Minister Tweede Witte Kamer zal vandaag antwoorden Bijna 3 miljoen voor Goed-Zo Tilanus voorstander van kleine verhoging zonder blokkering Bourges-Maunoury nieuwe kabinetsformateur Veranderingen in gezin en maatschappij Eind Goed-Zo Al Goed'Zo Motie-Geuze aangenomen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Weinig nieuwe gezichtspunten over huurvoorstellen Niets nieuws P. vd.A. 'Standpunt Looncompensatie Pflimlin gaf poging op Mollet en Billeres weigerden Israël beschuldigd 'door Saoedie-Arable C,B. T.B, in Bergen op Zoom hij een George Marshall gehuldigd Haabin-actie met kwart miljoen geslagen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goei TeL (01100) 2438; bij geen gehoon Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009 en 3162; Vlissingen: NIeuwstraat 68, Tel. (01184) 326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per man. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3721 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. DE Smit Donderdag 6 juni 1957 c Donkere wolken over landbouwsector (Zie pagina D Op- en ondergang van Zon en Maanj Vrijdag: Zon op 4.22 u., onder 20.56 u. Maan op 15.26 u., onder 1.31 u. Hoogwater vrijdag 7 juni: Vlissingen: 9.27 u. 1.72 m., 21,56 u. 1.60 m. Terneuzen: 9.53 u. 1.90 m., 22.24 u. 1.78 m. Wemeldinge: 10.56 u. 1.68 m., 23.27 u. 1.40 m. Zierikzee: 10.40 u. 1.49 m., 23.06 u. 1.21 m. (Van onze parlementaire redacteur) „NIETTEGENSTAANDE ALLE argumenten vermag ik niet in te zien, dat het nodig is om zo heftig te protesteren en te agiteren tegen de huurblokkering, als de laatste weken is geschied." Zo zei gister avond de heer Tilanus (C.H.) op de tweede dag van de behandeling van de huurvoorstellen in de Tweede Kamer. Aan een kleine huur verhoging, bijvoorbeeld van 10 tot 15 procent, zonder blokkering, zou de ehristelijk-historische fractie-voorzitter de voorkeur geven. Als het kabinet echter van mening is, dat dit niet mogelijk is, dan zal de heer Tilanus en enige leden van zijn fractie zich moreel verplicht gevoelen zijn woord, tijdens de formatie gegeven, gestand te doen. De heer Tilanus voerde namens een minderheid van zijn fractie het woord. Hij zei tevens de bezwaren van geest- verwanten-collega's niet te hebben verzwegen. Ook heeft hij gezegd, dat de nieuwe Kamerleden van de C.H. zich niet aan dit compromis gebonden behoefden te voelen. „Er is een roep In het volksleven", aldus de heer Ti lanus, „dat deze blokkering een stap op de weg naar koude socialisa tie is." Dat woord vond de heer Tila nus echter misplaatst. De maatregelen zijn zeker niet zonder bezwaar, maar socialistisch is de blokkering beslist niet te noemen. Aan de huiseigenaren wordt niets ontnomen. Slechts een deel van zijn beschikkingsbevoegdheid wordt beperkt. Het huurvraagstuk heeft ons volks leven op hoogspanning gebracht. Te gen blokkering rijst het meeste ver zet, maar ons volk voelt aan, dat het huurvraagstuk nauw samenhangt met het ernstige woningprobleem. Ook vindt niemand het prettig méér huur te gaan betalen. Men realiseert zich echter niet, dat alles duurder is geworden. Een groot deel van ons volk is met de lage huren verwend. Het verwvjt dat de huiseigenaren te weinig aan hun woningen doen, noemde de heer Tilanus in het alge meen niet onbillijk. De schade, die daardoor aan het woningbezit wordt toegebracht, raakt ons gehele volks leven. Zeventien sprekers hebben nu in eerste instantie het woord gevoerd. Nieuwe gezichtspunten werden bijna niet meer naar voren gebracht. De kaarten liggen nog steeds onveranderd ter tafel. Minister Witte heeft nu twee minuten het woord gevoerd. Zijn rede voering wordt vandaag voortgezet. