HONIG'S Groei van Oostenrijks protestantisme Petsie Pelle Ping Openbare „presentatie" van de Nederlandse landbouw Arbeiders moeten niet met werkgevers concurreren BURGERLIJKE STAND zenuwpijn fS== ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Nationale landbouwexpositie Ook voorlichting en attractieve elementen spuitbus van ORGANON bevat t 1 absolute insectendoders Zeventig jaar Luth. jeugdbond Brand in N.R.U.- muziekbibliotheek manchester 't ietfo Dr. Van Rhijn over vrijetijdsbesteding: Bij Portsmouth aan Engelse Kanaalkust spit of spierpijn "AKKERTJES" VLISSINGEN THOLEN TERNEUZEN Uit de Hongaarse pers DE KERK VANDAAG Hoeveel Lutheranen Veertig oecumenische werkkampen O Donderdag 13 juni 1957 (Van een onzer verslaggeefsters) De Nationale Landbouwexpositie die van 24 t.m. 29 juni op het Croeselaan- terrein van de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden, is bedoeld als de eerste van een reeks om de twee jaar terugkerende manifestaties van de Neder landse landbouw als primaire produktietak. De Stichting „Expositie De Natio nale Landbouw" wil van deze manifestatie meer maken dan alleen een com merciële beurs voor het landbouwzakenleven, zoals de Agrarische Jaarbeurs tot nu toe is geweest. Een belangrijke plaats wordt ingeruimd voor de voor lichting en de ontspanning van de bezoekers, terwijl voor het eerst ook onze veestapel rijkelijk vertegenwoordigd zal zijn. Op de expositie wil men de rijke verscheidenheid aan produkten van onze akkerbouw, veehouderij en tuin bouw etaleren. „De landbouw heeft dit tot nu toe veel te weinig spectacu lair en in gezamenlijke krachtsont plooiing gedaan", aldus de voorzitter van de Stichting, de heer L. J. Dijk huis op een persbijeenkomst, „de land bouw krijgt als koper van zijn beno digdheden een overstelpende offerte, maar als verkoper is hij nog veel be langrijker en een goed deel van de maatschappelijke welvaart steunt op de verhandeling, de verwerking, het transport en het verbruik van de voortbrengselen van onze vaderland se bodem". OPZET VERSCHILLEND De opzet van deze expositie is dus wel verschillend van die van de agra rische beurzen in voorgaande jaren. Men verwacht dan ook, dat het pu bliek ditmaal niet alleen zal bestaan uit boeren en tuinders, maar ook uit Nederlanders die zich eens op de hoogte willen stellen van onze belang rijke nationale landbouw. De heer Dijkhuis verklaarde met nadruk, dat de centrale expositie die voortaan om het andere jaar in Utrecht zal plaats vinden, geen be letsel hoeft te zijn voor het organi seren van regionale en plaatselijke landbouwtentoonstellingen. De Stichting zal zelfs in de jaren, waarin géén nationale expositie ge houden wordt, het organiseren van regionale tentoonstellingen aanmoe digen. De voorlichting krijgt een belang rijke plaats op de expositie: niet min» der dan 18 instituten en verenigingen hebben er een eigen stand. De organi satie van plattelandsvrouwen zal er o.a. onderricht geven in de mogelijk heid van het moderne landbouwhuis- h'ouden. LEVENDE HAVE Op „Landbouw 1957" zal van dins dag t/m vrijdag een keurcollectie uit de Nederlandse veestapel te bewon deren zijn: negentig koeien (30 uit het Pries en 60 uit het Nederlandse Stam boek), trekpaarden, Groningse en Gelderse warmbloeden, Friese paar den, Shetlanders, dravers, volbloeden, arabieren, verschillende rassen var kens, schapen en geiten. 