Minister Zijlstra vraagt een nacht beraad Minister Witte verdedigt de voorstellen van de regering Na vraag van Dr.Bruins Slot in Tweede Kamer Franse troepen gereed voor directe actie Het gaat goed met de zesde Zeeuwsch Dagblad-mars PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND JV. r Minister Witte aan het woord Ontwapeningsconferentie V.S» wachten met indiening van de plannen Verscherpte maatregelen in Algerije Hier en daar geldt ui Parijs Huurdebatten in Tweede Kamer Principiële en zakelijke bezwaren passeren de revue Tunesië Chroesjtsjef en Boelganin in Helsinki Engelse voorsprong op atoomgebied Vijfling geboren In vier jaar 14 kinderen Edkantoort L. Vorststraat 90, (01100) 2438; bij geen gehoori dred. (01100) 2503; Chefred, (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009 en 8162; Vlissingen: Nleuwstraat 68, TeL (01184) 326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3722 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Vrijdag 7 juni 1957 I Wie zet de beste thee 1 (Zie pagina 2). Op- en ondergang van Zon en Maanj Zaterdag: Zon op 4.22 u., onder 20.56 u. Maan op 16.42 u., onder 1.58 u. Hoogwater zaterdag 8 juni: Vlissingen: 10.39 u. 1.76 m. 23.01 u. 1.79 m. Terneuzen: 11.03 u. 1.94 m., 23.29 u. 1.96 m. Wemeldinge: 12.07 u. 1.68 m., u. f m. Zierikzee: 11.52 u. 1.48 m., u. m. (Van onze parlementaire redacteur) ER WAS REEDS bijna een nieuwe dag aangebroken, toen eindelijk de fractievoorzitters zich in de Tweede Kamer in het huurdebat gingen men gen. De redevoering van de a.r.-frac- tie-leider, de heer Bruins Slot, waarin bij zjjn positie ten opzichte van dit kabinet nogmaals bepaalde, verwekte enige beroering. De heer Bruins Slot achtte zich noch formeel, noch moreel aan het extra-parlementaire kabinet Sebonden. Op een vraag van de heer lurger (soc.) waarom de heer Schou ten in 1952 zich wèl gebonden voelde aan de richtlijnen van het toenmalige extra-parlementaire kabinet, ant woordde de fractievoorzitter: „Omdat de heer Schouten toen wèl behoefte bad zich aan een kabinet te binden en Wij thans niet." Het directe gevolg van deze uitlating was, dat de vergadering min of meer werd geschorst. Het was de bedoeling, dat alle ministers nog zouden dupli ceren. De a.r.-minister van economi sche zaken, prof. Zijlstra wil zich ken nelijk een nacht beraden over de vraag welke betekenis hij aan de uit lating van zijn partijgenoot Bruins Slot moest hechten. Met spanning wordt het debat van vandaag dan ook afge wacht. Het antwoord van de a.r.- fractieleider op de vraag van minister Zijlstra was overigens geheel in over eenstemming met zijn betoog. Maar ook rees de vraag of de heer Bruins Slot het nog langer verantwoord acht te, dat minister Zijlstra in het kabinet blijft zitten. Juist daarover ontstond de beroering. De heer Bruins Slot zeide, dat dit kabinet in de volstrekte zin van het woord extra-parlementair is. De a.r.- Tweede Kamer fractie is niet gekend in het optreden van het kabinet. Ook was zij niet met het program op de hoogte. Het is de vraag of dit kabinet wel een program had. De a.r.-fractie leider geloofde, dat dit later pas is ge groeid. Dit standpunt had hij ook reeds bij de algemene beschouwingen ingeno men. De heer Burger (soc.) heeft reeds verleden jaar bi| dit debat verklaard, dat de binding aan het kabinet sche merachtig is. De a.r.