Verhoging kinderbijslagen, invaliditeits- en ongevallenuitkering Is stukje typisch Londen verdwijnen gedoemd? tot Met 3 pCt. knuppel in hoenderhok Happy Wanderers veroordeeld om lawaaierige muziek" Burgemeester Kodde stelt vragen aan de minister Viervoudige Navo-kracht COMPENSATIE VAN DE HUURVERHOGING Tegen cadeaustelsel van kruideniers Cultuurtechnische werken op Walcheren dit jaar toch in uitvoering DE LONDENAARS HOUDEN HUN HART VAST. Ter« huid 7 Dinsdag 11 juni 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 In een vijftal bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen wordt voorgesteld, ter compensatie van de huurverhoging, met drie procent te verhogen: de uitkeringen ingevolge de ongevallenwet, de land- en tuinbouw ongevallenwet en de zee-ongevallenwet met de daarop verleende bijslagen, de invaliditeits- en weduwenrenten inge volge de invaliditeitswet met de daarop verleende toeslagen, en de kinderbijslagen ingevolge de kinderbijslagwet, de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers en de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen. De kosten worden geraamd, voor wat de ongevalsuitkeringen betreft op f 500.000 voor 1957 en f 1.000.000 voor 1958; invaliditeitswet: f 690.000 voor 1957 en f 1.600.000 voor 1958; kinderbijslagwet: f 13.500.000 per jaar; kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms en wezenrentetrekkers: f 800.000 per jaar; noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen: f180.000 per jaar. De kinderbijslagen ingevolge de kinderbijslagwet worden gebracht: voor het eerste kind van 56 op 58 cent, voor het tweede en derde kind van 63 op 65 cent, voor het vierde en vijfde kind van 88 op 91, voor het zesde en volgende kinderen van 99 op 102 cent per dag. PER I JULI a.s. Voorgesteld wordt, de verhoging van deze kinderbijslagen op 1 juli te doen ingaan. Verder wordt voorgesteld, met het oog op de loonsverhoging die op 1 aug. zal ingaan en de thans voorgestelde verhoging van de kin derbijslag, het bedrag, dat in een kwartaal gemiddeld per dag moet worden verdiend om de volle kin derbijslag te kunnen ontvangen, te verhogen van f 5,40 tot f 5,60. ONGEVALLENRENTE Om de verhoging met drie procent van ongevallenrente of -uitkerinf plus bijslag te bereiken worden in het wetsontwerp „tijdelijke verhoging van ongevalsuitkeringen" de volgende ver hogingen der bijslagen voorgesteld: Rente of uitkering wegens ongeval len, gebeurd voor 19 maart 1951: ver hoging bijslag van 28 tot 33 procent. Een gelijke verhoging wordt voor gesteld ten aanzien van de verhoging op de bijslagen ingevolge de wet tot aanvulling der ongevallenrenten. On gevallen gebeurd tussen 18 maart '51 en 1 januari 1954: van 22 tot 25'^ pro cent. Ongevallen gebeurd tussen 30 september 1954 en 1 september 1956: van 10 tot 131/2 procent. Op renten en uitkeringen, berekend naar een verlies van geschiktheid tot werken van meer dan 25 procent door ongevallen, gebeurd tussen 31 augus tus 1956 en 1 augustus 1957, en op renten en uitkeringen aan de nage lat enbetrekkingen terzake van dode lijke ongevallen in deze periode wordt een bijslag van drie procent verleend. Gezien de omstandigheid, dat het bedrag van de ongevalsrente veelal wordt bepaald op basis van het in het aan de dag van het ongeval voor afgaande jaar genoten loon, doen zich gevallen voor waarin de loonsverho ging, welke aanleiding was tot het verlenen van een bijslag op de ren ten, niet of niet ten volle is uitge drukt in het rentebcdrag. De staats secretaris van sociale zaken en de minister van financiën achten het, naar zij in hun memorie van toelich ting meedelen, redelijk aan deze moei lijkheid tegemoet te komen door het verlenen van een naar evenredigheid te bepalen bijslag. Het onderhavige voorstel is van toepassing voor rentetrekkers, jon ger dan 65 jaar. Voorgesteld wordt, de wet van 28 september 1956, hou dende tijdelijke verhoging van on gevalsuitkeringen, in te trekken, omdat het daarin bepaalde in het thans ingediende wetsontwerp is ingepast. 