Nieuwlandse taxichauffeur tot twintig jaar veroordeeld ZEEUWSE Afschuwelijke daad na kalm beraad gepleegd BAAYENS Achter de schermen van de N.C.R.V.-reportage ALCOHOL EN GAS IN DE BOCHT Voorzitter int. Rode Kruis brengt bezoek aan Zeeland DRUK-DRUK-DRUK MET DE AARDBEIENPLUK aan RECHTBANK ACHT MOORD BEWEZEN OPTIEK Dr voor w Bril Ook diefstal van geld bewezen In de Zak van Zuid-Beveland Rechtbank Middelburg Kans op één of twee doden was even groot Ds. van Heesen nieuwe Geref. predikant voor Meliskerke Order voor kleermaker Wie doet mij de das om Kapelle werkt onder hoogspanning Plukkers van heinde en ver Artemis Zaterdag 15 juni 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Papina 2 Motorrijder over de kop Daar zijn aandacht even werd af geleid is gisteren de motorrijder J. Boone op de Rijksweg bij Krabben- dijke over de kop geslagen. Wonder ■boven wonder liep de heer Boone slechts enkele verwondingen op. Het motorrijwiel werd flink beschadigd. Chr. Reisvereniging te Terneuzen 25 jaar Op 23 juni a.s. bestaat de Chr. Reis vereniging „Voortwaarts" te Terneuzen 25 jaar. In de loop der jaren heeft men ver schillende mooie reizen gemaakt. Begon nen met gewone dagtochten, werden het al spoedig 2-, 3- en 4-daagse reizen. Door de prima verzorgde en zeer goed voorbe reide reizen wist deze vereniging in Ter neuzen velen aan zich te binden en heeft ze zich een populaire en gewaar deerde plaats in het gemeentelijk leven weten te verwerven. Naar verschillende landen werden er reizen gemaakt. Het bestuur meende dat In dit Jubileumjaar een extra .jubileum reis" op zijn plaats was. Ze is daarin ten- volle geslaagd. Met ruim 50 leden zal men n.l. een 10-daagse busreis maken naar Zwitserland (B.O.). In dit zilveren verenigings-jubileum deelt de oprichter van de reisvereniging, de heer C. Leunis. Deze werd bij de op richting voorzitter en is dit^25 jaar lang gebleven. Ingezonden mededeling >adv jgTR.1Q6-60ESjjlg Het aantal doden tengevolge van 't Ïutobusongeluk in het centrum van ionden is tot acht gestegen, doordat «en der gewonden is overleden. UITERLIJK onbewogen hoorde de 39-jarige taxichauffeur L. H. uit Nieuw- en St. Joosland gister morgen in de raadszaal van het stadhuis het vonnis aan, dat de president van de arrondissements rechtbank te Middelburg, mr. P. van Empel, uitsprak: twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank is tot de overtuiging gekomen en acht bewezen, dat de taxichauffeur de weduwe K.-R. uit Nieuw- en St. Joosland heeft vermoord. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, had aan het eind van de zit ting, die vrijdag 31 mei jl. in de con cert- en gehoorzaal werd gehouden, twaalf jaar met aftrek geëist. De offi cier achtte bewezen, maar niet, dat H. zijn daad „weloverwogen" of „na be raming" heeft gepleegd. De rechtbank achtte het primair -i b „Dat is wat ik nu altijd heb gehoopt, eens voor de radio of de televisie te komen en nu komt het plotseling", zo zei de büna 80-jarige Willem Blanken- burgh uit Nieuwdorp, toen hij door Jan de Visser in de cabine van de kost bare wagen van de Nederlandse Radio Unie werd geïnterviewd. Ja, gisteren hebben wij een kijkje achter de schermen mogen nemen bij de reportage-dienst van de Ned. Chr. Radio Vereniging, die een speciale uitzending kwam maken in de Zak van Zuid-Beveland. NA HET GEBRUIK van tien „eenheden" alcohol - zeven cognacjes, vermengd met cola en drie flesjes bier - ging de te Wissenkerke- Kamperland