvende Duitse predikant gelukt om naar zijn vaderland te rug te keren. Het is de 72-jarige ds. W. Grodde, die tot 1944 in de buurt van Tilsit predikant was. Na een langdurige gevangenschap mocht hij het pastoraat onder de weinige nog in Litauen woonachti ge Duitsers weer opvatten. De laat ste jaren had hij praktisch niets meer te doen, ds. Grodde deed toen dienst als organist in een Litause dorpskerk. En hij deelde hun het goed.... Lucas 1 5-12 Dat is dus een tekst uit de bekende gelijkenis van de verloren zoon. Onder deze naam staat hij bekend. Maar, het is met evenveel recht mo gelijk deze gelijkenis de gelijkenis van de verlaten vader te noemen. Je zus vertelt een vader die een rebelse, levenslustige zoon heeft. En die jongen eist op zekere dag het deel dat hem toekomt. Nu is dit het merk waardige dat die vader dat doet. En hij deelde hun het goed. Wij zijri gewend het toppunt van de vaderlijke liefde te ontmoeten in het eind van de gelijkenis, waar de vader zijn verboemelde zoon weer op neemt in zijn huis. Maar, is het nog niet merkwaardiger, ja, getuigt het ■niet van een oneindig grotere liefde, dat er staat in vers 12: en hij deel de hun het goed. Deze vader laat zijn jongen gaqn. Want liefde geeft vrijheid. Maar zo eenvoudig is het niet. Want: als die jongen weg is, houdt die vader niet op vader te zijn. Maar hij werkt tijdens de afwe zigheid van zijn zoon, met zijn gedachten, met zijn hart. Hij is altijd met die jongen bezig. Die vader uit de gelijkenis kreeg zijn jongen terug. Hoe dat is geko men? Wel, omdat die hele geschiedenis van deze vader met zijn zoon begonnen is met die vrijheidscheppende gebaar van de vader: en hij deelde hun het goed. Dat die jongen terugkeert komt omdat zijn vader hem voor de geest staat, zoals die er stond op de bewuste morgenuit tellend en uitdelend het goed. En wat wil Jezus nu zeggen met dit verhaal van deze vader en zoon? Jezus wil tonen, vertellen, wie God is. Jezus wil openbaren dat God Vader is. Maar dan Vader op de wijze als hier verteld, Jezus zegt: God waagt het met de vrijheid. Want de Vader heeft de mensen lief. In de gelijkenis staat: „en hij deelde hun het goed". - Ook ons heeft de Vader, heeft God, de goederen gedeeld. Arbeid, woning, inkomen, verstand, gevoel, wil, en noem maar op. En dat mogen wij allemaal zelf beheren. Wij mogen er mee doen wat wij willen. De Vader, God, heeft ons daartoe de vrijheid gegeven. Dat is oneindig hard en oneindig mild. Hij waagt het met de vrijheid, Hij schept vrijheid. En wat Jezus nu verkondigt met deze gelijkenis is dit: achter die grote vrij heid staat God de Vader, die ons bevend heeft laten gaan, wetende welke gevolgen de greep des mensen naar de vrijheid zou hebben. Ach ter onze vrijheid staat de Vader, Die ons het goed heeft gedeeld. De Vader, die zelf smart heeft om de kwalijke gevolgen van onze greep naar de vrijheid. Toch laat God ons gaan, laat ons onze gang gaan, laat ons beheren en gebruiken de goederen die Hij ons deelde. God doet dat in Zijn liefde. Hij geeft de vrijheid, opdat wij in vrijheid zullen te rugkeren. En zij zullen terugkeren, allen, die het bemerken: alzo lief heeft de Vader ons gehad, dat Hij ons zwijgend in Zijn liefde liet gaan. En de Vader zal zeggen: Deze Mijn zoon was dood in zijn eigen, zelfgekozen vrijheid en hij is weder levend door de vrijheid Mijner liefde. Bij tal van gebeurtenissen in Zeeland geeft de Commissaris blijk van zijn warme belangstel ling. Hij opende een groot aantal gebouwen en was bij vele offi ciële gebeurtenissen aanwezig. Op 