jfuLlX PCOV nam afscheid van voorzitter Van Hulst voor zeven- handbaltoernooi in Vlissingen het derde pakje pudding puddingpoeder Radion wast witter... en zachter! Bij elke aankoop van twee pakjes pudding Christelijke onderwijzers waren drie dagen in Enschede bijeen Koningin reikt twaalf De Ruyter- medailles uit Concertgebouworkest naar Scandinavië Portugal en de Vrij handelszone Volgende week V.N.- rapport Hongarije s Moeilijkheden bij de P.T.T. Liberalen na 22 jaar verslagen Donderdag 13 juni 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (van 16 of 22 cent) Vanille, Mokka, Citroen Frambozen p; Chocolade, Amandeltjes, Bitterkoekjes pc Vanille Crème ze Vruchten pa Ananas pa .570612. Ik stond verbluft! Zou Willie anders... beter wassen dan ik. „Welnee, neem jij vol gende week ook maar eens Radion", zei ze. „Jouw lakens worden dan net zo helder en wit als de mijne." Ik deed het... en ik doe het nóg. Elke wasdag weer ben ik in de wolken over dat veilige, dikschuimende Radion-sop. En het belangrijkste... stralend wit wordt het goed. Je ruikt dat het schoon is. HOE V OOK WAST... in teil, ketel of wasmachine... Radion wast witterEn aan alles merkt V hoe voorzichtig Radion-sop is. Toch haalt het héél secuur alle vuil en vet uit Uw wasgoed. Tot het stralend wit is en heerlijk zacht. Even zacht als Uw handen. (Van één onzer redacteuren) De Prot. Chr. Onderwijzersvereniging heeft op haar te Enschede gehouden algemene vergadering afscheid genomen van haar voorzitter, de heer J. W. van Hulst. Deze gaf hier het presidium van de 12.000 onderwijzers omvattende vereniging over aan de heer D. H. Dutmer. De scheidende voorzitter ver klaarde, dat hij zijn functie met gemengde gevoelens neerlegde maar daar- onder was toch ook een gevoel van bevrijding. Het presidium van de P.C.O.V. kan niet meer door iemand in zijn vrije tijd worden waargenomen, want dan komt de organisatie schromelijk tekort. Spr. was dan ook verheugd, dat de P.C.O.V. in de heer Dutmer een vrijgestelde voorzitter ontvangt, die zich volledig aan deze veelomvattende taak kan wijden. De heer Dutmer, die al een kwart eeuw bestuurslid van de Grote en na de fusie van de P.C.O.V. geweest is, aanvaardde deze zware taak met schroom. Hij tekende de scheidende voorzitter als de man van de grote lijn, de man die steeds weer zocht naar de fundamenten van het christ. onderwijs en als de geestelijke vader van de fusie. In zijn laatste openingsrede sprak de heer Van Hulst over „Het chr. onder wijs, de wereld en de mens". De we reld is het relatie-veld van de mens, aldus spr. De relatie-arme mens heeft een beperkte wereld en hij, die geen toegang heeft tot de jeugd is wel zeer relatie-arm. De onderwijzer moet in zijn wei'k allereerst relatie hebben met het kind en het Koninkrijk. Ook de P.C.O.V. heeft een wijd re latie-veld en het is onjuist om dit te versmallen door b.v. te stellen, dat deze vereniging zich uitsluitend met ideële zaken zou mogen bezighouden en te smalen op de strijd voor een goede rechtspositie en een billijke sa lariëring. De Bijbel kent geen strin gente scheiding tussen het ideële en het materiële. Hij legt steeds een nauw verband tussen de broodvraag, de schuldvraag en de verzoening. Zwaar en scherp De heer Van Hulst constateerdedat de materiële -strijd in het afgelopen jaar zwaar en scherp is geweest, doch dat de P.C.O.V. deze nimmer heeft ge voerd, los van de geestelijke achter grond en van de dienst aan de chr. school. Spr. bracht dank aan minister Cals en aan de secretaris-generaal dr. J. H. Wesselings voor hetgeen in deze periode voor de onderwijzers gedaan werd. Hij eerde de