verblijf houdende A. C. S. toch nog achter het stuur van Zijn auto zitten om zo vanuit Goes Middelburg te bereiken. Dieper en dieper trapte hij het gas, totdat het onvermijdelijke gebeurde: hij vloog uit de bocht, brak zijn sleutelbeen maar bezorgde zo ook de beide mede-inzittenden, de 22-jarige L. J. uit Zaltbommel en de café houder J. F. L. uit Goes een hersenschudding en andere verwondingen. Daarom stond S. gistermorgen niet voor de politierechter, zoals dat gebruikelijk is met chauffeurs, die onder invloed hebben gereden, maar voor de arrondissementsrechtbank te Middelburg, die in de raadszaal van het stadhuis zitting hield. Verdachte gaf de gebruikte hoeveel heid alcohol toe, maar hij liet er op volgen, dat hij vóór het ingaan van de bocht verblind is geworden door een tegenligger, die één koplicht voer de, dat onjuist en gevaarlijk was ge steld. De Goese caféhouder, die als getui ge werd gehoord hij zat tijdens deze rit rechts achterin heeft het ritje met S. nu niet bepaald als een pleLertje ondergaan. „Hij reed veel hard", sprak hij, „ik ben ontzettend bang geweest". Tevens verklaarde L., dat hij S. meer dan eens maande met „doe het wat kalmer aan". S. leende hier voor zijn oor niet; de caféhouder D M. E. van Heesen te Oostnem in mesland, die het beroep naar de Geref. kerk te Meliskerke heeft aan genomen, hoopt daar op 1 september zijn intrede te doen. Als bevestiger zal optreden ds. J. M. Spier te Sneek. Ds. Van Heesen, die 33 jaar is, dient vanaf 3 juni 1951 de gemeente Oost- hem. Ook is hij een jaar legerpredi- kant geweest. werd zes dagen in een ziekenhuis opgenomen en was daarna nog drie weken „ziek thuis". NIET BANG.... L. J., die naast S. zat, was heleihaal niet bang. Doch ook hem wachtte na het slippertje het ziekenhuis: hij liep een bekkenfractuur op zijn pols is thans nog gekneusd. Ook J. had de auto met de éne, verblindende lamp gezien. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, zei zelfs in zijn requisitoir, dat deze auto er ook inderdaad heeft gereden. Het is mogelijk, aldus de of ficier, dat S. hier korte tijd last van heeft gehad. Maar daarna gaf hij weer volop gas, vlak voor de bocht Verdachte S. heeft met onverant woordelijk grote snelheid gereden, zo vervolgde de officier daarbij komt nog, dat hij door een mede-inzittende werd gewaarschuwd. Bijna vanzelfsprekend vond mr. Andreae het, dat S. zich „in staat" voelde de auto te besturen. Maar dit „in-staat-zqn" gevoel doet zich altijd voor bij personen-onder-in vloed. De officier achtte zowel het veroor zaken van het ongeval als het verke ren onder invloed van sterke drank bewezen. De officier vond daarom een ge vangenisstraf van vier maanden op zijn plaats en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, vond, dat nergens uit gebleken is, dat zijn cliënt niet in staat was de auto te besturen. S. maakte op de verbali sant niet de indruk dronken te zijn. In het ziekenhuis kreeg S. zelfs on middellijk zijn rijbewijs terug. Eerst later werd dit weer in beslag ge nomen. De rechtbank zal vrijdag 28 juni a.s. uitspraak doen. De los-werkman A. B. S. uit Oud- Vossemeer, die op 12 maart j.L in de winkel van de heer Van D. enkele bankbiljetten ter waarde van f 36, wegnam, werd door de officier geken schetst als een voorwerp van grote zorg voor de rechtbanken van Breda en Middelburg. Omdat S. reeds zes veroordelingen achter de rug heeft, vroeg de officier acht