Amerikaanse raket in 20 min. boven Moskou f Italiaanse koningin voor Ede Moet ziekenfonds nu de tandartskosten betalen? WIJ WILLEN NIET NAAR PAPA TOE.." Ontploffing op Belgische tanker bij Vlissingen Kinderen slachtoffer van echtelijke strubbelingen Benzineprijs omlaag PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND MISLUKTE PROEFNEMING MET „ATLAS"? Lijk van Crabb toch gevonden FRANKRIJK HEEFT WEER KABINET Nog maar een dag aan boord Twee machinisten ernstig verbrand Ned. buschauffeur in Duitsland gearresteerd Kort geding tegen ziekenfonds Gerard (11) en Henk (9) in Australië van boord gehaald Per 15 juni, a,s. reeds Engelse koningin naar VS en Canada MEER OLIE IN DE SAHARA Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. (01184) 326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3725 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Woensdag 12 juni 1957 Kroonprinses koos Zeeuwse schipper (pagina 2), Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 4.20 u., onder 21.09 u. Maan op 21.40 u., onder 5.29 u. Hoogwater donderdag 13 juni: Vlissingen: 2.28 u. 2.12 m., 14.48 u. 2.22 m. Terneuzen: 2.56 u. 2.26 m., 15.21 u. 2.36 m. Wemeldinge: 4.12 u. 1.67 m., 16.39 u. 1.70 m. Zierikzee: 4.01 u. 1.40 m., 16.24 u. 1.44 m. KOMPLOT Volgens liet Libanese blad l'Oriënt zou de uit Jordanië gewezen Egypti sche militaire attaché een komplot hebben gesmeed met de bedoeling koning Saoed, die op het ogenblik 'n bezoek aan Jordanië brengt, te ver moorden. De president van het V.V.V. te Florence, ing. Taccini, heeft de benoeming van het in die stad wonende Nederlandse meisje, mej. Marian de Koning Ladenius, be kend gemaakt tot koningin Cal- luna XV, die de stad Florence op het Heidefeest in augustus te Ede zal vertegenwoordigen. Op de foto ziet men de Nederland se consul te Florence, die Marian het ereteken behorende bij haar koninginneschap opspeldt. Een stoffelijk overschot zonder hoofd, waarschijnlijk van een kikvors man, is zondagavond aangespoeld na bij Chichester aan de Engelse kanaal kast. Het lijk, dat geruime tijd in het water moet hebben gelegen, werd op ongeveer twintig kilometer afstand van Portsmouth, waar de Britse kapi- tein-luitenant-ter-zee Crabb in april 1956 verdween tijdens e enbezoek van Russische oorlogsschepen. Crabb's verdwijning heeft indertijd veel opzien gebaard. De Sowjet-Unie zond een officiële nota waarin gepro testeerd werd tegen het feit, dat een kikvorsman naar men aanneemt Crabb was gezien bij de Russische oorlogsschepen, waarmee Boelganin en Chroesjtsjef naar Engeland waren ge komen. De Britse regering sprak toen haar leedwezen over het incident uit. In de officiële bekendmaking van het Britse ministerie van marine was slechts gezegd, dat Crabb vermist werd na een proefduik in de Baai van Stokes in het gebied van Portsmouth en dat hij vermoedelijk was omgeko men. Premier Eden verklaarde indertijd op aandringen van de labouroppositie in het Lagerhuis, dat het niet in het openbaar belang zou zijn als bekend gemaakt werd onder welke omstandig heden Crabb vermoedelijk om het le ven wrs gekomen. Wat er gebeurd was, was evenwel zonder toestemming van de legering geschied, zo zei hij De Engelse politie heeft dinsdag be kendgemaakt dat mevrouw Crabb, de echtgenote van de verdwenen kikvors man wiens lijk men meende opgehaald te hebben, niet in staat is geweest de overblijfselen als die van haar man te herkennen. De Franse kabinetsformateur Bour- ges Maunoury heeft meegedeeld, dat zijn kabinet gereed is. Er zijn veertien ministers aangewe zen. De staatssecrtarissen zullen later worden benoemd. Op de (niet-officiële) lijst komen o.a. voor: Premier: Bourges Maunoury (ra dicaal), Buitenlandse zaken: Pineau (socialist, onveranderd), DE BILT ZEGT: Zonnige perioden Zonnige perioden, maar in het bin nenland nog enkele verspreide buien. Overwegend matige noodwesteljjke wind. Koel