Lomp en verwrongen zaken op en rond autowrak en DOLCIN ZAAK-SCHERPHUIS IN HOGER BEROEP ZEEUWSE Klaagzang over Goes, de stad zonder banken UIT ZEELANDS STEDEN SNELPON lijmt koppensneller WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN DOLCIN HINDERWET OVERTREDEN Donderdag 13 juni 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Papina 2 Kantonrechter Middelburg VAKANTIELEERGANG IN ZEELAND Japanse kunst in Middelburg Voorstel b en w van Goes: Ringrijden in Veere Export van mosselen begint in juli Benoemingen en ontslag W aterschappen Pittige, scherpe filmbeelden? AGFA ISOPAN F smalfilms Eerste kersen in Kapelle -yfr, Aanrijding te Lewedorp Prof. Wisse had auto-ongeluk Op automatisch beveiligde overweg Bejaarde fietser door trein gegrepen en gedood Stikstoffabriek te Sluiskil breidt uit Brandweercommandant J. Bierens in Kapelle nam afscheid Koninklijk onderscheiden Rik van Looy eerste in Axel aaró HET IS GOED WONEN IN GOES. MAAR ER ZIJN ENKELE DRINGENDE WENSEN. OP SPEURTOCHT DOOR DEZE STAD HOORDEN WIJ EEN STADSBUS Geen plaats voor jeugd en bejaarden PIJN IN DE RUG Artemis GOES E.H.B.O. -examens Schilders bijeen D.I.V.O.S.A. MIDDELBURG Wedvlucht Afloop verkoping DE WELISWAAR niet aanwezige koopman A. H. uit de Zeeuwse hoofdstad kwam gistermorgen voor de kantonrechter met een op merkelijk schriftelijk vastgelegd verweer. Maar deze verklaringen waren toch niet opgewassen tegen de aanwezigheid van een brigadier van gemeentepolitie, die in klare taal schetste, hoe de opkoper A. H. een perceel aan de Seissingel (hoek Seisstraat) tot opslagplaats van lompen en oude metalen had gebombardeerd en daardoor de hinder wet had overtreden. Het verweer van de verdachte was opgebouwd rond een vracht auto. Dit vehikel, dat tot in het can vas van de banden ook inderdaad de schetsende benaming „vehikel" verdiende, stond er geladen met lompen. Eigenlijk klaar dus, om uit te rijden. De rest van het opgeslage- ne, aldus de koopman, bestond uit „bruikbare" auto-onderdelen. „Inderdaad lagen er balen met lom pen op die auto", sprak de getuigende brigadier „mijns inziens was het echter een wrak van een auto. Een wrak, dat er een jaar geleden ook al stond. SPECTEUM De brigadier ging vervolgens over tot de opsomming van het gehele spec trum van afvalstoffen, dat hem in het pakhuis toestormde. Het was een weelderig stilleven van verwrongen zaken; oude potten en pannen wisselden af met verbo gen autosturen, ingedeukte kop lampen, kromme assen en stukken stal, waarin met veel moeite fiets wielen vielen te determineren. Op een zoldertje lag voorts een gro te hoeveelheid lompen, evenals in de ruimte bij het autowrak. Terloops deelde de getuige nog mee, dat hij er deze morgen zojuist weer een bezoek had gebracht: hij moest constateren, dat het schilderachtige geheel nog steeds in dezelfde, onaangetaste staat verkeerde. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, schilderde H. als een man, die er na een vriendelijk verzoek niet mee zal ophouden. Daarom vroeg hij twee weken voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 50,subs. 10 dagen, pie kantonrechter wilde zover niet v»an en veroordeelde H. tot f 40, subs. 10 dagen. DURE GRAP Het rijden met een bromfiets (met Ingeschakelde „hulpmotor" althans) Terstond verlichting door Ontelbare mannen en vrou- f) wen» jarenlang door de reu- 3 matiek ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen blijvend verbannen e» hun'oude activiteit weer herwonnen dank zij de DOLCIN