maanden, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. Ook in deze zaken zal de rechtbank over veertien dagen uitspraak doen. President van de rechtbank was mr. P. van Empel. En op het programma van Jan de Visser en Goos Kamphuijs stond o.a. een leuk praatje over koetjes en kalf jes met Willem Blankenburgh. Hij, buitengewoon ingenomen met deze kans om in het nieuws te komen, ver telde het een en ander uit zijn aan er varingen rijke leven. Ja, hij had altijd in Nieuwdorp ge woond. Was er zelfs geboren en geto gen. „Ik heb zelfs nog voor een kwar tje per dag gewerkt", zo vertelde deze ouwe krasse baas, die nog uitstekend kan horen, zien zij het door één oog eten, en vooral vertellen en voor dragen. In een mum van tijd zei hij voor de microfoon van de N.C.R.V. en later in het C.J.M.V.-verenigingsgebouw te Nieuwdorp een zevental gedichten en voordrachten op, die een ieder ver stomd deed staan van 's mans geheu gen. KALOOT. De reportage van de N.C.R.V. leidde voorts naar de Kaloot. Ook de burge meester van 's-Heer Arendskerke, de heer Vermet, was gast hierbij, alsme de de vogelwachter. Rasechte Zeeuwen behoeven wij niet te vertellen wat er allemaal is te zien bij de Kaloot. Een wirwar van vogels in de lucht en nesten op de drassige grond. Terwijl het water gistermiddag om streeks drie uur wies, kwetterden de meeuwen boven ons hoofd om blijk te geven dat wij in „verboden" ge bied liepen. Her en der lagen de vo gelnesten verspreid, met daarin de al dan niet uitgebroeide eieren. Vervolgens was het de beurt aan Toestand gewonde familie Suurenbroek bevredigend Naar wij van de behandelend ge neesheer vernamen, was gisteravond de toestand van mevrouw Suuren broek en haar twee kinderen, die na het tragisch auto-ongeval bij Krab- bendijke ernstig gewond naar het zie kenhuis Sint Joanna te Goes moesten worden vervoerd, bevredigend. De opperbevelhebber van de Zweed se strijdkrachten, generaal Erhens- vaerd, heeft in Stockholm gezegd, dat Zweden zich er op zou moeten voor bereiden dat het Zweedse leger met atoomwapens wordt uitgerust. tenlastegelegde dat H. de weduwe F. M. K.-R. op 8 jan. jl. „na kalm be raad enige tijd tevoren" heeft gedood door haar met een laken, dat hij rond haar hals knoopte, te wurgen wel bewezen en vonniste twintig jaar voor moord. De rechtbank achtte tevens de diefstal van f 6900, een geldsbedrag, dat aan de weduwe behoorde, bewe zen. H. werd niet verminderd toereke ningsvatbaar geacht. De verdedigers, mr. P. C. Adriaan se en mr. W. F. P. Kurtz, hadden vrijspraak gevraagd, omdat zij in het requisitoir van de officier het wettig en overtuigend bewijs hadden gemist. AANBESTEDING Door de directeur van Gemeente werken te Bergen op Zoom werd vrijdag in het openbaar aanbesteed het uitvoeren van grondwerken en het aanbrengen van riplering en ver hardingen met bijkomende werken voor het maken van toegangswegen naar het viaduct over de spoorlijn VlissingenRoosendaal in de gemeen te Bergen op Zoom. Er waren 13 in schrijvingen binnen gekomen. Laagste was fa Duinhouwer te Goes voor f 110.616,hoogste N.V. van Sprundels Aannemersbedrijf Ridder kerk voor f 142.000,De raming be droeg f 146.400, een huis in Nieuwdorp waar mevrouw Braam woonachtig is. In het huisje, waar we met gebogen hoofden en rug gen in moesten lopen, stak het har de groen wel heel somber af tegen de heldere, met zon overgoten aarde, waar een ieder vreugde kende, om dat het heerlijk weer was. Opmerkelijk was, dat de meeste oude getrouwen