steeds donkere wolken boven agrarische sector Nog Voor Zeeland is planologie van zeer grote betekenis C.B.P.B. vierde gelijktijdig eerste lustrum Fout in dagvaarding door vertegenwoordiger benut Hoogste spant op Ter Poorte Ontduikingen vestigingswet kwamen aan het licht ZONNEBRIL Jaarlijkse bijeenkomst Zeeuwse C.B. TBin Bergen op Zoom Eerste lustrum van Plattelandsvrouwen Kantonrechter te Middelburg Schuldig en toch geen boete Werklieden met „pannebier" beloond Een nationaal plan komt er nooitmaar,,,. Toeneming noodzakelijk van handel, industrie en recreatiemogelijkheden Kamer van Koophandel Rapport concentratie landbouwhavens VEEL JONGEREN VERTREKKEN Alleen uw opticien levert U een echte Stoomvaartmij „Zeeland" vervoerde meer Britse en Gespaard voor zware averij Duitse passagiers Donderdag 6 juni 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Zo overweldigend groot was gisteren de belangstelling voor de jaar vergadering van de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond, dat alle boeren en boerinnen 's middags nauwelijks een plaatsje konden krij gen in de grote zaal Thalia te Bergen op Zoom, waar deze jaarlijkse massale bijeenkomst van Chr. boeren uit Zeeland dit keer werd ge houden. 's Morgens waren de C.B.T.B.'ers ook reeds in deze zaal bijeen ge weest, om de huishoudelijke agenda af te handelen. Gelijktijdig ver gaderden de leden van de Chr. Plattelandsvrouwenbond in De Koren beurs, eveneens in Bergen op Zoom. Evenals 's middags de gezamen lijke bijeenkomst, werd de ochtendvergadering van C.B.T.B. o.m. bij gewoond door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en Gedeputeerde A. Schout. Behalve deze vertegen woordigers van de provinciale overheid, konden door voorzitter De Putter nog een groot aantal genodigden welkom worden geheten, o.w. de heer W. P. Cnossen uit Utrecht, die aanwezig was namens de lan delijke C.B.T.B. Verhinderd door de behandeling van de huurwetten in de Tweede Kamer, kon de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, zijn belofte, om tijdens de middagvergadering een rede uit te spreken, niet nakomen. In zijn plaats werd nu het woord gevoerd door mevr. F. Diemer-Lindeboom uit Rotterdam en de heer R. Hagoort uit Goes. De reden dat men dit jaar niet in Zeeland maar in Bergen op Zoom vergaderde, lag in het feit dat er op Tholen, waar men had willen bijeenkomen, geen zaal groot genoeg bleek voor een dergelijke samen komst. Toch wilde men Tholen niet helemaal links laten liggen, daar om werd in de namiddag, met een honderdtal personenauto's en zes bussen, een excursie over het eiland gemaakt. En door de weersomstandigheden èn door de hoge kosten is de, einduit komst van onze bedrijfsaangelegenhe- den in het afgelopen jaar niet roos kleurig geweest, zo concludeerde de heer De Putter in zijn openingsrede gistermorgen. De laatste jaren waren wij reeds gewoon geworden aan hoge opbrengsten en we zijn gauw geneigd ons daarop in te stellen, zo ging de voorzitter verder, maar telkens weer kunnen we constateren dat de mens wikt, maar God beschikt. En het is noodzakelijk dat de leden van een Chr. organisatie zich dit goed realiseren, opdat ze niet meegezogen worden door een menselijke berekening en hierop hun vertrouwen gaan stellen. Natuur lijk moet men rekenen, maar men zal er nooit zijn vertrouwen op mogen stellen. Niet bevredigend Had de heer De Putter het vorig jaar geconstateerd dat er donkere wol ken samen pakten over de land- en tuinbouw, thans was hij van mening, dat deze nog lang niet waren verdre ven. Nader beschouwd is de financiële positie van de boerenbedrijven niet zo best. Niettegenstaande het verdienste lijk werk van het Landbouwschap, waardoor in bredere lagen van de be volking kennis kon worden genomen van de onhoudbare toestand in de agrarische bedrijfstak, blijft het nood zakelijk het Nederlandse volk er van te doordringen dat de consument be reid moet zijn aan de producent de kostprijs te betalen. Hetzelfde gebeurt toch ook in andere