tabletten' Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek, fpit en zenuwaandoeningen grijp dan in? Begin nog vandaag met DOLCIN, het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geeft bij pijnen van reumatische aard Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar. Flacons^ van 100 tabletten f4.15 kuur- flacons van 500 tabletten k J f is- (L 4 Regelmatig worden in Nederland vakantieleergangen georganiseerd door een contactcommissie, die uitgaat van de directies en leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs en de stichting „Bedrijfsopleiding Metaal- en Elek trotechnische Industrie-Bemetel". Dinsdag viel aan Zeeland en aan de Kon. Mij „De Schelde" de eer te bc. art deze vakantie-cursussen voor 1957 te ontvangen. Namens de directie van „De Schel de" begroette mr. H. van Andel in restaurant „Britannia" te Vlissingen de verscheidene honderden bezoekers van deze vakantieleergang. De cursus begon met een voordracht van ir. B. Bongers over de machinale bewerking van zeer grote werkstuk ken bij de bouw van motoren. Daarna sprak ir. M. F. Kok over de bouw van moderne stoomketelinstallaties voor elektrische centralen. Woensdagochtend heeft ir. G. A. Kemper een voordracht gehouden, evenals ir G. Broersma. Ir -I. Mulock Houwer sprak over de nieuwe Srhelde-Sulzer tweetact dieselmotor. Vandaag wordt deze vakantieleer- gan" besloten met 'n bijeenkomst in Het Schuttershof te M'burg, waar ir J. G. Snip spreekt over de waterbouw kundige problemen van het Deltaplan en drs. M. C. Verburg over de econo mische en sociale gevolgen van dat plan voor Zeeland. over de mooie rijwielpaden, die Wal cheren langs zijn mooie duinen kent, begint een dure grap te worden. Wie liever een tientje in de zak houdt, bediene zich van de rijwielpaden langs de provinciale wegen, bediene zich van de herverkavelingswegen of.... trappel De Biggekerkenaar J. J. S. maakte kennis met dit harde tarief. De offi cier had zelfs f 15,geëist. Vrijspraak was er (ook de officier vorderde vrijspraak in deze zaak) voor de Goesenaar C. O. J. H., die op de 6e februari van dit jaar op de Patijnweg in zijn woonplaats bij het met zijn auto linksaf slaan niet zou hebben voorgesorteerd, waardoor een gele vrachtauto op een Ford Consul botste, deze weer een Volkswagen raakte, die tenslotte een Vauxhall wist te benaderen Maar er was een getuige, de ver tegenwoordiger H. B. uit Goes, die verklaarde, dat H. wel had voorgesor teerd. Hoewel het dus in deze zaak tot een vrijspraak kwam, wees de kan tonrechter, mr. J. Moolenhurgh, er in het algemeen op, dat afslaan soms „iets dodelijks" kan zijn. Een zekere A. van B. bestuurde op 14 februari j.l. op de Middelburgse Blauwedijk in opdracht van de koop man F. M. S. uit Middelburg, een vrachtauto met een lading dakspan ten, die aan alle kanten ver buiten de auto stak. S. kreeg, als „houder" van de vrachtauto (conform) zowel voor de lengte als voor de breedte dus tweemaal een tientje boete. Van 6 juli7 september zal de boek handel Van Benthem en Jutting te Middelburg een tentoonstelling orga niseren van tekeningen en aquarellen van Hokusai, een der grootste onder de Japanse meester (ook wel de Ja panse Rembrandt genoemd). Het ma teriaal is afkomstig van de verzame ling Tikotin te Wassenaar. De Picassotentoonstelling wordt naar later datum verschoven, aange zien er in museum Boymans te Rot terdam binnenkort een grote Picasso tentoonstelling zal worden gehouden. WANNEER DE GEMEENTERAAD van Goes in de eerstvolgende vergadering op maandagavond 17 juni a.s. akkoord