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid had zich kennelijk aan sommige redevoeringen geërgerd. „On danks alle kritiek", zo zeide hij tot de voorziter, „kan ik met vreugde deze wetsontwerpen verdedigen. Dat zal U misschien verwonderen, maar deze ontwerpen leveren mijns inzien een bijdrage tot sanering van het woning vraagstuk." De minister zeide niet te zullen in gaan op redevoeringen van die spre kers, die hun gewetensconflict hebben afgereageerd op het gebruiken van kwalificaties inplaats van argumenten. Minister Witte vroeg één nacht beraad om vandaag met goede argumenten Voor de dag te komen. Ook de heer Van Rijckevorsel (K.V. P.) maakte zich los van het compro mis. Hij had het huuroverleg tijdens de formatie beschouwd als voorover leg, dat werd gevoerd onder druk van de publieke opinie, die afkeurend oor deelt over de lange kabinetsformatie. De heer Van Rijckevorsel erkende, dat hij de bezwaren tegen de ontwerpen nu sterker voelt dan verleden jaar. Zo kwam hij tenslotte voor deze vraag te staan: „Mogen wij als Kamerlid dit wetgevend wangedrocht op de laatste nati'e loslaten?" En deze vraag meende hij ontkennend te moeten beantwoor den. huurverhogingen. Nu er een bestem mingsreservering wordt voorgesteld beginnen deze fracties echter plotse ling een langzaam-aan-actie. De A.R., C.H.U. en V.V.D. pleiten muook voor een huurbeleid op langere termijn. De P.v.d.A. heeft daarin echter weinig vertrouwen, omdat de C.H.U. en de V.V.D. meer dan eens van standpunt zijn veranderd. De C.H.-fractie was tij dens de kabinetsformatie voor een huurverhoging van 25 pCt. Bij de be handeling van de begroting van volks huisvesting sprak zij haar voorkeur uit voor een huurverhoging van 15 pCt en nu moet het 12pCt worden. En de heer Oud heeft destijds verklaard, dat de huren ieder jaar met 10 pCt om hoog moeten. Volgens de heer Bommer had de heer Van Eibergen (A.R.) de niet be nijdenswaardige taak gekregen om de houding van zijn fractie duidelijk te maken. De socialistische woordvoerder zeide dat de antirevolutionairen niet ontkennen dat zij de blokkering des tijds in principe hebben aanvaard, maar dat de uitwerking daarvan hun niet bevredigde. Inmiddels heeft de heer Bommer reeds een amendement ingediend om de huurverhoging van de bedrijfspan den te beperken tot 15 pCt. Voor deze panden geldt de blokkering niet, om dat de kosten voor onderhoud en ver betering gewoonlijk ten laste komen van de huurder. Een huurverhoging van 25 pCt zou dus onredelijk zijn. De heer Van de Wetering (C.H.) heeft zich bij dit amendement aangesloten. „Als mijn partij het voor het zeggen had zouden wij voor de bestedings- waarborgen een andere methode vol gen. Een methode die eenvoudiger en redicaler is. De regeringsvoorstellen zijn echter een poging om iets goeds tot stand te brengen. Deze poging zul len wij steunen. De woningspecialist constateerde, Het vraagstuk van de looncompen satie is op deze tweede dag druk be sproken. Zo kwam de heer Van Mastrigt (C.H.) tot de conclusie evenals eergisteren zijn mede C.N.V.- bestuurder Van Eibergen (A.R.) dat deze huurverhoging te.fors is. De heer Roemers (P.v.d.A.) vond de compensatieregeling bevredigend. Naar zijn mening wordt de afstand tussen oviioi/ai/uuiuv-, Zv-lJ li lUUUIUg WUlllt VAC axa bCU.111 IUÖ3CU dat de fracties die nu tegen de 25 pCt de gemeenteklassen slechts nominaal huurverhoging zijn, tot voor kort al- vergroot. Daartegen had hij geen be- tijd hebben aangedrongen op grotere zwaar. Frankrijk heeft weer een nieuwe ka binetsformateur. De radicaal Maurice Bourges-Maunoury, minister van de fensie in de aftredende regering van Mollet, heeft gisteren het verzoek van president Coty om te trachten een nieuwe regering te vormen, aanvaard. Eerder op de dag had Pflimlin zijn poging opgegeven, omdat de socialisten weigerden deel te nemen aan de rege ring. Vervolgens wees oud-premier Mollet een verzoek van de president om een nieuwe regering te vormen, van de hand. Tenslotte had Coty nog een poging gewaagd bij de minister van Bij de schaapskooi te Ede zijn woensdag met het traditionele fees telijke vertoon weer de schapen van de Gooise kudde geschoren. De communistische premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl, heeft woensdag het denkbeeld dat vrije ver kiezingen in geheel Duitsland een eer- «te stap op de weg naar hereniging moeten zijn, verworpen. DE