_;r=„o. li U O II O OII JJIIUII1UII Meerderheid Tweede Kamer zal huur voor stellen aanvaarden i O O 11 ill C? ff1* tl iR^liiillOn l Groot verzet van a.r., s.g,p,, deel van c.h en v.v.d. Fransen begonnen groot offensief in Algerije Geleide projectiel ontworpen met waterstofbom in de neus Radicalen onder voorwaarde akkoord met Pflimlin Pal Maleter ernstig ziek Lrr^i,p".r PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND StiSHBSSU8$ Als niet ingrijpend geamendeerd wordt Huurverhoging Ruim 100 opstandelingen gedood Noors schip mag niet door Suezkanaal Nieuwe regering in Saarland Egon Reinert wordt thans premier Serg eant stichtte groot onheil! V.S. geen lid van Pact van Bagdad Rusland bereidt tot akkoord over beëindiging proeven De Franse kabinetscrisis V.S, Moskou in dertig minuten Regering-Zoli krijgt vertrouwen Ruim f 69-000.- voor vluchtelingenhulp Hoofdkantoor! L. Vorststraat 90, Goes J V. Hoofdred°0) (01100) 25037" cfefred. /TF 1 'll'Tfc 11 1 Edison in Yerseke 101100) 8991; Adv. (01100) 2970; giro f BB WW "W |/i ES i O dfSk 4bW BA aH $102; Vlissingen: Nieuwstraat 08, Tel. Jf i®8 W™ H fllf Eg H WH I I I 1 V (01184) 820; Terneuzen: Dijkstr. 26-28. BB 4 B W M W 9 WB WÊ «rf B W I B HHBflBBBflBBBflB Ol>- en ondergang van Zon en Maain Abonnementsprijs ƒ0.56 per week, 010 0non ur f2 40 npr maand fïn^rkwartaal - - - VllSSingen: 8.12 U. 1.76 m., 20.39 U. 1.55 Rubriek Kabouters 10 cent per woord. T c„„m vir j c - 22.14 u. 1.41 m. Zierikzee: 9.30 u. 1.54 Advertentieprijs 24 cent per m.m. 13e Jaargang No. 3720 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Woensdag 5 JUnl 1957 mij 21.51 u. 1.22 m. i 1 1 De gouverneur-generaal van Zuid-Afrika, dr. E. G. Jansen, die met zijn echtgenote voor een zes daags vakantieverblijf naar Neder land is gekomen, werd dinsdag middag door het Nederlands ko ninklijk paar op het paleis te Soest- dijk ontvangen. De foto geeft een beeld van deze ontvangst: v.l.n.r. dr. Jansen, dr. W. E. Geidenhuys, de ambassadeur van Zuid-Afrika, H.M. de Konin gin, mevrouw Geidenhuys, me vrouw Jansen en Z.K.H. de Prins. men. Het verschil in huurpeil tussen de oude en nieuwe woningen moet langzamerhand worden overbrugd. Maar daarbij bleef het dan. De heer Van Vliet (K.V.P.) was van mening, dat de huurverhoging niet te vroeg komt en dat zij ook niet te groot genoemd moet worden. (Van onze parlementaire redacteur) Geheel volgens de verwachtingen is gisteravond in de Tweede Kamer gebleken, dat de huur voor stellen van de re gering althans in de huidige vormen aanvaard zullen worden door een meerderheid der K.V.P,-fractie. Negen van de dertien christelijk-historischen, de liberalen, alle anti-revo lutionairen plus communisten hebben op deze eerste dag van deze parlementaire behandeling van de huurwetten duidelijk laten weten, dat zij zich met deze voorstellen NIET kunnen verenigen. Tot de tegenstemmers zullen ook behoren de S.G.P. Hoe wel de heer Bommers (Soc.) niet heeft gesproken, mag men aannemen, dat de socialisten zich VOOR dit ontwerp zullen uitspreken. Dit verloop van zaken is niet verrassend. Er kan eigenlijk nog van alles gebeuren. Op deze eerste dag namen de meeste fracties hun stellingen in, maar de komende dagen zal nog moeten blijken of deze stellingen nog gehouden kun nen worden. Het is duidelijk, dat de kaarten nog geheel anders kun nen komen te liggen als amende menten worden ingediend, die door de regering of de voorstan ders van deze wetsontwerpen niet vervuld kunnen worden. Maar in het algemeen kan men zeggen, dat er een goede hoop is, dat het ka binet tenslotte zij het wellicht wel met enige averij de veilige thuishaven kan bereiken. Van de zijde van de prot.-christelij- ke fracties heeft men verschillende ge luiden kunnen horen. De zakelijke be zwaren waren ongeveer dezelfde. Maar de heer Van der Peyl (C.H.) bracht namens de „negen mannen" zeer belangrijke principiële bezwaren naar voren, toen hij de blokkering een ongeoorloofd ingrijpen in het eigen domsrecht noemde. Daar was ds. Zandt (S.G.P.) het mee eens. Deze fractieleider sprak ook van staatssocialisme. Anders was het met de heer Van Eybergen (A.R.). Zijn be zwaren waren van strikt zakelijke aard. Dat was ongetwijfeld voor de po sitie van de A.R.