ER KOMEN 3 TUNNELS, MAAR EERST... DELTAPLAN Aziatische griep op weg naar Europa „CLAVINETTE" Motie-Romme met grote meerderheid aanvaard Minister Algera hield verbeten voet bij stuk Staatsgreep op Haiti Minister wijzigt standpunt t.a.v. Z.-Vlaanderen niet g een nieuw muziekinstrument VAN AARTSBEDELAAR Prins kreeg er genoeg van PROJ ESIANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Frankrijks nieuwe kabinet op Elysee Tengevolge van atoom straling President afgezet MAN SCHIET ZIJN VROUW DOOD VRAGEN VAN ZEEUWS KAMERLID Ti Johan Bodegraven werd geridderd Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180 2009 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL <01184) 326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per man. Zeeuwsch Dagblad r "Y Commissaris in het zilver (zie Zeeuwsch Weekend) 13e Jaargang No. 3728 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Zaterdag 15 juni 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 4.19 u., onder 21.02 u. Maan op 23.09 u., onder 8.39 u. Hoogwater zondag 16 juni: Vlissingen: 4.26 U. 2.08 m., 16.36 u. 1.99 m.; Terneuzen 4.57 u. 2.23 m., 17.06 u. 2.14 m.; Wemeldinge: 6.11 u>. 1.72 m., 18.25 u. 1.52 m.; Zierikzee: 5.58 u. 1.46 m., 18.08 u. 1,28 m. (Van onze parlementaire redacteur). MET 6647 STEMMEN heeft de Tweede Kamer gistermiddag de motie-Romme over de Amsterdamse tunnelbouw aangenomen. Daar door wordt uitgesproken dat er drie tunnelverbindingen moeten ko men en dat het overleg over de bouw van de Y-tunnel tussen rijk en gemeente weer op gang moet worden gebracht, eventueel onder leiding van een deskundig buitenstaander. Tevens is uitdrukkelijk bepaald, dat het rijk aan deze tunnelbouw zijn financiële mede werking moet geven, uiteraard binnen het raam van de noodzakelijke bestedingsbeperking. Daar staat dan tegenover dat er een redelijke kostenverdeling tussen rijk en gemeente moet zijn, terwijl het rijk ook de verantwoordelijkheid moet kunnen aanvaarden voor de technische aanvaardbaarheid van het Y-tunnelplan. de P.v.d.A. stemde Een woordvoerder van de regering van het Britse protectoraat Bahrein heeft vrijdag meegedeeld, dat de Azia- Alleen de socialisten en de commu nisten stemden tegen deze motie. De heer Burger (P.v.d.A.) constateerde, dat de interpellatie van zijn partijge noot Posthumus kennelijk moest uit lopen op een motie van de heer Rom- me. Door deze uitlating kwam het tunneldebat in politiek vaarwater, het geen men eergisteren nog enigszins trachtte te voorkomen. De socialisti- «che fractievoorzitter voelde zich ge roepen om het vertrouwen van „rood Amsterdam" terug te winnen. Het vertrouwen dat volgens de socialisten wel zal zfjn geschaad door de (overi gens knappe) redevoering van de so cialistische minister van financiën, de heer Hofstra. De socialistische motie-Posthumus werd verworpen met 42 tegen 72 De voorlopige president van de re publiek Haiti, Daniel Fignole, is af gezet en in ballingschap gegaan. Fignole is afgezet op last van bevelhebber van het leger, brigade generaal Antonio Kebreau, die de staat van beleg heeft afgekondigd. Over de verblijfplaats van Fignole en zijn mi nisters is niets meegedeeld. Dit is de vijfde regering van Haiti, die sedert december van het vorig jaai uit het zadel is gestoten. Een mi litaire junta onder leiding van gene raal Kebreau heeft vrijdagochtend de macht op zich genomen. Fignole was op 26 mei aan de macht gekomen door een tegen het leger ge richte beweging. Veertien dagen ge leden heeft hij generaal Kebreau tot opperbevelhebber benoemd. Generaal Kebreau is een nieuweling in het politieke strijdperk van Haiti. Hij is tijdens de vele regeringswisse lingen in de laatste tijd naar voren getreden. Gistermiddag heeft de 45-jarige los- verkman J. P. in zijn woning te Bus- sum enige schoten gelost op zijn 42- jarige echtgenote, met wie hij sinds enige tijd in een echtscheidingsproce dure was