's Middags zullen de dieren over het terrein defileren. Er wordt ook een jeugdspringconcöurs gehouden, er ko men terkpaardennummers, terwijl er donderdag tuigpaarden, dravers en Shetlanders worden bereden door da mes. Er is ook een show „Van schapen wol tot dameskleding" en op de laatste middag wordt er een groot nationaal concours hippique gegeven. Dinsdag is de speciale rundveedag (waarop bijzondere aandacht wordt N.O.-POLDER HEEFT 25.000 INWONERS In de Noordoostpolder is de 25.000e in woner begroet: Jan Johannes, tweede zoon van de landarbeider J. Kuiper, die sinds begin april woont aan de Wester meerweg in de nabijheid van Espel. De gelukkige vader mocht voor zijn jonge spruit een spaarbankboekje met een eerste inleg van 125,in ontvangst ne men, dat hem plechtig werd overhandigd door drs. A. Blauwboer, plaatsvervan gend landdrost van de N.O.-Folder. -onden mededelinc 'pi Eén druk op de knop, en de Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal verdelgt! Verfrist de atmosfeer. DE GROOTSTE SPUITBUS VOOR HET MINSTE GELD ORGANON-OSS geschonken aan de resultaten van de k.i.), woensdag is het de trekpaarden dag, de donderdag is bestemd voor dravers en Shetlanders, handels-, ge- bruiks- en vetvee en vrijdag zullen de warmbloedpaarden in het middelpunt der belangstelling staan. Tijdens de expositie zullen verschil lende actuele onderwerpen worden besproken op een speciale „mechani- satiedag", een jongerendag en een plattelandsvrouwendag. „Landbouw 1957" telt 218 expo santen, die 406 binnen- en buiten landse firma's vertegenwoordigen. De inzendingen zijn ofkomstig uit Nederland, West-Duitsland, Groot- Brittannië, de Ver. Staten, België, Luxemburg, Frankrijk, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Ca nada, Denemarken, Noorwegen en Zweden. (Van een onzer verslaggevers) Te Alkmaar heeft de Ned. Lutherse Jeugd Bond zijn zeventigste bondsverga dering gehouden. De bond, gesticht 28 september 1887, viert dit jaar ook zijn zeventigste verjaardag. Maar dit zal in september gebeuren. De bondsvergade ring in Alkmaar hield zich, behalve met bondszaken, bezig met o.a. een discussie over het thema van het aanstaand congres der Lutherse Wereld Federatie te Minne apolis. Niet veel N.B.J.B.-ers zullen aan dit congres kunnen deelnemen, omdat Minneapolis nu eenmaal niet naast de deur ligt. Maar meeleven met het congres en na bespreken van de onderwerpen, daar be handeld, is wél mogelijk. Mogelijk is ook en daartoe werd de vergadering van harte opgewekt om deel te nemen aan de lutherse kerkdag, die op 23 juni te Oosterbeek wordt ge houden. Omdat deze kerkdag op een zon dag plaats vindt, kan vrijwel iedere Lu theraan er naar toe. Ter opening van de bondsvergadering woonde men een kerkdienst bij in het aantrekkelijke Lutherse kerkje van Alk maar, waarin de plaatselijke predikant, ds. J. J. F. Herrmann, voorging. Het pre sidium van de bond wordt ook bekleed door een predikant, ds. A. Burghoorn te Ede. De N.L.J.B. ontwikkelt grote aktiviteit. Er zijn vijf groepen: het rijpere jeugd werk (16 jaar en ouder), adspiranten- werk (13-16 jaar), jongens- en meisjes- werk (8-12 jaar), het Luthergroepwerk (8-16 jaar) en het padvinderswerk. Bij elkaar tellen deze groepen 2500 leden; 400 leiders geven zich aan het