Pinkster drie: ringsteken op Walcheren Wedstrijden trokken veel belangstelling Sportieve kamp in acht dorpen Geref. diakenen (art. 31) confereerden in Goes ZWARE SHAG Veiling St. Annaland bereikt een flinke omzet zenuwpijn Prinses Beatrix koos een Zeeuwse schipper 18 woningen te Colijnsplaat lekker pittig! N.- en St. Joosland Arnemuiden Sint Laurens Oostkapelle In restaurant „De Opril „Uitslijtend barmhartigheids^ beseP DOUWE EGBERTS ORCAM Scheidende voorzitter kreeg televisie-toestel Fietsenrallye van Walcherse geref. jongeren Nutsspaarbank te Middelburg OP,.DE GROENE DRAECK' G Dingemanse (50) een echte Arnemuidenaar Zeeuwse Pen Pais Rioleerbelasting ingesteld Woensdag 12 juni 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Pinkster drie, zal voor Walcheren geen Pinkster drie meer zijn als er de ring niet werd gestoken! In acht dorpen hebben de leden van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging gisteren een sportieve kamp gestreden. Deze plaatselijke wedstrijden zijn tevens van belang omdat dan de favorieten naar voren komen, die voor uitzending naar de kampioen schappen in aanmerking komen. Op deze derde Pinksterdag werd te Arnemuiden, Nieuw- en Sint Joosland, Souburg, Koudekerke, Veere, Sint Laurens, Grijpskerke en Oostkapelle de ring gestoken. Het spreekt voor zichzelf, dat deze wedstrijden die ook vanuit folkloristisch oogpunt bezien een grote waarde hebben, zowel van de zijde der dorpelingen als van de vreemdelingen veel belangstelling trokken. P. Rooze (20); 5. M. Koole (19); 6. S. de Visser (16); 7. W. Rooze (15); 8. J. Abrahamse (13); 9. C. Marinissen Wzn. (11); 10. C. van Slooten (11). De prijs van burgemeester Baas was voor C. van Slooten. Bekers: J. Koole, J. Abrahamse, C. Abrahamse (nu in eigendom), P. Roo ze en M. Koole. Extra prijzen werden gewonnen door M. Koole en P. Rooze; de pollepel voor J. Koole, terwijl C. Abrahamse de prijs won voor de meeste volgringen (11). De wethouder J. Riemens en J. Koo le beproefden ook hun krachten. De heer M. van Slooten, die 35 jaar als ringoppasser dienst deed, werd ge huldigd. Van de volgende plaatsen ontvingen wij de uitslagen: Bij het ringrijden te Nieuw- en Sint Joosland op Pinkster Drie werden 44 beurten gereden. De uitslag is als volgt: 1. Jac. de Klerk (38 ringen); 2. L. de Voogd (37); 3. W. Allaart (27); 4. J. Knuyt (26); 5. C. A. Polderdijk (24); 6. C. Reynoudt (24); 7. P. Hoebeke (24); 8. P. Pleyte (22); 9. M. Meyer (21); 10. J. v. Waarde (17). De pollepel werd gewonnen door P. Pleijte. De eerste extra prijs ging naar Jac. de Klerk, de 2e naar Chr. Reij- naardt, de 3e naar Jan v. Waarde. Jan de Klerk legde definitief beslag op de beker van de Ambachtsheer, daar hij voor de derde maal in successie de bokaal veroverde. De beker van het gemeentebestuur kwam in het bezit van L. de Voogd. Voorts werden bekers gewonnen door: 8. Chr. Reijnoudt, 4. C. A. Polder dijk, 5. Th. Minheere, 6. P. Pleijte en 7. W. Allaart. De prijzen voor het flinteren van de paarden gingen naar: 1. P. v. Ene- naam, 2. Jac. de Klerk, 3. P. Hoebeke, 4. W. Allaart en 5. P. Pleijte. De bekers werden gewonnen door C. Crucq, J. de Jonge, J. de Smit, J. Ëoone, terwijl K. Schroevers een me- dalje won, en R. de Nooijer een stan daard. De pollepel was voor J. van Belzen, en J. Corré ging strijken met een knaap van een krentenbrood. Na afloop reikte de burgemeester de prijzen uit. In Arnemuiden had