-tweede kamerfrac tie heeft tijdens de formatie de huur verhoging van 25 procent met de blok kering aanvaard. Maar daarmee heeft zij zich nog niet akkoord verklaard met de wetsontwerpen. De fractie heeft namelijk drie voorbehouden gemaakt. Ten eerste: De uitvoeringsregeling van de blokkering, moet bevredigend zijn. Ten tweede: Het gmg om een huur verhoging van 25 procent in 1957. Nu is er een wetsontwesp gekomen, waar ook volgende huurverhogingen onder vallen. L. Ten derde: Er moet een continuïteit in de huurverhoging komen. De heer Bruins Slot zeide niet alleen niets te weten van het program van dit kabinet, maar ook de nota van mi nister Witte over de mogelijkheid van de huurblokkering (tijdens de formatie ontworpen) had hij nooit gezien. En aangezien er een ander kabinet voor de dag is gekomen als waarvan sprake was tijdens de eerste formatiepoging van dr. Drees (dat zou een parlementair kabinet geweest moeten zijn) achtte de heer Bruins Slot zich noch formeel, noch moreel aan dit kabinet gebonden. Prof. Roramc wel gebonden Prof. Romme (k.v.p.) achtte zich per soonlijk wel gebonden aan dit compro mis. Maar hij was dan ook de enige van zijn fractie. Hij kwam tot deze uit spraak omdat hij de Ministers van de k.v.p. had aangeraden zitting te nemen i n het kabinet, wetende hoe het gehele In doorgaans betrouwbare kringen te Londen is vernomen dat de V.S. wachten met de indiening van de nieuwe ontwapeningsvoorstellen om de NAVO-Ianden gelegenheid te geven de voorstellen nader te bestuderen. De regeringen van de NAVO-landen hebben niet ingestemd met de voorstel len, die Stassen uit Amerika heeft mee genomen. Een van de redenen voor het uitstel zou de wens van de NAVO-landen zijn om alle verwikkelingen, verbonden aan een eventuele fotografische inspectie van uit de lucht, tot in bijzonderheden te bestuderen. West-Duitsland wordt beschouwd als een van de landen van de NAVO, die totnogtoe huiverig zijn geweest om zijn goedkeuring te hech ten aan een dergelijke methode van inspectie. Het zou er bang voor zijn, dat de verdeling vari Duitsland hier door een meer permanent karakter zal krijgen. Groot-Brittannië zou de voor stellen van Stassen ook nader willen bekijken, omdat deze blijkens on officiële berichten ook een verzoek in houden om de kernproeven slechts ge durende een beperkte periode te doen. Dit verzoek zou door de Britse regering nauwkeurig bestudeerd moeten wor den, daar Groot-Brittannië op het ogen blik bezig is met een reeks van deze proeven. Israëlische patrouille bij Gaza Een Israëlische patrouille is woens dag in het zuiden van de Strook van Gaza Egyptisch gebied binnengedron gen, aldus heeft het hoofdkwartier van het internationale politieleger donder dag meegedeeld. De Israëlische solda ten zouden in de lucht hebben gescho ten. Nu de Fransen in Algerije een grote actie zijn begonnen, worden in het gehele land verscherpte vei ligheidsmaatregelen genomen we gens de verhoogde activiteit van de opstandelingen. Valscherm troepen patrouilleren in de straten van Algiers, waar deze week ne gen personen bij bomaanslagen om het leven kwamen. Ook in de om geving van de hoofdstad worden de troepen in gereedheid gehou den om onmiddellijk in actie te kunnen komen. Hier en daar is een uitgaansverbod afgekondigd. pi het gebied waar verleden week ruim 300 Mohammedanen werden ver moord, trekken thans duizenden in woners naar andere streken. Ongeveer 5.000 mannen, vrouwen en kinderen in het gebied van Meloeza zijn met hun bezittingen op weg gegaan naar het noorden. Volgens te Algiers ontvangen berich ten hebben inwoners van een dorp in de buurt van het gebied van Meloeza de Fransen om wapens gevraagd om te kunnen strijden tegen het nationa listische bevrijdingsfront. Bij grootscheepse razzia's in Parijs zijn donderdagochtend 126 arresta ties verricht. De in hechtenis geno- De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, Z.E. Ir. H. B. Witte, hield donderdagmiddag in de Tweede Kamer zijn eerste rede ter verdediging van de huurwetten. Op de foto ziet men z.e. Witte, tijdens zijn rede en daarnaast mi nister-president dr. W. Drees. programma eruit zag. Dit wetsvoorstel deed naar zijn mening niets af van het compromis, dat tijdens de formatie is gesloten. De