Algerijnse strijd moet worden voortgezet Vijftien Westduitse soldaten verdronken Formateur nieuwe premier?) begint actie tegen gevaar van inflatie Onder-officier gearresteerd Eisenhower voor de Russische televisie Israëlisch parlement keurt Eisenhower-leer goed Eden terug in Engeland PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 13e Jaargang No. 3719 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Dinsdag 4 juni 1957 Spaar bomen en plantsoenen Kritiek op looncompensatie huurverhoging Raad van bestuur in arbeidszaken bezorgd Een van de zes punten van Pflimlins programma Politieke actie Bij overtocht van de Iller In Hongarije Twee Amerikaanse studenten zoek Algerije Zes doden bij bomaanslag DE BILT ZEGT: Minder warm Verandering V.N.'hand' vest voor 1959 aan de orde WEST-DUITSLAND STELT VOORWAARDEN Mollet akkoord Koninginne-haring op Soestdijk Regeringsbeleid goedgekeurd „RIJBEWIJS'' Zal politieke arbeid niet hervatten Na succes van Chroesjtsjef „De Groene Draeck" gereed voor de tewaterlating Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 8987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- etraat 35. TeL 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuw straat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Zeeuwsch Dagblad c (zie pagina fi) Op- en ondergang van Zon eu Maan: Woensdag: Zon op 4.23 u., onder 20.54 u. Maan op 12.51 u., onder 0.43 u. Hoogwater woensdag 5 juni: Vlissingen: 7.02 u. 1.84 m., 19.21 u. 1.67 m. Terneuzen: 7.31 u. 2.02 m., 19.52 u. 1.85 m. Wemeldinge: 8.41 u. 1.78 m., 21.02 u. 1.47 m. Zierikzee: 8.24 u. 1.58 m., 20.40 u. 1.28 m. De raad van bestuur in arbeids taken heeft ernstige kritiek geuit in een adres aan leden van de Tweede Kamer op de beslissing van regering Inzake de loonsverhoging tot compen satie van de huurstijging. De raad is namelijk zeer teleurge steld en bezorgd door twee kenmer ken van genoemde beslissing, die haar 5n strijd doen zijn met letter en geest van het advies van de S.E.R. inzake de bestedingen, op Welk advies de re gering zich bij haar sociaal-economi sche politiek herhaaldelijk beroept. De raad van bestuur in arbeidsza ken, waarin het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond het Kath. Ver bond van Werkgeversverenigingen, het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, de Kon. Ned. Midden standsbond, de Chr. Middenstands bond, de Ned. Kath. Middenstands bond, bet Kon. Ned. Landbouw Comi té, de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond en de Ned. Chr. Boeren en Tuin- dersbond samenwerken, zegt, de rege ringsbeslissing in eerste instantie in houdt, dat niet alleen compensatie wordt geboden voor de huurverho ging zelf, maar evenzeer voor fiscale en sociale lastenverhogingen, die voor een groot gedeelte van de werknemers uit een compenserende loonstijging voortvloeien. Volgens de raad heeft de regering onvoldoende oog gehad voor de geva ren van overcompensatie in een tijd waarin de bestedingen ook de con sumptie dienen te worden afge remd. Een nadere toelichting van de minister van volkshuisvesting, ver strekt aan de commissie van voorbe reiding uit de Tweede Kamer, heeft de centrale werkgeversorganisaties niet van het tegendeel kunnen overtuigen. Men is van mening, dat de door de minister berekende overcompensatie van vijftien miljoen enige belangrijke correcties moet ondergaan. Tenslotte verzoekt de raad van be stuur in het adres de leden van de Tweede Kamer bij de beoordeling van het regeringsbeleid wat betreft de looncompensatie, daar ernstig reke ning mede te willen houden. PFLIMLIN, de Franse kabinetsformateur heeft in een aan alle republikeinse en nationale partijen gerichte brief zes voorstellen ge daan, die op het programma staan voor de nieuw te vormen regering. Hij bracht een bezoek