Oorlog zal de mensheid niet kunnen vernietigen voor Vrijspraak gevraagd taxichauffeur L.H. Kadar verijdelde poging van „Stalinisten" Communisme is „Wij zijn niet bang I" Tunesië wil geen Franse troepen meer in het land Wettig en overtuigend bewijs is niet geleverd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Chroesjtsjef voor Amerikaanse televisie: Jongeman uit Kapelle bij botsing gedood Militairen mogen zieh niet verplaatsen Amerikaanse soldaat in Frankrijk vermoord Mevr. Schweitzer in Zurich overleden Dertig Algerijnse moordenaars gearresteerd Rakosi zou weer aan macht in Hongarije Op grote schaal worden werklozen naar Rusland „verkocht" Verdedigers: Zelfmoord meest voor de hand liggend Verdachte: Ik ben onschuldig Moordaanslag te Oploojongeman ernstig gewond Pflimlin stelt „program van actie" op Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- jtraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, JÏ.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3718 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Maandag 3 juni 1957 Ook „knienenkatte" in Wolf aartsdijk (zie pag. 8) Op- en ondergang van Zon en Maan) Dinsdag: Zon op 4.24 u., onder 20.53 u. Maan op 11.32 u., onder 0.16 u. Hoogwater dinsdag 4 juni: Vlissingen: 6.04 u. 1.95 m., 18.21 u. 1.82 m. Terneuzen: 6.33 u. 2.12 m., 18.55 u. 2.00 m. Wemeldinge: 7.47 u. 1.80 m., 20.09 u. 1.55 m. Zierikzee: 7.31 u. 1.58 m., 19.47 u. 1.33 m. Het vraagstuk, dat ten aanzien van de betrekkingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie het dringendste om een oplossing vraagt, is „de normalisering van de betrekkingen tussen onze landen, tussen alle lan den ter wereld en in de eerste plaats tussen de V.S. en de Sowjet- Unie", zo heeft de Sowjetrussische partijsecretaris Nikita Chroesjtsjef verklaard in een vraaggesprek met de Amerikaanse radio- en televisie maatschappij „Columbia Broadcasting System", dat zondag is uitge zonden. Op de Rijksweg bij de Vlakebrug is gistermorgen bij een botsing tussen een Belgische personenauto de onge huwde C. R. uit Kapelle zwaar ge wond. Hij is naar het St. Joannazie- kenhuis te Goes vervoerd, waar hij in de loop van de dag aan de bekomen verwondingen is overleden. Het slachtoffer zat achter op een mo torrijwiel, dat bestuurd werd door L. V. uit 's-Heerenhoek. Toen de Belgi- Bche personenauto uit de richting Kruiningen naderde en beide voertui gen elkaar wilden passeren zijn zij «et een hevige klap en in volle vaart tegen elkaar gebotst. R. werd van het motorrijwiel geslingerd en V. liep eveneens verwondingen op. De mate riële schade is vrij aanzienlijk. De po litie onderzoekt de schuldvraag. De Cubaanse legervoorlichtings- dienst heeft gemeld dat de opstande lingen in een vrijdag j.l. nabij de piek yan Turquino, de hoogste berg van Cuba met regeringstroepen geleverd gevecht negen doden en vier gewonden ebben verloren. De regeringstroepen maakten ook wapens en belangrijke stukken bult. Chroesjtsjef was niet van mening dat de Ver. Staten een oorlog tegen de Sowjet-Unie voorbereiden. Ook was hij de overtuiging toegedaan dat een even tuele oorlog het communisme niet zal vernietigen. Een oorlog zou een gewel dige ramp zijn, maar de mensheid zou voortgaan te leven en ook de ideeën zouden zich handhaven. „En het communisme is de onsterfelijke idee van de mensheid", aldus Chroesjtsjef. Hij beloofde dat men moet beginnen met het opheffen van alle handelsbe perkingen. Vervolgens zou men moe ten overgaan tot uitwisselingen op cul tureel gebied. Desgevraagd zei hij, dat de Sowjet- regering bereid is, de westelijke diplo maten in de Sowjet-Unie meer vrij- De Tunesische premier, Habib Boer guiba, heeft zaterdag in een toespraak, uitgesproken ter gelegenheid van de begrafenis van Tunesische militairen, die in een gevecht met Franse eenhe' den in het grensgebied tussen Tunesië