nagedachtenis van de overleden uice-uoorzitter, de her T. C. Bos, di zijn leven lang in de vuur linie stond in de strijd om de chr. school. Het relatie-veld van de vereniging breidde zich uit door het nauwe con tact met de chr. organisatie van kleu terleidsters, dat wellicht in een volle dig samengaan zal uitmonden. Het werk nam aan alle kanten tóe en de aanstelling van een vierde gesalari- ëerde bestuurder was dan ook nood zakelijk. Spr. besloot zijn schets van" het re latie-rijke werk van de individuele onderwijzer en van zijn organisatie met te wijzen op de meest fundamen tele relatie, n.l. die met God. „De per soonlijke arbeid en de verenigingsar- be'd is slechts mogelijk als we ten slotte erkennen, dat de wereld niet onze actie-radius is, maar het ontmoe- tlngsveld met God", zo besloot de heer Van Hulst. Forum Sen forum onder leiding van dr. L. de Klerk te Utrecht behandelde het onderwerp „Sociale contacten van de onderwijzer". Het besprak vooral de contacten buiten de school. Die zijn voor een onderwijzer geen privé-zaak, want de opvoeder, die het kind bin nenleidt in de maatschappij, heeft voor deze taak een enorme ruimte van visie, handelen en contacten nodig. Hij moet midden in het leven staan en niet geïsoleerd in de schoolgemeen schap. In het forum hadden zitting mej. mr E. A. Haars en de heren mr. A. W. Kist, dr. G. Kuiper en ds. J. Firet. Noodgedwongen generaliserend werd geconstateerd, dat tal van onderwij zers te weinig sociale contacten heb ben buiten de school. Zij kunnen moeilijk luisteren of zich verplaatsen in een andere levenssituatie dan de hunne. Het jagen naar acties op zichzelf een prijzenswaardige bezig- Koningin Juliana zal zaterdag aan twaalf Nederlanders, die zich door verdienstelijke daden voor de Neder landse scheepvaart hebben onderschei den, de „De Ruytermedaille" uitrei ken. De gouden medaille is toegekend aan de heer W. H. de Monchy te Huls horst, oudste directeur van de Hol land-Amerika lijn, prof. mr. J. Offer- haus te Amstelveen, voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart en prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren te Wage- ningen, directeur van het Nederland se Scheepsbouwkundig proefstation. De zilveren medaille aan de heer C. van den Blink te Rotterdam, gezag voerder bij de N.V. Vereenigde Neder- iandsche Scheepvaartmaatschappij, de heer A. Haitsma te Haarlem, gezag voerder bij de N.V. Stoomvaartmij „Nederland", dr. L. B. J. Stuyt te 's- Gravenhage, pater P. G. Koevoets s.c.j., directeur havenaalmoezenier van het havendistrict Rotterdam, mevr. C. E. Schokking-De Visser te Rotterdam, de heer J. Th. Verstelle te 's-Graven- hage, cartograaf-hoofdambtenaar bij het ministerie van marine, de heer A. W. Ph. Weitzel te Hilversum, verbon den aan radio Nederland en Wereld omroep, de heer C. Doeksen te West- Terschelling, derde stuurman van het m.s, „Senegalkust". De bronzen medaille aan de heer J. Dijkhuizen te Katwijk aan Zee, schip per ter zeevisvaart. heid gaat soms ten koste van het levende contact met anderen. Toch heeft de onderwijzer een veel heid van sociale contacten nodig, om dat hij open moet staan voor de grote vragen, waarmee de toekomstige ge neratie wordt geconfronteerd. In deze tijd, nu leraren en hoogleraren veelal slechts kunnen doen aan overdracht van kennis is hij de „mensvormer" bij uitstek. Daarom moet hij met over tuiging en principiële overgave mid den in het volle leven staan. De vergadering, die maandagavond aanving met een wijdingsdienst in de Ned. Hervormde kerk, werd woensdag besloten met een rede van ds. O. Ja ger te Almelo over „Kind en