Luthers jeugdwerk. In de muziekbibliotheek van de Ne derlandse Radio-Unie is een felle brand uitgebroken. Het vuur woedde tussen de plafonds van eerste en twee de verdieping. Direct werden brand weer van de N.R.U. en de Hilversumse brandweer gewaarschuwd. Terwijl het personeel van de muziekbibliotheek, dat nog aanwezig was, in allerijl poog de de opgeslagen mappen met muziek partituren, die het meeste gevaar lie pen, in veiligheid te brengen, daagde spoedig meer hulp op, aanvankelijk van vrijwilligers, later van radioper- soneel. Het bleek nl. noodzakelijk het gehele gebouw leeg te slepen. Het Promenade-orkest, dat in de AVRO-studio onder leiding van diri gent Hugo de Groot enkele concerten zou opnemen, snelde in plaats daarvan van de studio naar de villa van de muziekbibliotheek. Menselijke kettin gen gaven de muziekstukken door en er werd enkele uren ingespannen ge werkt om alle muziekstukken uit het gebouw te verwijderen. Men is er in geslaagd de kostbare inventaris te redden. Alleen een klein deel liep waterschade op. De villa zelf liep geen grote schade op, maar zal toch eerst moeten wor den verbouwd, voordat zij weer in ge bruik kan worden gesteld. De Protestants Christelijke Ver eniging van Kosters in Nederland zal op 18 juni in „De Karseboom" te Hil versum de algemene jaarvergadering houden. Ingezonden mededeling (adv.) 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT Stijgende aardappelexport uit Zuid-Afrika Zuid-Afrika, dat zich de laatste ja ren tot een aardappelexporterend land heeft ontwikkeld, heeft onlangs voor het eerst aardappelen uitgevoerd naar Europa en wel naar Zweden, aldus me dedeling van de ambassade der Unie van Zuid-Afrika. De aardappeloogst bracht dit jaar ruim 1 millioen mud meer op dan het vorig jaar, toen in totaal 4 millioen mud werd gerooid. Ongeveer een der de van de oogst is voor uitvoer be stemd, het restant is voor de binnen landse consumptie. Ingezonden mededeling (adv.) Dr. A. A. van Rlifin, staatssecretaris van sociale zaken, heeft maandag op de Inter nationale Arbeidsconferentie in Geneve als voorzitter van de Nederlandse rege ringsdelegatie gesproken over het gebruik dat arbeiders van hun vrije tijd dienen te maken. Hij had er ernstige bezwaren tegen als arbeiders in hun vrije tijd, die als gevolg van de technische vooruitgang geleidelijk aan groter wordt, voor eigen rekening betaald werk gaan doen. Dat is frustatie van het begrip vrije tijd en bo vendien gaan de arbeiders dan concurre ren met de werkgevers, zo meende bij. Dr. Van Rhijn, die sprak tijdens het al gemene debat over de automatie, ge loofde, dat de vrije tijd gebruikt moet worden om de arbeider als mens verder te ontwikkelen. Dat hoeft niet perse door kunst met een grote K te geschieden, ook gewone liefhebberijen zijn belangrijk. Zes opvarenden van jacht bij brand gewond Op de Beneden-Merwede tussen Dordrecht en Papendrecht is vandaag tegen het middaguur een plezierjach tje toebehorend aan de familie Kore- vaar uit Sliedrecht, in brand geraakt. Men was bezig met een reparatie aan de motor en morste daarbij waar schijnlijk met benzine. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de opva renden, man, vrouw, twee kinderen en nog twee personen, over boord moesten springen. De bemanning van een sleepboot nam hen aan boord. Zij bleken allen min of meer ernstige brandwonden te hebben opgelopen en moesten naar een der Dordtse zieken huizen worden overgebracht. Ook kan meer vrije tijd de banden met het gezin en de gemeenschap versterken. Als de man in zijn vrije tijd zijn vrouw wat meer helpt, kan dat bijdragen tot een grotere saamhorigheid. Meer vrije tijd betekent ook, dat de va der meer tijd voor zijn kinderen heeft en de mogelijkheid van uitstapjes van het gehele gezin groter wordt; Voor organisaties van kerken, vakbon den, muziekverenigingen, sportclubs en amateurtoneelgroepen ligt op het gebied van de vrije tijdsbesteding een belangrij ke taak, aldus dr. Van Rhijn. De rege ringen dienen een goed gebruik van de vrije tijd te stimuleren door juiste leiding te geven en te zorgen dat er gelegenheid voor gezonde vrije-tijdsbesteding is. De arbeiders moeten zich in hun vrije tijd verder kunnen ontwikkelen als zij dat willen en de mogelijkheid moet bestaan dat zij van de natuur genieten. Daarvoor zijn b.v. bibliotheken, avondscholen, goe de wegen, kampeerterreinen en speelvel den nodig. Lncrf»7oriden mededelins 'adv i helpen direct Bcr 40 cent per pak Geboren: Suzanna, dv C. G. de Zwart en E, de Bruijn (rectificatie). Geboren: Willem J., zv M. Aarnoudse en C. Baaij; Magdalena J„ dv M. C. J. Kosten en H. Mol. Gehuwd: H. W. Augustijn, 22 j. te Steenbergen en J. M. Oerlemans, 22 j. C. P. den Engelsman, 22 j. te Rotterdam enen P. J. van den Boogaart. Overleden: J. P. Herrebout, 81 j., wed. van M. Oppe. Geboren: Arie C„ z.v. P. C. Faas en G. P. Veerman; Sylvia, d.v. J. J. Kopmels en J. Bosselaar; Camiellus M., z.v. H. Lin- tlng en M. C. Dobbelaar; Johannes A. J., z.v. P. F. Maes en G. M. S. Vergwijze; Margaretha C„ d.v. A. L. Bax en C. C. C. van der Muren; Jannetje J., d.v. H. Ph. Groothaert en A. W. de Jongh; Gerard H„ z.v. C. A. Kooman en M. F. Heule; Louise C., d.v. H. P. van Lieshout en A. Op de jaarvergadering van de Gustaaf Adolfvereniging tot hulp aan protestantse kerken in r.k.-landen, te Sleeswijk, heeft de Lutherse bisschop May uit Wenen meegedeeld, dat de evangelische kerk in Oostenrijk een periode van opmerkelijke groei doormaakt. Waren er in 1945 ongeveer 330.000 prote stanten, verdeeld over 21 ge meenten, vandaag vindt men in dit land 420.000 protestanten, die deel uitmaken van 144 ge meenten. Deze groei moet verklaard wor den uit de talrijke overgangen uit het Rooms-Katholicisme naar de protestantse kerken. Er zijn ook VOLGENS BERICHTEN in de Hongaarse kerkelijke pers, werkt het seminarie der Gereformeerde Kerk in Hongarije weer helemaal normaal. Er zijn momentel 109 stu denten; hiervan behoren er 39 tot de nieuw aangekommen. Ook het seminarie der baptisten heeft de cursussen voortgezet. Er zijn plan nen om de gebouwen uit te brei den. De gezamenlijke protestantse kerken in Hongarije mogen 's zon dagsmorgens om half negen een radiokerkdienst uitzenden via het radiostation Petöfi in Boedapest. overgangen van het protestantisme naar Rome, maar de verhouding is als 3:1 ten voordele van de pro testanten. Niet altijd berusten deze overgangen op verandering van geloofsinzicht, want vaak spruiten zij voort uit het feit, dat er zoveel gemengde huwelijken zijn. Toch hebben deze overgangen geen kwaad bloed gezet bij de r.k. kerk. Integendeel, de verhouding tussen beide kerken is beter dan