1 3 3 4 5 6 7 t) A B C_ In de kolommen A en B worden woor den van 4 letters ingevuld, waarvan de omschrijvingen als volgt luiden. Vervol gens worden de letters, die in het eerste en tweede woord dubbel voorkomen in kolom C geplaatst, waar zij van boven naar beneden gelezen iets lekkers vor men. Hoe luidt dit woord? 1. Hechtnagel/bijdehand. 2. boomvrucht/ koraaleilandje. 3. landbouwer/vodje. 4. beschaafde vrouw/deel van het lichaam. 5. betaalmiddel/tijding. 6. natie/lichtbron. 7. schijf/vloeistof. 8. huisdier/volkszanger. 9. zacht metalen buisje/bloedvat. Oplossing vorige puzzle: Horizontaal: 1. Horzel, 6. aloë. 8. rol. 9. L.D. 10. vormen. 12. sarras. 14. in. 15. pad. 16. eend. 18. omtrek. Verticaal: 2. Oord. 3. zilver. 4. la. 5. mennen. 7. lam. 9. laster. 11. respijt. 13. Rijn. 14. idee. 17. do. INVALIDITEIT In het wetsontwerp betreffende de invaliditeitsrenten wordt voorgesteld, de bijslagen op de invaliditeitsrenten en toeslagen te verhogen van 41 tot 45 procent, terwijl de gezinstoeslag van f 49.50 op f 51 wordt gebracht. De kinderbijslagen voor invalidi teits-, ouderdoms en wezenrentetrek kers worden gebracht voor eerste kin deren van f 14.75 op f 15.30, voor tweede en derde kinderen van f 16.60 op f 17.15, voor vierde en vijfde kin deren van f 23.20 op f24, voor zesde en volgende kinderen van f 25.80 op f 26.90 per maand. Dit betekent een verhoging van iets meer dan drie pro cent. Op deze wijze wil de regering voorkomen dat kleine suppleties nodig zijn bij samenloop van aanspraken op kinderbijslag ingevolge de kinderbij slagwet en ingevolge de kinderbijslag wet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. De kinderbijslagen ingevolge de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen worden gebracht van 35 op 36 cent per dag voor derde kin deren en van 51 op 53 cent per dag voor vierde en volgende kinderen. Verder wordt voorgesteld, de inko mensgrenzen voor deze groep met f 300 te verhogen. Thans gaat het recht op kinderbijslag voor kleine zelfstandigen bij een inkomen van niet meer dan f 3200 per jaar in bij het derde kind, bij een inkomen tussen f 3200 en f 3400 bij het vierde kind, bij een inkomen tussen f3400 en f3600 bij het vijfde kind enz. Geen bijzondere uitkeringen aan werknemers zonder toestemming In verband met hierdoor ontstane spanningen wijst het college van rijks bemiddelaars erop, dat het, zonder zijn voorafgaande toestemming, aan werkge vers niet is toegestaan aan hun werk nemers uitkeringen in verband met de winst of uit anderen hoofde te doen. Te gen overtredingen op dit gebied zal streng worden opgetreden. (Van onze correspond.) Dees Nijp els, een tex tielhandelaar uit Bergen op Zoom, heeft de knup pel in het hoenderhok gegooid, m.a.ti). hij is op zijn eentje de strijd als textielhandelaar begon nen tegen het cadeaustel sel van de kruideniers. Enige dagen geleden ontving hij een foldertje van de Ned. Kath. Bond van Textielhandelaren St. Willibrordus, waarin werd gevraagd door het voeren van een actie, stelling tes nemen tegen, wat de textielhandela ren noemen, het afro men van hun gebied. Dees Nijpels kon zich hiermee verenigen, doch hij wilde dit niet af wachten maar begon in eens maar met een actie. Een grote advertentie in de plaatselijke bladen kondigde aan, dat men vanaf woensdag, j.l. tot en met Pinksteren, bij aankoop van goederen boven f 15,een half pond koffie kreeg voor één cent. Dit deed hij in zijn za ken te Bergen op Zoom, Roosendaal en Breda. Hij is nu de eerste manufac- turier in ons land, die deze actie van de Be handelaren in de prak tijk heeft doorgevoerd. Dit vertelde ons de voorzitter van de plaat selijke afdeling te Ber gen op Zoom. Op het ogenblik, ver telde hij, wordt meer dan de helft van