VERHOGING HUREN MET 25 PROCENT Kamer ook akkoord met blokkering Minister Zijlstra: Wij hebben niet gedwaald" Nederlandse parachutist maakt dodelijke sprong Minister Staf in Nw. Guinea TONGEN ALS VAN VUUR Bedrijfspanden: 15 procent Vluchtelingenkampen worden na ontruiming verwoest Springstoffen in het water Stalin stierf van woede PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND OP VLIEGVELD YPENBURG Belastingontduiking twee maanden cel Incidenten in Tunesië Anders trekken er anderen in„„„ iiiiiiimiiiiii Amendementen Motivering Val van 2000 meter met gesloten parachute Israël vecht voor vrije doorvaart MEENEMEN KOST TE VEEL Frans blad onthult: Verzet tegen deportatie van Joden Hoofdkantoor; L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009 en 8i62; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. (01184) 826; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3723 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Zaterdag 8 juni 1957- Kom Schepper, Geest O'p- en ondergang van Zon en Maanj Zondag: Zon op 4.21 u., onder 20.57 u. Maan op 17.55 u., onder 2.28 u. Hoogwater zondag 9 juni: Vlissingen: 11,36 u. 1.92 m., u. m. Terneuzen: 12.04 u. 2.09 m., u. m. Wemeldinge: 0.33 u. 1.40 m., 13.12 u. 1.67 m. Zierikzee: 0.15 u. 1.20 m., 12.56 u. 1.46 m. Deze lotocombinaiie geelt beeld van het bezoek, dat de Nederlandse minister van defensie brengt aan Ne derlands Nieuw-Gumea. Foto boven: minister ir. C. Staf in specteert de erewacht van de algemene politie na aankomst op het vliegveld te Manokwari. Foto onder: door het overhalen van «jen scheepstelegraaf stelt de minister de sleephelling van de scheepswerf „Konijnenburg" te Manokwari in bedrijf. De rechtbank te Utrecht heeft de 51- jarige koopman Willem W. uit Utrecht wegens belastingontduiking veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, als mede een geldboete van f 2.000,of een maand hechtenis. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij over de jaren 1954-1955 resp. bedragen van 133.142 en 242,547 te weinig aan vermogensbelasting had opgegeven, terwijl ook zijn aangifte voor de -inkomensbelasting enige dui zenden guldens te laag was. De verdachte meende, dat hij als vrijgezel te hoge aanslagen van de fis cus kreeg. DE BILT ZEGT: Zuidwestelijke wind Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak zuidweste lijk. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. 0 Gisteren zijn aan ie Markthallen te Amsterdam de eerste kersen aangevoerd van de koude grond. Ze «varen afkomstig uit België en brachten 2,50 per kg op. (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag heeft de Tweede Kamer, nadat nog enkele amende menten waren aangenomen, met grote meerderheid de huurvoorstellen van de regering aanvaard. Het wetsontwerp om de huren met 25 pCt te verhogen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De S.G.P. en C.P.N. wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. Het blokkeringsvoorstel is met 94 tegen 44 stemmen goedgekeurd. Voor stemmen de K.V.P. (uitgezonderd negen leden), de P.v.d.A., C.P.N., jvr. Wttewaall van Stoetwegen en de heren Tilanus en Kikkert (allen C.H.). De liberalen, anti-revolutionairen en staatkundig gereformeer den stemden dus unaniem tegen de blokkering. In het gebied van Gabes in het zuid oosten van Tunesië heben zich gisteren vijf incidenten voorgedaan, waarbij zeven Franse soldaten om het leven zijn gekomen. De beroering, die was ontstaan door de redevoering van de A.R.-fractie voorzitter, de heer Bruins Slot, werd door minister Zijlstra opgevangen met de volgende verklaring. „Ik hecht er aan om te constateren dat de heer Van Eibergen, sprekende namens zijn frac tie, uitsluitend zakelijke bezwaren te gen de voorliggende ontwerpen heeft aangevoerd. Met één zakelijk bezwaar heb ik mij uitvoerig beziggehouden, t.w. het gevaar voor de prijsstabilisatie en ik hoop dat ik hem ten,aanzien van dit punt voldoende heb overtuigd." Minister Zijlstra vervolgde: „De heer Bruins Slot heeft gezegd, dat 1 gedachte van de blokkering destijds door zijn fractie is aanvaard, zij het met een uitdrukkelijk voorbehoud ten aanzien van de concrete uitwerking, piet name op het punt van de prak tische uitvoerbaarheid, terwijl verder alleen werd gedacht aan de huurver hoging van 25 procent in 1957. Het is .onder de veronderstelling van deze aanvaardbaarheid dat minister Algera en ik in dit kabinet zitting hebben ge nomen en het is ook nu gebleken, dat wij ten aanzien daarvan niet hebben gedwaald." Deze