gaat met het voor stel van b. en w. zal de gemeente Goes bij de Centrale raad van beroep te Utrecht in beroep gaan tegen de uitspraak van het Ambtenaren gerecht te Den Bosch, dat onlangs het ontslag van dr. G. J. Scherphuis als directeur-geneesheer van het Goese gasthuis nietig verklaarde. Aangezien de raad in grote meer derheid op o.i. juiste gronden tot het ontslagbesluit is gekomen, zo schrijft het college van b. en w., wil het ons voorkomen, dat in de uitspraak niet zonder meer kan worden berust, doch dat van de bestaande gelegenheid ge bruik dient te worden gemaakt tot het verkrijgen van een beslissing van de hoogste terzake bevoegde rechter. In Veere is op derde Pinksterdag ook met veel animo de ring gestoken. In totaal zijn er 44 beurten verreden. De uitslagen zijn: 1. W. Maljers 35; 2. L. P. Brasser 32; 3. J. Mesu 28; 4. Jo Maljers 28; 5. J. Brasser 21; 6. L. Maljers 20; 7. F. de Bree 17; 8. A. de Nood 16; 9. D. de Bree 14; 10. G. Koppejan 14; 11. L. P. Brasser Jr 12; 12. Jan Maljers 10 en 13. P. Maljers 8. Prijzen om de bekers: 1. L. P. Bras ser (eigenaar van de beker van de burgemeester); 2. W. Maljers (beker J. van den Berge); 3. L. Maljers (be ker van De Vriendschap); 4. Jo Mal jers (beker van Wed. De Jongh, Goes); 5. J. Mesu (beker W. de Visser). De meeste volgringen: W. Maljers. Een bijzondere prestatie van deze jonge rijder. Hij is pas 15 jaar en steekt voor de tweede maal in een wedstrijd de ring. In de eerste week van juli zal met de export van mosselen een aanvang worden gemaakt. In de week van 17 tot 22 juli kunnen de eerste mosselen aan de exporteurs worden getoond, waarna van 24 tot 29 juni met de leve ring kan worden begonnen. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 juni 1957 in Zeeland tot voorzitter van het waterschap Stoppeldijk c.a. benoemd de heer W. P. J. Staal, te Vogelwaarde. Tot gezworene van het waterschap Prosperpolder (Nederlands gedeelte) werd benoemd de heer J. Th. M. Smet, te Clinge. Aan de heer A. Minderhoud, te Wilhelminadorp (gemeente Kattendij- ke) is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn functie van voorzitter van het bestuur der waterkering van de ea- lamiteuze polders Oost-Beveland en Wil- helmina (Z.B.). Ingezonden mededeling (adv.) Op de veiling in Kapelle zijn dinsdag de eerste kersen aangevoerd. Ze waren afkomstig van het bedrijf van de heer C. Steenepoorte te Schore. Het ging nog maar om 3'A kg kersen van het ras Early Rivers. Deze werden gekocht voor 62 ct Ingezonden mededeling (ady.) JUNKER* RUH "GOUDEN RING" serie het "moderne gasfornuis met WONDEROVEN vanaf f 298.-1 tecluatcLbefa,! Vraag Uw handelaar ol installateur. Toen de ruim 60-jarige mej. Goud zich gisteravond om zes uur vanuit het wachtlokaal naar de bushalte be gaf, werd zij door de bromfiets, be stuurd door mevr. V. uit Heinkens- zand aangeraden. Mej. G. liep lichte verwondingen en een hersenschudding op. De bromfietsberijdster kwam er met enkele kleerscheuren beter af. Tijdens een autotocht naar Woer den, waar hij een spreekbeurt zou vervullen is prof. G. Wisse op de rijks weg bij Harmeien een ongeluk over komen. Hij liep enkele gebroken rib ben en verwondingen op. Zijn toe stand was van dien aard, dat hij naar zijn woning vervoerd kon worden. Naar wij vernemen laten zijn verwon dingen zich niet ernstig aanzien. Prof. G. Wisse uit Doorn is thans 83 jaar. Gistermiddag omstreeks half drie is de 78-jarige heer J. Brasser uit Middelburg op de automatisch bevei ligde overweg KanaalwegOude Vlis- singse