4 november 1953 onthulde hij de gedenkplaat in de „De Ruy- terschool" te Vlissingen, waarop de namen zijn vermeld van 165 oud-leerlingen en leerlingen, die in de tweede wereldoorlog hun leven gaven voor de vrijheid. ramp zijn provincie. Weer stond hij voor aan, toen het erom ging, te redden en te helpen en daarna te herbouwen. „Neen, normaal was het nooit!" her haalde hij in ons gesprek. Maar het was niet de klacht van een verslagene, maai de roep van één, die de moeilijkheden onder het oog heeft gezien en daarna naar de oplossing ervan heeft gestreefd. „Na de bevrijding heb ik bijna 20 van alle Zeeuwse gemeentehuizen hero pend. En hoeveel scholenIk kan niet naar alle toegaan en beperk me tot één in elk district. Maar dan is het nog een hele lijst. En dan dijkherstel en wat er al meer te noemen is. Ga maar eens rond in onze provincie en zie, al wat er her bouwd en hersteld en verbeterd is in die jaren na 1945 en na 1953." Het was, als wilde hij ons aan de hand meenemen, om alle delen van de „repu bliek van vele federaties", zoals hij Zee land wel aanduidt, te overzien. „Schouwen en Duiveland is prachtig uit het puin herrezen. De landbouw vraagt er nog veel zorg. Maar het komt wel goed. Een stad als Zierikzee zit voor zware lasten in verband met zijn oude gebouwen, die natuurlijk gerestaureerd moeten worden. Maar het heeft ook bui ten dat goede toekomstmogelijkheden door zijn industrieterrein. Zuid-Beveland is subliem door zijn fruit en de levendige handel. Noord-Beveland gaat, als het met de andere eilanden verbonden is, een prachtige toekomst tegen. Walcheren klopt van levendige actie, het heeft zich Te Alsmeer had de eerste steenlegging plaats van een nieuwe pastorie. De dominee verrichtte dit werk en de voorzitter van de kerkeraad (bij de doopsgezinden is dat niet de predikant) metselde de andere steen. Bij latere inspectie bleek, dat de door de dominee gemetselde steen weer losgegaan was. De doopsgezinden van Aals meer vonden dat een prachtige symboliek. De vaste steen beeldt de gemeente uit, de losse steen de voorganger. Want de gemeente blijft, maar de dominees wisselen. ren, zegt hij. Maar daar hebben, we ons niet bij neergelegd. En er zijn, zo meent hij ,nog goede mo gelijkheden. „De verbindingen zijn een grote han dicap. Maar dat verbetert, als het Delta plan doorwerkt, al een heel stuk. En we hebben al snellere treinverbindingen. En het moet nég beter worden. Ook voor een grotere industriële bedrijvigheid zijn nog mogelijkheden genoeg aanwezig. Zeeland heeft en kan hebben een belang rijke plaats In het Nederlandse bestel. Het behoeft geen leeglopende provincie te zijn. Gelukkig gaan we met de woning bouw nu in de goede richting. Sinds wij en het was op Zeeuwse aandrang ons kunnen richten naar de bouwcapa citeit zijn er groter kansen, al is nu de moeilijkheid met het verkrijgen van le ningen een bezwaar. Maar die kansen moeten we gebruiken. Als we goede wo ningen hebben, kunnen ook de werkers hier wonen en is er meer kans op indu strievestiging. (Van onze Westduitse correspondent) Het gehele economische leven in de Sowjetzone staat- nu al maan denlang in het teken van de „strijd voor de verbetering van het econo mische niveau". Voor dit doel werd in Oost-Berlijn een „Duits Bureau voor onderzoek en controle van materialen en goederen" opgericht. Dit bureau: kan zeker niet-over gebrek aan werk en aanleiding tot kritiek klagen. Trouwens, zelfs. Wach, de minister voor voorziening van de Sowjetzone heeft een klaaglied over de misstanden aange heven. Hij