bedrijfstakken? De heer De Putter oefende voorts critlek uit op de wijze waarop de overheid de zaken van de landbouw heeft behandeld en aangepakt. Hoe wel het Landbouwschap van oordeel was dat de regering een bedrag van 350 miljoen gulden zou uittrekken voor de Nederlandse landbouw, kwam er slechts 200 miljoen gulden uit de bus. Hiertoe is overleg ge pleegd met instanties die daartoe niet geëigend zijn, aldus de voorzit ter, terwijl men bovendien veel te lang in het onzekere is gelaten wat betreft de prijsstelling van de basis- produkten. Voor de werkzaamheden van het Landbouwschap had de heer De Putter overigens grote waardering. Echter, er is ook iets gebeurd dat de boeren met zorg vervuld, nl. de doorbreking van het beleid dat stelt dat de consument de kostprijs plus een redelijke onder nemersbeloning moet betalen t.a.v. de voergranen. Opnieuw worden daar door akkerbouw en veehouderij tegen elkaar uitgespeeld. Heeft men zich in dit opzicht niet meer door het gevoel dan door het gezond verstand laten leiden? Er bestaat gelukkig een ge gronde hoop dat één en ander door de regering zal worden afgewezen. Hoewel men in de tuinbouw geen ijzen kent en op eigen ini- systeem van minimumprij zen is ontworpen, leidt ook dit systeem niet steeds tot een volledige vergoe ding van de kostprijzen. Ook andere moeilijkheden doen zich in deze be drijfstak voor. Zo b.v. de geregelde schendingen van België van de geest van het landbouwprotocol. Tenslotte wees de heer De Putter nog op de ontwikkeling van de Euro- markt, die de volle aandacht van de Nederlandse land- en tuinbouw ver dient. Het is evenwel de vraag, aldus spreker, of deze, in wezen mooie ge dachten voor verwezenlijking vathaar is. Is er niet de tendenz dat de mens te veel zelf wil regelen? En zit niet de gedachte, onafhankelijk te zijn, voorop? Laten wij slechts alleen op God vertrouwen en door Zijn Woord ons laten leiden, zo besloot de heer De Putter zijn rede. Na deze openingsrede van de voor zitter, werd het woord gevoerd door enige genodigden. Eerste spreker was de Commissaris van de Koningin, die zich afvroeg, gezien de huidige ont wikkeling, waar de toekomstige boe ren in Zeeland hun bedrijven hebben te stichten. In enkele gebieden genie ten zij de voorkeur, maar wat zijn de mogelijkheden in eigen gebied? Deze en andere problemen, het toenemende verkeer, meer woningbouw, etc. ver vullen ons met grote zorg, aldus de Commissaris, die zich ook afvroeg waarom niet meer boerenzoons in Zee land gaan studeren. Waarom zoeken niet meer plattelands jongeren in Zee land de mogelijkheden om leidende functies te gaan betrekken in de land bouw of op nevenstaand terrein? Zee land zou het op prijs stellen meer door éigen mensen te worden bestuurd in- plaats van door vreemden! Voorts kwamen nog aan het woord de heren W. P. Cnossen, namens de landelijke C.B.T.B., dr. ir. C. W. C. van Beekom uit Goes, voorzitter van het college van consulenten in Zeeland, drs. J. Dijkgraaf uit Goes, secr. van het Landbouw Coöp. Centrum, de heer M. D. den Hollander, namens de Chr. Landarbeidersbond, de heer P. S. Dek ker te Zuidzande, voorzitter van de C. J.B.T.B. en ir. H. Steur te Middelburg, dir. van de Chr. Landbouwwinter- school. Secretaris S. Baar deelde nog mee dat de uitgaven in het afgelopen jaar de inkomsten hadden overtroffen, waardoor een nadelig saldo was ont staan van 943,30. Uit de opgemaakte balans per 31 dec. 1956 bleek dat nog een kapitaal resteert van 14.596,94. Hoewel de Chr. Plattelanders geza menlijk hun jaarvergadering houden, komen in de morgenuren de vrouwen toch steeds in afzonderlijke vergade ring bijeen. De presidente van de gewestelijke organisatie, mevrouw Op 't Hoff, open de de samenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna zij in een principieel openingswoord leiding gaf aan deze bijeenkomst. