Predikanten mogen niet de dupe van kostenstijging worden Kleine gemeenten samenvoegen in één pastoraal verband Oostkapelle bouwt een chr. landbouwschool Succesvolle amateurdetectives Loonstabilisatie in de metaalnijverheid ZWARE SHAG Meeste vakantiegangers in ons land kiezen het strand ER IS WEER GRASBOTER ORCAM Chefarine ,4 Donderdag 6 juni 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 VOORZITTER VER. VAN HERVORMDE KERKVOOGDIJEN: NEVENFUNCTIE VOOR DOMINEE Radio-oor bij amateurs in de huiskamer Meteoren^ na de steravonden Kikkerpïaag in zwembad "En toch wil ik hen pelen...zei Bromley DOUWE EGBERTS Ir. VAN DE WAAL OP CONGRES IN UTRECH1 VEL UWE OP DE TWEEDE PL A A TS Nieuwe kans in Deltagebied Voorzieningen Ruim 50 zomerhuisjes verrijzen aan de Vroonweg Raad Oostkapelle POSTDIENST OP DE PINKSTERDAGEN Veer middelen die betrouwbaar zijn! procent ongeorganiseerd Lnpolderingswerken in Nederland in trek de betere pleister W aterpolocomp etitie ingedeeld LUISE SCHROEDER OVERLEDEN Deltagebied Zeeuws zangconcours te St. Maartensdijk Op 15 juni a.s. In Utrecht is gisteravond de algemene vergadering van de vereniging van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk geopend met een rede van de voor zitter der vereniging, waarin de financiële vraagstukken werden belicht, die de ontwikkeling van deze tijd meebrengen. Zo zijn bijvoorbeeld de kosten voor levensonderhoud van de dienaren en functionarissen van de kerk ge stegen, wat een verhoging van de traktementen noodzakelijk maakte. Het blijkt echter, dat vele gemeenten niet in staat zijn op korte termijn hun inkomsten zodanig op te voeren, dat die hogere traktementen daaruit be taald kunnen worden. De voorzitter der vereniging achtte het echter een eretaak voor de kerkvoogdijen de predikanten daarvan niet de dupe te laten worden. Hij deed een dringend beroep op de vergadering reeds dit jaar de nieuw vastgestelde traktementen uit te betalen. Als mogelijkheid voor oplossing van de moeilijkheden voor zeer kleine ge meenten noemde spreker samenvoe ging en combinatie van gemeenten en het verenigen van gemeenten in één pastoraal verband. Hij waarschuwde echter daartoe niet over te gaan dan in geval van uiterste noodzaak, juist omdat de kleine gemeenten dikwijls groot zijn in hun kerkelijke belang stelling en in hun offervaardigheid. In dit verband wees ie voorzitter voorts op de mogelijkheid om predi kanten in algemene dienst hun taak te laten combineren met die van voor ganger in een kleine gemeente, die zelf de nodige middelen niet kan opbren gen. Spreker hoopte, dat meer predi kanten van kleine gemeenten in staat zonden worden gesteld neven functies te vervullen zoals die van leraar aan een christelijke mid delbare school of gevangenispredi kant functies die op het ogen blik juist overwegend door predi kanten uit de grote stad worden vervuld. Sprekend over de noodzaak nieuwe kerken te bouwen nu overal nieuwe stadswijken verrijzen en nieuwe be volkingscentra zullen worden gesticht, zei de voorzitter een verhoging van de bijdrage aan de generale kas dringend Op maandag 17 juni a.s. zendt de NCRV de eerste reportage uit in een serie zo- meruitzendingen, die genoemd werd: „Muziek in huiselijke kring". In deze se rie spelen en zingen amateurs vanuit de huiskamer muziek, die dikwijls de krach ten van de gemiddelde amateur te boven gaat en die eigenlijk meer voor de intie me concertzaal bedoeld is. „De bedoeling is niet een aantal concerten te laten ho ren", vertelde ons Nico Dekker van de NCRV-muziekafdeling. „Het is meer zo, dat wij, met toestemming van de bewo ners in een aantal huiskamers een be scheiden luisterend oor in de vorm van een microfoon hebben opgesteld. Je ont moet namelijk zo vaak amateurs, die van een bepaalde soort muziek af willen blij ven onder het motto: „Ik zou zulke prach tige muziek