Vluchtelingen wordt groot onrecht aangedaan FRUITOOGST IN ZEELAND VALT DIT JAAR NIET TEGEN Hoge Commissaris doet nieuwe poging om immigratiequota Veiling Kapeïïe doet opnieuw terugbetaling aan kwekers Iv Eén dode en 32 gewonden Intern, zeehengelconcours St.Annaland met 50 kg vis PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Journalisten bezoeken kampen Aziatische griep nu ook in V.S. Veel water, vooral uit de lucht Nieuwe behandeling van de zaak Chessman Zesde Internationale Luchtvaartshow gisteren op Ypenburg H. M. Koningin Juliana en prinsessen woonden vliegfeest bij Voorzitter veiling Kapelle tijdens jaarvergadering: Eisenhower moet in bed blijven waó DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009 en 3162; Vlissmgen: Nieuwstraat 68, Tel. (01184) 326; Terneüzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3724 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Dinsdag 11 juni 1957 KL OETINGE BLIES ZICH NAAR DE OVERWINNING (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.20 u., onder 21.00 u. Maan op 20.57 u., onder 4.33 u. Hoogwater woensdag 12 juni: Vlissingen: 1.42 u. 2.07 m., 14.07 u. 2.24 m. Terneüzen: 2.09 u. 2.21 m., 14.39 u. 2.38 m. Wemeldinge: 3.25 u. 1.63 m., 15.55 u. 1.73 m. Zierikzee: 3.13 u. 1.38 m., 15.41 u. 1.47 m. „Laat men toch begrijpen, dat de vluchtelingen onmenselijk onrecht wordt aangedaan. Waarom al deze selectie, die gezinnen uiteengerukt, waarom al dit wachten, waarom al deze beloften, die niet worden gehouden? Begrijpt men dan niet, hoeveel menselijk leed wordt ver oorzaakt door allerlei overwegingen, maatregelen en wat dies meer zij? Wij hebben deze martelgang gezien van de oude vluchtelingen, die al jaren hier in kampen hokken. En wij zien nu met schrik, dat het met de nieuwe vluchtelingen, de Hongaren, dezelfde kant begint op te gaan. Laat mij als medicus hiertegen mogen protesteren met alle kracht waarover ik beschik." Deze woorden sprak dr. Karl C. Tüchler, de directeur van het Tbc- sanatorium voor vluchtelingen Thalham in Sankt Georg in Oosten rijk. Hij pleitte voor de vluchtelingen ten overstaan van een inter nationale groep journalisten, die, op uitnodiging van de Verenigde Naties, vluchtelingenkampen bezoeken. „U kunt hier in de gang een jongen tegenkomen, die aan epilepsie lijdt. Minstens vier keer per dag komt hij naar ons toe en laat ons een briefkaart zien waarop staat, dat zijn emigratie- aa.,.rage naar de Verenigde Staten vc Hpig is aangehouden. En hij vraagt ons: wanneer, wanneer? En wij weten het niet. Er zijn hier alleen staande personen, wier familie is ge- emigreerd naar andere landen met de belofte, dat de achterblijvers later mogen komen. Maar, die achterblijvers zijn hier nu nog, na jaren. Is het nu werkelijk onmogelijk voor grote landen, om zo'n paar zieke men sen op te nemen? Moet nu werkelijk zo'n gezin uiteengereten blijven? Wij Oostenrijkers hebben ook niet aan de grens gestaan om te vragen, toen de vluchtelingen kwamen: ben je gezond, kun je werken, is er krankzinnigheid In je familie? Neen, wij hebben alleen maar gezegd: kom! En ze zijn geko men. Nu komen er alleen maar selec tiemissies, die het voor hen bruikbare uitkiezen en de rest als afval achter laten. Ik vraag u: Is dit menselijk of onmenselijk? Laten de grote landen toeh die paar zieken nemen. Twee problemen Dat ook de hoge commissaris van de Verenigde Naties voor vluchte lingen, dr. A. R. Lindt, deze mening is toegedaan bewijst zijn uitnodi ging aan journalisten uit allerlei landen om vluchtelingenkampen te bezoeken in Joego-Slavië, Oosten rijk en Duitsland. De hoge commis saris