BILT ZEGT: Enkele buien. Koud weer met veranderlijke bewol king en enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noord west. onderwijs in het aftredende kabinet, Rene Billeres. Ook hij weigerde echter. Bourges-Maunoury is 42 jaar. Hij is sedert de oorlog verscheidene malen minister geweest. Tussen 1940 en 1945 was het een bekende figuur In het ver zet. De nieuwe formateur, die voor stander is van de Europese verdragen, heeft als minister van defensie een be langrijke rol gespeeld bij het vaststel len van de campagne in Algerije en de Brits-Franse besprekingen, die hebben geleid tot de interventie in Egypte. ir. m. a. geuze De motie van ir. M. A. Geuze, eer gisteren in de Eerste Kamer ingediend, waarin de regering wordt uitgenodigd alsnog middelen te beramen om de be dragen, die gemoeid zijn met de ver hoging van de normen voor bedrijfs gebouwen in de kostprijsberekeningen voor garantieprijzen van landböuw- .produkten, zo spoedig mogelijk tot uit kering te brengen, is gisteren met 37 tegen 11 stemmen aangenomen. Alleen de socialisten stemden tegen. De begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Al leen de communisten waren er tegen. Ook de begroting van het landbouw- egalisatiefonds werd goedgekeurd. Tenslotte werd de begroting van het departement van zaken overzee even eens zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Saoedi-Arabië heeft Israël er woens dag van beschuldigd, dat Israëlische oorlogsschepen de Saoedi-Arabische kust hebben beschoten en de verbin dingen naar de Mohammedaanse bede vaartsplaats Mekka bedreigen. In de door de permanente vertegen woordiger, Sjeik Abdoellah al-Chajjal, overhandigde nota's wordt gesproken over een reeks van uitlokkende en agressieve daden van de Israëlische militaire autoriteiten tegen de territo riale onschendbaarheid van Saoedi- Arabië. Volgens de nota hebben drie Israë lische torpedoboot jagers op 27 mei een stelling aan de kust nabij Teba be schoten. In de daarop volgende nacht beschoten twee torpedobootjagers meer dan een uur lang het gebied van Al Toer. PRINS BERNHARD NAAR FRANKRIJK Prins Bernhard zal donderdag 6 juni het opleidingscentrum voor de Franse luchtmacht in Salon (Provence) be zoeken. Vervolgens vliegt de Prins door naar Cannes om het congres van Europees-Amerikaanse verenigingen, waarvan hij erevoorzitter is, bij te wo nen. Na dit congres zal de prins een tweedaagse vergadering van de inter nationale ruitersportfederatie in Parijs presideren. Woensdag 12 juni keert hij in Nederland terug. In de gezamenlijke middagbijeen komst van de C.B.T.B. en de C.B.P.B. zijn referaten gehouden door de heer R. Hagoort over „Veranderende Maat schappij" en door mevr. F. Diemer-LIn- deboom over „Veranderingen in ge zinsverhoudingen". De heer Hagoort begon met zijn toe hoorders de vraag te stellen of zij zich uit verhalen e.d. nog voor de geest kon den halen, hoe hun ouders, groot- en overgrootouders hebben geleefd. En vervolgens of men zich zou kunnen voorstellen hoe de tegenwoordige jeugd in de toekomst zal leven. Men behoeft niet eens zo ver terug te gaan om te constateren dat er zich de laatste tien tallen jaren verbijsterende verande ringen In levenswijze hebben voorge daan. Vijftig jaar geleden vormde ieder dorp nog een gesloten gemeenschap. Radio en pers hebben voor ge zorgd dat het wereldgebeuren snel ler tot de mensen komt en bovendien De Britse minister van financiën, Pe ter Thorneycroft, heeft, als voorzitter van de raad van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking, in een brief aan generaal George Mars hall verklaard, dat de rede die Mars hall tien jaar geleden als minister van buitenlandse zaken, voor de universi teit van Harvard over hulpverlening aan het buitenland sprak en die de stoot gaf tot het plan-Marshall, hoop en bemoediging aan Europa heeft ge bracht. Thorneycroft prees Marshall ook om diens persoonlijke kwaliteiten. De Britse ambassadeur in de Ver. Sta ten, Sir Harold Caccia, heeft woensdag op een plechtige herdenking in