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse lieten een optimis tisch geluid horen, omdat er naast ge zonde groei ook een verheugende ac tiviteit te bespeuren is in de verschil lende afdelingen. De vergadering droeg, omdat dit het eerste lustrum was, wel een extra feestelijk karakter. Zoals op een feest gewoonlijk is, werden dagelijkse be slommeringen, ook op verenigingsge- bied, aan de kant gezet en werd aan de vrouwen een zeer feestelijke scho tel voorgezet. Vier Zeeuws-Vlaamse jongedames hebben op voortreffelijke wijze een declamatorium laten horen, waarin op levendige manier de Vrou wen uit ons Vorstenhuis voor de aan dacht werden gebracht. Het was als 'n keten van bijna enkel gouden schakels tussen Juliana van Stolberg en onze Koningin Juliana. Een koortje uit St. Filipsland bracht tussen de gesproken tekst zuiver en sober bij de tekst pas sende liederen ten gehore. Met het ge ven van dit stuk, op deze manier, is bewezen hoe op het platteland de cul tuur gediend kan worden. Na de morgenvergadering vond in het middaguur de hereniging plaats van mannen en vrouwen in „Thalia", waar de vrouwen weer onder manne lijke leiding kwamen. SWIFT—MERWEDE TE ROOSENDAAL De beslissingswedstrijd om het kam pioenschap van de 3e klasse A van de landelijke korfbalcompetitie tussen Swift uit Middelburg en Merwede uit Dordrecht wordt op 2e Pinksterdag ge speeld in het Red Band Sportpark te Roosendaal. De winnaar van deze wed strijd promoveert automatisch naar de tweede klasse. WOLPH AARTSDIJK Collecte. De collecte voor het Rode Kruis heeft alhier opgebracht ƒ686,85. Voetbaltournooi op „Vrederust" Op 2e Pinksterdag zal op de inrich ting Vrederust nabij Bergen op Zoom een groot voetbaltournooi georgani seerd worden door de V.V, Vrederust. Het begint al om 9.30 u. De deelne mende verenigingen zijn: Zwaluwen I en II uit Vlaardingen; S.S.S. uit Klaaswaal; D.O.S. uit Nieuw- dorp en V.V. Vrederust Bergen op Zoom. Voorts wordt des middags medewer king verleend door de Jeugddrumband Kindervreugd uit Bergen op Zoom. Henk en Jan de Nooyer in Amateur-Bondselftal Henk de Nooyer en Jan de Nooyer, respectievelijk linksbinnen en midden voor van de VC Vlissingen, zijn opge steld in het Nederlands amateur-bonds- elftal, dat op zaterdag 15 juni te Em merik in Duitsland speelt tegen het vertegenwoordigende elftal van het Landesverband Niederrhein. De wed strijd wordt gespeeld ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Lan desverband Niederrhein. DE VERTEGENWOORDIGER J. A. M. M. A. uit Sluis heeft een overtre ding begaan, die voor hem dank zij een lek in de dagvaarding ongestraft is gebleven. Het lek kon in de woensdag morgenzitting van de kantonrechter te Middelburg onmogelijk meer worden gestopt en hoewel A. toegaf, „fout" te zijn geweest, moest mr. J. Moolenburgb hem ontslaan van rechtsvervolging! A. hield er in zijn auto een radiotoe stel op na, waarvoor de Sluisse verte genwoordiger geen luistervergunning bezat. JJ DE STICHTING „Verpleeg- en Rust huizen Walcheren" ziet met vreugde naar de vorderingen, die met de bouw van de verpleeginrichting voor psy chische patiënten „Ter Poorte", te Koudekerke, nabij „Der Boede, wor den gemaakt. Weshalve het Stichtings bestuur het moment dat de hoogste kapspant werd geplaatst, niet onopge merkt voorbij heeft willen laten gaan! Gisteren was het zover. Tussen de reeds tot halve muren op geschoten fundamenten sprak de vice- voorzitster van de Stichting, mej. dr. A. H. A. Bakker, Doopsgezind predi kante te Middelburg, onder een van de hoogste spant wapperend dundoek de werklieden en de architect, ir. Rothui zen toe. „Thans is een punt bereikt, waar voor we allen dankbaar zijn", zo sprak mej. dr. Bakker, „het is ook een mo ment, waarop wij onze dankbaarheid willen uitspreken". Zij memoreerde de strubbelingen, die er, voordat tot het eigenlijke bouwen kon worden overge gaan, ontstonden. Des te dankbaarder is het Stichtingsbestuur, nu het werk zo vlot blijkt te verlopen. De waardering voor dit groeiende werk had het Stichtingsbestuur een concrete vorm gegeven door de werklieden een kapfooi aan te bie den en niet te vergeten