wilde hiermee proberen, de publieke opinie in de wereld ervan te doordringen, dat er nog altijd 'n vluchtelingenprobleem bestaat, dat er eigenlijk twee vluchtelingen Botsing tussen Duitse en Nederlandse bus Bij Wezel zijn zaterdag een Duitse en een Nederlandse autobus met el kaar in botsing gekomen, waardoor twaalf inzittenden van de Duitse bus zwaar gewond werden. Eén hunner, de 45-jarige Vogel uit Siegen, over- -ed in het ziekenhuis te Wezel. Twintig inzittenden van de Nedev- laudse bus werden licht gewond. De m„osJen van hen werden door de schok van de aanrijding tegen de metalen leuning van de voor hen staande stoelen geslingerd. Daardoor keoben zij, naar schatting van de Duit se uclitie, tezamen meer dan honderd tanden verloren. De Nederlandse bus was van de Noord- en Zuidhollandse Vervoer maatschappij te Haarlem en bracht, in opdracht van de stichting „Water- transport" te Rotterdam, een gezel schap naar Keulen. De Duitse bus was met een groep gymnasten onderweg naar Amster dam. Het ongeluk ontstond doordat een motorrijder tijdens een zware onweersbui op de natte straat getracht neeft de Duitse bus te passeren op het moment, dat de Nederlandse bus de Duitse tegemoet kwam. Toen de Duitse bus remde om de motorrijder niet te raken, sloeg het portier van de bus dwars over de straat open en werd terzelfdertijd door de Neder landse bus geramd. De motorrijder vloog tegen de Nederlandse bus op. Hij werd zwaar gewond. problemen bestaan: dat van de men sen, die als gevolg van de tweede wereldoorlog op drift zijn geraakt en niet meer naar hun land terug konden, en dat van de Hongaren, die na de opstand van oktober/ november 1956 hun land hebben verlaten. In Oostenrijk wonen nog 50.000 vluchtelingen in kampen, in Duits land vele tienduizenden. De meesten kunnen niet zelfstandig meer zijn. Zij vegeteren, lijden aan kamppsychose. Zij zijn vergeten. De hoge commissaris gaat opnieuw een krachtsinspanning doen om te proberen, nieuwe immigratiequota los te krijgen van immigratielanden. En om geld te krijgen voor de integratie van vluchtelingen, die in het land van asyl willen blijven. Op de militaire begraafplaats Grebbeberg hebben gisteren oudstrij ders van het voormalige achtste regi ment infanterie, die tijdens de Pink sterdagen van 1940 slag leverden met de invallende Duitse troepen, hun gevallen kameraden herdacht. Eén man is zondag gedood in een gevecht tussen twee groepen Arme niërs op de eerste dag van de alge mene verkiezingen in Libanon, aldus is te Beiroet bekend gemaakt. Hij moest blijven leven De 34-jarige Weense arbeider Josef Vegh wilde zich, na een echtelijke ruzie, van het leven beroven. Hij greep een mes en stak zich in het hart. Vegh werd met spoed naar het zie kenhuis overgebracht, waar alles voor een operatie in gereedheid werd ge bracht. Doch vóórdat de doktoren kon den beginnen, sprong Vegh van de operatietafel en poogde te ontkomen. Dokters en geneesheren grepen hem en de operatie, waarbij de wond in de hartspier werd gehecht, vond plaats. En volgens de laatste berichten ver keert Vegh thans buiten gevaar. 