de textiel- goederen alt lakens, slo pen, badhanddoeken en washandjes bij de krui deniers als cadeaus uit gegeven waardoor deze textielgoederen in de manufacturenwinkels niet meer te verkopen zijn. Nijpels heeft al verschil lende reacties gemerkt. Hij wil het door blijven voeren tot de kruideniers stoppen met textiel als cadeaus te verstrekken. Het Tweede Kamerlid de heer Kodde, heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van de moeilijkheden, welke in Walcheren dreigen te ontstaan, omdat vanwege de bestedingsbeperking de cultuurtechnische werken ook in 1957 nog niet alle zullen worden ten uit voer gebracht, met als gevolg, dat de opbrengst van de delen, welke niet afgewerkt worden en welke, door voorheen reeds uitgevoerde werken aan andere kavels, in een minder gunhtige toestand zijn dan vóór de verkaveling, zeer gering, althans be langrijk lager zal zijn dan wanneer die werken worden uitgevoerd? 2. Is de minister ermede bekend, dat daardoor: a. hogere bedragen aan schadevergoeding zullen moeten wor den betaald, b. de produktie zal wor den geschaad, c. onrust onder de be trokkenenen wordt gewekt? 3. Acht de minister het verantwoord om in 1957 minder geld beschikbaar te stellen, terwijl die werken toch, zij het dan later, zullen moeten worden uitgevoerd en waarschijnlijk dan meer zullen kosten? 4. Is de minister niet van oordeel, dat door een eventuele stopzetting van die werken de mening over de billijkheid om een bepaald bedrag als meerwaarde" te verhalen ongunstig De opperbevelhebber van de NAVO, generaal Norstad, heeft gisteren te Washington verklaard, dat de strijd krachten van de NAVO thans in staat zijn elk doel, dat uitgeschakeld moet worden, te vernietigen. Generaal Norstad zei dat de strijd krachten drie- of viermaal zo sterk en vele malen zo doelmatig zijn als zes jaar geleden, toen generaal Eisenhower ze organiseerde. (Van onze Londense correspondent) ZONDER DE HAPPY WANDERERS zou Londen Londen niet meer zijn. Het zou een grote wereldstad zijn, maar er zou iets aan ontbre ken: dat prettige stukje fleur en kleur dat de Happy Wanderers er aan gaven. Als je naar ze op zoek gaat vind je ze nooit, want dan lopen ze ergens aan het andere uiteinde van het Centrum. Maar als je op een middag met hoofdpijn door Soho stapt en de drukte rondom op je zenuwen begint te werken, dan dan loop je ze plotseling tegen het lijf bij het omslaan van een hoek. Een breedlachende dikkerd houdt met een groots gebaar zijn bakje on der je neus en met zijn andere hand speelt hij verder op de trompet. Zijn vier andere goedgeluimde collega's banjo, trombone en bas. Zij zijn alle vijf oudgedienden uit de oorlog, die niet leven kunnen van hun pensioen tje. Zij weten welke muziek een ver moeide Londenaar kan opfleuren en hun 'vrolijkheid werkt aanstekelijk. Je grabbelt gauw naar een penny of twee en je bent blij dat je die in het bakje kunt stoppen, want de Happy Wanderers hebben je een ogenblik je zorgen laten vergeten. In het heetst van de middag spelen zij op gewekt en alsof het voor jou alléén bedoeling is „Oh, what a beautiful morning"! DOMME AGENT Maar nu kun je heel Londen af zoeken: er zijn geen Wanderers meer te bespeuren. Vdor één keer hebben zij zorgen. Zij praten met advoca ten en denken er ernstig over, hun liedjes de Londenaars te onthouden. Het is allemaal de schuld van 'n domme politieman. Hij kwam uit de provincie en hij kende de Lon dense wetten uit zijn hoofd. Hij móest wel, want hij had geen be nul van de géést die er In de me tropool heerste. Hij was een man vol idealen, die wilde dat orde en eerbied zouden zegevieren. Dat zal Nochtans gebood de agent hen, de volgende dag te verschijnen voor de Vrederechter in Bow Street. OPSCHUDDING Het nieuws bereikte twee minuten later Fleet Street en de hele pers kwam in beroering. Wat? Onze Wan derers? Nee, dat mag niet! „Onze vrijheid wordt