Was hington aan Marshall een zilveren me- dalje overhandigd, namens de OEES. President Eisenhower kwam persoon lijk de oyd-minister complimenteren. Amerikaanse atoomproef uit een ballon In de V.S. is gisteren voor het eerst een atoomwapen uit een ballon tot ontploffing gebracht. Het was een betrekkelijk kleine ex plosie. Op een afstand van honderd km was de lichtflits nauwelijks zichtbaar. Ook de gebruikelijke paddestoelvormi- ge wolk was niet te zien. De ballon hing 150 meter boven de grond. Burgemeester Van Hall verlaat ziekenhuis De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die 9 mei in de Boer- haave-kliniek werd opgenomen, zal vanochtend het ziekenhuis verlaten. Mr. Van Hall blijft eerst een week thuis en vertrekt daarna naar Zuid- Frankrijk waar hij tot medio juli zal verblijven. Minister-president dr. W. Drees, is gistermorgen op ziekebezoek geweest bij mr. Van Hall. Het is gisteravond in heel veel Ne derlandse gezinnen laat geworden, om dat men bijeen zat rond radio- of tele visietoestel en het slot van de eindrit van de zonnetrein van de N.C.R.V. niet wilde missen. En dat slot, volgens het programma kwart voor II, kwam pas om over half 12. Maar niemand nam daar aanstoot aan. Het was zo, dat in veel meer huizen dan normaal om te gen 12 het licht nog brandde en het ook in kleinere plaatsen nog druk was van wandelaars, die bij familie of vrienden het programma hadden gevolgd. Nu, dat programma, de omlijsting van het eigenlijke feit: de vaststelling van het eindbedrag en de overhandi ging daarvan, was ten zeerste een lange zit waard. Maar daar schrijven we niet over, ge zien het grote aantal, dat het zelf heeft meegemaakt. Tien cent per hoofd Het hoofdmoment was wel de mededeling van het eindbedrag, de som van ƒ2.870.439,65, waarmee de Goed-zo-actie de Haak-in-actie van 1951 met een kwart miljoen gesla gen heeft. Een bedrag van 100.000, dus ongeveer 10 cent per hoofd van de Nederlandse bevolking, werd in handen gesteld van mr. J. Klaassens, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, als voorzitter van het Prin- ses-Beatrix-Poliofonds, dat boven dien nog een geblokkeerd aandelen kapitaal van anderhalve ton op de Amsterdamse Effectenbeurs ter be schikking kreeg, welke daar afzonder lijk geveild zullen worden, waardoor, naar men hoopt, het totaalbedrag voor dit fonds nog zal aangroeien tot anderhalf miljoen. De blindeninrich- ting Bartimeus te Zeist en het doof- stommeninstituut Effatha, te Voor burg kregen elk een half miljoen, waardoor ze tot nieuwbouw kunnen overgaan en de Johannastichting te Arnhem, dat voor het kwart miljoen van de actie voor Loesje zijn pavil joen nog niet kon afbouwen, 400.000 Hongarije Van het totaal-bedrag is ook 200.000 overgemaakt aan het Nat. Co mité Hulpverlening aan het Hongaarse volk. Er waren deze avond ook nog andere verrassingen. Bartimeus kreeg een vleugel aangeboden, die ingewijd werd door de muziekleraar Mees van Huis, waarbij het koortje van deze blinden- school op ontroerende wijze het „Lau- date Dominum" zong. De Johanna stichting kreeg een autobusje, die al lang als wens op het program stond. Effatha kreeg voor zijn padvindershor- de 34 complete kampeertenten, met slaapzakken en al, een vlag, een biljart en uniformen voor de welpen en ka bouters. Aan 12 inrichtingen waar po- 'liopatienten verpleegd worden, werd een complete televisie-installatie aan geboden. Hierbij was ook het Zeehos pitium Zonneveld te Oostkapelle. Dankbaarheid Mr. A. B. Roosjen, de voorzitter van de N.C.R.V. had haast geen woorden genoeg, om zijn dankbaarheid uit te spreken. Die dank richtte zich uiter aard tot Johan Bodegraven, de opper- geus en aartsbedelaar, die ook gepro moveerd werd tot „Heer van Bodegra ven", maar ook tot de boekhouders, kassiers, administrateurs, kaartentel- lers (de hoogste score was 288.000 kaar ten), jury en PTT. En tot het Neder landse volk, dat weer, als één zijner beste tradities het meeleven met de lijdenden demonstreerde. Maar ze ein digde in het „Soli Deo Gloria", Gode