in deze gebieden weinig „loslaten' 'over hun mooie, fascinerende omgeving. Men beperkt zich slechts tot de meest oppervlak kige gegevens omtrent de schoonheid van het landschap, zo ook mevrouw Braam. Tóen tenslotte langs de Rijksweg bij Lewedorp nog iets werd genuttigd, bleek, dat het een welbestede dag was geworden. De mannen van de radio hadden een leerzame dag achter de rug, terwijl de „betrokkenen van de reportage" iets moois hebben kunnen vertellen over „hun" Zeeland. Hun land, dat zo rijk is aan natuurschoon, overloopt van gastvrijheid en dat zo dikwijls blijk geeft van apartheid. Wat we hiermee bedoelen, behoeft géén nader betoog. Elke rechtgeaarde Zeeuw weet, dat Zeeland en bij uitstek de Zak van Zuid-Beveland voor de N.C.R.V. iets uitzonderlijks biedt. Wij zijn ervan overtuigd, dat de uit zending over ruim een maand, niet al leen voor de Zeeuwen een hartver warmende reclame zal z ijn van het eilandenrijk van ons land, maar voor iedere Nederlander. Professor Leopold Boissier, voorzitter van het internationale comité van het Rode Kruis zal een bezoek brengen aan het Nederlandse Rode Kruis. Professor Boissier zal maandag te Zierikzee het door Zweden ge schonken Rode Kruis ziekenhuis bezichtigen en daarna te Zijpe aan wezig zijn bij de inscheping van Zeeuwse invaliden en chronische patiënten a.b. van de als hospitaalschip ingerichte „Kasteel Staver- den". Dinsdag voor zijn vertrek zal hij een bezoek brengen aan het. lectuurdepot van het Nederlandse Rode Kruis. Geachte Artemis. Wat heeft u toch tegen dassen? U schrijft een artikel in uw rubriek, dat men nu iets anders moet geven dan een das. Dat lijkt heel aardig, maar ik verheug me altijd op Vaderdag, omdat ik dan weet, dat ik zeker een paar dassen krijg. U moet weten, ik ben een groot vader (u moogt dat ook aan elkaar zetten, want ik heb 10 kinderen, 4 aangetrouwde kinderen en 10 kleinkinderen) en ik heb geen hobby's. Met gereedschap of tuingerei doet men mij geen plezier. Een boek heb ik ook al en zelfs wel meer, zodat mijn kinderen die gewoonlijk hij mij komen lenen. Maar dassen heb ik nooit genoeg. En zakdoeken feitelijk ook niet, al zeg ik wel eens, als ik die krijg: je denkt zeker, dat ik een snotneus ben. Maar goed, die steek je in je zak. Doch dassen draag je bovenop! Of draagt u een los boordje zonder das? Ik niet. Welnu, met een das maak je front, om zo te zeggen. Zo'n das moet op een mooi overhemd. En als je dit soort dingen dagelijks draagt, kun je er feitelijk niet genoeg van krijgen. Mijn kinderen kennen mijn smaak. Ze weten precies, met welke tinten ze voor dassen en zakdoeken en sokken (ja, die ook, wat staat het goed, als je een paar aan 'hebt, dat precies kleurt bij je pantalon!). Ze moeten komen aandragen. Nu schreef u dat stukje: koop nu eens geen das. Ik heb het zorgvuldig uit de krant geknipt, eer ik die ter lezing gaf aan de kinderen in huis, die het Zeeuwsch Dagblad dan weer doorzenden naar die buiten Zeeland. Want we zouden dat niet graag missen, omdat dat hen van alles, wat er hier gebeurt, zo precies op de hoogte houdt. Maar uw stukje mochten ze dit keer niet lezen anders altijd hoor, want we lusten die Zeeuwse Babbelaars wel omdat dat mijn dassenstructuur in gevaar zou brengen. Veel dassen, zeg Ik altijd maar, is het sieraad van de man. Maar u zou mij geen das, maar een strop bezorgen. 