eveneens een feslaagde ringwedstrijd plaats. Na 30 eurten was de uitslag als volgt: 1. C. Crucq (20 ringen); 2. A. van Dalen (16); 3. J. de Smit (15); 4. K. Schroevers (14); 5. J. Boone (12); 6. K. Janse (12); 7. J. de Jonge (12); 8. J. Maljers (11); 9. R. de Nooijer (10); 10. W. Duvekot (9). In Sint Laurens, waar de vereniging 35 jaar bestond, was de uitslag als volgt: 1. J. Koole Jzn. (24 ringen); 2. J. Wisse (22); 3. C. Abrahamse (22); 4. Voetbaltoernooi op Vrederust Op Tweede Pinksterdag werd op het sportterrein van de voetbalvereniging „Vrederust" te Bergen op Zoom een groot voetbaltoernooi gespeeld. Het werd een spannende strijd. In afdeling I werden de uitslagen: VrederustDOS; Nieuwdorp 20; SSS KlaaswaalZwaluwen Vlaardin- gen 20; VrederustSSS 22; Zwa luwenDOS 23; VrederustZwa luwen 00. „Vrederust" werd in deze afdeling winnaar. Afdeling II. Vrederust IIDOS II 03; SSS IIZwaluwen n 21; Vre derust nZwaluwen II 21; SSS II —DOS II 1—0. SSS behaalde in deze afdeling de eerste prijs. Ook in Oostkapelle is onder flinke belangstelling de ring gestoken. De uitslagen luiden: 1. S. Brouwer 27 ringen; 2. P. Maljaars 24; 3. J. A. Lous 21; 4. Abr. Maljaars Johz. 19; 5. Joh. Maljaars 19; 6. P. Lous 19; 7. J. Poppe Kz. 18; 8. A. Roose 17; 9. Jac. Kooman 16; 10. J. Poppe 15; 11. P. Wondergem 14; 12. K. Poppe Jz. 13; 13. C. de Visser Gz. 13; 14. Ant. Ingezonden mededeling (ad" 1 Poppe 12; 15. J. Flipse 6; 16. S. Roose 6. Beker burgemeester Sprenger J. A. Lous, nu in eigendom; beker juwelier Van de Berge, Middelburg, P. Mal jaars; beker fa Van Eenennaam Zn, S. Brouwer; beker de heer P. J. Da- vidse, Johs Maljaars; beker J. Mal jaars (Zeeduin), Abr. Maljaars; beker Wed. de Jongh, Goes, P. Wondergem; beker Boekhoudbureau H. Visser, Anth. Poppe; lauwerkrans Arendse, Souburg, K. Poppe Jz.; lauwertak fa Pieterse, Middelburg, P. Lous;'pol lepel: J. Poppe Kz.; meeste volgrin gen gehuwden S. Brouwer 5; onge- huwden Bram Maljaars 5. Versierde paarden: 1. Abr. Mal jaars; 2. K. Poppe Jz. en 3. J. Poppe Kz.; extra prijs H. Luitwieler: K. Poppe Jz. Burgemeeter Sprenger reik te met een hartelijke speech de prij zen uit en prees de organisatoren (de Oostkappelse ringrijders vereniging voor het goede verloop van de wed strijden. Grafdelver Scherpenisse overleed op kerkhof Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur trof de heer I. v. d. Werf te Scher penisse in het lijkenhuisje van de al gemene begraafplaats het ontzielde lichaam van de grafdelver J. de Graaf aan. Men vermoedt dat De Graaf tijdens het dichten van een graf omstreeks half drie is overvallen door een hevige hagelbui en naar het lijkenhuisje is gerend om te schuilen. Daar moet hij plotseling zijn overleden. Twee onfortuinlijke voetballers. Tijdens het Pinkstertoernooi 'op de inrichting „Vrederust" zijn twee voet ballers een ongeluk overkomen. De midvoor van „Zwaluwen" brak een been en werd door dokter Van Ros- sem verbonden; de rechtsbinnen van SSS uit Klaaswaal brak een enkel en deze werd door dokter Zitman behan deld. Beide spelers werden daarna per ziekenauto naar het Algemeen Bur ger Gasthuis te Bergen op Zoom ver voerd, waarvandaan zij na behande ling naar hun woonplaats te Vlaar- dingen en Klaaswaal werden ver voerd. De heer A. Goedbloed te St. Lau rens, werkzaam als ambt. ter' secre tarie te Vrouwenpolder, slaagde voor het examen Gemeenteadministratie I. Op een te Goes gehouden goed be zochte