verklaring lokte geen debat uit, waardoor een einde kwam aan de be- t»jo tefru COJAJ uflo o£<u Ir jo 1^1 J*9 t*J<) "fr* Wij, de verzorikenen in nabetrachting van de gedane daden van weleer, schoon in hun weerschijn, maar zonder verweer tegen hun langzame zuigende ontkrachting, moesten weer bloed, als van een lam ter slachting, moesten weer vuur zien huizen stortten neer in stuivend puin op onze woorden, eer ons bidden stom kon worden van verwachting Geest, daal nu neer! Geef ons het woord te spreken dat tot een daad wordt, tot een levend teken, tot wind, die wekt, vuur dat ons niet verzengt, 't Woord dat zal uitgaan tot het eind der aarde, tot het aan alle volken openbaarde, hoe God de wereld tot vervulling brengt! MUUS JACOBSE Uit: „Vuur en Wind", Uitg. D. A. Damen N.V., Den Haag 1945. M»s M*» Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo Mo M Het dagelijks bestuur van de UN- REF-organisatie van de VN, die gelden voQr de vluchtelingen beschikbaar stelt heeft gisteren een programma goedge keurd voor de vernietiging van de vluchtelingenkampen, zodra deze ont ruimd zijn. Op de bijeenkomst van het dagelijks bestuur in Genève heeft de Hoge Com- kampen, missaris voor de vluchtelingen, de noodzaak beklemtoond om deze kam pen zo spoedig mogelijk te vernietigen. Hij zei: „als een kamp ontruimd Is, is de enige oplossing het te verwoesten, want anders trekken andere vluchte lingen er in". Volgens een op de bijeenkomst in gediend rapport zullen er tegen het einde van dit jaar ongeveer 147.000 vluchtelingen zonder vaste woonplaats zijn in de landen waar het hulppro gramma van de V.N. wordt uitgevoerd. Van dit aantal leven er nog 30.000 in Ingezonden mededeling (adv.) ONKKtKIE GARANTIE Cv CE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN roering. De rest van de middag werd dan ook geheel gevuld met de behan deling van de amendementen. Het amendement van de negen C.H.- mannen om de huurverhoging te be perken tot 12% procent zonder blok kering, werd door minister Witte on aanvaardbaar verklaard. Hij wees er op, dat er een verband bestaat tussen het percentage van de huurverhoging en de invoering van de blokkering. Dit amendement was volgens de bewinds man gericht tegen het wezenlijke van de regeringsvoorstellen. Zou het aan vaard worden, dan kan door de rege ring geën gezonde huurpolitiek meer worden gevoerd, aldus de minister. Het amendement werd verworpen met 46 tegen 97 stemmen. Tegen stemden de P.v.d.A., de K.V.P. (met uitzonde ring van twee leden) jkvr. Wttewaall van Stoetwegen en de heren Tilanus en Kikkert (allen C.H:). Het socialistische amendement om de huurverhoging van de bedrijfspan den te beperken tot 15 procent, werd met 105 tegen 39 stemmen aangeno men. Tegen stemden de K.V.P. (met uitzondering van vier leden), en de heer Van Leeuwen (V.V.D.). De heer Andriessen (K.V.P.) had succes met zijn ameridement om de gelden niet te blokkeren per woning, maar per eigenaar. Dit amendement werd door minister Witte overgeno men. In de wet is nu ook een termijn voor de deblokkering opgenomen, namelijk 31 december 1970. De socialistische fractie had er bezwaar tegen om „op goed geluk op een datum te mik ken". Minister Hofstra vond dit niet zo erg, omdat de toekomstige wetgever ongetwijfeld zal voorstellen deze da tum te wijzigen als dat nodig mocht blijken. Bij de stemmotivering verklaarde de heer Van Eibergen (A.R.) voor de 25 procent huurverhoging te stemmen. Zijn fractie is altijd voorstander ge weest van een periodieke gedifferen tieerde huurverhoging. Nu er geen kans is op een, huurverhoging van 12 procent, moet met het „mindere" ge noegen worden genomen. Juist in dit verband moet het belang van de volks huisvesting de doorslag geven. GISTERMIDDAG TEGEN VIER UUR is de 37-jarige parachutespringer H. de Rooy uit Den Haag, op 2000 me ter hoogte uit een vliegtuig gestapt om een z.g.n. vrije vai te maken. Pijlsnel schoot hij echter omlaag, de parachute opende zich niet. Ontzetting maakte zich meester van allen die op het vlieg veld Ypenburg te Rijswijk het ongeluk zagen gebeuren. Ieder begreep dat een dodelijk ongeval plaats vond. De telefoons op het vliegveld werden geblokkeerd en niemand mocht voor half zes het terrein verlaten. Toen was mevrouw De Rooy op de hoogte ge bracht. De heer De Rooy nam deel aan een voorschouw voor de op Tweede Pink sterdag op Ypenburg te houden vlieg- feesten. Hij zou vanuit een Tiger Moth- JE van de Nationale Luchtvaartschool een sprong maken. De heer De Rooy, die PTT-ambtenaar te