Meest geliefde kledingstuk van het seizoen: de rok SPOEL OM die melkfles! IWATTA Conft Cectie-ateliers draaien op volle toeren PICNIC Men kan niet meer op een koopje lid zijn van een kerk Zeeuwse moeders vragen raad Zaterdag 8 juni 1957 ZEEUWSCH WEEKEND Mode is een riskant bedrijf Vak leren in gevangenis Algemene vergadering van Hervormde kerkvoogden C.B.M. aanvaardt resolutie over loonsysteem 20 ct. 't is weer Herensokken Boerderij afgebrand Pagina 4 (Ingezonden mededeling (adv.) Half vol water, schudden maar: Twee seconden en 't is klaar! (Van één onzer verslaggeefsters) Waarschijnlijk heeft de mode niet vaak een seizoen meegemaakt waarin de rok zo'n belangrijke rol speelde als dit jaar. De mode koningen en -ontwerpers hebben kennelijk wat leven in de brouwerij willen brengen enhet is gelukt ook! Misschien heeft U zélf wel zo'n exemplaar in de kast hangen met bonte Picassofiguren, rock 'n roll-voorstellingen, landschappen, toffeepapiertjes, hondekoppen of oude kastelen erop. De rokkenrékken in de grote modehuizen bieden een bonte verscheidenheid, waarin vooral de bakvissen naar hartelust grasduinen. Wij zijn eens binnengestapt bij een van de confectie-ateliers, die er dagelijks voor zorgen, dat er aan die rokkenrekken steeds weer nieuwe exemplaren komen te hangen, als de koopsters grote bressen hebben ge slagen in de oude voorraad. Showroom We kwamen al direct in de show room terecht, midden tussen de rokken! De meeste confectiebedrijven hebben namelijk een zaaltje waarin de inkopers van de modehuizen hun cri- tische ogen keurend kunnen laten gaan over de nieuwe modelletjes. Aan het begin van ieder seizoen is er bo vendien een modeshow, waarop man nequins de klanten van het bedrijf kennis laten maken met de collectie. Helemaal boven in het gebouw is de voorraadkamer. Hier liggen dikke rol len van alle mogelijke stoffen. Iedere stof heeft een eigen nummer, zodat de magazijnmeester geen ellenlange om schrijving van het goed nodig heeft voordat hij er een rol van naar bene den kan laten vallen. Vallen dan in de meest letterlijke zin van het woord, want door het hele gebouw loopt van verdieping tot verdieping een soort glijbaantje, waarvan zowel door het magazijn als door de andere afdelin gen een dankbaar gebruik wordt ge maakt. Tussen de vele stofjes liggen ook de allernieuwste: die met een apenootjesvezel, die van raffia en die van jute. Grappig en in ieder geval Origineel! De rollen die de magazijnmeester op de glijbaan legt, komen een verdieping lager in de „coupe'r terecht, die ook wel luguber de „snijzaal" genoemd wordt. Hier zijn meisjes en mannen in witte jassen met grote scharen in de weer, om de stof volgens een gete kend patroon te snijden. Willy, de kampioene, speelt het klaar om iedere dag zo'n 900 rokken te knippen! Machines Wanneer er van één model enkele tientallen exemplaren worden ge vraagd, wordt de schaar verwisseld met de machines. De kleinste snijdt honderd lappen tegelijk en het vier en een halve meter lange mes van de grootste glijdt zonder de minste moei te door een laag van bijna 200 lappen. Of die allemaal van wol zijn of dat de WANNEER HET WEER op Tweede Pinksterdag meewerkt, zullen velen erop uittrekken en een mooi plekje in de vrije natuur opzoeken waar onge stoord de dag doorgebracht kan wor den. Natuurlijk moet er tussendoor ook gegeten worden en wat is dan aan trekkelijker dan zo'n ongedwongen picnic! Luxe broodjes, cadetten, krentebol- len, -die men ter plaatse klaarmaakt, een potje boter, vleeswaren en hard gekookte eieren vormen hierbij wel 't hoofdbestanddeel, maar