-ministers beter dan een principiële bestrijding. Maar te vens moet worden gezegd, dat de A.R.- woordvoerder zoveel fundamentele za kelijke bezwaren heeft opgesomd, dat er van de ontwerpen niet veel heel bleef. Bij alle verschil van mening was er ook nog een punt van overeenstem ming bij de constructieve fracties, n.l. dat er een huurverhoging MOET ko- De compensatieregeling is echter dermate moeilijk, dat hij niet be greep, dat de regering niet met een gedifferentieerde huurverhoging is gekomen. En dan was daar de heer Toxo- peus (Lib.), die een huurverhoging van 25 procent noodzakelijk vond. Naar zijn mening is het juist met het oog op de compensatie deze niet uit voerbaar. Hij vreesde, dat door d grote loonsverhoging een verstoring van het prijsbeleid zal optreden. Een zaak waarover de liberalen zich de laatste jaren overigens niet erg druk hebben gemaakt. Maar goed, de heer Toxopeus was verheugd, dat het amendement om de huurverhoging te beperken van een regeringsfunctie (de C.H.) en niet van de oppositie was. De heer Van Eyber gen (A.R.), was van mening, dat het beter zou zijn wanneer de huren per jaar 5 k 10 procent zouden stijgen Voor deze afgevaardigde was het loon- beleid een onaanvaardbare zaak. De afstand tussen de gemeenteklassen wordt nog vergroot en dat is voor de A.R..-fractie niet te slikken. De heer Van Eybergen was ook vah mening, dat de looncompensatie bedenkelijke gevolgen voor het prijsbeleid zal heb ben. Hij voelde veel voor een verho ging van 12% procent. Het voordeel van een huurverhoging van 12% pro cent is, dat volstaan kan worden met een looncompensatie van drie cent per uur. (Vervolg zie pagina 3.) In het gebied van AJcbou in oos telijk Algerije zijn de Fransen een nieuw groot offensief tegen de op standelingen begonnen. In zware gevechten zijn ruim 100 opstande lingen gedood. Onder een trein, die op weg was van Batna naar Biskra, is dinsdag een bom ontploft, waardoor drie personen wer den gedood en vijf gewond. Nabij Mostaganem werd Choesa Ad- da, voormalig lid van de Algerijnse as semblee, doodgeschoten en zijn auto in brand gestoken. Zijn zoon, die met hem in de auto zat, wordt vermist. Ad- da was lid van het Franse plaatselijke bestuur. Tunesië In een communique van het Franse ministerie van buitenlandse zaken wordt de regering van Tunesië verant woordelijk gesteld voor de gespannen verhouding tussen de Franse en Tune sische strijdkrachten, aangezien Tune sië niet heeft gereageerd op het Franse voorstel tot onderhandelingen over de militaire betrekkingen. Verklaard wordt, dat Frankrijk be reid is te onderhandelen over de status van de Franse troepen in Tunesië. In Franse regeringskringen spreekt men de Tunesische lezing van de inci- Franse konvooien zijn beschoten, tegen, Men zegt, dat de Tunesiërs in beide gevallen het eerst in het offensief zijn gegaan. De Tunesische delegatie, bij de Ver. Naties heeft dinsdag verklaard, dat de Franse troepen verantwoordelijk zijn voor de incidenten die zich hebben voorgedaan. De delegatie verklaart, dat de Tune sische vertegenwoordiger bij de vol kerenorganisatie, Mongi Slim, een be zoek heeft gebracht aan secretaris generaal Hammarskjoeld om hem op de hoogte te brengen van de „ongerust heid van zijn regering over de ernstige toestand die is ontstaan door het op treden der Franse troepen, dat de vre de en de veiligheid in gevaar brengt". Het Noorse tankschip „Vestvard" heeft dinsdag van de Egyptische auto riteiten geen toestemming gekregen door het Suezkanaal te varen. Het schip staat op de Egyptische zwarte lijst, omdat het meer dan driemaal Tel Aviv heeft aangedaan. De „Vestvard" is op weg van Tel Aviv naar de Perzi sche Golf. Verwacht wordt, dat het schip woensdag wel toestemming zal krijgen voor de vaart door het kanaal. De Saarlandse