aangetast", schreef een collega en daarmee bedoelde hij, de vrijheid om zich met een glimlach aan de wet te onttrekken. Dinsdag kende Bow Street dan ook een abnormale toeloop. Op het be paalde uur stapten de vijf Happy Wanderers de zaal binnen. Hun ge zichten stonden vrolijk, zij waren zich niet bewust van het juridische zwaard van Damocles dat boven htm hoofd hing. Hun marineblauwe uni formen met de gele en rode strepen hadden zij voor de gelegenheid spe ciaal laten strijken en zo stonden zij daar een beetje zenuwachtig te wachten op wat komen zou. Als je op een middag met hoofdpijn door Soho stapt en de drukte op je zenuwen begint te werken, dan loop je ze plotseling tegen het lijf hem nooit worden vergeven, want hij dreigt Londen van zijn Happy Wanderers te beroven. Maandagmiddag 3 juni wandelde agent zo-en-zo in Picadilly. Hij hoorde muziek en herkende het lied, „Oh, what a beautiful morning". Het is middag zo oordeelde hij en dan mag je niet spelen in Piccadilly. Hij stopte - zich zwaar van zijn plicht bewust - naar de Wanderers en her innerde hen aan een Londense poli- tiewet uit het jaar 1839. De Wande rers begrepen er niets van: al jaren lang was het gebruikelijk, dat de poli tiemensen een straatje omliepen als zij hen toevallig op hun ronde ont moetten en van de wet van 1839 hadden zij nog nooit gehoord. Zij hadden hun instrumenten mee gebracht, maar droegen die onhan dig: hun vingers jeukten om voor het gerecht een nummertpe weg te geven „maar één penny, Sir" maar de strenge gezichten van de he ren in vol ornaat en van de dienaren der wet, weerhielden hen van hun opzet ze met een „Oh, what a beau tiful morning!" te begroeten. Met kinderlijke verbazing op hun gelaat hoorden zij hoe de griffier ver klaarde: „TJ wordt er van beschul digd, lawaaierige instrumenten ge bruikt te hebben in Piccadilly met de bedoeling geld te bedelen. Pleit U schuldig of onschuldig?" Als één Happy Wanderer ant woordden ze alle vijf, niet zonder fierheid: „Onschuldig". Daarna moest de politieman de eed afleg gen en zijn verhaal doen. „Op het middaguur, Sir", zei hij tot de rech ter, „hoorde ik in Piccadilly boven het gedruis van het verkeer uit, la waaierige instrumenten bespelen. Ik stapte in de richting van het la waai en „Wat bedoelt U precies met la waaierige instrumenten?, vroeg de rechter. „Ik hoorde ze boven het verkeer uit, Sir". „Zeer goed", oordeelde de rechter. Toen vertelde sergeant zo-en-zo over de vijf, waarvan de één trompet de tweede trombone, de derde bas en de anderen banjo speelden. .William, de leider van de band, vroeg daarop wat de politie precies onder lawaaierige instrumenten ver stond. „Een instrument dat lawaai maakt", held de rechter. „Maar een artiest.drong Wil liam aan. De politie herhaalde bij monde van gezegde zo-en-zo, dat een la waaierig instdrument een instrument is dat men boven het verkeer uit kan horen. William was verontwaardigd. „Hoe zit het dan met de House Guards van de Koningin?" vroeg hij. Maar daar mee ging hij te ver, want de rechter nam de gelegenheid te baat om van zich af te bijten: „zij spelen niet voor geld", zei hij streng. De trompettist, George geheten, wilde de Kunst verdedigen, en ver telde over de gramofoonplaten die door een bekende firma waren ge maakt van de liedjes die de Happy Wanderers speelden. Hij haalde er zelfs de grote politiek hij, toen hij er aan herinnerde, dat die platen veel gekocht werden In Amerika en dus dollars inbrachten. De rechter zweeg en haalde de neus op. Daarop zweeg George ook, want toen wist hij al voldoende: het gerecht had nog voor muziek noch voor Big Bu siness enig begrip Een ander vroeg de politieman of hij muzikaal was aangelegd. Dat be vestigde hij „ik kan geen muziek le zen", zei hij, „maar ik kan het begrij pen". Dat antwoord was teveel voor de Happy Wanderers. Zij drongen niet verder aan; hun gelaat gaf blijk van de grote desillusie: met deze mensen viel niet te praten, dat begrepen ze nu. BESCHULDIGING Alleen leider en trombonist Wil liam legde er nog de nadruk op, dat hij weigerde het woord „lawaaierig" in de beschuldigingsacte te aanvaar- zal worden beïnvloed. 