weg in zijn woonplaats door de trein, die even voor half drie uit Vlissingen was vertrokken, gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer fietste rechts van de weg; toen hij de halve bomen naderde, zwenkte hij naar links om te proberen zo de over weg te passeren. Het achterwiel van de fiets werd door de trein geraakt; het slachtoffer kwam vijftien meter verder terecht. De bejaarde wielrijder is niet onder de trein terechtgekomen; de heer Brasser kreeg geen uitwendige verwondingen. Hij moet op slag dood zijn geweest. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis te Middel burg overgebracht. Dezer dagen is de nieuwe ureum- fabriek, onderdeel van de „Compagnie Neerlandaise de l'Azote" te Sluiskil, in bedrijf gesteld. Deze stikstofbedrijven vervaardigen thans drie soorten kunstmeststoffen. Aan de vervaardiging van zwavel zure ammoniak en kalkammonsalpeter is de fabricage van ureum toegevoegd. Een van de voordelen van het ureum is, dat de landbouwer van dit produkt, dat een hoger percentage stikstof bevat, minder nodig heeft, hetgeen vooral bij de export een winstpunt betekent. Over enkele dagen zal men boven dien een vijfde installatie voor de am- moniakproduktie in bedrijf stellen, waardoor deze produktie in sterke mate zal worden opgevoerd. De stikstofbindingsbedrijven te Sluiskil zijn na de tweede wereld oorlog belangrijk uitgebreid. Er is een veel grotere watergasfabriek gebouwd en tevens een nieuwe con- verteringsinstallatie. De „Compagnie Neerlandaise l'Azote" telt 1400 werknemers. de „Het is mij een bijzonder genoegen U te kunnen meedelen dat het HJM. de Ko ningin heeft behaagd V toe te kennen de eremedailje in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau". Deze woorden sprak dinsdagavond de burgemeester van Kapelle, de heer H. G. van Sny'.ekom tot de brandweercommandant van deze ge meente, de heer J. Bierens die gedurende veertig jaar lid is geweest van de brand weer in Kapelle en gisteravond afscheid heeft genomen. Het was een genoeglijk samenzijn in de trouwzaal van het raadhuis te Kapelle. Hier waren samengekomen de heer H. M. A. van Schendel uit Breda, inspecteur van de brandweer in Brabant en Zeeland, de heer H. B. Pilaar, vertegenwoordiger van de brandweercommandanten op Zuid en Noord-Beveland; tal van raadsleden van Kapelle en vele leden van de vrij willige brandweer uit deze gemeente. Verder ook collega's uit omliggende ge meenten. Zij waren allen gekomen om te huldigen de brandweercommandant van Kapelle de heer J. Bierens en de onder commandant van deze brandweer de heer D. Lansen. De heer Bierens was veertig jaar brandweerman en de heer Lansen 34 jaar. Nu achtten zij de tijd gekomen om afscheid te nemen. Op zeer hartelijke wijze werd dit gedaan. Rik van Looy (België) heeft een wie lerwedstrijd voor profs over een afstand van 125 km te Axel in Zeeuws-Vlaande- ren gehouden, gewonnen in 3 uur en 10 min. Zijn landgenoot Luyten bezette met een lengte achterstand de tweede plaats. per kg door de grossier M. P. van Hese Daarna volgden de Belg Verplaetse en de te Vlissingen. Nederlander Gerrit Voorting. Burgemeester van Suylekom herinner de aan het vele werk dat zij gedurende vele jaren hebben gedaan. Hoe zij zich altijd hebben ingezet voor de gemeen schap. Ook wees de burgervader van Ka pelle er op hoe het steeds moeilijker wordt om vooral jonge mensen te vinden welke zich in willen zetten voor de dienst aan de gemeenschap. De Koninklijke onderscheiding werd hierna de heer Bierens op de borst ge