Den Haag was, beoefende in zijn vrije tijd het para- schutespringen. Toen het toestel op 2000 meter hoog te was gekomen zagen de toeschouwers dat zich een steeds langer wordende ijle witte streep van het toestel afboog naar de aarde. Deze streep werd ver oorzaakt door krijtpoeder, dat de heer De-R. bij zich droeg om zijn val aan te geven. Terwijl iedereen na enige tien- talenl sekonden verwacht had, dat de parachute zich wel zou openen, ge schiedde dit tot aller ontsteltenis niet. Met een duizelingwekkende snelheid zag men het witte streepje, en later ook de parachutist naar de grond toe komen en op naar schatting slechts vijftig meter hoogte opende zich in eens, wat later bleek de borstparachute te zijn, en daarna de grotere rugpara chute. De heer De R. was evenwel reeds te dicht bij de grond en het zich ontplooiende rugvalscherm kon hem niet meer redden. Onmiddellijk schoot hulp toe, maar het bleek, dat het slachtoffer was over leden. Inmiddels ging op dat ogenblik het vliegprogramma door, omdat de vlie gers niet konden bevroeden wat er was gebeurd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Israël zal schepen onder eigen ot buitenlandse vlag naar het Suezkanaaï zenden en vechten voor het recht tot vrije doorvaart, heeft premier Ben Goerion in Tel Aviv gezegd. Het is niet nodig een beroep op het Internationale Gerechtshof te doen, zei hij, omdat de vrije doorvaart in inter nationale verdragen wordt gewaar borgd. Ook houdt Israël vast aan vrije toegang tot de havenstad Eilath door de Golf van Akaba. Britse militairen, die na het beëindigen van het Brits-Jordaanse verdrag Jor danië verlaten werpen kisten vol munitie in de Golf van Akaba. Meer dan 100 ton explosieven zijn in het water verdwenen. Het kost teveel om de springstoffen naar Engeland te verschepen. Het Franse dagblad Frace Soir h-eft van de hand van de journalist Michel Cordey een artikel gepubliceerd, waarin deze nog niet eerder bekende dramati sche omstandigheden rond de dood van Stalin verhaalt. Zijn stof heeft hij ont leend aan een recent vertro-weiyk on derhoud van de Russische ambassadeur te Warschau, Panteleimon Fonomarenko, met een groep Poolse communistische verslaggevers. Ponomarenko maakt volgens de France Soir deel uit van de besloten kring van personen, die het collectief bestuur van de Sowj et-Unie vormen. Hij is een van de acht leider» van de Russische com munistische partij en daaraan ontleent hij zijn politieke macht en rijheid van spre ken. Hij was getuige of althans dadelijk op de hoogte gesteld van het buitenge wone tafereel, dat hij de journalisten be schreef. Stalin stierf aan een beroerte, veroor zaakt door een woede-uitbarsting, aldus het artikel. De Russische leider had zlcb buitengemeen opgewonden toen maar- scbalk Worosjilof (de huidige Sowjet- president) zich verzette tegen zijn plan voor massa-deportatie van Joden, Eind februari 1953 werden bij hoge uit zondering Stalin nam in het laatst van zijn leven geheel alleen zijn besluiten de 25 leden van het presidium der op perste Sowjet in het Kremlin samenge- 0 De Syrische president, Sjekri el Koewatli, is gistermorgen op het mi litaire vliegveld van Cairo aangeko men waar hij door president Nasser van Egypte verwelkomd werd. roepen om te beraadslagen over een „sa menzwering van artsen", die Stalin zou den willen doden. Verscheidene Joden werden van medeplichtigheid beticht. Stalin zette zijn plannen uiteen om grote aantallen Joden naar kampen aan de Chinese grens pver te brengen. Er bing een zware stilte tussen de mannen, die rondom dé grote tafel geschaard waren. Niemand durfde Stalin tegen te spreken; ztjn woede-uitbarstingen waren geducht. Toch verstoutte na enkele minuten Mo- lotof wiens vrouw van Joodse afkomst is zich op te staan en met bevende stem aan te voeren dat massale depor tatie van Joden „in het buitenland een betreurenswaardig resultaat zou kunnen, oogsten". Ook Wolosjilof verzette zich tegen Stalin, die daarna „vreselijk te keer" ging. ROL VAN BERIA Stalin viel na een woedeuitbarsting op de grond, getroffen door een be roerte. Beria, het beruchte hoofd van de geheime politie, maakte een dans om het lichaam van Stalin heen, me nend dat hij dood was. „Gelukkig, nu zijn we eindelijk vrij", riep Beria, „De tiran is dood". Stalin opende enkele minuten latei- echter een oog. Toen Beria dit zag, werd hij dol van angst, knielde naast Stalin en kuste diens handen. Tenslotte stierf Stalin toch aan de beroerte.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1