Landdag' heeft zich dinsdag met 31 stemmen tegen één, bij tien onthoudingen, uitgesproken voor bekleding van het premierschap door Egon Reinert, voorzitter van de Saar landse Christendemocratische partij. Hiermede is een einde gekomen aan een regeringscrisis, die tien weken heeft geduurd. Van Christendemocratische zijde is vernomen dat Reinert aan het hoofd zal komen te staan van een coalitie regering, waarin de Saarlandse chris tendemocraten, de socialisten en de rechtse democratische partij vertegen woordigd zullen zijn. De vorige Saarlandse regering steun de op dezelfde partijen. Zij trad in de cember af, nadat de voorzitter der de mocratische partij, Heinrich Schneider, had verklaard geen deel meer van de regering te willen uitmaken. Vertegenwoordigers van de andere partijen hebben toen tot maart nog een regering gevormd. DE BILT ZEGT: Nu en dan zon. Koel weer met wisselende bewol king «n plaatselijk enkele buien. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Vijftien soldaten van het nieuwe West-Duitse leger zijn verdronken bij een poging de snelstromende rivier de Hier, bij Kempten ten zuidwesten van Munchen, wadend over te steken. De teiefoto geeft een beeld van het reddingswerk op de plaats van de ramp, waar zich veie nieuws gierigen hadden verzameld. Op de voorgrond onderscheidt men een rubberboot met redders, op de ach tergrond de beruchte brug. De Westduitse minister van de fensie, Franz Jozef Strauss, hpeft order gegeven drie dagen land de vlag halfstok te laten waaien van alle militaire gebouwen, van róuw over het ongeluk, dat aan vijftien soldaten van het West duitse leger het leven heeft gekost. De V.S. hebben besloten voorlopig niet tot het Pact van Bagdad toe te treden. De V.S. zullen In de raad wel vertegenwoordigd blijven door een waarnemer. Volgens ambtenaren van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken is dit besluit ingegeven door de wens van de V.S. om landen als India en Egypte, die vijandig staan tegen over de verdragsorganisatie, niet tegen het hoofd te stoten. De Sowjet-ünie is bereid onmiddel lijk een akkoord te sluiten tot beëindi ging van proeven met atoom- en wa terstofbommen, indien andere landen hiermee instemmen, aldus heeft de Russische vertegenwoordiger Walerian Zorin maandag op de ontwapenings conferentie te Londen meegedeeld. Zorin pleitte maandag voor deelne ming van India aan de besprekingen te Londen. Hij zei, dat pogingen om de kwestie van de beëindiging van de kernproe ven te verbinden aan andere ontwape ningskwesties blijk geven van het ont breken van de bereidheid het probleem op een zakelijke manier tot een oplos sing te brengen. De Franse radicalen, die in het altredende kabinet-Mollet door 12 ministers waren vertegenwoordigd hebben kabinetsformateur Pflim lin laten weten, dat zij weliswaar bij het oplossen van de crisis wil len helpen, maar dat het „program van actie" van de volksrepubli- formateur hun op twee be langrijke punten hervormingen op het gebied van het onderwijs en de kieswet niet bevredigt. De 21 leden tellende fractie van ra dicaal-gezinden heeft intussen in be ginsel haar instemming betuigd met het program van Pflimlin. De formateur had ook een onder houd met de socialist Mollet, wie hij opheldering vroeg over de resolutie, welke het bestuur van de socialistische partij maandagavond had aanvaard. In deze resolutie had de partij laten we ten, dat zij gekant is tegen een rege ring van nationale eenheid, zoals die Pflimlin voor ogen staat. Bovendien wensen de socialisten een regerings program, dat vrijwel gelijk is aan dat waarmee Mollet zestien maanden gele den aan het bewind kwam. Dr. Schweitzer niet bij begrafenis echtgenote Dr. Albert Schweitzer zal niet uit Lambarene naar Europa komen voor de begrafenis van zijn echtgenote, me vrouw Helene Schweitzer, die enkele dagen geleden in de onderdom van 79 jaar in een ziekenhuis te Zurich over leed. Met het oog op zijn hoge leeftijd wordt de reis voor dr. Schweitzer te zwaar geacht. Het