Officier van justitie achtte doodslag en diefstal bewezen Eerste beschuldiging is moord in Ui hM. Oud-marineman De Visser Heinkenszand, was present Ontdekkende excursie van NecL Mij voor Nijverheid en Handel Vandaag komt verdediging in Nieuwlandse zaak De Comet 4' op Schiphol Nagy terug in Boedapest 1 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ONTKENNING mm WÊ m - m - .M Middenstandsbonden over lastencompensatie voor huurverhoging HALVE EEUW ONDERZEËDIÉNST Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 85. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzent Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3717 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 1 juni 1957 c raad keurt houding kerkeraad af (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.25 u., onder 20.51 u. Maan op 8.55 u., onder 23.48 u. Hoogwater Zondag 2 juni: Vlissingen: 4.26 u. 2.16 m., 16.41 u. 2.10 m. Terneuzen: 4.56 u. 2.31 m., 17.13 u. 2.26 m. Wemeldinge: 6.15 u. 1.80 m., 18.36 u. 1.61 m. Zierikzee: 6.01 u. 1.54 m., 18.17 u. 1.37 m. TWAALF JAAR GEËIST TEGEN CHAUFFEUR LH. (Van een onzer verslaggevers) MET SLECHTS ENKELE KORTE onderbrekingen heeft de arron dissementsrechtbank te Middelburg zich gisteren van 's morgens ne gen uur tot 's avonds half zeven Taezig gehouden met de behandeling van de „zaak Nieuwland", met de 39-jarige taxichauffeur L. H. uit Nieuw- en St. Joosland als verdachte. De zitting is met deze ene, lange dag nog niet beëindigd: heden morgen om half tien zet de rechtbank de behandeling van de zaak in de foyer van de concert- en gehoorzaal voort. Aan het eind van zijn meer dan twee uur nemend requisitoir vroeg de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, de zaak terug te geven aan de rechter-commissaris; hoewel een psychiatrisch rapport over verdachte is uitgebracht, achtte de officier het gewenst, een rapport, dat nog dieper zou gaan, over verdachte te laten uitbrengen. De rechtbank die hierover in raadkamer beraadslaagde achtte echter hiervoor geen termen aanwezig. Tegen half zeven sprak de officier zijn eis uit: twaalf jaar gevangenisstraf voor de doodslag op de weduwe K.R. uit Nieuw- en St. Joosland en de diefstal van een geldsbedrag van 6000,dat aan de weduwe behoorde. H. werd er in de eerste plaats van beschuldigd, dat hij de weduwe F. M. K. R. „na kalm beraad enige tijd tevoren" had gedood, door haar met een laken, dat hij rond haar hals knoopte, te wurgen. H. werd dus in eerste instantie moord ten laste gelegd. Mr. Andreae achtte echter niet bewezen, dat H. zijn daad „weloverwogen" of „na beraming" heeft gepleegd. Wel bewezen achtte hij het subsidiair tenlastegelegde, de doodslag. Hedenmorgen komt de verdediging aan het woord. Mr. V. C. Adriaanse uit Middelburg wordt bijgestaan door zijn stadgenoot en associé, mr. W. F. P. Kurtz. De president van de rechtbank open de de zitting met de eenvoudige klare vraag aan H. „Heb je T\ M. R. van het leven beroofd?" H. antwoordde: „Gelukkig niet, edelachtbare." „Heb je ook geen geld gestolen?" „Nooit, edelachtbare". De gehele morgen werd besteed aan het horen van de getuigen: vier getuigen-deskundigen en 29 getui gen, die door de officier waren ge dagvaard. 