enige wijziging, die is aan gebracht, geen bestedingsplicht maar bestedingsdrang, vond hij een verbete ring, waartegen geen bezwaar gemaakt kon worden. De socialisten, aldus prof. Oud (v.v.d.) stellen zich op het standpunt, dat er een huurverhoging komt met blokkering of geen huurverhoging. Hij was het eens met de heer Bruins Slot, dat dit lijkt op socialistische dictatuur. Die dictatuur is alleen maar mogelijk als de meerderheid van de kamer be reid is hem te aanvaarden. Deze uitla ting was voor prof. Romme de aanlei ding om te betogen, dat hij het was ge weest, die het initiatief tot het blokke- ringsvoorstel had genomen, om einde-, lijk uit de huurimpasse te geraken. „Na alles wat ik heb gehoord en ge lezen moet ik zeggen, dat het voor mij een gelukkig ogenblik is als deze ont werpen er door komen. Zij zijn, het is nu in de praktijk bewezen, het enige middel om een huurverhoging van 25 procent te verkrijgen", zo zei prof. Romme. De heer Tilanus herhaalde, hetgeen hij eergisteren reeds had gezegd, dat hij zich moreel aan dit huurcompromis gebonden achtte. Hij erkende het recht van ieder kamerlid om „neen" te zeg gen tegen deze ontwerpen. Dat bete kent niet, dat er woordbreuk wordt ge pleegd. Naar de mening van de heer Tilanus moet er altijd een zekere bin ding aan een kabinet zijn. Een huur overeenkomst tijdens de formatie ge sloten, is gevolgd door een daad, name lijk de totstandkoming van een kabinet. President Eisenhower zal aan boord van het vliegdekschip „Saratoga" de oefeningen bijwonen, die de Ameri kaanse marine op de Atlantische oce aan zal houden. Het MOET bekend zijn, dat op zater dag 13 juli de zesde Zeeuwsch Dag blad-wandelmars wordt georgani seerd. De deelnemers aan de vorige wandeltochten ZULLEN weten, dat de dertiende juli weer een hoogtij dag wordt voor de vele honderden tippelaars. In principe kregen wij na de vorige aankondigingen in onze krant dus vele aanmeldingen. In 's-H. Arends- kerke bijvoorbeeld heeft een wan delvereniging het denkbeeld gehad met ruim hon. Lrd wandelaars pre sent te zijn. Juist, zo moet dat gaan. Met honderden tegelijk. Dan wordt het grote leger nog omvangrijker dan verleden jaar, toen er ongeveer 800 deelnemers waren. In de omgeving van Middelburg lopen velen te „trappelen van ongeduld" om zich op te geven. Meermalen krijgen wij telefoontjes hoe en waar zij terecht kunnen. Nu, men kan zich opgeven in de Lan ge Vorststraat 90 in Goes (het bu reau van ons blad) liefst per brief en verder kan het vanzelfsprekend ook per giro. Het nummer 274289. U stort dan het hieronder te noemen bedrag en schrijft op het strookje, dat U wenst deel te nemen aan de wandeltocht. De inschrijfgelden be dragen voor personen beneden de 15 jaar ƒ0.75 en voor personen van 16 jaar en ouder f 1.25. Bovendien wordt aan diegenen die lid zijn van de N.W.B. een reductie toegestaan van ƒ0.50. U weet natuurlijk nog wel van vorige keren, dat een groep tenminste tien personen plus een leider moet bevat ten wil hij in aanmerking komen om in groepsverband deel te nemen. Heeft een groep minder dan tien personen, schrijft dan gerust indivi dueel in. Wij wachten Uw aanmel dingen gaarne in. Een laatste verzoek DOE HET NU. (Van onze parlementaire redacteur) IN EEN UITSTEKENDE redevoering heeft minister Witte gister middag in de Tweede Kamer de huurvoorstellen met een keur van argumenten verdedigd. Zowel de principiële als de zakelijke bezwaren tegen de blokkering werden door de bewindsman niet gedeeld. De blokkering is noodzakelijk, omdat de overheid de vernieuwing van het oude woningbezit moet stimuleren. Bij vrije huurprijzen is dat niet nodig, omdat dan de woningen uit concurrentieoverwegingen door de eigenaren worden verbeterd. Maar, zo zeide de bewindsman van volkshuisvesting en bouwnijverheid, sinds