vruchten, Kartonnen bordjes, papieren servetjes, messen en vorken, veld- of thermos flessen met smakelijke melkdranken, horen zeer zeker ook tot de picnie-uit- rusting! Op deze wijze toegerust kan men van zo'n uitgangetje een heerlijke en toch heus niet dure dag maken Zondag, le Pinksterdag: asperges op croutons, gevulde kalfsborst, peulen, aardappelen, ijstaart. Maandag, 2e Pinksterdag: aspergesoep, cotelet-suisse, doperwten, gebakken aardappelen, ananas met slagroom. Dinsdag: bloemkoolschotel met kaas en tomatensaus, rijst, wentelteefjes. Woensdag: schelp me* rijstsla, stoof schotel woi telen, aardappelen, uien, klapstuk .erwten in de week zetten) Donderdag: groene erwten met spek, andqviesla, aardappelpurée, rabar ber. Vrijdag: gebakken paling, Hollandse saus, sla, pommes frites, yoghurt- pudding. Zaterdag: macaronischotel met ham en kaas, fruit. Recept: Schelp met rijstsla. 200 g. gaar gekookte rijst, 100 g. gekookte ham, 100 g. garnalen, sla, uitje, boter, mayonnaise, 2 eieren. De fijngesnipperde ui in de room boter fruiten. De gaargekookte rijst erdoor mengen en op smaak afmaken met de fijn gesneden ham, de gewas sen garnalen en mayonnaise. De sla garneren met een blaadje kropsla en partjes hard gekookt ei. Recept: Groene erwten met spek. 1 p. groene erwten, 1 p. doorregen spek, 25 g. bloem, 1 ui, fijn gehak te peterselie, zout. Het spek in plakjes snijden en uithak ken en uit het vet nemen. In het spek vet de bloem en de gesnipperde ui fruiten. Hierbij 1'A 1. kokend water en de gewassen erwten doen en in plm. 2 uur zachtjes gaar laten koken. Daar na het zout erbij doen, 't spek erin mee laten stoven en tenslotte met de peterselie afmaken. dikke stapel bestaat uit een heleboel verschillende stofjes, daar trekt de machine zich niets van aan. Het flin terdunne mes glijdt gehoorzaam langs het lijntje van het patroon, dat door vaardige handen op het bovenste lapje is getekend, ook al maakt dat lijntje nóg zulke scherpe hoeken. De merkmachine die ook in de snij zaal staat, is eveneens bijzonder nuttig en praktisch. Het apparaat heeft een scherpe naald, die door honderd lap jes tegelijk kan prikken en daarbij op ieder stofje een pieterig klein puntje verf achterlaat. Op die manier kan men bijvoorbeeld duidelijk aangeven waar de zaak moet komen te zitten, zodat de naaisters dit niet bij iedere rok apart hoeven uit te meten. De geknipte stoffen worden in pakjes gebonden, waarna ze verhui zen naar de afdeling „indeel". De meisjes die hier werken halen de pakjes uit elkaar en sorteren de rok ken naar maat en kleur. Daarna voorzien ze ieder exemplaar van een maatnummertje, tailleband, een rits sluiting, lusjes, etiketjes, kortom, van alles wat er maar op of aan de rok moet zitten. Via de glijbaan komen de pakjes in het atelier terecht, waar ze met een vrolijk machinegeratel worden be groet. Zo'n dertig meisjes bedienen hier met vaardige hand snelnaai- en speciaalmachines, zoals knoopaanzet- knoopsgaten-, blindsteek- en locmachi nes. Deze apparaten zouden werkelijk ideaal zijn voor vrouwen met grote gezinnen. Knoopsgaten maken b.v. is nu eenmaal een tijdrovend en vrij ver velend priegelkarweitje, maar de ma chine heeft nauwelijks een seconde voor een knoopsgat nodig. Hetzelfde is het geval bij het aanzetten van de knopen. De „blindsteek" zoomt de rok ken, zonder dat er aan de buitenkant ook maar een steekje van te zien is en de loc werkt alle naden aan de binnenkant netjes af, waardoor slordig gerafel wordt voorkomen. Controle Als de rokken helemaal in elkaar zitten en voorzien zijn van