gewikkeld. De vrouw die an hals, hoofd en borst werd getrof fen, liep hevig bloedend de straat op, en overleed aan de verwondingen. De inan heeft zich enige tijd na het ge beurde bij de politie gemeld. Hij is in arrest gesteld. Tijdens een gesprek, waarbij een 15-jarige zoon aanwezig was, ontstond een hooglopende ruzie. P. trok plot seling een revolver en vuurde op zijn •rouw. De politie vond later in de •volver vjjf lege patroonhulzen. De dader is vele malen met de politie in aanraking geweest, voor diefstal met braak. stemmen. Alleen voor. GEEN KRIMP MINISTER ALGERA heeft in dit debat geen krimp gegeven. Hij heeft zich niet gebonden aan een termijn, waarop de tunnelbouw moet beginnen. Dat hangt af van de aanvaardbaar heid der plannen en de financiële mo gelijkheden. Ook heeft hij niet gezegd aan welke tunnel eventueel de voor rang zal worden gegeven. Wel her haalde hij zijn mededeling, dat er e*> de duur drie tunnels moeten komen. „Noord-Holland is Nederland niet, maar een deel van Nederland, evenals Zeeland", zo zeide hij. Ook elders lig gen zware problemen en aan het Del taplan geeft de minister hoge priori teit, omdat dit plan de beveiliging van het leven van burgers inhoudt. Tegen de zeer gematigde motie- Romme had hij geen bezwaar, want deze gaat uit van de onmogelijkheid voor Amsterdam om op eigen houtje een -"'-■•steun, MINISTER ALGEttü geen krimp.... die dus nodig is, is afhankelijk van de financiële situatie. SOEPELER De minister van financiën ,de heer Hofstra, hield wel in grote lijnen zijn eerste betoog staande, maar was toch soepeler dan in eerste termijn. Waar schijnlijk onder de indruk van de ver bolgenheid van zijn partijgenoten. Zo zeide hij bijv. er geen bezwaar tegen te hebben, dat het rijk t.z.t. de bouw van de Y-tunnel gaat financiëren. Hij sprak echter niet over de noodzake lijkheid (waar de heer Posthumus dus over zweeg), dat het rijk dan ook de plannen moet kunnen goedkeuren. Mi nister Algera heeft tenslotte verklaard het overleg met Amsterdam spoedig te willen beginnen. Donumuag iiccxi uc nieuwe f ran se premier zijn kabinet aan pre sident Coty voorgesteld op het Elysee te Parijs. Op de trappen van het paleis werd president Coty en het voltallige kabinet gefotografeerd. V.l.n.r. op de eerste rij: Morice (Defensie), Generaal ^Mn'fnipr (Justitie), premier Bourges-Ma- noury, die de hand schudt van president Coty; Houphouet-Bongny (Min. va-i Staat), Pineau (Bui tenland), Gaillard (Financiën), Lacoste (Algerijnse Zaken). Tweede rij: Lejeune (Sahara), Dullin (Oudstrijders), Bollieres (Onderwijs), Jaquet (Overzeese Gebiedsdelen), Jules (Binnen land), Bonnefous (Openb. Wer ken en Gazier (Sociale Zaken). De mogelijkheid, dat de plannen voor de bouw van een tunnel onder het Kanaal tussen Engeland en Frank rijk worden uitgevoerd, kan geen ge wicht in de schaal leggen bij de be oordeling van het vraagstuk van een vaste oeververbinding met Zceuwsch- Vlaanderen. Minister Algera vindt dan ook geen aanleiding ten opzichte van dit vraagstuk een ander standpunt dan tot dusver in te nemen. 53 53 53 Ti Gistermorgen is in Krasnapolsky te Amsterdam voor pers en musici een nieuw muziekinstrument, de „clavinette" gedemon- ■v streerd, dat zijn ontwerper en vervolmaker, de heer Albërt £5 Sluyter, en zijn uiteindelijke vormgever en fabrikant, „een wel- TS kome aanvulling van de Nederlandse export" noemen, waarvoor 53 in binnen- en buitenland octrooi is aangevraagd. 