twaalf jaar kennen wij geen vrije huurmarkt meer. Is de blokkering een aantasting van het eigendom? Minister Witte beant woordde deze vraag ontkennend. De aantasting van het eigendom is in som mige gevallen in ons burgerlijk wet boek geregeld. Men mag niet op eigen houtje op eigen grond bomen planten. Men mag ook niet de bewindsman noemde verschillende voorbeelden op hetzelfde stuk grond drie jaar lang aardappels teien. Dat de overheid meer regelend optreedt bij de woning bouw komt, omdat er woningnood is. Dat is een buitengewone omstandig heid. Het is niet in strijd met de recht vaardigheid dat de overheid probeert de verbetering van woningen te sti muleren. Dit blokkeringsvoorstel ont spruit niet uit een gevoel van antipa- tie tegenover de huiseigenaren. Aan deze eigenaars wordt niets onthouden. Als men iemand honderd gulden in de hand geeft, of honderd gulden met een spaarbankboekje, waar men de eerste jaren niet aan mag komen, is het dui delijk dat in dit laatste geval meer wordt gegeven. Zo is het ook met de blokkering. Ook de zakelijke bezwaren tegen de blokkering kon de bewindsman niet onderschrijven. Het verschil tussen on derhoud en verbetering zal in de prak tijk makkelijk te maken zijn. De ad ministratieve rompslomp wordt ge schilderd „als een groeiend monster dat niet te verdelgen is". Daar geloof de minister Witte niets van. Als men het principe van de blokkering heeft aanvaard, njag men de uitwerking daarvan niet verwerpen op grond van administratieve moeilijkheden. Het sy steem dat gekozen is, is echter het meest eenvoudige dat denkbaar is. Ook het kostenelement valt bijzonder mee. De heer Van de Wetering had gezegd dat deze blokkering 10 miljoen gulden kost. Een bureau voor efficiency heeft berekend dat de kosten bij uitvoering van het oorspronkelijke wetsontwerp ƒ300.000 hadden bedragen. Na de ver beteringen die in dit ontwerp zijn aan gebracht, zijn deze kosten verdubbeld, maar dat is dan nog altijd 6 pCt van het bedrag dat de heer Van de Wete ring heeft genoemd. De controle op de Verbetering zal evenmin tijdrovend zijn. Per gemeente zullen hiermee 325 manuren per jaar gemoeid zijn even aangenomen, dat elke gemeente even groot zou zijn. Minister Witte had de indruk dat de zakelijke bezwaren tegen de blokke ring- door vele sprekers naar voren zijn gebracht om hun terugtocht te dekken. Door het aanvoeren van deze zakelijke bezwaren willen zij hun aanvankelijk inzicht verloochenen. Minister Witte twijfelde eraan of het ooit nog mogelijk zal zjjn een huur verhoging door te voeren als de huren nu slechts met 1214 pCt zullen stijgen. Een huurverhoging van 25 pCt is noodzakelijk. Daardoor komen de hu ren weer meer op het peil te liggen, dat gehaald zou kunnen worden bij een vrije markt. Dat is noodzakelijk, want lage huren leiden tot onderwaar dering van het woongenot. Het verschil tussen oude en nieuwe woningen moet ook uit sociaal-econo mische motieven zo klein mogelijk worden. De grootste voorstanders van een huurverhoging zjjn nu voor een verhoging met 1214 pCt zonder blok kering. „Ik vraag mij af of de wens om van de blokkering af te komen een reden is geweest voor deze rede nering." De heer Bommer interrum peerde: „Dat hoeft u zich niet af te vragen." Minister Witte: „De heer Bommer heeft natuurlijk gelijk, maar ik wilde dat niet zo duidelijk zeggen". Minister Witte vond niet verstandig wat de socialist Bommer bij amende ment had voorgesteld, n.l. een verho ging voor bedrijfspanden tot 15 i.p.v. 25 pet. Het ls niet juist, aldus de minis ter, om de huurverhoging voor be drijfspanden te limiteren, omdat ook in dit opzicht de huren moeten stijgen tot het peil, dat ze ln de vrije markt zullen halen. De bewindsman noemde de blokke ring een brug over een kloof, die gaapt tussen twee opvattingen over de