EMiïiroa Bluswatervoorziening op Walcheren is onvoldoende J. M. van Bommel van Vloten nam afscheid van V.C.S. WIE ZET IN ZEELAND DE LEKKERSTE THEE? I PRISMA hét examencadeau Vrijdag 7 juni 1957 ZEEUW SCH DAGBLAD Pagina 2 Chr. Nat. school te Oostburg 75 jaar Uw roon of dochter, J voor meisjes v.«. f 57.50 Spoedig begin met naschaderegeling B. en S. bijeen voor dames- en herencostuums BERGEN OP ZOOM Gistermiddag in „De Korenbeurs" te Goes BEROEPIN GS WERK KORFBAr TOERNOOI Gascylinder in brand te Bergen op Zoom Unieke strijd in Axel! sportprogramma voor Zaterdag Voetbal Korfbal 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 f 4 4 ACHT SER VIEZEN ALS PRIJS Thee-olympiade o.a. in Middelburg, Goes, Vlissingen, Haamstede en Hulst 200 KOPJES THEEPROEVERS Vierdaags pupillen- toernooi in Vlissingen Petsie Pelle Pingo Vele genodigden uit Oostburg en omgeving waren gisteravond in het met bloemen versierde kerkgebouw van de Geref. kerk bijeen ter herden- ding van het 75-jarig bestaan van de chr. nat. school te Oostburg. Nadat het gemengde koor onder lei ding van de heer J. de Feyter in Sluis enkele liederen had gezongen sprak de heer J. A. van Bennekom uit Middel burg, inspecteur van het chr. nat. on derwijs een feestrede uit, waarin hij vooral de moeilijke beginperiode van het chr. nat. onderwijs in ons land be lichtte. Uitvoerig memoreerde spreker de geschiedenis van het chr. nat. on derwijs in Oostburg vanaf de oprich ting in 1882 tot na de laatste wereld oorlog. De heer Van Bennekom sprak de hoop uit, dat ook de Ned. Herv. kerk zich nu, juist in de realiteit van deze tijd, zal scharen achter het chr. nat. onderwijs en wenste het bestuur van de jubilerende vereniging de moed en de kracht toe, om het werk in het belang van het chr. onderwijs voort te zetten. Na de pauze hield ds. J. A. Hamers, Vrij Evangelisch predikant te Wemel- dinge een toespraak als oud-leerling. Vandaag wordt in het Ledeltheater een kinderfeest gehouden, waarna een feestavond met een gevarieerd 'pro gramma voor de ouderen volgt. Kring-bekerwedstrijd Rode Kruis In het Schuttershof te Middelburg zal op 6 jui de kring-beker-wedstrijd van het Zeeuwsche Rode Kruis wor den gehouden. De wedstrijden begin nen om 2 uur. Aan de kringwedstrijd doen mee de volgende ploegen heren: Arnemuiden, Axel, Goes en Zierikzee; dames: Goes, Souburg en Zierikzee. Aan de bekerwedstrijden doen mee (dames en heren) Goes, Souburg, Ter- neuzen en Zierikzee. (Ingezonden mededeling (adv.) *1' 'SS mooiste beloning voor jongens De Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren richtte zich destijds in een schrijven tot de minister van volkshuisvesting, bouwnijverheid over de kwestie van de naschaderege ling, de zoutschade aan waterhuizen, die met vergoeding werden hersteld. Gistermiddag in de vergadering van B. en S. kon de voorzitter, de Ingezonden mededeling (adv.) KREMERSTRAAT 11 - TELEFOON 01640-5471 i Formeel neemt u nu afscheid van Zeeland; formeel, want eigenlijk was U voor de oorlog al voor de helft voor onze provincie verloren. Met deze woorden richtte zich gistermiddag tij dens de afscheidsreceptie in hotel „De Korenbeurs" te Goes, de Commissaris van de Koningin, jhr. mr. de Ca- sembroot, tot de heer J. M. van Bom mel van Vloten. In verband met zijn benoeming tot voorzitter van het be stuur van de Landbouw Hogeschool in Wageningen en daarmee zijn vertrek naar Gelderland, had V.C.S. (Verenig de Coöp. Suikerfabrieken) besloten de gelegenheid te bieden afscheid te ne men van de heer Van Bommel van Vloten, die jarenlang de stuwende kracht van de Coöp. Suikerindustrie in Zuid West Nederland Is geweest. Met te zeggen dat de