verklaarde, dat daar door onjuiste produktieplannen op het ogenblik meer machines zijn om tapijten om te keren, dan tapijten De minister moest ook toegeven, dat door overproduktie de behoefte aan rol schaatsen in de Sowjetzone voor de ko mende acht jaar gedekt is, maar dat er aan zuigflesjes van vuurvast glas een groot gebrek is. Zijn collega Westphal, minister voor de levensmiddelenindustrie, moest zich on langs door woedende verbruikers harde waarheden laten zeggen over de paars bijgekleurde rode kool, die in verpakkin gen van zwart blik te koop zijn en over harde erwten die met te zachte worteltjes eveneens als eerste klas blikgroente wor den aangeboden. Moddervette paling wordt plan-economischin olie gecon serveerd! Westphal kondigde ook aan, dat nog deze zomer dubbel moutbier zal worden gebrouwen echter alleen voor zieken en „verdienstelijke" sportslui. Het voor alle gewone mensen verkrijgbare bier kan echter niet worden verbeterd, want er is gebrek aan gerst. Maar in de win kels van de handelsorganisaties zijn te gen veel geld wel kostelijke wijnen te krijgen, o.m. uit Bulgarije, Hongarije en Roemenië. Wie zich zo'n klas wijn kan veroor loven, moet in het donker drinken, want de brandduur van de gloeilam pen is op zijn hoogst 72 uur. En wan neer hij door zo'n goede dronk slape rig onder zijn „halfdonzen" deken kruipt, kan het gebeuren, dat hij daar door zo geprikt wordt, dat hij op slag klaar wakker is. Want in die halfdon zen dekens zitten veren, die maar liefst 17 centimeter lang zijn en waarvan de pennen monter door de tijk prikken. En als hij dan, knorrig door het ge brek aan slaap, de volgende morgen zich eens lekker wil wassen, kan zijn humeur door de niet-schuimende, on prettig riekende „luxe-zeep" van de „volkseigen" zeepindustrie alleen maar slechter worden. De communistische zeepzieders hebben n.l. voortdurend gebrek aan grondstoffen en kunnen hun verplichtingen niet nakomen. Hoe de bevolking zich tegen dit plan malheur weet te behelpen, werd onlangs in de „volkskamer", het zogenaamde par- En dan is een groot belang de moge lijkheid van studie. Er is op dit punt al veel verbeterd in de laatste jaren. Maar we moeten ervoor waken, dat de goede krachten hier wegtrekken, omdat er geen studiegelegenheid is voor de kinderen. Daarom ben ik ook zo enthousiast voor het studiefonds". De tijd, die voor het gesprek wat uit getrokken was al meer dan voorbij. De Commissaris stond vlak voor zijn vakan tie, die tot 28 juni zal duren, zodat hij alle feestelijkheid ontloopt. Maar dat wij zo „op de loopplank" nog even met hem mochten praten, stelden wij op hoge prijs. We hebben hem namens alle abon- né's van het Zeeuwsch Dagblad een heel prettige vakantie gewenst en alvast gefe liciteerd met zijn zilveren jubileum, waarvan wij de datum „toevallig" te we ten waren gekomen. Hier op deze plaats herhalen wij de gelukwensen nog eens. Ons gesprek eindigde bij de jeugd. Dat ligt in de lijn van onze Commissaris. Juist omdat hij oog heeft voor de jeugd, heeft hij ook oog voor de toekomst van onze provincie, die hem, haar eerste burger, ten hoogste waardeert en zijn stimulerénde activiteit gaarne zal navolgen. Na de ramp. Ruim een maand voor het laatste dijkgat werd ge sloten bracht Koningin Juliana een bezoek aan Schouwen en Duiveland. Natuurlijk werd zij begeleid door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. lement van de Sowjetzone, zelf verhaald. In sommige dorpen waren vorig jaar dé „afleveringsplichten" niet vervuld. Er ontbraken hier en daar nog een paar mud. Edoch, het oogstfeest was voorbereid, de muziekcorpsen waren besteld en de taar ten gebakken. Toen werd het houden van een oogstfeest verboden. Vanwege het nog niet geleverde graan. Wat deden de boeren? Zij trokken zich van het verbod niets aan. Zjj vierden geen oogstfeest, zij vierdeneen kinderfeest. De schaarste in de planeconomie neemt dikwijls groteske vormen aan. In Halle was een tijdlang groot gebrek aan sanitair aardewerk, met name w.c.