PINKSTEREN Problemen van Indonesië „gevaar voor de veiligheid" Volk g mt ramp tegemoet Geef ons dat huis toch, burgemeester Honderdduizend Duitsers in de Sow jet-Unie Prins Bernhard in Frankrijk West ^Duitsland betaalt voor buitenlandse troepen Arrestaties in Parijs Het publiek moet veel meer klagen MINISTER-PRESIDENT DJUANDA Roep om eenheid Hulp bij modernisering van de vloot Geen neerslag door waterstofbom Geheimzinnige werving in West-Brabant Adviseur benoemd van Koningin VOERTUIG MOET WORDEN AANGEPAST AAN DE MENS Geen scherpe uitsteeksels aan auto's Zaadvisserij is thans afgelopen ,De Zwarte Hand zetelt in Rilland Correspondentie Memorandum van Bondsregering Zaterdag 8 Juni 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina f IEDEREEN SPREEKT over de pink sterdagen, maar daarom is het nog niet voor iedereen Pinksterfeest. Feest is het alleen voor hen, die door de wer king van de H. Geest zijn gekomen tot het levend geloof in de verhoogde Christus en zo zijn toegevoegd tot Zijn gemeente. Toen de H. Geest in Jeru zalem werd uitgestort, ontstond de ge meente van Christus uit alle volken. Zó oud is die gemeente reeds. Al onze kerken zijn van jongere datum en hun namen wijzen naar kerkgebouwen, maar de gemeente, geboren uit de II. Geest, wijst rechtstreeks de weg naar Jezus Christus. Pinksteren is het feest van de H. Geest, waarmee de gelovi gen in contact mogen staan, maar waarmee de ongelovigen geen weg we ten, zolang zij buiten de gemeenschap aan het evangelie blijven staan. De H. Geest kwam als de beloofde kracht uit de hemel en daalde op het eerste Chr. pinksterfeest neer om woning te ma ken in de harten, die rein gewassen waren door het bloed van Jezus Chris tus. Alleen zij die door de zuivere pre diking van het evangelie der genade het rechte begrip voor het verzoe ningswerk van Gods Zoon hadden ge kregen, ontvingen de H. Geest en kre gen een plaats in de gemeente. Dit is ook nu nog de weg, de enige weg, om waarlik Pinksteren te vie ren. Niet de H. Geest is de Verlosser, maar onze Here Jezus Christus. Dat heeft de Heiland Zelf gezegd. „Hij zal Mij verheerlijken, want Hij zal het uit het mijne nemen en het u verkondi gen". Dat is de blijvende werkzaam heid van de H. Geest tussen de dag van Jezus' hemelvaart en de dag van Zijn wederkomst. Pinksteren betekent de verbreking van de stilte en de plotselinge active ring van de gelovigen. Pinksteren waarborgt de gezonde groei en ont wikkeling van de gemeente des Heren. Begon het pinkstergebeuren in de kring van 120 biddende en wachtende discipelen, het getal vermeerderde door het werk van de H. Geest met 3000 en klom spoedig tot 5000. Zó ging het door strijd en verdrukking heen tot op deze dag en thans zijn er in oude en jonge kerken over de gehele aarde verspreid miljoenen zielen, die de Christus als Verlosser en Heer aan bidden en belijden. Dat is de vrucht van het werk van de H. Geest. MAAR NU MOET het weer Pink sterfeest worden in onze kerken. Er moet weer een heilige bewogenheid en een krachtige beweging ontstaan. Dat wil en kan de H. Geest bewerken, overal waar de pinksterzegen biddend wordt verwacht en mensen bereid zijn tot de gehoorzaamheid aan de H. Geest. De door de H. Geest bewogen gemeen te is geen opgewonden gemeente, maar wel een krachtig getuigende gemeente, die wandelt in de waarheid en in de liefde. De H. Geest is de geest van de nieuwe orde voor het nieuwe leven, dat steeds gevoed wordt door de ge nade van de verhoogde