heer Van Bom mel van Vloten al voor de oorlog voor de helft voor Zeeland verloren was, doelde de Commissaris op het feit dat de nu scheidende voorzitter van de V. C.S. in 1940 zijn loopbaan als lid van Gedeputeerde Staten afsloot. In deze kwaliteit heeft de heer Van Bommel van Vloten veel voor Zeeland gedaan. En nu nog zijn wij u hiervoor erken- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beilen (toez.) Jhr. C. van Eysinga te Aaisum, te Beverwijk (toez.) J. Langstraat te Vorden. Bedankt voor Opheusden G. H. van Kooten te Genemuiden. Geref. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Londen L. Zwaan, kand. te Amsterdam. telijk, aldus de Commissaris, die ver der herinnerde aan de voortreffelijke wijze waarop de heer Van Bommel van Vloten toen de financiën van de provincie heeft beheerd. Daar trekken wij nu nog profijt van, zo besloot de Commissaris, want van u hebben wij zuinigheid geleerd! GROTE VERDIENSTEN De heer Van Bommel van Vloten, die van origine geen Zeeuw is, maar geboren in Arnhem, repliceerde, dat hij dankbaar was iets voor Zeeland, het land dat hem in de loop van de 40 jaar die hij er heeft doorgebracht lief geworden is, heeft mogen betekenen. Voorts is tijdens deze afscheids receptie nog het woord gevoerd door de heer P. J. Bom van Colijnsplaat, namens de drie V.C.S. coöperaties. De ze memoreerde de verdiensten van de heer Van Bommel van Vloten voor de boeren in het algemeen. In het bijzon der sprak de heer Bom zijn erken ning uit voor het feit, dat het de oud- voorzitter is gelukt in 1947 een fusie tot stand te doen brengen van de Coöp. Suikerfabrieken te Zevenbergen, Roosendaal en Dinteloord. Met een enkel woord dankte de heer Van Bommel van Vloten voor de hem toegezwaaide lof en voor de medewer king die hij gedurende een groot aan tal jaren mocht ondervinden. Meer dan 200 leden van de V.C.S. leidende figuren in landbouwkringen en uit de „suikerwereld" hebben gis termiddag de gelegenheid te haat ge nomen de heer Van Bommel van Vlo ten de hand te drukken ten afscheid. Behalve de Commissaris van de Ko ningin, waren o.m. ook aanwezig de heer J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke bekend maken, dat de minister in zijn antwoord de ver wachting uitspreekt, dat in de nabije toekomst een begin kan worden ge maakt met deze regeling van de na- schade. In deze vergadering, die in hotel De Burg te Middelburg werd gehouden, werd tevens het ongenoegen uitgespro ken over de kapitaalsverstrekking voor de woningwetwoningen. Gemeenten, waar in 1953-'54 en '55 niet is gebouwd en dit is al e enstraf op zichzelf krijgen geen toewijziging. BLUSWATER Een andere klacht werd geuit aan het adres van de dienst Herverkave ling. Burgemeesters en Secretarissen waren teleurgesteld omdat door de herverkaveling bij de aanleg van nieuwe waterlopen niet voldoende aandacht is besteed aan de bluswa tervoorziening. In vele gevallen zal het mogelijk zijn geweest deze waterlopen dichter bij de bebouwde kom te brengen. Door de Herverkaveling is dit trouwens destijds toegezegd. De vergadering besloot het probleem van de bluswatervoorziening nogmaals onder de loep te nemen. Thans is niet genoeg open water aan wezig in de onmiddellijke nabijheid van de dorpskommen. Daarbij komt nog, dat het waterpeil op Walcheren is verlaagd. In deze jaarvergadering vorige maand werd een excursie ondernomen naar het waterloopkundig laboratori um in de N.O. Polder, waar de hier nagebootste werken en toekomstige werken in het Veeregat werden be zichtigd werd de secretaris, de heer L. van der Hiele, gemeente-secretaris van Veere herkozen. Voordat de vergadering begon was er kringraad van