884 slachtoffers op de Philippijnen Van de zijde van de PhUippijnse ge zondheidsdienst ls maandag meege deeld, dat er in mei op de Philippijnen in totaal 884 mensen gestorven itjn ten gevolge van complicaties die zich voos deden nadat zij griep haddden ge kregen. In dezelfde periode heeft men bijna 400.000 gevallen van griep geconsta teerd. De Aziatische griep heeft zondag de Ver. Staten bereikt. Dokters van de Amerikaanse gezondheidsdienst heb ben dit na onderzoek van passagiers en bemanning van het Amerikaanse schip „President Cleveland", dat uit Manilla in San' Francisco is aangeko men, vastgesteld. De dokters zijn het er over eens, dat de griep veroorzaakt wordt door een „goedaardige" variant van het in de Ver. Staten bekende vi rus „a". In Thailand heeft de ziekte zich over 63 van de 71 provincies verspreid. Er zjjn 195.000 gevallen bekend, waafvan elf met dodelijke afloop. Te St. Annaland is gisteren het in ternationaal zeehengelconcours ge houden. In totaal werd ongeveer 50 kilogram gevist, waarvan de heer W. M. van Leeuwen uit Vlaardingen 1032 gram uit het water haalde en daarmee de eerste prijs verwierf. Deze en de overige 99 prijzen werden gisteren middag te vijf uur in het veilingge bouw door de burgemeester van St. Annaland, de heer J. v. d. Bos, uit gereikt. De heer J. Westerveld uit Zaandam werd tweede met 887 gram; derde T. Rosema uit 's-Gravenhage met 592 gr. en L. Schuerman uit Goes met 568 gr. vierde. Er deden 30 korpsen aan de wed strijd mee, onder wie het korps Vlaar- Vice-voorzitter van de P.N.I. overleden De vice-voorzitter van de P.N.I., Sar- midi Mangoensarkoro, is vandaag op 53- jarige leeftijd in Djakarta overleden. Hij heeft een grote rol gespeeld bij de vorming van vele van de 17 regeringen, die Indonesië sedert de overdracht van de soevereiniteit in 1949 heeft gehad. dingen, met 1297 gram, de eerste prijs behaalde. Het beste vissers-koppel uit Neder land was mej. P. M. Laban en de heer A. Jurgens resp. te Tholen en te Ber gen op Zoom en het beste buitenlandse koppel de heer en mevr. v. d. Maire uit Brussel. Na uitreikiing van de prijzen aan t beste Nederlandse en buitenlandse koppel werd het Wilhelmus en het Belgische volkslied gespeeld. (Morgen komen wij op dit concours nader terug, Red.) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft maandag een nieuwe behande ling gelast van de zaak van Caryl Chessman, de ter dood veroordeelde, die in gevangenschap twee opzienba rende en veel verkochte boeken heeft geschreven. Chessman die schuldig is verklaard aan verschillende misdaden, voert nu al negen jaar strijd om aan terecht stelling in de gaskamers van de ge vangenis van San Quentin in Califor- nië te ontkomen. In tegenwoordigheid van HJM. de Koningin, en H.H.K.K.H.H. de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke ls op de middag van de Tweede Pinkster dag op de vliegbasis Ypenburg in de gemeente Rijswijk de zesde internationale luchtvaartshow Ypenburg gehouden. Dit vliegfeest, dat een overzicht gaf vatt de ontwikkeling van de luchtvaart In de afgelopen halve eeuw, getuigde mede van het gouden feest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart, de organisatrice van de ILSY. Naar schatting hebben ongeveer 100.000 belangstellenden de verrichtingen van de vliegers en parachutisten van veler lei nationaliteit gevolgd. Omstreeks twee uur nam het hoofd programma een aanvang, dat na genoeg zonder onderbreking duurde tot bij half zes. In dit hoofdprogramma werden vele ontwikkelingen van de burger en militaire luchtvaart gedemon streerd. Zo zag men o.a. vliegtuigen uit de eerste jaren van deze eeuw en de moderne lesvliegtuigen met straal motoren. Op de grond kon men boven dien een exemplaar van Fokker's spin, voorgereden in gezelschap van een aantal zeer oude automobielen bewonderen. Mogelijkheden Voorts zjjn de mogelijkheden van het vliegtuig gedemonstreerd voor landbouwdoeleinden, voor reclame, voor reddingswerk, voor passagiers vervoer over korte, langere en zeer grote afstand en voor de verdediging van eigen grondgebied en de aanval op het grondgebied van een eventuele vijand. Verscheidene