ooit. Omstreekst de eeuwwisseling was de r.k. kerk zeer onverdraag- NU HET CONGRES van de Lu therse Wereld Federatie te Minnea polis in zicht komt, heeft men een boekje laten verschijnen, dat in- zaam jegens de protestanten en zij kon dit zijn, want de staatswetten erkenden alleen de kerk van Ro me. In de periode van het natio- naal-socialisme heeft de r.k. kerk ingezien, dat het dwaasheid was de protestanten te bestrijden. Beter kon men zich samen keren tegen de antichristelijke machten. Heden heeft men elkaar o.a. gevonden in zake de geestelijke verzorging van militairx en vluchtelingen. Bisschop May verklaarde, dat men pas tevreden is, wanneer de evangelische kerk dezelfde rechten heeft gekregen als de kerk van Rome. Dan zal ook de financiële positie beter worden, want mo menteel verdienen de predikanten weinig; hun traktement bedraagt maar 60 pet. van het salaris dat een leraar bij het middelbaar onderwijs ontvangt. formaties over het Lutharanisme in de wereld geeft. Daar staat in, dat de Lutherse kerken over heel de wereld meer dan 70 miljoen leden tellen. De L.W.F. schat dit getal op drie procent van de wereldbe volking, 9.6 procent van het totaal aantal christenen en 32.5 procent van alle protestanten. MEER DAN DUIZEND JONGELUI uit de hele wereld hebben zich op gegeven voor deelname aan de veertig oecumenische werkkampen, die de Wereldraad van Kerken deze zomer in allerlei delen van de wereld gaat inrichten. De bedoeling van deze kampen is, dat men een deel van zijn tijd geeft aan de hulpverlening, ergens waar dat nodig is. Er zijn allerlei soorten werkkampen. Sommigen houden zich bezig met het aan leggen van wegen in onontwikkelde gebieden, anderen maken zich ver dienstelijk bij de verpleging van geestelijk gestoorden. Op IJsland zal een werkkamp hulp bieden bij de bouw van een kerk in een afgelegen ge meente. Ergens in Finland komt een werkkamp ten gerieve van boeren, die na jarenlang geëvacueerd te zijn geweest, hun ontredderde boerde rijen weer mogen betrekken. Maar ook in Japan, Mexico, Indonesië, in Bangkok en op vele andere plaatsen worden deze werkkampen ingericht. De vrolijke avonturen 61) Fijn, dat je gekomen bent, Broer Konijn, jij kunt die boom nu mooi aan de achterkant vast pakken en mij helpen dragen. Ha, dat gaat best. Het gaat prima, jongens. Nu kun je toch zien, dat het met drie man veel gemakkelijker tillen is dan alleen. Het gaat reuze gemakkelijk. A. Noordzij; Linda L. A., d.v. A. A. Tim merman en I. E. van Puyvelde; Adrians E„ d.v. C. A. de Vlieger en J. N. Wille- kens; Cornelia P., d.v. J. Dieleman en C. A. Gaanderse; Otto J. M., z.v. E. Ghuljs en M. M. Cornelis; Adriana, d.v. H. B. Gort en P. M. de Pooter; Maria J. C„ d.v. E. Burggraaf! en W. Scholten. Ondertrouwd: E. H. Allonsius, 19 j. en O. P. Bouchaut, 19 j. Gehuwd: A. Hamelijnck, 31 j. en P. Ca- luwé, 43 j.; W. L. M. van Troost, 28 j. en E. S. M. de Bock, 23 j.; C. E. van Swaal, 19 j. en P. M. Dooms, 22 j.; J. den Aan trekker, 28 j te Rotterdam en A. C. den Exter, 29 j.; H. E. Vanhijfte, 26 j. en C. A. H. D'hert, 21 j. Overleden: D. Koster, 74 j., te Hooge- veen, geh. gew. met L. Klein; A. W. Beun, 33 j„ e.v. C. G. Bootsgezel; A. S. F. Win- deij, 67 j., e.v. L. C. Heijstek; C. E. W. Collignon, 76 j.; J. A. Leunis, 73 j„ geh. gew. met J. S. de Smidt; M. Poelman, 81 