aan president Coty en waarschuwde ervoor, dat hij zijn pogingen om een regering te vormen, zou opgeven, indien de socialisten hun medewerking zouden weigeren. De socialistische na tionale raad heeft zich gisteravond met 2464 tegen 1071 bij 298 ont houdingen uitgesproken voor een „voorwaardelijke deelneming" aan een regering onder premierschap van Pflimlin. ding van de Franse industrie en werlt- Fropramma loosheid tot gevolg. De kabinetsformateur is van me ning, dat wat betreft punt drie, er een scherpe keus zal worden toegepast bij het aantrekken van kapitaal in nieu we bedrijven. Hij zegt voorts, dat de Franse bedrijven en boerderijen moe ten worden gemoderniseerd, opdat in ternationaal kan worden geconcur reerd. De energiebronnen in het land zelf, alsook in de Franse gebieden in Afrika moeten worden ontwikkeld. 1. Het programma van Pflimlin is: Bezwering van het inflationistische gevaar. 2. Onmiddellijke goedkeuring van de Euromarkt- en Euratomverdragen. 3. Toeristenverkeer moet worden aan gemoedigd om deviezen te verkrij gen. 4. Er moet een grens worden gesteld aan de openbare uitgaven van 1957. 5. De strijd tegen de Algerijnse rebel len moet worden voortgezet. 6. De Franse nationale vergadering moet in september in buitengewo ne zitting bijeen komen. Ten aanzien van het grote gevaar van inflatie wijst Pflimlin erop, dat het tekort op de betalingsbalans kan leiden tot een noodgedwongen aan zienlijke vermindering van de invoer von onontbeerlijke goederen. Dit heeft echter weer stopzetting van de ultbrei- Dichtbij Kempten, ten zuidwesten van Muenchen zijn maandag vijftien Westduitse soldaten ver dronken, bij een poging om door de rivier de Iller te waden. Tot op heden zijn de stoffelijke resten van twee soldaten gevon den. Nog nooit heeft een derge lijk ongeluk de Westduitse strijdkrachten getroffen. De onderofficier, die het bevel voerde over de 28 militairen, had de sol daten de keuze gelaten tussen de rivier doorwaden, die ter plaatse on geveer 1.30 meter diep is, of over een in de buurt gelegen brug te trekken. Een van de soldaten ver koos de brug. Van de 27 soldaten, die met volledige bepakking door het water gingen, kwamen er acht man onder wie de onderofficier veertig tot vijf tig meter verder aan de andere oever aan. De Amerikaanse regering heeft de Hongaarse regering om inlichtingen verzocht over twee Amerikaanse stu denten, die reeds meer dan een week worden vermist, nadat zij een vriend hadden gezegd, dat zij van plan waren om uit zucht naar avontuur Hongarije vanuit Oostenrijk binnen te komen. De twee studenten, Myron Gilbert en Warren William Hair, zijn ongeveer twintig jaar oud. Bij de overtocht liepen verder vier soldaten lichte verwondingen op en moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Aangezien er in West-Duitsland geen krijgsraden bestaan werd de onder officier onmiddellijk door de burger lijke politie in hechtenis genomen. Volgens omwonenden komen er krach tige draaikolken in de rivier voor. Ook het ministerie van defensie verklaarde, dat er een zeer sterke stroming stond. Bij een drietal bomaanslagen in Algiers zijn maandag zes mensen om het leven gekomen en 84 ge wond. Drie bommen waren bij bushaltes neergelegd en ontplof ten op het spitsuur in de avond. De Franse politie en het Franse leger heben in Bougie (Algerije) 8.0 arres taties verricht. Hierdoor zou de politie ke en administratieve organisatie van de rebellen volkomen ondermijnd zijn. Ook zouden de verzetskernen, belast met het plegen van aanslagen, door deze vangst machteloos zijn gemaakt. Onder de gearresteerden bevinden zich de politieke commissarissen Hassissen rachid en Sjikh Omar. De gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, dr. E. G. Jansen, die vergezeld wordt door zijn echtgenote, is gister