weer. Gistermiddag is vanaf de basis voor proefnemingen met raketten te Kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, een „Atlas"-raket afgeschoten, die een bereik heeft van acht duizend kilometer. Waarnemers, die het reeds was opgevallen, dat de raket reeds spoedig na het afvuren van zijn koers scheen af te wijken, zagen hoe deze op een gegeven ogenblik in de lucht uiteen spatte. GEEN DODEN Een woordvoerder van de lucht macht op de basis heeft later mee gedeeld, dat er geen doden en gewon den zijn en dat bij de proef waarde volle gegevens zijn verkregen. Ver dere inlichtingen wilde hij niet mee delen, daar het een geheime proef neming betrof. Verwacht wordt, dat de „Atlas", wanneer deze raket eenmaal vervol maakt zal zijn, in twintig minuten Moskou kan bereiken. Delen van de „Atlas" worden gebruikt bij pogingen tot het bouwen van een maanraket, die geleerden willen gebruiken voor het fotograferen van de donkere zijde van de maan. Op Tweede Pinksterdag stapte de 17- jarige 4e machinist Van der Linde nit Asselt voor het eerst aan boord van de Belgische tanker „Esso Antwerp", maar lang heeft die pret niet geduurd. Gistermiddag lag hij reeds met ernsti ge brandwonden in het Sint Jozef- ziekenhuis te Vlissingen, tezamen met de 25-jarige machinist Danny Rijckx uit Borgerhout, die beiden het slacht offer waren geworden van een ont ploffing aan boord. Omstreeks vier uur gistermiddag passeerde het Belgische tankschip de rede van Vlissingen. Eensklaps weer klonk een doffe dreun, die de wande laars op de boulevard opschrikte. Het bleek, dat in de machinekamer een pomp was losgesprongen, waardoor de ruimte met kokend water en stoom werd gevuld. De 2e en 4e machinisten Rijckx en Van der Linde kregen het kokende water over zich heen, waar door zij ernstige brandwonden oplie pen. Zij werden onmiddellijk naar het ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. DANS ONTSPRONGEN De le machinist ontsprong de dans, doordat hij zich tijdig bukte en het water over hem heen spoot. De „Esso Antwerp" heeft ligplaats gekozen in de haven van Vlissingen, doch zal de reis zo spoedig mogelijk voortzetten. De toestand van de beide opgeno men slachtoffers was gisteravond laat redelijk, aldus vernamen wij uit het ziekenhuis. Thans drie doden De chauffeur van de Nederlandse autobus, de heer B. D. uit Haarlem, die zaterdag j.l. bij Wezel in botsing is gekomen met een Duitse bus, is door de Duitse politie gearresteerd. De politie heeft vandaag haar verkla ring, dat het ongeval zou zijn ont staan doordat een motorrijder tracht te de Duitse bus te passeren, terwijl van de andere kant de Nederlandse bus naderde, ingetrokken. Volgens do vandaag gegeven lezing is de Neder landse bus, waarin 45 personen zaten, tijdens een onweer op de gladde weg aan het slingeren geraakt. De motor rijder reed tegen de krachtig remmen de Duitse bus op. De motorrijder is inmiddels over leden. Behalve een Duitse dame, in zittende van de Duitse bus, is ook een Nederlander, de heer A. van Aarle uit Rotterdam, omgekomen, zodat 't aan tal slachtoffers thans drie bedraagt. Van het hoofdkantoor van A.N.W.B. in Den Haag vertrokken gisteren een tweetal Nederlandse en een Belgische wegenwachter naar Denemarken om daar aan wezig te zijn bij de oprichting van de Deense W.W. We zien hier v.lJi.r.: inspecteur I. Peeraer (België), T. P. Drenth en P. de Kraker (Nederland) bij het vertrek. Rechts het hoofd van de Nederlandse wegenwacht, de heer G. van Leeuwen. 