Heer. Zo erva ren de gelovigen de leiding van de Geest en zo komen zij tot de wandel door de Geest. In Jeruzalem werd dit op het eerste pinksterfeest op een machtige wijze beleefd. Dokter Lucas bericht ons dat het toen vanzelf ging met de evange lisatie en de zending. De liefde was aan het werk. De emoties werden ge zien. De harten werden week en in zulke harten kon de Geest van God de nieuwe wetten van het nieuwe ko ninkrijk schrijven. Op het Pinksterfeest van 1957 mag onze vreugde hierin bestaan, dat wij mogen weten dat dezelfde Geest er nog is en nog zo werken wil, waar de deuren voor Hem open gaan. Wie in Christus, de Middelaar Gods en der mensen, gelooft en het eigen leven Hem toewijdt, wordt gemotoriseerd door de kracht van Boven. Het gods dienstig leven van die mens gelijkt niet langer op een trekschuit, die moeizaam een eind wordt voortge trokken en dan niet meer verder komt. Neen, er is kracht van binnen, de kracht van de H. Geest, die voor de blijvende beweging en voor de rechte koers zorgt. Zo komt de door God ge wilde beweging en activiteit. Zo staan de getuigen van Christus weer op. Zo wordt 't opnieuw Pinksterfeest! Blijd schap aan het evangelie der verlos sing, vernieuwing van het leven, ge volgd door het uitdelen van het evan gelie aan hen, die nog buiten zijn, op dat ook zij zullen ontwaken, opstaan en binnen gaan. Wie echt Pinksteren viert krijgt een nieuwe visie op het leven, een nieuwe vaart door het leven, een nieuw doel voor het leven, want de Geest heeft hem (haar) levend gemaakt. Veel mensen nemen geen notitie van het pinkstergebeuren. Velen kijken met jaloerse blikken achterom naar het feest, waarvan Handelingen 2 ons be richt. Wie in de verhoogde Christus gelooft, viert ook dit jaar een blij pinksterfeest, omdat zijn hart open staat voor de pinksterzegen, die neer daalt op een ieder, die er biddend op wacht. Zal dit jaar de pinksterdag ook voor U worden tot een Pinksterfeest? J. K. „Is het nu niet goed, dat dit eens in de pers gepubliceerd wordt?" Deze vraag stelde gistermorgen een van de rechters ter zitting van de rechtbank te Rotter dam, toen een adjudant van de rijks politie als getuige gehoord werd in de zaak tegen een 52-jarige P.T.T.-ambte- naar uit Rotterdam, die brieven zou heb ben opengemaakt en er in totaal 36, had uitgehaald. De adjudant, min of meer sprekende namens de postale recherche, had n.l. verklaard, dat er bij de posterijen veel meer wordt ontvreemd, dan het pu bliek vermoedt of zelfs maar aangeeft. De getuige meende te kunnen zeggen, dat er niet al een postbestellers zijn die stelen, maar leden van de expeditie en van de centrale bureaus. Hij is ervan overtuigd, dat het publiek niet altijd aan gifte doet van vermissing en toch acht hij dit van belang om het euvel zo goed mogelijk te kunnen tegengaan. Tegen de verdachte P.T.T.-man werd een jaar gevangenisstraf met aftrek ge elst. MINISTER-PRESIDENT DJUAN DA van Indonesië heeft verklaard dat de problemen, waarvoor dit land zich ziet gesteld, „een gevaar vormen voor de veiligheid van de staat". De binnenlandse moeilijk heden zijn, zo zeide de minister, dagelijks toegenomen sinds de soe vereiniteitsoverdracht. „De wederopbouw is vertraagd, corruptie tiert welig en na de jongste ontwikkelingen in verschillende delen van het land hebben de vraagstukken een omvang aangenomen, die niet langer kan worden beschreven als da gelijks toenemend, maar zich hebben uitgebreid tot andere terreinen, die een bedreiging van