avond uit Engeland in Hoek van Hol land aangekomen voor een zesdaags vakantieverblijf fn Nederland. Een rekencentrum, zoals in tal van plaatsen in de wereld reeds be staat, zal het komende najaar, na af loop van de tentoonstelling „Het Atoom" als primeur voor Nederland in Amsterdam worden gevestigd. Iets minder warm met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, maar voornamelijk in de kustprovincies ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Tien Iedenstaten van de V.N. hebben maandag voorgesteld te bepalen, dat niet later dan op de veertiende zitting van de algemene vergadering in 1959 aanbevelingen worden ingediend voor herziening van het handvest van de V.N. De communistische landen zijn tegen herziening van het handvest. De resolutie werd aangenomen met 67 stemmen, geen tegen bij 9 onthou dingen. De Russische afgevaardigde Arkadef zei, dat het huidige handvest bestand is gebleken tegen de tijd en de gebeur tenissen. De houding van de Sowjet- regering is niet ingegeven door een op portunistische politieke overweging, maar door de wens het succes van de V.N. te verzekeren. De Amerikaanse afgevaardigde Wadsworth zei, dat zijn land de reso lutie van de tien landen zal steunen. De West-Duitse regering beschouwt de bespreking van het vraagstuk der repatriëring van de omstreeks 85.000 Duitsers, die nog in de Sow jet-Unie worden vastgehouden, als de voor waarde waarop zij bereid is een dele gatie naar Moskou te sturen voor het overleg, dat op 15 juni zou moeten be ginnen. Wat betreft Algerije wil Pflimlin een „onverwijlde politieke actie", die voorziet in het opstellen van een voor lopig statuut voor dat land. Tenslotte zegt Pflimlin, dat de uit voerende macht moet worden ver sterkt en de betrekkingen tussen het Franse moederland en de gebiedsdelen overzee ter sprake moeten komen in de buitengewone zitting van de natio nale vergadering. Tegenover' de nationale raad van de socialistische partij heeft ex-premier Mollet verklaard, dat hij in principe akkoord gaat met de benoeming van Pflimlin tot premier. Gisteravond laat heeft Pflimlin ver klaard, dat hij gunstige reacties op zijn programma heeft ontvangen van overzeese onafhankelijken, linkse re publikeinen en de republikeinen van het centrum. De formateur zal vandaag het over leg voortzetten. De heer J. Wunderink uit Amster dam is gisterochtend vroeg met zijn personenauto in de gemeente Sehön- berg in Tirol van een acht meter hoge helling gestort. De heer Wunderink werd uit de auto geslingerd en is ge wond in een ziekenhuis te Innsbruck opgenomen. De „Koninginneharing" van dit jaar, binnengebracht in Katwijk De foto geeft een beeld van de aanbieding aan Koningin Juliana. V.l.n.r. de Koningin, de burgemees ter van Katwijk, de heer Duiker, mevrouw W. A. Repelaer van Driel geb. van der Willigen, dame du palais, schipper D. P. Ouwehand en de reder C. den Duik. Het- Israëlische parlement heeft gis teren met 59 tegen 5 stemmen, bij 39 onthoudingen, het regeringsbeleid ten aanzien van de Eisenhower-Ieer goed gekeurd. Tevoren had president Ben Goerion het debat geopend over dit punt, waar bij het in hoofdzaak ging om de stem men van de twee linkse partijen Ma- pam en Achdoeth Haavoda, die hadden verklaard te zullen tegenstemmen. Deze partijen maakten er namelijk bezwaar tegen, dat onlangs van rege ringswege een verklaring is afgelegd, waarin de Amerikaanse hulp wordt begroet als in het belang zijnde van de onafhankelijkheid en integriteit van de landen in het Midden-Oosten. De premier zei gistermorgen, dat de regering met alle landen, onverschillig welk regime er aan de macht is, nor male betrekkingen wil ontwikkelen en onderhouden. Israël is tégen agressie van welke kant ook en heeft zélf ook geen agressieve bedoelingen. Tevoren had het Israëlische