voor Nederland nieu we vliegtuigen zijn op deze Ilsy voor het eerst voorgevlogen. Zo maakte o.a. een Vickers Valiant bommenwer per met vier straalmotoren na de de monstratievlucht een landing. Er waren verscheident groepen mi litaire jagers, die kunstvluchten uit voerden, Behalve de groep van de Koninklijke luchtmacht waren er Engelsen, Fransen, Italianen en Ame rikanen. De Skyblazers, het officiële kunst- vluchtteam van de Amerikaanse lucht macht in Europa, dat al vele malen op de Ilsy acte de presence gaf, was er ditmaal voor het eerst met de Super-Sabres, straaljagers, die in ho rizontale vlucht een grotere snelheid kunnen bereiken dan die van het ge luid, maar dit uiteraard niet demon streerden. Toch! Xn tegenstelling met hetgeen de K.N.V.V.L. zaterdag meedeelde, bleek op deze Ilsy dat wel degelijk de parachutesprong met vertraagde valschermopening werd gedemon streerd, weliswaar was de vertra ging nadat een springster en vier springers de toestellen hadden ver WEERSVERWACHTING lagere temperaturen Wisselende bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Noord en West. Lagere maximumtemperaturen dan gisteren. MET ALGEMENE STEMMEN is op de zaterdag in Kapeïïe gehouden jaar vergadering van de veilingsvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" besloten, dat over heet boekjaar 19561957 alsnog Vi van de bruto geveilde bedragen zal worden terugbetaald aan de kwekers door middel van bijschrij ving op de ledenrekening. Voor de kwekers was dit wel een grote mee valler, want op de in maart gehouden algemene ledenvergadering werd reeds het besluit genomen om 1% van de bruto omzet aan de kwekers terug te betalen. In totaal krijgen de leden van deze veiling dus over bet afgelopen jaar l'A van hun geveilde bedrag terug. Zij hebben aan provisie betaald voor de kleine veiling 5 pet. en voor de grote veiling 3 pet, zodat zij na deze terugbetaling zeer goedkoop hebben geveild en wel resp. 3'/2 en V/i pet. Met gerechtvaardigde trots kon de voorzitter van de veiling, de heer P. J. 3. Dekker uit Wemeldinge, melding maken van de zeer gunstige gang van zaken in het afgelopen jaar. De veiling bereikte een recordomzet van f7.839.071,26. Zeer gunstig was het beeld van de balans en exploitatiereke ning. Volgens de heer Dekker stemde dit temeer tot voldoening, omdat de veiling bovendien voor de verschillende diensten aan de leden gunstige tarieven heeft. Dat bleek ook duidelijk toen de verschillende tarieven werden bekend gemaakt. In zijn openingsrede sprak de heer Dekker over de grote risico's welke de teler loopt, wanneer hij zijn fruit opslaat in koelhuizen en bewaar plaatsen. Hoewel het prijsverloop van het fruit dit jaar bevredigend was, waren de prijzen toch niet zodanig dat de kweker voor dit risico werd be taald. Een gunstige uitzondering vorm den de appels van het ras Bramley Seedling, welke zijn bewaard in de gascellen. Sprekend over de financiële struc tuur van de vereniging, zéide de heer Dekker, dat deze zeer goed is. De liquiditeitspositie werd niet onbelang rijk verbeterd. De oogstverwachtingen Zoals gewoonlijk op de zomerver gadering van deze veiling, wijdde de heer Dekker ook nu aandacht aan de verwachtingen voor de komende oogst. Hij moest zeggen hoe het zeer moei lijk is om dat te doen, .want het beeld is erg verschillend. Als gevolg van de zeer ongunstige weersomstandigheden tijdens de bloei en de nachtvorst is de vrucht zetting in velé fruitcentra van ons land volkomen mislukt. Dank zij de gunstige ligging maakt Zeeland een uitzondering. De laatste gege vens welke verzameld zijn voor de komende fruitoogst