alleen de eer. Én in de bede, dat de al machtige God Zijn rijke zegen gebie den zal over de middelen, die worden aangewend om het lijden te verlichten. Mr. Klaassesz en prof. dr. I. A. Die penhorst waren het, die namens de zo gul bedachte organisaties spraken. De laatste wist hierbij er de nadruk op te leggen, dat uit deze actie van de N.C. R.V. wel gebleken is, dat Christelijk en nationaal zich wel zeer goed met el kaar verenigen kunnen. de meest afgelegen dorpen bereikt. Om te constateren dat er veel is ver anderd, behoeft men voorts slechts naar de klederdracht te zien. Zullen de kinderen van nu, straks nog in klederdracht gaan? Ook in de landbouw hebben zich ver anderingen voltrokken: rationalisatie, mechanisatie. In Zeeland zijn nog grote verandering op komst: recreatieoord van „randstad Holland". Hoe kunen nu de Zeeuwen, temidden van al deze veranderingen, dat volks- eigene dat Chr. volkseigene bewaren en overdragen aan de kinderen? Door de christelijke organisatie. Wil men iets redden dan zal de christelijke organi satie broodnodig zijn. Velen hebben te genwoordig de neiging angst te verto nen en men vraagt zich af of we soms leven in de tijd waarover het boek Openbaring spreekt. Evenwel, er is geen plaats voor angst, maar de mens heeft een taak in de wereld. De geva ren schijnen inderdaad groter gewor den, maar God is dezelfde gebleven en daarom: „Rust mijn ziel uw God is Koning". De ontwikkeling brengt ook veran deringen in de gezinsverhoudingen te weeg, zo vervolgde mevr. Diemer-Lin- deboom de causerie van de heer Ha goort. De tijd van overgang betekent een tijd van vallen en opstaan. Een nieuwe oriëntering is nodig in deze tijd van verschuivingen, niet alleen in de maatschappij maar ook in het gezin. Het gezag Lange tijd heeft het gezin de func tie van werkgemeenschap vervuld, maar dit is niet meer kenmerkend voor deze tijd. Doordat totaal ver schillende beroepen worden gekozen, vervreemdt men van elkaar. Bij de opvoeding gaat het nu niet zozeer meer om de overdracht van bepaalde normen, maar van de essentie, de kern. De jongeren moeten leren begrijpen waar het in het leven om gaat, zij moe ten iets leren verstaan van het waar om. Wanneer ze alleen maar hebben geleerd in het gareel te lopen, zullen zij, wanneer zij op eigen benen komen te staan, om vallen. De opvoeding wordt hierdoor niet eenvoudiger, want de ouderen zullen zichzelf ook reken schap moeten geven van het waarom. En hoe staat het met de gezagsver houding in het gezin? Is er niet sprakes van een crisis t.a.v. het gezag in het gezin? Het gezag is een zedelijke lief desband, die de vetzorging van kind tot mens op zich heeft te nemen, waar bij de liefdesverhoudingen in het hu welijk een enorm grote rol spelen. Door het vervallen van de functie werkgemeenschap zijn de persoonlijke verhoudingen dus sterk op de voor grond gekomen. Het gezag is nu afhan kelijk van de innerlijke vertrouwens- verhoudingen, die van jongs af aan aangekweekt moet worden. Het gezag moet zijn een liefdesverhouding gericht op het welzijn van het kind en dat vraagt ontzettend veel van de ouders. Ds. P. Westland te St. Annaland sprak het slotwoord. (Voor de rede van de voorzitter Do Putter verwijzen wij naar pag. 2). Dit is een recente foto van prins Albert van België, die vandaag zijn 23-ste verjaardag viert. 0 De minister-president van Surina me, dr. J. Ferrier en de minister van financiën W. Smit, zullen op 10 juni naar Nederland vertrekken, waar zij overleg zullen plegen in verband met de financiering van het Surinaamse borkopondoplan. Naar uit Tiflis wordt gemeld, heeft het centrale comité van de com munistische partij van de republiek Georgië twee van haar secretarissen Mtsjedlisjili en Vatsjadze ontslagen. Zij zijn vervangen door Dolidze en Boembadze. 0 Op 7 juni zal het tien jaar geleden zijn, dat de KLM een speciale vracht- dienst opende tussen Amsterdam en New York, waarop twee machines van het type DC-4 beschikbaar waren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1