parle ment drie moties van wantrouwen ingediend; de communisten, de alge meen-zionisten en de heroeth-partij waren het niet eens met het rege ringsbeleid. De vijf stemmen tegen kwamen ten slotte van de communisten, terwijl de twee partijen van de linkervleugel in het coalitiekabinet en van de oppositie van de rechtervleugel zich onthielden van stemming. De |emeenten Gsoede en Nieuws- vliet m West-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben een „rijbewijs" uitgereikt aan die leerlingen van de lagere scholen, die vorig jaar reeds een verkeersdiplo- ma heben behaald en nu weer voor het examen slaagden. Eventuele overtredingen zullen door de politie op dit rijbewijs worden ge- noeerd. Bij vijf overtredingen wordt het ingetrokken, van welk feit op alle plaatselijke scholen mededeling gedaan zal worden. Sir Anthony Eden en zijn echt genote zijn maandagmiddag met de „Empress of Britain" in Liver pool aangekomen. Talrijke vrien den, onder wie leden der regering, waren ter begroeting naar de ha ven gekomen. Hij werd door de menigte belang stellenden toegejuicht. Hij verklaarde op een persconferentie, dat hij zijn politieke activiteit niet zal hervatten, omdat zijn gezondheidstoestand dat niet zou toestaan. Dit betekende, dat hij niet in het Lagerhuis zal terug keren. De oud-premier zei, dat zijn herstel van zijn jongste operatie in Boston goed verliep. Hij had zijn artsen ech ter moeten beloven, rustig aan te doen. Op de vraag, of hij een persoonlijke ambitie had, antwoordde Sir Anthony dat zijn vrouw en hij zich er op ver heugden te kunnen gaan tuinieren. Over het schrijven van zijn memoires had hij nog niet gedacht. Sir Winston en Lady Churchill, pre mier Harold Macmillan en vele ande ren hadden een telegram ter verwel koming gezonden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat president Eisenhower voor de Russische televisie zal optreden, zo als Chroesjtsjef korte tijd geleden in de V.S. heeft gesproken. In kringen va de Sowjet-delegatie bij de V.N. had men als persoonlijke opvatting verklaard, dat tegen een dergelijke uitzending geen bezwaar was. In het algemeen is men in V.N.- kringen van mening, dat de uitzen ding van Chroesjtsjef een groot suc ces is geweest, niet zozeer door wat hij zei, maar door de sfeer van pret tige redelijkheid, waarin hij zijn uit spraken deed. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren ver klaard, dat het moeilijk is uit de woorden van de Russische partijlei der op te maken of de regering van Rusland bereid is vruchtbare onder handelingen met de vrije wereld te beginnen. Indien zal blijken, dat de SowjetUnie streeft naar het sluiten van aanvaardbare overeenkomsten, zal zij een gunstig onthaal vinden bij de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk. Bondskanselier Adenauer heeft gis teren verklaard, dat hij stomverbaasd was over de opvatting van de Rus sen over de Hongaarse regering. „Die verklaring", zo zei Adenauer, „heeft mijn indruk versterkt, dat de Russi sche leiders werkelijk geloven, dat wat zij doen, juist is." De televisiezender van Moskou heeft maandag het Amerikaanse televisie vraaggesprek met Chroesjtsjef uitge zonden. In de tweede helft van deze maand komt een delegatie van de regering en de communistische partij van Polen naar Oost-Berlijn voor besprekingen met vertegenwoordigers van de rege ring en de communistische partij van Oost-Duitsland. Deze foto toont het Lemsteraak- jacht „De Groene Draeck", op de werf van G. c1 Vries-Lentsch jr. Aan de grasweg te Amsterdam wachtend op de tewaterlating door Prinses Beatrix, op dinsdag 4 juni. Het jacht wordt als nationaal ge schenk door het comité „Varend Nederland" aangeboden aan de kroonprinses t.g.v. haar achttiende verjaardag.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1