het „pannebier", waaraan altijd een bij zonder attractief smaakje zit. De werklieden lieten zich in de cantine van de bouw het pannevocht althans goed smaken! Ir. Rothuizen, de architect van het geheel, dankte domina Bakker en daarmee het bestuur van de Stichting voor de belangstelling voor het ver loop van de bouw betoond. De archi tect prees de werklieden, die „Ter Poorte" met veel animo eveneens een concrete vorm geven. „Het werk ver loopt prettig en goed", zo zei ir. Rot huizen hij sprak daarbij de hoop uit, dat op deze wijze zal worden voortgegaan. Bij dit gebeuren waren ook aanwezig de secretaris van de Stichting en burgemeester van Koude kerke, de heer J. L. Dregmans en de directeur van de Stichting, de heer M. L. Almekinders. a> IN DE PROVINCIE ZEELAND bestaat geen gebrek aan ruimte. De mensen staat hier „elkaar niet op de tenen te trappen". Toch is^er sprake van het wegtrekken van velen. De oorzaak daarvan is gelegen in het niet aanwezig zijn van voldoende welvaartsbronnen. Het is drin gend noodzakelijk dat men zich gaat verdiepen in de bevolkingsstruc tuur van deze provincie. Bekijkt men de cijfers van de loop der bevol king in de afgelopen decennia, dan constateert men een zeer lang zame groei van de bevolking in Zeeland. Uit onderzoekingen is gebleken dat vooral in de leeftijdsgroepen tussen 20 en 35 jaar velen Zeeland hebben verlaten in het verleden. Dit zijn echter juist de leeftijdsklassen, waarin de geboorten vallen, want in deze groep treft men de jonggehuwden aan. Deze opmerkin gen maakte men gisteren in de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, die te Goes werd gehouden de heer ir. M. de Vink, directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland en hij knoopte hieraan de conclusie vast dat het nodig is industrieën aan te trekken, waardoor constante werkgelegenheid wordt geschapen. Hierbij stuit men echter op de moeilijkheid dat er geen personeel te krijgen is. „Wij zitten", zo be toogde ir. De Vink, „in een cirkel en wij moeten zien daar uit te komen". In de gisteren in hotel „De Koren beurs" te Goes gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse eilanden welke zich als steeds kenmerkte door een buitengewoon prettige sfeer deelde de secretaris, de heer A. S. de Jonge mede dat de inkomsten van de Kamer in 1956 de raming op de begro ting beduidend hebben overtroffen. By de werkzaamheden, die zijn verricht ter uitvoering van de vestigingswet is na melijk gebleken dat in het verleden veel ontduikingen hebben plaats ge vonden. De betrokken personen is ge adviseerd alsnog hun aanvragen inge volge de vestigingswet bij de Kamer in te dienen. Tengevolge daarvan moest zeer veel werk worden verzet door het secretariaat, dat in diverse maanden meer dan honderd aanvragen kreeg te verwerken. Het gevolg is ech ter geweest dat de inkomsten (voort vloeiende uit dit soort aanvragen) on geveer zesduizend gulden hoger waren dan werd verwacht. De voorzitter, de heer C. A. Kamme- raad, deelde mede dat een geheel Zee land omvattend rapport betreffende het vraagstuk van de concentratie en sanering der landbouwhavens in voor bereiding is. Hierop zal de Kamer t.z.t. haar visie kunnen geven. Als leden-werkgevers in de „Stich ting Werkplaats Schouwen-Duiveland" werden door het bestuur der Kamer aangewezen de heren Doeleman, De Rijke en Steutel. Als lid in de commissie voor de ver keersverbindingen in Zeeland is door het bestuur der Kamer voorgedragen de heer K. van Everdingen. De heer Bruins is benoemd als lid van de ad viesraad van de Prov. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Voor de vervulling van een vacature in het college van commissarissen van de N.V. Haven van Vlissingen, wegens periodieke aftreding van de heer K. van Everdingen is door het bestuur der Ka mer de volgende voordracht ingediend: 1. K. van Everdingen, 2. A. S. de Jonge. Ter vervulling van de vacature, ont staan door het vertrek van de heer M. van der Himst werd gekozen als lid der Kamer de heer M. J. Bakker te Goes. Vervolgens werd de rekening 1956 vastgesteld met een batig saldo van 10.935,17. Het zeer duidelijk betoog van de di recteur van de Provinciale Planologi sche Dienst genoot grote belangstelling van de leden der Kamer. Ir. De Vink besprak eerst de ontwik keling van de planologie in het alge meen en behandelde daarna het belang van de planologie voor Zeeland. De heer De Vink zeide van mening te zijn dat er nooit een nationaal plan zal komen omdat een dergelijk plan een te groot gebied zou moeten bestrijken. Niettemin achtte spr. het toch gewenst, dat er een rijksdienst voor het natio nale plan is, vooral omdat deze dienst zich bezig houdt met belangwekkende studies, o.a. betrekking hebbend op de randstad Holland. Is het landelijk moeilijk, zo niet uit gesloten, om tot een plan te komen ir. De Vink opperde de mogelijkheid een departement in het leven te roepen dat zich hier speciaal mee bezig zal houden en grote bevoegdheden heeft op provinciaal terrein is de problema tiek te overzien. Met betrekking tot de streekplannen merkte ir. De Vink op dat er veel kri tiek op deze plannen is. Dit is niet erg, aldus spr. want juist door de vrije dis cussie kan uit de veelheid van gedach ten de juiste beslissing worden gebo ren. Nadrukkelijk stelde spr. vast dat de planologische diensten geen beslissin gen nemen, doch dat het beleid t.a.v. de planologie wordt uitgemaakt door Provinciale Staten. Uiteraard hebben Ged. Staten een grote verantwoorde lijkheid, mede omdat dit college de ge goedkeuren. De planologische dienst is een technisch orgaan, dat geen beslis singen neemt. Zeeuwse bevolking Uitvoerig sprak ir. De Vink daarna over de ontwikkeling van Zeeland. De langzame groei van de bevolking illus treerde hij met enkele cijfers. In de pe riode van 1880 tot 1890 groeide de Ne derlandse bevolking met 12,4 procent, in Zeeland daarentegen slechts met 6,4 procent. Van 1910 tot 1920 steeg de lan delijke bevolking met 15,5 procent, in Zeeland met 4,7 procent. De cijfers voor de periode van 1920 tot 1930 lagen nog ongunstiger. Toen groeide de be volking van Zeeland met slechts 1 pro cent, terwijl er in die periode een lan delijke bevolkingstoename was met 15,6 procent. In de periode van 1930 tot 1940 lagen de cijfers ietwat gunstiger voor Zeeland: landelijk 11,3, Zeeland 3 procent. Het belang van industrialisatie ac centueerde ir. De Vink ook in verband met de mechanisering in de landbouw, waardoor in deze bedrijfstak minder arbeidskrachten nodig zijn. Deltaplan Uitvoerig ging spr. vervolgens in op de betekenis van het Deltaplan voor Zeeland, over de nieuwe wegen, die straks de randstad Holland met „Ik dacht dat het tweede toestel vrij was" zei hij. „Dat meent U toch niet in ernst?" vroeg de kantonrechter A.; mr. Moo- lenburgh onderwees hem, dat zelfs voor verschillende toestellen in één huis evenzovele zegeltjes geplakt moe ten worden. „Het geluid, dat uit deze zaken komt, is altijd: ik dacht datzei de wnd. officier van justitie, mr. A. C. van Epenhuijsen; hij vorderde een boete van 15, A. kreeg het woord weer. Nu stond er in de dagvaarding, dat hij het toe stel in zijn auto had gehad, anders dan in opslag of vervoer. Maar het kardinale zinnetje „Zonder in het bezit te zijn van een geldige luister vergunning" ontbrak! Dat was niet aan A.'s opmerkzaam heid ontsnapt. Hij veronderstelde zelfs, dat het hem zodoende nimmer bescho ren zou zijn, een radiotoestel in zijn auto te houden JURIST „U hebt toch iets van een jurist in U" sprak de kantonrechter prijzend. De wnd. officier had de indruk, dat hier een tikfout in het spel was. In ieder geval had A-, zoals mr. Moolenburgh hem nog meedeelde, de kosten van een advocaat uitgespaard. Bij toeval was het element van het niet-in-het-bezit- zijn van de luistervergunning achter wege gelaten, een foutje in de dag vaarding, dat de vertegenwoordiger ge heel wist te benutten! En ander foutje, maar nu in het proces-verbaal van de politie-agent, leidde tot