Bijbel". Japanse oorlogsmisdadigers vrijgelaten Australië zal de acht Japanse oor logsmisdadigers die na de oorlog door Australische rechters veroordeeld zijn en die nog in de gevangenis van Soe- gamo verblijven, deze maand vrijla ten. Zij waren indertijd veroordeeld tot straffen variërend van twintig jaar tot levenslang. In de gevangenis van Soegamo zul len na de vrijlating van deze acht nog 67 Japanners overblijven, die na de oorlog door Amerikaanse gerechtsho ven wegens oorlogsmisdaden veroor deeld zijn. De Britse, Chinese, Franse, Nederlandse en Philippijnse autoritei ten hebben de oorlogsmisdadigers die onder hun jurisdictie vielen, reKds vrijgelaten. Na de oorlog zijn bij elkaar 3231 Ja- rechtshóven van de geallieerden ver oordeeld. 902 van hen zijn terechtge steld. Met het SAS-toestel is de dirigent van het Concertgebouworkest dr. Eduard van Beinum naar Stockholm vertrokken, waar in het „Konsert- huses" donderdagavond a.s. de eerste uitvoering van het orkest tijdens de Scandinavische tournee wordt gege ven. Met dr. Van Beinum vertrok per vliegtuig de heer Marius Flothuis, ar tistiek leider van het ensemble. De leden van het orkest zijn met de Scandinavische express uit Amster dam naar Stockholm gereisd, waar zij in de loop van woensdag zullen aan komen. Zij worden vergezeld door mr W. F. Schokking, lid van het bestuur van het concertgebouw. Het orkest reist per boot en per trein naar Nederland terug, waar het op 20 juni arriveert. De Portugese minister van handel heeft op de industriebeurs te Lissabon een rede gehouden, waarin hij er de nadruk op legde, dat het voor Portu gal onmogelijk is toe te treden tot de Europese vrijhandelszone op dezelfde wijze als dit door de industrielanden zal kunnen geschieden. Het afzien van bescherming voor de reeds bestaande Portugese industrieën en de onmoge lijkheid de nog op te richten indu strieën op de juiste wijze te bescher men zouden het streven van Portugal naar industrialisatie een dodelijke slag kunnen toebrengen. Wanneer voorts agrarische produkten van de Vrijhan delszone zouden worden uitgesloten zou Portugal zijn industrie moeten of feren zonder hiervoor compensatie te vinden op het gebied van zijn uitvoer van agrarische produkten, welke de basis vormen van de Portugese uit voerhandel. Portugal kan echter niet afzijdig blijven van het streven naar integratie in Europa, aangezien 67 procent van de Portugese invoer afkomstig is uit landen van de organisatie voor Euro pese samenwerking en 60 pet. van de Portugese uitvoer naar die landen gaat. In het secretariaat van de V.N. te New York wordt met man en macht gewerkt aan het drukken van het rap port over de Hongaarse kwestie, dat een uit vertegenwoordigers van vijf landen bestaande commissie voor de algemene vergadering der V.N. heeft opgesteld. Het verslag, waaraan sinds januari is gewerkt, zal volgende week worden gepubliceerd. De commissie stond onder leiding van de Deen Alsing Andersen. Het rapport, dat ongeveer 150.000 woor den telt, omvat de gebeurtenissen in Hongarije tijdens de opstand in okto ber en november van het vorige jaar. De leden van de volkerenorganisa tie zullen aan de hand van dit rapport beslissen, of het al dan niet wenselijk is dat de algemene vergadering op nieuw wordt bijeengeroepen voor een debat over de Hongaarse kwestie. Traditiegetrouw organiseerde de V. S. V. Marathon te Vlissingen op 2de Pinksterdag haar jaarlijks zevenhand- bai-jeugdtoernooi, waarvoor van de zijde der Zeeuwse sportverenigingen en scholen enorme belangstelling bestond. Rond driehonderdvijftig jeugdige handballers werkten een programma van niet minder dan 