provinciale diaconale conferen tie van de Geref. Kerken (art. 31 k.o.), In Zeel. onder voorzitterschap van de heer W. P. Balkenende, sprak de heer C. Rosenbrand van Utrecht, inspecteur directeur van de Stichting Gerefor meerde Kinderbescherming, over het Einde onbeperkt eexport bloemkool Noorwegen De Noorse autoriteiten hebben beslo ten dat gisteren de periode geëindigd is, waarop de invoer van bloemkool in dit land onbeperkt kon plaats vinden. Na deze datum zal deze export nog slechts zijn toegestaan op speciale invoervergun ningen. Een zelfde maatregel is ook geno men voor de meloenen. De heer J. F. Brooymans heeft voor de laatste maal de jaarvergadering van de land- en tuinbouwvereniging „Vei ling Sint Annaland en omgeving" geleid. In zijn openingswoord heette hfj o.m. wel kom burgemeester J. van den Bos. In het afgelopen boekjaar was er een omzet van niet minder dan 13.693. 854 kg produkten voor een bedrag van 1.971.277,16, betgeen ongeveer ƒ400.000 meer was dan het vorig jaar. Uit het uitvoerige jaarverslag van de administrateur L. P. Goedegebuure bleek, dat in 1956 ongeveer 40 ha vroege aard appelen meer gepoot waren dan in 1955. Het ras Doré blijkt steeds meer veld te winnen. Het ledental is gestegen van 387 tot 392 AFSCHEID In de plaats van de aftredende voor zitter, die zich niet herkiesbaar stelde is gekozen de heer Anth. de Wilde, die ecb-mens het veilingpersoneel. ter voor deze lunctie bedankte. Daarna werd de zoon van de heer Brooymans ge kozen, die de benoeming wel aannam. In een hartelijke toespraak nam de heer Brooymans afscheid. „Ik heb de veiling helpen oprichten, en deze mag zich nu in een goede financiële positie verheugen", aldus de voorzitter. Hier na voerden verschillende sprekers het woord, die alle hun waardering uitspra ken voor het vele werk, dat de heer Brooymans voor de veiling heeft ge daan. Namens de leden werd hem een televisietoestel aangeboden. Vervolgens vofeden het woord burge meester J. van de Bos namens het ge meentebestuur, de heer P. Noom namens de groep Scherpenisse, het erelid N. Over- beeke namens de kleinlandbouwers, de heer C. J. J. Kooyman, namens het be stuur, die 26 jaar met de scheidende voorzitter had samengewerkt en de vei lingmeester, de heer A. J. Duijzer na- Gisteren heeft het rayon Walcheren van de Geref. jeugdorganisaties Zee land een fietsenrallye over Walcheren georganiseerd, waaraan liefst 260 jon gens en meisjes hebben deelgenomen. Gestart werd in Middelburg met de wind grotendeels op kop ging het via Gapinge, Serooskerke, Grijpskerke, Ter Buttinge, Hoogelande, Valkenisse, Meliskerke, Aagtekerke en Oostkapel le naar het fraaie duingebied tussen Domburg en Oostkapelle, waar de fi nish was. Hier moesten de deelnemers (sters) nog een hindernisbaan nemen. Zelden zal men in een duinpan zoveel fietsen bijeen hebben gezien. Om 5 uur ging de voorzitter Van het rayon de heer J. P. Wattel uit Middelburg in wiens handen de algehele leiding van de rallye wel was toevertrouwd over tot de prijsuitreiking. Voor 25 jongens en meisjes die het best geklasseerd waren was er een aardige prijs; voor de drie hekkensluiters was er zelfs nog een troostprijs. Als de vijf prominen ten kwamen uit de bus: 1. Sjaan Looi- se; 2. Adje Ton; 3. Ineke Bogaard; al len Middelburg. 