de Bescherming Bevol king onder leiding van burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg. Geslaagd In het Chr. Streekziekenhuis „Be- thesda" te Vlissingen slaagden voor het diploma Ziekenverpleging A de navol gende zusters: C. v. Antwerpen, A. Da- niëlse, S. C. Douw, J. C. Feleus, C. J. v. d. Klooster, J. M. v. Riel, L. v. Rooy- en, C. J. Verdouw, N. Westerbeke. In Souburg wordt op 2de Pinksterdag door Animo een korfbaltoernooi georga niseerd, waaraan door 20 twaalftallen wordt deelgenomen. Het toernooi begint om half tien en er wordt gespeeld in twee senioren- en twee juniorenafdelingen. opvolger van de scheidende voorzitter, ir. M. A. Geuze en het college van b. en w. van Goes. In de middagaren verscheen voor hotel „De Korenbeurs" de Harmonie van Stampersgat, de gemeente waarin Dinteloord ligt, om de heer Van Bom mel van Vloten een afscheidsserenade te brengen. Het bleef evenwel niet al leen bij deze serenade, want 's avonds werd op de Markt te Goes door dit korps nog een concert gegeven. Vakantieregeling winkeliers te Y erseke Nadat in de laatst gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Yerseke het verzoek van de winkeliersvereniging Handelsbelangen betreffende een ver plichte vakantieregeling voor de winke liers had afgewezen heeft deze vereni ging nu opnieuw een dergelijk verzoek aan de Raad gericht. Evenwel de Raad staat nog steeds op het standpunt, dat wanneer de winke liers vakantie willen, zij zelf maar voor een regeling moet zorgen. Gistermorgen omstreeks half tien is de Bergen op Zoomse brandweer te hulp geroepen om zo snel mogelijk naar de Centrale Potas Raffinaderij aan de Haven te komen waar een gas cylinder in brand stond. Een smid was tussen twee daken aan het lassen, toen door een lekkage de gascylinder in brand raakte. Door de hitte kwam ook de er naast liggen de zuurstofcylinder gloeiend te staan. De brandploeg van de fabriek trachtte nog het vuur te blussen doch slaagde er niet meer in. Het personeel uit de fabriek zocht een veilig heen komen. Direct na de alarmering rukte de brandweer onder leiding van de heer Van Zuilekom met de nevelspuitwagen uit. Eerst moest de brandweer naar het dak klimmen en kropen de mannen door de goot naar de brandende cy linder, die zij vrij spoedig wisten te blussen. Toen moest men voorzichtig beide cylinders gaan afkoelen en dit nam anderhalf uur tijd in beslag. Toen men de cylinders steeds onder water bleef houden koelden deze wel af, maar toen kwam het gevaarlijkste werk nog n.1. het neerlaten van beide cylinders van het dak en het vervoer naar het water, in dit geval een put op ongeveer 70 meter afstand van de ze plaats. Omstreeks half één schoof men beide cylinders te water en was het grootste gevaar achter de rug. Toen kon men pas gerust zijn en werd de afzetting opgeheven. Ter gelegenheid van de feestelijke opening van de manifestatie „Axel '57" zal vanavond in Axel een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen leden van het organiserend comité en het ge meentebestuur en de Zeeuwse en Vlaamse pers. De opstelling van de beide elftallen luidt als volgt: Doel: Burgemeester P. L. D. J. van Oeveren; Achter: M. van Lonkhuizen (organisator Axel '57) en J. Vink (voorzitter); Midden: W. L. Hirdes, W. Dielemans en J. de Rijken; Voor: Meur- re, Houbé, Van de Brule, G. W. Os kamp en Van Bendegem. Het andere elftal bestaat uit de vol gende journalisten: Doel: J. de Regt (Zeeland Vakantie land); Achter: A. van 't Gille (Axeise Courant) en Marcel Peers (Het Laat ste Nieuws); Midden: M. P. Dieleman (P.Z.C.), M. J. Groen (De Stem) en L. Heerwegh (Het Laatste Nieuws); Voor: H. van der Meijde (Zeeuwsch Dag blad), J. Kleijn (Het Vrije Volk), Louis Ronse (De Gentenaar), Etienne Stey- aart (De Gentenaar) en Alfons de Backer (Vooruit). Ingezonden mededeling (adv.) Een feest voor het oog, die krijtwitte as van ,zo'n volle, vorstelijke Senator. Die zuivere, zachte smaak: een genot voor Uzelf èn voor Uw gezelschap. Echt een sigaar voor de komende feestdagen en voor alle dagen daarna Want kenners zijn het er kortweg over eens: ÖYYW dsu gjgAjfl. CuSlA Promotie le klas: Spui 1—Veere 1. 