'T WORDT TIJD EENS een verhaaltje te schrijven over de aardbeienpluk in Kapelle, waar dezer dagen onder hoogspanning wordt gewerkt. Dat dacht Uw nieuws jagende rubriekschrijver gisterochtend, toen hij een boterham met heerlijke, frisse aard beien had opgesmikkeld. Onze voortvarende correspondent te Kapelle was hem echter nog een slag voor; bij de ochtendpost lag zijn jongste bijdrage over.... precies, over de aardbeienpluk. Wist U, dat er tientallen plukkers uit Terneuzen, Vlissingen, Goes, Middelburg en Amemuiden naar Kapelle reizen? Dat en nog veel meer wetenswaardigheden kwam de Kapelse medewerker ons vertellen. Hieronc er volgt zijn (uitstekende) verhaal in extenso: „DRUK-DRUK-DRUK, en lang niet gemakkelijk om voldoende pluk kers en pluksters te krijgen, maar aan de andere kant is het altijd nog ge lukt om de aardbeien tijdig geplukt te krijgen. We halen de mensen over al vandaan". Dat vertelde ons de heer J. Wisse uit het dijkwel in Kapelle, een van de grootste aardbeienkwekers CORRIE VERMAIRE lekker, na kantoortijd in Kapelle en omgeving, toen we bij hem binnen stapten tijdens de aard beiencampagne, die in volle gang is. VAN OVERAL Nee, de heer Wisse heeft op het ogenblik nog geen gebrek aan arbeids krachten en hij heeft goede hoop dat het ook in het verdere van het sei zoen wei zal meevallen. Op het ogen blik zijn reeds tientallen mensen aan het werk op dit bedrijf. Plukkers en pluksters uit alle delen van Zeeland. Ze komen uit Terneuzen en uit Vlis singen maar evengoed uit Goes en uit Middelburg en dan natuurlijk niet te vergeten uit Arnemuiden. Uit deze laatste plaats vinden elk jaar tiental len mensen werk in de zomermaanden in Kapelle. 't Is weer druk in Kapelle. In gro te hoeveelheden komen elke dag de aardbeien naar de veiling. Elke dag omstreeks half twaalf bereikt de aan voer een hoogtepunt. Dan krioelt het er in en rond de veilinggebouwen van allerhande vervoermiddelen. Dan zijn er de kwekers en de vrachtrijders, die de produkten komen afleveren. In het begin van deze week waren er dagaanvoeren van 75.000 doosjes van 2 ons. Dat is een heel behoorlijk kwantum. Maar ondanks dat, ver loopt de afzet erg vlot, want de han del uit alle delen van het land koopt graag aardbeien in Kapelle. Eigenlijk tot vorig jaar was er maar één veiling in ons land, waar reeds vroeg aardbeien te koop wa ren voor verse consumptie, Zalt bommel. Nu is ook Kapelle als be langrijk centrum er bij gekomen. Toen er in Kapelle 75.000 doosjes aardbeien waren aangevoerd, wa ren er in Zaltbommel 100.000, dus dat maakt niet zo veel verschil meer. Ook de kwaliteit van de aardbeien is overwegend goed. De kwekers gaan wel inzien, dat ze zorg aan hun pro- dukt moeten besteden en ze worden er ook goed voor betaald. Dat werd ons nog eens nadrukkelijk verzekerd door de heer P. Oele, hoofdkeurmees ter van de veiling in Kapelle een man die op het ogenblik hele dagen niets anders doet dan aardbeien kwalifice ren. 9 't Is niet alleen druk op de veiling en niet alleen op het grote bedrijf van de heer Wisse, maar heel in het bij zonder op die tientallen kleine tuin derijen waar men nu dikwijls met heel het gezin in de weer is om de produk ten te oogsten. Op die echte „gezins bedrijven" is nn de drukte begonnen en deze zal duren tot straks de bramen weer voor een groot deei zijn geplukt. Dan is het augustus. Drukke maanden wachten al deze mensen. Dat werd ons ook nog eens verteld door één van die fruitkwekers met een kleinbedrijf, de heer A. C. Vermaire met een fruitbedrijf van ca. drie hec tare. Ook hij heeft