nooit willen vermoorden door ze zelf te spelen". De grens tussen mu ziek voor leken en muziek voor beroeps mensen is echter aldus de heer Dekker zeer vaag. Men leert immers nooit een muziekstuk beter kennen en waarderen dan wanneer men het zelf speelt!" De NCRV beoogt dus met deze uitzendingen verdieping van het peil der amateurs in de muziek en zo zullen dus in de komen de maanden nogal eens enkele huiska mers in het middelpunt der belangstelling staan van hen, die ook zelf „muziek in huiselijke kring" beoefenen. Herman Fel- derhof zal in de verschillende gezinnen, te beginnen in Arnhem, als verslaggever optreden. Tt Ofschoon de Steravond-programma's zélf steeds rechtstreeks zijn uitgezonden, werden zij tegelijkertijd op magnetofoon- banden vastgelegd met het oog op een herhaling in het maandagochtendpro gramma. Zodoende is de NCRV ook in staat muzikale en vocale hoogtepunten uit „Alle hens aan dek" nog eens te laten noren In die donderdagavondprogram ma's, die getiteld zijn „Meteoren", zal men dus het neusje van de zalm uit het afgelopen Steravondseizoen krijgen voor- feschoteld. Eerste uitzending: donderdag 3 juni. 0 Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het kand.-examen werk tuigkundig ingenieur de heer H. Stieltjes te Vllssingen, noodzakelijk te achten. Hij deed daar bij een beroep op de kerkvoogdijen de inning van een gulden per lidmaat re gelmatig bij te houden. In 1955 bracht de generale kas slechts f 502.000 (van 950.000 lidmaten) op. „Honderden kikkers zwemmen In het zwembad", aldus de heer Dee- renberg (KVP) maandagavond in de raadsvergadering van Schoonhoven. Volgens mededeling van deze spre ker waren er, nadat de badmeester een premie uitgeloofd had voor het grootste aantal gevangen kikkers, vijftig van deze indringers in een minimum van tijd ingeleverd. Wethouder Slager gaf toe, dat er zich kikkers in het zwembad bevon den, maar meende dat enigszins commercieel aangelegde jeugd, aan gelokt door de premie, elders een aantal kikkers had gevangen en ze in het zwembad had geimporteerd De voorzitter zegde toe te zullen trachten deze kikkerpïaag te doen ophouden. 0 Het achtste internationale congres voor de mode is dinsdag te Moskou be gonnen. Het is voor de eerste maal, dat dit congres, waaraan alle communis tische landen deelnemen, in de hoofd stad van de Sowjet-Unie wordt gehou den. Ingezonden mededeling (adv.) •essusy 0 Het internationale consortium voor de exploitatie van de olievelden in Zuid-Perzië heeft bekendgemaakt, dat de British Petroleum Company en de Koninklijke Shell Groep hebben beslo ten de prijzen van olie uit het gebied van de Perzische Golf met 7 10 te verhogen. IN NEDERLAND BLIJKT voor de vakantiegangers het strand het meest aantrekkelijk te zijn, aldus ir. R. van de Waal, hoofd van het Bureau Recreatie en Natuurbescherming van de rijksdienst voor het Nationale plan, tijdens het woensdag te Utrecht gehouden congres voor openbare gezondheidsregeling. Niet minder dan 828.000 mensen brachten in 1954 hun vakantie in de badplaatsen door. Als tweede in populariteit volgt de Veluwe met 504.000 gasten, de overige vakantiegebieden hadden een veel geringer bezoek (Zuid- Limburg 186.000, Utrechtse heuvelrug 166.000, Salland en Twenthe 165.000, westelijk Noord-Brabant 115.000, Achterhoek 111.000). Van de middelen die voor het bereiken van een oplossing voor het recreatie ruimte-probleem ter beschikking staan, ligt het behoud van de bestaande recre atieruimten, volgens de heer Van de Waal het meest voor de hand, hoewel de toe passing daarvan in de praktijk minder eenvoudig blijkt. Het vraagt een grote zelfoverwinning om een dringend gewenste stadsuitbrei ding, de aanleg van een weg, een ont ginning of een industrievestiging af te wijzen wanneer men nog over ruimte be schikt, ook al betreft het een belangrijk recreatiegebied. Het