de staat vormen". Premier Djuanda doelde hierbij op de opstandige bewegingen in een aantal buitengewesten. Dn Indonische minis ter-president legde deze verklaring af in het parlement in antwoord op de beschouwingen over de politiek van zijn kabinet. Ir. Djuanda verklaarde, dat zijn nood-kabinet, gevormd door president Soekarno, zijn taak zou uitvoeren „voor de tijd dat het hiertoe in staat wordt gesteld, tenzij het parlement anders beslist". Hij deed een harts tochtelijk beroep op het parlement voor samenwerking in de pogingen „de gevaren, die dreigen het land en volk naar een ramp te voeren, tege moet te treden". Eerste taak Premier Djuanda verklaarde verder, dat de eerste taak van de regering in de huidige verwarring is „het herstel van een eenheid van de uitvoerende macht en de oplossing van de regio nale vraagstukken". Voor kleine NAVO-landen 'De kleinere Navo-landen zullen in de komende winter vier of vijf jaar hulp krijgen, om hun vloot te moder niseren', aldus heeft vice-admiraal Gladstone, opperbevelhebber der Na- vo-marinestrijdkrachten In de Noord- europese wateren, in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Noorse conservatieve dagblad 'Morgenbladet' verklaard. Hij betoogde, dat het gebrek aan goede verbindingen tussen de ver scheidene delen van de archipel en de scheiding tussen de veiligheidsappa raten er toe hadden bijgedragen de nationale economie naar ontbinding te leiden. Indien de desintegratie niet tot stand wordt gebracht, zal het land In de afgrond storten, zeide hij. Ir. Djuanda verklaarde ook, dat het volk verwacht, dat president Soekarno grote invloed zal uitoefenen bij de po gingen te komen tot normalisatie van de binnenlandse toestand en het her stel van de eenheid. Amerikaanse economische hulp voor Polen De Verenigde Staten hebben giste ren bekend gemaakt, dat zij voor 95 miljoen dollar economische hulp aan Polen zullen verstrekken. Volgens een te Washington getekend akkoord is de helft van deze hulp, waaronder overtollige landbouwwerk tuigen en machines voor de mijnbouw vallen, terstond beschikbaar. Japanse geleerden hebben gisteren medegedeeld nog steeds geen radio actieve neerslag te hebben geconsta teerd van de Britse waterstofbomont ploffingen boven Christmas-Island, in de Grote Oceaan. In Westbrabantse gemeenten (o.a. Rucphen, Etten, Oosterhout, St. Wille- brord) worden door een Amsterdamse aannemingsmaatschappij arbeiders aangeworven, die te werk zuilen wor den gesteld bij de uitvoering van bouwwerken in een stadje tussen Keu len en Krefeld. Het merkwaardige is echter, dat niemand de naam dezer aannemingsmaatschappij schijnt te weten. Op het arbeidsbureau te Etten, zo verzekerde men ons, zijn personen verschenen, die een formulier voor aanmelding in hun bezit hadden. Deze personen deelden mee dit formulier van een Amsterdamse firma te hebben gekregen, maar zij kenden het aanne mingsbedrijf niet. De firmanaam stond ook niet op het formulier vermeld. Wie de formulieren verstrekt kon niet worden gezegd, en waar men zich moet melden blijft voorshands een raadsel. In St. Willibrord zijn de aan meldingsformulieren op twee plaatsen te krijgen, maar men laat zich daar I niet over de herkomst uit. Donderdagochtend is Z.K.H. Prins Bern- hard geland op het vliegveld van het op leidingscentrum van de Franse lucht macht te Salon ln de Provence. Na de inspectie van het centrum, heeft Z.K.H. dé Prins een vlucht gemaakt in een „Fouga Magister". Op de foto ziet men