en Algerië waren gesneuveld, mede gedeeld dat de Tunesische regering de Franse autoriteiten heeft verzocht on derhandelingen te openen over het te rugtrekken der Franse troepen in Tu nesië. Hij verklaarde ook dat in het ver volg geen enkele verplaatsing der zich nog op Tunesisch gebied bevindende Franse troepen zal worden toegestaan, indien hiervoor tevoren geen toestem ming der Tunesische autoriteiten is verzocht. ONTRUIMING! „Wjj beschikken over de middelen het leger, de nationale burgerwacht en ons gehele volk om verplaatsin gen van Franse troepen op Tunesisch Twee in Frankrijk wonende Noord- Afrikanen hebben zaterdag een Ame rikaanse negersoldaat vermoord en een sergeant gewond. De vier mannen hadden gezamen lijk een aantal café's in Metz bezocht. Vervolgens hadden de Noordafrikanen die over een auto beschikten, de twee Amerikaanse negermilitairen aangebo den hen naar hun kazerne te vervoe ren. Op een gegeven ogenblik hield de auto aan de oever van de Moezel halt en de Noordafrikanen verzochten de Amerikaanse militairen uit te stappen, omdat zich een „motorstoring" had voorgedaan. Terwijl de Amerikanen zich over de motorkap bogen, werden zij door de Noordafrikanen van achteren aange vallen, waarbij de soldaat werd ge dood en de sergeant ernstig gewond. Roof is het motief van de overval geweest. Uit Zurich wordt vernomen dat me vrouw Schweitzer, echtgenote van dr. Albert Schweitzer, op 79-jarige leef tijd is overleden in een ziekenhuis al daar. Mevrouw Schweitzer was een week geleden uit Lambarene teruggekomen en bevond zich in Zwitserland bij haar enige dochter, mevrouw Eckert. De overledene was de dochter van een Duitse professor, die voor 1914 college gaf aan de universiteit van Straatsburg. Zij trouwde 18 juni 1912 met Schweitzer, die toen medicijnen studeerde. Het jaar daarop vertrokken belden naar Afrika. gebied te verhinderen", vervolgde Boerguiba. „Indien wij inderdaad zou den moeten ingrijpen, zal de interna tionale openbare mening oordelen". Boerguiba zei ook nog dat Tunesië „niet met Frankrijk, doch met de res ten van de koloniale machten op voet van oorlog staat". Zijn toespraak werd door naar schat ting 25.000 Tunesiërs aangehoord. Toen hij naar zijn kantoor terugliep, riep de menigte luidkeels „ontruiming, ontrui ming". heid toe te staan, als er een „weder zijds akkoord tot stand wordt ge bracht." „Wij hebben nooit verheeld, dat er een ideologische strijd zal zjjn tussen het kapitalisme en het socialisme, maar wij hebben absoluut niet ge dacht, dat dit hetzelfde als oorlog zal zijn", zo zei de partijleider. Hü pleitte voor het ontwikkelen van de econo mie. „Laten wij concurreren, onderling handel drijven en onze ervaringen op het gebied van de landbouw, de indu strie en de geest uitwisselen." Herhaaldelijk verzekerde Chroesj tsjef in het gesprek, dat een uur duur de, dat de Sowjet-Unie vriendschap pelijke betrekkingen wil onderhouden met het Amerikaanse volk. Ten aanzien van het vraagstuk van de wederzijdse veiligheid zei de par tij-secretaris, dat zijn land nergens bang voor ls. „Wij willen geen oorlog, maar men zou ons een oorlog kannen opdringen", zo voegde hij hieraan toe. Tenslotte vroeg hij waarom „de V.S. en de andere landen hun troepen niet uit West-Duitsiand en de andere wes telijke landen Frankrijk, Italië, Tur kije, Griekenland kunnen terug trekken". De Russen zonden dan hun strijdkrachten uit Oost-Duitsland, Po len, Hongarije en Roemenië terugtrek ken. „Elders hebben wij geen troe pen", aldus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef sprak voor de vuist weg en had van te voren geen ken nis kunnen nemen van de vragen die hem door drie Amerikaanse cor respondenten werden gesteld. Een dertigtal Algerijnse bewoners van tenten in de omgeving van het tentendorp Beni Ileman is gearres teerd wegens deelneming aan de gru welijke