alle four nituren, verdwijnen ze in de controle kamer, waar ze grondig worden geïn specteerd. Evenals op de andere afde lingen bezitten de meisjes hier een co- pie van de order, zodat ze precies kun nen nagaan of de juiste aantallen, de juiste modellen, de juiste kleuren en de juiste maten aanwezig zijn. Hier wordt ook naarstig gezocht naar ate lierfoutjes, zodat de rokken in een werkelijk onberispelijke staat zijn als ze hun laatste gang naar de expeditie afdeling maken, waar ze alleen nog maar opgeperst hoeven te worden. Inmiddels zijn er zo'n drie a vier maanden verlopen, sinds de klant in de showroom een keus deed uit de 200 modellen, waaruit de collectie ieder seizoen bestaat. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de meisjes op het atelier of in de „indeel" en de „snijkamer" zo langzaam werken. Maar als er van één model maar enkele exemplaren worden gevraagd, wordt er met de fa bricage gewacht tot ook andere klan ten hun keus op dat rokje hebben la ten vallen, omdat het nu eenmaal eco nomischer is om verschillende eens luidende orders te combineren. De stoffen voor het winterseizoen worden al in de zomer besteld en die voor de zomer eveneens een half jaar van te voren. De modelmakers bekij ken ze en ontwerpen het rokje waar voor de stof het meest geschikt lijkt. Maardan is het nog de vraag, of de klanten het daarmee eens zijn, of zij een bepaald lapje niet të saai, te dun of te kleurig vinden en of zij een bepaald model niet liever uit een an dere stof willen laten maken. Ja, de mode is een riskant bedrijf, Maar als we kijken naar de snelheid, waarmee de rekken in de modezaken worden leeggehaald en weer moeten worden aangevuld, als we kijken naar al die meisjes en vrouwen die we op straat in een fleurig rokje tegenko men, geloven we toch, dat de model makers deze keer in ieder geval een goede vooruitziende blik hebben ge had! Wens van Rotterdammer Zes jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Rot terdam geëist tegen de 25-jarige los werk man J. K. uit Rotterdam, die ondanks zijn jeugdige leeftijd al 17 diefstallen ge pleegd moet hebben en met wie men het tot tweemaal toe met een voorwaardelijke invrijheidstelling had willen proberen. Dit jaar had hij o.a. tweemaal ingebro ken. K-'s enige wens is om in de ge vangenis een goed vak te leren. Vrouwelijke architect ontwerpt kerkgebouw Een speciaal nummer van de Hooge- veense Kerkbode is uitgekomen, nu de Hervormde gemeente van Hoogeveen wil beginnen met de bouw van een tweede kerk. Het ontwerp van dit gebouw is ge maakt door mej. ir, S. S. Heijting. Pre sident-kerkvoogd J. Tjalma (burgemees ter van Hoogeveen) vertelt in de kerk bode, dat mej. Heijting Hoogeveen reeds verschillende fraaie gebouwen heeft ge schonken. Dat een vrouwelijk architect een kerk ontwerpt, is in Nederland een grote zeld zaamheid. Er zijn trouwens weinig vrou welijke architecten. Enige jaren geleden is de Hervormde kerk te Waal op Texel gebouwd; deze werd mede ontworpen door een vrouw. Andere voorbeelden zijn ons niet bekend. Drie van vyfling gestorven Van de vijfling, die donderdag in Portugees Oost-Afrika geboren is, zijn inmiddels drie kinderen gestorven. (Van onze kerknieuwsredacteur) „Als kerkvoogden hebben we niet alleen de taak het vermogen der kerk te beheren en te administreren, op ons rust ook de plicht ervoor te zorgen dat de gemeenteleden voldoende opbrengen om de dienst des Woords mogelijk te maken". Dit zei prof. ir. H. G. van Beusekom, voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk ter algemene vergadering van deze