be stemming van de huurverhoging. Het zou niet juist zijn om deze brug voor de volgende huurverhogingen af te breken, voordat het doel (vrije huren (Vervolg op pagina 5). men Noordafrikanen zullen binnen kort naar Algerije worden overge bracht, waar zij door de plaatselijke autoriteiten zullen worden verhoord. Bij razzia's zijn grote hoeveelheden revolvers, messen en grote sommen gelds in beslag genomen. De politie in de Franse hoofdstad zoekt thans nog ijverig naar onge veer veertig Noordafrikanen, wier namen uit Algiers zijn opgegeven. De Tunesische minister-president, Boerguiba, heeft donderdag in Tunis verklaard, dat er geen bondgenoot schap tyssen Frankrijk en Tunesië zal worden getekend, zolang er Franse troepen op Tunesisch grondgebied zijn. Een gemengde Frans-Marokkaanse commissie stelt aan de Marokkaans-Al gerijnse grens een onderzoek in naar een incident, waarbij vier Marokkanen ten gevolge van een Franse operatie om het leven zouden zijn gekomen. Bij hun aankomst op het station van Helsinki, dat te dezer gelegenheid met Finse en Russische vlaggen was ver sierd, werden Chroesjtsjef en premier Boelganin, die een officieel bezoek aan Finland brengen, welkom geheten door de Finse premier, Sukselalnen, en andere leden van het kabinet. Er was slechts matig publieke be langstelling langs de route in de stad. De villa waar de beide Russische lei ders verblijven is het enige huis in Helsinki met een eigen zwembad. Rus sisch ambassadepersoneel onderzocht de bedden en de kwaliteit .van de ma trassen. Boelganin en Chroesjtsjef hebben gisteravond een bezoek gebracht aan president Kekkonen. Na het onderhoud dat een half uur duurde, bood de Finse premier zijn Russische gasten een diner aan. De liberale „News Chronicle" in En geland schrijft dat de twee proefne mingen met waterstofbommen, die Groot-Brittannië boven het gebied rondom Christmas-Island, in de Grote Oceaan, heeft gehouden, een dergelijk succesvol verloop hebben gehad, dat Engeland thans met deze wapens een voorsprong heeft op de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Volgens het blad zal in de komende drie weken een derde Britse water stofbom tot ontploffing worden ge bracht. De „News Chronicle" besluit: „Het is zeer goed mogelijk dat de proefnemin gen mêt kernwapens op lange termijn, die Groot-Brittannië nog wilde hou den, met het oog op het welslagen van de thans gehouden proeven zullen worden afgelast." Een Afrikaanse vrouw heeft donder dag in een ziekenhuis te Vila de Joao Belo in Portugees Oost-Afrika het le ven geschonken aan een vijfling. De kinderen, vier jongens en een meisje, zijn goed gezond. De moeder, Selina Covane, kreeg 3 jaar geleden een tweeling. Het jaar daarop schonk zij het leven aan een drieling en vorig jaar aan een vierling. Deze negen kinderen zijn allen in le ven gebleven. Het ziekenhuis van Vila de Joao Be lo werd belegerd door bijna alle in woners van de plaats, die moeder en kinderen wilden zien. DE BILT ZEGT: Hetzelfde weertype Veranderlijke bewolking met plaat selijk, voornamelijk in het noorden van het land enkele buien. In de noorde lijke provincies krachtige tot matige, elders matige tot zwakke wind uit wes telijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Mr. H. J. Schoelvinck, loco-secretaris generaal bij het ministerie van O. K. en W., heeft ivoensdag in het Rijks museum te Amsterdam aan dr. Max I. Friedlaender, kunsthistoricus te Am sterdam, de versierselen uitgereikt be horende bij de onderscheiding van Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw, -welke dr. Friedlaender bij K.B. is verleend ter gelegenheid van zijnn egentigste verjaardag. De uitrei- zijn negentigste verjaardag. De uitrei huldiging door autoriteiten en vak genoten.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1