's Morgens kwam de rechtbank hiermee trouwens niet klaar; ook een deel van de middag werd er aan gewijd. Zowel de officier van justitie als de president van de rechtbank richt ten woorden van dank en waarde ring aan het adres van de rijkspoli tie vogf het lange, keurig verzorgde proces-verbaal, dat werd uitgebracht en voor de wijze, waarop het onder zoek is aangepakt. Zo verhaalde de adjudant W. van d r Ster, die met adjudant M. van der Wërff een groot aandeel in het onder zoek had, hoe de verdachte H. reageer de tijdens de verschillende verhoren. De eerste keer, dat men H. hoorde, deed hij zeer joviaal „hoewel hij nog nooit zo joviaal tegen mij was ge weest". H. kreeg een psychische inzin king, toen hij hoorde, dat zijn vrouw had toegegeven, dat niet zij het was geweest, die als „derde figuur" de nachtelijke tocht in de auto over Wal cheren had meegemaakt. Uit de verklaringen van de districts commandant van de rijkspolitie ln Zeeland, de majoor W. H. van Balle- goijen de Jong, die de leiding van het onderzoek had, viel te beluisteren, dat onmiddellijk werd gedacht aan het in schakelen van de speurhond „Duur". De uiteinden van het laken werden daarom waarbij men gebruik maak te van tangen afgeknipt en lucht dicht afgesloten. „Duur" aldus de getuige-deskun- dige J. P. v. d. Vrede, wachtmeester- speurhondgeleider reageerde bij de „buisjesproef", waarbij van het ene lakeneinde gebruik werd gemaakt, niet of nauwelijks. Toen echter het andere lakeneinde werd ingeschakeld, nam „Duur" zonder aarzeling het buisje, waaraan de lucht van verdachte zat. De buisjes lagen toen, zoals gebruike lijk en voorgeschreven, op een rijtje. Later viste de speurhond het buisje op, toen de buisjes al op een hoop wa ren gelegd. H. verweerde zich: „Mijn bus stond op de zolder bij Sien, en die hebben ze daarvoor gepakt". (De bus, waarin de laken-uiteinden werden bewaard; H. bedoelde dus, dat er hierdoor lucht van hem aanzat). De wachtmeester Joh. A. Tellier uit Nieuw- en St. Joosland, die als eerste politieman met het ontzielde lichaam van de weduwe werd geconfronteerd, verklaarde evenwel, dat de bus uit zijn woning afkomstig was. H. hield vol: ,,'t Was mijn bus hij leek er althans sprekend op". Gehoord werd ook de los werkman A. Besuijen uit Veere, die in de nacht van de 8e januari door H. van Veere naar Vlissingen en terug werd gere den. Hij zat achterin. Er zat nog ie mand, met achterover gekamd haar, gehuld in een leren jas. Deze „derde figuur" kuchtte niet en sprak niet. Op de terugreis zat Besuijen voorin. Omdat H.'s reacties tijdens de ver horen zo verschillend waren, stelde de president de taxichauffeur voor, zijn Een beeld van de herdenkingsdag bij de onderzeedienst te Rotter dam, daar dezer dagen 't 50-jarig bestaan herdacht wordt: namens de Koningin en de Prins plaatst kapitein ter Zee De Jong een krans aan de voet van het onder- zeedienstmonument. Het prototype van de „Cornet 4" van de Havillandfabrieken uit En geland heeft vrfjdag een bezoek aan Schiphol gebracht voor de monstratievluchten met K.L.M. vliegers en deskundigen. We zien het toestel hier tijdens de start van de demonstratievlucht. De door de regering genomen be slissing inzake de lastencompensatie voor de huurverhoging heeft bij de Christelijke Middenstandsbond, de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond en de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond ernstige onge rustheid gewekt. Dit blijkt uit een adres dat de commissie van overleg van de middenstandsvakcentrales (waarin de genoemde bonden samen werken) aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Wenen zouden er in Boe dapest „hardnekkige" geruchten gaan, dat de voormalige Hongaarse premier Nagy uit Roemenië naar Boedapest Is teruggebracht. Nagy zou tijdens de „oktoberrevolu tie" van het vorig jaar, na eerst zijn toevlucht bij de Zuidslavische ambas sade in Boedapest te hebben gezocht, naar Roemenië zijn