organisatie. De kerkvoogden behoren er op uit te gaan om de gemeenteleden tot het offer voor de kerk te bewegen. Dit mo eten die leden leren. Zij zullen trou wens nog veel meer moeten Ieren. Vooral dit, dat men niet meer op een koopje lid van de kerk kan zijn. Elk lid dient persoonlijk te betalen. Bij doelmatige bewerking van de gemeente schuilen er op dit gebied nog vele mogelijkheden, althans op de meeste plaatsen. Toch zijn er wel kleine gemeenten, die zelfs bij de grootste krachtsinspan ning geen kans zien de gelden bijeen te brengen, die nodig zijn om de predi kant en de eredienst te bekostigen. Het belang van de hervormde kerk eist, dat ook deze kleine gemeenten, die hun leden niet bij honderden maar by tientallen teUen, in stand blijven. Vaak zijn het vooruitgeschoven pos ten temidden van een andersdenkende omgeving. Het gebeurt wel, dat in zui- delijke streken een rooms-katholieke overheid bijdraagt in het traktement van de hervormde predikant. Er zijn ook kleine gemeenten, waar men met enige inspanning het hoofd wel boven water kan houden, maar waar men tot combinatie met een na burige kleine gemeente is overgegaan, enkel de weg van de minste weerstand kiezende. Wie op zo'n manier op een koopje lid van de kerk wil blijven, ondermijnt de kerk. Voor de instandhouding der kleine gemeenten is veel geld nodig. Daar naast vergen de snel opschietende nieuwe steden enorme kapitalen. De hervormde kerk zal een krachtspres tatie moeten leveren in de komende jaren. Dit kan alleen wanneer elk lid gaat beseffen, dat zijn offer noodza kelijk is. Eben-Haëzer Aan deze gigantische taak zal men alleen durven beginnen, wanneer ge let wordt op wat er de laatste jaren gebeurd, is. Het was ds. H. J. F. Wesseldijk, secretaris van de generale financiële raad te 's-Gravenhage, die hieraan herinnerde. Terugziende zou men met Samuël een steen der gedachtenis kunnen oprichten met opschrift Eben- Haëzer, tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen, want telkens is men in de hervormde kerk op wondere wijze door de moeilijkheden gekomen. Ja, het is niet overdreven te spreken van het wonder der tien jaren". Wie had b.v. kunnen denken, dat de vierhonderd in de oorlog verwoeste De meisjes in. het atelier bedienen met vaardige hand de ingenieuze machines, die in een minimum van tijd knopen aanzetten, onzichtbare zomen naaien en knoopsgaten maken. Er zjjn wel anti-mot- zakken in de handel, waar u uw bontjas gedu rende de zomer in kunt bewaren. U moet de jas echter wel op gezette tij den even „luchten". Al gehele garantie schijnen deze zakken echter niet te geven. Is uw jas wer kelijk kostbaar, dan kunt u hem beter bij een bont handelaar laten bewaren, eventueel in de koelkast. SAN SEVIERIA. U kunt de stekjes (uit lopers) van deze plant gewoon afsnijden en op potten. De sansevieria kan beter tegen te wei nig, dan tegen teveel wa ter. Zonder dat u het merkt, rot de plant bij de wortels af en valt ten slotte zo maar om. U zoekt dan een „dader", maar die dader is: het water JAM GIST. Het is helemaal niet ge vaarlijk, gegiste jam te eten. U behoeft de jam maar even in een panne tje over te doen en met een tikje water en een beetje suiker een vijf ...en hier is ons advies minuten te laten koken om het euvel te verhel pen. PUISTJES. Die puistjes, jongeda me, gaan vanzelf wel over. Je kunt bij de dro gist wel een poeder krij gen. Ook kun je betten met een mengsel, be staande uit 65 gram kam- Eerwater, 5 gram ether en gram alcohol. Verder gezond leven, veel verse groenten en vers fruit eten en zorgen, dat je je erg