tweede middel noemde ir. Van de Waal, het beter bruikbaar maken van re creatieruimten door het aanbrengen van die voorzieningen, die aan de bestaande Tijdens de raadsvergadering van de gemeente Oostkapelle keurde de raad Jwhn Bromley, die een win keltje in visserijbenodigdhe den heeft op de Palace Pier in de Engelse badplaats Brigh ton, Sussex, heeft aangesto ken door enthousiaste verha len van zijn clientèle, een ma nier gezocht en gevonden om ondanks zijn bezigheden in de zaak toch zelf ook aan de hengelsport te kunnen deel nemen. Hij heeft daartoe een valluik gemaakt in de vloer van de houten kiosk waarin zijn winkel is gevestigd en kan zo, rustig op zijn stoel zittend, hengelen naar harte lust (links)Hetgeen vaak flinke kanjers door het luik je doet verschijnen (rechts). Evenals reeds tal van jaren gebrui kelijk is, zal de postdienst op beide Pinksterdagen worden uitgevoerd als op zondagen. Op die dagen lopen de nachtposttreinen niet. De verzending op zaterdag 8 juni a.s. is als op andere zaterdagen, de bestel ling verschuift van maandag naar dinsdag 11 juni. (Ingezonden mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar an doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. Ttgen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door bat bestanddeel (hefaros. Het niet-alledaagse geval heeft zich voorgedaan dat twee broers, die het niet konden verkroppen dat ze van diefstal verdacht wer den, zelf voor amateur-de tective zqn gaan spelen, daarbij de werkelijke dader ontdekten en hem tenslotte tussen zich in op het poli tiebureau zijn gaan afleve- Ten. Er was namelijk al en kele maanden geleden te Rotterdam een zo goed als nieuwe fiets ontvreemd. Het rijwiel werd kort ge leden bij een hondenkoop man ontdekt en door de politie in beslag genomen. De man vertelde echter het vehikel te hebben gekocht van de 18-jarige kistenma ker J. S., die op zijn beurt verklaarde, dat zijn 25-j. broer M, M. S. de vorige eigenaar was geweest. Het tweetal beweerde vrijuit te gaan, Al lang geleden was de fiets op de markt ge kocht van een onbekende man, wiens gezicht men zich echter nog wel kon herinneren. En omdat zij zich on schuldig wisten, maar toch een glimpje wantrouwen in de ogen van de betrokken rechercheur zagen, namen zij op zich de bewuste ver koper op te zoeken. Dit ge beurde zaterdag jl. weer op de markt. Met een smoesje wist de oudste broer de man mee naar huis te lokken, waar zich de jongere broer be vond. Samen hebben zij toen de verkoper, die ook van de diefstal werd ver dacht, tussen zich in geno men en hem naar 't hoofd bureau van politie ge bracht. Het was de 54-j. los werkman P. V., die in middels de diefstal bekend heeft. (Van een onzer redacteuren) De Chr. Metaalbedrjjfsbond kwam voor de eerste maal in algemene vergadering bijeen onder deze naam en als een orga nisatie, waarbij ook de beambten in het metaalbedrijf aangesloten zijn. Mede door de toetreding van deze beambten steeg het ledental van de C.M.B. in de afgelo pen twee jaar met 6435. Op 1 januari jl. bedroeg het totale ledental 32.205. In de verslagperiode zijn zes nieuwe, gesalari eerde bestuurders in dienst van de bond getreden. De voorzitter, de heer H. Peters, die deze getallen in zijn openingswoord me moreerde, zag echter ook een schaduw zijde. In 1956 werden voor de metaalbe werkers belangrijke successen geboekt op het terrein van de lonen en arbeids voorwaarden. Toen was de ledenwinst zeer groot. De eerste vijf maanden van dit jaar leverden echter een ledenverlies van 600 op. Een teken, dat velen slechts lid van de Christelijke vakbeweging wil len worden, als er maar op korte termijn klinkende resultaten bereikt worden Daar zeker 50 procent van de werkne mers nog ongeorganiseerd is, ligt hier voor de propaganda nog een belangrijk terrein braak. Spr. herdacht de overleden