gebracht. Hij zou zich volgens gemelde geruchten op het ogenblik in de staatsgevangenis van de veiligheidspolitie in Boedapest bevin den. Uit de geruchten kan men voorts opmaken, dat de Hongaarse regering een proces voorbereidt tegen generaal Pal Maleter, die minister van defen sie ln de regering-Nagy was, en an dere voormalige militaire leiders. laatste lezing te geven van zijn bezig heden op de bewuste avond. Volgens H. was die derde figuur een mansper soon, afkomstig uit het Goese land. „En nou komt ie uit de bus?" vroeg de president. „Neezei H. Wel vertelde de taxichauffeur, dat hij de man in Nieuwland, waar hij met een kapotte bromfiets stond, had op gepikt. Dat deze figuur, die hij liet meerijden naar Veere en Vlissingen, alvorens hem naar het Goese land te brengen, niet heeft gekucht of gekikt vond H. overdreven. H. verklaarde, dat hij het achteraf, jammer had gevonden, dat zijn echt genote de rit ook niet had meege maakt. Daarom gaf hij haar uitgebrei de inlichtingen over de rit. Toen H.'s vrouw werd ingesloten en verhoord, kwam de waarheid aan het licht. „Als je van moord verdacht wordt, kun je wel zeggen, wie het is", pro beerde de president nogmaals, maar H. herinnerde aan een mededeling van de officier, dat het tijdens de zitting naar voren schuiven van deze figuur geen waarde zou hebben. „Ik weet het niet meer". „Dan ben ik weer de oude leugenaar", aldus H. Als getuige was ook gedagvaard de draglinemachinist W. Janse uit Nieuw en St. Joosland, met wie de omgeko men weduwe sedert 22 december van het vorig jaar had kennis gemaakt en serieuze trouwplannen maakte. Sien wilde de laatste tijd het licht laten IZAAK DE VISSER een van de drie branden, als zij zich ter ruste legde, zo wist deze te vertellen. „Zij was meer bang voor mij, dan voor haar zelf". Mr. Van Empel vroeg Janse, of hij bang voor H. moest zijn. „Dat is niet gezegd, ik moest uit kijken". In zijn requisitoir knoopte de offi cier aan bij de getuigeverklaring van de deskundige, dr. J. Zeldenrust uit Den Haag, die de sectie op het lijk verrichtte. Uit de houding van het lijk en de wijze, waarop het laken rond de hals was gesnoerd, werd „gewelddadi ge ..dood" geconstateerd. Proeven toon den aan, dat zelfmoord met behulp van een laken mogelijk is. Door haar en gagement met de draglinemachinist maakte de weduwe echter een geeste lijke opleving door. De ligging van ar men en handen wees niet in de rich ting van zelfmoord. In haar huis had minstens f 6500,aanwezig moeten zijn. Er werd slechts f 413,gevonden. Alleen de sleutels van het geldkistje waren nog aanwezig. Op 2 januari jl. werd door H. f 3000 op zijn bankrekening gestort. De gegevens, waarover H.'s boek houder beschikt, zijn vrijwel nihil, doch het onderzoek naar de uitkomst van de in- en verkoop van tweede hands auto's gaf allfcen maar verlies te zien. De algemene indruk van H.'s finan ciële positie was: ,,'t ging net". Op 10 januari voldeed H. een reke ning van f 175,—, die van zomer 1956 dateerde. Tweeduizend gulden werd in een suikerbus in H.'s woning gevon den. Sedert het ontstaan van de relatie tussen de weduwe en de dragline machinist was H.'s invloed op Sien ta nende. Zo moest hij ook de huissleu tels teruggeven. H. lag er uit en hier over maakte hij zich kwaad. Het geld speelt in het leven van H. een grote rol. Behalve dat het laken de lucht van H. bevatte, werden op het bed haren van H. aangetroffen. De officier kwam tot de conclusie, dat H. een wurggreep op het slachtoffer heeft toegepast en daarna omsnoering met het laken. Mr. Andreae was geneigd aan te ne men, dat