zorgvuldig wast. Uit drukken kun je beter achterwege laten; dat maakt de kwaal maar er ger. DE WRINGER. Door het gebruik van een goede wringer slijt uw goed minder, dan wanneer u met de hand wringt. Eenvoudig omdat een wringerniet wringt. Uw mening is dus niet de juiste. BALLPOINT INKT. Dat van de ballpoint- inkt hebben we al zo vaak herhaald. Maar goedeenvoudig en kele malen behandelen met (eau bain Marie) verwarmde spiritus. Liefst buiten en zeker buiten bereik van vuur. RECEPTEN. U kunt ons zeker ook recepten vragen. Maar zoals met de meeste vra gen het geval is, wij be antwoorden die dan niet in de rubriek. (Van een onzer redacteuren) De alg. vergadering van de Chr. Me- taalbedrijfsbond heeft een resolutie aangenomen, waarin het bestuur wordt opgedragen om met alle middelen te streven naar een loonstructuur, waar bij t.a.v. de basis-uurlonen in de c.a.o. één loontabel liggende op het niveau van de tijdlonen van toepassing is voor alle ondernemingen. Het is thans zo, dat in de c.a.o. twee soorten loon- tabellen bestaan, één voor de niet en één voor de wel in tarief werkende on dernemingen. De basis-uurlonen liggen in de laatstgenoemde bedrijven 10 lager. ST. PH1LIPSLAND Wedvlucht. De P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland hield een wedvlucht van Quivrain. De uitslag luidde: J. Smits 1; J. ReiJngoud 2; W. Reijngoud 3; Th. Bak ker 4, 8 en 10; A. Faasse 5; A. den Braber 6; J. Quaak 7; A. Fonteijne 9. Snelheid le duif 1062 ra. per minuut. (Ingezonden mededeling (adv.) Spaar Kwatta-soldaatjes voor het Kwatta-soldaatje 's-HEER ARENDSKERKE Meer spaarders. Bij de spaarbank der Coöp. Boerenleenbank werd over de maand mei f85.583,34 meer ingelegd dan opgenomen. Het totaal der spaargelden beloopt thans ƒ5.395.724,11. Het balans totaal van de bank bedraagt 7.120.161,92. Sedert 1 januari 1957 werden 86 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt. Draagt Uw man ook zo graag „eigen gebreide sokken"? Tenslotte is niet iedere man dol op de korte ankiets. Dit is een zeer apart patroon. Materiaal: 100 gram Scheepjes Invicta kl. 1346. Restje van 5 gram bordeaux rood. Naalden no. 2J4. Rimpel-elastiek. Opzetten 78 steken op 1 naald en 10 cm 1 st. recht, 1 st. averecht breien. Verder 1 st. averecht, X 4 st. recht, 2 st. averecht, van X af herhalen, eindigen met 1 st. averecht. Zo 4 naalden breien, dan het pa troontje als volgt: lste naald: met grijs 1 st. averecht, X rood 1 st. recht, grijs 3 st. recht, 2 st. averecht, van X af herhalen, eindigen met 1 st. averecht 2de naald: grijs 1 st. recht, X 2 st. averecht, met rood 1 st. averecht, met grijs 1 st averecht, 2 st. recht van X af herhalen, eindigen met 1 st. recht 3de naald: met grijs 1 st. averecht, X 2 st recht, met rood 1 st recht, grijs 1 st. recht, 2 st. averecht, van X af herha len, eindigen met 1 st. averecht 4de naald: grijs 1 st. recht, X rood 1 st. averecht,grijs 3st. averecht 2 st. recht van X af herhalen, eindigen met 1 st. recht. 5-6-7-8ste naald: met grijs zoals de ste ken zijn. 9de naald: grijs 1 st. averecht, X 3 st. recht, rood 1 st. recht, grijs 2 st. averecht, van X af herhalen, eindigen met 1 st. averecht 10de naald: grijs 1 st. recht X 1 st. ave recht, rood 1 st. aver., grijs 2 st. aver., 2 st. recht, van X af herhalen, eindigen met 1 st recht. 11de naald: grijs 1 st. aver., X 1 st. recht, rood 1 st. recht, grijs 2 st. recht, 2 st. aver., van X af herhalen, eindigen met 1 st. aver. 12e naald: grijs 1 st. recht, X 3 st. aver., rood 1 st. aver., grijs 2 st. recht, van X af herhalen, eindigen met 1 st. recht. 