slachtpartij in het Algerijnse dorp Lakashba, waar Algerijnse op standelingen meer dan driehonderd Mohammedaanse jongens en mannen de keel afsneden. De arrestanten hadden zich voor de ze gelegenheid onder de rebellen ge mengd, die Lakashba aanvielen en al le mannelijke inwoners van boven de vijftien over de kling joegen. Ook in Rusland wordt op de scholen veel gedaan om de kinderen de rege len van het verkeer hij te brengen, waarbij vooral de nadruk wordt ge legd op de speciale regels voor voet gangers, die het kennelijk ook in de Sowjet Unie kwaad te verduren heb ben. Bij de lessen wordt gebruik ge maakt van verkeerslichten; de ver keersregels zijn op rijm gezet, zodat ze gemakkelijk te onthouden zijn. Deze foto toont v.l.n.r. Kolya Koziov, Tanya Kuzmetsova en Alia Konovalova, die een verkeersversje opzeggen voor de (derde) klas van een school in Stalingrad. Volgens in Wenen aangekomen vluchtelingen gaat in Boedapest het gerucht, dat premier Kadar vorige week een komplot van „Stalinisten" om oud-pre mier Mathyas Rakosi weer aan de macht te brengen, zou hebben verijdeld. De vluchtelingen zeggen, dat er binnenkort een aantal belangrijke proces sen in Hongarije te verwachten is. Er gaan geruchten dat oud-premier Nagy en zijn medewerkers uit Roemenië naar Hongarije zijn gebracht in afwachting van hun berechting. Tien rechters zouden afgetreden of ontslagen zijn omdat zij weigerden zware straffen te geven aan alien die aan de opstand hebben deelgenomen. De pogingen van de regering' om de leiders van kleine bezitters en van de nationale boerenpartij tot samenwer king met het regime te bewegen, zou den zijn mislukt. De regering zou be sloten zijn hen door middel van ter reur klein te krijgen. De afgelopen „SUPPOSITIES, losse aanwijzingen, gewaagde constructies". Zo ka rakteriseerde zaterdagmorgen de verdediger van de taxichauffeur L. H. uit Nieuw- en St. Joosland, mr. P. C. Adriaanse het vrijdag gehou den requisitoir van de officier van justitie, mr. J. L. Andrea. De offi cier achtte de doodslag op de weduwe K. R. bewezen, alsmede de diefstal van een geldbedrag van 6.000,dat aan de weduwe be hoorde. Rustig betogend vroeg de raadsman aan het eind van zijn plei dooi, waarin weinig opzienbare facetten naar voren kwamen, „waar is in deze zaak het wettig bewijs?" En dan, even heftig: „niets, niets niets!" Behalve schijn en overtuiging moet er in de Nederlandse rechtspraak het wettig bewijs zijn, zo had pleiter tevoren al betoogd. „In het requisitoir heb ik dit wettig bewijs gemist." Mr. Adriaanse stond op het stand punt, dat zelfs nergens uit gebleken is, dat II. in het huis van de omgekomen weduwe is geweest. Het staat niet vast, zo vervolgde hij, dat Sien Kodde door misdrijf om het leven is gekomen. Het kan evengoed zelfmoord zijn geweest. En als het moord is, is dat geen bewijs, dat Lou H. dat heeft gedaan. De raads man stond verder op het standpunt, dat t.a.v. het geld, uit niets van enige weg nemingshandeling is gebleken. Mr. Adriaanse was er van overtuigd, dat de rechtbank voor een zeer moeilijke beslissing staat. Hij vroeg vrijspraak en even later, toen ook zijn confrère, associé en mede-verdediger, mr. W. F. P. Kurtz aan het woord was geweest, onmiddellijke invrijheidssteliing van zijn cliënt. De rechtbank, die hierover in raadkamer beraadslaagde, achtte daarvoor geen termen aanwezig. Aan het begin van zijn pleidooi zei mr. Adriaanse namens H. dat de eis, zo zijn cliënt het misdrijf zou hebben gepleegd hem veel te laag voorkomt. „Als ik het gedaan zou hebben", heeft Lou verklaard, „dan zou Ik veel meer verdienen dan 12 jaar". De raadsman zei: De reputatie van L. H. is niet al te gunstig. Alle schijn is tegen H. Do verklaringen zetten die schijn kracht bij. Maar schijn, aldus de raadsman, is in onze rechtspraak niet voldoende voor een veroordeling. Behalve schijn en overtuiging