Grote Drie geven Rusland nul op request VOOR DE NEDERLANDSE JEUGD Amerikaanse vliegtuig boven China beschoten Felle protesten tegen straaljagers op Deelen GRIEP WIPTE EVEN AAN... Dromedaris en een panter PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DRIE MAAL „NEEN" OP SO WJET- VOORSTEL Aandrang op vrede in MiddervOosten Twee Chinese kisten werden neergeschoten ONTSNAPT... Prinses Marijke aanvaardde Pakistaans geschenk Bourges'Maunoury wil Algerië en de frank redden Efdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes (01100) 2438; bij geen gehoor; fdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 874289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. (01184) 826; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3726 Hoofdredacteur; R. HAGOORT Directeur: JACQ DB SMIT Donderdag 13 juni 1957 Zeeuwse babbelaars (pagina 2). Op- en ondergang van Zon en Maani Vrijdag: Zon op 4.19 u., onder 21.01 u. Maan op 22.15 u., onder 6.29 u. Hoogwater vrijdag 14 juni: Vlissingen: 3.10 u. 2.16 m.( 15.27 u. 2.1# m Terneuzen: 3.39 u. 2.30 m., 16.00 u. 2.30 m. Wemeldinge: 4.55 u. 1.72 m., 17.18 u. 1.66 m. Zierikzee: 4.43 u. 1.48 m., 17.03 u. 1.40 m. Eergisteren kwamen de foto's van het ernstige autobusongeluk In Duitsland de grens over. Zoals gemeld deed zich Pinksterzaterdag nabij Wezel een ern stig auto-ongeluk voor, waarbij een Nederlandse autobus, een Duitse op weg naar Amsterdam zijnde autobus en een motor waren betrokken. Tij dens een onweersbui is de Nederland se bus gaan slingeren en botste in volle vaart tegen de Duitse bus, die uit tegenovergestelde richting kwam. Een achter de Duitse bus rijdende motorrijder kon de zwaar remmende bus niet meer ontwijken en vloog er tegenop. Zowel de Duitse buschauf feur als de motorrijder zijn aan hun verwondingen overleden. De Neder landse buschauffeur is door de Duitse politie gearresteerd. De Nederlandse bus (rechts) heeft de Duitse bus de berm opgedrukt en zware schade toegcbrach*. zoals de foto laai st'-n. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben in over eenkomstige, doch niet gelijkluidende nota's het Sowjetrus- siscbe voorstel tot het uitgeven van een viermogendheden- verklaring, waarin de betrokken staten zouden moeten ver klaren af te zien van elk gebruik van geweld in het Midden- Oosten verworpen, aldus is woensdag in Parijs, Londen en Washington bekendgemaakt. In de dinsdag overhandigde j.l. te Moskou antwoordnota's Volgens een bericht van radio- Peking is woensdag een Amerikaans marinevliegtuig van het vliegdekschip Nornet bij Swatau boven het Chinese vasteland tegenover Formosa door luchtdoelgeschut beschoten en be schadigd. Er zouden twee nationalis- tisch-Chinese straaljagers zijn neerge schoten. Het Amerikaanse toestel had tot een groep van vier behoord, die van het vliegdekschip af „het gebied van Swatau in de provincie Kwan- toeng waren binnengedrongen". Na geraakt te zijn „ontsnapte het toestel Jn zuidelijke richting terwijl het een rookspoor naliet", aldus radio-Peking. Binnen territoir Volgens het radiobericht was de Hornet met vier onderzeebootjagers woensdagochtend de haven van Hong kong uitgevaren, waarna de schepen een deel van de Zuidchinese zee bin nen de territoriale wateren van Chi na binnenvoeren. Kort na de middag voeren vijandelijke oorlogsschepen naar de wateren tussen Hongkong en Swatau. Daarna waren de toestellen opgestegen. De twee (uit een groep van vier) nationalistisch-Chinese vliegtuigen waren in zee neergestort, zuidelijk van het eiland Tahao. De andere twee waren ontkomen, aldus radio-Peking. In dc mist Het Amerikaanse ministerie van van marine maakte woensdag be kend, dat een vliegtuig van de Hor net door communistisch-Chinees luchtdoelgeschut is beschoten en licht beschadigd op een vlucht 14 km van het Chinese vasteland. Vol gens de verklaring was iiet toestel KONING HOESSEIN van Jorda nië heeft Koning Saoed van Saoedi- Arabië zijn privé-vliegtuig, dat hij 'n jaar geleden in Engeland heeft be steld, cadeau gedaan. op oefenvlucht ter hoogte van de Chinese kust in straat Formosa. Het bleek westelijk van zijn voorgeschre ven positie te hebben gevlogen. Het voorval geschiedde in mistige weers omstandigheden. dringen de Westelijke mogend heden er bij de Sowjet-Unie op aan te werken voor het handhaven en versterken van de vrede in het Midden-Oosten en wel vooral t.a.v. het geschil tussen Israël en de Arabische landen en door tus senkomst van de Ver. Naties. FRANKRIJK: Frankrijk beschuldigt de Sowjet-Unie in zijn nota van het aannemen van een „negatieve houding". Het