Z. K. H. de Prins, die zich gereed maakt voor de vlucht en hierbij geholpen wordt. Met ingang van 1 juni 1957 is de heert F. van 't Sant, wonende te Lon den, benoemd tot raad-adviseur van het huis van H. M. de Koningin. De heer F. van 't Sant is de opvol ger van de heer A. van Veen, die on geveer anderhalf jaar geleden over leden is. De heer Van 't Sant is geboren in 1883. Nadat hij aanvankelijk bij de P.T.T. werkzaam was geweest, kwam hij in 1906 bij de havenpolitie te Rot terdam. In 1916 werd hij Hoofdcom missaris van politie te Utrecht, in 1920 volgde zijn benoeming in dezelfde functie te 's-Gravenhage, waaruit hij in 1935 ontslag nam. Tijdens de oor logsjaren verbleef de heer Van 't Sant te Londen, waar hij thesaurier van H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Bernhard was. Prof. dr. J. J. de Jong naar Nieuw-Zeeland Deze dagen hoopt prof. dr. J. J. de Jong, hoogleraar in de politikologie aan de Vrije Universiteit te Amster dam naar Wellington (Nieuw Zee land) te vertrekken om aldaar op uit nodiging van het „Victoria University- College" gedurende een aantal weken gastcolleges te geven. Na afloop van zijn verblijf is prof. De Jong voornemens nog een aantal colleges aan de universiteiten van Syd ney en Camberra (Australië) te ver zorgen. Begin juli zal hij zich in Hollandia (Nieuw Guinea) voegen bij de com missie ter voorbereiding van een nieu we staatsregeling voor Nederland N.- Guinea onder voorzitterschap van prof. Lemaire. De voorzitter van de K.N.A.C., jhr mr. J. Th. M. Smits van Oyen, meent, dat, nu de auto steeds betrouwbaarder is geworden en rendement en ge bruiksduur zijn verhoogd, het hoog tijd wordt aandacht te besteden aan de aanpassing van de auto aan de mens. De heer Smits van Oyen for muleerde deze mening in de rede, waarmee hij in Den Haag de jaar vergadering van de K.N.A.C. opende. Hij vervolgde, dat het niet juist is te trachten de mens aan te passen aan een technisch steeds volmaakter wor dend instrument. Wij zijn het punt genaderd, en vermoedelijk hebben wij deze reeds overschreden, dat een ho gere snelheid dan de moderne auto thans reeds kan hereiken, nog enig nut oplevert. Spreker vroeg zich af wat de zin is van het steeds langer en breder maken van auto's zonder dat het nut tig effect hiermede wordt gediend. Wat het uiterlijk van de auto aan gaat is het, met alle aandacht die aan het vraagstuk der verkeersveilig heid wordt gegeven, onbegrijpelijk, dat het nog nodig is om een wet uit te vaardigen zoals onlangs in Zwitserland is geschied waarbij tegen de gevaarlijke, scherpe uitsteek sels aan motorrijtuigen wordt opge treden. Een soortgelijke regeling zal naar mijn mening ook in ons land niet kunnen worden ontbeerd. Want de auto-industrie gaat voort met de 0 Buitenlandse automobilisten die deze zomer naar Frankrijk gaan zullen een benzinerantsoen van 240 liter per tien dagen krijgen, als hun auto een motor vermogen van 11 tot 16 pk heeft. Aan de Franse grens krijgen zij, met ingang van 17 juni, een kaart met bonnetjes, die elke tien dagen vernieuwd kan worden. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van buitenlandse za ken heeft meegedeeld, dat er spoedig een overeenkomst zal worden gete kend, op grond waarvan de bondsre publiek Amerika 325 miljoen mark zal betalen als bijdrage in de kosten van de Amerikaanse troepen in West- Duitsland. De bondsrepubliek heeft zich al eerder bereid verklaard uit dien hoof de 588 miljoen mark aan Engeland te betalen, 225 miljoen aan Frankrijk en 1,2 miljoen aan Denemarken. De on derhandelingen met België en Neder land zjjn nog niet geëindigd. produktie van auto's met scherpe uit steeksels. Praten Over de verkeersveiligheid zei spr. dat er veel wordt gepraat en geschre ven, doch er in feite onverschillig heid is voor de veiligheid Op de weg. De zaadvisserij op het Friese en Groninger Wad heert na 5 weken vis sen heel wat zaad en halfwassen mos selen opgeleverd en is nu afgelopen. Vooral de laatste 14 dagen zijn van Duits gebied heel wat kleine mosselen weggehaald en m Zeeland uitgezaaid. Van Duits gebied is meermalen door de Duitse politie hiertegen opgetreden, maar slechts een enkeling werd aan gehouden. Het zou wellicht wenselijk zijn, met de Duitse autoriteiten over leg te plegen. Zeeland heeft gebrek aan mosselen. Bij een botsing 1 en een goederen trein en een passagierstrein op 350 km afstand van Mexico zijn minstens vijf personen om het leven gekomen en 19 gewond. Ze durfden eerst niet goed, maar toen stapten de Rilland- se knapen het raadhuis binnen en vroegen beleefdt t „DE ZWARTE HAND". Dat staat met grote, geteerde letters op een der voor afbraak be stemde huisjes, schuin tegen over het raadhuis in Rilland. We konden onze nieuwsgierig heid niet bedwingen, stapten van onze scooter en onderwier pen het bouwvallige woninkje aan een nadere inspectie. Door het raam grijnsden grote, zwarte handen, op muren en deuren geschilderd, ons aan. Het was duidelijk hier heerst „De Zwarte Hand" Heel het dorp Ril land kent de historie van „De Zwarte Hand". Smakelijk la chend vertelt men er over; zelfs de burge meester zit in het komplot. Na een uurtje grasduinen werd het ons al lemaal duidelijk en eerlijk ge zegd we hebben er ook smake lijk om gelachen. Daar aan de hoofdweg staan drie krotwoningen tegen elkaar ge leund. Ze behoeden elkaar voor om vallen. Maar over enkele maanden zullen ze toch moeten verdwijnen, want op deze plaats zal het nieu we verenigingsgebouw annex bad huis worden gebouwd. OP AUDIËNTIE De jeugd van Rilland had meer malen haar oog op deze leegstaan de huizen laten vallen. „Daar kun je fijn in spelen, zeg...." ,,'kZou het eerst maar eens aan de burgemeester vragen, of dat wel mag," waarschuwde een buur vrouw, die meende, dat de jongens daardoor wel voldoende zouden zijn afgeschrikt. Maar dat pakte to taal anders uit. „Ja da's een idee", vond de spes patriae van Rilland en er werd druk over beraadslaagd. Tenslotte stapten Kees de Gof- fau, zoon van de kleermaker, Kees van Es, wiens vader postcomman- dant van de rijkspolitie is, en nog een drietal knapen naar het ge meentehuis, waar de bode met ver wonderde ogen het audiëntiebezoek zag binnenkomen. REUZE IDEE „Burgemeester, zouden wij een van die leegstaande huizen mogen gebruiken voor Onze club?" vroeg Kees de Goffau heel beleefd. Ver rast keken de jongens elkaar aan, want er was helemaal geen club. Kees had het bij het binnenstappen in de burgemeesterskamer plotse ling bedacht, om meer kans te ma ken. Burgemeester Jobse had schik in dit stel pittige knapen. Achter zijn brilleglazen flikkerden twee lachen de ogen ondeugend, „Hoe heel jullie club dan wel?" Het vuur werd Kees na aan de schenen gelegd, maar opnieuw had hij een goede inval..Hij herinnerde zich het boek, dat hij juist had uit gelezen en waarin het ook over een jongensclub ging: „De Zwarte Hand, burgemeester, en ik ben de voorzitter." Kort en goed, de pasgeboren „Zwarte Hand" en de