in Zeeland, al dus de heer Dekker, geven het vol gende beeld: Vroege appelen: redelijk tot goed. Perzikappel, Zigeunerin en Early Victoria beloven een goede oogst. Yellow Transparant is verschillend maar overwegend vrij goed tot matig. Bij de midden vroege appels zijn de Cox Orange Pippin en de James Grieve goed. Deze rassen kunnen echter nog lang ruien. Bij de late appels zijn de Golden De licious goed. Jonathan op sommige bedrijven goed, op andere slechts matig. Goudreinette op verschillen de bedrijven slecht, op andere ma tig tot vrij goed. Bij de peren in Zeeland is de Pre- cose de Trevoux goed. Conference was aanvankelijk goed maar heeft op verschillende bedrijven sterk ge ruid. Doyenne du Comice en Beur- r Lebrun overwegend goed. Bonne Louise op het ene bedrijf goed, op het andere matig tot slecht. Bij de pruimen is het hoofdras, de Reine Victoria in Zeeland over wegend goed. De kruisbessen zijn redelijk goed, zwarte bessen slecht, rode bessen redelijk goed, vooral binnen in de struiken. De frambozen zijn op beschutte plaat sen goed. Ook de aardbeien staan er goed voor. Hieruit blijkt wel dat Zeeland een goede oogst verwacht en dat onze provincie er wel gun stig voorstaat met andere delen van het land, waar dikwijls sprake is van een volkomen misoogst. Verder wees de heer Dekker in zijn openingsrede op het belang van een spreiding van het risico van de fruit kweker. In dit verband wees hij ook op de goede resultaten met de teelt van vroege aardbeien. Verlies en winst De directeur der veiling, de heer A. D. Snoep, gaf een uitvoerige toe lichting op de balans en verlies- en winstrekening. Daaruit bleek dat op het koelhuis een verlies werd geleden van f29.340,43. Het sorteer- en pak- station leverde een voordelig saldo op van f4072,28. Het totaal aantal aangevoerde kilo's fruit bedroeg ruim 17 miljoen en de middenprijs per kg. was dus het af gelopen jaar ongeveer 45 ct. Het ledental bedraagt 1212. Uit het overzicht van de verschil lende aangevoerde produkten bleek dat er 762.334 kg. aardbeien werden aangevoerd met een middenprijs van f 155,65 per 100 kg. In plaats van de heer W. Visscher van Schore werd de heer J. M. C. Straub te Kapelle benoemd tot lid van de financiële commissie. Als plv. lid werd benoemd de heer F. van Hoorn te Kapelle. De contributie voor het jaar 1957 58 werd vastgesteld op f 1, Verder verleende de vergadering aan het bestuur machtiging tot de aankoop van grond. Tarieven voor diensten De tarieven voor het koelen van fruit werden als volgt vastgesteld: zacht fruit voor kwekers: le week 1 ct. per kg., daarna ct. per kg. per week. Hard fruit voor kwekers: le tot en met 3e maand 1 ct. per kg. per maand of gedeelte daarvan. Daarna 14 ct. per kg. per week. Gasbewaring 1,2 ct. per kg. per maand, na drie maanden 30 ct. per 100 kg. per week. Voor opslag van fruit in de be waarplaats moeten de kwekers beta len 2 ct. per kg. ongeacht de tijds duur. Voor kopers is dit tarief 3,7 ct. per kg. Koelen van hard en zacht fruit en bonen voor derden is de eer ste maand 3 ct. per kg., daarna 1,3 ct. per maand per kg. De fusthuur voor kwekers zal be dragen: kisten 6 ct. per week, tubs 10 ct. per week en overig fust 3 ct. per stuk per week. Het tarief voor het sorteren is 2 ct. per kg. Sorteren en verpakken 7 et. per kg. Verder werd op verzoek van de vergadering besloten dat in het ver volg de kwekers geen eenmalig fust en papier meer vooruit moeten beta len, maar dat alles op de weekafreke- ning zal worden verwerkt. De veilingpercentages werden vast gesteld op grote veiling 3 kleine veiling 5% en boomgaarden 2%. Dit