meent, dat regeling van de bestaande geschillen in het Midden-Oosten vooraf moet gaan adn elke beginselverklaring. In de Franse nota wordt de Russi sche bewering tegengesproken, vol gens welke Franse leger- en lucht machteenheden op Cyprus zouden zijn samengetrokken ENGELAND: Groot-Brittannië verklaart, dat er geen sprake van is, dat het Verdrag van Bagdad met agressieve doelein den is gesloten. Het verwerpt de Rus sische beschuldiging, dat Engeland geen onpartijdigheid heeft betracht hij het leveren van wagens aan de par tijen in het Israëlisch-Arabische ge schil. VER. STATEN: j En de Verenigde Staten zijn van mening, dat de „bedreigingen en het ondergrondse gewroet der Sowjet- Unie" de staten in het Midden-Oos ten er terecht toe hebben bewogen overeenkomsten ter waarborging hun ner gemeenschappelijke veiligheid te sluiten. „Noodzakelijker dan een herhaling van reeds bestaande verplichtingen is getrouwe naleving van de beginselen waarop het handvest der Ver. Naties berust", aldus de Amerikaanse nota. In „Dollywood" hl de studio's van Joop Geesink wordt hard gewerkt aan een compleet miniatuur van de stoet, die ieder jaar op prinsjesdag door Den Haag trekt. Alle koetsen en voor al niet te vergeten de gouden koets, zijn precies op schaal nagemaakt. Het totaal heeft een lengte van plm. 22 meter en bestaat uit 262 poppen, 50 paarden en 5 galarijtuigen plus de gouden koets. De stoet zal binnenkort te bewonde ren zijn in het Apeloornse „Berg en Bosch" waar degene, die niet naar Den Haag kunnen komen zo toch een goede indruk kunnen krijgen van de pracht en praal op de derde dinsdag in september ln de residentie. Op de foto zien we hoe de laatste hand wordt gelegd aan de gouden koets. Het dak met daarop de figuren ligt naast het rijtuig. JAMES DE ROTSCHILD, de be kende kunstkenner, renpaardenbezit- ter en grootgrondbezitter, die op zes mei j.l. op 78-jarige leeftijd te Lon den overleed, heeft een vermogen van elf miljoen pond (ongeveer 115 mil joen gulden) nagelaten, waarvan de staat 7,5 miljoen pond aan successie rechten krijgt. Het is de grootste erfe nis, die de laatste jaren in Engeland is nagelaten. FELLE TEGENKANTING VAN „De Hoge Veluwe", contactcom» missie voor natuur- en landschapsbescherming en de A.N.W.B. ont-. moet het plan van het vliegveld Deelen een straaljagerbasis te maken. Tijdens persbijeenkomsten te Arnhem en in de Hoge Veluwe is met klem van redenen betoogd, dat het kostelijke natuurreservaat de noodzakelijke rust zal verliezen. Bovendien zijn er aanwijzigingen. dat het vliegveld Deelen uitbreiding zal behoeven ten koste van het „Nationale park op de Hoge Veluwe". En dit, terwijl bij wilsovereenkomst ln een nog niet gepasseerde notariële acte door het rijk en het bestnur van het park bepaald Is hoe de afscheiding tussen het park en Deelen zal lopen, waarbij 1250 van de 6500 hectare de finitief verloren gaan. Zonder overleg en zonder opgave van motief is op 17 april aan het park- bestuur meegedeeld, dat een squadron straaljagers op Deelen zal worden ge stationeerd. Financiële motieven De voorzitter van de contactcom missie voor natuur- en Iandschaps- De strekking van het gedicht „De tuinman en de dood" is weer eens bewaarheid. Vele jaren ge leden verdween Adam McCulloch uit Schotland om ergens als een moderne Robinson Crusoe te gaan leven „teneinde aan de ver schrikkingen van de beschavin gen te ontsnappen", zoals hij in zijn dagboek schreef. Dezer dagen is zijn rijkje ont dekt. Op een klein eilandje in de Stille Oceaan vond men de res ten van een hut en roeiboten, die aan McCulloch hebben toebe hoord. Hij stierf in eenzaamheid op zijn eilandje, aanvankelijk ver van de moderne verschrikkingen, maar later - zoals nu is gebleken - daar juist midden in. Zijn dagboek wordt op het ogen blik in Londen bestudeerd. Tussen Gloucester en Bristol in de omgeving van Berkeley in het Engelse Graafschap Gloucesters hire, verrijst een van 's werelds eerste atomaire krachtstations voor commerciële doeleinden. Het sta tion zal voor de winter van 1960- '61 op volle toeren draaien en een capaciteit hebben van meer dan 80.000 kilowatt. De foto links geeft een kijkje in de reactorkamer in aanbouw. In het midden staat een apparaat dat met x-stralen de lasnaden contro leert. De andere foto geeft een over zicht van de bouwput van de reac tor met de constructies voor het gewapend beton. Er is geen onmiddellijk gevaar, dat de griepepidemie, die thans in het Verre Oosten woedt, zich in Europa zal verbreiden. Dit heeft een zegsman van de wereldgezondheidsorganisatie woensdag te