53 Twee jaar lang heeft men aan 5^ iet instrument gewerkt. Gisteren cregen enkele pianisten de gele- /t5 genheid het voor de eerste maal te 53 lesPelen- De clavinette vertoont uiterlijk -L-i gelijkenis met een klein klavecim- bel. Bij het klavecimbel worden de snaren echter aangetokkeld, bij de davinette aangeslagen. Bij de ont- 5^ verper heeft vooral de gedachte voorgezeten met zijn vinding de huismuziek te bevorderen en als begeleiding te doen dienen o.a. hij blokfluit en viool. Omdat de breedte der toetsen iets kleiner is dan die bij een piano, waardoor de greep van het octaaf minder groot is, kan het instru ment heel goed door kinderen wor den bespeeld. De prijs van het in strument zal zo om en nabij de 2000 gulden komen te liggen. De minister deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Van der Peijl uit Goes (C.H.), die gevraagd had of de minister niet van mening was dat na het tot stand komen van de tunnel de verkeersintensiteit van Engeland via Frankrijk en België naar de Randstad-Holland en omge keerd sterk zal toenemen en of het niet noodzakelijk was in verband hiermee een nieuwe studie te maken van het vraagstuk van de vaste oever verbinding. Weinig verkeer In zijn antwoord zegt de minister te menen, dat het gedeelte van het door de timnel gaande wegverkeer, dat zich naar de randstad-Holland zou willen begeven over een ver binding via de Zeeuwse eilanden, gesteld dat deze verbinding er zou zijn, niet groot zal zijn. Ingezonden mededeling (adv.) GARANTIE VERING. Illlllllllllll! HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Tijdens een gisteravond in de grote zaal van de effectenbeurs te Amsterdam gehouden samen komst voor de verkoop van ef fecten ten bate van het Prinses Beatrix poliofonds heeft de bur gemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, meegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft Prins Bertil, de derde zoon van Koning Gustaaf Adolf van Zweden, kreeg in Gothenburg een ovatie voor een ongewone toespraak. Op een bijeenkomst in scheepvaartkringen maakte de Prins, de enige volwassen mannelijke ver tegenwoordiger van het koninklijk huis naast de Koning en daardoor over laden met maatschappelijke functies, zich ervan af met te zeggen: „Ik ver onderstel, dat de meesten van n vandaag mijn toespraak bij de haven hebt gehoord, dus ik kan het kort maken en natuurlijk heb ik verder niets meer over dit onderwerp te zeggen. Dit is, geloof, de zesde achtereenvolgende dag, dat ik op een diner het woord moet voeren. Ik wil u wel vertellen, heren, dat het waarachtig niet gemakkelijk is". behaagd de heer Johan Bodegra ven te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bijzonder trots Als burgemeester van Hilversum, zo zeide de heer Boot, ben ik er bij zonder trots op, dat ik deze gewaar deerde burger van mijn gemeente de koninklijke onderscheiding mag op spelden, die hij heeft ontvangen voor de zegenrijke arbeid, welke hij heeft verricht. De burgemeester zeide de leuze te durven lanceren „De weg van vele goede gaven liep over Johan Bode graven". Het is begrijpelijk, aldus de burgemeester, dat Johan Bode gaven deze onderscheiding heeft ge kregen in het financiële centrum van Nederland, gisteravond in de grote zaal van de Amsterdamse ef fectenbeurs. Immers, in een paar jaren tijds ir hij er in geslaagd een bedrag van niet minder dan tien miljoen gulden ten behoeve van de noodlijdende mensheid bijeen te brengen. Nimmer heeft Johan Bodegraven zichzelf gezocht. Hij werd gegrepen door het grote gebod der liefde: God liefhebben boven alles en zijn naaste gelijk zichzelve. Grote verrassing De heer Bodegraven, zeer bewo gen, antwoordde dat deze onder scheiding een zo grote verrassing voor hem is, dat hij slechts zeer moeilijk een antwoord kan formu leren, omdat zijn hart overloopt. Hij bracht dank aan onze Koningin, aan de minister van sociale zaken en aan al diegenen, die tot deze onderschei ding hebben meegewerkt. Dank bracht hij ook aan zijn vrouw en in de eerste plaats bracht hij dank aan God, die hem de gaven voor dit werk heeft geschonken. Hierop volg de een langdurig en luid applaus van de stampvolle beurszaak V eilingmeester Daarna werden de effecten, die het bedrijfsleven aan het Prinses Beatrix Fonds (het nationale fonds voor de bestrijding der kinderver lamming) heeft afgestaan, in de stampvolle en feestelijk versierde grote zaal