speld. Daar bleef het echter niet bij. Zo wel de heer Bierens als de heer Lansen kregen ook de medalje voor trouwe dienst van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten. Ook deze werd door de burgemeester van Suyle kom opgespeld. DE NEDERLANDSE VROUW mag dan al voor de wet gelijk gesteld zijn aan de heer der schepping, dat houdt nog niet in, dat ze nu ook overal evenveel in de melk te brokkelen heeft. Want dan zou er heel wat veranderen. Of we er dan beter aan toe zouden zijn? Wie weet. Een ding staat in elk geval vast. Dat er in de stad Goes dan eindelijk eens tientallen bankjes zouden verrijzen, dat er speelplaatsen kwamen en dat de stadsbus op tijd zou rijden. Hoe we daar zo bij komen? len zó de helling af, het water in. Haar echtgenoot kwam de wens- ljjst nog aanvullen met; speelplaat sen voor kinderen. „Ik snap er niets van", zo zei hij, „in Goes-oost en -west wordt zo royaal en ruim gebouwd. Maar aan een speelplaats voor de jeugd wordt eenvoudig niet gedacht. Voetballen de jongens op straat, dan komt de politie hun pret verstoren, op de gazons idem dito, en voor de kleuters is er hele maal niets. Waarom toch geen speelplaatsen aangelegd, met voet balveldje, zandbakken, enz.? We spraken met mensen uit een rusthuis, met opgroeiende kinderen, met huisvrouwen, met een winke lier, een vertegenwoordiger en een onderwijzer. Alom dezelfde klacht: waarom geen bankjes, waarom geen speelgelegenheid. TENSLOTTE kwam daar uit de mond van twee huisvrouwen de vraag: Waarom rijdt de stadsbus vaak zo ongeregeld? We zouden er veel meer gebruik van maken, als de bus precies op tijd reed. Maar hij is soms vijf, maar ook wel eens ruim tien minuten te laat aan de haltes. Dat is helemaal niet leuk. vooral als het slecht weer is. Op den duur vertrouw je er niet meer op en neem je het zekere voor het onzekere de fiets of de bene- w EEN BANKJE VOOR ONS Nog slaperig van de Pinkster- drukte namen we 's morgens tegen koffietijd de telefoon op. Bent U de meneer, die zich in de nieuwe rubriek „uw nieuwsver- garende. dienaar" noemt? Precies in de roos, mevrouw. Weet u waar u dan eens over moet schrijven? Dat er in Goes geen enkel fatsoenlijk bankje is te vinden, waarop oude mensen of wandelende moeders eens kunnen uitrusten. En dat er nergens be hoorlijke speelgelegenheid is voor de kinderen. En dat de stadsbus zo dikwijls niet op tijd rijdt..." ZIEZO, dat 'wisten we weer. We hebben ons oor eens te luiste ren gelegd in de stad Goes. Bij bejaarden, bij jonge gezinnen, bij ouders en bij de jeugd. Die Goese dame van de telefoon bleek de plank niet ver te hebben misgeslagen. Op bijna alle adres sen, waar we onze nieuwsgierigheid kwamen bevredigen, werden de noodkreten over het bankloze Goes onderstreept. Een gepensioneerde ambtenaar, ver in de zeventig, zei ons: „Dat zeg ik iedere keer tegen m'n vrouw: waarom zie je in Goes toch geen bankjes, waar je eens rustig kunt zitten? In de hele stad weet ik er maar vier te staan, en dan nog al leen op de Oostwal. 