Genève verklaard. De epidemie breidt zich nog uit in Japan en India en er worden ook gevallen gemeld uit Pakistan. Een bericht uit Cambodja daarentegen duidt erop, dat de epidemie daar voorbij is. Bij een dame in 's-Gravenhage, die dezer dagen per vliegtuig uit Indonesië is gekomen, is een geval van Aziatische griep geconstateerd, dat echter zeer waarschijnlijk geen gevaar voor verdere besmetting oplevert. De zon die uit een wolkenloze hemel straalde, heeft gistermid dag extra luister bijgezet aan de eerste officiële daad van Prinses Marijke in Ouwehands dieren park op de Grebbeberg in Rhenen. Onze jongste Prinses accepteerde hier uit handen van de ambassa deur van Pakistan, Begum Ali Khan de dromedaris „Paki" en de jonge panter, als een geschenk van de jeugd van Pakistan en de president van Pakistan aan de kinderen van Nederland, uit dank baarheid voor de hulp, die deze hebben gegeven na de waters noodramp in Pakistan in 1954. Schoolmelk afgestaan Bij de koepel sprak een oud-em- ploye van Ouwehands dierenpark, en de initiatiefnemer van deze ge schenkzendingen een inleidend woord op de officiële overdracht en Prinses Marijke aanvaardde hiermee 1dit geschenk namens de Nederlandse jeugd. Eigendom van de jeugd herinnerde eraan, dat dit geschenk te danken is aan de spontane be reidheid van onze Nederlandse schoolkinderen om tijdens de grote overstromingsramp in Pakistan hun schoolmelk beschikbaar te stellen voor de getroffen kinderen in het verre Pakistan. Spreker zeide te hopen, dat het ge schenk een symbool zal zijn van een hechte en blijvende vriendschap tus sen beide landen. De begum voerde hierna het woord waarbij zij zich in het slot in het Hol lands richtte tot Prinses Marijke en daarbij de leidsels van de dromedaris „Paki" aan de Prinses overhandigde. „Namens alle Nederlandse kinderen dank ik u hartelijk", zei Prinses Ma rijke, en overhandigde op haar beurt de leidsels van „Paki" aan Rhenens burgemeester. De heer A. Ouwehand nam toen gaarne de zorg voor de beide dieren op zich. Zij blijven eigendom van de jeugd, zo zei hij, van de jongeren, die de dromedaris de naam „Paki" gaven, zoals zij de naam „Stanni" kozen voor het olifantje, dat helaas zijn nieuwe vaderland niet te zien krijgt. Wij be loven hier graag, dat de verzorging van „Paki" en de panter en hopelijk ook nog eens een „Stanni" niets te wensen over zal laten en dat de bezit ters van dit prachtige geschenk steeds weer met het grootste genoegen naar hun eigendom zullen kunnen komen kijken. bescherming, Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid van-de Tweede Kamer, heeft namens de commissie (90 orga nisaties) een rekest aan de minister raad gestuurd, waarin opgemerkt wordt, dat 17,5 duizend hectare recre atiegebied, waarin bijna acht miljoen vakantiedagen worden doorgebracht binnen een straal van 15 km van het vliegveld liggen. Er wordt op gewezen, dat ten on rechte door de minister is uitgegaan van de keuze Ypenburg of Deelen. Alleen financiële motieven spelen een rol. Nergens blijkt, dat ernstig Is na gegaan of er geen andere mogelijk heden zijn het squadron te plaatsen, bijvoorbeeld in de Peel. Massaal protest Voorzitter van de A.N.W.B., en de A.N.W.B.-directeur voor Toe risme, zeiden, dat deze grootste toeristische organisatie zich vol komen achter de protesten der be zwaarden stelt. Zij hopen op een massaal protest uit het hart van ons volk om het Nationale Park te behouden. De radicale leider Bourges- Maunoury heeft de Franse natio nale vergadering woensdag ver zocht hem te installeren als mi nister-president. Hij gaf een uit eenzetting van zijn program, dat gericht is op het redden van Alge rië voor Frankrijk en het redden van de frank. Volgens Bourges-Maunoury zal Frankrijk alleen in de eerste achttien maanden soberheid moeten betrach ten. Hij zei het bezuinigingsprogram van 250 miljard frank van de vorige regering, die van de socialist Mollet, over te zuilen nemen. Voor het einde van de maand zal hij verzoeken om een bedrag van 150 miljard frank aan nieuwe belastingen in 1957. (Hetzelfde bedrag was verzocht door de regering- Mollet.) Nieuw structuur Bourges-Maunoury beloofde voorts „de bouw van een nieuw Algerië". Frankrijk zal niet wachten, totdat zijn tegenstanders dit wensen te doen. Als premier aanvaard Later vernamen wij, dat de Franse nationale vergadering Maurice Bour ges-Maunoury als premier heeft aan vaard Hij wordt de 23ste Franse mi nister-president van na de oorlog. DE BILT ZEGT: Zonnig. Zonnig en droog weer met iets hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1