2e klas A: Kloetinge 2Wissekerke 2. 2e klas C: Kloetinge 1Goes IV. le klasse; VIOS—TOGO 2 ANIMO—Swift 2 3 Olympia—Volharding 3 2e klasse A: Tjoba 2Eendracht1 Swift 3—TOP 3 Swift 4—TOP (13/6) 2 2e klasse B: TOGO 2—ELTO 2 VOPOZeelandia 2 3e klasse B: VZODAKC 3 TOP 2—ONDO2 Animo 3DOS '552 3e klasse C: Kats—SVS1 ELTO 2Blauw wit2 SSS—Tjoba 3 (12/6) 1 3e klasse D: KCSBlauw wit 3 TOGO 2Zeelandia 2 1 Vitesse 2—VOTO2 ADSPDtANTEN A. ANIMO A—Swift A. Volharding A—Olympie A. B. Swift VlugSwift Snel VEDO A—Swift Kwiek (13/6) C. Swift Lenig—Atlas. D. Tjoba—VIOS A. VOPOZeelandia, E. Luctor B—ELTO A. ELTO B—VIOS B. DAMES, HOUDT U VAST'. Acht complete theeserviezen wor den dezer dagen in Zeeland uitgedeeld. Zomaar, gratis. In Zierik zee, Terneuzen en Oostburg is dat deze week al gebeurd, maar voor Middelburg, Goes, Vlissingen, Haamstede en Hulst liggen die prachtige prijzen nog te wachten. In sportieve wedstrijden zullen de serviezen worden uitgereikt aan die dames, welke hebben be wezen.... een heerlijk kopje thee te kunnen zetten, overeen komstig de „vijf gouden theeregels". Acht Zeeuwse dames, die (bij wijze van spreken) met een gouden theemuts zullen worden gekroond. meer over een gevoelige smaak en een sterk ontwikkeld reukorgaan beschikken, wil hij ooit een deskun dig beoordelaar kunnen zijn van de 1500 theesoorten, welke de wereld voortbrengt. Rekent U dus maar, dat er met kennerstong geproef.d wordt op de theezetwedstrijden. Overigens moet ons wel van het hart, dat het Thee bureau weinig gelukkig is met de naam van zijn voorzitter en voor proever. Deze heet nlBierma. En dat terwijl er zoveel moedige mannen rondlopen met namen als T. Pot, T. Minnaar, etc. waarmee een maxi mum aan propaganda ware te be reiken. Maar goed Op die bewuste middagen en avonden wordt een aantal dames op het podium gehaald, die elk een ke teltje water, een busje thee, trek pot, suiker en melk ter beschikking krijgen. En dan ontbrandt de strijd. Wie zet het beste kopje thee? GOUDEN REGELS Het Theebureau heeft daarvoor vijf gouden regels. Ten gerieve van onze lezeressen, die zich alvast wil len prepareren, drukken wij hier onder die vijf thee-regels af: 1. Theepot voorverwarmen door omspoelen met heet water. 2. Per kop een afgestreken maat- schepje in de pot doen. 3. Niet meer dan het benodigde aantal koppen aan vers kokend water gebruiken. Als het water kookt, dit direct in één keer op gieten. 4. De thee 5 a 7 minuten laten trekken. 5. Vóór het inschenkeru de inhoud van de theepot omroeren. Een goede kop thee bevat suiker voor de geur hoeveelheid naar smaaken melk leen drup) voor een milde smaak. Dat weet TJ alvast weer. Leuke wedstrijd, dachten we, toen de organisator „Het Theebureau voor Nederland" in Amsterdam ons het een en ander over de thee-zet- wedstrijden kwam meedelen. IN 65^ DAG DINSDAG IS HET in Zierikzee begonnen. Iets nieuws voor Schou wen, dacht U? Wist U, dat bijna een eeuw geleden Schouwen reeds be trokken was bij een thee-race, zij het een iets andere? Dat zat zo. In de vorige eeuw maakten de clippers, de snelle, smalle zeilsche pen er een wedstrijd van welk schip het snelste de theeladingen uit de Oost