0 Op een overweg nabij Rocky Ford in de Amerikaanse staat Colorado, is gisteren een vrachtauto met Mexi caanse landarbeiders door een trein gegrepen, waardoor minstens 23 per sonen om het leven zijn gekomen. Twee Amerikaanse studenten, Warren W. Hair (rechts) en Myron A. Gilbert, gefotografeerd in de Oostenrijkse grenspost te Nlckelsdorf na hun vrij lating uit Hongarije. Beide studenten waren zonder visa illegaal Hongarije binnengekomen doch zonder verdere maatregelen tegen hen weeï vrijge laten, al is de Amerikaanse legatie een verklaring van hun gedrag ge vraagd. In korte geding heeft de rechtbank te Breda vandaag de zaak behandeld van mej. Van Berkel uit Tilburg tegen het Tilburgse ziekenfonds, waar bij zij vrijwillig was verzekerd. Via haar advocaat vorderde zij restitutie van kosten, die zij na 1 april bij de tandarts heeft moeten maken. Subsi diair vroeg zij om toekenning van 'n schadevergoeding voor het moeten maken v^n deze kosten. Haar raadsman heeft de eis van zijn cliënte uitvoerig toegelicht. Hij oor deelde dat haar vordering te herlei den was tot het geschil tussen de ziekenfondsraad en de maatschappij voor tandheelkunde. Volgens pleiter betrof het hier een geschil tussen het betreffende ziekenfonds en de tand artsen, die hieraan als medewerker zijn verbonden. Door aanvaarden van eiseresse als lid van het ziekenfonds heeft dit fonds bepaalde verplichtin gen te haren opzichte aanvaard. Daar toe moet men het verstrekken van tandheelkundige hulp rekenen. Geen overmacht De advocaat geloofde niet, dat het ziekenfonds beroep kon doen op over macht en vestigde er voorts de aan dacht op dat het ziekenfonds garant is van het incasseren van premies voorzover die de tandheelkundige hulp betreffen. De raadsman van het ziekenfonds gaf ondermeei als zijn mening te ken nen, dat blijkens het ziekenfonds- besluit vrijwiilige verzekering geen uitwijkmogelijkheid voor restitutie van gemaakte kosten biedt, wordt de primaire vordering toegewezen, aldus gaf hij te kennen, dan zal het zieken fonds moeten handelen tegen de wet DONDERDAGAVOND ZULLEN twee Nederlandse jongens per vliegtuig uit Singapore op Schiphol aankomen en daar worden af gehaald door hun vader en diens advocaat. Tegen hun wil zijn de jongens, de 11-jarige Gerard van Dijk en zijn 9-jarige broertje Henk, door Nederlandse consulaire ambtenaren in Fremantle in Australië waar zij dezer dagen per schip arriveerden aan het gezag van hun moeder onttrokken en op het vliegtuig naar Singapore gezet. De Nederlandse consul in Perth vertelde de moeder, die reeds enige tijd met haar man in onmin leeft, dat haar echtgenoot bij rechterlijke beslissing het gezag over beide kinderen had verkregen. Zij verliet het schip in Fremantle, maar de jongens moesten aan boord blijven en gingen in Sydney aan wal. Zij vertrokken hier gisteren. Voor hun vertrek zei de oudste, Gerard: „Wij wullen bij onze moeder blijven, we willen niet naar pappa terug in Holland." De familie Van Dijk, vader, moe der en vjjf kinderen, vertrok in 1952 voor emigratie naar Australië (Perth). Na enige tijd deden zich huwelijks moeilijkheden voor. Het gezin vertrok op aandrang van de vrouw in de herfst 1956 weer naar Nederland, met uit zondering van de oudste zoon. De heer Van D. vertrok ook niet gelijktijdig met zijn gezin, omdat hij zijn inmid dels verworven bezit eerst te gelde moest maken. Nogal afzijdig Toen hij enige maanden na aan komst van zijn vrouw en kinderen in Nederland arriveerde, bleek hem dat zijn vrouw zich nogal afzijdig had gehouden, geen contact met haar ouders had gezocht, en bij een nicht in Stiens leefde, die haar en de vier kinderen onderhield, of schoon de heer Van D. haar gedu rende zijn afwezigheid aanzienlijke sommen gelds had gezonden. Ook in Nederland wilde het tussen Nederland vertoevende zoons en hun de echtelieden niet boteren. De oudste zoon werd inmiddels voor vervulling van de militaire dienst opgeroepen, de op een na oudste zoon (14) werd op zekere dag naar zijn grootouders gezonden en op 3 mei j.l. vertrok de vrouw met de twee jongste kinderen, Gerard en Henk, met de „Zuiderkruis" weer naar Australië. Het geld dat de heer Van D. steeds aan zijn gezin ge zonden had, werd voor deze reis ge bruikt. „Zij wilde naar een andere man in Perth", aldus de advocaat. Snel