4. Kees Verhage en 5. Leen Minderhoud, beiden Oostkapelle. Nadat de heer J. Goedbloed uit Mid delburg de dagsluiting had gehouden, werd te half zes deze alleszins geslaag de rallye gesloten. De route was uit gezet door de leidsters en leiders uit Souburg en de hindernisbaan door die van Oostkapelle. Het maandoverzicht van de Nuts- spaarbank te Middelburg laat op het eind van de maand mei een tegoed zien van 13.836.290,13; het tegoed bij het begin bedroeg 13.890.827,76, in gelegd werd 584.370,11 en terugbe taald ƒ638.907,74. Het aantal rekenin gen bij het begin van de maand be droeg 13.814, nieuwe rekeningen 75, rekeningen op het einde 13.843. Kantoor Middelburg: tegoed bij het begin 11.612.642,89, tegoed bij het eind van de maand 11.557.122,28, in gelegd werd ƒ472.216,59 en terugbe taald ƒ527.737,20. Zitdag Oostkapelle: ingelegd werd ƒ9.709,05 en terugbetaald ƒ3.017,29. Agentschap Kruiningen: tegoed bij het begin was 6.384,45, ingelegd werd ƒ4.122,25 en terugbetaald f405,te goed bij het einde 10.101,70. Bij het schoolsparen is ingelegd 2.893,53 en terugbetaald 2.222,53. Twintig landen zullen deelnemen aan de internationale rubberconferen tie, die op 24 juni in Jogja zal worden geopend. Ingezonden mededeling (adv.) spit ot spierpijn helpen direct onderwerp „Uitslijtend barmhartig- heisbesef". Barmhartigheid betekent behoefti- gen weer gelukkig maken, zodat hij de Here weer kan dienen. Helpen be tekent voor de diaken overgave v. d. persoon aan de geholpene. Christus gaf Zich uit liefde. Als zo geholpen wordt is het waarachtige hulp. Geen humane spontaniteit. ZELFKANT Diakenen moeten niet alleen let ten op materiële hulp. Ook op het verlorene afgesnedene de zelf kant van het leven in maatschappe lijk werk. Christus stelt het barmhartigheids besef ruim. Dat betekent niet, dat er alle mogelijke bureaus van maatschap pelijk werk moeten komen in de kerk. Het Is diabenwerk en dat moet in samenwerking met predikanten en ouderlingen gedaan worden. De drie ambten staan niet los van elkaar maar vullen elkaar aan. Vaak is het laatste punt op een kerkeraadsagen- dum nog even de vraag of de diakenen iets hebben. Maar dit is totaal mis. Dat de diakenen buiten tuchtgeval- len gehouden worden,- die in nauwe betrekking staan tot de. r diakenen, is een verarming in ons kerkelijk leven. Onderscheid moet gemaakt worden in mensen met nood en mensen in nood. CONSEQUENT Wij veroordelen alle mogelijke overheidsbemoeiing in de sociale sector en terecht, maar laten we dan consequent blijven en geen gelden aanvaarden. Soms worden de maatregelen van de overheid in deze geruisloos gean nexeerd. Ook de instellingen voor barmhartigheid moeten onze warme belangstelling hebben, zeker de re classering. We mogen dit alles als dia conieën niet laten liggen, maar gelo vig deze dingen aanpakken. Het leven van de gemeenteleden vertoont nog te weinig liefde voor barmhartigheid. Soms kunnen kinderen niet geplaatst worden. Er ligt nog veel werk en we moeten ons haasten hier te arbeiden. Prof. Greydanus wees er in 1948 reeds op, dat de juiste barmhartigheidsbe- oefening ook het kenmerk is van de ware kerk. We moeten ons publiek uit spreken in ons leven, evenals de disci pelen toen Christus vroeg: Wie zeggen de mens dat Ik ben? en daarna: Wie zegt gij dat Ik ben? Want Christus is de Barmhartige. Ds. C. Trimp van Middelburg sprak het slotwoord: „De echtheid van uw bediening". U MOOGT ER GERUST een klein beetje trots op zijn, dat op het water de veiligheid van onze Kroonprinses in handen is van een rasechte Zeeuw. Had U