het lijk van de weduwe in derdaad op de achterbank van de auto de rit VeereVlissingen v. v. heeft meegemaakt. De officier wilde deze kwestie niet in de bewijsvoering ge bruiken. Zo schilderde de off. de ge hele sfeer rond de zaak en ook het gedrag van H. enige weken voor de dood van de weduwe. Hij achtte de opzettelijke levensberoving en de dief stal wettig en overtuigend bewezen. (Van onze speciale verslaggever.) MET GLUNDERENDE OGEN stond de heer Izaak de Visser uit Heinkens- zand, vijftig jaar geleden olieman op de eerste Nederlandse onderzeeboot, gisteren handen te schudden in Rot terdam, waar hij als een van de drie overlevende bemanningsleden van de OI de officiële herdenking van het 50-jarig bestaan bijwoonde. Door verschillende manifestaties is dit gouden feest gevierd. Allereerst kwamen twee Amerikaanse en twee Engelse onderzeeboten naar Rotter dam, om met de schepen van de ju bilerende onderzeedienst „acte de pre sence" te geven. Zoals gemeld, bood de commandant van de onderzeedienst de burgemeester van Rotterdam woensdagavond een geschenk aan en was er een receptie ten stadhuize. Het middelpunt van het jubileum speelde zich echter vrijdagochtend af, rond het monument voor gevallenen op het terrein van de onderzeedienst aan de Waalhaven, waar de staats secretaris van Marine, H. C. W. Moor man een rede hield. Voorts spraken nog de burgemeester van Rotterdam, en verschillende marine-autoriteiten. Tijdens het diner vrijdagavond bood de commandant van de onderzeedienst schout bij nacht Woods, een zilveren beeldje aan, voorstellende een Britse matroos in het uniform van de onder zeedienst. Zeeuws-V laanderenboeiend en bloeiend (Van een onzer redacteuren) De buitengewoon goed-georganiseerde en ook geslaagde excursie, welke het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel gisteren met een 50-tal leden naar Zeeuws-Vlaanderen hield, heeft de grote betekenis ook van dit deel onzer provincie voor de welvaart van ons gewest en daardoor voor de economie van ons gehele volksleven opnieuw naar voren doen springen. Het bezoek aan de Vlasroterij „Sint Andries" in Koewacht en de Clingse Textielfabriek Clitex N.V. legden de nadruk op de industriële zijde van de ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen de kennismaking met het pompsation van de waterleidingmaatschappij Zeeuws-Vlaanderen te St. Jan steen frappeerde allen door de moderne outillage zowel als door de zuivere opvattingen van personeelsbeleid, die hier richtinggevend zijn. Daarnaast moe ten dan nog genoemd worden de hartelijke ontvangst en de grote bereidheid om inzicht te geven in de structuur van de bezochte bedrijven. Dat heeft een handelsvoordeel, om dat de handel in vlas zoveel risico's heeft, dat het liever over velen ver deeld kan worden, ook in dat opzicht, dat de verantwoordelijkheid voor in- of verkoop bij die velen blijft. De gemeenschappelijke bewerking heeft het voordeel, dat het proces nq met moderne methoden en machines kan geschieden, waardoor allerlei be zwaren zijn vervallen. De techniek van dit bedrijf is zeer ingewikkeld. Men zou kunnen zeggen, dat hier alle moeite gedaan wordt, om de wol tot zo klein en glad mogelijke omvang te brengen. Het op temperatuur brengen van het water vraagt alleen, dat men een ke tel stookt en voor de circulatie ook in de broedende massa in de cellen zorgt. Brandstof daarvoor had men vroeger genoeg. Men gebruikte gewoon het toen waardeloze „hout", dat van de vlashalm afviel bij het „braken" en „zwingelen". Maar sinds een jaar stookt men met olie. Men is n.l. op sinds