'Waarom niet in Goes-oost bij de plantsoenen, of op het Beatrixplein, of bij de Grote Markt, of bij de Grote Kade, of bij de Westvest. Ik noem maar een paar voorbeelden. Je zou ze ook bij het station of de Westwal kunnen zet ten". EEN JONGE MOEDER uit Goes oost had dezelfde wens, c.q. klacht. Ik zie er gewoon tegenop, om met mijn drie kinderen te gaan wande len. Als ze moe worden, zit ik er mee. Nergens kun je even zitten. En die bankjes op de Oostvest vind ik niks. Je krijgt er pijn in je rug van, omdat er geen leuningen aan zitten, en bovendien is het er voor je kleintjes erg gevaarlijk. Ze rol- .EEN SPEELPLAATS VOUit ONS Met al deze wensen, harte- wensen kunnen we gerust zeg gen, wenden we ons nu maar uit naam van vele Goesenaren tot de betrokken instanties. Burgemeester Ten Kate, he ren raadsleden, mijnheer Oran je van Gemeentewerken en mijnheer Tissing van de stads autobus is daar nu niets aan te doen? Mogen wij uit naam van al die geïnteresseerde Goe senaren, bejaarden, ouders en jeugd een beroep doen op jw medewerking? Bij voorbaat inze hartelijke dank. 0 P.S. Wü houden ons warm aan bevolen voor reacties van lezers, die de geuite wensen willen onder strepen, of die hier nog iets aan willen toevoegen. Op 4, 5 en 11 juni zijn in het Me disch Centrum te Goes E.H.B.O.-exa- mens afgenomen. Examinator was dr. C. Griep en docenten dr. J. A. E. v. d. Feen en dr. K. H. Wouda voor het theoretische gedeelte; dr. J. A. N. Lenshoek en zr. M. v. d. Klei voor het praktische gedeelte. Er waren 36 kandidaten, van wie er 32 slaagden. Onder de examinandi bevonden zich een groot aantal B.B.'ers. De cursus, die wekelijks werd gehouden, startte in oktober van het vorig jaar. De geslaagden zijn: de heren W. J. Huysse en F. van Loenhout, beiden te Yerseke; mevr. G. Verstrenge- Hoogerheide, mevr. J. Witteveen-Ka- terberg, mevr. H. F. C. Hollestelle- Kooiman, mevr. J. G. Mouris-Schenk, mevr. C. v. Schenk-Schipper te 's-H. (Ingezonden mededeling (adv.) De snelste VELPON Hendrikskinderen; mej. A. de Jager, mevr. M. H. Murk-v. 'tHof, de heer A. Murk, mevr. J. S. Smit-Kooman, mej. C. Deurloo, mej. A. Gunst, mevr. J. Koole-v. Boven, mej. R. M. Ra- mondt, mej. N. Paauwe, mej. J. Snoep, de heer P. G. Wiersma, de heer J. Goedee, mevr. M. Pikkaart-De Pan de heer B. Magielse, de heer C. Ver- cauteren, de heer J. A. v. Duyn, de heer J. A. Geuze, mej. M. G. Wal- rave, mej. M. L. C. Polfliet, de heer L. J. v. d. Berge, de heer J. v. d. Vlist, de heer J. Vos, de heer C. F. Simonse, mej. G. J. M. Walrave, allen te Goes. Gisteravond heeft de Studie Club Schilders (S.C.S.) in da Prins van Oranje te Goes vergaderd onder voor zitterschap van de heer W. Wisse. Tijdens deze bijeenkomst is een cau serie gehouden door de heer Joh. Weyer, hoofdinspecteur van het „Be- drijfsschap Schildersbedrijf" over het onderwerp „Verleden heden en toekomst van het schildersvak". Op een in Goes gehouden vergadering van de afdeling Zeeland van de vereni ging van Directeuren van Overheidsor ganen voor Sociale Arbeid (D.I.'V.O.S.A.L is bijzondere aandacht gewijd aan het preadvies „Sanering als sociaal vraag stuk". Dit advies zal ook behandeld wor den in de algemene vergadering op 12 en 13 juni te Maastricht. De uitslag van de wedvlucht gehouden door de P.V. De Telegraaf te Middelburg luidde: Wedvlucht Noyon 218 km los 11.45 uur: 1. J. de Ridder; 2. J. Jonkheer; 3. A. v. Schaik; 4-5 M. D. Walraven; 6 en 8 L. Daase; 7. W. M. Walraven; 9. W. Daane; 10; D. Hoogesteger. Ie duif 14.12 uur laatste 14.34 uur. T.o.v. notaris J. A. Janse de Jonge te Middelburg is publiek verkocht het huis met aparte opgang en tuin aan de Seis singel no's 28/30 groot 183 ca. Koper werd de heer F. A. Gabriëlse te Middelburg voor de som van ƒ7.800, Volgens voorlopige cijfers zijn er in Oostenrijk tijdens de Pinksterdagen bij ongelukken 28 mensen om het le ven gekomen en meer dan 200 ge wond. Van 84 der gewonden is de toe stand ernstig. Zeven van de 28 doden vielen in de bergen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2