nog nooit van gehoord? Toch staat dat als een paal boven water. Die wijsheid bezitten wij ook nog maar sinds enkele dagen. Maar nu haasten we ons dan ook het nieuws wereldkundig te maken, dat de pasbenoemde schipper van het nieuwe vorstelijke jacht „De Groene Draeck" de heer C. Dinge- manse, een Arnemuidenaar in hart en nieren is. En deze 50-jarige, stoere zeeman is een echte „Ernemujenaer" gebléven, ook al heeft hij de halve wereld rondgezworven in dienst van onze Marine. ,,'k Was net zestien, toen ik mijn geboorteplaats Arnemuiden vaar wel zei," zo begint de heer Dinge manse zijn verhaal, „ik ging toen bij de Marine." Kees Dingemanse kwam in Go- rinchem terecht, waar hij op de „Schorpioen", het opleidingsschip, een kooi en een kist kreeg toebe deeld zijn eerste bezittingen. Zo begon zijn leventje als lichtmatroos. Na verloop van tijd kreeg hij er de nodige streepjes bij, totdat hij na de bevrijding tot bootsman werd aangesteld. In die rang ging hij op 1 februari, j.l. met pensioen. Nog geen maand later trad hij in dienst van H.K.H. Prinses Beatrix, als schipper van het zojuist gedoop te „Prinsessejacht". ERVARING „Een gekke vraag, schipper," zel den we, „maar waarom denkt U, dat men U voor deze erefunctie heeft uitgekozen?" DE GROENE DRAECK Tja, als een ware Arnemuidenaar houdt schipper Dingemanse niet van veel „kouwe drukte", maar ditmaal kan hij er niet zonder meer onderuit. „Ze zochten natuurlijk iemand, die de nodige ervaring heeft opge daan met varen," zo begint de schipper aarzelend, „nou en ik heb vierendertig Marine-jaartjes op het water doorgebracht. In Nederland, maar ook in Indonesië en Austra lië." Bovendien is hij jarenlang be heerder geweest van het materiaal van de Koninklijke Marinejacht club in Den Helder, en de Arne muidenaar weet dus wel het een en ander van zeiljachten. Trouwens, zeilen is zijn liefste hobby. ZO BEGON HET in Gorinchem LEGENDARISCH Schipper Dingemanse, die vele jaren in Den Helder heeft gewoond, heeft nu domicilie gekozen in Rot terdam. Want daar, in de haven van de Kon. Zeilvereniging „De Maas", komt de Groene Draeck te liggen. „Hoe komt men eigenlijk aan die naam „Groene Draeck"? informeer den we belangstellend bij de Zeeuwse schipper. Natuurlijk weet de heer Dinge manse daar het nodige van. Zo kwamen we aan de weet, dat „De Groene Draeck" ruim 300 jaar ge leden met zijn 500 ton een van de grootste oorlogsschepen van de Noordzee was, met als eerste kapi tein Bartholomeus de Jonge Boer. Later kreeg Piet Heyn 't comman do. Na een bijna legendarische „loopbaan" in onze zeevaarthistorie, kreeg De Groene Draeck tenslotte een roemloos einde, toen het schip op 2 november 1632 bij de rede van VÏissingen op een zandbank liep. Hoe graag schipper Dinge manse straks ook met 't „Prin sessejacht" naar VÏissingen zal zeilen, voor een roemloze stran ding voelt hij weinig. Dan moet er trouwens ook heel wat ge beuren, wil deze ervaren zeerob de macht over zijn roer verlie zen. Onze Kroonprinses kan ge rust zijn met zo'n schipper. En wij in Zeeland mogen daar met recht trots op zijn. Vrijdagmiddag kwam de raad in openbare vergadering bijeen onder voorziterschap van burgemeester A. A. Schuit. De heren M. v. d. Weele (C. H.) en Contant (A.R.) waren afwezig. Met de stem van de heer Breure (SGP) tegen werd besloten, per 1 ja nuari 1957 toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling inzake de verdeling van kosten