moet daar het wettig bewijs zijn. „Met vuur en hartstocht heeft H. tegenover mij zijn onschuld volgehou den." De grote fout van H. is, zo vervolgde pleiter, dat hij te veel praat. Daardoor ontstonden tegenstrijdigheden in zijn verklaringen. Mr. Adriaanse vond, dat bij het on derzoek in deze zaak de objectiviteit in het gedrang is gekomen. Men moet een bewijs hebben, maar men had geen bewijs; toen zijn er futuliteiten bij ge sleept. In andere richtingen is niet ge zocht. Waarom werd Lou H. a priori reeds gedoodverfd als de schuldige? De raadsman liet er op volgen: „Het is niet bekend, dat hij ooit iemand naar het leven heeft gestaan". Schot op veldwachter Hier onderbrak de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, het pleidooi. Er volgde een pijnlijk ogen blik voor de verdediger, toen de pre sident, met een blik op het strafblad van H. zei: „De eerste veroordeling! schieten op een rijksveldwachter.." In de analyse van H.'s persoonlijk heid past heel slecht een laffe moord, vervolgde pleiter, die over een „dra ma" sprak, omdat het voor hem niet vaststaat, dat hier een misdrijf is ge pleegd. Sien is overleden. Het staat alleen vast, dat verstikking de doods oorzaak is geweest. De deskundige, dr. Zeldenrust, acht auto-stranguiatie (zelfmoord door middel van een ineen gestrengeld laken) mógelijk. Het slachtoffer is geruisloos overleden. Dit pleit voor de auto-strangulatie-hypo- these. Van een strangulatie, zonder dan door het laken, zijn geen sporen aan de hals gevonden. Lou kende de judo grepen (verdedigings-grepen), maar speciale judo-verschijnselen (bij het in wendige van de hals) hebben zich niet voorgedaan. Mr. Adriaanse wees vervolgens op de verklaring van de deskundige, dokter J. P. B. Pfaeizer, zenuwarts te Middel burg. Deze heeft als getuige verklaard, dat hij een week voor het drama door de Nieuwlandse arts Brons is opgebeld met de mededeling, dat het weer „mis" was met Sien. Van diefstal kan geen sprake zijn, al dus de verdediger, omdat H.'s vol macht, om de zaken voor de weduwe te behartigen nimmer is ingetrokken. De derde man...... Mr. Kurtz,die hierop aansluitend zijn verdedigend licht over de zaak liet schijnen, wilde aannemen, dat-de we duwe in de nacht van de 8e januari tussen één en twee uur is overleden. Deze verdediger had berekend, dat H. tussen zijn thuiskomst om kwart voor één en het telefoontje van B. uit Veere (voor de rit naar Vlissingen) 35 minu ten respijt heeft gehad. De raadsman wilde niet zeggen, dat hij daarin onmo gelijk naar het huis van Sien kan zijn gegaan. Hij vroeg zich wel af, waarom niet direct met de speurhond een speurtocht is gehouden. Dan was men wellicht tot een ander resultaat geko men. „Ik weet als raadsman, wie er achterin de auto heeft gezeten" (de rit met de „derde figuur" met B. van Vee- re naar Vlissingen en terug). „Als hij zou komen als getuige, zou hij ont- kenneh, omdat hij bang is, in deze zaak verwikkeld te worden. Het is een man, die bij de justitie niet onbekend is" ,Ik ben onschuldig!' Het aantrekken van de knoop in het tot een streng gemaakte laken geschiedt niet bij de uiteinden, aldus mr. Kurtz, maar dicht bij de knoop. En juist die uiteinden zijn afgeknipt en juist van die uiteinden krijgt de speurhond „Duur" de lucht. Verdediger vond het verder aanne melijk, dat H. door zijn verdiensten in het bezit van de ƒ6000,— is gekomen. Hij achtte niet bewezen, dat het geld van diefstal afkomstig is. Het meest voor de hand liggende vond mr. Kurtz, dat Sien zelfmoord heeft gepleegd. Zo kwam ook mr. Kurtz tot vrijspraak. Onder het motto „enkele opmerkin gen" hield de officier van justitie zijn repliek. Mr. Andreas kon zich niet ver enigen met de door de raadslieden naar voren gebrachte „rustige ontkennin gen" van Lou. In het Huis van Bewa ring verloor de taxichauffeur tijdens één van de verhoren zijn