gemeentelij ke overheid werden het eens. Bur gemeester Jobse gaf zijn instruc ties en de jongens renden opgeto gen de straat op. Zij hadden hun clubhuis verworven. Zo was in de nood „De Zwarte Hand" ter wereld gekomen. En na tuurlijk bleef die bestaan, want er was nu zelfs een eigen onderdak. Hun eerste daad was dan ook het huis van de schone naam te voor zien en op het interieur het stem pel van de club te drukken door op alle deuren een zwarte hand te schilderen. „FIJNE MAN!" Na schooltijd mogen de jongens van Riliand nu HUN huis betreden. En daar spelen ze dan naar harte lust. Er wordt geknutseld, speel goed gerepareerd, anderen richten het huis op hun manier in en schil deren her en der in felle kleuren, terwijl soms ook spannende india nen- of cowboyspelen worden uit gedokterd. Het is een dorado voor deze jonge knapen gebleken. Wat er straks gebeurt, wanneer het clubhuis met de beide andere krotwoningen tegen de vlakte gaat, daarover maakt de jeugd zich nu nog geen zorgen. Nu profiteert „De Zwarte Hand" nog van deze unieke kans. Een van die „zwarte handen" hebben we dezer dagen gedrukt, toen we bij een van de Rillandse knapen naar de club informeerden. We hadden de naam van burge meester Jobse nog maar nauwelijks genoemd, of de jongeman flapte het eruit: „Onze burgemeester? Da's een fijne man, meneer!" Met deze knapen als kern zal de sportieve burgervader van zijn dorpsjeugd beslist geen last krijgen. Mevr. H. K.-J. te M. heeft on enigheid met haar buren over de drooglijn die in gemeenschappelijk gebruik is. Ze komt daarom raad vragen bij onze redactie, die zo als bekend steeds voor de lezers klaar staat. Uw nieuwsvergarende dienaar heeft het probleem doorgegeven aan zijn collega, die de rubriek „Vraagt U maar" redigeert. U krijgt dus van hem persoonlijk be richt, mevrouw K. Intussen heeft onze tekenaar ge poogd U een suggestie aan de hand te doen, ter oplossing van het was lijnprobleem. Hoe vindt U zijn idee? De Duitse Bondsregering heeft gis teren opnieuw een memorandum in Moskou laten overhandigen, waarin zij wijst op de noodzakelijkheid om bij de voorgenomen handelsbespre kingen ook de kwestie vat de zich nog in de Sowjet-Unie bevindende Duitse burgers te behandelen. De Russische bewering dat de re patriëring van Duitschers 'reeds vol tooid is, wijst de Bondsregering van de hand. De Russen worden er aan herinnerd, zo deelde een woordvoer der van de regering in Bonn mee, dat de Duitse ambassade in Moskou voort durend aanvragen van Duitsers ont vangt die naar huis terug willen. In Bonn wordt het aantal Duitsers in de Sowjet-Unie op PO 100.000 ge schat. Het aantal in West-Duitsland wonende Russen zou ongeveer 5000 zijn. Het Russische voorstel om ge lijke aantallen uit te wisselen wordt door de Bondsregering een inbreuk op de oorspronkelijke Russische be lofte genoemd. Gisteren zijn wederom 70 Noord afrikanen in Parijs aangehouden. Dit brengt het totaal van het afgelopen etmaal op 214. Voor het eerst is donderdagavond in Parijs een Europeaan door een Noord afrikaan vermoord. Een andere werd gewond. In beide gevallen wisten de daders te ontkomen. In het zuiden van het land zijn gis teren meer dan 1500 Noordafrikanen ondervraagd. Vier zijn er gearresteerd. De minister van binnenlandse zaken heeft verklaard, dat het Franse moe derland moet worden gezuiverd van elementen, die door de Algerjjnse op standelingen worden gebruikt voor terreuracties.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3