van de Zeeuwse Muziekschool. Het preciese bedrag de zer kosten is nog niet bekend. Met de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten te 's-Gravenhage zal 'n geldlening groot f84.00,— tegen 1% pet. rente per jaar aangegaan wor den. Van dit bedrag kan in 1957 37 A pet. worden opgenomen en in 1958 het restant. De looptijd van de lening is dertig jaar. De raad machtigde B. en W., over te gaan tot het doen bouwen van 18 woningen te Colijnsplaat, waaronder 4 die voor grote gezinnen bestemd kun nen worden. Besprekingen zijn gehou den met de aannemers, die momenteel voor de gemeente woningwetwonin gen bouwen, t.w. Anemaet, de Kater en Kievit. In beginsel werden deze be reid gevonden, aan deze bouw mede te werken voor de door de minister vastgestelde richtprijzen. Voor de aan vang der vergadering werden de wo ningwetwoningen, die te Kortgene in aanbouw zijn, en die gelijk zijn aan 14 van de te bouwen woningen te Colijns plaat, door de raadsleden bezichtigd. B. en W. werden verder gemachtigd tot het doen maken van een riole ring met nevenaansluitingen, de aan leg van een weg, trottoirs en het ma ken van erfafscheidingen, enz. van de Ringweg naar de Havelaarstraat4 te Colijnsplaat. Aan een drietal aanne mers, t.w. de fa. Remeeus te Kats, de fa. de Bourgraaf te Wilhelminadorp en de fa. Leijs te Kapelle zal prijs opgaaf voor dit werk gevraagd wor- Op een verzoek om subsidie van H. Berrevoets in de kosten van de aanleg van een steiger te Colijnsplaat werd afwijzend beschikt, omdat de dienst Zierikzee-Colijnsplaat niet regelmatig wordt gevaren. Beslotenwe rd de gronden, die zijn vrijgekomen door demping van de wa tergang door het dorp Kortgene, zo mogelijk aan belanghebbenden te ver kopen voor de prijs van f 1 per vierk. meter. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat bijna allen, die een aan grenzend perceel in eigendom hebben, bereid zijn te kopen. Op voorstel van b. en w. werd een verordening rioleringsbelasting vast gesteld. Deze verordening is voorge schreven teneinde een gedeelte van de kosten van de demping en de rio lering van de watergang door het dorp Kortgene te dekken. De perce len, die aan deze riolering zijn gele gen (95) zullen worden aangeslagen voor een bedrag van f15 per jaar. De subsidie aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsver zorging in de gemeente Kortgene werd over 1956 op f601.95 vastgesteld. Er werd een voorschot verleend van f 425. EEN VROEGERE aardrijkskun deleraar in Amerika, thans direc teur van een correspondentiebureau onder de naam „Student Letter Ex change" verzoekt ons te willen doorgeven, dat jongelui van 1019 jaar gratis adressen van Ameri kaanse correspondentievriendfinn- en kunnen krijgen. Voel je er iets voor en beheers je voldoende de Engelse taal, schrijf dan aan: Student Letter Exchange, Waseca, Minnesota, U.S~A. Geef in een brief je naam, leef tijd en geslacht op en vermeld wat voor soort „pen-pal" je zoekt. Je krijgt dan vanzelf antwoord. TOT BESLUIT op de nuchtere maag nog een „cartoon", zoals de getekende-mopjes-zonder-woor den tegenwoordig heten. Tot mor gen! lik» COLIJNSPLAAT Haven wordt niet uitgebaggerd. Men is begonnen met het uitbaggeren van de haven. Dit werk wordt uitge voerd door het baggerbedrijf Blom van der Vlis te Sliedrecht. De opge baggerde modder wordt met bakken buiten de haven gebracht en gelost.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2