13-14-15-16de naald: grijs. Deze 16 naalden steeds herhalen. Door breien tot de lengte 27 cm fs, dan de lste en laatste 19 st. op een naald zetten en de middelste steken op een stekenhouder. Hiel. Hiel en ondervoet geheel grijs breien. lste naald aan de averechte kant be ginnen X 1 st. averecht afhalen, 1 st. ave recht breien, van X af herhalen. 2de naald: X 1 st. recht afhalen, 1 st. recht breien, van X af herhalen. Op deze wijze 40 naalden breien. Kleine Hiel. Averechte kant beginnen, 21 st. aver., 2 st. samenbreien, 1 st. aver., werk keren. Rechte kant 1 st. afhalen, 5 st. recht breien, 1 st. afhalen, 1 st. breien, de afgehaalde steek over de gebreide steek heenhalen, 1 st. recht, omkeren. Er is een opening ontstaan tussen de steken waar de eerste keer werd omgekeerd. Nu averecht breien tot 1 st. voor die opening, 2 st. aver, samenbreien, 1 st. aver., omke ren, 1 st afhalen, breien tot 1 st. voor de opening, overhalen op dezelfde manier, 1 st recht, omkeren. Op deze wijze doorgaan, de laatste naald wordt aan de rechte kant gebreid. Langs de zijkant van de hiel 20 lussen recht I breiend opnemen, het werk omkeren en averecht terug breien, nu aan de andere kant 20 lussen opnemen. Mindervoet. 2 st. recht breien, 1 st. af halen, 1 st. breien, de afgehaalde steek over de gebreide steek heenhalen, naald recht uitbreien tot de laatste 4 steken, 2 st. samenbreien, 2 st. recht. Volgende naald geheel averecht terug breien. Zijn er 40 steken over, dan breien tot de lengte 17 cm of de gewenste boven de opgenomen lussen is. Nu dit deel laten rusten en verder gaan met de steken van de stekenhouder. Het patroontje door la ten lopen en is dezelfde lengte bereikt als van de ondervoet, dan op 4 naalden gaan breien. Hiervoor de steken van de onder voet over 2 naalden verdelen en verder geheel met grijs breien. lste naald bovenvoet: 2 st. breien, over haling, naald uitbreien tot op 4 st. na, 2 st. samenbreien, 2 st. recht. lste naald ondervoet: 2 st. breien, over haling, naald uitbreien. 2de naald ondervoet: naald uitbreien tot op 4 st. na, 2 st. samenbreien, 2 st. recht 1 toer overbreien. Deze 2 toeren her halen tot er 16 st. over zijn, deze ineens afkanten. Door de bovenkant 6 rijen rimpel elastiek rijgen met steeds 1 toer tussen ruimte. Achternaad en zijnaad van de voet onzichtbaar dichtnaaien. De boerderij van de landbouwer P. de Jong te Dalfsen is afgebrand. Het vuur, dat in de schuur was ontstaan, sloeg vrijwel onmiddellijk over naar het woonhuis en spoedig was de ge hele boerderij één grote vlammenzee, waartegen de ijlings uitgerukte Dalfse brandweer niets kon uitrichten. Dank zij de hulp van buren kon een groot deel van het huisraad worden gered. De boerderij was niet verzekerd. Men vermoedt dat de brand is ontstaan doordat kinderen met vuur speelden. kerken na tien jaar vrijwel allemaal herbouwd of hersteld zouden zijn? Dat het aantal predikantsplaatsen een sterke vermeerdering zou hebben on dergaan en dat allerlei nieuw werk aangepakt was? Wie had durven den ken, dat voor dit alles geld ter be schikking was gekomen? Ds. Wesseldijk meende, dat dit alles aan de aan de kerkvoogden te danken is. Want de kerkvoogd van 1957 kan men niet mper vergelijken met dezelf de functionaris van twintig, nog min der met die van vijftig jaar geleden. Vroeger vervulde de kerkvoogd een erebaantje. Vandaag is hij zwoeger in het kerkelijk bedrijf. Want hij vindt nu zijn taak niet meer alleen in het nauwkeurig registreren van de kerke lijke financiën; hij is zich gaan afvra gen wat het wezenlijke van de kerk uitmaakt. In de