opschorting van de zaak van de landbouwer F. de W. uit Big- gekerke tot 12 juni a.s. Op 16 mei jl. had de W. zijn auto op het Middel burgse Noordpoortplein geparkeerd, binnen de verboden tien-meter-van- een-hoek zóne. In het verbaal nu stond, dat dit om 17.20 uur was ge constateerd. „Dat is onmogelijk" sprak verdachte met vaste stem, „want 't was onder 't bezoekuur van 't ziekenhuis. En dat is tussen zeven en half acht." De overtreding wilde de Biggeker- kenaar wel toegeven. „De auto stond betrekkelijk zeker niet goéd" zei hij. Maar om een zuivere bewijsvoering te krijgen, zal de behandeling van deze zaak, met de verbalisant als ge tuige, over een week worden voort gezet. EEN KOOPJE De landbouwer-veehouder Z. S. uit Serooskerke kwam er hij had dan ook te goeder trouw gehandeld ook al met een koopje af. Op 4 april was bij hem een schrikdraad-installatie ge plaatst en op 1 mei, was hij nog niet in het bezit van het bewijs, waaruit blijkt, dat de installatie voldoet aan de bepa lingen van het veiligheidsbesluit. S. meende, dat de installateur hier voor zou zorgen en zowaar, de middag van de bekeuringsdag rolde het bewijs in huis. De installatie was door de P.Z. E.M. gekeurd en niet te licht bevonden. Hoewel de officier het wilde zien als een formele overtreding, leek hem een boete van 15,op zijn plaats, maar de kantonrechter was milder in zijn vonnis: 3, Mild was de kantonrechter niet ge stemd over de verkeersovertreding, die de boomkwekersknecht A. C. uit Wolphaartsdijk in de kom van 's Heer Arendskerke maakte. Met zijn bromfiets hield hij niet voldoende rechts, zodat h„ in een bocht bij de Kerkring een bestelwagen omhelsde. „Het gééft geen pas om zo een bocht om te komen" vond de kantonrech ter en vonniste conform, twintig gul den. Zeeland zullen verbinden en over de toeneming niet alleen van de in dustrie, doch ook van de handel en de recreatiemogelijkheden. Belang rijke wijzigingen staan voor Zeeland op stapel. Ir. De Vink bracht het belang van een vaste verbinding tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en overig Zeeland naar vo ren. Het gebied rond de Scheldemond leent zich uitstekend voor industrie vestiging en wanneer de mogelijkheden die hier liggen worden benut, zal het gevolg zijn dat er veel dwarsverkeer over de Schelde zal komen, waarvan het verkeer naar Antwerpen groot na deel kan ondervinden. Een brug of een tunnel zou veel hiervan kunnen op vangen. (Ingezonden mededeling (adv.) (zonder gevaar voor uw ogen) De exploitatierekening over 1956 van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" N.V. te Vlissingen heeft bedragen f4.086.075 (f4.285.585). Na afschrijving en reservering bedraagt het winstsaldo f2.904.224 (f 1.932.541). Voorgesteld wordt een dividend van 9>/2 pet op de preferente winstdelen- de aandelen (v.j. 7% pet) en 10 pet op de gewone aandelen (8 pet). De vloot bleef voor ernstige ave rijen gespaard. Het totale aantal ver voerde passagiers was iets hoger dan in 1955. Vooral kon een toeneming van Britse en Duitse passagiers wor den geconstateerd. Het autoverkeer handhaafde zich meentelijke uitbreidingsplannen moet ongeveer op het peil van 1955. Hoe- wel de toeneming van het lading aanbod uit het achterland ook in 1956 bleef aanhouden, heeft een belang rijke achteruitgang, zowel van het uitgaand als van het inkomende Ne derlandse vervoer, tot resultaat gehad dat het totale goederenvervoer ver geleken met 1955 een achteruitgang te zien gaf. Het groentevervoer was omvangrijker dan in 1955. Het post vervoer nam in omvang toe. Gezien de nog steeds stijgende ver vangingswaarde van de vloot, moet een verdere verhoging van de reserve voor viootvernieuwing noodzakelijk worden geacht, zo zegt het verslag. Onvoorziene omstandigheden voor behouden, zal het thans in aanbouw zijnde schip uit eigen middelen kun nen worden gefinancierd. De vloot telde per ultimo 1956 een drietal schepen. Er is 1 passagierschip in aanbouw.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2