stoffelijk overschot van me vrouw Schweitzer zal worden gecre meerd en de as zal naar Lambarene worden overgebracht. Naar wij vernemen zal prof. dr. H. N. Ridderbos, hoogleraar aan de theo logische hogeschool der Geref. kerken te Kampen, een reis maken naar Indo nesië. De Japanse premier, Kisji, is dins dag te Tokio teruggekeerd van zijn rondreis door de Zuid-Oost-Aziatische landen. De „San Diego Union" meldt, dat vrijdag de eerste proefneming zal worden gedaan met de „Atlas", een interconti nentaal geleide projec tiel, dat door de Ameri kaanse „Convair"-vlieg- tuigfabrieken is vervaar digd. Volgens het blad zal deze eerste „Atlas" een prototype, dat nog veel van de toepassingen voor geleiding mist, die het uiteindelijk produkt wel zal hebben in dien zich geen tot uitstel nopende onverwachte oorzaken voordoen, vrij dag van de basis der Amerikaanse luchtmacht te Patrick in Florida, worden afgeschoten. Het projectiel zal bij deze eerste proef een af stand van 3.200 kilometer afleggen, hetgeen aan zienlijk minder is dan de helft van het maxi mum-bereik. De „San Diego Union" zegt van betrouwbare zijde vernomen te heb ben dat de „Atlas" eerst een hoogte van HO kilo meter zal bereiken en dan een rechthoek zal maken, waarna het pro- De Franse socialisten hebben dins dagavond besloten aan kabinetsinfor mateur Pflimlin mee te delen, dat zij op dit ogenblik nog geen definitief ant woord kunnen geven op de vraag of zij bereid zijn aan een nieuwe regering deel te nemen. De Hongaarse generaal Pal Maieter, een der leiders van de opstand in ok tober, is volgens berichten die Weense bladen uit betrouwbare bron hebben ontvangen, ernstig ziek. Zijn vrouw zou van de autoriteiten toestemming hebben gekregen hem in de gevangenis van Boedapest, waar hij verblijft, te bezoeken. De regering-Zoli heeft dinsdag het vertrouwen van de Italiaanse senaat gekregen. De uitslag van de stemming luidde: 132 voor, 93 tegen en 4 onthoudingen. De regering Zoli bestaat uitsluitend uit christen-democraten. Haar pro gramma lijkt veel op dat van de afge treden regering-Segni maar vertoont een lichte neiging naar links. De stemming had een enigszins pa radoxaal verloop, want de regering- Zoli verkreeg de steun van rechts en uiterst rechts (neo-fascisten) de libe ralen, sociaal-democraten, republikei nen, nenni-socialisten en communisten stemden tegen. De enige weken geleden in het Feyenoordstadion te Rotterdam ge speelde voetbalwedstrijd tussen Feye- noord en het Londense Chelsea, ten behoeve van de vluchtelingenhulp, heeft een batig saldo opgeleverd van 69.008,75. Dit bedrag is gistermorgen door de heer J. E. Lioni, aan het lid van de raad van state en voorzitter van de Nederlandse Federatie Vluchte lingenhulp, de heer M. A. Reinalda, overhandigd. jectiel zijn reis in zuid oostelijke richting over een aantal eilanden, waarop waarnemingspos ten zijn ingericht, zal vervolgen, om tenslotte in tropische zeeën, waar in geen eilanden voorko men, te verdwijnen. De „Atlas" kan, met een waterstofbom in de neus, de afstand Ver enigde StatenMoskou in een half uur afleggen. Het te lanceren proto type is iets minder dan dertig meter lang. Het bestaat uit 300.000 onder delen. DRIE INDONESIËRS IN NW-GUINEA GEPAKT Enkele weken geleden hebben drie van een uit Indonesië in Nieuw-Guinea binnengekomen groep personen, die in Fakfak in afwachting van terugzen ding naar hun land van herkomst be wegingsvrijheid genoten, kans gezien in te breken in een politiekazerne en met medeneming van een aantal vuur wapens het binnenland in te vluchten. Zij werden daarbij geholpen door een Chinees. De politie zette onmiddellijk een achtervolging in, waarbij zij steun kreeg van de plaatselijke bevolking. De drie vluchtelingen konden worden gearresteerd. De Britse premier, Macmillan, heeft dinsdagmiddag in het Lagerhuis ge zegd dat de Britse waterstofbomexplo sie van j.l. vrijdag volgens plan verlo pen is. De radio-actieve neerslag was onbetekenend.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1