j., geh. gew. met P. J. Tailliard; A. M. C. van Dommelen, 67 j., e.v. A. A. Sar- neel; C. de Koeijer, 52 i„ e.v. W. Hoog- strate; R. F. E. J. Dierickx, 40 j. ELLEWOUTSDIJK Burgerlijke Stand. Geboren: Pieternella A., dv M van Wijk en P. A. Rosenbrand; Pieternella S. C„ dv S. Platschorre en G. J. A. Dronkers; Cornelia H., dv A. P. Verboom en J. Jeremiasse. KRUINING5N Burgerlijke Stand. Geboren: Joannes N., zv J. van de Pas en M. M. C. van WanrooijCornelia J. W., dv J. G. Wïen- dels en M. J. C. Hürxkens; Elise H., dv A. F. van Laer en M. C. Stevense; En- gelina J. M„ dv M. A. Satink en M. J. Ogier; Pieter, zv P. Jansen en J. van Nieuwenhuizen; Brigitte M. J., dv J. Wa genaar en P. S. T. Asselman; Paulus W., zv J. Sinke en S. Geldof; Gerard J. L., zv M. Wondergem en H. A. Baveco; Wil lem, zv P. Katsman en W. Geene. Ondertrouwd: F. S. Hoogesteger, 25 j. en L. H. Hamelinck, 18 j. Gehuwd: W. den Boer, 27 j. en L. M. T. Wagenaars, 27 j. te Grevenbicht; M. van den Berge, 23 j. te Yerseke en L. de Bat, 23 j. Overleden: J. Verlare, 70 j., v. v. H. Lavooij; J. Ph. Blok, 56 j., m.v. M. Dek; F. Hoogerheijde, 80 j., m.v. A. Philipse; L. Durinck, 79 j., m.v. P. van Ertvelde. KRABBENDIJKE Burgerlijke Stand. Geboren: Maria W., dv G. Tramper en A. Meloen; Jannetje J., dv A. Sinke en F. van Koeveringe. Ondertrouwd: M. J. van Houte, 21 j. en J. A. Dees, 20 j.; L. de Jonge, 23 j. en T. C. van Luijk, 24 j.; J. van de Vreede, 27 j. en J. van der Hart, 26 j. Gehuwd: J. Vos, 44 j. en A. M. Over- beeke, 39 j.; P. M. Peacock, 20 j. en A. Zeevaart, 23 j.; M. J. van Houte, 21 j. en J. A. Dees, 20 j. Overleden: H. van Zweden, 78 j., we duwnaar van J. Lobbezoc. KOUDEKERKE Burgerlijke Stand. Geboren: Jan J., zv H. Koole en L. Vos; Adriaan J„ zv B. Louwerse en J. E. Stroo; Adriaan, zv A. Cijvat en J. G. de Laat; Evert, zv H. van der Ploeg en T. Druijf; Jan, zv C. Wiele- maker en F. van Keulen; Jakob, zv J. Tevel en W. Verstraate; Jan C„ zv K. Vogel en C. de Korte; Madeleine, dv D. P. Izeboud en D. Jacobse; Aart J, T. H„ zv H. J. W. S. W. M. van Hochove en H. M. C. Edelman; Cornelis I., zv J. Breel en W. C. Dieleman. Gehuwd: P. Jobse, 38 j. en L. Cijvat, 28 j.; K. de Witte, 21 j. en M. J. C. Koster, 20 j.; I. van Sluijs, 24 j. en T. Wielemaker, 25 j. Overleden: J. Roelse, 78 j., wed. van I. la Gasse. MELISKERKE Burgerlijke Stand. Géboren: Jan, zv P. Wisse en L. Meijers. Ondertrouwd: M. van Damme, 22 j. te Heinkenszand en W. Boogaard, 23 j.; J. Geschiere, 35 j. en N. Davidse, 26 j. Getrouwd: H. Snruijt, 26 j. en C. Melse, 23 j. Overleden: P. Wisse, 89 j., wed. van J. Geschiere. OVEZANDE Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis A„ zv J. L. Boonman en C. Vermue. Gehuwd: C. Vermrule, 25 j. en P. A. de Jonge, 29 j.; J. Vermue, 28 j. en C. J. Huige, 25 j.; D. ie Jonge, 39 j. en M. Drijdijk, 32 j. Overleden: P. Bakker, 47 j., m.v. A. van de Velde; J. Rentmeester, 85 j„ wedn. van M. Priem. RILLAND Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhel- mina J., dv J. A. Krijger en J. Traas; Jannetje J., dv L. Zuijdwegt en J. Holle- stelle; Simon, zv J. M. Zuijdwegt en M. van den Boomgaard. Ondertrouwd; G. Teunis, 27 j. te Woens- drecht en E. C. J. Verweij, 22 j. Gehuwd: C. L. van Hoof, 31 j. en C. A. Vis, 21 j. te Middelburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7