thuisbracht. Meer dan een to to of loterij vandaag de dag massa's mensen in extase brengt, verwek ten deze thee-races de grootste spanning onder onze voorouders. Een van die eerste tochten was die van de „Noach", die het in 1863 presteerde in de fabelachtige re cordtijd van 65 Zi dag uit Batavia op Schouwen aan te komen, in Brouwershaven. Ze hebben daar dus wei meer met het thee-bijltje gebakt. Dat bewees trouwens ook wel het voortreffelijke „kopje leut" van mevr. Luijendijk-Kloet, waar mee ze in Zierikzee een theeservies veroverde. Zo probeert men thans de thee weer wat populairder te maken. Want en dat gaven theehande laren ons eerlijk toe het thee- verbruik in ons land is, in verge lijking met voor de oorlog, nogal drastisch teruggelopen. Dronken wij Nederlanders in 1938 nog 1.25 kilo per persoon (van baby tot grijsaard), thans is dat 0,78 kg. Thee-propaganda is overigens niet iets van de laatste tijd alleen. Na een ferme duik in onze boeken kast kunnen we U haarfijn vertel len, dat in het jaar 780 al een boek, de Ch'a Ching genaamd, en ge schreven door de Chinees Lu Yu, propaganda voor thee maakte. Tjonge, wat konden ze vroeger theedrinken. In de tijd van Dr. Cor- nelis Decker van Alkmaar bijvoor beeld, de 17e eeuw se lijfarts van de Keurvorst van Brandenburg, beter bekend onder de naam Bontekoe. Van hem is het beroemde „Tractaat van het Excellente Cruyt Thee". Voor de verpakking van allerhande kwalen schreef hij een minimum gebTuik van minstens acht of tien kopjes daags voor, soms zelfs van 50 of 100 of 200 kopjes, zoals hij zelf op een vóór- en namiddag dronk. 0 Er wordt wel eens beweerd, dat een theeproever, evenals een dich ter of schilder, als zodanig geboren wordt. Alleen hieruit valt al af te leiden, dat het een bijzonder vak is. Want een theeproever moet zonder Tenslotte nog even de agenda voor de thee-olympiade. 17 juni: Middelburg, Schuttershof, 18 juni: Goes, Prins van Oranje. 19 juni: Vlissingen. 20 juni: Haamstede. 21 juni: Hulst. Elke middag zijn er theezet-wed strijden voor scholieren (om 3 uur) en elke avond voor huisvrouwen (om 8 uur). De acht winnaressen zullen el kaar, samen met die van zuidelijk Zuid-Holland, bekampen om het kampioenschap van zuid-west-Ne derland. Tenslotte volgt dan de landelijke olympiade, waarvoor een zilver- plate theeservies wordt uitgeloofd. Net iets te ver geraakt Zaterdagmorgen om tien uur begint het pupiilentoernooi van de V C Vlissingen, waaraan door 24 elftallen van jeugdige voetballers (10 tot 12 jaar) wordt deel genomen en dat vier dagen zal duren. In totaal zullen er 86 wedstrijden worden gespeeld. Voor de eerste ronde zijn acht poules van drie elftallen samengesteld: De nummers 1 en 2 van elke poule in de tweede ronde, welke op dinsdag 11 juni wordt gespeeld en uit vier poules van vier elftallen zal bestaan. Hiervan komen de nummers 1, 2 en 3 in de derde ronde op woensdag 12 juni. Deze ronde bestaat uit vier poules van drie elftallen. Die zelfde dag wordt nog de vierde ronde gespeeld, waarin de nummers 1 en 2 van elke poule uit de derde ronde in twee poules van vier worden samengevoegd. Van deze beide poules komen de num mers 1 en 2 in de finale, welke op zater dag 15 juni wordt gespeeld. De vrolijke avonturen van ttl 59) Wel alle-slurven-in-een-vo- gelkooi, wat is dat nu weer? Neem me niet kwalijk, Jum bo, ik had je helemaal niet gezien. Je bent ook maar zo'n klein oli fantjeWeet je, ik was net op pad om voor ons schip een mast te zoeken.. O, maar dan weet ik wel een oplossing, Petsie. Daarginds staan twee prachtige masten, zal ik je daar eens mee helpen? Kom mee dan.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2