bij opbod verkocht, waar bij beurtelings de heren W. Vrolijk, commissionair in effecten, en Johan Bodegraven als veilingmeesters op traden. De verkoop had een zeer vlot en geanimeerd verloop en de ef fecten gingen belangrijk boven beurskoers van de hand. Een premie-obligatie Amsterdam '56 bijvoorbeeld (beurkoers vandaag 100,bracht 600,— op. In twintig minuten tijds was reeds een opbrengst van 100.000, gepasseerd. tische griep tot in de Perzische Golf is doorgedrongen. In Bahrein zijn vrij dag tientallen gevallen gemeld. Een Australische deskundige op hefc gebied van virusinfecties, Burnet, heeft vrijdag te Sydney verklaard t» geloven, dat de Aziatische griep zich over de gehele wereld zal verspreiden. Hij had geen verband'kunnen vaststel len tussen atoomstraling en verande ringen in de bekende typen van het griep veroorzakende virus. Met longontstekingen Het hoofd van de bio-chemische af deling van een proefstation te Roth- amsted in Groot-Brittannië, dr. Pirie, schreef daarentegen in het Britse me dische blad „Lancet", dat de Aziati sche griep het gevolg kan zijn van da straling van radio-actief stof van atoomontploffingen. Volgens hem kan een virus onder invloed van radio-ac tiviteit van eigenschappen verande ren. Het hoofd van de dienst voor volks gezondheid te Manilla heeft vrijdag bekendgemaakt, dat er zich in de twea weken voor 8 juni 417 gevallen van longontsteking hebben voorgedaan, waarvan 202 met dodelijke afloop. Aangenomen wordt, dat de grote toe neming van het aantal longontste- kingsgevallen een gevolg is van da griepepidemie. Virus al in Europa Het nieuwe griepvirus, dat de Azia tische griep veroorzaakt, is nu in Europa en Australië ingevoerd en waarschijnlijk ook in Noord-Ameri- ka, aldus heeft het hoofdkwartier van de wereldgezondheidsorganisatie te Genève vrijdag bekendgemaakt. Er zijn in deze gebieden echter geen ziektegevallen geconstateerd. In Noordwest-Italië heerste vrij dag noodweer. Naar verluidt is er reeds voor ruim 190 miljoen gulden schade aan de gewassen. DE GROOTSTE ETERS VD. WERELD JflARL'JKSE HOEVEELHEID VOEDINGSMIDDELEN PER H00F0 VAM DE BEVOLKING QpJ2 TV\ de grootste aardappel eters zijn de leren met 18lkilo(Nederf.t06kilo) dg grootste suikereters zi|n de Australiërs met 5)kilo(Neder!.38kilo) dëgrootstevleeselèrs zijn de Australiërs meHOS kilo(Nederl.38kilo) zijn de'Jslanders met 390iiter(liederl.2l0liter dpgrootetebierdrinkers zijn de Belgen metllO liferfNederl. 17 liter) van eiwitten zijnde Us- tenders met Il3gr(tfed.81) vruchten zijn de Grieken meH3kilolNedetl.3kilo) de grootste verbruiken van vettenenoliën rijn de Nederlanders m28kilo Wij DE BILT ZEGT: Volop zomer tijdens weekend, gaan een zomers weekeinde tegemoet. Het zal voorlopig zonnig weer zijn en de temperatuur zal elke dag nog een beetje hoger worden. Het is waarschijnlijk, dat tijdens het week einde in een groot deel van ons land de eerste zomerse dagen van dit jaar zullen voorkomen, waardoor het kwik tot boven de 25 graden Celsius moet stijgen. Dit alles hebben wij te danken aan een bijzonder sterk gebied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum bo ven de Noordzee ligt en ook tijdens het weekeinde in onze buurt zal blij ven liggen. De noordoostenwind voert zeer droge lucht naar ons land, waar in vrijwel geen wolken voorkomen. Door deze landwind zal het ook aan de kust fraai strandweer zijn. Het zeewater voor onze kust is echter vrij koel en heeft een temperatuur van. ongeveer 13 graden Celsius. Donderdag kiom in ons land een barometerstand voor van 777 mili- meter, een stand die in de laatste honderd jaar in Nederland in de junimaand niet is voorgekomen. Tot dusver bedroeg de record-baro meterstand 775 mm, on 11 iuni 1919 waargenomen. Ook elders in Eurpa profiteert men van dit sterke hogedrukgebied, zodat overal de temperatuur een stijgende lijn gaat vertonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1