leden en met name de ere-voorzltter van de bond, de heer G. Hordijk, die de C.M.B. dertig jaar als bestuurder heeft gediend. De heer Peters memoreerde de reëele loonstijgingen in de metaalindustrie in de afgelopen jaren, waardoor de werknemers in deze bedrijfstak zeker in de welvaart hebben gedeeld. De cijfers bewijzen, dat deze verhogingen niet door de prijsstij gingen teniet zijn gedaan. De jaren 1957 en wellicht ook 1958 zullen, wel jaren van loonstabilisatie moeten worden. De vak beweging is van dfe noodzakelijkheid hier van overtuigd en verleent hieraan haar medewerking. In de komende periode zullen vooral de voortgaande invoering van de werkclassi- ficatie en van goede tariefstellingen, het vraagstuk van winstdeling en bezitsvor ming, de voortgaande invoering van on dernemingsraden en de voorbereiding van een publiekrechtelijk bedrijfsorgaan in de metaalindustrie de aandacht hebben. In studie zijn de vraagstukken van de automatisering van de vijfdaagse werk week. In dit verband verklaarde spre ker met klem dat Gods gebod nooit ver onachtzaamd mag worden terwille van materieel gewin. „Nooit mogen wij er aan medewerken, dat terwille van de automatisering en verkorting van de arbeidsdag de zondag in de glijdende werkweek gelijk wordt gemaakt aan de werkdagen". De heer Peters besloot zijn openings rede met een warm pleidooi voor de ge meenschappelijke Europese markt. Het aantal excursies naar de in uit voering zijnde werken van de polder Oostelijk Flevoland was In 1956 groter dan in voorgaande jaren. Zo bezochten 12.713 personen, waarvan 4066 buitenlan ders, onder leiding van personeel van de dienst der Zuiderzeewerken Oostelijk Flevoland. De in juli 1955 op verzoek van de dienst op de Knardijk nabij Harderwijk ge plaatste automatische teller heeft over 1956 ook over het toeristische verkeer 'n beeld kunnen geven. In totaal passeerden in 1956 130.333 motorvoertuigen de Knar- dijk. In 1956 was het aantal bezoekers dat het voorlichtingsbureau te Den Oever be zocht groter dan in enig voorgaand jaar Van de 6528 bezoekers waren 4179 van buitenlandse nationaliteit, voornamelijk uit Groot-Brittannië (1176), de Verenigde Staten (706), Frankrijk (600), Duitsland (533), Zwitserland (307), België (166) en Italië (103). Het voorlichtingsgebouw te Lelystad kreeg 40.603 bezoekers, waarvan 4720 bui tenlanders. De indeling van de landelijke water- polocompetitie is thans bekend. De Bruin vis uit Sas van Gent is ingedeeld in de 2de klasse K met De Baronie, R.Z.P.C., Surae en Z.P.B. Luctor uit Middelburg en S.Z.V. uit Souburg zijn geplaatst in de 3de klasse N met R.E.S. en De Krabben. Het programma voor de Zeeuwse clubs luidt als volgt: 4 juni: De BruinvisDe Baronie; 15 juni: ZPBDe Bruinvis; 17 juni: De BruinvisSurae; LuctorSZV; 19 juni: SZVDe Krabben; 22 juni; RESLuctor; 25 juni: RZPCDe Bruinvis; 26 juni: De KrabbenLuctor; 3 juli: LuctorDe Krabben; 6 juli: RES—SZV; 9 juli: De BaronieDe Bruinvis; 10 juli: Luctor— RES; 13 juli: De BruinvisZPB; 15 juli: De Krabben—SZV; *Ï8 juli: SZV—Luctor; 22 juli: SuraeDe Bruinvis; 27 juli; De BruinvisRZPC. een ontwerp van het architectenbu reau Schat en Schut goed, een plan betreffende de exploitatie van een zo- merhuizenterrein aan de Vroonweg. Er zullen ongeveer 57 woningen gebouwd worden. De bespreking over de aan koop van gronden werd achter geslo ten denren gevoerd. Tijdens de raadsvergadering van 22 oktober 1957 had de raad het besluit genomen, dat de café's zondags niet geopend mochten zijn. De Hoge Raad heeft evenwel beslist, dat de gemeente dit niet regelen mag, daar deze ma terie in de zondagswet is vastgelegd. Nu werd door de raad besloten de verordening in te trekken.' De heer J. Geldof (AR) deed naar aanleiding hiervan een beroep op de gemeente de zondagsrust in de gemeente zoveel mogelijk te bevorderen. Ook de heer J. de