zich, als zovele Kapellenaren, toegelegd op de teelt van kleinfruit. Ook dit bedrijf is het voorbeeld van een echt gezinsbedrijf. De heer Vermaire vertelde ons, dat hij tot vorig jaar altijd alles zelf deed met zijn eigen gezin. Dat was wel hard werken, maar het ging. Hij vreest ech ter, dat het nu anders zal worden, want dit voorjaar trouwden er twee van zijn dochters. Eén van haar zit nu met haar man (het bloed kruipt een maal waar het niet gaan kan) ook in het kleinfruitbedrijf. Nu voor eigen rekening. Daar hoeft papa dus niet meer op te rekenen. HULP Hij heeft nu nog thuis zijn dochter Corry (18) maar die werkt op kan toor in Goes. Dikwijls is ze 's maan dagsmorgens vrij en dan gaat ook zij bij het ochtendkrieken mee naar het bedrijf om aardbeien, bessen of wat er ook is, te plukken. Zijn twee jon gens Adrie en Gerard (beiden 15) ste ken voor en na schooltijd ook graag en volop de handen uit de mouwen. En als het heel hard nodig is dan hel pen ook de getrouwde dochters nog wel mee. Zo gaat het op het bedrijf van de heer Vermaire, zo gaat het op al die tientallen bedrijfjes in Kapelle waar de mensen met hard werken, vooral in de drie zomermaanden, een goed be staan vinden op een kleine opper vlakte grond. Dat kan echter alleen door zich te specialiseren. Door pro dukten te telen welke in feite enkel geschikt zijn om door kleinbedrijf te worden geteeld. Geluhkig heeft al dat harde werken en deze specialisatie de kleine fruitkwekers in Kapelle en om geving de laatste jaren goede resul taten opgeleverd. Laten we hopen dat het zo blijft. Tot zover het relaas van onze correspondent. Ter afwis seling dan nog een een gezel lig mopje van onze cartoonist, die met het produkt van zijn tekenpen maar wil zeggen, dat een t.v.-toestel echt iets is om op Vaderdag te geven. DAT WAS HET dan weer voor deze week. Tenslotte een goed en prettig weekeinde en o, Zeeuwse pipa's een ge zellige Vaderdag toegewenst door Uw aardbeien-etende P.S. "Waarom rijdt de stadsbus van Goes dikwijls niet op tijd? schreven we donderdag. „Dat kan niet," zegt de ondernemer. Welnu, dinsdag gaan we de hele middag in de stadsbus rijden, gewapend met een stopwatch. U hoort er wel meer van. A. KLEIN ANTWOORDJE Van dit grootvaderlijk woord neem ik gaarne nota. Eert de ouderdom, kinderen! Wil papa de das om worden gedaan, welnu, doe het gerust. Tot heil van manufac- turiers en modehandel. Een kleermaker (annex dassen- handelaar) was over het stukje van gisteren ook een tikkeltje kriebe lig. Hij vreest een strop met de dassenverkoop. Om hem schade loos te stellen, gelieve hij mij een boetekleed geschikt voor diverse gelegenheden te leveren. Artemis. Het Hongaarse vakbondsblad „Ne- pakarat" heeft gisteren bericht dat Boedapest bedreigd wordt door een „zeer ernstig" tekort aan water. Kwaliteit mosselen nog niet best De kwaliteit van de mosselen is over het algemeen nog niet best. Deze week hebben de kwekers uit Yerseke hun produkten eens nader bekeken, maar men was meestal niet buitenge woon tevreden. De kwaliteit van de vis is goed, maar nog iets te rood. Hierin kan evenwel spoedig veran dering komen. ARNEMUIDEN Raad vergadert. Maandagmiddag om drie uur vergadert de raad. De agenda vermeldt o.m. voorstellen tot wijziging begroting 1957; tot ophalen van huisvuil en tot het garanderen van rente en af lossing aan de coöp. boerenleenbank i.v. m. stichting van het badhuis.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2