106 wedstrijden af. Een vrij langdurige onweersbui bracht het tijdschema lelijk in de war. Door echter de middagwedstrijden met enkele minuten te bekorten, kon het vrij uitgebreide programma toch nog geheel worden afgewerkt. Wel moest de prijsuitreiking door tijdnood wor den uitgesteld. Niet alleen komt de handbalsport in Zeeland steeds meer in de belangstel ling te staan, doch ook het spelpeil gaat zienderogen vooruit. Dit bleek uit tal van wedstrijden, zowel bij de ad- spiranten als junioren. De talrijke toe schouwers hebben vele malen van goed spel kunnen genietën. De voornaamste resultaten waren: Jongens 12-14 jaar: Poule X: 1. Olympus; 2. Volharding; 3. Hellas; 4. EMM; 5. Walcheren; 6. EMM II. Poule II: 1. HBS Middelburg; 2. HBS Vlissingen; 3. Chr. Ulo Vlissingen; 4. HBS Middelburg. Jongens 1517 jaar: Poule I: 1. Tonido; 2. Marathon; 3. Walcheren; 4. Hellas; 5. EMM; 6. Olympus. Poule II: 1. Ulo Middelburg; 2. Chr. Ulo Vlissingen; 3. HBS Vlissingen; 4. Chr. Ulo Goes; 5. R.K. Ulo Goes; 6. HBS Middelburg. Meisjes 1214 jaar: Poule I: 1. Marathon; 2. Olympus; 3. Walcheren; 4. De Meeuwen. Poule II: 1. Zeeland Sport; 2. De Meeuwen II; 3. Walcheren II; 4. Olym pus II. Poule III: 1. HBS Middelburg; 2. HBS Vlissingen; 3. Chr. Ulo Vlissin gen. Meisjes 1517 jaar: Poule I: 1. Walcheren; 2. Volhar ding; 3. Zeeland Sport; 4. EMM. Poule II: 1. Tonido; 2. Olympus; 3. Luctor; 4. Marathon; 5. Walcheren II; 6. De Meeuwen. Poule III: 1. Chr. Ulo Goes; 2. HBS Uit mededelingen van de centrale directie van de P.T.T. blijkt, dat ook de Pinksterdagen stagnatie hebben opgeleverd in het verzenden en be stellen van correspondentie. Geruch ten als zou bij de P.T.T., speciaal in Den Haag, een langzaam-actie zijn gevoerd, berusten beslist op onwaar heid. Wel zijn tussen de centrale di rectie en de vakbonden besprekingen gaande over de invoering van de rijks regeling inzake toeslagen voor onre gelmatige diensten. Tegen de Pinksterdagen is het bij de P.T.T. zeer druk geweest, maar op alle postkantoren is de corresponden tie volledig weggewerkt. Om de vele moeilijkheden zo goed mogelijk het hoofd te bieden zijn diverse maatrege len genomen of in voorbereiding. Naar de mening van de centrale di rectie bestaat er geen onrust onder het PTT-personeel, al heeft men wel en kele symptomen van geïrriteerdheid geconstateerd. Het personeel als ge heel echter blijft, zij het onder moei lijke omstandigheden, in het openbaar belang aan de arbeid en vervult zijn taak op zeer lofwaardige wijze. Vlissingen; 3. Chr. Ulo Vlissingen; b. HBS Middelburg; 5. R.K. Ulo Goes; 6. Ulo Middelburg. De algemene verkiezingen in Canada zijn gewonnen door de progressieve conservatieve partij van John Diefenbaker, tot dusver de grootste oppositiepartij. De li berale partij van premier Louis St Laurant is onttroond na 22 jaar achtereen aan het bewind te zijn geweest. Ofschoon de conservatieven nu de grootste partij zijn, hebben zij geen absolute meerderheid in het Lagerhuis behaald. Minstens acht liberale ministers zijn in hun kiesdistrict door een conserva tief verslagen ei. één, de minister van handel, Howe, door een socialist. Vooral in de oostelijke provincies hebben de conservatieven aanzienlijke winst geboekt. Zij hebben hun 53 ze tels in het Lagerhuis meer dan ver dubbeld. De meeste winst behaalden zij in Ontario. De Sowj et-ambassadeur in Enge land, Jacob Malik, heeft woensdag een onderhoud gehad met de Britse mi nister van staat voor buitenlandse za ken, Allen Noble, die zijn land verte genwoordigt bij de ontwapeningsbe sprekingen te Londen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4