meeste gevallen be kleedt hij geen functie meer maar een ambt; ouderling-kerkvoogd, hetgeen wijst op het pastorale accent van zijn taak. De kerkvoogd is geen regent meer maar arbeider in het rijk van God. Levend geld Maar ook de functie van het geld is anders geworden in de hervorm de kerk,- beter gezegd: het levends geld is er gaan functioneren. Vroe ger wist men daar nauwelijks van. Uit de opbrengst der pastorale goe deren vulde men de kerkekas. Voor de predikantstraktementen ontving men een groot bedrag van het rijk. Collecten werden eigenlijk alleen maar gehouden als symbool van de offerande der gemeente. Geofferd werd er hoegenaamd niet: in die tjjd heeft de „kerkcent" ingang gevon den. Pas na de eerste wereldoorlog is het levende geld een rol gaan spe len, hoewel aanvankelijk nog maar op een bescheiden manier. Een voorbeeld. Gerekend naar da minima was er in 192 voor predikants traktementen 4 miljoen nodig; hier van ontving men ruim 1 miljoen aan rijkstraktementen, terwijl de pasto ralia bijna toereikend waren voor de rest. In 1943 was 7 miljoen nodig: de rijkstraktementen leverden nog steeds ruim 1 miljoen op, de pastoralia zorg den echter niet langer voor aanvul ling. In 1954 was er 12 miljoen voor de predikantstraktementen nodig, waarvan 11 miljoen uit levend geld; in 1957 zal 17 miljoen aan traktemen ten uitgekeerd worden, waarvan men 16 miljoen moet putten uit levend geld. De rijkstraktementen zijn sedert 1815, behoudens enkele geringe ver meerderingen, vrijwel stabiel geble ven; maakten zij in 1922 nog ruim 30 procent van de benodigde gelden uit, in 1959 zal het nog maar 6% procent zijn. Een reden voor de Vereniging van Kerkvoogdijen om er bij de over heid op aan te dringen, dat de staats commissie die over rijkstraktementen rapporteren moet, eindelijk eens met haar rapport voor de dag komt. Voor het welzijn der kerk is het evenwel van betekenis, dat het leven de geld nu de hoofdrol speelt. Nog groter wordt de druk op de ge meenten. In de komende jaren zullen tachtig nieuwe kerken moeten ver rijzen. Het zal van deze generatie af hangen verklaarde ds. Wesseldijk of er kerken zullen staan in de huizenwoestijnen der grote steden. Voorts is geld nodig voor de door werking der decentralisatie; voor de nascholing van predikanten en hulp predikers (te wier behoeve men een pastoraal centrum in 't Hydeparli te Doorn wil stichten); voor de bouw van een eigen pand voor de synode opdat allerlei werk, dat nu verspreid wordt gedaan efficiënter kan worden ver richt; voor de instelling van planbu reaus ten dienste van nieuwe en wijk- gemeenten; voor de voltooiing der me chanische administratie enzovoort. Wederom: alleen ziende op de won deren van God in de voorbije jaren, kan aan dit veelomvattende werk worden begonnen. Oude garde De Vereniging van Kerkvoogdijen bestaat nu 37 jaar en sindsdien is er op het gebied van het beheer in de hervormde kerk heel wat veranderd. Dit kwam op de vergadering sterk naar voren, toen enige leden van de oude garde door prof. Van Beusekom werden genoemd. Staande herdacht men wijlen de ere voorzitter, de heer J. A. Bakker te Menaldum, die sedert 1924 in 't hoofd bestuur zat. De vergadering huldigde de aftredende penningmeester, de heer C. van Harderwijk te Tilburg, die 28 jaar deel uitmaakte van het hoofdbe stuur; hij kreeg het erelidmaatschap. Een woord van gelukwens richtte de voorzitter tot mr. A. de Jonge, burge meester van Mijnsheerenland, die 25 jaar achtereen het secretariaat van de vereniging vervult heeft.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4