men de mogelijkheid heeft ge- deze „afval" zeer zuinig geworden, schapen, om er prachtige bouwplaten van te persen, die al dan niet gefi neerd, dus met een laag van bijv. fijn hout bekleed, voor allerlei bouwdoel einden zeer nuttig zijn. Was deze „ontdekking" voor de ex- cursisten een verrassing, niet minder was dat het bezoek aan de textielfa briek te Clinge (zonder Doorenbos), die aanverwant zou kunnen zijn, als men daar linnen verwerkte. Maar dat is niet het geval. Hier staat de zuivere wol in het middelpunt. Maar velen wisten niet, dat daar in Clinge een wollen-stoffenfabriek staat, die (ge deeltelijk in ploegenstelsel) werk geeft aan een 400 spinners en wevers en ap- prêteurs. Het is een groot bedrijf, waar men de weg van de ruwe wol kan vol gen van de losgeklopte wolbaai tot de prachtige costuum- en mantelstof toe. (Zie vervolg pag. 2) DE BILT ZEGT Zonnig cn iets warmer Aanhoudend droog en op de meeste plaatsen zonnig weer. Weinig wind, maar langs de kust in de middag zee wind. Iets wanner dan gisteren. De vlasroterij zou men nog kunnen zien als een onderneming, welke nauw verbonden is aan het landbouwbedrijf in deze streek. Toch is dat niet geheel juist. De echte „vlasser" is in feite geen boer, maar handelaar en indus trieel. De handel brengt bij een uiter mate marktgevoelig artikel als het vlas grote risico's mee en vraagt een scherp marktinzicht en een onmiddel lijk handelen deze dan wel als een ge duldig afwachten de andere keer. VLASBEWERKING Wij kunnen daar thas niet breder over schrijven, doch zetten daarnaast, dat de vlasser vanouds zijn artikel zelf de grondbewerking gaf. Dat wil zeg gen: hij zorgde voor het „repelen" (het afslaan van zaadbolletjes, die als zaad bij juiste behandeling weer goede han delswaarde hebben), het „roten" (dat wil zeggen het bevorderen van het rot tingsproces, waardoor de houtige huid van het vlas loslaat), het „braken" (het breken van de stelen, waardoor de huid in kleine stukjes los op de kern ligt) en het „zwingelen" (het ver wijderen van de losse houtdeeltjes), waardoor „het lint" van het vlas ge heel vrij komt en in zijige bundels voor verhandeling ter verwerking in de spinnerijen van vlasprodukten (lin nen en touw) gereed is. KWADE NAAM Vroeger werd dit bedrijf uitgeoefend „in eigen beheer". De „braakhokken" en „zwingelschuren" hebben in ver band daarmee in de sociale geschiede nis een kwade naam gekregen, omdat ze, als meer dan stoffige werkplaatsen, een slechte invloed hadden op de ge zondheidstoestand van hen, die daarin werkten. Wie daar werkte,kreeg een chronische hoest, een bleek uitzicht. De „stoflong" trad op en daarmee in verband werden deze „hokken" en „schuren" vaak gezien als broedplaat sen van tuberculose. Wij hadden deze lange inleiding no dig om de betekenis aan te duiden van de Vereniging Vlasroterij „St. An dries". Zij is een stichting van de ge zamenlijke „vlassers" in Oost-Zeeuws- Vlaanderen en verricht voor hen de processen, welke wij zojuist noemden. Het merkwaardige is: het is geen coö peratie, die voor hen gemeenschappe lijk zaken doet. Neen, ieder „vlasser" verhandelt zijn eigen produkt. Hij laat het alleen verwerken in het gemeen schappelijk bedrijf. Hij „huurt" één of meer. van de cellen, waarin het vlas geroot wordt. Het wordt voor hem ge broken en gezwingeld (het „repelen" heeft hij in eigen hand gehouden). Hij krijgt zijn produkt bewerkt terug en kan er dan zijn eigen handel mee drij ven. (Ingezonden mededeling (adv.) Illlllllllllllll hazetfabrieken te zevenbergen

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1