-potten. Kameraad Scbulz, hoofdambtenaar van het ministerie voor de lichte industrie, afdeling glas en aardewerk, in Berlijn 17, antwoordde op verzoeken om hulp; „De bestaande noodtoestand is ons meer dan genoeg bekend. De industrie kan echter de dringende behoefte niet op korte termijn dekken. De in het plan vastgestelde produktieverhoging en dê verhoogde arbeidsprestatie zal echter de totaal benodigde hoeveelheid pas tegen het einde van dit jaar kunnen leveren. Derhalve moeten de gemeen teraden zelf maar bepalen of zij de aanr wezige hoeveelheid sanitair aardewerk willen gebruiken, voor reparatiedoelein den dan wei voor de nieuwbouw". Later bleek, dat kameraad Schulz zich vergist had. Ook in Potsdam is gebrek aan dit onmisbaar aardewerk. Maar daar stelden de vakgroep van het district en de loodgietersbond vast, dat dit sanitaire aardewerk tegen goede deviezen was uit gevoerd. Kennelijk acht het ministerie deze deviezen belangrijker dan de nood van de bevolking. Over uitvoer gesproken: de genationa liseerde schoenenfabriek in Zwickau bij Leipzig moest 160 arbeiders ontslaan. Dit bedrijf had een contract met de Sowjet- Unie, maar de Russische commissie wei gerde wegens de slechte kwaliteit ver dere afname van schoenen. De functionarissen eisen van de func tionarissen iedere dag nieuwe initiatie ven en nogmaals initiatieven. De gevol gen daarvan zijn fantasterijen en zinloze experimenten. Het instituut voor de tuin bouw kreeg opdracht tot 1958 tienduizen den lijsterbesbomen aan te planten. De lijsterbessen moeten de grondstof leveren voor limonade, gelei en comp&te. De dis nan de mensen in de Sowjet zone zal iedere dag beter worden voor zien. Binnenkort zullen ook ivijnberg- slakken te krijgen zijn. In een voor slakkenkweek gunstig bosgebied bij Fortha werd een speciale wijnberg- slakkenkwekerij opgericht. Over drie jaar zullen de „export-rijpe" dieren, voorzover daarvoor in de Sowjet-zone geen liefhebbers te vinden zijn, als lekkernij worden uitgevoerd naar ieder land, dat graag slakken eet. Dat teil zeggen, als men er tenminste behoor lijk verpakkingsmateriaal voor heeft. In een viswinkel van de handelsorga nisatie in Burg Stargard worden haringen in nieuwe vaatdoekjes verpakt. De vaat doekjes moeten natuurlijk ook betaald worden. Wie voor vier oostmark koffie koopt, moet tien pfennig extra betalen voor de zak. Hoewel vetvrij papier schaars is, wordt niet meer vetvrij papier geproduceerd of ingevoerd —neen, een verordening in zake het gebruik van vetvrij papier wordt uitgevaardigd. Volgens deze verordening mag dit papier alleen voor het verpakken van boter, vetten, kaas en worst worden gebruikt. Wie opzettelijk of per ongeluk tegen dit voorschrift zondigt, moet een boete van 500 oostmark betalen. En om de schijn, dat de Sowjetzone een rechts staat is, in stand te houden, moet de dag vaarding bevatten: 1. de overtreding; 2. het artikel, waarmee de overtreding werd begaan; 3. de bewijsmiddelen; 4. de vastgestelde straf en 5. informaties om trent de verweermiddelen

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9