Visser (SGP) sprak in deze zin. De subsidie aan de plaatselijke VVV werd met f 50 verhoogd. Te Seroos- kerke aan de Rijnsburgseweg wordt een wachthuisje voor de autobuspassa giers gebouwd. Oostkapelle zal een bijdrage in de kosten verlenen. Er werd een verordening vastgesteld voor het gebruik van het gemeentelijk sportterrein. De heer A de Korte werd als toezichthouder benoemd. Met de eigenaars van vijvers, die voor de bluswatervoorziening van belang zijn, zal contact worden opgenomen. Men wil demping n.l. tegengaan. Een ver plichte vakantieregeling voor de mid denstand zal, na overleg met de Ka mer van Koophandel, worden inge voerd. Het bestuur van de school met de Bijbel krijgt een bedrag toegewe zen voor de aanschaf van leermidde len voor het verkeersonderwijs. CHR. SCHOOL. Ter financiering van een te houwen christelijke school voor landbouwon derwijs aan de Torenstraat werden b. en w. gemachtigd een geldlening af te ssluiten groot f 125.000. De voorzitter, burgemeester F. G. Sprenger, deelde mede, dat de aanbesteding van deze semi-permanente school in zicht is. Tijdens de rondvraag werd uitvoe rig gesproken over het luiden van de torenklok op vastgestelde uren voor de diensten van kerken van alle gezind ten. Besloten werd, dat alleen de Herv. kerk gemachtigd wordt de klok te lui den. Daarna moet men overleg plegen met verschillende kerkelijke instanties om tot een voor ieder bevredigende oplossing te komen. De vroegere Berlijnse burgemeester mevr. Luise Schroeder, de „Heldin van de Berlijnse blokkade" is dinsdagavond overleden. Zij was 70 jaar. Luise Schroeder was ongehuwd. Zij zal een staatsbegrafenis krijgen. De Westberlijnse radio-zenders on derbraken dinsdagavond hun program ma's om het nieuws van haar overlij den bekend te maken. Ingezonden mededeling (adv.) 'Het éxTt&Ow'S'ïteetréZkpi, behoeften tegemoet komen. Een betere ontsluiting met wegen en rijwielpaden, het aanbrengen van luwten, het verschaffen van overnachtingsmoge lijkheden, de vestiging van de nodige eta blissementen, dit alles behoort tot deze groep. Nauw verwant hieraan is, volgens hem, het creëren van nieuwe recreatieruimten, zoals dat d.oor enige grote steden reeds is gedaan ter voorziening in de behoefte van dagcreatie. De grote waterbouwkundige werken in het IJsselmeer en in het Deltagebied, zul len, aldus ir. Van de Wal, enige belang rijke uitbreidingen met zich meebrengen. Tussen de nieuwe IJsselmeerpolders en het oude land zal een reeks van meren ontstaan, dat met de oeverlanden zeer goede gelegenheid biedt, zowel voor een verblijf op als langs het water, terwijl het daarbij aansluitende Enkhuizer zand, in de toekomstige Markerwaard, een bij zonder mooi bosrijk recreatieoord kan worden. Dat de Deltawerken nieuwe mogelijk heden zullen opleveren, is reeds in het huidige voorbereidende stadium vrijwel zeker. De betere bereikbaarheid van de mooie koppen van Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden betekent, aldus ir. Van de Waal, reeds een belangrijk voor deel. De grote meren, die door de huidig# zeearmen gevormd zullen worden, ver groten de mogelijkheden voor watersport en bieden bovendien een unieke gelegen heid voor het aanleggen van aantrekke lijke oeverlanden. De Zeeuwse Zangersbond „Zang Ver edelt" organiseert wederom een jaarlijks concours, waarvoor vele verenigingen uit alle delen van Zeeland hebben ingeschre ven. Het concours wordt gehouden op za terdag 15 juni a.s. te Sint Maartensdijk. Dit is de serie speciale postzegels, welke van 1 juni tot 1 augustus door de Zwit serse posterijen wordt uitgegeven. Op de zegels rust een toeslag, waarvan 90 ten bate komt van het kankeronderzoek, terwijl de overige 10 voor het blin- denwerk zal worden gebruikt. De zegels zijn geldig van 1 juni tot 31 december 1957.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3