handelen De advocaat van de heer Van D. wilde nu snel handelen om een pro ces in Australië te voorkomen, en vroeg in een kort geding aan de pre sident van de rechtbank te Utrecht intrekking van de passen van de bei de kinderen op grond van het wets artikel, dat inhoudt, dat gedurende het huwelijk de ouderlijke macht door de onders gezamenlijk wordt uitge oefend, doch dat bij verschil van me ning de wil van de vader beslist. „Touwtrekken" De Nederlandse consulaire ambte naren werden telegrafisch van 't von nis van de rechtbank op de hoogte gesteld, doch men was te laat om de kinderen in Kaapstad van boord te halen. Het is thans gelukt in Fre mantle. Noch de vader, noch de heide in grootouders wisten iets van het ver trek van de moeder af. Voor haar bestaat nu nog de mo gelijkheid tegen de beslissing van de president van de rechtbank in appèl te gaan bij de kinderrechter in Utrecht. V.S. wil zich niet in kwestie Algerië mengen Minister Dulles heeft op zijn perscon ferentie verklaard, dat de V.S. niet van plan zijn, zich op welke wijze dan ook in de kwestie Algerië te mengen. De minister voegde hieraan toe, dat hij een Arabisch verzoek om aan de militaire steun aan Frankrijk zekere voorwaarden te verbinden, had afge wezen. en tevens tegen de overeenkomst met de verzekerde. Zouden. subsidiaire vorderingen worden toegewezen, dan zou het hek van de dam zijn. De t ndartsen zou den haar kunnen laten betalen, zon der dat de ziekenfondsen daar iets tegen zouden kunnen doen. Er gebeurt niets Indien er nog een contact bestaat tussen tandartsen en ziekenfondsen, zo zei de raadsman van mej. Van B. in tweede instantie, is hier sprake hoogstens van een adh :sie-contract en moet het fonds tegen de tandartsen procederen. Thans gebeurt er niets om de kwestie op te lossen. De tand artsen doen althans iets door de ge dupeerden hulp tegen de verlaagde prijzen te geven. Hü beperkte zijn subsidiaire vordering tot het primair gevorderde maximum. De rechtbank zal over acht dagen uitspraak doen. Naar de K.N.A.C. mededeelt te hebben vernomen, zal de benzine prijs in Nederland zaterdag 15 ju ni worden verlaagd. Hoogstwaar schijnlijk zal de verlaging 0,5 ct per liter bedragen. Het is echter ook nog mogelijk, dat tot een verlaging van 0,6 cent wordt besloten. Deze verlaging is een gedeel telijke eliminatie van de prijsverho ging van 1,6 cent per liter op 1 dec. j.l. Deze prijsverhoging hield verband met het Suezconflict. KONINGIN ELIZABETH van Groot- Brittannië en Prins Philip zullen van 1621 oktober een bezoek brengen aan de Ver. Staten en Canada, aldus is dinsdag van de zijde van Bucking ham Palace bekendgemaakt. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de Koningin een uitnodiging van president Eisenhower voor een staat- slebezoek aan Washington heeft aan vaard. In hofkringen werd gezegd, dat de Koningin en de Prins zich per vlieg tuig uit Ottawa naar Jamestown zul len begeven, waar een historisch feest zal worden gehouden. Daarna zal het koninklijk paar drie dagen te Was hington en één dag te New York ver blijven. Koningin Elizabeth en Prins Philip hebben voor het laatst in 1951 toen de Koningin nog Prinses Elizabeth was, een bezoek aan Canada en de Ver. Staten gebracht. HET AANBOREN van een derde oliebron in de Sahara heeft het vermoeden doen ontstaan, dat zich onder de woestijn een uitgestrekt olieveld bevindt. In put „MD2" te Hassi-Messaoed in het oostelijk deel van de Sahara werd olie aangeboord, aldus heeft een woordvoerder van de maatschappij welke in dit gebied olie-exploraties verricht, medegedeeld. De put „MD2" bevindt zich 10 kilometer verwijderd van de belde andere bronnen. De dikte van de aan geboorde laag olie zou erop wijzen, dat het hierbij om zeer belangrijke olie reserves zou gaan, doch deskundigen weigeren dienaangaande een nadere raming te geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1