voor zover het de leden betreft. Niet- leden moeten 2 meer betalen voor grote en kleine veiling. laten, slechts zeven seconden, maar het waren inderdaad demonstratie» van de vrije val met vertraagde opening van de parachutes. De gevarieerdheid van het pro gramma bleek ook wel duidelijk uit het feit, dat er behalve aan de op leiding van vliegers ook aandacht werd gevraagd voor het zweefvliegen en het ballonvaren. Omstreeks vijf minuten over half zes stapte de Koningin mét haar dochters in de Dakota van de Ko ninklijke Luchtmacht en kwart voor zes verliet dit vliegtuig Ypenburg om naar Soesterberg te gaan. Het Witte Huis heeft maandag be kendgemaakt, dat president Eisen hower in bed moet blijven omdat hij last van zijn maag heeft. De lijfarts van de president, Snyder, heeft hem aangeraden in bed te blij ven en zijn afspraken af te zeggen. Er zijn geen aanwijzingen dat de maagklachten verband houden met de hartaanval die de president ander half jaar geleden heeft gehad of met de operatie die hij een jaar geleden onderging, aldus de officiële bekend making. Italiaanse regering diende ontslag in Het Italiaanse kabinet heeft beslo ten af te treden, toen maandag ge bleken is, dat het bij de stemming van zaterdag in het Huls van afge vaardigden één stem te weinig had gekregen en dat het alleen aan kon blijven, als het alsnog de 24 stemmen van de neo-fascisten voor de regering wilde aanvaarden. Tot het laatste waren Zoli en zijn ministers echter niet bereid. Behalve de christen-democraten hebben bij de stemming over het vertrouwen in het kabinet alleen de neo-fascisten en monarchisten zich voor de christen-democratische min derheidsregering uitgesproken. Bij de eerste stemming, die in de senaat, had Zoli de stemmen van de neo-fascisten niet met zoveel woorden onaanvaard baar genoemd. Hij deed dit later bij de stemming in het Huis wel, omdat er in zijn partij ontevredenheid heer ste over het aanvaarden van de steun van de neo-fascisten. Boelganin en Chroestsjef in Finland De Sowjet-premier, maarschalk Boel ganin en de eerste secretaris van de communistische partij van de Sowjet- Unie, Chroestsjef, hebben zondag in 't stadion van Helsinki een feestelijke herdenking van 't vijftigjarig bestaan van de Finse vakbeweging bijgewoond. In het stadion, dat plaats biedt aan 60.000 personen, waren ongeveer 15.000 belangstellenden. De Finse minister-pr'esident, Sukse- lainan, heeft zondagavond een receptie gehouden ter ere van de Russische be zoekers. Op deze receptie was ook de president van de Finse republiek, Kek konen, aanwezig. 9 Griekse bladen hebben maandag bericht, dat een aantal manschappen van de Amerikaanse luchtmacht ge stationeerd zullen worden op de Brit se basis voor atoombommenwerpers te Akrotiri bij Limassol in het zuid westen van Cyprus. Zondagochtend vroeg is, op een station van Rome een sneltrein in bot sing gekomen met een rangeerlocomo tief. Meer dan 30 mensen werden ge wond, van wie drie ernstig. 9 Bij de verkiezingen van zondag in Libanon hebben 200.000 van de 600.000 stemgerechtigden hun stem kunnen uitbrengen. De anderen ko men in de komende weken aan de beurt. Men heeft de verkiezingen over vier zondagen verdeeld om ongere geldheden tot een minimum te be perken. 9 Voor de eerste maal sinds 120 jaar zijn witte mieren in Europa aan getroffen. Toen de vloeren van een cellulose-fabriek te Hallein (Oosten rijk), het begaven, werd namelijk be vonden dat zij door duizenden witte wieren waren aangevreten. Vermoed wordt, dat deze zich hebben bevonden in Amerikaans ttimmerhout.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1