5. Is de minister bereid om alsnog een zodanig bedrag 2beschikbaar te stellen, dat de werken, zoals het plan was, in 1957 zullen kunnen worden uitgevoerd, zodat dan uiteindelijk het agrarisch herstel van Walcheren, na de verwoesting in 1944, zal zijn vol tooid? D. KODDE, Z.ESTIG JAAR TROUWE DIENST IN RILLAND Zestig jaar geleden kwam de heer 1* Koster In dienst op het landbouwbedrijf van de familie V. d. Werff te Rilland* In 1897 kwam hij als 15-jarige jongen op dit bedrijf bij de heer C. v. d. Werff, grootvader van de tegenwoordige land bouwer. Vervolgens diende hij de vader van de huidige werkgever C. J. v. d. Werff en daaropvolgende werd de heer W. C. v. d. Werff zijn baas, bij wie hij thans nog werkzaam is, want hij is nog zeer vitaal. Dit feit werd feestelijk herdacht in het Herv. jeugdgebouw. Dé heer v. d. Werff met zijn familie, de jubilaris met zijn naastefamilie, benevens het personeel van zijn werkgever waren aanwezig. De heer v. d. Werff gaf een leuk over zicht van al de jaren die „Lukas" in dienst is geweest bij de familie. 20 jaar geleden, dus toen hij 40 jaar dienst had, ontving hij de bronzen medalje verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Nil werd hij bevorerd en werd hem de zil veren medalje verbonden aan de Ord« van Oranje Nassau, hem in deze feeste lijke samenkomst, door burgemeester J. C.W. Jobse op de borst gespeld. Jan Odé in jury eindexamen Parijs conservatorium De directeur van het Amsterdams con servatorium de heer Jan Odé, zal deel uitmaken van de jury voor het concours (eindexamen) van het conservatoire na tional te Parijs op 20 en 21 juni a.s. Ingezonden mededeling (adv.) Badyderm-zeep den. Maar de president hoorde hem niet meer, hij bladerde in een dik boek waarin de Londense wetten uit vroeger eeuwen werden samenge bundeld. Hij sprak: „U staat onder beschuldiging op grond van de Me tropolitan Police Act van 1839. Deze luidt: Ieder die een hoorn of om het even welk ander lawaaierig instru ment op straat bespeelt met de be doeling daar geld mee te verdienen, bedrijft een smadelijke daad". „Hoorn?" vroegen de Wanderers in koor. of elk ander lawaaierig in strument", verbeterde de rechter. En hij voegde er nog aan toe: „Dat heeft niets te maken met Uw talent of eventueel gebrek aan talent". „Wij zijn toch muzikanten", pro beerde een Wanderer nog, maar het was te laat. De rechter besloot de zaak: „Ik ontsla U voorwaardelijk voor 12 maanden van vervolging. Dat betekent, dat U alleen zult wor den veroordee'd, indien U tijdens de eerstkomende twaalf maanden Uw smadelijke daad herhaalt" PERPLEKS De Happy Wanderers beleefden de ongelukkigste dag uit hun artistieke bestaan. Zij stonden perpleks. Een veroordeling was nog zo erg niet ge weest, maar dit was hen te machtig. Zij waren hopeloos en hulpeloos. Zij dachten aan de grote advocaten die nodig zouden zijn en bekeken hun instrumenten met een in-droevige blik: zouden zij die nog ooit bespelen voor de drukke mensen in Piccadilly en Soho? Voorlopig beraadslagen zij nog over de zaak. Een gemeenteraadslid van Westminster heeft al voorgesteld in zijn gemeente over een uitzonde ringsbepaling voor de Act te laten stemmen, zodat de Wanderers op het grondgebied van het Centrum 's mid dags de voorbijgangers „Goede mor gen" zouden kunnen blijven wensen, maar het kan nog een hele tijd duren voor het zover is. Intussen missen wij iets essentieels in Londen, iets illegaals als U wilt, een band die ons eraan herinnert, dat het een Beautiful Morning blijft, wat er ook gebeure, of er nu een dikke mist hangt of dat het plens- regent.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3