zelfbeheer sing. Hoe verklaart men, zo hier spra ke zou zijn van zelfmoord, de vuile strepen op het laken? De officier wees er op, dat hij de echtgenote van H. niet als_ getuige heeft willen dagvaar den. Zij zou belangrijke dingen kun nen zeggen. ,,'t Gaat om de dood van Sien en het leven van mij" zo begon H., die, naar de regel, het laatste woord in dit pro ces kreeg. „Houdt U Uw onschuld vol?" vroeg de president hem. „Dat zou ik wel dnizendmaal achter elkaar willen zeggen. Ik hen in deze zaak volkomen onschuldig". De rechtbank zal vrijdagmorgen 14 tien dagen waren er veel arrestatie! verricht. WERKLOZEN „VERKOCHT"! Ondanks de officiële tegenspraak van de Hongaarse autoriteiten op berichten van de Weense „Neuer Kurier", volgens welke 50.000 Hon gaarse werklozen in de Sowjet-Unie moeten gaan werken brengt dit blad nieuwe bijzonderheden die het uil Boedapest heeft ontvangen over „verkoop" van arbeidskrachten voor 100 dollar per stuk aan de Sowjet- Unie. Volgens het blad begon het wegzen den van de 50.000 werklozen in de loop van de vorige week. Elke werk loze die in aanmerking komt moet een contract voor drie jaar tekenen. In die periode krijgt hij geen verlof. Zijn vrouw en kinderen mogen niet mee. De arbeiders krijgen hetzelfde „loon" als in de Sowjet-Unie geldt". De werklozen worden door een ge mengde Hongaars-Russische commis sie uitgezocht, aldus „Neuer Kurier". De Russen hebben beloofd voor elke arbeider per jaar goederen ter waarde van honderd dollar te leveren. De Hongaarse regering zal ook 40.000 arbeiders aan communistische China verkopen, aldus meldt het blad. De Hongaarse regering heeft ook dit bericht van „Neuer Kurier" tegenge sproken. „Dat blad heeft al veel leu gens over Hongarije gedrukt en gaat daar blijkbaar mee door", zo wordt ge zegd. Te Oploo (gemeente St. Antonis) is gistermorgen door de 23-jarige H. C. een moordaanslag gepleegd op zekere B. Rutten, molenaar van beroep. Dé aanslag werd gepleegd met een zware browning. Een van de kogels uit dit pistool trof Rutten in de maagstreek, waardoor hij ernstig gewond moest worden opgenomen in het ziekenhuis te Boxmeer. C., die een oogje had op een zuster van Rutten, was naar het erf van de molenaar gegaan en na een woorden wisseling en handgemeen met deze, trok C. zijn browning. Hij loste een drietal schoten, waarvan één in de deur van de woning terecht kwam, een tweede Rutten trof en een derde was gericht op een zwager van Rutten, die deze te hulp kwam. De zwager werd evenwel niet getroffen. C. is door de Rijkspolitie gearres teerd. Hij hield zich verscholen op de vliering van zijn woning en bood geen tegenstand. Ook was hij nog in het be zit van zijn wapen. Pierre Pflimlin heeft zaterdagochtend bij president Coty een tussentijds ver slag uitgebracht van zijn pogingen om Frankrijk een nieuwe regering te ge ven. Hij deelde na afloop van het on derhoud met de president aan journa listen mede, dat hij het weekeinde zou gebruiken om samen met adviseurs en deskundigen een „program van actie" op te stellen, dat maandag aan de par tij-fracties in de Frans nationale ver gadering zal worden voorgelegd. Hij wilde trachten de verschillende standpunten met elkaar te verzoenen, doch het gaat vooral om de opstelling van een doelmatig program, zo zei hij. Tweede atoomproef in Nevada Op de vlakte van Yucca in de Ame rikaanse staat Nevada is zondagoch tend de tweede atoomontploffing te weeggebracht van de reeks van deze zomer. De explosie had plaats op een toren van negentig meter. Het was een ontploffing van geringe omvang, met een kracht van naar schatting twee kiloton. DE BILT ZEGT: Warm weer. Overwegend zonnig en warm weer met een kans op onweer in de namid- juni a.s., om tien uur in het stadhuis, dag jn het zuiden van het land. Zwak- nltspraak doen. ke veranderlijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1